ttUlTÈNJLANiJ. No. 571 f 25,000No. 17599 f 2000No. 17618 f 1000Nos. 322 5013 11535 en 15937 elk f 100. l)e politie vond een. halsdoekje van het slachtoffer in den zak van v. O. Hij is naar de marechausseekazerne te Breda over gebracht. BETOOVERD. In een gemeente in de buurt van Dordrecht is, zoo vertelt de Dordr. Ct., sinds eenige dagen het onder werp van den dag: de betoovering van een 15-jarig meisje, dat helaas is overleden. Aan de gevolgen en de uitkomsten dier betoovering, volgens ©en groot deel der gemeentenaren, aan een ziekte, die ernstig was ze ker en wellicht weinig voorkomend en dus vreemd, maar waarbij van mysterie geen sprake was, volgens de anderen. En toch zijn het juist de laatsten, die het meest over het geval praten. Terwijl de eersten stok stijf blijven bij hun overtuiging, dat hier tooverij in het spel is, maar overigens gesloten zijn tegenover 011- geloovigen. Een diergenen, die onwrikbaar overtuigd zijn van geheimzinnige machten heeft, ons het verhaal der too verij gedaan. Tien weken geleden kwam het bewuste meisje ten huize van een dorpsgenoot, wiens overgrootmoeder en grootmoeder en moeder den naam hebben gehad van toovenaresson te zijn en die nu op zijn beurt in den roep staat, van zich met duistere dingen bezig te hou den. Het meisje dronk daar een kopje thee en van dat oogenblik af klaagde zij over een onaangenaam gevoel in maag en buik en zelf verklaarde zij, betooverd te zijn. Daaraan is toen geen aandacht geschonken en ze ker geen geloof gehecht. Doch het meisje werd bedle gerig en ernstig ziek. Hevige koortsen grepen haar aan en zij, die eerst een zachtzinnig kind was, sprak nu de ruwste scheldwoorden tegen verschillende perso den. Doch als die aanvallen geweken waren, vroeg zij allen weer vergiffenis en verzekerde zij, al dat leelijke te hebben moeten zeggen. Dan weer gilde zij het uit: „daar heb je hem weer" en wild trachtte zij te vluch ten voor wie er niet was. Eindelijk namen de koortsen af, de aanvallen van wildheid hielden echter aan. De dokters spraken van zenuwen en vreesden een hersen ziekte, doch buren opperden nu met grooter aandrang hét vermoeden van tooverij en zij praatten, totdat ook de ouders van het zieke meisje overtuigd waren. De vader is toen met een flesehje urine van de zieke naar een stad gereisd, waar iemand woont, die met ge vallen van betoovering goed op die hoogte is en1 daarte gen kan inwerken. De urine werd geschouwd, en wel dra was de diagnose gesteld: op het meisje was een kwade hand gelegd en haar toestand was hoogst ern stig. Kruiden werden meegegeven om de duistere machten te weerstaan. En veel nog voorspelde de anti- toover-dokter van wat gebeuren zou. Den eersten avond zouden de wakers de Waarheid ontmoeten, den tweeden avond zouden zij in aanraking komen met den Geest en den derden avond1 zouden zij den Persoon ontmoeten, aan wiens toedoen de ziekte te wijten viel. Met het oog hierop moesten de vrouwen, die bijna 7 weken achtereen 's nachts gewaakt hadden, door man nen worden vervangen. „En alles is uitgekomen," vertelde onze zegsman. Den eersten nacht zijn de wakers verschrikt door luid gestommel van onbegrepen herkomst. Den tweeden nacht weerklonken zeven zware voetstappen, zonder dat iemand werd gezien. En onrustig vloog het zieke kind door de bedstede. Den derden nacht heeft het zieke kind niet beleefd; 's morgens is ze, dood-zwak als ze was, bezweken. Toch heeft de dader het huis genaderd, zooals was voorspeld. Toen de doodkist het huis werd binnenge dragen, passeerde de toovenaar het huis, zoodat hij voor de kist moest uitwijken. Toovenarij laat sporen achter in de veeren van het bed, waarop de betooverde heeft geslapen. Edoch, het bed was hier met kapok gevuld en „daarin kan niet ge werkt" worden." Doch de hoofdpeluw