DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een cursus In bet knippen van onderkleedlng No. 209 Honderd en twaalfde Jaargang 1910 DINSDAG 6 SEPTEMBER. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. O De uitslag van het onderzoek, door den inspecteur der volksgezondheid ingesteld1 naar het verdachte ziek tegeval. dat zich j.l. Vrijdag onder de polderbewerkers der spoorwegwerken te Aalsmeer heeft voorgedaan, is, dat aan geen besmettelijke ziekte behoeft te worden gedacht, doch dat het een geval van zeer zware dysen-' terie is. ALKMAARSCHE COURANT, zal gegeTen worden Maandag- en Donderdag avond van 71/2- 9 nar. Duur y. d. cursus 8 lessen. Lesgeld f 1.per cursus. Aanvang 12 September. Inlichtingen geeft de directrice M. W. ARBEITER. HOFBERICHT. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal zich heden voor eenige dagen naar Mecklenburg begeven, ten ein de te Schwerin bij te wonen den intocht van Zijn Broeder, den Hertog-Regent van Brunswijk met diens Gemalin, de Prinses Zu Stolberg^Roszla. Z. K. H. vertoeft bij Zijne Moeder, de Groot-Herto gin Marie, te Rabensteinfeld'. De Prins wordt vergezeld door Zijnen adjudant, ka pitein-luitenant ter zee jhr. Hooft Graafland. Z. D. H. vorst Wolrad Frederik van Waldeck- Pyrmond, die de gast is ten Paleize Soestdijk, bracht Maandag een bezoek aan H. M. de Koningin op 't Loo. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Wij lezen in de „N. Ct.": Naar wij met instemming vernemen, zal het Neder lansch oorlogsschip „De Zeven Provinciën," onder be vel van den kolonel Bauduin, de maand dat het groote parlement van Vereenigd Zuid-Afrika voor het eerst samenkomt, Kaapstad bezoeken. Wij verheugen er ons in, dat op die wijze Nederland fion r.iii bc-lang-atolllng1 aal geven in deze voor het stamverwante Zuid-Afrika zoo hoogst gewichtige ge beurtenis. Echter kunnen ^j niet nalaten de vrees te kennen te geven dat, indien gelijk het geval schijnt te zul len zijn het nieuwe schip „De Zeven Provinciën" niet eerder tot vertrek gereed! zal kunnen zijn dan in November, het in Kaapstadl zal aankomen, nadat de plechtige en feestelijke opening van het Parlement reeds heeft plaats gehad. Dit zou zeer te betreuren zijn en aan de waarde van het vriendschapsblijk veel ontnemen. Vooreerst zou het (al behoudt het bezoek ook dan op zichzelf waarde) den indruk maken van een telaat komen, van zekere onachtzaamheid. Ten tweede zou het niet in de her innering van onze Zuid-Afrikaansche broeders voort leven als verhonden aan de historische gebeurtenis die. voor hen vaö zoo groote beteekenis is. En ten derde zou er, schoon onbedoeld, iets halfs liggen in deze wij ze van doen; alsof men zich wel van een vriendschaps plicht bewust was maar zich daarvan liever wat stille- kens kweet. Wij hopen daarom dat öf met de voltooiing van „De Zeven Provinciën" zoodanige spoed zal worden ge maakt, da4 het schip op tijd kan vertrekken of een an der schip,* uit Indië, zal worden gezonden. WIJZIGING DER ARBEIDSWET. In de gisteren gehouden vergadering der Rotter- damsehe Kamer van Koophandel werd1 besloten het volgende adres te richten tot de Tweede Kamer: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam wendt zich tot IJwe Hooge Vergadering naar aanleiding van het bij Kon. Besluit van 30 April 1910 ingediende wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet. Het toetreden van Nederland tot de Conventie van Bern brengt mede dat onze arbeidswetgeving met de bepalingen dier internationale Conventie in overeen stemming moet worden gebracht. Ingrijpende wijzigin gen der Arbeidswet zijn daartoe niet noodig, slechts zeer enkele bepalingen omtrent den nachtarbeid van vrouwen vereischen wijziging. De Regeering heeft echter gemeend van deze gele genheid gebruik te moeten maken, om ook ten opzichte van tal van andere punten de Arbeidswet te wijzigen en aan" te vullen. Tegen verschillende dezer voorstellen zijn uit in- dustrieele kringen bezwaren gerezen en aan Uwe Ver gadering kenbaar gemaakt. Ook onze Kamer moet zich daarbij aansluiten. Wij