DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 202 Honderd en twaalfde /aargang. MAANDAG 29 AUGUSTUS. GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAAR op Maandag 5 September 1910. BINNENLAND. 1Q10. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALRMAARSCHE COURANT HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van beden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan P. Meurs Pz. te Schagen tot het oprich ten van een gasmotor van 8 P. K. met bijbehoorende machines in het perceel Luttik Oudorp, wijk O. No. 89. Burgemeester en Wethouders voornoemd', G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Alkmaar, 27 Augustus 1910. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- ■MAAR brengen ter algemeens kennis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan J. Peetoom -Tz. aldaar, tot het oprichten van een likeur stokerij in het perceel Pieterstraat, wijk B No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 27 Augustus 1910. ALKMAAR, 29 Augustus. Als een bliksemslag uit onbewolkten hemel is er deze week een rede van den Duitschen Keizer ver schenen, die tal van onaangename gevoelens heeft op gewekt. In die opzienbarende rede zeid'e de keizer dat zijn grootvader zich krachtens eigen recht de Prui sische koningskroon op het hoofd zette, nog eenmaal beslist op den voorgrond stellende, dat zij hem alleen door Gods genade verleend' was, en niet door parle menten, volksvergaderingen en volksbesluiten, en dat hij zich zoo als het uitverkoren werktuig des Hemels beschouwde, en als zoodanig zijn regeerders- en heer- schersplichten opvatte. Voorts dat hij zich beschouwde als een werktuig des Heeren en daarom „zonder acht te slaan op zienswij zen en meeningen van den dag, ga ik mijn weg, die eenig en alleen aan de welvaart en vreedzame ont wikkeling van ons vaderland gewijd is. Maar ik heb hierbij de medewerking noodig van ieder in den lande en tot deze medewerking zou ik gaarne thans ook u hebben opgewekt." De couranten zijn natuurlijk zéér slecht te spreken over den inhoud van deze redevoering. Zij herinner den aan het jaar 1908, toen er zulk een oneerbiedige kritiek op den keizer werd uitgeoefend, toen eindelijk de heer von Bülow in den Rijksdag verklaarde „dat diepe ontstemming en het smartelijk leedwezen over de 'publicatie van den Daily Telegraph den keizer bewogen hadden, voortaan ook in particuliere ge sprekken zich de terughouding op te leggen, die on ontbeerlijk is in het belang van een vaste politieke lijn en het gezag van de kroon." En Bülow voegde er bij „Was dit niet zoo, dan zou ik, noch een van mijn op volgers de verantwoordelijkheid! kunnen dragen." De Nordd. Allg. Zeit. gaf de verklaring, d'at de keizer het als zijn hoogste taak beschouwde, de standvastig heid van de politiek onder waarborging van de consti- tutioneele verantwoordelijkheden te handhaven. Dien tengevolge keurde Z. M. de verklaringen van den rijks kanselier in den Rijksdag goed en verzekerde prins Biilow voor zijn ongeschokt vertrouwen." De Keizer zweeg. Bülow ging, van Bethmann Holl- weg was bijzonder slap en de keizer vond) weer een schoone gelegenheid het absolutisme van den heerscher te proclameeren, de persoonlijke politiek weer te verkondigen. De bladen constateeren, dat de Keizer steeds dezelfde is gebleven, wel heeft hij zich eerst ingehouden, doch spoedig heeft hij zich weer de onde getoond, de man, die in zijn jongelingsjaren steeds verklaarde: „Door Gods genade ben ik wat ik ben. Daartegenover merken zij op, dat hij beginselen verkondigt, die indruisehen tegen de toestanden van onzen tijd en tegen de belangen van het volk. De volksvertegenwoordiging dient daartegen in te gaan, den Rijkskanselier ter verantwoording te roepen fddus luidt het advies, dat men veelvuldig kan lezen en dat weer een rumoerige parlementaire periode, misschien eindigend met den val van den rijkskanse- ier maar dat is het ergste niet voorspelt. Het is wel