BINNENLAND. STAD8 NIE XJ WIT BUITENLAND. dement van den heer Pot, daar dit van alle de verste strekking heeft. De heer Pot zegt ter toelichting nog, dat naar zijne meening periodieke verhoogingen moeten worden opgewogen tegen periodieke verlagingen. Hij wijst er op dat het moeilijk is personen, die niet meer voldoen, den dienst te doen verlaten. Er zijn hier toestanden bij de bedrijven en ander afdee- lingen van de gemeentelijke huishouding geweest en nu nog, die niet in 't belang zijn der gemeente. Spr. herinnert er aan hoe enkele jaren geleden een onder wijzer en een onderwijzeres eindelijk uit den dienst zijn verwijderd, en hoe later ook bij een andere af- deeling, hij meent op muzikaal gebied hetzelfde is ge beurd. En nu tegenwoordig. Er vraagt iemand tegen 1 Nov. ontslag - de heer Govers weet wel wie dat is spreker wil anders den naam wel noemen, daar ziet hij niet tegen op, die al 20 jaar geleden ontslag had behooren te vragen. Er zijn 4 of 5 anderen, die onder hem werken en zich niet kunnen opwerken, daar die man de heele boel remt. Ten tweedeEr bestaat hier een gelegenheid tot opleiding voor de H. B. S. de bijzondere gelegenheden zijn verdwenen, en afgaande op hetgeen spreker heeft gehoord, moet het wenschelijk worden geacht, dat een man, die aan die inrichting werkt, heengaat, 't Moge hard zijn voor dézen man, doch dat mag hier de overweging niet zijn. Die man is absoluut physiek ongeschikt en 't is spr. bekend, dat hij belast is met het onderwijs aan een groot aantal leerlingen, aan een klas van 47 of 43 leerlingen, dat acht spr. onverantwoordelijk. Nog een ander geval. In een zekeren tak van dienst heeft iemand zich te buiten gegaan; hij heeft daar voor een reprimande gekregen, maar of het geholpen heeft, weet spreker niet. Die man zal misschien weldra worden ontslagen. Indien die man in zijn zak was gestraft, dan daar is spr. van overtuigd zou die man voor ontslag zijn be houden. Men moet ze in de portemonnaie kunnen straffen, zegt spreker. Dat lijkt ruw, maar het'is het niet. Men bevordert daardoor het heengaan van een plaats, waar het aanblijven voor de personen zelf, daar ze niet meer voor hun taak berekend zijn, een mar teling wordt. Men moet er niet tegen opzien dergelijke personen weg te rangeeren en desnoods met afwijking van de pensioenwet te pensionneeren. De heer van den Bosch vraagt het woord. De Voorzitter zou eerst willen vragen, of het amendement Pot gesteund wordt, dat voorkomt moge lijk lange discussie. De heer van den Bosch gelooft, dat wat hij wil zeggen, misschien zal maken, dat het gaat zooals de voorzitter wenscht. In hetgeen de heer Pot heeft gezegd, is meent spr. een grond van waarheid voor personen als de heer Pot bedoeld kan het aanblijven werkelijk een geestelijke marteling worden. Maar artn kei 3, waarin wordt gezegd, dat de verhoogingen slechts worden toegekend als de menschen geschikt zijn, wordt voorzien in hetgeen de heer Pot wil, en ongeschikte ambtenaren kunnen worden ontslagen. De Voorzitter is het niet eens, dat door artikel 3 aan het bezwaar van den heer Pot wprdt tegemoet gekomen. De heer Pot heeft het oog op menschen, die de verhoogingen hebben ontvangen, doch die later ongeschikt worden. Die wil hij de verhoogingen ont nemen. De heer Pot bevestigt dit. In het leger zegt hij, wordt zoo iemand gedegradeerd. De heer Van den Bosch had het zoo niet be grepen; de heer Pot wil dus met toekenning van de verhoogingen terugwerkende kracht geven. Daarin kan hij niet meegaan. Het amendement Pot wordt niet gesteund en komt dus niet verder in behandeling. Daarna wordt overgegaan tot de behandelinn van het eerste amendement Uitenbosch betreffende de loonen der werklieden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de ingediende amendementen hebben overwogen, dat