STADSNIEUWS. tus 1.1. op het meer weer een besten nacht. Niet min der dan 1800 pond brasem plus wat witvisch en enkele snoekjes hadden zij in één trek. De geheel# vangst werd met ruim f 200 betaald. Ingeval zij thans be keurd worden, wat echter maar zelden mist, dan heb ben zij het als volgt geregeld. Allen zijn voorzien van een groote akte en bij elke bekeuring ver beurten zij elkander en betaalt elk een gulden aan de bekeurden. Aangezien het niet allen gelegen komt om zoo nu of dan te gaan zitten, is er een die zich als rempla9ant aanbiedt en elke bekeu ring voor zjjn rekening neemt, waarvoor hij dan tel kens zooveel guldens ontvangt, als er mannen aan boord zijn." toonstelling af te wentelen. Voor hetgeen aan wijk- versiering wordt besteed dwingt eerbied af en zeker verdient de burgerij een woord van hulde, voor de wijze, waarop ze de landbouwers wil ontvangen. De heer v. d. B acht opzet uitgesloten, maar zeker heeft de straatversiering invloed op de inteekening. De V.V.V.V. heeft een motief voor haar feest noodig, sagiers geschaad. De mogelijkheid van vallen is zoo klein dat ieder verstandig' mensch moet erkennen dat ze, als opgeheven beschouwd' kan worden. Het vallen wordt voorkomen, doordat het toestel zijn beweeg kracht ontleent aan een groot aantal kleine machines, elk van 30 P. K. Twee vijfde van het aantal is staat het schip zwevende te houden. Weigert één in ma en zal zeker de jaarlijksche tentoonstelling willen steu- chine, dan begint automatisch een andere te werken VAN DEN LANGEDIJK. Wegens de lage prijzen der verschillende sluitkool- soorten en het sterk optreden der draaihartenziekte in de kool, waardoor ook voornamelijk de teelt van bloemkool wordt benadeeld, zijn de aanvoeren aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk niet groot. Toch werd in de maand Augustus aldaar nog aangevoerd 10,998 zak aardappelen, 470,800 bos wortelen, 985,500 bloemkolen, 900,100 roode kolen, 205,100 gele kolen, 81,550 witte kolen, 5391 balen zilveruien en nep 2521 balen uien, 1,095,500 slaboonen, 400 bos uien en 8000 augurken. Van de laadplaats werden in die maand verzonden 686 wagonladingen groente. nen. Ze lieeft aan zoo iets behoefte. Dat blijkt ook nu, antwoordt de Voorz., waar het bestuur onze feesten t>p hun aanplakbiljet vermeldt. Hij acht de afd. te hoog staande, om zich afhankelijk te toonen van de V.V.V.V. 't Gevaar bestaat, dat de tentoonstelling dan ontaardt in kermisprejjes, waar mee voor den landbouw niets wordt bereikt. Na verschillende besprekingen wordt besloten de resultaten van deze tentoonstelling af te wachten en dan na te gaan de medewerking van de burgerij voor een jaarlijksche tentoonstelling. Aan de hand van ver schillende gegevens kan dan een besluit worden ge nomen. Nadat aan het bestuur in overweging werd gegeven voortaan op Woensdag te vergaderen, werd de verg. gesloten. UIT HOORN. Onder leiding van den heer W. P. Kessler, hield de afd. Hoorn en omstreken van de H. M. van Land bouw Dinsdagavond een algemeene vergadering in de Witte Engel. Ter vergadering was tentoongesteld een door den heer T. Balk vervaardigde afbeelding van het Rijkslandbouwproefstation, dat den heer Dr. Van der Zande, namens de afdeeling was aangeboden. Besloten wordt aan de vakschool voor kaasmakers een subsidie te verleenen van f 10. Eveneens om aan B. en W. dezer gemeente te verzoeken maatregelen te treffen om het stuiven op de botermarkt tegen te gaan. Medegedeeld wordt, dat op de door het bestuur uit geschreven prijsvraag in zake den aanleg, het onder houd en de exploitatie van een terrein van 2 H.A voor vruchtenteelt slechts één antwoord was ingeko men en dat door de Commissie niet voor een bekro ning in aanmerking werd geacht. Besloten wordt aan de Commissie, bestaande uit de heeren Oortman Ger- lings, Uitentuis en Kooiman, te verzoeken, de vragen zoo te stellen, dat kans op een beantwoording nog mogelijk is. De