STADSNIEÜWV7~ b l A N U. 1) £l> zeer een krachtiger slag dan in gewoon water. Er werd zeer snel gezwommen, een race-paee. Om het doel, een boei, te bereiken, moest tegen een sterken stroom gekampt worden, waartegen bijkans niet op te zwemmen was. Na 35 minuten zwemmen waren wij de boei, waaronder nog de overblijfselen der „Pluvio- 80liggen een ongeluk, dat in Calais nog steeds druk besproken wordt vrijwel genaderd, 20 minuten later lagen wij, ondanks het feit, dat er voortdurend geroeid en gezwommen werd, er tweemaal zoo ver, hoe langer hoe meer van het strand verwijderd, vandaan. loen kregen we eindelijk eens te zien, hoe verbazend verraderlijk de stroomingen zijn, waartegen niets valt te doen. ITeaton, die Donderdagochtend 9.20 startte en het tot 4 mijl van de Fransche kust bracht, moest het niet zoozeer om de geweldige kou, die hem beving, dan wel om den tegenstroom opgeven. Wij hebben nu een dag zorgvuldig uitgezocht, waarop Ooms den over tocht in 14 a 15 uur moet doen, wil hij op het laatst geen anti-stroomingen krijgen, die hem opmaken en het eventueel te behalen succes, onmeedoogenloos ver nielen. Is het niet bard, voor zoo'n man als Heaton, om na 16 uur in 't water te hebben gelegen, het te moeten opgeven? (Captain Webb, de eenige die in 18i5 den toer volbracht, deed er 21 uur 45 minuten over). Uitgebreide maatregelen zijn genomen, om den tocht voor Ooms zoo prettig mogelijk te doen zijn, alleen zoeken we nog naar een doedelzak of harmonica, om hem bij z'n eindeloos gezwem eenige afleiding te be zorgen. Honderden komen iederen ochtend en middag Ooms' training" gadeslaan. Eenvoudig als hij altijd is, heeft hij voor een ieder een woord over en is hier zeer popu lair geworden. Dat mag een Fransehman wel en „le solide gaillard" kan bij eventueel welslagen er op re kenen, dat weinigen zich meer enthousiast zullen too- nen, dan die inwoners van Calais, die hun belangstel ling dag aan dag laten blijken. Het weer wordt beter, het water dat gisteren 13 graden Celcius was, min der koud. weten te redden. Haar gezicht, handen en nachtge waad waren letterlijk zwart van rook en roet, doch brandwonden had zij niet. Een groot uur voor het uitbreken van den brand was zij wakker geworden, en bad een nachtlichtje aange stoken. Hoewel zij zeker meent, dit uitgeblazen te hebben, toen zij weder te bed1 ging, neemt men toch aan, dat de brand hierdéor ontstond. SPIRITUS-DRINKSTER. Te Barneveld had een) vrouw Zaterdag zooveel brandspiritus gedronken, dat de politie zich genood zaakt zag haar per kar naar het arrestantenlokaal over te brengen. Bij haar arrestatie was zij nog in het be zit van 1V2 flesch spiritus-. IN DE VAL GELOOPEN. In één der Duitsche grensplaatjes was dezer dagen schuttersfeest, dat ditmaal bijzonder schitterend zou zijn, want de schutters1 hadden allen splinternieuwe uniformen aan. Kranig zagen zij er uit in hunne groe ne jasjes met roode opslagen en witte ceintuur. Er werd dan ook menig glaasje op gedronken, met het ge volg, dat de tongen los werdén en één der dapperen aan een douane-beambte verteldedat de unifor men in Arnhem gemaakt waren en van daar naar de naastbijgelegen Hollandsche grensplaats waren gezon den. Daar hadden de schutters de nieuwe pakje aan getrokken en waren kordaat de grens over gemar cheerd. Het gevolg is, dat het geheele korps wegens smokkelen in vereeniging is aangeklaagd! en den hee- ren een groote geldboete of gevangenisstraf wacht DOODGEVALLEN". Te Medemblik is een 9-jarig zoontje van den heer P. Koppedraaijer, dat zich met eenige kameraadjes oefende in het boomklimmen, naar omlaag gevallen. Het ventje was terstond dood. MERKEN VAN" KAAS. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepaling, dat door den Minister van Landbouw enz. kaasmerken worden vastgesteld, waarvan het gebruik uitsluitend wordt toegestaan aan de aangeslotenen bij een kaas controle-station, hetwelk zich onder Rijkstoezicht heeft gesteld. Deze merken worden in de „St.-Ct." bekend gemaakt, benevens de door den Minister nader te ge ven voorschriften betreffende het aanbrengen van merken op de waar. In de Memorie vani Toelichting wordt gewezen op het belang voor onzen landbouw om voortdurend te stieven naar bet behoud eu zoo mqgelijk naar vermeer dering en verbetering van den belangrijken afzet van kaas, bij welks achteruitgang onze boerenstand verba zende verliezen zou lijden. Van de boter kan gezegd worden, dat thans, ondanks de meest geraffineerde pogingen van boterverval- schers, vrijwel uitsluitend onvervalschte boter naar het buitenland wordt uitgevoerd eni dat. aldaar het vertrouwen in de zuiverheid der Nederlandsche boter zoo goed als geheel is teruggekeerd. Ten aanzien van den afzet en den uitvoer van onze Nederlandsche kaas iS tut heden nog geen maatregel' van beteekenis door de Regeering genomen. Toch is de noodzakelijkheid daarvan meer en meer gebleken, wegens bestaande misstanden op 't gebied van de kaasproductie, den af zet van en den handel in kaas. Ten gevolge dezer minder goede praktijken is het vertrouwen in de Ne derlandsche kaas geschokt, waardoor belangrijke afzet- gebieden sterk zijn ingekrompen. Daarbij komt nog de steeds scherper wordende concurrentie met andere ksas-produceerende landen, ook doordat men tracht onze Goudsche en Ldamsche kaas na te maken en voor echte te verkoopen. Het grootste gevaar spruit echter voort uit een verandering, die in sommige gedéelten van ons land zelf de wijze van kaasbereiding heeft on dergaan; een verandering, die, wanneer zij meer en meer doordringt, ten slotte leiden moet tot een be langrijke achteruitgang van de qualiteit en vooral van de innerlijke waarde van ons echte, bij uitstek nationa le product. Naar de meening van dén Minister van Landbouw enz., is thans het oogenblik gekomen om tot de invoe ring van een Rijks kaasmerk over te gaan, op d'e wijze als hierboven werd' vermeld. Het merk zal n.l. uitslui- tendi bestemd zijn om door of vanwege aangeslotenen bij eenig kaascontrole-station te worden gebruikt. Ter verkrijging van het recht, om aan de aangeslotenen te mogen vergunnen, bedoelde merken te gebruiken, zul len de kaascontrolestations aan eenige door de Regee ring te stellen voorwaarden hebben te voldoen en zich daarbij moeten onderwerpen aan een van Rijkswege te louden toezicht op de naleving van d'e voorwaarden, lei afwachting van het nemen van verdere maatrege len, is het 's Ministers bedoeling thans een merk vast te stellen, dat zal zijn aan te brengen op kaas, bereid uit volle, dus ongeroomde melk, en bevattende een vet gehalte van ten minste 45 in de droge stof. Nevens dit onveranderlijk controlemerk (opdruk- en prik- of tatoueermerk) zal een herkenningsmerk die nen te worden aangehecht, aanduidende bet betrokken station en al hetgeen verder noodig wordt geoordeeld ter onderkenning van den herkomst der kaas, den da tum en bereiding enz. Wederrechtelijk gebruik van het merk door of door schuld van aangeslotenen zal door het Rijks toezicht moeten worden tegengegaan, maar ook dé Regeering moet er op bedacht zijn, wederrechtelijk gebruik van het merk buiten de schuld van den aangeslotene te keeren. Zoodanig gebruik moet binnen' het bereik van de Strafwet vallen. De bepaling in het Strafwet boek meer in het bijzonder gericht tegen handelingen van den aard als hier bedoeld, is die in art. 219. Door OOK EEN" STAKING. Het personeel