STADSNIEUWS. BUITEN LA N1». werktuig. Daarvoor had de boosdoener respectlui gaf zich gewillig gevangen. Uit was de pret. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Een electricien uiti 's-Gravenhage, werkzaam aan de nieuwe brug, welke tusschen Schiedam en Rotterdam over de Sehie gemaakt wordt, liep gisteravond langs den spoorweg naar het station Schiedam om van daar met den trein naar zijn woonplaats te gaan. Uitwij kende voor een aankomenden trein, werd hij door een uit tegenovergestelde richting komenden trein gegie pen en deerlijk verminkt aan de dij en het hoofd. De man was oogenblikkelijk dood. TREURIG. Naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage is overgebracht een jongeman, verdacht zich met vrie.nj den, op de kamer van een hunner, schuldig te hebben gemaakt aan onzedelijke handelingen met een minder jarig meisje, EEN MAAND ZONDER VOEDSEL. Den len Augustus miste de concierge van een der bureau's ia den Haag zijn kat. Niet terug te vinden. Dien dag was in een der lokalen de vloer opengebro ken en vóór den avond weer in orde gebracht. Gerui- men tijd daarna zei een der ambtenaren, in dat lokaal werkzaam, steeds een klagend geluidl te hooren; na afloop der werkzaamheden gaat de concierge er bin nen en hoort duidelijk een kat miauwen. Onmiddellijk wordt de vloer opengebroken en. daar is de verlo ren poes. Ze had op den dag af een maand zonder voedsel onder den grond doorgebracht. (H. Ct.) HET MYSTERIE TE HILVERSUM. Nog steeds is niet opgelost of aan de inbraak bij de oude weduwe Mols in de Honingstraat te Hilversum een moord annex is. De lijkschouwing door den ge meente-geneesheer dr. Beuker heeft niets opgeleverd, dat het vermoeden van moord wettigt Heden Zaterdag wordt het lijk naar Amsterdam verroerd voor het houden deer sectie. Gistermiddag arriveerde het parket uit. Amsterdam, mr. Del Campo, substituut-officier van justitie, en mr. J. Slingenherg, rechter-commissaris en was men den geheelen avond bezig met het hooren der verdach ten en van hen, die inlichtingen konden verschaffen. Zooals reeds gemeld werd, hield de vermoorde een snoepwinkeltje en nu getuigt sterk tegen de verdach ten het bezitten van een groot aantal halve centen, waarvan de herkomst niet kon worden opgegeven, terwijl men ook veel van die geldstukjes gevonden heeft bij personen, die met hen in relatie, staan. EEN KIND VERBRAND. Te Oosterbeek is Vrijdagmiddag een schuurtje ver brand van den pensionhouder E. Gerritsen. Nadat de brand gebluscht was, vond men in de schuur onder een bos stroo het gedeeltelijk verkoolde lijk van het vijfja rig zoontje van den eigenaar. Niemand had het kind vermist. FRAUDE. Dinsdagavond' j.l. werd te Sneek door de politie in arrest gesteld' H. v. d. Z., filiaalhouder van den heer H. Zandstra, aan den Oosterdijk aldaar, verdacht van diefstal ten nadeele van zijn patroon. Hoewel de verdachte aan den commissaris van poli tie de verzekering gaf geen geld te bezitten, moeten er toch zeer bezwarende zaken tegen! hem aan den dag zijn gekomen. Bij eene huiszoeking bij zijn' broeder, waar v. d. Z. na zijn ontslag zijn intrek heeft genomen, rond de commissaris van politie in den boedel van den verdachte o. a. een bedrag van 180 aan bankpapier en verder zoodanige schriftelijke aanteekeningen, die zeer bezwarend voor hem zijn en het vermoeden van fraude versterken. (L. Ct.) VOOR DE TWEEDE MAAL GEBROED. Voor de tweede maal in dezen' zomer heeff een paar zwaluwen in het veilingsgebouw te Loosduinen eieren uitgebroed te midden der enorme drukte van het vei len. Het nestje zit op een ijzeren bint, vlak boren 't hoofd van den afslager en naast den snorrenden gas motor, die den wijzer drijft, 's Avonds liet men de ijzeren roldeuren niet tot op het