uitgeloofde prijzen blijven beschikbaar. Tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. alhier wordt benoemd de heer P. Stapel Sz. en tot plaatsvervanger de heer D. Wit Cz., beiden van Berkhout. Thans kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. Besloten wordt te steunen het voorstel Enkhuizen, luidende „Het H. B. wende zich tot de Regeering met be leefd verzoek te willen bevorderen, dat aan particulieren (niet-veeartsen) bevoegdheid kan worden verleend tot het enten van varkens tegen vlekziekte. De afdeeling doet dit echter slechts onder die voor waarde, dat de uitvoering worde overgelaten aan de Regeering en aan bevoegden. Tot bestuursleden worden gekozen de heerenC. Posch te Westwoud, P. Stapel Sz. te Berkhout en P. de Boer te Oosterblokker. De vragenbus bevatte 5 vragen, waarvan er 4 rechtstreeks in verband stonden met de tentoonstelling. Uit de beantwoording bleek, dat de afd. zuivel zeer belangrijk is dat pogingen zijn en worden aangewend het bezoek van vorstelijke personen en autox-iteiten te bevorderen en bestaat de mogelijkheid, dan twijfelt men niet aan de vervulling van den wensch dat liet comité voornemens is des Zondags de tentoonstelling open te stellen tegen verlaagd tarief voor werklieden enz dat de gebouwen en inzendingen verzekerd zijn tegen brandgevaar bij de H. M. v. L. en dat een brandspuit op het terrein aanwezig is. Een uitvoerige bespreking volgt op de vraag, of het wenschelijk is, elk jaar een afdeelingstentoonstelling te houden. De Voorz. wijst op Alkmaar, waar het bestuur kan rekenen op een uitkeering door de burgerij van 1500 g. voor 1 of 2 dagen en dat hier voor 5 dagen voor 6 fc 700 g. is geteekend. De heer v. d. Burg brengt in herinnering, dat de V.V.V.V. en de buurtcdmmiseies de ingezetenen heb ben uitgeschud. De Voorz. wist niet, dat de Voorz. der V.V.V.V., lid van onze Commissie, op die wijze medegewerkt had om de medewerking met onze ten- gesteund door de gravin Camerata, aandringt op aan nemen van wat men hem voorstelt, heet het, dat mode en litteratuur, dit jougmensch, dat bloedverwantschap de. gravin drijft, dat de volksziel niet roe.pt, die stem moet hij hooren om tot den stap te besluiten. Hij wil droomen e n een jaar werken. „Ben ik dan niet geni aal, dan wil ik nauwgezet zijn." Ook vertelt men van hc-m, dat hij de geschiedenis van zijn eigen vader niet kent. Maar d&t. toont hij wel anders. Na oen dorre ge schiedenisles van den baron d'Obenaus, die doet, alsof er alleen verdragen van Presburg en Tilsitt zijn, en geen wapenfeiten, een les „ad usum delphini," geeft de hertog tot schrik en stomme verbazing van d'Obenaus en Dietrichstein en ten aanhoore van de in een hoek verstopte kleermaker en coupeuse een góed-aaneensluitend, tot in bijzonderheden afdalend verslag van de feiten van 1805. Hij verbaast zijn moeder door te toonen, ook zeer wel de natuur, de dichtkunst, de muziek te verstaan. En nu doet de moe der weer haar best om hem tot de overtuiging te bren gen, dat zijn grootvader en Metternich het zoo goed met hem voor hebben, hij kan de rijkste prins van Oostenrijk zijn, de eerste na de aartshertogen, zij be grijpt niet, dat hij er niet trotsch op is 't bloed1 van Karei V in zijn aderen te hebben. Neen, hij schreit bij de gedachte, dat hij 'tbloed van den Corsicaanschen luitenant heeft en nu Oostenrijker is. Maar, hij heeft geen bloed meer van de koningen, de twee bloedsoorten zullen in hem wel strijd1 gevoerd hebben en, als immer, zal' 't Oostenrijksche door 't andere verdreven zijn. „Weet U, welke mijn ware naam is? Die, welken de menschen op den Prater mij geven, de kleine Bona parte." Hij grijpt haar bij dé polsen en schudt haar: „Ik ben zijn zoon, niets dan zijn zoon." „Je doet me zeer," roept zij. „Och, Moeder, vergeef 't mij, ga „naar 't bal, vergeet, wat ik gezegd heb, 't is waanzin, „zeg niets aan Metternich, vergeet, U vergeet zoo snel, „denk aan Parma, aan