der coöperatieve stoomdorschvereeni- ging „Ter-munten" te Termunten (Gr.) legde gisteren den arbeid neer, ornaat de boeren-aandeelbouders be sloten hadden en dit besluit in toepassing brachten, om niet langer sterken drank bij het dorschen te tap pen INBRAAK. Na het langdurig verhoor, dat de drie verdachten in zake den vermoed'elijken moord op dé wedhwe Mols hebben ondergaan, is door de justitie rechtsingang te gen hen verleend met bevel tot hun gevangenhouding. Heden zijn zij gevankelijk naar Amsterdam overge bracht. Het denkbeeld van moord begint in het geheimzin nige geval der weduwe Mols weer veldl te winnen. Op aanwijzing is nog een vierde gearresteerd, J. van Sent, die gezegd zou hebben te gelooven een vrouw te heb ben vermoord. Ook door hem zijn halve centen neer gegooid in akkermaalshout aan dén Eemnesserweg, waar zij door de politie zijn gevonden. Op den dag na de misdaad heeft liij zich uit de voeten gemaakt, doch werd heden door de rechchetir Molenaar van Llilver- sum te Baarn gearresteerd. Hij werkte daar toen in dc klompenmakerij van zijn vader. Hij blijft echter alle deelneming aan de zaak ontkennen. VADERLIEFDE. Gistermiddag, omstreeks half zes, viel het ongeveer tweejarig kind van den heer R., wonende Lijnbaans gracht 113, uit een raam van de derde verdieping. Het kindje werd naar de kliniek van den geneeskun digen dienst gebracht. De vader geraakte door een en ander zóó overstuur, dat hij in de gracht sprong. Een heer, dit ziende, begaf zich onmiddellijk gekleed te water, en mocht het voorrecht smaken, den wanho- pigen vader weer aan de oppervlakte te brengen, waar na beiden met een dreg op het droge werden gehaald. DE VERMISTE JONGEN" UIT ZEIST. Uit zeer betrouwbare bron verneemt het Nieuwsbl. v. Nederl., dat de moeder van den vermisten jongen uit Zeist, J. v. d. Wiel, nu met zekerheid! weet, dat haar zoon verblijf houdt bij den vader in Amerika. Zij berust nu in het geval. De vader toch woonde reeds^ geruimen tijd in de Vereenigde Staten en had op zijn herhaalde vragen om zijn zoontje te mogen hebben, steeds een weigerend antwoord ontvangen. De vader zou daarop naar Zeist gekomen zijn, den jongen per automobiel naar Antwerpen gebracht heb ben en van daar per boot vertrokken zijn. GEROLD? De landbouwer U. uit Lonneker ging Zaterdag naar de markt te Hengelo (O.) met een bedrag van pl, m, 700 in den binnenzak van zijn jas. Aan het station te Oldenzaal nam hij uit' zijn portefeuille een bedrag benoodigd voor zijn reis naar Hengelo. Toen hij van de markt teruggekeerd per trein huiswaarts wilde gaan, bleek het hem, dat zijn portefeuille met inhoud verdienen was. Onmiddelijke ingestelde nc sporingen hadden tot nu toe geen resultaat. den gang was merkten we eerst door het prachtige type van den heer van Warmeloo als organist, dat we het ook reeds enkele jaren geleden gezien hadden hetgeen echter niet verhinderde, dat we er even smakelijk om hebben gelachen. Met de beide manne lijke Mari's de heeren Ternooy Apèl en van Warmelo in de voornaamste rollen is het succes van een blijspel reeds grootendeels verzekerd. De heer van Warmeloo was geheel hetzelfde onbeholpen, schutterige dorpsorganistje als vroeger en hij deed door zijn malligheid maar fijne, beschaafde mal ligheid de menschen gieren van den lach. Ook de heer Ternooy Apèl verwekte dikwijls een stormachtig gelach en applaus. Hij had zich met weinig middelen een kop gemaakt, die merkwaardig veel leek op een veelbesproken Nederlandsch staatsman. Voor het overige had hij, herinneren wij ons wel, een eenigszins andere opvatting van zijn rol dan vroeger, toen hij de scène, waarin hij zijn hoofd heet te hebben verloren, veel meer uitwerkte. Dit