DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en twaalfde Jaargang, Donderdag 25 Augustus 1910. Gemeenteraad van Alkmaar, No. 200 VERGADERING van den ALKMAARSCHE COURANT. op Woensdag 34 Aug. 1910, "s ii.m. 1 nar. Voorzitter de Burgemeester G. lilPPING. Secretaris de heer C. D. DONATH. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de hoeren Dorbeck, Wanna en Van Buijsen. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Mededeelingen Aan de vergadering* wordt medegedeeld dat is inge komen a. een schrijven, d.d. 18 Juli 1.1. van Mevr. A. L. Roc- quette Muntinghe, dat zij de benoeming tot lid dei- damescommissie van bijstand voor het toezicht op het handwerkonderwijs aanneemt Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven d.d. 10 Augustus 1.1. Ivo. 20 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van eene beschik king op een bezwaarschrift in beroep tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1909; Alvoren. c. een schrijven d.d. 6 Augustus 1.1. van den heer A. J. T. Conijn, in zake ruiling van grond; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. d. een adres d.d. 18 Juli 1.1. van de Wed. H. Slenters c.s. houdende het verzoek om de Lindengracht tus- schen Heul en Ritsevoort van gasleiding te doen voorzien Alsvoren ter afdoening. e. een adres d.d. 10 Augustus 1.1. van het bestuur van den Ned. Oudheidkundigen bond, om niet over t# gaan tot demping van den Kooltuin; Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda. f. een schrijven d.d. Augustus 11. van de Commis sie van toezicht op het M. O. inzake het stichten van een nieuw gebouw voor Ambachtsschool, Bur geravondschool en Avondschool voor handwerkslie den; Te behandelen bij liet desbetreffendo punt der agenda. g. een adres, d.d. 5 Augustus 1.1. van het bestuur der Vereeniging van Ned. Loodwitfabrikanten, ten ge leide van eene brochure over het loodiwitvraagstuk Voor kennisgeving' aangenomen. h. een adres, d.d. 12 Augustus 1.1. van F. Eggers c. s. om den Nieuwlandersingel (Wijk F.) te doen be straten De heer Pot noodig-t de leden van den raad uit om zich eens te overtuigen van den toestand van den weg. Gesteld' in handen van B. en W. om bericht en raad. i. een adres, d.d. 12 Augustus 1.1. van P. J. Veel c. 3., houdende het verzoek om den termijn van het hun toegekende wachtgeld als oud-nachtwacht te ver lengden De voorzitter stelt voor afwijzend te beschik ken; de raad heeft destijds besloten nog eenmaal het wachtgeld toe te staan. Conform besloten, j. een schrijven, d.d. 16 Augustus 1.1., van het bestuur der vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar e. O.," houdende bericht, dat het terrein tusschen de Hoornscbe vaarten voor het oprichten van een nieuw gebouw voor Ambachtsschool enz. voor hem onaannemelijk is; Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda. De Voorzitter wil niet zeggen dat thans de zaak behandeld zal wordeö, daar er nog een geheime zitting aan zal moeten voorafgaan. k. een adres van J. H. Smorenberg, houdende bet ver zoek om maatregelen te nemen tegen belemmering van het verkeer door tramwagens op den Nieuwlan dersingel; Gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. 1. een adres d.d. 22 Augustus 1.1. van de Wed. J. B. Oortmeijer c.s., houdende verzoek om niet over te g-aan tot demping van den Kooltuin. Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda, m. Adres van de bouwmaatschappij Westering inzake aanbieding van grond ten behoeve van de Nieuwe Ambachtsschool. Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda. Te behandelen bij punt 11. BENOEMING LEERAREN GYMNASIUM. B. en IV. bevelen den Raad aan te benoemen in het Hoogduitsch aan het Gymnasium alhier den heer L. Leydesdorff en tot leeraar in de Oude Talen en de Oude Geschiedenis den heer C. W. Krings, beiden tot dusver tijdelijk leeraar aan die inrichting. Voorts doen B. en W. ter vervulling van de vacante betrekking van leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium den Raad toekomen de navolgende niet- alphabetische lijst van aanbeveling: 1. Dr. A. W. Groenman, Ned. Herv. Predikant te Obdam. 