STADSNIEUWS, II111 T K N h -1 n it met t Januari, ran den prijs der perronkaartjea op haar perrons, nog' niets met zekerheid' te zeggen is. HET 100-JARIG BESTAAN DER STAD ZAAN DAM. De Vereeniging tot evordering van het Vreemdelin genverkeer te Zaandam heeft besloten het 100-jarig bestaan der stad op feestelijke wijze te herdenken. Zij meent dit te moeten doen door een tentoonstelling van Zaamsche nijverheid en daaraan tal van feestelijkhe den te verbinden. Om tot een gewenscht resultaat te komen, heeft zij zich reeds gewendl tot het gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel, de Mij. van Nijverheid, de afd. der Holl. Mij. van Landbouw, enz. STAKING. In den stand der staking op de schoenfabriek der firma Van Sehijndel te Waalwijk is tot heden geen verandering ingetreden. Het bestuur van den R.- kath. Lederbewerkersarbeidersbondi heeft zich meerma len tot de firmanten gewend met het verzoek om on derhandelingen tot opheffing der staking te beginnen, doch tot nu toe werd hierop geen toestemmend ant woord ontvangen. Naar verluidt wordt a.s. week een begin gemaakt met de aanstelling van nieuwe werkkrachten. Gisternacht werden aan de woning van den oudsten firmant een paar spiegelruiten ingeworpen. Trots de ijverige nasporingen van gemeente- en rijkspolitie heeft men den dader nog niet kunnen ontdekken. VOLKSZANG. H. M. de Koningin heeft, als blijk van belangstel ling in het streven der Nationale Vereeniging voor den volkszang, een bedrag van 300 beschikbaar ge steld. ZONDAGSDIENST. Met den aanstaanden winterdienst zullen ook bij de Hollandsche Spoor des Zondags verscheidene treinen uitvallen. EEN PROTEST. Een twintigtal Friesche notabelen betreurende, dat zoo kort na van Maasdijks noodlottigen val met de eene hand geld' wordt ingezameld' voor een gedenktee- ken ter zijner gedachtenis, terwijl men met de andere hand éntrée heft voor de rliegkermis die thans vloekt met die daad! van piëteit protesteeren tegen dit laatste ten sterkste. ÏXE DRANK. In het Kleverpark te Haarlem lag gisteravond een vrouw, een bekende zwerfster, die naar het schijnt maar ongemoeid ronddoolt, languit op de straat. Stomdronken natuurlijk! Toen ze was opgeholpen, haalde ze een jeneverflesch en een glas te voorschijn en tapte er zich, op een stoep gezeten, een paar bor reltjes in!. OOK TOEVALLIG! De derde zoon van H. van Haaften te Zoelen trok b'j de loting te Tiel voor. de Nationale Militie, evenals zijn twee oudere broers in 1907 en 1909, nommer één. EEN TERECHTSTELLING IN ONZE BUURT. Zaterdagmorgen is in alle stilte te Kleef zekere H. O., die van Amersfoort naar de mijnen ging, laatste lijk in Duitschland werkte en daar 7 November 1.1. een jachtopziener, die hem op stroopen betrapte, dood schoot, op de binnenplaats der gevangenis ter dood' gebracht. Sedert 1867 werdl daar ter plaatse geen dooctvonnis voltrokken. „KIJK JE NOG EREIS OM!" Gistermiddag geraakte op den Schoterweg' bij Haarlem, een 22-jarig rijwielend meisje uit Santpoort, doordat zij even achterom keek, met haar hoofd tegen een boom. Ze deed] een leelijken val, en verloor twee tanden uit haar mond. Het rijwiel was van voren to taal in elkaar gedrukt. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen dft. A. J. Reinders te Oosterland op Wieringen. UIT SOHERMERHORN. De heer Jan Dudink alhier kreeg met zijn inzending op de huisvlijttentoonstelling te Scheveningen een zil veren medaille. UIT HOORN. Op de huisvlijttentoonstelling te Scheveningen ver wierf merj. M. ZeeBakker, een1 bronzen medaille en de heer W. Kreeft een diploma. VAN TEXEL. Voor het beroep bij de Gereformeerde Kerk te Oos terend is bedankt door ds. J. Visser te Hijuin (Er.). De inzending van den heer Pieter Buys te Cocks- dorp op de huisvlijttentoonstelling te Scheveningen werd bekroond met den zilveren medaille van II. M. de Koningin-Moeder, die van den heer J. Burger Dzn. te Oosterend met een diploma. KORTE BERICHTEN. Te Haarlem wordt sedert Maandag vermist de 22-jarige J. M. v. d. Heijden. Een reden voor zijn ver missing schijnt niet te bestaan, zoodat zijn ouders een ongeluk Vreezen. Gisternacht is een inbreker door het privaatraam binnengedrongen in het kantoor der Arnhemsche Tramweg-Maatschappij' te Velp. De dief slaagde er niet in de brandkast te openen. Hij brak het schrijfbu reau open en stal 11. In de Lange Leidschedwarsstraat te Amsterdam Is in hare woning het lijk gevonden van een alleen wonende vrouw. Reeds eenige dagen hadden de buren haar gemist Uit een verslag van een vischwedstrijd: „Wat de melk-leverantie betreft, had de heer X te IJ. hét ons gemakkelijk gemaakt, door met verschil lende glazen en emmers spoelwater aan de vaart aan wezig te zijn." Gistermiddag 6 uur viel een 8-jarige jongen te Amsterdam uit het raam eener tweede verdieping op de Prinsengracht Met ernstige wonden werd hij in zorgwekkenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Door de laatste tram van Isselburg nabij Gen- dringen is aangereden zekere Otten, smid te Azewijn, die zich met zijn rijwiel op de rails bevond. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. I<aaUte Berichten. SPOORWEGONGELUK. ROERMOND, 10 September. Op het station alhier reed gisteravond om 8.10 uur de van Maastricht ko mende goederentrein den van Dalheim aankomenden personentrein aan. Hierin waren verschillende werk lieden en Poolsche landverhuizers. De goederentrein reed den werklieden-trein in flank tusschen tender en pakwagen. Twee reizigers bekwamen lichte kwetsuren. Treinbeambten bekwamen geen letsel. Van den perso nentrein werden vier rijtuigen, van den goederentrein negen kolenwagens verbrijzeld. Het seinhuis werd: ernstig besehadigd. Het verkeer is gestremd. De ma- teriale schade is groot. De personentrein is dezelfde waarmede Woensdag nabij Vloodrop een ongeval plaats had. SCHOOLFEEST „VOLKSONDERWIJS". Toen in Juli liet jaarlijksche schoolfeest van de vereeniging „Volksonderwijs", op advies der Gezond heids-commissie, niet door kon gaan, vreesden velen dat hier uitstel wel eens afstel zou blijken. Het bestuur van „Volksonderwijs" is eene andere meening toegedaan. Het schoolfeest is eene beloo ning voor trouw schoolbezoek. Waarom, nu het be smettingsgevaar gelukkig geweken is, zou dus aan de kinderen dé belooning onthouden worden, die ze heb ben verdiend? Ook September geeft nog mooie dagen genoeg, waarin het genot is buiten te zijn.. Woensdag 14 September zal dus de tocht naar Schoorl plaats vinden, nu echter met een vervroegd uur van vertrek en terugkomst. Als het weer mee werkt en de kinderen een doekje of dasje van moeder meekrijgen voor mogelijke koelte op dok, dan kan het nog een heerlijk na-zomerfeest worden. EEN JUBILEUM. De heer J. de Raat hoopt morgen, den llden Sep tember, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 ja ren bij de finna P. Kool Az„ kaashandel alhier, als pakhuisknecht in dienst trad. INTERNATIONALE HENGELWEDSTRIJD. Het Vischcollege „de Vriendschap" te Amsterdam, is voornemens op 23 October a.s. tusschen Alkmaar en Koedijk een internationale hengel wedstrijd' te houden, waarvoor aan prijzen zal worden uitgeloofd een som van 1000. Hoofdprijs 200, 2e prijs 150, 3e prijs 100, 4e prjjs 60. 