tweetal grappen- makkers werd op zeer kluchtige wijze terzijde gestaan door mevrouw de Boer van Rijk, die zoo heerlijk een boosaardige, schèlsprekende vrouw kan geven.' Ook de heer Barendse vervulde zijn knechtenrol op voor treffelijke wijze voor dat soort is hij als geknipt. Naast deze oude garde kwam de jonge minder goed uit. De heer Boersma bracht weinig te recht van den majoor was het misschien de eerste maal, dat hij deze rol speeldeOok de heeren Bouwmeester als hotelier en van Praag als Hans Görlich waren lang niet zoo goed als hun voorgangers bij de vroegere be zetting, de heer Bron daarentegen was weer heel goed. En wat de andere dames betreft, mej. Sandbergen was beter dan mevr. Post-Brakensiek, maar geen van beiden konden ons de ongesteldheid van Tilly Lus doen vergeten het is voor de Tooneelvereeniging, die dit jaar zooveel met ziekten had te kampen, te hopen, dat dezen begaafde actrice spoedig hersteld moge zijn. Zooals reeds gezegd de voornaamste ko mische rollen hadden de beste vertolkers en het stuk had een uitnemend succes. Vooraf ging een kleine Fransche comedie, „de aan beveling" die hier ter stede reeds vroeger is gegeven, en waarin de heer Bouwmeester ook al niet voldoende den heer Holkers kan vervangen en de heer Van Warmeloo weer uitmuntte. De campagne is gisterenavond geëindigd met „de ombekende Vrouw" voor een volle zaal en een dank baar publiek. Wij nemen afscheid van de Ned. Tooneel vereeniging in het vertrouwen, dat wij haar hier de volgende kermis terug mogen zien, wij wenschen haar een voorspoedig jaar toe, maar spi'eken tevens de hoop uit, dat zij dan gelukkiger in de keuze van haar ré pertoire zal zijn dan ze ditmaal is geweest. Het was gisteren niettegenstaande het minder gun stige kermisweer bijzonder druk in de stad. De om streken van Alkmaar hadden eeix zeer gi'oot contingent van bezoekers geleverd. Overal was het vol, het Paardenspel was zoo goed als geheel uitverkocht, Harmonie, Diligentia, de tent van de Nederlandsche Tooneelvereeniging boden geen ruimte meerin de verschillende café's, vooral daar, waar gezelschappen optraden, kon men geen plaats meer krijgen. Nietteg-enstaande de groote menschenmassa was het stil eii kalm; rustig flaneerde men tot in 't oneindige van Nieuwesloot of Steenenbrug naar Paardenmarkt en terug. Geen wartaal hoorde, geen vechtpartijen zag men, zooals gezegd de Alkmaarsche kermis van 1910 heeft niet alleen gisteravond maar ook over haar geheel een zeer kalm verloop gehad. P. rheussink van dei' Hoop van Slochteren Mr J j J. de Waal Malefijt. Directeur is .Tbr. J. H. van Asch ran Wijck. DE PAARDENMARKT. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 981 paarden. De prijzen waren redelijk en de handel vlug', in den loop van den middag werd deze echter stugger. Het vorige jaar waren er 880 paarden aangevoerd. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." I'n de week van 29 tot 3 September zijn in het bad huis van „Het Witte Kruis" genomen: 75 kuipbaden, 79 regenbadea le klas, 143 regenbaden 2e klas te sa men 297 baden. GYMNASIUM TE ALKMAAR. Na op 5 Sept. onder toezicht, van Curatoren gehou den her-examens zijn1 toegelaten: Tot de 6e klasse: A. Fortuin en G. A. Verhoeff. Tot de 5e klasse: II. N. Jaeometti. Tot de 4e klasse: G. Bos en D. C. Mulder, lot de 3e klasse: E. Blauw. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. N a heden gehouden her-examens zijn aan de Hoogere Burgerschool alhier nog toegelaten: Tot de 3e klasse: J. E. v. Nierop, P. Maats, J. v. d. Oord. Tot de 4e C. Tuijn. Rijks N. klasse: J. S. Andriessen, W. P. Quax, S, Zangvereenig'ir AGENDA MAANDAG „De Stem dés Volks," repetitie 8—10 uur, café „Graanhandel" Zaadknarkt. DINSDAG: Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven," repeti tie voor heeren, 8 V*2 uur, gebouw „de Unie." VRIJDAG: Mannen-zangvereeniging „Orpheus," repetitie, 8 uur, „Central." CORRESPONDENTIE. In verband met de afwezigheid van den hoofdre dacteur, verzoeken wij beleefd stukken, voor de re dactie bestemd, niet aan diens persoonlijk adres te zenden. L.AATSTE BERICHTE N. MOORD. ASSEN, 5 September. De gebroeders Karsten te, Bargeroosterveen zijn vannacht vermoord. Een lag )d in een greppel,de ander leefdè nog, doch stierf spoedig. De vermoedelijke oorzaak is de kermis te He- belermeer. De vermoorden woonden tot voor 14 dagen te Ti oogeveen. de thans voorgestelde wetsbepalingen wordt dit arti kei in dezen van toepassing gemaakt. UIT OUDKARSPEL. Het Bestuur van het Nutsdepartement alhier be sloot in zijne vergadering een kinderavond met licht beelden te organiseeren op 22 November en eene buitengewone vergadering te houden op 13 December a.s. waarbij een spreker van het Hoofdbestuur zal worden uitgenoodigd. In de gehouden vergadering van het Bestuur van de Zeilvereeniging „Fortuna" werd besloten een zeil wedstrijd te houden voor de leden op het Waardje, d.d. 11 September a.s. om de prijzen, die wegens be gane fouten bij den vorigen wedstrijd niet konden worden uitgekeerd. VOETBAL. De maand September brengt ons elk jaar weder de in do zomermaanden noode gemiste voetbalsport. In Engeland is Zaterdag het seizoen geopend. Giste- ïen had in Rotterdam de eerste ronde der Zilveren oetbal plaats en 25 September beginnen de compe titie-wedstrijden van den N. V. B. Ook voor Alcmaria Victnx beginnen dus 26 September die wedstrijden weer. 11 en 18 September houdt Alcmaria serie-wed strijden, waarop wij Zaterdag nader terugkomen. Gisteren speelde een Alcmaria elftal een eerste oefenwedstrijd tegen een Haarlem H. F. C. combinatie. Het weder was niet bepaald mooi te noemen. Zonne- schijn, afgewisseld door wind en regenbuien. Toch waren reeds vele getrouwe liefhebbers op het terrein aan Zandersloot aanwezig en al moest het publiek af en toe een schuilplaats zoeken in de houten tent, toch werd de wedstrijd tot het einde bijgewoond. Langen tijd bleef de stand 00, ook nog na de pauze, doch kort voor het einde wist Alcmaria 2 doelpunten te maken (door M. W.), zoodat de eerste wedstrijd in 't seizoen 1910/1911 eindigde in een 2-0 overwinning. Moge deze dooi' nog vele anderen gevolgd worden. PAARDENVERLOTING. Ten behoeve van de paardenverloting werden heden door de commissie ter paardenmarkt ruim 30 paarden en veulens aangekocht. Voor den hoofdprijs is aange- j kocht een brik voor f 550 en een prachtig span schim- mels voor f 1200, waarbij nog gevoegd worden een stel compleet tuigen. i 't Meppelerdiep 's avonds met DOOR DEN DRANK. Schipper S., met zijn vaartuigje in te Meppel, liggende, vierde deze week oeaigre „vrienden" feest. Worst, kaas, haringen en. veel jenever gingen door het keelgat. Toen de gasten waren vertrokken, ging de schipper slapen; hij is niet meer ontwaakt. Het vele jenever gebruik moet de oor zaak van den dood zijn. Gc- be- BRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 3 uur, ontwaakte mej. de wed. Jb. Nanning, te Zaandijk, en bemerkte, dat haar slaapkamer vol rook stond. Op staande en de kamerdeur openende, bespeurde zij, dat de zolder nabij de trap brandde. Zij snelde naar hui ten en riep om hulp, terwijl het vuur steeds verder woedde. Toen de brandweer eenmaal ter plaatse was, tastte zy met kracht den vuurgloed aan, die lustig oplaaide an de woning van mej. Nanning bleef weinig over. doch het aangebouwde perceel eveneens van hout r 7woondi door mej. M. Louw, kon grootendeels