water zakken, zoodat de diertjes toch uit en in kondien vliegen. KWAADWILLIGHEID. Te Ophuis (Fr.) verbrandde voor een paar dagen de boerderij, eigenaar de Herv. Gemeente te Surhuizum en bewoond door het bepaarde echtpaar J. v. d. Veer. De oorzaak werd eerst toegeschreven aan hooibroei, doch hiervan is in 't hooi niet gebleken. Er wordt thans aan kwaadwilligheid gedacht; de justitie heeft reeds verschillende personen gehoord. Tegen een hun- uer zijn zware vermoedens gerezen. DE VERKIEZINGSKWESTIE TE St. MAAR TENSDIJK. De verkiezingskwestie te Sint-Maartensdijk is de laatste phase ingetreden. De heer J. W. Roskes, als gemeenteraadslid gekozen, maar door den Raad niet toegelaten, welk besluit Ged. Staten van Zeeland heb ben goedgekeurd, heeft zich bij die beslissing niet neergelegd. Met de meerderheid van het stembureau en de minderheid' van den gemeenteraad is hij van meening, dat de twee ongeldig verklaarde stemmen niet. voldeden aan den eisch, in art. 77 der kieswet ge steld, en dat hij, de heer Roskes, wel degelijk met 271 stemmer, tegen 270 op den heer Gaakeer gekozen is geworden. Met gebruikmaking van art. 36 der Ge meentewet heeft hij op dien grond! zich in hooger be roep begeven bij de Kroon. THT URSEM. Een jong paartje, dat zich van de feesten alhier hniswaarst begaf, geraakte met paard en kar te water. Het dier was onmiddellijk dood, en het jongemeisje levensgevaarlijk gewond. Zij mocht niet naar hare fa milie vervoerd' wprden, en wordt bij vreemden ver pleegd. UIT HOORN. Het terrein, waar van 14-18 September a.s. de Groote Landbouwtentoonstelling, georganiseerd door de afd. Hoom en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal worden gehoudten, is zeer gunstig gelegen achter den hoogen zeedijk, in de on middellijke nabijheid van het station, en heeft een oppervlakte van 32500 vierk. Meter. Het kolossale hoofdgebouw met zijn beide zijvleugels trekt reeds dadelijk de aandacht. Om het stijve, dat zoo dikwijls tentoonstellingsgebouwen kenmerkt, te vermijden, is het gebouw van huiten beschilderd. In het hoofdgebouw wordt de wetenschappelijke af- deeling ondergebracht. Door inwendig het gebouw te versieren en geheel te. bekleeden en te behangen met neteldoek en draperies, krijgt men een zeer smaakvol geheel. De linkervleugel (afmetingen 55 X 10 M.) zal wor den Ingericht voor de tentoonstelling van groenten en fruit. De inzendingen voor deze rubriek zijn zoo groot, dat genoemde ruimte niet groot genoeg blijkt te zijn en dat men daarom moest omzien naar een andere gelegenheid, waar de grove groenten zullen worden ondergebracht. Het licht- heeft in ruime mate gelegenheid om door het, in hoofdzaak uit glas bestaande, dak binnen tè komen. Doch om dit te temperen, worden zoldering en wanden ook hier gemasqueerd met neteldoek, iets wat zeker een goed effect zal maken en wat we op vo rige tentoonstellingen niet zagen. Om eenigszins efen denkbeeld te geven van den arbeid, die daardoor extra moet worden verricht, deelen we mede, dat 5000 M. doek noodig zullen zijn. Aller aandacht zullen ook trekken de inzendingen der fruitvereenigingen, die decoratief zullen worden opgesteld. In den rechtervleugel zal de afdeeling zuivel een plaats vinden, alsmede die inzendingen ter opluiste ring, die verhand' houden met' het zuivel- en landbouw bedrijf. Li»ks van het hoofdgebouw zal een zeildoektent van 60 bij 6 Al. worden geplaatst ter berging van rijtuigen, inzendingen ter opluistering en de grove groenten. Rechts er van verrijst de groote tribune, waarvoor de ring is afgezet, die 160 pij M. groot is. De afdeeling landbouwwerktuigen syordt zeer be langrijk. De firma Boeke en Huycfekoper te tjrppin- gen heeft o, toezegging gedaan yan een zeer groote inzending. Ook zal