5e prijs 40 en 45 prijzen van ENGELSCHE TAAL EN CORRESPONDENTIE. Door Burgemeester en Wethoudiers dezer gemeente zijn de lessen in de Engelsche taal en correspondentie aan de Handelsdagschool tijdelijk opgedragen aan me juffrouw L. van dér Linden te Haarlem. VOETBAD Zooals wij reeds Maandag j.l. mededeelden beginnen de Competitie-wedstrijden voor Alcmaria-Victrix Zon dag 25 September, Alcmaria zal in het seizoen 1910/1911 spelen in de Westelijke Tweede klasse B. en wel met de volgende vereeni gingenR. A. P. (Amster dam), Ajax (Amsterdam), Adelborsten F. C. (den Helder), E. D. O. (Haarlem), D. V. V. (den Haag), P- V. Y. (Utrecht), Victoria (Hilversum), Allen Weerbaar (Bussum) en Volharding (Amsterdam). Alzoo in 't geheel een afdeeling van 10 veréenigin- gen. Alcmaria zal dus 18 wedstrijden moeten spelen. De zwaarste tegenstanders zijn ongetwijfeld' de Am- sterdamsche vereenigingen en D. V. V. Ajax uit Amsterdam is een sterk elftal. Enfin, wanneer Alc maria met een flink elftal uitkomt en geregeld alle wedstrijden met entrain speelt, gelooven wij, dat zij aan 't eind van het seizoen een goede plaats zal in nemen. Morgen, Zondag, wachten ons echter als voorproef interessante wedstrijden. Ter gelegenheid van haar 12 /2-jarig bestaan heeft A. V. serie-wedstrijden uit geschreven, die zeer interessant beloven te worden, en die zich zeker in veel belangstelling' zullen mogen ver heugen. De wedstrijden op 11 September beginnen om 10 uur. Alle wedstrijden duren een uur, behalve de op 18 September te spelen finales (IV2 uur). Morgen krijgen wij 5 wedstrijden. 3 uit afd. B. en 2 uit Afd. A., de laatste smididags. Van 2—3 D. E. C. I (Amst.) tegen H. F. O. II. Van 34 Haarlem IIAlcmaria I. 's Morgens speelt van 1112 de Alkm. voetbalclub Holland tegen Ajax II uit Amsterdam. Het belooft dus een zeer aangename voetbaldag te worden, indienhet weer wil meewerken. MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de heeT H. A. Maas, op Zondag 11 September van 2Vz tot 4% uur, in den Hout. Programma: 1. Barbarossa's Erwachen, Marsch van Reekling. 2. Une fête champêtre, Ouverture van Labory. 3. „Die Dollarprinzessin," Walzer van Leo Fall. 4. „Le Coeur et la Main," Fantaisie de 1'opera van Leeocq. Pauze. 5. Wo Lust und Freude Wohnen, Walzer van Strauss. 6. a toi toujours, Gavotte van Gobbaerts. 7. Boccacio van von Suppé. 8. Finale. PAARDENVERLOT1NG. Bij de hedenmiddag' in Diligentia gehouden paar- denverloting' is de hoofdprijs, een braek met 2 paarden in vol tuig bespannen, gevallen op no. 24948. KONIJNENFOKKERS. De Alkmaarsche Konijnenfokkers-Vereeniging looft ter gelegenheid1 van de a.s. landbouwtentoonstelling een zilveren medaille uit. Deze medaille is alleen te winnen door een der leden van bovengenoemde veree niging. LANDBOUW. De Vereeniging van Kaasmakers in Noord-Holland zal hare jaarlijksche kaaskeuring houden op Dinsdag 20 September a. s. in het gebouw „Diligentia" alhier. De te keuren kaas zal daarna worden ingezonden op de tentoonstelling van, de afdeeling Alkmaar van de Hollahdsche Maatschappij van Landbouw. BEKROOND. De heer C. de Jong, alhier verwierf op de huisvlijt tentoonstelling te Scheveningen een horloge. De inzending van den heer F. H. W. van Straa- ten alhier werd bekroond met een diploma. ZIEKENHULP. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd aan verschillende personen 890 L. melk en 60 eieren verstrekt. In de a.s. weken hoopt bovengenoemde vereeniging (Mevr. VinkeHazeberg, Presidente) hare jaarlijk sche collecte te houden en zal daartoe evenals vorige jaren een lijst laten circuleeren. Zij vraagt dringend den steun van allen, die medelijden hebben met de ve le kranken, wier lijdén nog verhoogd! wordt door ge brek aan versterkende middelen. En om dien nood eenigszins te kunnen lenigen en niet genoodzaakt te zijn te weigeren, wanneer, meestal op adlvies van de doktoren, melk of eieren noodig geacht wordt, is uw allei geldelijke steun zeer noodig en der vereeniging zeer welkom. DOGPSGEZINDE GEMEENTE. Men verzoekt ons te melden dat Ds. D. Pottinga, van Purmerend, morgenochtend] 10 uur, in de Doops gezinde Kerk zal preken op beroep. CATECHISATIES. Door de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden „Evangelische Unie" is de gelegenheid! geopend om zich Dinsdag tot en met Donderdag op bepaalde uren aan te geven voor de catechisaties, in het catechisatie lokaal in het Weeshuis. Het bestuur der Evangelisch Luthersche Ge meente verzoekt de cathechisanten Woensdag om 2 uur in de consistoriekamer bijeen te komen, terwijl om half 3 nieuwe leerlingen kunnen worden aangegeven. EEN NIEUW LICHT. Het was gisteravondl in de Hekelstraat voor den winkel van den heer D. Haasbroek, hel verlicht. Er brandde n.l. een Bamag-berlin gaslantaarn, die'nlicht- sterkte geeft van niet minder dan 1500 kaarsen. Het licht, hangend1, was sterk en rustig en lijkt o. i. zeer geschikt voor de verlichting' van groote terreinen of pleinen. Het ware te wenschen dat de kousjes van de ge wone kamerlampen zoo sterk waren als die welke men voor de Bamag-berlin-lamp gebruikt en die men kan vouwen en buigen; menige huisvrouw zou dan bij het schoonmaken der lampen niet zoo bevreesd zijn onwil lekeurig het kousje even aan te raken en in asch te zien vallen. „ONTWIKKELING ZIJ ONS DOEL". De Ontwikkelinksclub „Ontwikkeling zij ons doel", opent Woensdag a.s. het seizoen met een viertal weke- lijksche lezingen, van den heer T. Luitjes uit Blari- cum, over „Theosophie eu Socialisme." Deze lezingen worden in het gebouw „Voorwaarts", aan de Oudegracht, gehouden. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 2 Sept. tot en met 9 Sept. zijn genomen door heeren 64 baden. Hoogste temperatuur 62 graden. AGENDA: MAANDAG: Zangveveeniging „De Stem des Volks," repetitie van 810 uur, café „Graanhandel" Zaadmarkt. WOENSDAG „Ontwikkeling zij ons doel", lezing van den heer Luitjes, 8 uur, gebouw „Voorwaarts". Ned. Protestantenbond, afd. Alkmaar, ledenvergade ring, 8 uur, Café „Central". GEVESTIGDE PERSONEN. C. Dijkers, slager, Langestraat 93, r. k. M. C. Spitsbergen, costuuitmaaister, Geestersingel 2, n. h. C. A. de Braai, zonder beroep, Spoorstraat 73, n. h. J. N. A. Dirken, zonder beroep, Ondegracht 287, r. k. J. G. Mulder, timmerman, Verl. Landstraat 30, d. g. N. Pereboom, kaashandelaar, Langestraat 102, geen. C. B. Pos, winkeljuffrouw, Clarissenbuurt 49, n. h. J. J. Meijer, arbeider, Overdiestraat 36, geref. A. Vonk, apothekersbediende, Langestraat 15, n. h. J. Kessler, zonder beroep, Lombardsteeg 10, d. g. C. Albrecht, boekhandelaarsbed. Spoorstraat 53, d'. g. A. Bakker, commissionnair in effecten, Kennemerpark 11, n. h. W. Bralts, onderwijzer, Oüdegracht 291, n. li. C. Camper, bakker, Fnidsen 66, 11. h. W. Groenewoud, arbeider, Boekelerweg 1, n. h. O. G. Heemstra, win keljuffrouw, Mient 20 d.g. A. van dé Nes, dienstbode, Langestraat 102 n. h. K. Plantinga, reiziger, Mient 9, d. g. A. Roobeek, dienstbode, Langestraat 106, r.k. L. Schaap, boekbinder, le LandW. straat 2 n. h. E. van der Veer, dienstbode, Kanaalkadéi 19 r. k. W. F. van Beek, zonder beroep, Pr. Hendrikstraat 34, n. h. J. Bruin, landman, Egmondérmeer 