be- houden, worden. De waterschade was echter belangrijk. Louw ver toefde juist met zijne vrouw bij familie te Amsterdam, en kreeg daar Zondagmorgen de onaangename tijding Ken ander aangrenbend steenen gebouw, van mevr. J. is Dz., die eveneens afwezig was, kreeg in 't geheel ff een schade. Mej. Nanning begrijpt zelf niet, hoe zij zich heeft VAN TEXEL. In de Zaterdag gehouden vergadering van den meenteraad, werd tot onderwijzeres te Den Burg r.oemd mej. J. 11. van Achterbergh, no. 1 der voor dracht- Op de voordracht waren voorts geplaatst, de dames C. A. Buiter en J. W. van Meerkerk. Tot. gemeente-geneesheer te Coeksdorp werd voor den tijd van één jaar benoemd dr. W. van Rossum te Oisterwijk. Voorts werd' besloten, aan den heer Korff van Den Helder weder een schoollokaal af te staan tot het geven van een cursus in teekenen, benevens een subsidie tot een gelijk bedrag als den vorigen winter. Gistermiddag werd te Den Burg nabij het pavil joen „De Bijenkorf" eene ringrijderij gehouden, waaraan door een groot aantal paren werd deelgeno men. De le prijs werd gewonnen door mej. M. Veger van Den Hoorn; de 2e door Mej. C. Witte van Den Hoorn en de 3e door mej. F. Former van De Waal. De Kermis NED. TOONEELVEREENIGING. Telefoongeheimen. Een Duitsch blijspel als dit is het navertellen niet waard gesteld, het inder daad mogelijk ware den inhoud in het kort zóó weer te geven, dat de beteekenis en het karakter goed werden weerspiegeld. Het is een blijspel, dat enkele uren heerlijk doet lachen, maar dat met het verlaten van den schouwburg al uit de herinnering gaat ver dwijnen. Toen dan ook het stuk reeds een tijdje aan CENTRAAL BUREAU VAN WELDADIGHEID. Bovengenoemd bureau verzoekt ons te melden Het „Centraal Bureau van Weldadigheid", geves- tigd te Utrecht, heeft in plaats van den Heer H. L. Dingemans, die wegens vertrek naar elders bedankt heeft, als Correspondent voor het district Alkmaar benoemd den Heer W. F. Smiis, Schoolopziener, die deze benoeming heeft aangenomen. f Den Heer H. L. Dingemans wordt warmen dank E gebracht voor de betoonde accuratesse en activiteit, terwijl voor den arbeid van den Heer W. F. Smits de belangstelling en medewerking van het publiek wordt gevraagd. Het C. B. v. W. heeft geen kerkelijken grondslag, en stelt zich ten doelhet geldelijk steunen van chris- telijken arbeid beter te regelen, en daartoe de bestaan de kostbare en ondoelmatige wijze van collecteeren door z.g.n. reizende collectanten, te vervangen door een georganiseerd stelsel van inzamelinghet tegen gaan van bestaande misbruiken bij het houden van collecten, en dit werk op goedkoope en soliede wijze te doen plaats hebben, zoodat de giften zooveel moge lijk het beoogde doel bereiken. Daartoe is het land verdeeld in districten, waarin een Correspondent geheel belangeloos uit sympathie voor het doel, dezen arbeid leidt en regelt. Waar vroeger een Vereeniging die finantieelen steun noodig had, genoodzaakt was, een eigen collectant uit te zen den, zal thans voor zoodanige Vereeniging kunnen ge werkt worden van wege het Centraal Bureau. Gevolg daarvan is, dat voor die Vereeniging de noodzakelijke hooge reis- en verolijf kosten en gidsloonen worden uitgespaard, terwijl het publiek tegen oplichting is gewaarborgd. De Heer W. F. Smits zal gaarne bereid zijn, desgewenscht nadere inlichtingen te verstrekken. Het Bestuur bestaat uit de Heeren J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, Voorzitter; Jhr. Mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, Vice-Voorzitter; Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Secretaris G. H. L. Baron van BoetzelaerJhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman R. Derksen