Uw gelukkig leven, laat geen „arendsvleugel uw gezicht overschaduwen, houd U „met niets bezig, denk niet eens aan de trouw, ik zal „trouw zijn voor twee, ga naar 't bal, bonsoir, pas op, „maak Uw schoenen niet vochtig in 't mos." En Ma rie-Louise laat zich zoo naar 't bal drijven. Hij wil ernstig gaan werken, als Fanny Elssler, begeleid door Gentz, binnentreedt. Zij doet erg verliefd en Gentz zegt dan ook ter zijde: „voor 't oogenblik is alle ge- droom over een keizerrijk verbannen." Toch dient dit bezoek nog tot iets anders dan minnekoozen. Want Gentz heeft zijn hielen nog niet gelicht, of Fanny Elssler zet het, blijkbaar onlangs afgebroken verhaal voort over Napoleons heldendaden. It ;1> (Wordt vervolgd). van een UIT OUDE NIEDORP. De Raad dezer Gemeente vergaderde Woensdag 7 September des voormiddags 10 uur. Afwezig' was de heer J. Stam met kennisgeving. Voorzitter de heer A. Wonder Pz„ burgemeester. Na opening der vergadering en lezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld, deelde de voor zitter mede, dat van Gedeputeerde Staten goedge keurd was terug ontvangen het suppletoir kohier Iloofdelijken Omslag, dienst 1910 en idem hondenbe lasting. Gelezen werd1: le. Een adres van het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfries- land, houdende verzoek om voor het jaar 1911 een sub sidie groot j 10 te mogen ontvangen. Bij genoemd adres was gevoegd de statuten dier vereeniging' met een verslag' der werkzaamheden over 1909 alsmede de begrooting voor 1911. Werd aangehouden tot een volgende vergadering- opdat de leden zich van een en ander op dé hoogte kunnen stellen. 2e. Een adres van de Noordhollandsche Propagan- da-commissie van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken, waarin werd verzocht om het aantal vergunningen in deze ge meente te willen verlagen, beneden het maximum Eenparig werd besloten geen wijziging in het aantal vergunningen te brengen. Een voorstel van B. en W. om, evenals het vorige jaar, aan de vereeniging Ambachtsschool te Alkmaar veor 1911 een subsidie te verleenen groot 10, werd na eenige bespreking aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van het> zelfde college om aan den beer J. Tissing, rustend on derwijzer, thans te Alkmaar, voor 1911 een bijdrage te verleenen groot 10 en nai dat jaar geen bijdrage meer te verleenen. Voorzitter lichtte t-oe dat B. en W dit voorstel hadden gedaan naar aanleiding vroeger genomen besluit) door den raad. De heer Van der Oord wilde liever de bijdragen niet laten vervallen en deze bepalen op 20.000 evenals het vorige jaar. Als er een het heeft verdiend) dan het de heer J. Tissing. De heer Rempt dacht dat die bijdrage destijds toch wel was gegeven uit waardeering voor gedane diensten en zou het hard vinden die geheel te laten vervallen. De voorzitter herhaalde dat dit voorstel ook was ge daan naar een vroeger genomen besluit, doch dat hij persoonlijk ook die bijdrage liever niet wilde laten ver vallen. De heer Ligthart stelde voor er 15 van te maken. Het voorstel van B. en W. werd' in stemming ge bracht, waarover do stemmen staakten, zoodat deze kwestie in een volgende verg-adering verder zal worden behandeld. Een voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den gemeente-veldwachter te verhoogen met 75 werd met algemeene stemmen, zonder discussie, aangenomen. Verder deelde de voorzitter mede, dat door B. en W. een post op de begTooting is gebracht van 1200 veor het aanschaffen van twee nieuwe- brandspuiten of aanvullen van brandspuiten. De voorzitter lichtte toe dat dit allemaal kan ge schieden zonder verhooging van belasting of sluiten van een leening, dank zij ons voordeelig saldo groot 1500 van het vorige jaar. Algemeen werd dit goedgevonden. De heer Over stelde de vraag of het niet gewenscht zou wezen de oude spuiten te behouden en één nieuwe spuit aan te schaffen en die dan te plaatsen te Ver laat. Hieromtrent