het. Comité tot iriati*r,d|;oming van de Elec- trische Centrale in de Streek tusst-iien Hoo?n en Enk huizen exposeeren met verschillende toepassingen van eiectrieiteif op landbouwgebied. Bovendien zullen verschillende landbouwwerktuigen door electro moto ren in werking worden gesteld, De indeelmg van het terrein is niet gijpen zoo, dat het ruimte zal bieden aan een zeer groote massa fop- zoekers, maar het is ook door den ftap'leg van tal van bloemperken zeer smaakvol gemaakt. Op het daarnaast gelegen veeterrein verrijzen de stallen voor de paarden, die zullen deelnemen aan het concours hippique, dat zeer belangrijk zal worden. Voor het vee zullen zeildoektenten worden gespannen. Op het veeterrein is een ring gemaakt, waar de ju ry gelegenheid zal vinden hpt vee te keuren, iets wat op andere tentoonstellingen niet was aangebracht. Op het vee terrein Z|1 ook gedurende dep gelden duur der tentoonstelling een stpomdprschmacfiine ip werking zijn, Reeds zijn 3 spoorweg waggons onge- dorscht graan daartoe aangevoerd, UIT LIMMEN. KONINGINNEFEEST. 's Middags van den Koninginnedag had om 3 uur een bijeenkomst plaats op het schoolplein van de deel nemers aan deu fiets wedstrijd (om de mooist versierde fiets en verlichting). Dat hiervoor animo bestond (alhoewel de wedstrijd wat laat. kenbaar gemaakt werd) bleek wel uit pen 12- tal mooi versierde fietsen en aardige costuums. Zoowel 's middags als 's avonds met. cle verlichte fietsen werd een rondgang door het dorp gemaakt, voorafgegaan door de muziek. 's Avonds waren er .een groote menigte belangstel lenden op de been om de liehtstoet te zien hetwelk reeds begon met de muzikanten die door lampioen- dragers geëscorteerd werden. Bij den burgemeester werd even als 's morgens en 's middags halt gehouden. Voor de villa werden allen opgesteld! en gaf een ver lichting met bengaalsch vuur een fantastischen aan blik, ook eenige vuurpeilen welke met kracht hoog de lucht in vlogen gaven aanleiding de menwhen menigte te doen juichen. Nadat muzikanten en deelnemers eerst nog eens op een glaasje wijn of limonade waren onthaald! ging de stoet weer terug naar het schoolplein om daar te wor den ontbonden en aan prijswinners en -winsters de toegekende prijsjes uit te deelen. Tijdens de feestelijkheden werd een telegvam ontvan gen van het Loo, hetwelk luidde: Voorzitter gemeenteraad Limmen. Hare Majesteit draagt mij op TJ allen te bedanken voor gelukwenschen. Adjudant van dienst SCHIMMELPENNINCK. De viering van den Koninginnedag, mede in ver band met de opening van het nieuwe gemeentehuis is ten volle geslaagd. UIT WIERINGERWAARD. De Nederlandsche Harddraverij- en1 Renvereeniging hield alhier een keuring over afstammelingen van den door haar gestationneerde.n hengst Dimanche met den volgenden uitslag: Veulens: 1ste prijs J. L. T. Groneman, alhier; 2de Jb. Koning, id.; 3de O. Gutker, Zijpe; 4de J. L. T. Groneman, alhier; 5de C. Hooij, Zijpe; 6de J. de Veer, Winkel. De prijzen bedroegen 25, 20, 15, 10, 5 en 5 gulden. 11/2-jarigen1ste prijs J. Biersteker, Koegras; 2de D. A. Kaa.n, alhier; 3de J. Koning, ld.; 4de J. Jim- mink, Barsingerhorn5de J. de Veer, Schagen. Ach tereenvolgens waren de prijzen 25, 20, 10, 10 en 5 gulden. 