zij met enkele er van geheel of gedeeltelijk kunnen meegaan, maar met dit niet. De loonen, die de gemeente uitkeert, kunnen de vergelijking met die van particulieren wel doorstaan, bovendien hebben de gemeentewerklieden recht op pensioen, op uitkeering bij ziekte enz., zoodat liet inderdaad niet aangaat thans nog hooger te gaan dan particulieren. De heer Uitenbosch kon het meest wel denken, dat zijn amendement niet zoo gauw steun zou vinden en dat gezegd zou worden, dat de loonen niet lager zijn dan bij particulieren. Dat geeft hij gaarne toe, doch evenmin is hij er van overtuigd, dat de loonen niet te hoog zijn. Er zijn nog genoeg werklieden, die een aanvangsloon hebben van f 10 per week. Nu heeft de voorzitter er op gewezen, dat zij pensioen krijgen, maar daarvoor betalen zij, zoodat het werkelijk loon slechts f 9.40 is. Noemt men dat een best loon En wat ue verhoogingen betreft, een werkman, komt al op zekeren leeftijd in vasten dienst bij de gemeente, daarom acht hij het gewenscht, dat na 8 jaar het maximum, dat toch niet zoo heel schitterend is, wordt bereikt. Spreker geeft als zijn meening, dat de loonen in Alkmaar toch niet peil zijn en met andere plaatsen vergeleken amper den toets kunnen doorstaan. Wat hij vraagt is werkelijk niet te veel eischend. Indien goede loonen worden betaald, kan men van de menschen ook veel vergen en er wordt door het college of door anderen veel van de menschen gevergd. Spr. hand haaft dan ook zijn amendement. De voorzitter wijst er op, dat de arbeiders niet ten volle betalen, wat voor hun pensioen noodig is. De gemeente geeft daarvoor jaarlijks 11000 ten behoeve van het bensi°eil der oude werklieden, dat moet men niet vergeten. Spreker zou wel tot verhooging willen medewerken, maar de kosten zouden belastingverhooging noodzake lijk maken, hij weet wel, dat dat geen argument mag zijn, maar daar schrikt men gewoonlijk toch voor te rug. I)e gemeente doet echter op dit oog'enblik wat haar plicht is, het moet blijven een zaak van het ver stand, het mag niet worden een kwestie van het hart. De heer Uitenbosch is dat eens. Het ver stand zegt ons, dat de menschen behoorlijk moeten kunnen leven, en een loon van 10 a 12 is heusch nog niet zoo erg rooskleurig. Hij wijst er op, dat in verschillende gemeenten geen bijdrage wordt gevraagd voor het pensioen, en als een arbeider hier van zijn weekloon 60 a 70 ct. moet missen, dan is dat heel wat voor hem. De voorzitter vraagt of het amendement ge steund wordt. Het wordt gesteund! door den heer Fortuin. De heer Meienbrink vraagt of het de bedoe ling is van den heer Uitenbosch, dat alleen de aan- vangsloonen van 10 zullen worden verhoogd. De voorzitter: Neen, alle loonen. De heer Melen brink gaat er dan niet in mee. De heer Yan den Bosch is van oordeel dat de gemeente particulieren voor moet gaan, doch langzaam aan. Men moet. de zaak niet forceeren, men moet wachten tot de tijd gekomen is, dan zal de raad ook niet ongenegen zijn, om voorstellen tot verhooging Te doen. Het voorstel Uitenbosch, alleen gesteund door den heer Fortuin, kan niet verder voor behandeling in aanmerking komen. Wordt ervolgd. GEMEJTOD NIEUWS. DE MOORD TE RENKUM. Men heeft ons gisteren reeds een en ander geseind over den afsehuwelijken moord! te Renkum. De naam van het vermoorde meisje is Adriana Augustina Ernstina Pulle. Zij was te 2 uur uitge gaan om dënappels te zoeken. Toen het meisje lan ger dan gewoonlijk weg bleef, werd da politie gewaar schuwd en trok men op onderzoek uit. Tegen 10 uur werd het deerlijk mishandelde lijkje door den vader en den gemeente-veldwachter Den Otter gevonden in ak kermaalshout van het Keijenbergsche bosch, op een afstand van ongeveer 300 meter van de woning. Uit de geheele situtatie en ook het verdere onderzoek bleek, dat men hier