zal nader besloten worden. De begrooting voor het. jaar 1911, die sloot met een ontvang en uitgaaf groot 12550.97, werd door B. en aangeboden en zal ter visie worden gelegd. Ten slotte volgde vaststelling van de voorwaarden voor de verhuring van de gemeente-bouwlanden, welke na een paar kleine wijzigingen waren vastgesteld. Bij de rondVraag niemand meer het woord' verlan gende. werd de vergadering door den voorzitter geslo ten. zijn, waarvan eén in W EEN SCHANDE. In een der straten van de schilderswijk te 's-Gra- venhage, heeft een vrouw haar echtgenoot met zijn huishouden alleen gelaten. De verlatene verkocht uit wanhoop zijn inboedel aan een uitdrager in de buurt. En thans staan buurvrouwen met elkaar uit te maken, dat het „een schande" was: het fraai geteekende yon-portret der weggeloopen echtgenoote staat voor het raam van den uitdragerswinkel met het schrift: „Maar 4 gulden!". cra- n.l. op- EEN NIEUWE VLIEGMACHINE, Men schrijft ons uit Oterleek: Een inwoner onzer gemeente, tot heden studeerende aan de Kweekschool te Beverwijk, heeft groote plan nen ontworpen op het gebied der aviatiek. Die plannen behelzen den bouw van een luchtschip en wel ran een luchtschip van het systeem „zwaarder dan lucht. Dit toestel zal behalve de voordeelen van dat stelsel, ook die hebben van liet systeem „lichter dan lucht en tevens voordeelen die tot heden niet zijn be reikt. De plannen beloven een toestel, dat behalve de eigen zwaarte een stijgkracht heeft van 50.000 K.G., met een snelheid van verplaatsing, zooals nog niét is bereikt. Met dat luchtschip zal het mogelijk zijn toch ten te maken, niet van enkele uren maar van dagen en weken zonder dat men behoeft te dalen. Dalen is ook niet noodzakelijk bijv. het opnemen van passagiers door middel van een electrische lift kunnen reizigers opgenomen worden, terwijl het toestel vrij zwevende blijft. Binnen in het schip zal steedte en onder elke omstandigheid' een temperatuur van 16 graden C. heerschen, terwijl de spanning der lucht steeds 1 atm. zal zijn; daardoor is het mogelijk een zeer groote hoogte te bereiken, te meer daar de stijghoogte, niet tleend aan gas, theoretisch onbeperkt is; praktisch zal er een grens zijn, maar deze grens ligt ver boven elke hoogte tot nu toe bereikt. De verlichting zal langs electrischen weg plaats hebben. Een zeer groot voordeel van dit toestel is: Het zal niet kunnen vallen en al zou een val plaats hebben, dan nog wordt het schip, noch de pas- Die automaat bewerkstelligt dit gelieel onafhankelijk, zal niet kunnen weigeren, daar het aantal machines die moeten werken, zorgen dat de automaat zijn dienst blijft verrichten. Het toestel dat dé uitvinder beoogt te bouwen is niet alleen geschikt om zich in de lucht te bewegen, ook in het water kan het zich verplaatsen. Door de plaats van zwaarte- en steunpunt zal het toe stel niet kantelen; door een eigenaardige inrichting wordt zelfs het schommelen voorkomen. Onder elke weersgesteldheid' zal men zich met dit schip voortbe wegen. Door dalen en stijgen kan het onweersbuien ontkomen, t Zal geschikt zijn voor passagiersvervoer naar verre strekenvoor militaire doeleinden is 't te vens geschikt, 't Beweegt, zich zeer snel, is onkwets baar voor geweerkogels, kan bewapend worden met mitrailleuses en machine-geweren, het is voorzien bliksem- en geinlichten, draadl. telegr. etc. De beweegkracht van het toestel kan ontleend' worden aan motoren: daar deze echter nog verschillen de nadeelen hebben, zal de uitvinder gebruikmaken van een ander stelsel machines, waarover hij nog niets wil bekend maken. Die machines zijn bijna geheel onafhankelijk van den mensch. Het toestel zal van drie stuurinrichtingen voorzien gebruik komt, 2 in reserve, Om zich nog -in het uiterste gevaar te kunnen red den voert het schip een boot-automobiel mede. De uitvindér is van plan een schip te bouwen van de volgende afmetingen, lengte 50 M-, breedt 4% M., hoogte 