was met echte veeren gevuld! Na opening werden gevonden: Ten eerste een prachtig-gevormde roos van veeren. Ten tweede een dot veeren in den vorm van een raag bol. Ten derde een touwtje, luschvormig opgerold en met veeren omwonden. Nog was een eindje van het touw niet gekronkeld; ware ook dab gerold geweest, het kind ware gewurgd. Drie bewijzen Derhalve niet geaarzeld! en den bewusten dorpsge noot, zijn familie en kinderen op straat nageroepen: „toovenaar" en niet te noemen fraaie betitelingenO niet door familieleden va'n den gestorvene, wantdiezijn te zeer in droefheid gedompeld, doch door buitenstaan ders, die het geval gretig meeleven, het aandikken en vergrooten tot het ijselijkste. De toovenaar komt niet om zich te verdedigen. Een r.ieuw bewijs! Maar een groot deel van de inwoners geeft den man gelijk, dat hij zwijgt en niet op onzinnige beschuldi gingen ingaat. Door hen wordt de faam van tooverij teruggebracht tot jalouzie- tegen den man, wiens za ken voorspoedig gaan. Zeker tooverij Aldus geschiedt in een gemeente van Zuid-Holland in den jare 1910! EEN SCHIP GESTRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te IJmui- den tussehen zuidpier en strekdam gestrand het En- gelsche pleiziervaartuig Gwalia van Londen. Het zeilschip, een vroegere barge en nog voorzien van 2 zwaarden, was Zaterdag voor stormweer binnen de pieren geankerd. Des avonds werd 't nog gepraaid door een sleepboot, die het aanbood naar binnen te sleepen, waaraan geen gevolg werd gegeven. In den nanacht is het schip bij vliegend stormweer uit het Noord-Westen van de ankers geslagen en tegen de zuidpier gesmakt. Van de zes opvarenden, vier passagiers en twee man equipage, sprongen vier man op de pier over. Doordien het kluwen hout tegen de pier aanbonkte, dat daarbij afbrak, werd het schip niet tussehen do blokken verbrijzeld, maar in den hoek van de pier hoog op het strand gezet. Zondagmorgen bij laag water kon men om het schip, dat door het schuren langs de blokken nog al geleden heeft, heen loopen. De achtergeblevenen zijn ook behouden van het schip afgekomen. Men bracht ankers uit, om te voorkomen, dat het schip met den vloed op de steenen zal slaan. ONTSPOORD. Zondag is te Vierlingsbeek de personentrein, welke te 2.24 van Nijmegen naar Venlo vertrekt, in aanra king gekomen met een goederentrein. Van den goede rentrein ontspoorden de locomotief en vier wagens, terwijl van den personentrein een bagagewagen derail leerde. Het materieel werd vrij belangrijk bescha digd. Een hoofdconducteur en een remmer werden licht gewond. De personentrein ondervond door dit ongeval belangrijke vertraging. SARAH BERNHARDT. Bij dé plaatsbespreking gisteren voor de voorstelling ran Sarah Bernhardt op 12 dezer (L'Aiglon) had zich vóór het gebouw van den Kon. Schouwburg aan het 1 ournooiveld in den Haag reeds 's ochtends zeer vroeg een queue gevormd1 welke zich uitstrekte van den in gang van den Schouwburg af tot ver voorbij het hotel Den Ouden Doelen. De Schouwburg werd reeds gisteren geheel uitver kocht voor de opvoering van L'Aiglon. CHANTAGE. Als bewijs hoe de chantage in den Haag weer erger lijk aan den gang is, kan dienen, dat een zekere heer daar ter sted* aanhoudend wordt lastig gevallen en door brandbrieven met het ergste wordt bedreigd, zoo hij niet voldoet aan den eisch om 250 gulden te be talen. Dit alles naar aanleiding van het enkele feit, dat hij opgemerkt is, gaande door een beruchte straat van den Haag. Hij ontvangt nu nadien de lasterlijkste brieven aan zijn huis met verschillende onderteeke- ningen, zoodat men hier met een zeker komplot schijnt te doen te hebben. De heer, die zich van niets kwaads bewust was, stelde de politie van het geval in kennis en kwam op een voorgestelde plaats op een voorgesteld uur, niet