met een sexueelen moord te doen had. Toen het slachtoffer gevonden werd, geworgd met een touw om den hals, ook wordt gezegd! een broek hand, was het lichaam nog warm, zoodat de veldwach ter nog een poging deed! om de levensgeesten op te wekken. Onmiddellijk is door marechaussee en de politie uit den omtrek een uitvoerig onderzoek aange vangen. Nog denzelfden nacht wer.l een te Wagenin- gen vertoevend Duitscher geconfronteerd met de men schen, die een alleenloopend man in het bosqh zagen. De Duitscher kon echter zijn alibi bewijzen eni werd ook niet herkend als de persoon, die in het bosch was gezien. Te Oosterbeek werd een landlooper gearres teerd, die daar aan den weg lag. Wel kwam deze uit de richting- Renkum, maar overigens zijn er weinig aanwijzingen, dat hij de gezochte misdadiger zou zijn. Gistermorgen te acht uur waren de substituut-officier mr. Schaepman en de rechter-commissaris mr. Vani der Dussen op de plaats van het! misdrijf, terwijl spoedig daarna ook de officier mr. Van Outeren aanwezig was. De sectie op het lijk werd verricht door de doc toren Roelofs en Wijn uit Arnhem en Kersten uit Renkumvoor het microscopisch en scheikundig' on derzoek was dr. Hesselink uit Arnhem ter plaatse. Dit laatste wordt natuurlijk bemoeilijkt door de overigens te waardeeren poging van den veldwachter om de le vensgeesten van het slachtoffer nog op te wekken. De plaats, waar het misdrijf heeft plaats gehad, wordt door marechaussee bewaakt; de zak met den nennaalden, dien Adriana bij zich had, en hare klomp jes heeft men net zoo laten liggen. Het vermoorde meisje bleef den laatsten tijd' wel eens meer iets langer uit. De politiehonden kwamen om 3 uur 50 gisteren aan. Het zijn de honden Marre, Lucie en Lotte uit Den Haag', onder leiding van den heer Van Aaltz, inspec teur der recherche. Het zoeken heeft tot dusver geen resultaat opgele verd, daar niets van den dader afkomstig is achterge laten. Gister is ook het onderzoek van het parket aangevangen. Eem zekere v. R. uit Renkum werd ge hoord, daar een pet van R. tusschen andere petten en hoeden was uitgehaald door alle drie de honden na hen- eerst onderkleederen van het slachtoffer te hebben la ten ruiken. Dr. Kersten onderzocht den verdachte en huiszoeking werd bij hem gedaan, waar verschillende voorwerpen werden in beslag genomen. De naspeuringen met de politiehonden gaven geen resultaat. De honden vonden geen enkel spoor, daar het terrein te veel was beloopen. Vervolgens werden dachten gehoord. De gearresteerde landlooper is losge laten. Te Nijkerk werd een zevenjarig kindje door de auto van den burgemeester overreden. Het kind werd levensgevaarlijk geiwond. De aandacht van den chauf feur was even afgeleid door jongens, die achter de auto meeliepen. Een werkman te Zeist zag een ballon neerdalen, waaraan een kaartje bleek te zijn bevestigd, vermel dende, dat de vinder na opzending" hiervan aan den heer Van Vliet te Woerden een stel nieuwe rijwiel banden zal worden toegezonden. De preventieve hechtenis der twee broeders die ter zake van het verliezen van 11.000 in arrest wer den gesteld, is met 30 dagen verlengd. VROUWELIJKE ONDERWIJSKRACHTEN. In het jaarverslag van 'den schoolopziener in het district Assen wordt medegedeeld, dat de eenige ge meente, die een zeer bepaalde voorliefde had! voor on derwijzeressen als leerkracht ook voor de hoogere klas sen, omdat er gemakkelijker mee te werken viel, daar van nu schijnt terug te komen. De meegaandheid! van de onderwijzeressen is 't bestuur niet meegevallen, sinds dezen niet geschroomd! hebben misstanden bloot te leggen of in het verstrekken van lee;-- en schoolbe- lioeften of in een ordelijke schoonmaak der lokalen. Hoe dit zij, de tijd is niet ver meer af, dat deze ge meente met het afwijkend stelsel breken zal, waarbij