2. Mej. A. Zernicke, Theol. Docta. te Amsterdam, eerstge noemde voor een vaste benoeming, laatstgenoemde voor den cursus 1910/1911, daar deze sollicitante nog geen bewijzen van bekwaamheid als leerares heeft ge geven. Benoemd de heeren Leijdesdorff en Krings met al- gemeene stemmen en mej. Groenman met 12 stemmen, op mejuffrouw Zernicke was 1 stem uitgebracht. BENOEMING VAN TIJDELIJKE LEERAREN AAN DE BURGERAVONDSCHOOL EN AVOND SCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN. B. en W. stellen den Raadi voor te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool en Avond school voor handwerkslieden voor den cursus 1910/11 voor het geven van onderwijs in: Wiskunde en Nederlandsche taal, den heer F. J. Aukes. Wiskunde en Nederlandsche taal, den heer K. Boot. Nederlandsche taal, den heer J. Ott. Vaktee kenen, de heeren C. Petrus Cz., P. H. Brunsmann, II. Bokhorst, H van den Hoff, M. Vasbinder en M. Koop man Ilandteckenen, den heer A. A. de Groot. Werk- tuigk. teekenen en stoomwerktuigkunde, den heer K liohnert. De voorgedragenen worden allen herbenoemd. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEE1 AAN DE HANDELSDAGSCHOOL. Bij raadsbesluit van 27 October 1909, No. 8, werd het onderwijzend personeel aan de Handelsdagschool in deze gemeente, met uitzondering van den Directeur aan wien een vaste aanstelling werd uitgereikt, slechts tijdelijk benoemd' voor den cursus 1909/1910. B. en W. stellen thans voor t» benoemen voor den cursus 1910/1911 aan de Ilandelsdagschool in deze ge meente, voor het geven van onderwijs in: Nederlandsch en geschiedenis, den heer A. A. van Rijnbaeh. Aardrijkskunde, den heer G. Trouw. Na tuurwetenschappen en warenkennis, den heer Dr. L. M. van den Berg. Wiskunde, den heer Dr. L. M. Klin kenberg. Duitsch en correspondentie, den heer L. Leijdesdorff. Fransch en correspondentie, dep heer LI. de Noo. Engelsch en con-espondentie, Mejuffr. S. C. Land. Schrijven, den heer G. A. A. Eeltink. Teeke nt n. Mejuffr. J. G. Th. van Eijbergen. Het ligt in de bedoeling om aan Mej. S. G. Land eene tegemoetkoming in de reiskosten toe te kennen van j 75 per cursus, zoolang het aantal lesuren voor haar niet meer dan 9 bedraagt. Mejuffr. Land heeft inmiddels medegedeeld, dat zij, tengevolge van hare benoeming tot leerares aan het Gymnasium en de Handelsdagschool te Haarlem, eene eventueele herbenoeming aan de Handelsdagschool in deze gemeente voor den cursus 1910/1911 niet zal kun nen aannemen. Dientengevolge moet haar naam van bovengenoemde aanbeveling worden afgevoerd. De voorgedragenen worden herbenoemd, in de va cature mej. Land zal later worden voorzien. HERBENOEMING VAN EEN PRES1DENT- WAAGMEESTER EN VAN EEN WAAG- MEESTER, B. en W. stellen den raad voor opnieuw te benoemen voor den tijd van zes jaren, met ingang van 14 Sep tember a.s. tot president-waagmeester, op eene jaarwedde van 500, den heer H. de Rover; Tot waagmeester, op eene jaarwedde van 400, den heer F. H. Ringers. De heeren de Rover en Ringers worden met alg. stemmen herbenoemd. HERHALINGSON DERWIJS. Tot benoeming van personeel, 't welk gedurende den cursus 1910/1911 zal worden belast met het geven van herhalings-onderwijs aan jongens en meisjes, zijn de navolgende voordrachten opgemaakt: 1. J. Fits. 2. D. van den Berg voor Nederl. taal. 1. J. R. van Arnhem. 2. G. O. van Gulik voor rekenen. 1. H. Sellemans. 2. I. Prins voor boekhouden. 1. S. J. S. Schipper. 2. J. van Woerkum voor Fransch, bene vens K. Hart voor Duitsch en Mej. M. J. Poelman voor Engelsch. Voor het herhalings-onderwijs aan meisjes. 1. Mej. J. Kijlstra. 2. Mej. M. Bakker voor Nederl. taal. 1. Mej. R. F. Boijenga. 2. Mej. J. de Vries voor nuttige handwerken. 1. Mej. G. Bakker. 2. Mej. M. J. Poelman voor Fransch. 1. Mej. Tr. Bakker. 2. Mej. G. Bakker voor rekenen. 