om te betalen, doch om den chanteur te arrestee ren, want hij had twee rechercheurs te zijner dispositie. Doch men schijnt met geroutineerden te doen te hebben, want er kwam niemand, wel den volgenden dag een brief, dat men de politie kende en nu voor stelde het geld naar Brussel poste restante te zenden. De politie doet ijverig nasporingen, doch is nog geen spoor machtig geworden. MISHANDELENDE AGENTEN. Bij vonnis van de Haagsche rechtbank werden twee ontslagen agenten van politie te 's-Gravenhage wegens mishandeling van een burger ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. ONGELUK IN EEN ZWEMINRICHTING. In de zweminrichting op de Mauritskade te 's-Gra- venhage, sprong Zaterdag een zwemmer, zonder uit te kijken, van de kleine springplank. Hij kwam met kracht bovenop een ander terecht die zich in het water bevond, en brak zich den nek, Stervend werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Degene op wien de onvoorzichtige springer neer kwam, werd met zooveel geweld naar beneden gedrukt dat hij zich tegen den bodem van het bassin, daar ter plaatse ongeveer drie meter diep, den arm ontvelde. Overigens werd hij niet gewond. DE VERMISTE KNAAP TE ZEIST. Het „U. D." heeft bij de politie te Zeist geïnfor meerd naar de juistheid van het bericht van het „N. v. N,", als zou juffrouw v. d. Wiel thans zekerheid hebben dat haar zoontje bij zijn vader in Amerika vertoeft. Men deelde aan eerstgenoemd blad mede dat haar van deze mededeelidg volstrekt geen nieuw bericht, het gerucht liep reeds maanden geleden absoluut niets bekend is. Het bericht is niet anders dan een herhaling van dit gerucht. VAN TEXEL. Bij Kon. besluit van 29 Augustus is aan J. S. Key- ser Rz., te Texel, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als heemraad van het waterschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel, provincie Noord holland. UIT WINKEL. De arbeider J. Amels is Zondag te water geraakt en verdronken. De man was lijdende aan toevallen en vermoedelijk is hij door een toeval overvallen en uit zijn bootje gevallen met het ongelukkige gevolg dat hij levenloos werd opgehaald. De man was gehuwd en 36 jaar oud. Op 11 September a.s. zal in deze gemeente de Floralia-tentoonstelling gehouden worden en op 12 September d.a.v. de daaraan verbonden verloting. UIT OUDKARSPEL. In het café Schager alhier gaven Zondag de overal als uitmuntend bekend staande kwartetzangers Gebr. Prins, van Zaandam, eene uitvoering. De zaal was meer dan bezet door liefhebbers der zangkunst. Do nummers van het programma werden alle, niettegen staande de plaats van één der broeders die in dienst was, door een ander, werkzaam bij de genie aan de Hembrug als assistent vervuld werd, zeer prachtig uitgevoerd. Mocht men dus ten platte lande eene prachtvollen avond willen genieten, men wende zich dan tot de heeren Prins te Zaandam en men zal zich zeker de kleine opoffering die men zich moet getroos ten niet beklagen. De ondernemer E. Schager kan op zijn genomen initiatief met welgevallen terug zien, daar het publiek voldaan huiswaarts keerde en de zan gers geen „vaarwel" maar een „tot weerziens" toeriep. UIT GRAFT. In de plaats van den heer M. Stam is tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk alhier benoemd de heer J. Kalverboer. UIT LIMMEN. Op 14 September a.s. zal de stemming geschieden ter voorziening in de 2 vacatures in het college van Hoofdingelanden van den Groot Limmerpolder we gens benoeming van den heer C. Pepping tot Dijk graaf, en het overlijden van den heer J. Twisk, (aftre ding respectievelijk in 1911 en 1913). De jaarlijksche schouw der beken geschiedt op 15 September a.s. VAN DEN LANGEDIJK. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd de vorige week aangevoerd: 1627 zak aardappelen, 87300 bos wortelen, 194900 bloemkoolen, 243300 roode koo ien, 61600 gele kooien, 29800 witte kooien, 1370 balen zilveruien en nep, 1756 balen uien, 106500 slaboonen en 9600 augurken, terwijl van de laadplaats werden verzonden 141 wagonladingen groenten. UIT EGMOND AAN ZEE. De sterke Westerstorm heeft Zondagnacht een ver woesting aangericht. Hij heeft van een nieuwen hou ten tent van het Centraal Genootschap voor Vaeantie- kolonies, ter grootte van ruim 30 vierk. Meter, het geheele dak afgenomen, dat dientengevolge tegen een duintop aanwoei. OPENING VAN „HEREMA-STATE". Gistermiddag is het Friesch volkssanatorium „Here- ma-State' te Joure officieel geopend. Dr. Ruitinga, van Ternaard, en ds. Norel, van Wons, voerden bij deze plechtigheid het woord. Vele autoriteiten uit Friesland) woonden de opening bij. Hierna werd de instelling bezichtigd. Heden worden de eerste patiënten opgenomen. INBRAKEN. Te Noordwijk hebben Zaterdagmiddag eenige kna pen van 10 tot 13 jaar formeel inbraak gepleegd in de woning van een alleenwonende vrouw, die met hard werken den kost moet winnen. Zij hebben een kast ge opend en uit een lade eenige gouden sieraden wegge haald, die ze daarna in het dorp ,jverkwanseld" heb ben. De politie heeft de zaak in handen. Zondagavond verschaften zich dieven, met val- sche sleutels, toegang tot de woning van den heer J. Timmermans, aan den Nieuwen Binnenweg te-Rot terdam. Alle gaslichten werden ontstoken, en alle kasten en laden doorzocht. Vermist wordt aan tafel zilver en sieraden en ©enig geld, voor een waarde van 300. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben on bekende daders zich door het kelderraam toegang ver schaft tot den huize „Vredeoord", gelegen in het ge hucht Moeren onder de gemeente Zundert, en bewoond door den heer dr Ooms-Bellini. Ontvreemd is pl. m. 300 aan bankpapier en specie, een partijtje boter en wat vleesch. Waarschijnlijk zijn de dieven in hun werk gestoord, daar het zilverwerk, dat blijkbaar door hen gereed was gezet om mede te nemen, achter is gelaten. CHOLERA. Vrijdag zijn te Drouwenermond (Dr.) volgens ver klaring des heeren dr. Wiersema te Gasselternijveen en dr. Sluis te Stadskanaal, aan cholera nostras over leden twee kinderen van 5 en 7 jaar van den arbeider J. D. Het derde kind, oud ruim 3 jaar, is tegelijk met de twee andere aangetast, maar thans gelukkig beterende. (N. Gr. Ct.) STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 4e klasse. 2e lijst. FRANKRIJK. President Fallières houdt vier da gen verblijf in Savoye en Hoog-Savoye, waar allerlei feestelijkheden gevierd worden nu het vijftig jaar ge leden is, dat het oude hertogdom Savoye bij Frankrijk gevoegd werd. De minister van oorlog Brun en de minister van onderwijs Doumergue vergezellen den president en nog heel wat heeren doen de reis mee, die voor den ouden heer Fallières in het bergachtige land vermoeiend genoeg zal zijn. Van Parijs is de president het eerst naar de hoofd stad van het oude Savoye, Chambéry, gegaan, welks burgemeester hem in het station namens de gemeente welkom heette. Chambéry was feestelijk versierd en volgens het oude gebruik was er bij de versiering kwis tig van groote, in de bergen geplukte, dennetakken ge bruik gemaakt. In het gebouw van de prefectuur stelde de senator Perrier de afgevaardigden van Sa voye naar het parleement, de leden van den departe mentalen raad en andere autoriteiten voor. Toen hij de senatoren en kamerleden bij den president inleidde, zeide Perrier: U kent hen allen persoonlijk; u kent hun gevoelens; zij zijn allen aan de republiek zeer sterk gehecht, aan de demokratische en van kerkelijke invloeden vrije republiek. Een aardig oogenblik bij deze plechtige ontvangst was het toen een grijsaard van vijf-en-tachtig jaar, groot-officier