21/2-jarigen1ste prijs G. Waiboer, Barsingerhorn; 2de A. Vet.hman. id.; 3de- C. A. Waiboer, alhier; 4de A. Schenk, Barsingerhorn. De prijzen bedroegen 20, 15, 10 en 10 gulden. Keurmeesters waren de heeren P. Oly, A. van Wicke- voort Orommelin en J. de Veer. UIT BERGEN. Onze plaatsgenoot, de heer B. J. Alkemade, wien door het Duitsche Sportblad „der Renntraber" den naam van „der Blitzer" is gegeven, had bij de laatste rennen te Dortmund veel succes. De Nederlandsche Sport schrijft daarover B. J. Alkemade had Zondag 11. te DortmundHuc- karde een zeer gelukkigen dag. In zes nummers kwam hij uit en keerde viermaal als overwinnaar, eens als derde en eens als vierde naar de weegplaats terug. Met Artillerist won hij het Huekarder Rennen, 2650 meter. „Erda I" reed hij ter overwinning in het Dort- munder Eröffnungs Rennen en werd derde geplaatst in den Preis von Ruhin. „Baron Silver" won, door Alkemade gereden, den Preis van Westfalenmet „Melodie" won hij het Landwirthschaftliehes Rennen en „Naja" werd vierde geplaatst in den Trost Handicap. EXAMEN-CIJFERS. Bij de „Staatscourant" van gisteravond zijn gevoegd de rapporten der verschillende commissies, die dit jaar zijn belast geweest met het afnemen der examens voor onderwijzer en onderwijzeres. We brengen uit die rapporten hier enkele cijfers naar voren. Er blijkt uit, dat over het geheele land aan het examen hebben deelgenomen 1211 mannelijke en 1505 vrouwelijke candidaten, waarvan resp. slaagden 759 en 1034 of 63 0/0 der heeren en 69% der dames. Totaal werd dus door 2716 candidaten het examen afgelegd. Uit de bij de rapporten gevoegde opgaven sinds 1881 blijkt, dat in die 29 jaren slechts éénmaal een hooger cijfer werd bereikt, n.l. in 1900, toen zich 2830 candidaten had den aangemeld, terwijl het aantal in 1896 nogslech s 1432 bedroeg. In 4 jaar tijd steeg het aantal candi daten naar de onderwijzers-acte dus met 100 1 Sinds 1900 ging het langzamerhand dalen, om nu dit jaar weer een fermen stoot in de hoogte te krijgen 2716. Tellen we sinds 1881 al de cijfers bij elkander op, dan zien we, dat in dit tijdsverloop niet minder dan 62890 Nederlanders getracht hebben, onderwijzer of onderwijzeres te worden, wat aan 38031 gelukte. Dit is even 60 (Tel.) KORTE BERICHTEN. De jaarliiksche kermis te Wieuwerd (Fr.) is af geschaft. De kermiscoihmissie besloot iri plaats daar van twee dagen volksfeesten, en schoolfeest te houden. De heer W. van K. te Rotterdapi heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat hem in den trein tusschen Den Haag en daar, toen hij zat te slapen, een bank biljet van 40 is ontstolen. Te Gaastmeer viel een driejarig dochtertje van den schipper Schokker overhoord en verdronk. De inspecteur der volksgezondheid is gisteren naar Aalsmeer vertrokken in verband met een ver dacht ziektegeval, dat zich bij een der polderwerkers der spoorwegwerken heeft voorgedaan, De Kermis DE NEDERLANDSCHE TOONEELVER. EENIGING. ff q z a r e n k o o r t s. Men herinnert zich dat de Duitsche Keizer eenige jaren geleden het fabrieks- stadje Kleef tot garnizoensplaats yeriiief, om daar wat meer afwisseling en vroolijkheid' te brengen. Dit fpit jipeft de firma Kadelburg en Co. de Hongaar heeft zich ditmaal geassocieerd met eert Pool of Rus aanleiding gegeven tot het schrijven van een blij spel. Zij lieten een huzaren-regiment uit het kleine plaatsje Jaekschewo aan de Russische grens, waar saaiheid en verveling heerschte overplaatsen naar Kirchffam fabrieksplaats in Midden-Duitschland, waar de rijke fabrihantpq met dp jonge dochters wo nen, ff.eel het stadjp staat op steltpn alp1 het garni zoen zijn intocht dopt de inwoonsters, van de dame- op-leeftijd af tot de dienstmeisjes toe, zijn dol hij het zien van de blinkende kuoopen en de zilvertressen en het hooren van de muziek der militaire kapel. En hu zaren, van den kolonel tot den oppasser zijn met gei- weldige veroveringsplannen gekomen, al hun danslust en al hun liefde, welke in Jaekschewo werd opgegaard, wórdt nu gebruikt. Het eene bal volgt het andere, de jongedames volgen de officieren tot op het excercitie- yejd, kennen de'signalen óp hun.' dqimpje, dp bffipjppen maken zieh bij opde en jonge dames bemind, de kolonel ipaakt een jonge knappe ^red'uwe het. hof, de oppasser Vpifopft zich