hebben het oordeel ingewonnen' van een groot aantal hier ter stede en in de omstreken gevestigde werkge vers in de scheepsbouwindustrie, de machinefabrica- ge, touwslagerijen, cacaofabrieken, brouwerijen, kui perijen, horstelfabrieken, hoeden- en pettenfabrieken, chemische wasscherijen, tricotfabrieken, tapij(fabrie ken, meubelfabrieken, enz enz. Bijna zonder uitzonde ring werden bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voor schriften omtrent den wettelijken arbeidsdag voor be schermde personen in verband met het opvoeren van IeeftDdgrens voor die categorie van 16 tot 17 jaar, omtrent sommige voorschriften met betrekking tot de arbeidskaarten enz. Wij meenen in alle bescheidenheid dat de Regeering het samenstellen van dit ontwerp niet voldoende voorlichting gezocht heeft bij hen, die uit eigen practi- sche ervaring bekend zijn met de eischen en nooden der industrie Wordt liet ontwerp wet, dan zal daar- van het gevolg zijn, dat de jeugdige personen in tal van fabrieken en werkplaatsen niet meer zullen wor den aangenomen. Niet alleen onze nationale industrie zal m haar mededingen op de wereldmarkt worden be nadeeld en achteruitgezet, maar ook de personen <lie men wilde beschermen, zullen de eersten zijn om de na- deehge gevolgen der wet te ondervinden. Wij wenden ons dan ook tot, Uwe Hooge Vergade ring met verzoek te willen bevorderen - voor zoover zulks noodig zal blijken na d'e mededeeliiig van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel in den brief van Uwen Voorzitter d.d. 15 Au gustus 1910 dat het ontwerp worde gesplitst in dier voege dat de wijzigingen, welke noodig zijn in verband met de Conventie van Bern, tijdig wettelijke sanctie erlangen en dat in elk geval omtrent het overige de Regeering voorlichting kunne inwinnen bij de belang hebbenden bij de Nederlandsche industrie en hunne vertegenwoordigers. CONFERENTIE SOCIALE VERZEKERING. De internationale conferentie voor sociale verzeke ring wordt Dinsdagochtend te 10 uur geopend in het Kurhaus te Scheveningen. Des avonds te 9% uur ontvangt onze'Regeering de conferentieleden in de Grafelijke zalen op het Binnen hof te 's-Gravenhage. AZIATISCHE CHOLERA. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volg'ende aanschrijving tot d!e Commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën gericht, met verzoek den inhoud ter kennis te brengen van de bur gemeesters van de betrokken havenplaatsen. Onlangs is te Delfzijl een buitenlandsch schip met een lijder aan Aziatische cholera aan boord binnenge komen. De patiënt is overleden, nadat hij ter uitvoe ring van de wettelijke voorschriften met de vereischte voorzorgen overgebracht was naar een inrichting voor isolatie aan den vasten wal. Daarop heeft de burgemeester van genoemde plaats, ter uitvoering van artikel 24 der Ziektenwet aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat de Aziatische chole ra zich in zijn gemeente had vertoond en dat in de laatstvevloopen 24 uren één persoon was aangegeven, als overleden aan Aziatische cholera. Met den Centralen Gezondheidsraad, dien ik ter za ke hoorde, ben ik van meening, dat in dergelijke geval len al moge een andere opvatting met de woorden der wet verdedigd kunnen worden' volgens de Be doeling der wet niet kan worden gezegd, dat in de ge meente, waar de isoleer-inrichting is gelegen, Aziati sche cholera (of c, q. pest) voorkomt in den zin van artikel 24 der Ziektenwet, en dat dan bekendmakin gen, gelijk nu te Delfzijl zijn geschied', onnoodig en hoogst ongewenscht zijn. Dr. KUYPER. Het Utr. Dbl. deelt het volgende mede: 't Is zeer waarschijnlijk dat dr. Kuyper in het a.s. najaar geen belangrijk aandeel in de behandeling der staatszaken zal nemen. Gedurende zijn verblijf in een der dalen van de Oos- tenrijksche Alpen, heeft de bejaarde staatsman tot nu toe het gehoopt volledig herstel niet gevonden. Met, 't oog op de lichte hartaandoening, aan welke dr. Kuy per sinds' eenigen tijd lijdend is, werd het verblijf in hooge luchtstreken hem beslist verboden, maar ook ondanks deze voorzorgen is de gezondheidstoestand niet belangrijk verbeterd. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat de af gevaardigde voor Ommen hierin aanleiding zal vinden zijn mandaat over eenigen tijd neer te leggen. DE NEDERLANDSCHE TAAL EN IIF.T BEZOEK VAN HET BELGISCHE KONINGSPAAR AAN AMSTERDAM. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. meldt Van iemand, die met het protocol goed op de hoogte is, vernam ik dat bij de voorbereiding van het bezoek van het Belgische Koningspaar de taalkwestie wel eenigszins maar toch minder dan men oppervlakkig meenen zou, een punt van overweging en bespreking heeft uitgemaakt. Hoewel officieel het gebruikelijke antwoord luidt: „dat nog niets vaststaat," werd mij door iemand die op de hoogte wezen kan officieus ver zekerd, dat vanaf het oogenblik dat de Koning en de Koningin van België het Nederlandsche grondgebied betreden, de gebruikelijke begroetingen, ook door H. M. de Koningin in de Nederlandsche taal zullen wor den gevoerd. Gemengd nieuws. EEN NIEUW DORP. Een kronkelende zandweg leidde tot voor een jaar nog in zuidoostelijke richting van 't dorp Losser (Overijsel) over 't aardige riviertje de Dinkel naar een eenzame heidevlakte, gelegen onmiddellijk aan de Nederl. Duitsche grens, waar slechts eenige schapen van een paar landbouwersgezinnen, die daar woonden, rondzwierven, aldus schrijft men uit Oldenzaal aan 't Hbld. In deze onherbergzame streek was het, dat zich voor circa tien jaren een paar huisgezinnen, uit zuid-oostelijk Friesland afkomstig, gingen neerzetten, nadat ze in de g'roote textielfabrieken te Gronau werk hadden bekomen. Dit voorbeeld vond' zoo veel na volging, dat enkele jaren lafcer de huizen reeds bij tien tallen te tellen waren, 't Heideveld! Overdinkel werd als 't ware een fabrieksarbeiderskolonie, niet alleen van Nederlanders maar ook zelfs van Duitschers, die er de voorkeur aan gaven op Nederlandsehen bodem te verblijven. Naast de huizen dezer fabrieksmenschen verrezen de woningen van neringdoenden, die profi teerden van de klandizie der eersten. Zóó was Overdin kel vóór een paar jaren. Dezer dagen zagen we het terug een dorp, ge bouwd in den vorm eener veenkolonie: aan weerszijden van een goeden straatweg, welke thans Overdinkel met Losser verbindt, tientallen huizen met aardige tuintjes te midden der bruine heide. Een bevolking, die een tamelijken welstand' geniet door de fabrieken over de grens, waarvan ze geen half uur verwijderd is. Daar prijkt reeds een nieuwe Hervormde Kerk met pastorie, een arbeidersgebouw, een nieuwe openbare school, ter wijl een forsche, Gothische Kath. Kerk met- pastorie weldra voltooid zal zijn. En de bevolking van dit ge heel nieuwe dorp? Zij behoort, wat 't godsdienstig le ven betreft, tot alle in Nederland bekende gezindten, zoo verzekerde men ons. De flinke verdiensten in de fabrieken maakt ze wel eens wat al te weelderig, zoo dat baldadigheid, vechtpartijen en dergelijke er nog al eens voorkomen. Met leerplichtwet en dergelijke hield do bevolking tot nog toe al heel weinig rekening. KATHOLIEKENDAG. De zevende diocesane Katholiekendag was Zondag te 's-IIertogenbosch druÜ bezocht. Om 10 uur in den voormiddag vereenigden de verschillende vereenigin gen, die er aan deelnamen, zich op het stationsplein om gezamenlijk de stad binnen te trekken. Nadat in de St. Janskerk de mis was opgedragen werden de af- deelingsvergaderingen gehouden. Het onderwerp, dat er behandeld werd, was „de weelde," besproken als volgt: „de werkende stand en de weelde," door den heer J. Hellemons uit Boxtel, „de boerenstand en de weelde," door den heer H. Roes, pastoor te Kessel a/M. „de middenstand en de weelde," door den heer M. van Hout. uit Helmond en „andere standen en de weelde," door P. C. P. de Louw uit Helmond. Op de algemeene vergaderingen traden als sprekers op de heeren: mr. A. baron van Wijnber gen, uit Arnhem, pastoor A. Mutsaers uit den Bosch en W. Lutkia Lzn. aldaar. Als voorzitter fungeerde mr. W. M. Lanschot, en behalve een overgroot aantal R. K. geestelijken van