1. I. Prins. 2. H. Sellemans voor boekhouden, benevens K. Hart voor Duitsch en Mej. M. J. Poelman voor Engelsch. De voorzitter deelt mede, dat volgens inge komen schrijven van den onderwijzer belast met de leiding van het herhaling-sonderwijs voor jongens zich sléchts één jongen voor het tweede leerjaar heeft aan gemeld. De vorderingen van dien leerling waren ech ter van dien aard, dat het wenschelijk is hem nog maals de le klasse te doen volgen. Dientengevolge be hoeft voor het herhalingsonderwijs aan jongens slechts één groep onderwijzers vöör het le leerjaar te worden benoemd. Voorts is van de heeren Sellemans en Prins bericht ingekomen, dat zij voor een herbenoeming niet in aan merking wenschen te komen, zoodafc voor boekhouden een nadere benoeming zal plaats hebben. De onder no. 1 voorg-edragenen worden daarna be noemd. BENOEMING VAN HET ONDERWIJZEND PERSONEEL AAN DEN II ANDELS AVOND CURSUS VOOR HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. Bij schrijven van 18 Augustus No. 416 zijn door de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs de volgende aanbevelingen ingezonden voor de tijde lijke benoeming en herbenoeming voor den cursus 1910/1911 van het onderwijzend personeel aan den Handelsavondcursus voor handels- en1 kantoorbedien den in deze gemeente, welke aanbevelingen zijn opge maakt in overleg met den Directeur: Voor boekhouden, handelsrecht en handelsrekenen I. Prins, te Alkmaar. Voor Nederlandsche taal en correspondentie: K. Tinholt, onderwijzer aan de Burgerschool te Alkmaar. Voor schrijven, rekenen en handelsaardrijkskunde K. Zwiep, hoofd der school te Stompetoren. Voor Hoogduitsche taal en correspondentie: J. N. Kroone, onderwijzer aan de Burgerschool te Alkmaar. Voor Engelsche taal en correspondentie: J. N. van Beek, leeraar aan de Cadettenschool. Onder mededeeling dat bereids aan Z. Ex. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken is gevraagd zijne goedkeuring aan. deze voordracht wel te willen verlee- nen en daarvan zoo mogelijk langs telegrafischen weg nog te doen blijken stellen B. en W. den raad voor tot de benoeming over te gaan. De voorgedragenen worden allen benoemd. SUBSIDIE VOOR TEEKENONDERWIJS AAN TYPOGRAFEN. Het bestuur van de „Typographische Studieclub" heeft zich gewend met het verzoek de genoemde club in de gelegenheid te stellen tot het aanstellen van een leeraar in het vakteekenen, die in den aanstaanden winter aan de leden van de club teeken-onderwijs zal kunnen verstrekken, waarvoor blijkens de overgelegde memorie van toelichting-, een bedrag van 90 vol doende zal zijn. B. en W. stellen voor aan de „Typographische Stu dieclub" alhier, als beschikking op haar adres dd. 22 Juni 1.1., voor den winter 1910/11 een subsidie toe te zeggen van J 90 voor den door haar op te richten cur sus in vakteekenen aan typografen, onder opmerking evenwel, dat voor volgends winters geen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend, tenzij blijke, dat deze onderneming ook door Rijk en Provincie geldelijk worde gesteund. Conform besloten. VERHUREN VAN PERCEELTJES TUINGROND. De opzichter over den Llout en de plantsoenen heeft de aandacht van B. en W. gevestigd op de wensche- lijkheid, ook in deze gemeente, op het voorbeeld van andere gemeenten, kleine stukjes tuingrond te verhu ren, ten einde particulieren, in het bijzonder arbei ders, in de gelegenheid te stellen daarop naar harte lust te tuinieren en langs dezen weg bij te dragen tot verbetering van toestanden op het gebied' der volksge zondheid en der volkswelvaart. Ofschoon B. en W. zich met dat denkbeeld reeds aanstonds konden- vereenigen, verkeerden zij geheel in het onzekere omtrent de vraag of en in hoever de ver wezenlijking daarvan in deze gemeente mogelijk mocht worden geacht. Vandaar, dat zij den Opzichter opdroegen te onderzoeken of eventueel een zeker aan tal huurders zich zou aanmelden. De uitslag van dat onderzoek heeft hunne verwachtingen verre overtrof