9, n. h. J. Buurs, kaaskoopersknecht, Overdiestraat 65, n. h. P. J. Grei- danus, zeevarende, Tuinstraat 1, n. h. Wed'. A. Ver- gaij, zonder beroep, Groot Nieuwland 32, n. h. H. v. d. TorenJongkees, zonder beroep, Gashouderstraat 25, n. h. C. Leegwater'Wester, zonder beroep, Overdie- polder 2, r. k. Th. Leegwater, watermolenaar, Over- diepolder 2, r. k. J. D. Smit, meubelmaker, Laat 132, n. h. A. J. de Sonnaville, landbouwer, Langestraat 74 r. k. M. C. Stoel, zonder beroep, Luttik Oudorp 13, n. h. C. de Vries, bakker, Stationstraat 67, n. li. C. de Boer, bakker, St. Annastraat 37, r. k. H. S. N. Menko, gymnasiast, Stationsweg 31, geen. S. van der Meulen, winkelbediende, Hof 43, n. h. M. Strooker, dienstbode, Nieuwesloot 12, n. b. VERTROKKEN PERSONEN. L. van Meurs, slager, Ritsevoort 5, dé Rijp n. h. H. Mulder, werkster, Wagenmakerstraat 4c. Amsterdam, h. E. Spijer, sigarensorteerder, Groot Nieuwland 37, Amsterdam, n. i. J. M. Doeschot, zonder beroep, Koningsweg 34 la, Oudshoorn, n. h. S. de Jong, koopman, St. Annastraat 38, Amsterdam, n. i. M. E. Werver, huishoudster, Oudegracht 201 I Utrecht r. k. F. J. van Vliet, leerares, Verdronkenoord 104 Haar lem, n. h.^ J. Wisselink, zonder beroep, Kenn. Straat weg 65, Enschede, n. h. G. Borgsteijn, dienstbode, Verdronkenoord] 72, Heemstede, r. k. J. van Zandber gen, dienstbode, Helderscheweg 1, Stavoren, n. h. G. Groen, dienstbode, Langestraat 92, Egniond aan Zee, 11. li. J. J. Hubelmeijer, banketbakker, Achterdam 31, Amsterdam, geen. Tj. Koelemeij, boerenarbeider, Westerb.straat 3 Koedijk, geref. A. Hofstede, zon der beroep, Oudegracht 197, Amsterdam, n. i. G. H. J. Goes, geestelijke, Dijk 1. Oude Tonge, r. k. A. Som- mermeijer, winkelbediende, Langestraat 98, Laggen- beck, r. k. K. C. van Ree, kantoorbediende, Paijglop 6, Rotterdam, n. h. B. J. J. Promes, winkelbediende, Houttil 31, Amsterdam r. k. Z. Siegers, dienstbode, Verdronkenoord 13, Groningen, geref. B. de Bakker, spoorbeambte, 2e Tuindwarsstraat 13, Velsen, n. h. L. Mieldijk, arbeider, Scbarloo 49, Heilo, n. h. S. J. Leng-ers, bankwerker, Laat 159, Amsterdam, r. k. A. Ferger, kleermaker, Stuartstraat 41, Amsterdam, r. k. Verkortingen: n.h. Nederl. Hervormd, r.k. Roomsch Katholiek, d.g. Doopsgezind, l.d.h. Leger des Ileils. geref. Gereformeerd, rem. Re- monstrantseli. h.l. Hersteld Luthersch. e.l. Evan gel. Luthersch. n.i. Nederlandsc'h Israëlitisch, w.h. Waalsch Hervormd, c. g. christelijk gerefor- mcerd, (v. g. vrije gemeente. DUITSCHLAND. De directie der Pruisisch-Hes- sische Staatsspoorwegen heeft een zeer sympathieke beschikking genomen ten opzichte van degenen onder haar personeel, die zich mochten te buiten gaan aan misbruik van sterken drank. Wie dronken in dienst komt, wordt natuurlijk zwaar gestraft, maar daar naast tracht de directie dronkenschap te voorkomen. Zij heeft aan. de hoofden van dienst opgedragen zich zooveel mogelijk te onthouden van persoonlijk ingrij pen bij ondergeschikten, maar daarvan kennis te ge ven aan de spoorweg- en de ziekenfondsartsen, of wel zich ten behoeve van zulke ondergeschikten in verbin ding te stellen niet onthoudersvereenigingen „die in den regel een weg kennen om zich onopvallend met drinkers in verbinding te stellen." In het bijzonder wordt den hoofden van dienst op het hart gedrukt om met de grootste discretie op te treden, het eerge voel der drinkers vooral te sparen en te vermijden, dat collega's met hun slechte gewoonte bekend worden. Wordt deze aanschrijving' verstandig opgevolgd, dan is van zulk een optreden zeker meer heil te verwach ten dan van zware straffen.. De officieren, die