llit Hof- en Hoofdstad. STADSNIEUWS. JB t: 1 T E N L A N K Trekking van heden. 3e klasse, le lijst. Ns. 310 en 20334 elk f 1500 ns. 9501, 16527, 17367 en 20300 elk f 1000ns. 12573 en 18180 elk f 400 ns. 9258, 13706, 14046, 15381 en 19450 elk f 100. Rijk, alwaar de declarant metterwoon, gevestigd was, terwijl volgens art. 1, alinea 2, der wet van 4 Mei 1889 (Stbl. Eb. 46) alleen voor reizen lieen en terug van zoodanige plaats tot de plaats alwaar de Staten Generaal vergaderen, de in dat artikel aangeduide vergoeding door de leden van de Eerste Kamer mag worden genoten. De Minister van Financiën legde toen afschrift over van een door den declarant tot den griffier v de Eerste Kamer gericht schrijven, volgens hetwelk bij de invulling van het betrokken formulier der declara tie, bij vergissing verzuimd was uitdrukkelijk te ver melden, dat hij, gezant der Nederlanden te Stockholm zijnde, de reizen had aangevangen van uit het gebouw der Kederlandsche legatie aldaar, d. w. z. van eene plaats die, op grond' der bestaande wetten en gebrui ken van alle landen, beschouwd werd alsi gelegen bin nen het Rijk, hetwelk hij vertegenwoordigde. De Rekenkamer meende echter dat nooit beweerd worden kon, dat het gelegen was binnen het Rijk. De Rekenkamer ontving nu van den1 Minister eene door den declarant opgemaakte nieuwe declaratie, waarin voor de betrokken reizen 987.80 minder werd gedeclareerd, daar zij waren berekendl als van Ruurloo uit gedaan. Zulks1 kon de Kamer echter niet bevre eigen. Immers was, volgens de oorspronkelijk inge diende declaratie, de declarant gevestigd te Stock holm: volgens de nader ingediende declaratie zou hij metterwoon gevestigd zijn te Ruurloo; een en ander was niet met elkander overeen te brengen. Minister kon zich met de opvatting der Kamer niet vereenigen. De woonplaats van declarant was, blijkens vroegere declaration te Ruurlo, als hij voor het bijwonen van de zittingen der Eerste Kamer hier te lande verbleef. In die verklaring des Ministers vond de Rekenka mer termen over te gaan tot de verevening der ver minderde declaratie. De Haagsche briefschrijver van het N. v. d. Dag, die van sportkenners vernam, dat het aantal beta- lenden op het terrein van de vliegweek telkens gering was tegenover heel veel belangstellenden van gratis kijkers in de omgeving, zegt o. a. „Er is al vermeld dat de klachten in de bladen over de ongepaste bevoorrechting van sommige post- zegelhandelaars bij het verkoopen van postzegels met opdruk, een maatregel van het hoofdbestuur tegen zulke misbruiken heeft uitgelokt. Zulke zegels, die enkel ten dienste van de administratie zijn, mogen voortaan niet meer aan het publiek worden verkocht. Maar ten einde den handel verder tegen te gaan, is, naar ik vernam, ook bepaald dat de administratie ze alleen mag bezigen voor stukken, die niet onder het publiek komen. Pogingen om ze te verkrijgen door opzettelijk ongefrankeerd verzenden zullen dus in 't vervolg falen. 'k Vermoed dat de bedoeling is, ze aldus allen te brengen in de periodieke veilingen van gebruikte ze gels. die het postbestuur nu en dan houdt, ten einde den handel en de verzamelaars in staat te stellen, ze in eerlijke mededinging te koopen. Een postambtenaar, die mij dit mededeelde, voegde er bij, dat er op dit terrein nog heel wat misbruiken zijn op te ruimen. Voor handenvol geld, zei hij, krij gen sommige belanghebbenden bij dezen handel, waarin kapitale sommen omgaan, allerlei niet voor het publiek bestemde mededeelingen omtrent nieuwe drukken, grootte der oplagen, opdiukken, foutdrukken enz., nog voordat de postambtenaren er van zijn ingelicht Twee opvallende treurige verschijnselen werden dezer dagen vermeld in officieele examen-verslagen, waaruit ik ze in ruimeren kring onder de aandacht breng. Van de 13 jongens, die in Ned.