13 M. Deze schets is ontleend aan een vrklarm van dm uitvinder zelve Hij heeft tengevolge van eenige proeven met kleine toestellen genomen, het vol ste vertrouwen in zijn uitvinding, heeft al aanbiedin gen, vooral uit 't buitenland afgeslagen, hoopt in Nederland te slagen, is binnen enkele maanden gereed met een toestel op kleiner schaal, waarmede hij proe ven zal nemen, om in den volgendén zomer het groote schip te gaan bouwen. Later zaj hij het samenstel van zijn motor toelich ten; om bizonder-e redenen blijft dit nog geheim. CHANTAGE. Een paar dagen geleden werd in uw blad gesproken van een poging, iemand die gezien was in een beruchte straat f 250 af te dreigen, aldus schrijft een Hagenaar aan de N. Ct. Laat ik u even vertellen wat mij een dezer dagen is overkomen. Ik wandelde 's middags in de Scheveningsche bosch- jes*. 't Was heerlijk mooi weer. Van 't eene laantje kwam ik in 't andere. In gedachte verdiept keek ik niet naar de menschen die ik tegenkwam of die me voorbijgingen. Plaats nemende op een bank in een achteraf laantje zat ik nauwelijks of rèrèrèrèrè daar komt een fiets aangesneld, met boven erop een meisje van een jaar of 16, 18. Vlak voor me hield het rijwiel stil, het meisje sprong er af, en ging pardoes vlak naast me zitten. Wat daar nu verder is geschied kan ik hier niet meedeelen, mijnheer de redacteur. Ik stond onmid dellijk op en liep door. Maar ik vraag uwat hadden voor mij de gevolgen kunnen zijn als dit meisje inplaats van naast me, op mijn schoot ware gaan zitten en zoodoende haar be schermer, die wel in de buurt zal zijn geweest, gele genheid had gegeven zulks te constateeren, of beter nog, langs fotografischen weg vast te leggen. Dan zou mijn goede naam geschandvlekt zijn ge weest en zou ik buitenaf moeten gaan. Men leest bijna dagelijks van dingen die mijn grijze haren te berge doen rijzen. Waar gaan we heen? AUTO-ONGELUK. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is te Amsterdam op de Ceintuurbaan een automobiel in botsing ge komen met een tramwagen. De auto werd zwaar be schadigd en de bestuurder van dit voertuig, de heer Vroom, uit Baain, naar het Willielinina-gasthuis ver voerd, is kort na zijn aankomst aldaar overleden. DAT SCHIET OP 1 De Bossche rechtbank heeft Dinsdagmorgen, zoo meldt het Huisgez., een serie van vier achter elkaar volgende zittingen geopend, waarin geen andere zaken aan de orde zullen komen dan overtredingen inzake het provinciaal reglement op het weggeld. In elke zitting zullen 100 zaken worden afgehandeld, samen dus vierhonderd. GYMNASIUM ALKMAAR. Na onder toezicht van H.H. Curatoren gehouden toelatings-examen werd toegelaten in de 3de klasse: A. M. C. Honig. Hedenmorgen namen nog plaats in de 3de klasse: C. van Houweninge en J. C. Lioni; in dé 4de klasse: C. Avis. A. II. Kuipers en R. E. L. H. Schönhuth; in de 5de klasse B.G. Ch. Six. De nieuwe cursus is begonnen met 68 leerlingen (55 jongens en 13 meisjes). DE PROTESTVERGADERING. De Protestvergadering, belegd door de Afdeeling Alkmaar van den Algem. Nederl. Typografenbond contra de firma Gebroeders Kluitman, aan den Ken- ne-merstraatweg alhier, welke vergadering' vrij goed be zet was, werd met een enkel woord' vfm welkom aan de aanwezigen en met een korte uiteenzetting van hare wording, door den heer Holts, secretaris va-n den Bond, geopend. De heer F. van der Wal, redacteur van het Typo grafisch Weekblad, daarna het woord verkrijgende, be sprak de memorie die, bij de totstandkoming van het arbeidscontract de onzekerheid van het bestaan van den arbeider zoo duidelijk schetste, de onzekerheid die n hoofdzaak haar bestaan vindt in de lage loonen en het spook der werkloosheid. Moeiclijk was het naar spr. meening aan dien treu- rigen toestand iets te veranderen, doch hij kwam bij het aanhalen van verschillende voorbeelden daarvan tot de conclusie dat eene goed georganiseerde vakver- eeniging veel, zeer veel