hoogeren en lageren rang, waaronder zich ook bevond de bisschop van Alexandria in d^1 Vereenigde Staten van Noord-Amerika, mgr. C. van de Yen. namen aan de bijeenkomst vrijwel alle R. K. burgerlijke autoritei ten in Noord-Brabant deel. Alleen de algemeene ver gaderingen waren behalve voor R. K. mannen ook voor R. K. vrouwen toegankelijk. BOEFJES. Te Tiel zijn gevankelijk uit Culemborg binnenge bracht de negenjarige C. van TJden, die reeds een jaar tuchtschool achter zich heeft, en de elfjarige D. van Meurs, beiden te Tiel wonende. Zaterdag hebben zij uit een gesloten kistje in een roeiboot, ten nadeele van den bode Merks, uit Dreumel 50 ontvreemd. Bij aanhouding hadden zij 20 bij zich. DOODGESLAGEN. In den laten avond van Vrijdag is te Dedemsvaart tijdens het Oranjefeest, zekere van D. zoodanig door K. en N. met een bierflesch en een stoel op het hoofd geslagen, dat hij Zaterdagavond aan de gevolgen overleed. HET VERMISTE MEISJE. Het heet volgens de N. Ct. dat de justitie thans een spoor heeft gevonden van Theodora Kraak, het vermiste meisje dat sedert 19 Juli j.l. te Ooster beek wordt, vermist. HET MES. De huzaar V., uit Zutphen, heeft 's nachts na het Koninginnefeest twee verplegers uit het O. en N. Gasthuis met een mes ernstig aan het hoofd verwond. Een van de verplegers is thans aan: dé gevolgen overleden; de toestand' van den ander issyidjwëi. De huzaar is in de marechaussee-kazeiïie opgeslo ten. - Tijdens de Wehlsche kermis is Frans Knaven al daar door een messteek in de borst levensgevaarlijk gewond. De dader, een inwoner van Didam, is gevat. DAT KOMT ERVAN! Een drietal personen, die gisteravond' met de tram van Amsterdam naar Haarlem terugkeerden en van den laatsten kermisdag te Zaandam hadden geprofi teerd, waren wat onder den invloed van sterken drank geraakt. Bij Halfweg moest een van het drietal over geven en ging hiertoe met het hoofd buiten het raamp je hangen. Hij ging hierbij echter te ver met het hoofd naar buiten, zoodat dit met kracht tegen een der langs den weg staande palen sloeg, waardoor een groote wonde ontstond. Met eenige zakdoeken werd de. wond verbonden, waarna de man te Halfweg uit de tram werd gezet en aan de politie overgeleverd. De tram had door dit ongeval nog 10 minuten vertraging'.! GEEN CHOLERA. De lijder wordt nog steeds in afzondering gehouden en verpleegd in de gemeentelijke ziekenbarak, 's Mans toestand is hoogst bedenkelijk. FRiESCH RUNDVEE. Van Leeuwarden zijn Zaterdag 200 stuks best Friesch rundvee, moest stamboekvee, per spoor verzonden naar Milaan, bestemd voor veefokkerijen aldaar. OM EEN HOED. Zondagochtend reed een melkslijter op den Sloter- straatweg te Amsterdam. Even voorbij den tol woei de hoed af van een persoon, die bij hem op den bok zat. Toen de man onder het rijden even wilde afstappen om zijn hoed op te rapen, gleed' hij van de step, en kwam onder den wagen terecht. Beide wielen gingen hem over de borst, waardoor hij vrij ernstige inwendi- gd kneuzingen en een verwonding aan den rechter arm bekwam. Per automobiel werd de man naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. VLIEGSPORT. Het vliegterrein te Amsterdam waar Olieslagers spoedig op zal stijgen, ligt niet ver van de gemeente, aan den Amsteldijk nabij de watertoren, 't Is volko men droog en Olieslagers verklaarde het bijzonder ge schikt. Een houten vloer, 10 meter breed en 200 meter lang, verzekert een goeden start en de toeschouwers een goeden kijk. De Amsterdammer Heinrich van der Burg, di« zich met zijne door hem zelf geconstrueerde vliegma chine op het vliegterrein van den heer Verwey te Ed# oefent, is de vorige week met zijne proeven begonnen. Den eersten dag bleef het bij eenige sprongen van ongeveer 50 meter; Vrijdag' echter maakte de vlieger Van der Burg een vlucht van ongeveer 300 meter, bij eene hoogte van 1 a 2 meter. Jammer dat Zaterdag en Zondag de zware wind en regen oorzaak waren, dat de proeven tijdelijk gestaakt moesten worden. Het toestel „Van der Burg" is een eendekker met een 40 P. K, Anzani"-motor' en een schroef „Norma