van het Legioen van eer, aan den presi dent. werd voorgesteld. Het was generaal Borson, die tijdens de annexatie luitenant-kolonel was in het Sar- dinische leger en daarna in Franschen dienst over ging. In den Fransch-Puitschen oorlog onderscheidde Borson zich bijzonder en in 1890 werd hij als divisie- generaal op pensioen gesteld. Hij is de laatst overge blevene van hen, die Savoye in het Sardinische parle ment vertegenwoordigd hebben. De revue van de te Chambéry vereenigde troepen woonde de president bijdaarna is hij het stedelijke en het militaire hospitaal gaan bezoeken en was hij present bij de onthulling van een gedenkteeken voor Jean Jacques Rousseau. Het standbeeld stelt Rous seau, die, zooals men weet to Chambéry gewoond heeft voor ten tijde, dat hij, jong nog, met meyropw de Wa ren» op le» Charmettes vertoefde, den tijd, waarvan hij zeide: ik wandelde en ik was gelukkig; ik zag mijn moeder en ik was gelukkig. In de ©ene hand houdt Rousseau een boek, de audere hand steunt hij op een bergstok en schijnt als droomend de helling af te da len. In een toespraak schetste de burgemeester van Chambéry, dr. Veyrat, den invloed van Savoye op Rousseau en dien van Rousseau op Savoye. Doumer gue antwoordde den burgemeester. De President heeft yoqrts de burgemeesters uit Sa voye ontvangen en toegesproken, aan een noenmaal van achthonderd menschen aangezeten en getoost en per auto een bezoek aan Aix-les-Bains gebracht. Bij goed weer zou nog de Mont Revard! bestegen worden. Volgens een bericht aan de bladen heeft de mi nister van Oorlog 30 motorvliegers, waaronder 10 een dekkers en 20 tweedekker» besteld, die nog voor het einde van het jaar moeten worden afgeleverd. Deze toestellen moeten een minimum-gewicht van 300 K.G. dragen en een minimum-snelheid van 60 K.M. in het uur hebben en in één vlucht op zijn minst 300 K.M. afleggen, Voor i odereu motorvlieger, waarvan de snelheid meer dan 60 K.M. bedraagt, zullen de samen stellers bijzondere premiën krijgen. Zeven van de tweedekkers moeten zoo gebouwd zijn, dat zij den be stuurder en twee man kunnen dragen. Tegen het ein de van het jaar zal het Fransche leger 60 motorvlie gers bezitten. Volgens den Matin heeft Pichon aan Hakki pas ja, die Zaterdag reeds naar Parijs is teruggekeerd, verklaard, dat de sluiting van de nieuwe leening aan de Beurs te Parijs niet mogelijk is. Het Journal des Débats bevat eveneens een artikel tegen de leening. Minister Pichon moet aan den medewerker van een Parijsch blad hebben verklaard, dat in de quaestie van de Turksche leening de Fransche regeering zich slechts kon laten leiden door de alg'emeene belangen van Frankrijk en zij de noteering aan de Parijsehe Beurs slechts kon toelaten, wanneer de borgen op een rasten grondslag berusten. ENGELAND. Onderhandelingen zijn aangeknoopt tussehen de patroons en den boud van arbeiders in het ketelmakersbedrijf met het oog op een beëindiging der uitsluiting. Het gaat vooral over den aard der waarborgen welke de werkgevers zouden aannemen, opdat een herhaling van de stakingen niet mogelijk zal zijn in de vakken van scheepsbouwbedrijf, tengevol ge waarvan de uitsluiting is ontstaan. - Volgens den Vorwiirts is men bij de Duitsehe en Fngelsche marine bezig- met den bouw van een nieuw klein soort pantserschip, welks vernielende werking tegen die der grootste oorlogsschepen opweegt. Het schip zal 86 M. lang en 14 M. breed zijn en slechts weinig boven den waterspiegel uitsteken. Het moet zoo sterk gepantserd zijn dat het bijna niet stuk te schieten is. Het heeft een geschuttoren met twee reu- zenkanonnen. De geheele bouw is zoodanig, dat het groote schepen gemakkelijk aanvalt en zelf niet veel gevaar loopt. RUSLAND. Op de Russische begrootiug voor het dienstjaar 1911 worden de gewone inkomsten 