-Indië examen deden voor de Cadettenschool hier te lande, slaagden er slechts 5. En onder die 5 waren er dan nog 2, aan wie de commissie zeker toch niet te streng voor Neder- landsche taal geen „voldoende" had kunnen geven. En de commissie, die in Indië examinneerde voor den Hoofdcuisus hier te lande, geeft in haar verslag in overweging, voortaan het schrijven maar niet meer als examenvak te doen medetellen blijkbaar omdat 't daarmede zoo treurig gesteld is. Moedertaal en schrijven van een duidelijke, leesbare hand! Daarmede moet men nu zelfs al de hand gaan lichten Een staaltje van onzin tengevolge van onze schijn heilige Loterijwet. De menschen, die te Brussel een lootje namen in de tentoonstellingsloterij, 'zoeken tevergeefs naar een gelegenheid om de trekkingslijsten in. te zien. Kan toren. die zich daarmee bezighouden, durven die lijsten niet in voorraad hebben, omdat zij dan vervolg baar zouden zijn. omdat 't mij wel wat al te ongelooflijk voorkwam dat er menschen gevonden zouden worden die 't zouden aandurven. Want even onmisbaar als de rum voor een rumpudding, is 't kerkbericht voor een; Ka holieke krant. Waarvan de „Residentiebode" 't auteursrecht heeftDus zou ik zoo denken Maar neen, toch niet. Ik heb mij kunnen overtuigen, dat 't kapitaal van 31/2 ton al reeds voor een zeer groot deel beschik' baar is gesteld. En dat een zeer bekend jurist, geen Kamerlid, bij eventueel slagen, de leiding zal hebben Of 't lukken zal Wie zal 't zeggen." Van een ding zijn we thans zeker, zegt de Haagsche medewerker van de N. Grom Ct., H. M. de Koningin zal dit jaar weder persoonlijk en van den Prins der Nederlanden vergezeld, de nieuwe zitting der Staten Generaal openen. De Troonrede zal zoo zegt men - niet veel nieuws brengen, maar hoofdzakelijk wat meer licht geven omtrent de plannen der Regeering. vooral op sociaal-oeconomisch en finantieel gebied. De ontwerpen voor de samenvoeging van de vermogens- en bedrijfsbelastingen tot één belasting met een stelsel van progressie^ een wijziging van de successie-belasting en een herziening van de tariefwet moeten gereed zijn om reeds spoedig vermoedelijk nog voor de sluiting van de loopende parlementaire periode 1909—'10 bij de Tweede Kamer in te komen. Een niet onbelangrijke versterking van inkomsten schijnt, ook bij de verblijdende toeneming- der gewone middelen in dit jaar onvermijdelijk, omdat 't budget veor 1911 nog al beduidende verhpoging der uitgaven moet aanwijzen, al zijn1 deze, voor wat b.v. leger en vloot betreft, op handige wijze door speciale fondsjes en andere kunstgrepen, gemaskeerd. De regeering moet speciaal met subsidies en bijdragen voor enkele werken van openbaar nut (rivier-verbeteringen, kana len, havens flink in de schatkist hebben gegrepen. Alleen op 't- terrein van het openbaar onderwijs in al zijn geledingen moet zuinigheid zijn betracht. Het kan niet anders. Het oude spreekwoord: waar de bakker ligt, kan de brouwer niet liggen, geldt ook voer de Staatshuishouding. Naast de Oookisten, aldus de Amsterdamsche me iewerker van de „Leeuw. Ct.", komt- er een ander genre van reizigers op, dat, indien de rijke Engelsch- man dan verdwijnt, cultuur-historisch van even groote beteekenis is. Het is de alleen reizende Engelsche of Amerikaansche arbeider en vooral de Duitsche arme, maar geducht uit zijn oogen kijkende handelsbediende! 