le." Het toestel verheft zich van den grond op »en afstand van ongeveer 40 meter, wat met het oog op de kleine wielen en den terreintoestand voor den heer Van der Burg een succes mag genoemd worden. - De luchtreizig-er Van Pott-um zal zich ook g'aan toeleggen op de vliegsport. Onze landgenoot Kiiller, die op 't. oogenblik de vliegweek te Trouville meemaakt heeft daar de vol gende prijzen gewonnen: dien voor het snelst vertrek ken, den snelheidsprijs en den prijs voor het grootste totaal. Hij vloog een uur en drie kwartier achtereen. VOLKSTELLING EN BELASTINGAANSLAG. De volkstelling van 1 Jan. becijferde voor de ge meente Amersfoort 't aantal inwoners ruim 700 lager dan de staten op het gemeentehuis aanwezen. Dit verschil moest eerst in het reine worden ge bracht vóór men met een gerust hart kon overgaan tot het uitschrijven der aanslagen voor de gemeentelij ke inkomstenbelasting. Op 1 September werden dan ook nog biljetten rond gezonden. Het belastingjaar loopt van 1 Jan. tot 81 Dec. Velen zullen zich reeds gevleid hebben met. een doode musch; want de fiscus vergeet niemand. LANDLOOPERSLEVEN. Te Haarlem stond wegens laridlooperij terecht C. A. uit Wormerveer, kantoorbediende1 gaf hij op, doch dat kantoorbed'ienen dateert van 1899. Sedert heeft hij met tus-schenpoozen steeds in de rijkswerkinrichting doorgebracht, daar zijn familie, ten einde raad, de hand! van hem heeft afgetrokken. Hij wordt nu weer vcoi' 3 jaar opgezonden, zeer tot zijn genoegen. POGING TOT MOORD? Uit Terheijden wordt aan het Dgbl. v. Nbr, gemeld: Zaterdagmiddag bevond zich Corneli-s Oanjels, lö jaar, op weg van Breda naar Terheijden, teneinde daar tot Zondagmorgen bij zijn grootmoeder te logeeren. In zijn handen droeg hij een zakje vruchten om zijn grootmoeder te verrassen. Nabij de hooge brug geko men, werd het ventje aangehouden door een hem on bekend persoon, die per rijwiel was en deze vroeg, waar hij heenging. De vreemdeling zeide hem, dat hij een kwartje kon verdienen, als hij hem een paar pakken hielp dragen, die hij op het buitengoed Bergvliet moest halen en naar Terheijden brengen. Het jongetje, geen kwaad bewust en verlangend' een kwartje te ver dienen, ging op het voorstel in. Zij sloegen nu het wegje naar Bergvliet in en bij de bosschen gekomen, zeide de vreemdeling: „we zullen hier wat rusten." Zij gingen zitten. -Nu kreeg' de jongen een kwartje. Nauwelijks waren zij gezeten, of de vreemdeling greep het jongetje, vast en bedreigde hem met den dood, als hij durfde te roepen of zich verzetten. Zoo heeft de arme knaap een verschrikkelijken nacht- door gebracht, telkens werd hij opnieuw door den onmensch mishandeld, telkens werd hij met een mes' bedreigd, als hij poogde om te vluchten. Dat duurde zoo tot Zondagmorgen 7 uur. Toen zei de lafaard: nu zullen we maar gaan. Toen ze een eindje geloopen hadden, zei de vreemdeling' „Ik ben tóch bang, dat ge zult praten, ik zal je maar kapot maken," en hij pakte den jongen bij zijn halsdas en na deze flink te hebben aangedraaid, slingerde hij den jongen in het rond' en gooide hem op den grond. Nog stompte hij hem met zijn vuisten, waarna de jon gen zoo verstandig was zich dood te houden. De vreemdeling ging weg per fiets. Later volgde de jongen het spoor van het rijwiel, kwam op den grooten steenweg en ging in het cgfé van C. Schets te Terheij den zijn wedervaren verhalen. Ellendig zag het kind er uit. Droevig was het om zijn verhaal aan te hao- ren. Spoedig' werden de marechaussees gewaarschuwd. Toen zij den jongen met den veldwachter Jobse hadden gehoord, schenen zij uit het signalement, dat de knaap opgaf van den dader, een spoor te hebben. Uit Made meldt men aan genoemd blad: Zondagnamiddag werd alhier in zijn woning gear resteerd Piet van O., die meermalen werd verdacht van het plegen van zekere feiten, doch steeds'aan da handen van het gerecht wist te ontsnappen. Thans was hij weer verdacht van ergerlijke mishan delingen en poging tot moord.-gepleegd op een knaap je te Terheijden.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1