115 mil- lioen roebel hooger geraamd dan de gewone uitgaven. Daartegenover staan naast 140 millioen roebel buiten gewone uitgaven slechts 12 millioen aan buitengewo ne inkomsten, maar gedurende de. eerste zeven maan den van 1910 leverdbn de rijksmiddelen 110 millioen meer op dan de raming bedroeg. In .Nicolajef, dat een levendig verkeer onder houdt met Odessa, heeft zich Zaterdag het eerste ge val van pest voorgedaan. De regeering neemt nu hals over kop allerlei maat regelen, nadat ze vroeger ten deze volkomen werkeloos is geweest. In Odessa neemt het aantal gevallen van pest toe. De ziekte breidt zich tot wijken uit, welke vroeger ver schoond bleven. De overheid te Odessa doet wat ze kan om de ziekte te bestrijden, maar er zijn niet ge noeg artsen. De welgestelde inwoners van Odessa verhuizen in massa naar Kieff. Te Moskou heeft de politie een goed gewapende anarchistische bende van tvVaalf personen gevat. Zij waren in het bezit van hommen en van geldswaarden, afkomstig van een diefstal in het postkantoor. MONTENEGRO. Aan een feestmaal te Cettinje ter eere van grootvorst Nicolai -Nicolajewitsj, ver klaarde koning Nikita, dat de Tsaar de vriend des 1 redes is. Hij zal zich gelukkig" g'evoelen in de we tenschap,^ dat zijn nieuw koninkrijk, onder Rusland» bescherming, de weg der vreedzame ontwikkeling zal inslaan. De grootvorst bracht hulde aan de dapperheid in den krijg van den koning en aan den oorlogsroem van Montenegro. DITITSCHLAND. De Norddeutsche Allg. Ztg. noemt het persgerucht over een aanstaand bezoek van den Duitschen keizer op het kasteel Friedrichshof en over de ontmoeting daar met den Tsaar en wellicht ook met den koning van Engeland niets beteekenende combinaties. Het bladJ zegt hetzelfde van vroegere be richten over een ontmoeting van den Keizer en den Tsaar te Wiesbaden. Juist is het, dat bij zijn aan komst op den Duitschen bodem de Tsaar een hartelijk telegram tot den Keizer richtte en dat deze dit even hartelijk beantwoordde, Het luchtschip L Z VI heeft van uit Baden-Ba den cle 20ste reis met passagiers gemaakt. Men begaf zich ditmaal naar Mannheim. De Duitsehe bladen ge ven een geestdriftige beschrijving van den tocht. Het weer was buiïg. De heenreis over Heidelberg werd, dank zij den gunstigen wind, met een snelheid van soms 90 K.M. in het uur gemaakt en duurde 1 u. 55 min. De terugreis duurde 3 uur en ging" over Neu- stadt. De L. Z. VI had met krachtigen tegenwind, kolken en regen te kampen. Niettemin verliep alles naar wensch. De passagiers, meest Franschen en Amerikanen, waren opgetogen. Er was een gemiddel de snelheid van 50 K.M. per uur bereikt. Officieus wordt medegedeeld, dat de Duitsehe Keizer van 17 tot 25 October Brussel zal bezoeken. SPANJE. Oanalejas heeft verklaard, dat volgens berichten uit Barcelona krachtige maatregelen zijn ge nomen ter voorkoming van aanslagen op de spoorlij nen, de telegraaf en telefoon. Gistermorgen had de stad' weer haar gewoon aanzien. Oanalejas meent dat men te. doen heeft met een politieke beweging waarin buitenlandsche republikeinen zijn betrokken. AMERIKA. Taft en Roosevelt zullen beiden te St. Paul spreken op een congres voor het behoud van de natuurlijke hulpbronnen. Taft maakt daarvoor een reis van niet minder dan 3000 mijl. Men beweert al gemeen, dat hij zijn rede met meer dan gewone zorg heeft voorbereid. Taft zal echter Roosevelt niet af wachten, maar onmiddellijk vertrekken als hij zijn rede heeft afgestoken. De heeren schijnen elkaar lie ver niet te zien. Met groote spanning ziet men de verkiezingen van den gouverneur en twee leden van het Huis van Afge vaardigden in Vermout tegemoet. Vermout is overwe gend republikeinsch, de democraten vermogen er niet meer dan „acte de presence" aan de stembus te geven. Gaat de