'lij loopt alleen rond, wie weet waar hij logeert en 10e weinig- hem zijn reisgenoegen kost. Hij zit alleen n een café, maar praat met den kellner, bekijkt alles, ■Iaat niet meer als de traditioneel© vreemdeling- van vroeger over een brug-leuning te hangen, maar voor een winkel-étalage die hij bestudeert. Eu als hij kan klampt hij iemand aan, vraagt, wil letterlijk alles we ten en denkt, dat de ondervraagde óók alles weet. Mu sea vindt hij „not interresting", hij moet het meer van het leven hebben, van het bedrijf hebben. Hij is een aangenaam partner en zou nog aangenamer wezen als je steeds zekerheid! hadt, niet met een zakkenrolle, een valschen speler of oplichter-met-vacantie te doen te hebben. Maar zoolang hij dat niet blijkt, aanvaarden we hem dan maar als de betere wederhelft van den Cookiaan, die zelf ongenietbaar, van het reisgenot ook maar met een bescheiden portie zich tevreden stelt. wijl al de feestelijkheden zullen worden opgeluisterd door öchagen's Harmoniekapel. Voorzie schooljeugd zal op Koninginnedag vrij wor den gevraagd. Behalve- do aangeboden prijzen werd feest tot heden voor ruim f 100 lijsten geteekend. er voor het op de circuleerende OPENBARE LEESZAAL. B. en W. van 's-Gravenhage hebben thans praead vies uitgebracht op het adres van liet bestuur der vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek aldaar, houdende o. a. verzoek om ruimere lokaliteit en een subsidie van _f 6000 gedurende drie achtereenvolgende jaren. Blijkens dit prae-advies geven B. en W. er de voor keur aan, dat de vereeniging zelf voor betere huis vesting zorgt en stellen zij in verband daarmede voor het subsidie te,bepalen op f 3000 per jaar. Aan de subsidie worden o. m. de voorwaarden ver bonden, dat gebouw en inrichting aan de goedkeuring van B. en W. worde onderworpen en dat na statuten wijziging een der bestuursleden door en uit den meenteraad zal worden benoemd. een waggon der stilstaande tram gelicht en kwam dwars over den UIT LIMMEN. Door verkeerden wisselstand liep Zaterdagavond de lomtram, 0111 8.48 alhier van Haarlem komende op de van Alkmaar komende tram, die op den wissel stilstond. Een passagier in de stilstaande tram zit tende, kwam met den schrik vrij, een 1213 jarige jongen in de van Haarlem komende kreeg eenige kleine verwondingen. Verscheidene ruiten van sprongen stuk en de machine werd uit de rails weg te staan. De oorzaak schijnt te zijn, dat de wissel-omwerper van de stilstaande tram den wissel reeds voor de aan komende had omgezet, terwijl de stoker van de van Haarlem komende tram den wissel volgens gewoonte weer omwierp en geen tijd meer had hem voor de nog- of reeds in gang zijnde tram in goeden stand te brengen. UIT HEER HUGO WAARD. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier door Ds. Broekema te Neederlangbroek (U.) eig. Eenige Haagsche Briefschrijvers houden zich bezig met het mislukken van een dagblad-exploitatie, „de Avond", welke driekwart jaar heeft bestaan. Bij de oprichting was er veel reclame voor gemaakt in Amerikaanschen stijl, zou men geneigd zijn te zeggen, aldus de man van de Arnh. Ct. Maar reeds toen het eerste nummer verscheen, v, oeg men zich af, wat dat worden moest. Het verwonderde iedereen, dat het blad het zoo lang volgehouden heeft, en men vroeg zich af wat voor geld-wegsmijterij dit nu toch wel was, tot de bom sprong en liet blad verdween, tegelijk met de faillietverklaring van den directeur, een jong journalist van eenig fortuin, en niet onbekwaam, die met deze onderneming alles wat hij bezat, verspild heeft. In den laatsten tijd had men nog getracht de catastrophe te voorkomen, door op grooten voet feeste lijkheden te organiseeren, waartoe allerlei personen uit de kunstwereld werden uitgenoodigd met liet doel hunne belangen aan dat blad te verbinden. Maar dit kon den slag afwenden, en men kan slechts betreuren, dat zooveel kapitaal, ijver en werkkracht in een zoo liopelooze onderneming werden gestoken. Voor de crediteuren intusschen is het 't ergst, want liet pasr.ief moet aanzienlijk zijn. De medewerker van het N. v. Noorden zegt, dat de exploitant kans lieeft gezien andere personen dui zenden guldens armer te maken. Hij stond in relatie