eigenaardig, dat terwijl de vader thans weer druk bekritiseerd wordt, de zoon, in dezelfde plaats, een redevoering heeft gehouden, waarin werd gesproken over „verdrietelijkheden," „onvruchtbare kritiek" etc. Toch maakte deze rede veel sympathieker indruk dan die, welke door den vader van den kroon prins gehouden werd. Intusschen hebben de sociaal-democraten alweer «'li verkiezingsoverwinning te boeken: hun eandidaat werd tot lid van den Rijksdag gekozen in Zsfl'opau-Ma- riënbei'g. Zoo'n verkiezing bewijst, wat er in het Duit- scbe volk tegenwoordig omgaat. In Engeland maakte deze week vooral een technisch nieuwtje een punt van bespreking uit: de steenkool op de oorlogsschepen zou vervangen kunnen worden door olie, de stoommachines door olie-motoren, zooals die in kleiner omvang bij auto's en vliegmachines in gebruik zijn. 'Men begrijpt welke enorme voordeelen een dergelij ke "^prbetering- belooft te bieden en dat Groot-Brit tan je daarvan zou weten te profiteeren! Op den Balkan concentreerde de belangstelling- zich op Montenegro, dat lieden officieel tot koninkrijk wordt verheven, in Azië op. Korea, dat thans voorgoed zijn onafhankelijkheid kwijt is en bij Japan is inge lijfd. In Amerika vormden de geweldige boschbran- den wel de voornaamste gebeurtnissen, waarbij het po litieke geharrewar wel ten achter moet staan. Op een twaalftal plaatsen in Montana en Idaho, twee staten in het noordwesten deT Vereenigde Staten ontstond brand in de bosschen, het vuur greep bij de heerschend'e droogte snel om zich heen en nog steeds woeden de vlammen op een verschrikkelijke ma nier. Thftns niet alleen in Montana en Idaho, maar ook in de staten Washington en Oregon. Het vuur verplaatst zich met een geweldige snelheid, moet zich reeds over een 15000 vierkante' mijlen uitstrekken. De schade is al begroot op een kwart millioeru gulden. In 't geheel 300 menschen zouden er zijn omgekomen. De bevolking der getroffen streken doet al het mogelijke om den brand te stuiten, maar vergeefs. Hier kunnen alleen stortregens helpen. 1910 dreigt wel een rampjaar te worden! VERJAARDAG DER KONINGIN. Ter eere van den geboortedag der Koningin zal ten paleize Het Loo te ls/4 uur een gala-déjeuner plaats hebben. De Koningin-Moedter zal Maandagmiddag te 4.58 uur met den gewonen trein te Apeldoorn aankomen, ter viering- van den verjaardag der Koningin. Een aardig kiekje was er Vrijdagmorgen op het Loo te nemen geweest, aldüs de Tel. In het' dogcar- retje van Prinses Juliana, met Foppie bespannen, had H. M. de Koningin plaats genomen met Prinses Julia na opdden schoot van mej. Marting. PI. M. mende de ponny zelf, terwijl de koetsier per rijwiel volgde. II. M. bracht met de Prinses een be zoek aan de wed. Van der Zande, de vroegere min van IT. M., die thans in een boerderij aan dén Zwolschen weg woont. TOEZICHT OP PARTICULIERE LEVENSVER ZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN. Binnen niet al te langen tijd worden ingediend een wetsontwerp tot het instellen van toezicht op particu liere levensverzekeringmaatschappij en. „De vereeniging voor Levensverzekering, heeft, daartoe door de regeering aangezocht, reeds eenigen tijd geleden een voorontwerp saamgesteld. Gemengd nieuws. DE ROODE PET. De Roode Pet is dus in Amsterdam! Maar waar zijn de klanten? Dat isi een tweede vraag, vooral als men weet, dat ze zich niet met een kwartje per uur tevreden stelt en dlus min of meer voorbehouden schijnt aan de aristocratie onder d'e schuldeischers. Over de psychologische zijde van de kwestie is nog heel wat te zeggen. Bekend' is, dat de voetknecht, la kei, kamerdienaar, lieden, die als teeken hunner dienstbaarheid een kleurenrijk pakje dragen, meer en meer uit ons leven verdwijnen. Maar 't kleurrijke pak je, teeken ondanks alles van een nauw dienstverband, leeft weder op, ter omhulling van figuren, wier daad kracht in scherpe tegenstelling staat met de servili teit van den vroegeren huisbediende. Hotelportiers