te Friedberg het kasteel wilden zien, waren geen nihilisten, maar wezenlijk officieren van het 68e regiment infanterie en hadden machti ging het paleis te bezoeken. ENGELAND. De toestand, ontstaan door de groo te uitsluiting in het Scheepsbouwbedrijf, is verergerd ten gevolge van een besluit der ketelmakers, waarin de meerderheid weigert met da houding! van het be stuur, in zake een overeenkomst met de patroons, mede te gaan. I11 de aangenomen motie wordt een voorstel, om een vergadering te beleggen met de vertegenwoor digers ter verdere overwegingen, goedgekeurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De berichten over de overstroomingen van den Oder luiden zeer drei gend. Men vreest een ramp als in 19Ö7. Donderdag was de rivier van 6.58 M. 's morgens, 's middags ge stegen tot 6.72 en 's avonds tot 6.90 M. Met uitzonde ring van het jaar 1907 heeft men nooit zulk een hoo- gen waterstand meegemaakt. De gehe el e omgeving van Ratibor staat onder wa- tei, ook het nieuwe stadsgedeelte is ondergeloopen. In het Ostranergehied' heeft het water eveneens scha de aangericht. 1 e Oderfurt werden de menschen 's .morgens in de vroegte gewekt door alarmsignalen. Zij vluchtten op de daken. De brandweer bracht 200 personen in veiligheid. De oppermaarschalk van het Weensche hof is van plan, Johann Orth officieel doodl te verklaren. Zooals men, weet, hebben allerlei geruchten de ron de gedaan over den geheimzinnigen aartshertog. O. m. is beweerd, dat bij nog leeft en nog met officieren ge correspondeerd' heeft, toen zijn schip reeds als verdwe nen geboekt stond. Om nu alle vergissingen te voor komen, heeft de minister van oorlog officieren gelast, mogelijk in hun bezit zijnde correspondenties met Orth over te leggen. Brengen deze geen nadere aanwijzing, dan zal Orth officieel als tot het verleden behoorend, verklaard worden. TURKIJE. Volgens berichten uit Saloniki zijn soldaten, die te Konstantinopel dé tegenrevolutie hiel pen tot stand breng'en en daarom na de zegevierende terugkomst van de jong-Turken tot dwangarbeid zijn veroordeeld, men liet ze voor het meerendeel wegen aanleggen aan het muiten geslagen. Zij doodden onverwacht twee soldaten, verwondden een luitenant, ontwapenden de wacht en vluchtten met hun wapenen naar de bergen. In Saloniki heeft het boycotcomité besloten den boycot ook tot alle uit Kreta komende waren uit te strekken. AMERIKA. De heer Roosevelt roert zich zoodanig dat men er -volgens de N. R. Ct. langzamerhand over kan gaan denken, een aparte rubriek beschikbaar te houden voor zijn faits et gestes, 'a Mans activiteit is inderdaad verbijsterend. Verdediging van het Pa namakanaal, sociale wetgeving, verdedigingssport, be houd van natuurlijke hulpbronnen, binnenlandsche- en buitenlandsche politiek, tariefherziening, wetgevende maatregelen tegen dé trusts, en vele andere zaken ge ven hem stof tot redevoeringen, die zijn populairiteit met da onweerstaanbaarheid! van een of ander natuur element gestadig doen stijgen. Het nieuwste nieuws is thans, dat hij geweigerd heeft deel te nemen aan een feestmaal, waar ook de boss van Chicago, senator Lorimer, een bekend repu blikein van de oude garde, zou aanzitten. Lorimer staat onder beschuldiging van omkooperij voor zijn verkiezing tot senator. Verdér heeft niemand! minder dan Hearst, de multimillionair en leider van de dag bladentrust, vroeger een zijner verwoedste tegenstan ders, hem zijn steun van zichzelf, hetgeen vee!, en van de zg-n. „Independents" (onafhankelijken), hetgeen veel minder beteekent, aangeboden bij een candida- tuur voor den