met twee dienstmeisjes tegelijk, en de respectievelijke vaders en eebtggnooten zijn radeloos, worden van 'het eene bal naar het andere gesleept, missen hun rust en hun gezelligheid en grootendeels ook hun vrouwen en dochters, die allen zijn aangetast door de nieuwe ziekte, de Huzarenkoorts. Een paar verlovingen, die tot stand komen, maken gelukkig een oindp aqn de epidemie, welke zulke dreigende afmetin- gen*begon aan te nemen, Het militaire blijspel is niet beter en niet slechter dan al de Duitsche stukken van dit genre. Het is een bloemlezing van Fliegende Bliittermoppen, door en .door Duitsch en door onze oostelijke naburen eerst recht te genieten. Toch geeft het ook ons reeds een genoegelijken avond yooral als. het zoo aardig wordt gespeeld als gisteravond' geschiedde. Het was werke lijk kluchtig vooral de heer 'ïernooy Apèl als de margarine-fabrikant August Nippes was bijzonder vermakelijk. Daarbij komt dat er ruim twintig perso nen van het gezelschap meespeelden, dat er ook figu ranten waren, dat er een muziekkorps achter de scher men stondGeen wonder dus dat het talrijke pu bliek zich uitstekend heeft geamuseerd pn buiten op gewekt deq regen tegemoet ging! Het was gisteren in de verschillende inrichtingen niet bijster druk. Het circus was goed bezet, Diligen- iia iets minder, de Harmonie weer iets minder. Van avond en morgenavond zal het publiek overal wel tal rijker zijn! ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van. 27 Augustus tot en met 2 Sept. zijn genomen door heeren 182 baden, door dames 19, door onvermo- gonden 36, totaal 237 badën. Hoogste temperatuur 64 graden. DE EERSTE SPRUITJES. Vrijdag 2 September werden aan de groentenveiling aan den Baansingel de eerste spruitjes aangevoerd' door den heer P. Kuiper, Lindelaan alhier. Zij wer den aangekocht door den heer A. Boersen, AGENDA MAANDAG Zangvereeniging „De Stem dés Volks," repetitie van 810 uur, café „Graanhandel" Zaadknarkt. DTNSDtAG: Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven," repeti tie voor heeren, 8I2 uur, gebouw „de Unie." GEVESTIGDE PERSONEN. J. L. Hofkamp, kinderjuffrouw, Langestraat 75, v.g. W. Ipenburg, broodbakker, Gashouderstraat 27, n. h. Wed. <J. Brakenhoff, huishoudster, Lindenlaan 5, r.k. G. E. Post, dienstbode, Magdalenestraat 9, r.k. Wed. P. Ulrich, dienstbode, Nieuwlandersingel' 42, n. h. H. Sierksma, huisknecht, Kennemerstraatweg 122, geen. J. Stavinga, gegageerd O. I. Militair, St.. Annastraat 12, n.h. H. C. Uitjens, zonder beroep, Huigbrouwer- straat 14, r.k, J. W. H. van Wijngaarden, stoker, Krebbe-steeg 4, n. h. O. Denneman, arbeider, Fabrieks- weg 3, r.k. M. Forrer, werkman, Omval 10a, n.h. J. van Badende Graaf, zonder beroep, Westerhofje 19, r.k. J. Loddervan der Kroef, zonder beroep, Station straat. 59, e.g. A. M. A. Nijboer, zonder beroep, Drui- venlaan 44, r. k. Wed. II. Sparenberg, zonder beroep, Oudegracht 210a, n.h. Wed. J. Bruijn, ventster, Fnid- sen 10, n.h. K. de Vries, koopman in vruchten, Stati onstraat 67, n.h. M. C. Hoksbergen—de Waard, zon der beroep, van Everdingenstraat 9, r.k. T. A. Jan senvan, Wachendorff van Rijn, zonder beroep, van der Woudenstraat 16, n.h. VERTROKKEN PERSONEN. ,T. Mosk, timmerman, Molenbuurt 19, Amsterdam n.h. Tl. C. Klaver, zonder beroep, Westdijk 17, Bus- sum, r.k. Wed. J. Dekker, huishoudster, Koningsweg 51, Helder, r.k. J. Be.ukems, smid, Landstraat 24. Amsterdam, n.h. Wed. J. II. Bruns, zonder beroep, Magdalenenstraat 3, Amsterdam, r.k. J. A. W. Goes, zonder beroep, Houttil 48, Bnssum, r.k. A. C. Groen, dienstbode, Achterdam 30, Termunten, geref. J. F. Hoek, ambtenaar H.IJ..S.M., Snaarmanslaan 110, 's-Gravenhage, n.h. A. II. Noordtiijn, zonder beroep, Wilhelminalaan 23, Zutphen, d.g. C. Langhorst, boekbinder, Gashouderstraat 27, Amsterdam, h.l. Z. van Arnhem, kantoorbediende, Oudegracht 135b, Ambt Almelo, n.h. II. G. Post, dienstbode, Magdalenenstr. 