dragen alom livreien, die del vervolmaking van het genre zijn; speciaal wegens de wijze, waarop op hun omvangrijk lichaam keurig laken en prachtvol goud draad zijn gedebiteerd. Maar zij, in hun lijdzame rol van deur-opendoen, aan de pet tikken en hand ophou den, worden nog verre overtroffen door portiers van cafe-cbantants, vulgus uitsmijters. Hun uniform is een embroglio van Hongaarsche tressen, Eransche epauletten, Duitsch-breede biezen op de pantalon en vesten van een zoo kleurrijk streepje, dat een soliede huisvader zich een das van zulke stof droomt, in da gen van overmoede namelijk. De lakei-achtigheid is aan het gespierd lichaam dezer lieden ten top gevoerd tot een fantastisch-internationale oogenverblinding. Ze zijn een soort hemelsche lakeien; en toch is hun taak alles behalve lakei-achtig, n.l. die van een onge- wenschten bezoeker in de kladden te pakken en hem de straat op te smijten. n Aangeteekend zij nog, dat ook speelholen soms met ideaal-uitgedoste uitsmijters zijn versierd. Wat is er overgebleven van de goedige, nette, beleefde knipmes- sende lakei van vroeger dagen, nu hij zich geëmanci peerd heeft tot dezen gevaarlijken man met vreeselijke snorren en die de vriend) is van de nachtkoetsiers? De „Roode Pet" nu, zooals we haar zagen flaneeren, ligt tusschen het oude en het nieuwe genre in. Hij is de modernste onder de lakeien, maar beslist niet de ver schrikkelijkste. Liever twee roode petten, dan een por tier of suppoost van „Flora," zouden we na oppervlak- kige taxatie zeggen; toch is ook de roode pet resoluut, parmantig en Duitsche-Eeldwebel-achtig. En nu zagen we haar alleen nog maar in een „dolce far niente," zonder dat haar neus het' wild) rook. Hoe als zij het spoor beet heeft van een wanbetalend medemensch? ITet is een raadsel, dat de straatgangers en de leegloo- pers zich opgaven, toen de roode pet een reklame- tcchtje door de stad maakte. De confrontatie tusschen haar en het Amsterdamsche publiek viel mee. Er werd niet met Dobbelman's pruimtabak ,,'t beste na het ge bruik," gegooid, niet gedrongen en niemand had zoo gauw een quodlibet bij de hand' om het nieuwe ver schijnsel aan den schandpaal van den spotlust te na gelen. Het ging „caw-canny," zooals de Ier zegt. En te oordeelen naar de wijze, waarop men praatte over ,,'t geval," zullen mogelijk de zaken der Roode Pet ook wel caw-canny blijven gaan. Wat ten slotte nog wel de meest bevredigende oplossing is van deze „kwestie" die een kwestie zonder aanhalingsteekens worden kan, zoodra een protesteerendi wanbetaler eens mocht mee- nen, dat bij een roode pet een blauw oog niet kwaad staat. KLUIZENAARS. Te Osingahuizen, bij ILeeg (Fr.), is een kluizenaars- paar aangetroffen. Het is niet onbemiddeld, doch geen van beiden is toerekenbaar. Het verkeert in een staat van verregaande vervuiling. De man bewaart het geld, verpakt in een courant, in den binnenzak van zijn jas. ITij heeft weinig menschelijks in zijn voor komen, is zeer verwilderd. Zijn gelaat is met een korst vuil bedekt en zeer vermagerd. De nagels zijner vin gers zijn 3 cM. lang. De vrouw heeft een vlasbaard. Op een tafeltje bewaart de man een 500 lucifers doosjes. UIT WINKEL. In de openbare vergadering van den Raad waren Zaterdag tegenwoordig alle leden. De voorzitter opende de vergadering en heette de laden welkom, waarna de notulen der vorige vergade ring werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Een verzoek van G. R. A. Meijer om 6/12 ontheffing- van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1910 wegens vertrek uit de gemeente, werd toegestaan. Een verzoek van de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren om bij het op maken der begrooting voor 1911 te letten op de goede regeling der jaarwedde van burgemeester, secretaris en ontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Noord'-PIollandsche Propagan- da-commissie van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, om