fen. Het is gebleken, dat ongeveer 100 perceeltjes tuingrond, elk 150 M2. groot, te verhuren zijn, zoodat, naar zij gelooven, het aangegeven denkbeeld zal blij ken in deze gemeente levensvatbaarheid te hebben. Zij wenschen den Raad dan ook voor te stellen een stuk gemeentegrond' ter grootte van ongeveer twee hectaren voor gemeld doel beschikbaar te stellen. Als daartoe aangewezen achten zij een gedeelte van het aan de gemeente toebehoorende terrein tusschen de Hoornsche vaarten en wel het noordelijkste gedeelte, waarop thans baggerspecie is geborgen. Het spreekt van zelf, dat bedoeld terrein voor het aangegeven doel beschikbaar zal moeten worden ge maakt, hetgeen zonder veel kosten kan geschieden. De bagger zal gelijkelijk over het terrein moeten worden verspreid en daarover zal pl. m. 50 cM. teelaarde moe ten worden .gebracht. De kosten daarvan worden op 2100 g-eraamd. Bovendien moeten breede paden, door hagen afgezet, worden gemaakt, waarvoor 400 wordt gerekend te zullen noodig zijn. Voor 2500 is dus het terrein in- gereedheid te brengen. De grond heeft met inbegrip van hetgeen daarop reeds is verwerkt, aan de gemeente gekost 0.78 per M2., d. i. voor 2 hectaren 15600.waarbij komt 2500.—, voor het gereedmaken, dus zal hij kosten 18100.Naar 4 gerekend zou voor dezen grond in rond cijfer 700 rente moeten worden gemaakt. Intusschen moet van de bedoelde twee hectaren wor den afgetrokken 3000 M2. en wel, behalve voor een pad langs de Nieuwe Hoornsche vaart (langs de schoei- ïng) en een pad langs de Oude Hoornsche vaart, voor het vastleggen van het hout van de firma Baan, voor de gezamenlijke paden met daarlangs te planten ha gen ter lengte van pl. m. 1000 M. en ter breedte van 3 M., tengevolge waarvan zal overblijven 17000 M2., zoodat 113 perceeltjes tuingrond, elk van 150 M2. ter beschikking komen. Worden deze perceeltjes in gebruik gegeven voor 5 'sjaars, dan zal de grond opbrengen 565.waaruit dus blijkt, dat de gemeente zich slechts eene geringe finaneiëele opoffering en wel van 145 'sjaars, zal hebben te getroosten, om het vooropgezette doel be vorderlijk te zijn. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een gedeelte van het terrein tusschen de Hoornsche vaar ten in gereedheid te doen brengen, waarvoor aan hen een erediet wordt verleend van 2500.ten einde te geraken tot het uitgeven van perceeltjes tuingrond, ter grootte elk van 150 M2., voor den prijs van 5. 's jaars, aan hen die zich daartoe reeds hebben aange meld en die zich nog zullen aanmelden. De voorzitter had aanvankelijk gedacht dat de plaats een bezwaar zou zijn; het is gebleken van niet, daarom heeft de voorzitter ook geen bezwaar te gen het voorstel. De heer Pot zegt, dat hij, voordat hij zich als huurder opgaf niet wist, waar het land lag. Hij heeft wel bezwaar tegen de plaats, daar deze grond! zooveel moest kosten voor het opbrengen van grond. Er is an der gemeente-eig-endom, dat er beter voor geschikt is. Daarom is spreker tegen het voorstel. Het voorstel wordt daarop met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Pot. DEMPING VAN DEN KOOLTUIN. De heeren Jan Pot, G. Th. M. v. d. Bosch, A. For tuin, D. J. Govers en H. J. F. Wanna stellen den Raad voor: Tot het Dagelijks Bestuur het verzoek te richten, om een nader onderzoek te willen instellen naar de kosten van een eenvoudige demping met riooleering en bestrating van den Kooltuin. Overtuigd, dat alleen de hooge kosten-raming in een vroegere Raadsvergadering tot uitstel deden be sluiten, niet de mindere nuttige of noodzakelijkheid voor hygiëne ên verkeer, hebben zij en in de Stukken, en plaatselijk een onderzoek ingesteld, waarbij geble ken is lo. dat de eigenaars (bewoners) v. d. Heerestraat Westzijde, met behoud van de riool uitlozing in het Gr. Noord'-IIoll. kanaal, genoegen nemen, zooal niet de voorkeur geven, aan eene demping achter langs hunne perceelen tot pl. m. A.P. met of zon der bezoding, waardoor de kosten verminderen