ook voor het onderwijs in de hoogere klassen onder wijzeressen worden aangesteld. DE „OPREGTE". Dr. Bronsveld! schrijft in zijn Kroniek in „Stem men voor Waarheid en Vrede": De dagen zijn geteld van de „Opregte Haarl. Cou rant". De Enschede'» onttrekken zich aan het blad, dat hun voorouders in 't leven riepen, en dat met hut: naam zoo innig was verbonden. Het gaat uit hun handen over in die van den heer jhr. Van Riemsdijk, den schrijver van een paar tooneelstukken. De. oude „Opregte" was, om zoo te zeggen, een na tionaal familiestuk. Al dachten niet allen, bij het ontvangen en het lezen er van, wat Jonathan zaliger er bij dacht geen persorgaan had zulk een bekenden klank. Er was een tijd, dat er geen burger in Neder land leefde, wiens geboorte in de Haarlemmer niet was bericht geworden. Ik zelf ben eerst vast gaan gelooven, dat ik daar en daar op den zooveelsten van het jaar zooveel ben geboren, toen ik met eigen oogen de mededeeliug ervan in de „Opregte" gelezen had. De opheffing van het zegelrecht op de couranten heeft het formaat van de Llaarlemmer doen vergrooten, maar haar debiet en beteekenis1 doen dalen. Nu heb ben wij zooveel nieuwsbladen als er paddestoelen groeien in het klamme, vochtige woud. Steden, dor pen, buurtschappen, vereeiiigingen, bonden, vakken, partijen, richtingen en inrichtingen, allen hebben een eigen orgaan, en helpen ons volk verkavelen, zoodiat het besef van eenheid hoe langer hoe verder uit het gezicht verdwijnt. Zoo lang de oude „Haarl. Cou rant" er nog was, bestond er een plekje, waarop zij die in 't leven traden en zij d!ie uit het leven scheid den, voor het eerst of voor het laatst elkander ont moetten. En dat is nu voorbij. De „antithese" drijft ons hoe langer hoe verder van elkander. Hoe uitzinnig klinkt ons Schiller's „Seid umschlun- gen Millionen" in de ooren. Den kring, waarin wij thans ons thuis gevoelen, wil men hoe langer hoe en ger maken. DE VLIEGMACHINE DER TELEGRAAF. Eenige abonné's melden uit Apeldoorn Naar aanleiding' van het bericht van' de vliegmachi ne met zoeklicht te Purmerend, meidén wij, dat wij Zondagavond omstreeks 8.30 op een heuvel in de na bijheid van Apeldoorn (Berghuis) een licht: hebben gezien, dat zich met snelle vaart in N.-O. richting (bij de maan) bewoog, nu eens snel rijzende, dan snel dalende. Zou dit misschien in verband' kunnen staan met genoemd bericht? Het kan onmogelijk epn vlie ger of zoo iet® zijn geweest. AARDAPPELTEELT. Het blijkt op de Friesche klei, dat de ziekt© onder de laatrijpe aardappelen lang niet zoo groot is als on der de vroegrijpe soort. De droogte van den! laatsten tijd heeft goed gedaan en nu krijgen deze aardappelen voor de winterprovisie bestemd, de ziekte niet meer. EXAMENS-HOOFDACTE. De einduitslag van de te Amsterdam gehouden exa mens ter verkrijging der akte van bekwaamheid van hoofdonderwijzer (es) is als volgt: Geëxamineerd 118 mannelijke en 69 vrouwelijke candidaten, geslaagd zijn 58 mannelijke en 34 vrouwelijke candidaten. EEN KOOLWONDER. Er groeit te Ierseke in een tuin een kool, die het midden houdt tusschen een roode en een bloemkool, en waarschijnlijk is opgegroeid uit een zaadje, dat bij kruisbestuiving is ontstaan. De bladeren hebben den vorm en de grootte van die eener bloemkool, maar de kleur zweemt sterk naar die eener roode kool en is volstrekt niet groen. Het hart is lichtbruin met paar se randen en behaard. EEN GRAFSCHRIFT. Op het kerkhof te Sloterdijlc, bij Amsterdam, vindt men het volgende rijmpje op een grafsteen gebeiteld: „Hier liggen een paar lijken, „Die niemand mag bekijken, „Al naar 't gemaakt! verdrag, „Tot aan den jongsten dag." UIT GRAFT. In strijd met' de verordening van den Eilandspolder op het vasthouden der eenden in dezen tijd van het jaar, ziet men deze dieren toch weer naar