5, Schagen, r.k. F. Slingenherg-, apothekeres, Mient 9, Groningen, geen. II. J. S. I. M. Reinhard, caféhou der, Mient 21, Amsterdam, r.k. J. Tuijn, dienstbode, Nieuwlandersingel 42, EgmondLBinnen, n.h. A. Fal- kenburg, zonder beroep, Emmastraat 33, Utrecht, geen. Wed. F. K easier, zonder beroep, Geestersingel 30, Edam, n.h. A. de Vries, costuumnaaister, Luttik- Oudorp 8a, Stad Almelo, n.h. P. Buur, schippers knecht, Kwakelpad 9, Koedijk, r.k. Verkortingen: n.h. Nederl. Hervormd, r.k. Roomsch Katholiek, d.g. Doopsgezind, l.d.h. Leger des Hei ls. geref. Gereformeerd, rem. Re- monstrantsch. h.l. Hersteld Luthersch. e.l. Evan gel. Luthersch. n.i. Nederlandsch Israëlitisch, w.h. Waalsch Hervormd. BELGIë. De interparlementaire conferentie te Brussel heeft gisterenmiddag ia hare laatste bijeen komst, met het opsteken van de handen, het voorstel tot afschaffing van het buitrecht op zee aangenomen. Henniker-Heaton (Engeland) pleitte voor dte invoe ring van een stuiverspostzegel voor het wareldpostver- keer. Hij vond het onzinnig, dat een brief van Enge land naar Australië, die over Frankrijk of Italië gaat, een stuiver kost em 15.000 K.M. ver vervoerd wordt, terwijl een brief van Engeland naar het bevriende Frankrijk, die een afstand van 30 K.M. aflegt, 12JA cent kost, De Duitscher Eckhoff was het daarmede eens, Duitschland had reeds in zijn postverdrag met Oosten rijk dien weg bewandeld en in den Rijksdag is her haaldelijk om verlaging van het briefport voor het ver keer met Nederland, België, Zwitserland enz gevraagd. Daar het voorstel echter niet naar behooren op de agenda was gebracht, kon de conferentie er niet over stemmen. De Itajiaan Martin Oapelli noodigdq de conferentie uit, het yolgende jaar ill Rome te vergaderen, waartoe besloten is. Senator Dandtirandi sloeg voor 1912 Ca nada als plaats van samenkomst voor, wat eveneens goedgekeurd werd. Een Spaansch afgevaardigde kreeg verder toezegging, dat men in 1913 in Spanje zou ko men vergaderen en daarna beval een Turk nog fyó'fi stantinopel aan. De Oostenrijker von Plehner vierde met warme woorden den voorzitter Bqernaert en Lange, den alge- meenpn secretaris- Tenslotte is gisterenmiddag na afloop van de confe rentie nog een bestuursvergadering gehouden. ITALIë. Markies di San Giuliano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, die Dondbrdag j.l. door keizer Franz Joseph te Ischl in audiëntie werd ontvangen, stelde dezen een eigenhandig, van ^18 Au gustus gedateerd schrijven van konjng Victor. fCmanip el ter hand, waarin de koning zijn telegr&phische ge lukwenschen herhaalde fq' zijn bondgenoot van zijn vrieiidselrappejijkp gevoelens verzekerde, Onmiddellijk 11a afloop der audiëntie zond de Kei zer aan koning Victor Emanuel een hartelijk telegram waarin hij zijn dank betuigde voor de ontvangen ge lukwenschen en verklaarde dat het hem groot genoe gen had gedaan den uitnemenden staatsman Giuliano te kunnen ontvangen. RUSLAND. Het wordt hoe langer hoe waarschijn lijker, zoo schrijft men uit Friedberg aan het Berk Ta- gebh, dat de Tsaritsa aan zenuwachtigheid lijdt en geen organisch gebrek heeft. De hofpartij heeft 't echter steeds laten voorkomen, alsof hart en nieren van de Tsaritsa aangedaan waren, ten einde 't vorste lijk echtpaar beter van de wereld! afgezonderd) te kun nen houden. Hieruit valt dan ook te verklaren, waar om het bericht, dat Berlijnsche professoren naar Friedberg ontboden waren, door de hofkliek onmid dellijk is tegengesproken. De lijfarts van de Tsaritsa, die zijn positie aan de nationalistische hofpartij te danken heeft, tracht naar het schijnt alle objectief oordeelénde geneesheeren uit db omgeving van het hof verwijderd te houden, en laat- alleen hen toe, die hem niet op de vingers kijken. De nationalistisch-Russisehe partij laat, het is bs- kend, geen enkel middel onbeproefd om voor haar on- gewenschte elementen buiten de omgeving van het vorstelijk echtpaar te houden en dit is blijkbaar ook weer de reden dat geen buitenlandsehe geneesheeren bij d'e Tsaritsa worden toegelaten. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt medegedeeld, dat de Zwitsersche bondsautoriteiten van d'e Italiaan sche politie bericht hebben ontvangen, dat alle anar chisten, verblijf houdende in de voornaamste steden van het Appenijnsche schiereiland, plotseling naar Zwitserland vertrokken zijn. Uit een ingesteld onderzoek moet nu gebleken zijn, dat de anarchisten waren overgekomen voor het hou den van een internationale vergadering; of deze echter reeds heeft plaats gehad of nog moet plaats vinden is men niet te weten kunnen komen. I11 tusschen heeft de Zwitsersche regeering' krachtige maatregelen genomen tot bewaking yan de grens, spe ciaal met het oog op de reis van president Fallières naar Savoye. ZWEDEN. De heer Johansson, lid van het Zweed- sche Landting, veert een proces tegen het Koningshuis over brieven, die aan de voor eenige jaren overleden mejuffrouw Helga de la Brache zouden toebe-hooren, en waaruit zou blijken, dat 6 millioen kronen, die ge noemde dame toekomen, in bezit der koninklijke fami lie zijn. Helga de la Brache, verzekert Johansson, is de doch ter uit een geheim huwelijk van koning Gustaaf IV. Van de getuigen verklaarde mejuffrouw Niberg, die een tijd! lang met mejuffrouw de la Brache heeft sa mengewoond, dat deze herhaaldelijk beweerd liad een dochter van Gustaaf IV te zijn en dat zij tusschen 1830 en 1840 haar vader herhaaldelijk op het eiland Hveen zag. Zij vertelde, dat de Koning haar belang rijke brieven had ter hand' gesteld en haar had medege deeld, dat Russische familieden 6 millioen kronen voor haar bij de koninklijke familie gedeponeerd hadden. Johansson beweerde, dat koning Oscar in 1905 bij de ontbinding van de persopeele Unie met Noorwegen slechts daarom geen oorlog gevoerd! had', omdat hij vreesde, dat deze aangelegenheid, waarvan men in Noorwegen volkomen op de hoogte was, aan het licht gebracht zou worden. Over de geloofwaardigheid' van Helga de la Brache waren de verschillende getuigen het niet een». De de batten zijn op verzoek van Johansson tot 27 October verdaagd, AMERIKA. Bij de rechtbanken van Pennsylvania is door de eigenaren van kolenmijnen uit het district. Pittsburg een eisch tot schadeloosstelling ten bedrage van 5 millioen gulden ingediend tegen 87 leden van den bond van mijnwerkers. Sedert April staken 10.000 mijnwerkers in genoemd district, De mijneigenaars noemen de verlenging van de sta king een samenzwering, gericht tegen de vrijheid' van handel. Zij zijn dus van oordeel, dat de mijnwerkers- bond handelt in strijd met- de anti-trustwet. De voor zitter, de ondervoorzitter en de secretaris zijn gearres- teerd. KADASTER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 5en September a.s. door den landmeter van het kadaster, den heer C. H. B. DE KORVER, een aanvang zal worden gemaakt met de kadastrale hermeting van een gedeelte der gemeente Alkmaar en wel van het blok ingesloten tusschen Bergerweg, Scharloo, Geesterweg, Geestersingel, Noordhollandsch Kanaal, Spoorhaven en Spoorbaan. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 3 Sept. 1910. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 2 Sept. Wilhelmina, d. van Cornelia Hoogeboom en Hillegonda Margaretha Wilhelmina Schermer.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2