met een bedrag van 2032,volgens de officieele ra- mings-cijfers; 2o. dat de bewoners v. d. Kooltuin Oostzijde, verdeeld over 18 perceelen tot een gemiddeld bedrag van pl. m. 50 per perceel, te zamen voor pl. m. 1000 willen bijdragen in de kosten van een doorgaand tegeltrotoir 3o. dat door toepassing van de methode gevolgd bij de oude plannen voor Heiloër- en Emma-bruggen, blijkens bijgevoegde berekening, zonder bezwaar pl m. J 2000 bespaard kan worden, waardoor het kos- ten-cijfer daalt tot pl. m. 5500. Wordt de benoodigde grond gehaald uit de veron- dieping langs de kanaalkade, en het bedrag van 2500 uitgetrokken op de begrooting van 1910, thans nog zonder bestemming, aangewend voor de Kooltuin- demping, dan achten zij met pl. m. 3000 de te ver krijgen hygiënische en verkeers verbetering, door Kool tuin-demping, niet te duur gekocht, en zouden, indien niet anders mogelijk, het benoodig'd bedrag op de be grooting van 1911 wenschen te zien uitgetrokken. Behalve de oorspronkelijke en de gecorrigeerde ra ming is bij de stukken de volgende verklaring ge voegd Ondergeteckenden, allen eigenaren van perceelen aan de Oostzijde der Kooltuin, kennis genomen heb bende van het verzoek der Heeren v. d. Bosch, Govers Fortuin, Fot en Wanna, leden Uwer Raad, verklaren bij uitvoering van het plan demping Kooltuin, te zul len bijdragen voor het te maken tegeltrottoir, voor ell hunner perceel(en) de som van Vijftig gulden 50). zijnde alzoo een totaal cijfer van Negen honderd gul den. Alkmaar, 26 Juli 1910. G. Groot, K. Kaaij, Th. van der Klei, R. van Ree, Wed. J. Boom, P. D. Roozendaal, L. Jansen, D. Groen, S. Bakker Dz., A. Visser, J. Otter Sr., G. van Os, J. W. Wichering, J. S. Schreuder, J. Bak, C. Pieket. De voorzitter memoreert, dat in de vergade ring van 30 Maart niet, zooals in het voorstel van da heeren staat de kosten de beslissing gaven, dat dus niet op de financiën de zaak is afgestuit. Voorts wijst hij er op, dat het besluit van 30 Maart werd genomen met groote meerderheid van stemmen, en daar in den toestand niets is veranderd, vindt hij het wel eigenaardig-, dat men weer op dat besluit wil terugkomen. De heer Govers zegt, van idee te zijn, dat de kosten wel het bezwaar waren. Hij gelooft dat de demping een groote verruiming zal geven voor dé Friesche brug- en andere straten. Hij wil niet geheel instaan voor de berekening der kosten, die door een der voorstellers is gemaakt, maar, indien de gemeente voor het bagatel, als in het voorstel wordt genoemd de demping k-an verkrijgen, dan acht hij dit een groot voordeel. De voorzitter vraagt, of hij goed heeft ver staan, dat de heer Govers niet voor de berekening in staat, maar de heer Govers heeft toch de bijlage ge- teekend en moet dus instemmen met den geheelen in houd daarvan. De heer Govers herhaalt, dat hij alleen heeft willen zeggen, dat hij niet kan nagaan, of de cijfers geheel juist zijn. De heer Van den Bosch stemt toe, dat niet de financiën den doorslag hebben gegeven, beter was #het dan ook geweest, indien in de bijlage ha<i gestaan, dat wellicht de hooge kostenraming tot uitstel deden besluiten. Voor het overige bevat het voorstel naar sprekers meening niets dan een verzoek aan B. en W. om een nader onderzoek in te stellen aan de hand van deze bijlage. Nu zou het, naar spr. meent, niet goed zijn, indien de raad zich niet vooraf uitsprak over de wenschelijkheid van de demping. Indien de raad later zou zeggen: „Neen, wij willen den Kool tuin behouden, dan zou men thans B. en W. en den directeur van publieke werken een massa werk nutte loos opdragen. Wat spr. zelf betreft, hij vraagt zicli allereerst af, is de demping in het algemeen belang? is zij een hyg-iënisch belang en in de derde plaats in hoeverre het stedelijk schoon daarbij betrokken is. Spr. meent, dat hier in de eerste plaats het algemeen belang den doorslag moet geven. Spr. nu gelooft, dat iedej; lid van den raadi voor zich thans wel kan uitmaken of hij de