van die onzekerheid van het bestaan kan wegnemen, waarom hij de aansluiting daarbij ten zeerste een ieder aanraadde. Hij laakte daarbij de houding van hen, die. zich niet aansloten, daar meer dan eens is gebleken, dat zij zonder de or ganisatie te willen steunen, wel van hare goede wer king willen profiteeren. Algemeen zelfs Roosevelt zeide dit eens over den Amerikaanschen arbeider is men het er over eens, dat de arbeider bij den rijke tekort komt, vooral op lichamelijk gebied, ten bewijze waarvan spr. de resul taten van het door Dr. Moquette en anderen ingesteld onderzoek aanhaalde, terwijl bij eene betere maat schappelijke positie van den arbeider volgens Duit- sehe Kerkvorsten het zedelijk peil van den arbeidenden stand zal verhoogen. Kortom, de vakorganisatie is het eenige middel om verbetering in den toestand van den arbeider te krij gen en de firma Gebrs. Kluitman tastte de vakorga nisatie aan. Zij toont daardoor volgens spr. -een vij and te zijn van haar eigen arbeiders, van de arbeiders in het algemeen, ja zelfs van de Maatschappij in het algemeen dit is te laken. De vakverenigingen voeren een zwareu strijd tegen- de domheid der arbeiders en hun vrees, die hen opge jaagd wordt door patroons zooals de firma Kluitman, en daarnaast tegen het vooroordeel' der niet-arbeiders. die vreezen dat de vakorganisaties den ondergang dm burgerij beoogen. Om dit te logenstraffen haalde spreker de jongste uitsluiting te Enschedé aan, waai de burgerij klaagde over den slechten toestand ver oorzaakt door de uitsluiting, wat z. i. volkomen be wees datgaat het den arbeider goed, het, ook do bur. gerij goed zal gaan. Spreker kan met het oog op het hiervoren genoemde niet genoeg protest aanteekenen tegen het bekende feit te dezer stede, Over het algemeen zijn de vakvereenigingen nog zwak, ook die der typografen kon sterker zijn, toch was deze reeds bij machte in vereeniging met het bui tenland een loonregeling vast te stellen. Spreker wil op deze loonregeling niet verder ingaan doch wil er op wijzen, dat de firma. Kluitman daar niet de minste rekening mee houdt. Deze. zoo zeide hij jaagt de knechten maar- weg, om, wanneer het aanbod groot en daardoor de loonen laag zijn, weer anderen aan te nemen. Andere patroons doen dit niet en hon den, al is er ook eens wat minder werk, het vaste per soneel m dienst De firma Kluitman jaagt zelfs de goede werkkrachten weg om goedkooperen daarvoor m de^ plaats te krijgen. Een goed werkgever zegt het vooruit, wanneer hij personeel in lossen dienst neemt, c firma Kluitman geeft bij de aanname van perso neel den indruk neel den indruk of zij in vasten dienst werden aan genomen, wat niet zoo is, want kan zij goedkooper terecht dan worden ze weer weggejaagd.Als een be. wijs daarvan verklaarde spr. dat in zeer korten tijd 30 personen door haar waren ontslagen. een an('er bewijs van het opti'eden van de firma Kluitman tegen haar personeel schetste spr. nog eenige voorbeelden, waarbij hij herhaalde dat de toestand bij de firma Kluitman eene verschrikkelijke is voor den typograaf, daar, hoewel het in andere vakken anders zou kunnen worden opgevat, de typograaf vermeent bij behoorlijke plichtsbetrachting en bij het bezit van arbeidskrachten, buitengewone omstandigheden van de zaak, zooals slapte aan werk uitgezonderd, een vaste betrekking te hebben. De eisch om lotsverbetering van het .personeel dei- firma Kluitman, uitgaande van den Bond, is recht vaardig en spr. riep daarom den steun in van ieder die tot die verbetering iets kan bijdragen. W ij kunnen niet anders dan protesteeren, wel zouden w\j anders kunnen, wanneer al de typo's waren aangesloten en er niet zoo velen waren di# leefden onder den vrees van den patroon en daardoor gedemoraliseerd. Applaus. De heer P. Hols ging ook bij den aanvang zijner rede de lichtzode der vakorganisatie na en noemde daarvan de loonregeling. Was het standaardloon in Alkmaar in 