het aantal drankvergunningen in de gemeente zooveel mogelijk te beperken - eveneens voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den voorzitter werd' door de commis sie, die de gemeenterekening heeft onderzocht bij monde van den beer Breebaart medegedeeld, dat de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1909 was onderzocht en in orde bevonden. Geadviseerd werdl de rekening voorloopig vast te stellen in ontvang op 3J983.385, in uitgaaf op 34972.05. Batig saldo 11.345 Hiertoe werd besloten. Door den heer P. Strijker te Winkel was verzocht om voor het door hem opnieuw te bouwen perceel de rooilijn te bepalen, in afwijking van het bepaalde bij de bouw- en woningverordening, door die lijn te be palen op gemiddelden afstand' van den openbaren weg als de aangrenzende perceelen. Na raadpleging der ingekomen teekeningen en be schrijvingen werd besloten het verzoek in te willigen. Door het Algemeen burgerlijk Armbestuur was inge zonden de rekening dier instelling over 1909, welke door den voorzitter, werd aangeboden. Tot leden der commissie voor het onderzoeken dier rekening werden aangewezen, de heeren Nobel, Bree baart. Over, Meurs en de voorzitter. Bij de rondvraag deelde de heer Over mede, dat het zijn aandacht getrokken heeft, dat de hoornen in het Zoutkaag zoo scheef hangen. Hij veronderstelde dat ze te hoog worden. De voorzitter achtte het wenschelijk te wachten tot het volgende voorjaar en die boomen dan eens goed te laten snoeien. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergade ring. UIT EGMOND AAN ZEE. Hoewel gisteren niets het volkomen welslagen van het concours1 hippique in den weg stond' was er binnen het hek van het Kurhaus welker directie dit feest aan bood, betrekkelijk weinig belangstelling en buiten het hek vormden de Egmondsche jeugd en de verpleegden van de Prins Hendrikstichting het grootste deel van het publiek. Ook wat de deelname betrof had men meer animo mogen verwachten. Er waren slechts 9 deelnemers n.l. 1. J. J. Stroomer, Oterleek, Vos, bles ruin. 2. P. Swaag, Bergen, Tda, bruin witvoet merrie. 3. J. Bruin, Egmondermeer, Nora, Zweetoosmerrie (4 jaar). 4. L. Snijders, Egmondermeer, Zampa, zwarte ruin. 5. W. Kooij, Oudkarspel, Vos, witvoet (te koop). 6. PI. v. d. Plas, Egmond aan Zee, Jozef, dr. br. ruin. 7. J. v. Werve, Egmond aan Zee, Marie, zwarte mer rie. 8. Aug. de Wildt, Heemskerk, Karei, gr. wit voet ruin. 9. Jb. Kokkes, Stompetoren, bruine merrie. Nadat eenige malen was rondgereden werd de eerste prijs toegekend aan den heer J. J. Stroomer te Oter leek. Deze mededinger had' tijdens den wedstrijd' door eene groote kuil in den weg het ongeluk met paard en kar om te vallen. De heer Stroomer en zijne vrouw kwamen in het zand en daardoor betrekkelijk zacht te recht, het paard had zich niet in 't minst bezeerd en de kar was zoo goed als niet beschadigd zoodat na eenig oponthoud de wedstrijd kon worden vervolgd. Het span van d'en heer Stroomer trok vooral door het prachtige paard dat ook verleden jaar te Alkmaar bij gelegenheid' van de Landbouwtentoonstelling d'en eersten prijs behaalde, aller aandacht en het was dan ook niet te verwonderen d'at voor het schoonst geheel ook den heer Stroomer de eenige onderscheiding- werd toegekend. Den tweeden prijs verwierf de'heer L. Snijders te Egmondermeer en den derden de heer Jb. Kokkes te Stompetoren. Na eene kleine pauze werd een begin gemaakt met den wedstrijd in ringsteken en sleuteltrekken, behalve door de deelnemers in het concours hippique werd daaraan deelgenomen door d'en heer C. Hageman te Nijmegen en Mej. A. de Wilt van Heemskerk. De prijzen werden voor het ringsteken behaald dooi de heeren Jb. Kokkes te Stompetoren d'e 1ste en I,. Snijders te Egmondermeer den 2de en voor het sleu teltrekken resp. door de dames Mevrouw Beijensi van Rotterdam en Mej. A. de Wilt van Heemskerk. Na afloop werden de prijzen met; een toepasselijk woord uitgereikt door den heer D. J. Govers als voor zitter der regelingscommissie die bestond uit de hee ren D. J. Govers, J. Halff en J. Swaag. Als juryleden fungeerden de heeren G. Bos Wz., D. Visser, C. Brom mer en R. Bakker. De Directie van het Kurhaus heeft alle eer van haar werk en wanneer een volgend jaar een dergelijke wed strijd wordt herhaald, maar dan' liefst vroeger, bi v. na den hooitijd, dan i3 het niet te betwijfelen of meer deelname en rn.eer belangstelling van de zijde van den boerenstand zal baar ten deel vallen. UIT PURMEREND. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering werd het nieuw benoemde raadslid' de heer C. de Goede Hz. geïnstalleerd. Voor notificatie werden aangenomen de mededee- lingen: dat uit d'e provinciale kas een subsidie van 600 is toegestaan voor de Stadsteekensehool over de drie eerstvolgende jaren en dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van het Ileerenhuis aan het Rijk met bestemming tot kanton gerecht van 17500. In handen van B. en W. om advies werd' gesteld een adres van de vereeniging: „Plaatselijk belang" om bij de Hooge Regeering stappen te doen om het gemeen tewapen in overeenstemming te brengen met de daar aan verbonden geschiedenis. Vastgesteld' werden de volgende rekeningen over 1909: Gemeente-rekening, ontvang 203986.35, uitgaaf 190762.24, saldo 13224.11. Rekening Burgerlijk Armbestuur, ontvang 9629,33, uitgaaf 9571.98, saldo 57.35. ld. Gast- en Provinciehuis, ontvang 11050.75, uit gaaf 9478.47, saldo 1572.28. Id'. Gasfabriek, ontvang 83846.29, uitgaaf 78387.16, saldo 5459.13. De Gemeente-begrooting 1911, sluitende in ontvang en uitgaaf met 176645.335 werd' den Raad aangebo den en gesteld inhanden eener commissie bestaande uit de heeren J. Lankelma, B. H. Jurgens en J. Vet. Aan de Algemeens Purmerender Middenstandsveree- niging en de R. O. Middenstand'svereeniging werd een subsidie verleend van 200 met vrij gebruik van schoollokalen voor het houden van een cursus in han delsonderwijs. Aan de ord'e was het voorstel van B. en W. om de opslagplaats van d'e gemeente-reiniging, thans1 bij de gasfabriek, te brengen op het' onlangs aangekochte terrein aan den Purmerweg, waarmede een uitgaaf is gemoeid van 16650. De heer de Goede vond) dit voorstel onvoldoende voorbereid' en drong voor het ver volg aan op meer tijd van beraad. De heer Oud antwoordde dat de kwestie van de ver plaatsing- van de vaalt reeds jaren hangende is. Bo vendien hoopte hij dat niet meer werd' vervallen in de kwaal van eenige jaren geleden d'at1 de meeste zaken sleepende werden gehouden. De verdere behandeling werd) uitgesteld) tot een volgende vergadering. Een gelijk lot, eveneens op voorstel' van den heer de Goede, onderging het plan van B. en W. betreffende de doortrekking van de Julianastraat tot den Stations weg en de daaraan verbonden ophooging, bestrating en rioleering, een en ander een uitgaaf vorderende van pi. m. 40000. Tot onderwijzer aan school 1 werd benoemd de heer J. van Berkel te Hoorn. KORTE BERICHTEN. De Voogdijraad Amsterdam II heeft cassatie ge vraagd van het door het gerechtshof te Amsterdam uitgesproken vonnis, waarbij het hooger beroep inzake de kinderen van Wed. De Rijk te Hilversum niet-ont- Vankelijk werd verklaard. Te Maurik is in de laatste nachten in de kom der gemeente op een vijftal plaatsen ingebroken. On der de bestolenen behoort d'e1 gemeente-veldivachter. Zaterdagavond' heeft de 35-jarige v. R., te Sliedrecht, die leerde fietsen, zulk een ongelukkigen val gedaan, dat hij op d'e plaats doodbleef. Door de politie zijn te Zandvoort aangehouden drie minderjarige jongens, genaamd' J. v. S., J. PI. v. S. en G. O., die rondzwierven. Zij zijn naar hunne woonplaats Amsterdam teruggebracht. De winst van de vliegweek te Heerenveen heeft 60 bedragen. De heer Van W., brievengaarder te Kerk-Ave- zaath, i3 in zijn betrekking geschorst. Zaterdagochtend heeft in het gezin M., Dijk

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1