goeverneurszetel van den staat New- York. En ten slotte heeft de ex-president in een vergade ring, waar vele spoorweginteressenten aanwezig wa ren, nadrukkelijk verklaard, dat hij, mocht hij ooit weer tot eenig openbaar ambt gekozen worden, politici van zijn eigen of andere partijen, die zich aan corrup tie zouden schuldig maken, onverbiddellijk zou straf fen. Deze mededeeling is op zichzelf niet overmatig belangrijk, maar wijst er.op, dat Roosevelt zijn terug keer in het openbare leven als zeer wel mogelijk be schouwt. Donderdag zijn de tunnels Onder den Hudson en den East River voltooid' en heeft de eerste trein van !h ew Jersey naar Manhattan e.n Long Island! gereden. De tunnels zijn geheel met stalen buizen bekleed en liggen 79 voeten onder de rivierbeddingen. In het hart van New-York is ten behoeve van de nieuwe lijn een reusachtig station in Romaansch-Duitsehen stijl rhouwd, dat een oppervlakte van acht acres beslaat, s gezamenlijke werken hebben dertig millioen dol lars gekost. Gemengde mededeelingen. EEN MISLUKTE TRUC. Le Potsdam verzon een oplichter een nieuwe truc om een juwelier er in te laten loopen. Een elegante equipage hield stil voor het magazijn. Een niet minder elegante jonge dame stapte uit en gaf haar visite kaartje met een kroontje, waarop het heette dat zij hofdame der Keizerin was. Zij moest sieraden uitzoe ken voor dén verjaardag van prinses Victoria. De ju welier was een en al gedienstigheid en liet haar gaan met een pakje waarin voor een waarde van 3000 mark. Toen zij het magazijn wilde verlaten nam een heer haar bij den arm en verklaarde dat zij gearresteerd was. Zij werd) in een rijtuig naar het politiebureau gebracht waar zij zich ontpopte als een jongmensch, die als flesschentrekker goed bekend was bij de politic BOMMEN GEVONDEN. Te Calcutta hebben nieuwe huiszoekingen plaats ge had, waarbij weder 12 bommen zijn gevonden. Zij be stonden uit leege kokosnoten, die met chloorzure kali en spijkers gevuld! waren. De eigenaars' van de hui zen, waar ze zijn gevonden, zijn gearresteerd. UIT JALOE'SIE. De Parijsche apotheker Parat, die uit jalousie zijn vrouw jarenlang geketend hield en in het krankzinni gengesticht in observatie is geweest, is ontslagen en begonnen allerlei kwaad' van zijn vrouw te vertellen, die hij' op haar eigen verzoek zou hebben ingeketend. Do Matin heeft nu ook de vrouw, die er sedert zij van haar heul verlost is, zeer blozend! en gezond' uitziet, gehoord. Zij spreekt de beweringen van haar man te gen en is voornemens desnoods een nieuwe aanklacht tegen hem in te dienen. EEN VEERBOOT GEZONKEN. Uit Sheboygan (Michiganmeer) wordt gemeld, dat de veerboot, behoorende bij den Peremar-Guette Spoor weg-, is gezonken op dertig mijlen af stand's van de kust. Negen-en-dertig personen van de bemanning zijn verdronken; drie werden gered'. CHOLERA. Te VVeenen heeft de cholera een slachtoffer ge maakt. De tuinman Gasselhuber is daar aangetast door de ziekte en overleden. Zijn vrouw en dochtertje vertoonden eveneens cholern-verschijnselen en worden verpleegd in het Franz Jozef-ziekenhuis. In het Vilajet Erzeroem zijn 4 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 2 met doodelijken afloop. Bij een te Freiburg aan de Elbe uit Hamburg aangekomen schipper werd voorkomen van Aziatische cholera geconstateerd. In de laatste 24 uur, zoo wordt d-d. gisteren uit Rome gemeld, zijn achttien cholera-gevallen geconsta teerd. In de ziekenhuizen kwamen elf sterfgevallen voor. VERGIFTIGING. De officieren ran sen regiment dat op manoeuvres

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2