republikeinsche meerderheid 25.000 stemmen te boyen, dan staat de politieke barometer op mooi weer voor de partij in het geheele land. Blijft de meer derheid beneden dit getal, dan verwachten cle republi keinsche politici met zekerheid regen of wind. Gemengde mededeeliugen. DE „ZWARTE HAND". Ie Bellona is een gezin van acht personen vermoord. Volgens de Tribuna zou men te doen hebben met een wraakneming van de „Zwarte Hand" te New-York, 10.000 FRS. GESTOLEN. Men bericht uit Algiers, dat te Blida de kas van twee bataljons tirailleurs gestolen is. Zij bevatte 10.000 francs en stond onder bewaking van een soldaat. PAARDENSPORT. Tengevolge van de wet, in New-York uitgevaardigd, om het wedden tegen te gaan, heeft de Amerikaansche millionair H. Mackay besloten zijn stal naar Frankrijk over te brengen. Negen en twintig paarden gaan, begin October, naar het vasteland. Dit voorbeeld zal gevolgd worden door andere paarden-eigenaren, want het is onmogelijk om met de thans ingevoerde wet, de paarden in Amerika te laten loopen, DE DEAADLOOZE TELEGRAPHIE. De draadlooze telegraphie heeft weder zestien men schen van een ellenUigen dood gered. Aan boord van de Britsche stoomboot Westpoint brak op de reis van Glasgow naar Boston, Woensdag brand uit. Waar schijnlijk had de lading olie, vet en wol, reeds eenige dagen gesmeuld, althans de vlammen sloegen plotse ling op verschillende plaatsen uit en bleken niet te biusschen. Den volgenden dag moest de bemanning in de booten het brandende schip verlaten. Vrijdag werd een der booten opgenomen door de Caledonian, die echter wegens mist de tweede boot niet kon vin den, hoewel zij uren rondstoomde. De Caledonian zette toen haar reis voort, maar seinde draadloos naar de Mauretania, die denzelfden koers had te volgen, het bericht van het ongeluk en van het niet vinden vrn de tweede boot met zestien opvarenden. Door scherpen uitkijk te houden slaagde de Mauretania er in Zondag de vermiste boot te ontdekken en de op varenden te redden. Zij waren totaal uitgeput. Het bericht van de redding werd dadelijk per draadloos telegram naar Engeland geseind. GENERAAL BOOTH. Generaal Booth heeft zich in een redevoering te Clapham tegen zekere aanvallen verdedigd. Hij ver klaarde nooit een cent van het geld van het Leger des Heils voor zichzelf te hebben gebruikt en verze kerde, dat de zorg voor de financiën van het Leger aan de eerste accountants van de City was toevertrouwd. Laatste Heriehteu. HET MES. HAARLEM, 6 September. J. van der Klauw te Lisserbroek bracht acht messteken toe aan de 21-jarige Cornelia Rijsdam. Haar toestand is zorgwekkend. De dader werd gevat. De oorzaak is vermoedelijk jaloesie. VERDUISTERING. MIDDELBURG, 6 September. De rechtbank alhiet behandelde heden de zaak tegen Gt. M„ ambtenaar van den burgerlijken stand en. commies ter secretarie te Middelburg, beklaag'd van verduistering door ach- tehouden van geld, hem voor gezegelde stukken ei log es, door aanstaande- echtgenooten, voor de bezor ging der noodige stukken ter hand gesteld. Uit liet. verhoor van 46 getuigen bleek dat in de dossiers onge zegelde stukken waren ingelegd en extracten ontbra ken. De beklaagde bekende. De eisch is anderhalf jaar met aftrek van preventief. De verdediger pleitte cle mentie. Uitspraak 20 September. DE INDISCHE BEGROOTING. DEN HAAG, 6 September. Bij de Indische begroo ting voor 1911 zijn de uitgaven geraamd op f230.738.102, middelen f 212.588.075, nadeelig saldo f 13150.027. Het totaal bedrag der inkomsten tegenover dat der uitgaven en die in het belang der economische ont wikkeling wijst een voordeelig saldo aan van f 1262.637. Er moet echter daarvan f 1400.000 worden gereser veerd, waardoor liet saldo verandert in een nadeelig

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2