hartelust genieten van hare vrijheid. De politie heeft tot heden reeds ongeveer 200 eenden gevangen. De eigenaars kunnen deze eenden dan tegen de betaling der on kosten terugbekomen. Zoo dat niet binnen 8 dagen geschiedt, worden de eenden publiek verkocht. O, CONDUCTEURTJE Dezer dagen kwam de tram te Castricum zonder conducteur aan. De man was in Limmen blijven staan. Gauw liet men de machine terug gaan om den con ducteur (d. w. z. geleider) op te halen De man kwam op een fiets de machine reeds tegemoet. Het opont houd was dus niet heel groot, maar teekenend is dit voorvallertje toch wel. KORTE BERICHTEN. Het „Volk" méldt dat de instructie in de zaak der dienstbode van de Nic. Witsenkade te Amster dam, die verdacht wordt met haar vrijer, haar meeste res te hebben aangevallen met kokend water, tenge volge waarvan deze overleed, thans gesloten is. De zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen en zal vermoedelijk in het eind der volgende maand wor den behandeld. De Duitsche vrouw, te Winschoten, die 13 pror ces-verbaals kreeg wegens het onbevoegd uitoefenen dei' geneeskunde en wier naambordje met de vermel ding van homoepafe onlangs door de politie in beslag genomen is, heeft eergisteren een nieuw naambordje- doen aanslaan. Tusschen 2 roode kruisjes wordt nu haar naam vermeld. Ze gaat voort, in den omtrek be zoeken af te leggen. -Te Haarlem heeft een inktwerper weer zijn lage streken uitgehaald; een jonge dame zag haar witten mantel bezoedeld. Een geboeid en gebonden artillerist wist te Ede te ontsnappen. Terwijl zijn geleiders bij hem waren, haalde hij zijn zakdoek uit den zak, ten einde zijn neus te snuiten, naar het scheen. In werkelijkheid bevond zich daarin een vlijmscherp mes, waarmede hij in een oogenblilc de touwen doorsneed. Na snel op gesprongen te zijn, rende de man over de rails en ver dween in de bosschen. Tot nu toe heeft men geen spoor van den vluchteling ontdekt. Te Zwolle is iemand aangehouden. Hij wilde 200 leenen, welke hij noodig had om een schuldi af te doen, en, trachtte dit geld te krijgen op een schuld bekentenis, die hij valschelijk had laten onderteeke nen door twee sjouwerlieden met de, namen van twee personen als borgen. Te Zoeleii is een l"2-jarig kindje van een mo lenaar door een slag van een der molenwieken gedood, Er zijn te Amsterdam al twee Roode Pet-bureaux voor wanbetalers STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 3e klasse. 4e lijst. No. 11594 f 400. No. 8235 f I0Ó. Laatste berichten. EEN MOORDAANSLAG. ARNHEM, 25 Aug. Gisteren heeft te Oosterbeek de ontslagen christelijke onderwijzer van Z„ een patiënt uit het gesticht voor dranklijders „Hooghullen", een moordaanslag gepleegd op de 17-jarige Hendrika van Veelen, die niet levensgevaarlijk gewond werd. De dader is gearresteerd. Woensdagavond' heeft de man, die Maandag uit Hooghullen werd ontslagen, tot laat in den avond voor de school op en neer geloopen, blijkbaar met min der goede bedoelingen, zoodat twee onderwijzers het meisje thuis moesten brengen. Juist zou Hendrika van Weele den drempel van hare woning overg'a,an, toen van Z. over het hek sprong en het meisje met een dolk een steek in de linkerborst toebracht. Op het hulpgeroep kwam de moeder en zuster van het meisje 'gangeloopen. Hendrika riep „moedér de meester heeft mij gestoken, ik sterf." De moeder vatte hem bij den arm, waarop de dochter riep „Moeder laat hem los, hij heeft een dolk in de hand." Hierop liet de moeder van Z. los waarop deze ontvluchtte. Spoedig waren de bur- g-ers te zamen geloopen en hielden gewapend met knuppels en onder aanvoering van den agent van poli tie R. een klopjacht, op Van Z. Spoedig werd den man gegrepen en in bewaring gesteld. TER WAARSCHUWING. Het droevige geval te Renkum moge voor ouders en opvoeders