Mr. W. Th. Grothe van Schellach Mr. m! DE CHOLERA IN ITALIË. ROME4 Sept. In Apulië kwamen gedurende de laatste 24 uur 10 nieuwe gevallen van cholera en 14 sterfgevallen voor. SPANJE EN HET VATICAAN. MADRID, 4 Sept. De minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan den ministerraad de jongste nota van het Vaticaan medegedeeld. De premier Canalejas be sprak daarna de te volgen gedragslijn, welke in over eenstemming is met het reeds ontwikkelde en vast gestelde programma. De ministerraad schonk hem het votum van zijn geheele vertrouwen in zake het opmaken van het antwoord aan het Vaticaan, dat eerstdaags, in overleg met den minister van Buiten landsche Zaken, zal geschieden. De ministerraad be handelde vervolgens de nota welke onlangs aan den sultan van Marokko gezonden werd. I)E KRETENZER KWESTIE. CONSTANTINOPEL, 4 Sept. De „Ikdam" verneemt uit uitstekende bron, dat de Porte ernstige verzeke ringen heeft ontvangen op het punt van het handhaven van de rechten en de souvereiniteit van Turkije in de Kretenzer kwestie. De mogelijkheid van een breuk tusschen Turkije en Griekenland is dus opgeheven. EEN TREIN GEDERAILLEERD. BARCELONA, 4 Sept. Een trein, komende uit I1 ankrijk, derailleerde bij Mollet; een aantal personen werden gewond. WERKSTAKINGEN IN SPANJE. BARCELONA, 4 Sept- De afgevaardigden der werklieden-vtreenigingen beraadslaagden over de quaestie der algemeene werkstaking. 18 stemden er voor, 13 er tegen, terwijl 10 buiten stemming bleven. BARCELONA, 4 Sept. De algemeene werkstaking zal mqrgen (Maandag*) worden afgekondigd. SARAGOSSA, 4 Sept. De comités der werklieden- vereenigingen besloten met algemeene stemmen het werk op Maandag te hervatten. MADRID, 4 Sept. De arbeid' zal Maandagmorgen hervat worden te Saragossa. Te Bilbao heerscht volkomen rust. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 4e klasse, le lijst. Nos. 5209 en 13161 elk f 1500; Nos. 2074 en 18809 elk f 400; Nos. 12442, 15284 en 18607 elk f 200; Nos. 546, 3355, 3916, 4119, 5350 en 8664 elk f 100. BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAR. Geboren: 2 Sept. Petrus Marinus Antonius, z. v. Hubertus Johannes van Emmerik en Hendrina Ma ria Handgraaf. 3 Sept. Martina, d. v. en Grietje Venneker. 4 Sept. Johannes Wilhelmus, z. man en Lourentia Delver. Hermanus Wilhelmus Godijn v. Cornelis Koop- HARENKARSPEL (Aug.). '•Yer r e 11Willem, z. v. Jan Jonker en Maartje de Moei. Dirk, z. v. Willem Dekker en Cornelia Anthonia Bijwaard. Johannes Simon, z. v. Jacob Groen en Trijntje Stam. Cornelis Bernard us, z. v. Trijntje Berkhout wed. van Cornelis Kruisveld. Elizabeth Margaretha, d. v. Hendrik Keesom en Trijntje Kuilboer. Petrus Theodorus, z. v. Pieter Blom en Maartje Blokdijk. Afra, d. v. Cornelis Tesselaar en Catharina Koemeester. - Geertudus, d. v. Johan Blan- kendaal en Geertruida Catharina Slijkerman. Catha rina Theodora, d. v. Pieter Bekk'er en Wilhelmina Burger. Gerardus Petrus, z. v. Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. Neeltje Iefje, d. v. Cornelis Kromhout en Elizabeth Bruin. Klaasje, d. v. Wil lem Go vers en Maria de Geus. Margaretha, d. v. Jacobus Latenstein en Maartje Mosch. Overleden: Aagje Hoogeboom 16 j. Leven loos kind van Adrianus Bos en Anna Smit. Leven loos kind van Simon Roozendaal en Aagje Stoop. Guurtje van den Dam 71 j. echtg. van Jan Klijbroek. - Theodorus Hessing 2 md. Afra Tesselaar 2 w 24 s JU FRANKRIJK. De Nationale Luchtvaartibondl ver neemt uit zekere bron, dat het ministerie van Oorlog in beginsel heeft besloten tot den bouw van een lucht* vaartstation in Zuid)-Algiers. ENGELAND. De uitsluiting van 5000 leden van

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2