demping in het algemeen belang wenschelijk acht, ja of neen. Zoo ja, dan kunnen B. en W. nader onderzoeken, of de gemaakte raming goed is. De voorzitter zou er bang voor zijn, dat in dien de meerderheid voor de demping stemde, dat men dan ook van gevoelen zou zijn, dat deze begroeting juist is. Fr zijn evenwel naar aanleiding van dit punt 2 adressen ingekomen, die spreker heeft verzuimd' on middellijk daarbij aan de orde te stellen. Spr. wenscht dat verzuim te herstellen en verzoekt den secretaris voorlezing te doen. Het eerste adres is van den oudu heidkundigen bond, het andere van 19 bewoners van den Achterdam. In beide adressen wordt verzocht niet tot demping over te gaan. De heer de Groot wijst er op dat er 19 hand- teekeningen staan op het adres tegen 18 op het adres vóór de demping. Jaren geleden is de kwestie ook behandeld, toen waren er meent hij ook evenveel vóór als tegenstanders, die zich tot den raadi hadden ge wend. De raad wist toen niet wat hij doen zou en de Kooltuin werd niet gedempt. Nu is in de vergadering van Maart ook besloten om vooralsnog niet tot demping over te gaan. Dat wil dus zeggen, dat de raad nu den tijd nog niet gekomen acht. Dat besluit wenscht spreker in verband met het geen vroeger in geheime zitting of in openbare ver gadering dat weet spreker niet precies is gezegd en waarvan, meent hij, ook iets in de bijlage voorkomt, te handhaven en dus kan hij niet met het voorstel der heeren Pot c.s. meegaan. De heer Van den Bosch wenscht een enkel woord te zeggen over de ingekomen adressen. Het eerste is van dén oudheidkundigen bond. Spr. gelooft dat als iemand! s.teeds belangstelling- heeft getoond in Alkmaars stedenschoon hij als zoodanig niet in de laatste plaats zal worden genoemd. Wat hem1 persoon lijk betreft, zou hij er zich over verheugen, indien de Kooltuin behouden kon blijven. Doch als lid1 van den raad dient men allereerst rekening te houden met de belangen van de stad. Onlangs is in het museum ge plaatst een aquarel die een kijkje geeft op het oude Hof bij de Nieuwesloot. Wat men op dat schilderijtje ziet. overtreft verre het tegenwoordige Hof. En indien dezelfde Oudheidkundige Bond, waarvan spreker de ei r heeft correspondeerend lid te zijn, de gemeente 10 a 12000 aanbood, om den ouden toestand te herstellen, dan zou de gemeente dat niet mogen aanvaarden, daar dat strijden zou met het algemeen belang, dat men al lereerst moet dienen. In de tweede plaats het adres van belang-hebbende bewoners van den Achterdam. Aan dat -adres hecht spreker weinig waarde. Destijds in 1900, heeft men hetzelfde gehad, doch toen kwamen beide adressen, een van vóór- en een van tegenstanders op denzelfden dag- in. Toen was de raad van oordeel, dat waar de zaken zoo stqnden, dat er evenveel belanghebbenden vóór als tegen waren, men voorzichtig moest zijn. Nu staat de zaak eenigszins anders. Ee'n vorigen keer is het adres der voorstanders ingekomen. Van te genstand bij belanghebbenden heeft men toen niets vernomen, niemand is toen komen zeggen, dat de demping nadeelig voor hem zou zijn, zooals deze adres santen thans beweren. Spr. heeft met een der bewo ners van den Achterdam er over gesproken en deze heeft hem gezegd, dat het voor de bewoners van den Achterdam lood om oud ijzer was, of de Kooltuin werd gedempt of niet. Spr. zondert de heeren Goes en Ro- zenhart uit, doch de anderen hebben slechts pakhui zen aan de zijde van den Kooltuin. Als buur, en als bewijs, dat een goede buur beter is dan een verre vriend, hebben zij wellicht geteekend. - 1 n de vergadering van 1900 is het voorstel zonder veel debat van de hand gedaan; van alle doktoren was toen ook een advies ingekomen waarin betoogd' werd, dat het op hygiënische gronden wenschelijk was de Kooltuin te dempen. Toen is er gezegd, dat de toe stand niet zoo erg was, als de gracht maar behoorlijk werd uitgediept, en is op sprekers voorstel juist iq

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 5