1896 vast gesteld op f 10 om geleidelijk te klimmen, in 1908 was dit dan ook bepaald op f 12.de afdeeling Alkmaar van den Bond heeft succes van haar werken. Hier en daar hebben de typo's meer loon gekregen en zijn de werktijden verkort. De fa. Kluitman, zoo vervolgde spr. was h.ji. erg meegaande, hoewel er op aangelegd werd de loonen beneden peil te houden. In 1904 werd door haar een volwassen zetter nog aangenomen op f 9,- waarvan verlangd werd dat hij een paar dagen nadat hij was aangenomen zijn betrekking zou aanvaarden de firma bewees hiermede dat zij het door haar aangenomen personeel geen ge legenheid geeft behoorlijk ontslag te nemen, hoewel ze echter van haar personeel verlangt dat zii het wel zal doen. Dergelijke handelingen van de zijde der firma te genover ander personeel, zooals een door haar aange nomen chef, het ontslag van Y. d. Burch en1 dé aanstel ling van Groet, die zoo zeidé spr. zijn prestige tracht te handhaven door razen en vloeken, gelijk de patroons dit doen, werden breedvoerig besproken, waarna ver klaard werd dat de firma in 2V2 jaar tijd' 30 personen had ontslagen, het meest omdat zij lid waren der or ganisatie die strijd voor recht en billijkheid. Bij het ontslag van Posthumius werd slapte van werk als oorzaak opgegeven, Posthumius was niet de jongst in dienst zijnde en toen een der firmanten daarop attent gemaakt werd had deze gezegd': wij ont slaan en nemen aan die wij willen. De bond vroeg een onderhoud, dit werd geweigerd, was dit onderhoud' toegestaan dan was het manifest niet verschenen, doch dit was koorii op de molen der heeren. K. Fockema werd' aangezegd dat wanneer er een manifest verscheen hij met 14 dagen zou zijn ont slagen, dank zij de verrader, zeide spr., was de firma met het verschijnen van het manifest bekend' gewor den? Spr. gaat nog eenige gevallen na totdat hij komt tot de verschijning van het manifest en nu moest, zoo zeide hij, de firma plannen beramen om met het ande re personeel de zaak rein te maken; zij moesten den inhoud van het manifest weerspreken, en deden dit door een advertentie. Nadat de heer Hols de onderteekenaars heeft nage gaan, hij zeide 1 is er 28 jaar, en 1 is er 12V2 jaar in dienst,1 is er 3 maanden, 4 zijn er die er 4, 5 of 6 we ken in dienst zijn en dé overigen zijn jongens van be neden '16 jaar, komt hij met het oog hierop tot de over tuiging dat de advertentie niet alleen niet dé minste waarde van protest heeft, maar ook dat zij door de fir ma zelf is opgemaakt Spr. kon zich daarom in dit opzicht volkomen veree nigen met „het Nieuws" dat in een hoofdartikel ook op deze toestand wees. t enslotte wees spr. er op dat het door de firma ge leverde werk er steeds keurig en net uitzag, doch te vens vestigde hij er de aandacht op dat ieder moest weten dat dit dan onder zulke treurige omstandighe den was gemaakt. Mag dit zoo voortduren? neen, en wat kunnen wij daartegen döe.n, eerstens dé ouders aanraden hun kinderen weg te nemen uit de werk plaats die er van buiten zoo mooi uitziet maar waarin tyrannie en heerschzucht zoo wreed heerschen en dan daarnaast zorgen dat geen andere jongens daar werk gaan zoeken. Ten tweede moeten wij de buitenwereld met deze toestanden in kennis stellen, opdat zij geen boeken waarop de naam der firma Gebr. Kluitman, Alkmaar staat meer zal koopen. 't Is de plicht van iederen typograaf in 't bijzonder van ieder weldénkend mensch in 't algemeen ons te helpen in ons- streven om d'e firma Kluitman aan 'fc verstand te brengen dat Wat gij niet wilt dat U geschiedt Doe dat ook een ander niet ook op haar van toepassing is. Applaus. De vergadering nam daarop met algemeene stem men de volgende motie aan: MOTIE. De openbare vergadering, gehouden op Woensdag 7 September in het gebouw Diligentia, gehoord hebbende de willekeurige handelingen der Gebroeders Kluitman tegenover haar personeel inZon-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2