een waarschuwing zijn, nauwkeurig op kleine kinderen te letten en dezen vooral op het hart te drukken, dat zij zich niet te gauw aan de hoede van vreemdelingen of onbekenden moeten toevertrouwen, welke verlokkingen deze ook aanwenden. Te meer is er reden, om hierop eens met nadruk te wijzen, nu er in onze stad kort na elkaar eenige gevallen van oneerba re handelingen zijn voorgekomen, waarbij wel is waar geen kinderleven werd vermoord, maar misschien wel een kinderleven moreel werd vernietigd. Vooral in de komende dagen lijkt ons niet alleen waakzaamheid dubbel gewenscht, omdat er veel vreemd volk in de stad komt maar ook omdat de kermis gelegenheid te over biedt om kleine kinderen te verlokken. GEITENFOKKERIJ. De heeren J. Zuurbier te Alkmaar en B. Visser te Berkhout, leden van het bestuur van den Provincialen Bond van geitenfokvereenigingen, vertrokken naar Rhein-Hessen voor den aankoop .van meer dan 150 geiten en bokken, hun uit Nederland besteld, tot ver edeling van het geitenras. HOMMERSON's BIOSCOPE. Onder de oude en goedé bekenden! van de kermis treffen- we ditmaal wederom Hommerson'? bioscope aan, terwijl liet gezelschap euren nog neteender is sa mengesteld als vroeger: E. Hommerson Jr. projecteur, N. Hommerson, explicateur, S. Blazer, accompagna- teur en N. Broekema regisseur zij allen waarbor gen welgeslaagde, afwisselende voorstellingen, gelijk hier vroeger steeds met succes, werden gegeven. In de uitstekend ingerichte tent, waarin brandgevaar niet behoeft te worden bevreesd, worden met geheel nieu we apparaten (o.a. wordt hier een machine van 50 P. K. voor het licht in gebruik genomen) de nieuwe opnamen vertoond. Naast tal van gekleurde kunst films, welke drama's geven, gespeeld door beroemde tooneelspelers (o.a. de kroeg van Zola) biedt de direc tie in iedere voorstelling de vliegevoluties van den Ne- derlandschen aviateur van Maasdijk aan, welke- film alleen reeds een bezoek waard moet zijn. LEGER DES HEILS. Naar men ons schrijft, worden hedenavond belang rijke samenkomsten gehouden in het gebouw aan de Limmerhoek. Commandant Railtoneen van de wei- nige getrouwen van Generaal Booth, toen deze den grondslag legde van» het Leger des Heils, en sindsdien altijd een van diens meest vertrouwde Officieren zal deze diensten leiden. Als vertegenwoordiger van Gene raal Booth bezocht de commandant niet alleen al de staten en landen waar de Heilsoldaten werkten, maar in heel wat landen legde hij den grondslag van het reddingswerk van het Leger. Pas teruggekeerd van zijn inspectie-reizen in Finland, Japan, Korea, China' en Turkije, maakt de commandant thans een reis door Holland. Belangrijke mededeelingen over den Leger- arbeid in de verschillende landen zal de commandant doen. DIIITSCHT,AND. In een toespraak te Konings bergen heeft de keizer o.m. gezegd: „De aanblik van 14.000 man der reserve en vetera nen uit den oorlog, voerde weer duidelijk voor oogen, wat het korps in de laatste oorlogen heeft gepresteerd. Hlaan wij een blik in de. toekomst, dan geeft het leger korps den waiarborg, dat het, zoo noodig, zijn plicht- zal doen als onder mijn grootvader." Blijkens de Vorwarts is het ledental der Duit sche soe.-dem. arbeiderspartij het afgeloopen jaar van 683.309 tot 720.038, dus met 13.69 procent gestegen, De op Borkum aangehouden Engelschman zit nog steeds gevangen. Men heeft hem een uurtje la ten loopen doch toen weer gepakt. Er is ook nog een ander Engelschman gearresteerd. OOSTENRIJK. Te Ischl is een standbeeld ont huld voer keizer Frans Jozef. Het is gegeven door ja gers. De keizer verzekerde in antwoord op een rede dat de edele jacht steeds een verkwikkende ontspan ning voor hem was geweest, ITA.LIë. Op het Vatikaan is thans vacantie, de meeste kardinalen hebben hun villat's in de nabijheid van