met speelbankhouders en andere personen van hetzelfde gehalte en als deze heeren zich tot 't „publiek" wil den wenden, werd bij voorkeur de Avond door hen als spreekbuis gebruikt. Het is merkwaardig, hoe zoo'n heerschap overal crediet wist te verkrijgen. Toen er al niets meer in kas was, toerden mijnheer en me vrouw slechts in automobielen rond en als de „hoofd redacteur' naar Amsterdam moest op „inspectie" naar het aldaar gevestigde bijkantoor, werd er geen ge bruik gemaakt van den trein, maar dat ging per auto. Verder werd er druk „gewerkt" met „crediet"-bijban ken credieten, die er natuurlijk niet waren, maar waarmede het goed-geloovig publiek zand in de oogen gestrooid werd. Het faillissement, dat in de tiendui zenden loopt, werd ten slotte aangevraagd door de „employé's", arme drommels, die natuurlijk naar liun duiten kunnen fluiten. De Haagsche medewerker van de „Prov. Geld. en Nijm. Ct." meldt, dat men in de hofstad serieus bezig is een maatschappij op te richten, die zich ten doel stelt de uitgifte van een nieuwe Katholieke courant, waaraan een ochtendeditie verbonden zou zijn. „Ik heb hier opzettelijk van serieuse pogingen gesproken, Gemengd nieuws. UIT BERGEN. Ondanks het niet bepaald gunstige weder woonde een talrijk publiek de draverijen op de renbaau bij. De uitslagen waren aldus: Openingsprijsprijzen-drnverije 4e kl.1. Acbar, J. B. Lynkamp (R. Monsieur), 1650 M. in 3 min. sec.; 2. Arnoldus, eig. C. J. Hnrmeyer (Alkemade), 1710 M. in 3 min. 2% sec.; 3. Amazone, eig. J. P. Boelstra (J. Witteveen), 1710 M. in 3 min. 15% sec. Gibert-prijsprijzen-draverij le klasse, gereden door amateurs: 1. Foottit, eig. W. Zuidimeer (ILr. M. C. Oöuseanulder), 2580 M. in 4.13; 2. Brummbar, eig. L. E. v. d. Bergh, (Hr. v. d. Bergh Jr.), 2620 M. in 4-14%; 3. Emily Baron, eig. Th. G. Lemm (eig.), 2600 M. in 4.15. Bergenprijsprijzen-draverij 2e en 3e klasse: 1 Drucbaeka, eig. W. Droog (C. F. Ockhorst Jr.), 2105 M. in 3.362/52. Kwarteltje, eig. stal Bellevue (A. Wit teveen), 2120 M., in 3.36%; 3. Icarus, eig. stal Avan- ti (J. de Boer), 2135 M. in 3.3775. Toelast-prijsheat-draverij 3e en 4e kl.le heat1. Jaantje, eig'. II. Vogelensang (A. Vogelensang) 1700 M. in 2.54; 2. Adeline, eig. E. v. d. Berg-h (B. ten Hagen) 1680 M. in 2.563/5. 2e heat: 1. Letta, eig. C. J. Harmeyer (M. Alkema de) 1620 M. in 2.49%; 2. Clerimond B. eig. J. B. Lyn kamp (R. Monsieur) 1680 M. in 2.50%. Se heat: 1. Letta in 2.47; 2. Clerimond B in 2.49%. Augustus-prijs: prijzen-draverij© le kl.: 1. Minnie H. eig. W. Zuidmeer (Th. Monsieur) 2250 M. in 3.31%; 2. Longio, eig. stal Jan Steen (Alkemade) 2230 M. in 3.33.; 3. Brummbar, eig. L. E. v. d. Bergh (B. ten Hagen) 2280 M. in 3.37. VERKIEZINGSZEDEN. In het Limburgsche Meerssen heeft een verkiezing voor een lid van den gemeenteraad plaats gehad, waar bij niet gewerkt is met vrij bier en vrij jenever. Aar dig was de wijze waarop de uitslag der verkiezing, vol gens het H'bld., is gevierd. 's Avonds om een uur of zeven ging een groote wa gen met drie paarden, het een voor het ander, be spannen, naar het nabijzijnd© bosch, waarin een groote donncboom omgehouwen en na van zijn onderste tak ken ontdaan te zijn, op dien wagen neergelegd' werd. Onder groot gejuich ging het daarop naar het dorp terug, waarbij het de gewoonte is alle kroegen en kroegjes, die men voorbij komt, aan te doen. Dat men zoodoende niet hard vooruit komt, laat zich denken en blijkt wel hieruit dat het donker was toen de stoet, die onderweg al grooter was geworden, in het dorp terugkeerde. Gauw werd er nu een lampion ontstoken en ging het, nadat het licht daarvan door dat van een stal- en fietslantaarn was versterkt geworden, door de stikdonkere straat verder, tot vlak voor de woning van den gekozene. Daar werd de boom nu van den