Rome, opgezocht. De kardinalen Rampollo, Voves Y Tuto en Veile Volpe zijn echter in de onmiddellijke omgeving van den Paus gebleven. De Paus leidt zijn gewone leven, hij houdt vele audiënties, blijft overi gens in zijn vertrekken en wandelt in den tuin, zonder zich door hellebaardiers te. doen begeleiden. Nimmer moet een paus zoo eenvoudig teruggetrokken en ge lijkmatig hebben geleefd als hij. Als een bijzonderheid wordt vermeld dat hij nimmer een bezoeker voor zieli laat knielen. Had Leo XIII vele slapelooze nachten, Pius X geniet een gezonde slaap: als om tien uur- het licht- in het gedeelte van het Vatikaan dat naar de stad' gelegpn is, is gedoofd, kan men, aldus de cor respondent der Lok. Anz., zeker zijn, dat- de Paus vre dig en vast slaapt. AMERIKA. De heer Roosevelt heeft de eerste van zijn veertien aangekondigde politieke redevoeringen gehouden. Over den politieleen toestand' zelf zei hij niets. Hij ging uit van het vaststaande feit, dat er in Amerika en in alle beschaafde landen degeneratie valt waar te nemen. Amerika onderscheidt zich echter hierin, dat de inwoners de kwalen kennen en willen wegnemen, zoodat Noorcli-Amerika spoedig zich zal herstellen. Veel kwaad' wordt veroorzaakt door den groei der steden. Den landbouwer moet men thans te hulp komen, gelijk men het den industrie-arbeider heeft gedaan. Hem moet men het leven ten plattelan- de veraangenamen en verbeteren, om hem te houden uit de groote steden. Daarbij dient vooral gelet te worden op het vrouwen- en dienstbodenvraagstuk, want de boerin is dé werkelijk© Atlas, die de toekomst van het volk draagt. Hoeveel een Kamerzetel soms waard is moge blij ken uit het feit dat een oud-Congreslid, Jozef Sibley, die wegens omkooperij gearresteerd! werd, bekend heeft, dat hij 42.500 dollars had uitgegeven, om zijn verkiezing te verzekeren. KORTE BERICHTEN. Te Parijs trachtte een jong leeraar, onlangs uit een sanotorium ontslagen en zonder betrekking rond loopend, tevergeefs in een tehuis voor dakloozen on derdak te krijgen. LTit medelijden namen twee agen ten hem toen maar mee naar het bureau. Bij de geweldige boschbranden in Amerika zijn 650 personen omgekomen. Men vreest dat mensehelijke hulp het vuur niet meer kan stuiten en heeft de eeni ge hoop gevestigd op regenbuien. Een jongeman te Regensburg, keerde op weg naar de woning van zijn bruid, waar het trouwkoetsje reeds wachtte, plotseling om, holde naar het stajion en vertrok met een D-trein. Blijkbaar had' hij zich op het laatste oogenblik bedacht. De Londénsche- suffragettes trachtten gisteren een meeting te houden. Een groote menigte verjoeg hen echter van de eene plaats naar de ander, gooide met vuile eieren en zong straatdeunen. Tenslotte moesten de dames de hulp der politie inroepen, MARKTBERICHTE]!!, HOORN, 25 Aug. Kleine kaas f 33.—, commissie f 32.50, middelbare 31.fabriekskaas f 32.50. Aan gevoerd 227 stapels, wegende 77227 K.G. Vlug. SCHAGEN, 25 Aug. Aangevoerd 4 paarden f 60 a 340, 0 stieren en ossen f 0 a f —0, 15 stieren f 140 a 280, 55 magere geklekoeien f 140 a 245, 85 vette id. f 180 a 335, 15 kalfkoeien f 170 a 300. 23 vaarzen f 80 a 130, 0 pinken f gras- kalveren f a .25 nucht id. f7 a 24,ram men f a 80 magere schapen f 16 a 20, 490 vette id f 21 a 31.overh. f a 160 lammeren f 14 a f 18,bokken en geiten f a 0 magere varkens f a 20 vette id. 50 a 60 ct per kilo, 50 biggen f 13 a 20, konijnen f 0.- a O. 200 kippen f 0.25 a 1.50, 25 eenden f 0.40 a 0.50 0 ganzen f 0.a 0.0 zwanen f 0.a 0.800 kg. boter f 1.25 a f 1.35, 200 kg. kaas f 0.40 a 0.50, 4000 kipeieren f 3.50 a 4.25, 500 eendeieren f3.75. Burgerlijke Stand. GETROUWD 25 Aug. Pieter Wiers en Johanna Rezel. Rijndert Groot en Maartje Huiberts. Pieter de Graaff en Maria Piket.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2