wagen afgesjouwd en ria met allerlei kunstbloemen en vlag getjes te zijn opgesierd, aan den openbaren weg in den grond geplant om daar een dag of acht- te blijven staan en dorpsgenoot en vreemdeling tot een zichtbaar teeken te strekken van de d'oor den pas gekozene be haalde overwinning. Dat dit planten vrij veel tijd kost en daarbij menig potje; bier en glaasje brandewijn of jenever op de gezondheid en op kosten van het nieu we gemeenteraadslid gedronken wordt, spreekt vanzelf. KON1NGINNEFEEST TE SCHAGEN. Onder leiding van den voorzitter, den heer H. A. Baron Collot d'Escury, vergaderde den 20sten de .per manente commissie tot viering van den Koninginnedag te Sohagen in liet N.-H. Koffiehuis, alhier. Besloten werd den 31sten Augustus eene ringrijderij op fietsen te doen plaats hebben voor ingezetenen en een optocht van versierde rijwielen en bespannen sportwagens met hond of bok voor ingezetenen en omwonenden, 's Avonds zal de optocht der versierde rijwielen herhaald worden, maar dan verlicht. Lycurgus zal op het kerkplateau eenige groepen formeeren ter- HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, APDEELING SCHAGEN EN OMSTREKEN. Den 20sten vergaderde deze afdeeling in het hotel De Roos" alhier onder leiding' van den viee-voorzitter den heer J. de Veer. Slechts een twaalftal leden woonde de vergadering bij. Het programma voor de Schager rammenkeuring, te houden op 5 October op het marktplein, werd on veranderd vastgesteld als vorige jaren en het geza menlijk bedrag der prijzen dus weder op f 50 bepaald. Als leden der keuringscommissie zullen worden aan gezocht de heeren J. Buis en C. Asjes te Schagenen A. de Graaf te A. Paulowna, als plaatsvervangers de heeren: A. Zijdewind in de plaats van wijlen den he r C. Zijdewind, A. Slikker en G. Muys. allen te Scha- gen. Tot bestuurslid werd herkozen de aftredende se cretaris, de heer P. C. Boekei en gekozen de heer P. Hopman in de plaats van het aftredende niet herkies bare bestuurslid, de heer A. Brak. Op voorstel van den penningmeester, den heer G. Muys, die wegens be roepsbezigheden niet ter vergadering aanwezig kon zijn, werd besloten dezen winter bij genoegzame deel name een cursus in paardenkennis te doen houden. Reeds hadden zich 4 leerlingen voor dezen cursus aangegeven. Na eenige bespreking werd besloten stap pen te doen tot de stichting eener Octöber-paarden- markt te Schag'en, waaraan verbonden zal worden een verloting. Het bestuur werd opgedragen over deze zaak eens met Burgemeester en Wethouders te con- fereeren. Bij de rondvraag stelde de heer P. C. Boekei voor pogingen aan te wenden om een tweede postbe stelling voor de buitenwijken te Schagen te krijgen. de omwonende boeren zou dit van veel belang zijn. Gaarne nam het bestuur het voorstel over en zal het met den directeur van het postkantoor te Schagen over deze zaak gaaii spreken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. n u iTuSoCileJ1 R?%n(laa' en Vlissingen heeft een Duitscher 325 mark in den trein aan kwartjes-vinders verloren. spelende loste een 17-jarige loopjongen te Utrecht een pistoolschot op een zestienjarigen collega. e getroffene werd boven de slaap verwond en moest naar tiet ziekenhuis worden gebracht. Tegen den 22-jarigen jongeman te Winschoten, die uit onvoorzichtigheid met een kogel uit een buks geweer de vrouw van kleermaker B. Waalkens, aldaar, 111 den mond schoot, is gisteren proces-verbaal opgemaakt. Een bekend ingezetenen van Helpman moet van plan zijn zich m het vliegen te oefenen. De hooge vlucht vim Olieslagers schijnt hem te pakken te heb- ben. GEVERBALISEERD. Proces-verbaal is opgemaakt tegen D. B. en J. P beiden alhier verdacht van oneerbare handelingen. DE ONTZETVEREENIGING. Men verzoekt ons er nog even déi aandacht op te vestigen dat de algemeene vergadering der ontzetver- eemgmg, waarin ook de feestelijkheden voor dit jaar zullen worden besproken, morgen, Dinsdagavond 8 uur 111 Dihgentia zal worden gehouden. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Zaterdag is door de politie aangehouden B. H. W. ilhier verdacht van verduistering (ongeveer 400) en valsehheid 111 geschrifte, in dienstbetrekking ten na deel© van zijn patroon, dén heer de Wild1 aan de Laat alhier g-epleegrl. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. EEN DOODELTJK EEN ZEILWEDSTRIJD MET ONGEVAL. De Zaanlandsche zeilvereeniging had tegen gisteren op het Alkmaar der Meer zeilwedstrijden uitgeschre ven. Bij de invaart van het meer zonk er reeds een der vaartuigen. In den hevigen wind hadden ver scheiden schepen het zwaar te verantwoorden en en kele masten gingen overboord. Liepen de ongelukken aanvankelijk goed af, treuriger werd het daarna. Een boot van den heer E. Meijer te Haarlem sloeg om en nzittenden geraakten te water. De heer G. L. Zaad- noordijk (van hier) en de heer Meijer zwommen naar land, maar de knecht van den laatst© zonk in de diep te. De heer Zaadnoordijk keerde terug om den dren- Heling* te redden, deze sleurde hem echter mee in de diepte. Toen de man losliet, verloor de heer Zaad noordijk het bewustzijn, werd echter door den heer Meyer naar den wal getrokken, terwijl schipper Kl. Rcos (mede van hier) nog pogingen aanwendde om den ander te redden. Helaas pogingen daartoe ble ien vruchteloos eu ook het lijk werd niet gevonden. De verdronkene was een gehuwd man, vader kinderen uit ITillegom. van vier AGENDA: GEM. ZANGV. „NIEUW LEVEN." Maandag 8 uurrepetitie voor Dames. Gebruw „De Unie." Heeren qe n repetitie. WOENSDAG. Al'km. Tooneel, vergadering, 8y2uur, café v. Twisk. LAATSTE BERICHTEN. SPORTTENTOONSTELLING TE HAARLEM. In het Brongebouw te Haarlem is Zaterdagmiddag de sporttentoonstelling geopend, welke tot 18 Sep tember dagelijks, ook des avonds, toegankelijk is. Tal van artikelen, betrekking hebbend op of in verband staand met sport zijn geëxposeèrd. Bijzonder de aandacht trekken natuurlijk een vliegmachine van gebr. Hamers te Watergraafsmeer en een opvouw bare boot, die in een koffertje kan worden meege nomen, een miniatuur-kegelbaan met oud-Hollandsche prenten over liet balspel in de open lucht etc. Als „clou" is er een Japansch dorp. Na de Gro- ningsche tentoonstelling 1903 met haar „Japan" geen erg nieuwe clou! Hetgeen niet weg neemt dat het aardig moet zijn, vooral bij avond. De tentoonstelling werd geopend door den heer Groenewegen voorzitter van den Ned. Kegelbond. BRAND. LONNEKER, 22 Augustus. Te Usselo, gemeente Lonneker, is een café, waar juist bruiloft werd' ge vierd, in asch gelegd,-waarschijnlijk ten gevolge van oen gebrek aan den schoorsteen. Bewoners en brui loftsgasten konden nog bijtijds het perceel verlaten, echter met achterlating van lijfgoed. Het vee werd ge,- red. Verloren gingen landbouwgereedschappen, 50.000 Kg. hooi en een partij rogge. Verzekering dekt de schade." Er bestaat weinig kans MOOIE BEKRONING. Aan de Compagnie Liebig, waarvan het vleesch- extract over de geheele wereld bekend is, zal op de Brusselsche tentoonstelling worden toegekend een eerste prijs in twee verschillende klassen. Zij zal naar verluidt, één van de weinigen zijn aan wie de hoogste belooning dubbel zal worden uitgereikt. KORTE BERICHTEN. Op een boodschap gezonden, kwam een vierjarig meisje te Dordrecht Vrijdagavond niet weer thuis. Tegen 8 uur vond de vader liet lijkje in een spoor- vliet, waarin het vermoedelijk bij het voederen van eenden gevallen en verdronken is. Het te Noordwijk aangespoelde lijk, waarvan in liet Zaterdagnummer melding gemaakt is, is gebleken te zijn van den 18-jarigen jongeling, die Zondag bij liet baden te Sckeveningen verdronk. - Te Muntendam is een tweejarig kindje in een put verdronken. Bij het Indiaantje spelen bonden jongens te Arnhem een hunner aan een boom, duwden hem zijn pet als prop in den mond, deden hem een zak over het hoofd en lieten hem toen aan het lot over. De jongen was reeds blauw toen een voorbijganger, door gekreun opmerkzaam gemaakt, hem bevrijdde. De burgemeester van Westellingwerf verzoekt in een officieele aankondiging vergunninghouders „en ook hen die zonder vergunning sterken drank verkoo- pen"(!) geen sterken drank toe te dienen aan lotelin- gen. Vrijdag werd te Leeuwarden een landbouwer te Oudkerk door een wilde koe gestooten. De stoot kwam met zooveel geweld aan, dat de geneesheer hersen schudding constateerde. -Te Nieuweschans zat een twee-jarig kindje van den opzichter R. in een kinderstoel, en zat daarin met een touw vastgebonden. De stoel viel 0111, het touw slingerde zich om den hals van het kind, dat dientengevolge een oogenblik later gestikt bleek te zijn. De financiëele resultaten van de vliegweek te Veendam zijn niet schitterend. SCHANDELIJKE VECHTPARTIJ. SITTARD. 22 Augustus. In den afgeloopen nacht had in het naburige Geleen een vechtpartij plaats. Enkele personen bekwamen verschillende messteken. Een zekere Willink werd' levensgevaarlijk gewond, de longen werden geraakt. De vermoedelijke daders; gebr. D werden van hun bed gelicht en in arrest gesteld BEKRONING MIDDENSTANDSBOND. AMSTERDAM, 22 Augustus. Naar wij vernemen is de inzending van den Nederland'schen midden standsbond! op de internationale tentoonstelling te Brussel (no. 2 van klasse 103 der catalogus) door de jury dier klasse bekroond met eene eere-diploma. EEN ENGELSCHE KRUISER GESTRAND. LONDON, 22 Augustus. De admiraliteit deelt me de dat 18 mijlen van de staat van Korea de kruiser „Betford" gestrand is. 18 personen zijn verdronken, het schip te redden. DE BOYCOT. KONSTANTINOPEL, 21 Aug. De Grieksche ge zant hood de Porte een nota aan, waarin geprotesteerd wordt tegen het voortduren van den boycot van Griek sche koopwaren. De gezant stelt de Turksche ring aansprakelijk voor de materieele schade. In antwoord op die nota verklaarde de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, dat de Porte al het mogelijke doet om den boycot te doen eindigen. Grie kenland' moet daartoe echter medewerken door het aannemen van een behoorlijke houding in de Kreten- ser quaestie. DE GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. ATHENE, 21 Aug. De verkiezingen voor de natio nale vergadering hadden plaats zonder incident. De definitieve resultaten zullen niet bekend Dinsdag. De reeds bekende uitslagen der verkiezing in Athe ne en Piraeus doen zien, dat de populaire lijst verre de meerderheid heeft boven de gemeenschappelijke lijst der partijen van Theotokis en Rhallys. Venezelos schijnt ui heide steden het grootst aantal stemmen ie zullen hebben. STA A TSLOTERIJ. regee- zijn voor FRANKRIJK. Twee afgevaardigden hebben de aandacht van den minister van buitenlandsche zaken gevestigd op het duurder worden der levensmiddelen en de verhooging der graanprijzen. Beloofd werd de ze zaak in overweging te zullen nemen en eventueel met. maatregelen te zullen komen. Welke? ENGELAND. Het liberale weekblad Nation" kondigt een „revolutie in de liberale partij" aan. Het program der volgende liberale regeering, moet volgens het blad staatsexploitatie van spoorwegen en kanalen naast andere sociale hervormingswetten bevatten. De marine-politiek verhindert dit evenwel. „In Enge land en Duitschland is de prijs van den Duitsch-En- gdschen strijd om de Europeesche hegemonie de ne derlaag van elke beweging, die een socialen vooruit gang wil. Zoo zijn wij, Engelsohen, op den besten

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2