DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER's CACAO; Wat ons Hollandse! Leger presteert. DAALDERS No. 2 5 Honderd en twaalfde Jaargang. 1910. D INSD AO 13 SEPTEMBER onderwijzer in het boekhouden BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alk .naar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. zy die zicli met 1 October op dit blad abonueereiiontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Uitgevers. 2 pond 150 DUBBELE MOORD TE BARGER-OOSTERVEEN. - JG 11 A. VIS3 VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van 1/i ons 10 ets. ft ft 1 ons 18 7l P°nd 421/2 1 pond 80 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen sollicitanten op naar de betrek king van voor liet herbalingsonderwijs in deze gemeente, tegen eene belooning van f 1,- per lesuur. Stukken in te zenden by het gemeentebestuur vóór of op 19 September a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH Secretaris. VORSTELIJK BEZOEK. De prins en de prinses van Wied zijn gisteravond met hun twee zoontjes en gevolg te 7 uur per auto uit Keulen te Scheveningen aangekomen en afgestapt aan het Grand Ilotel, waar zij eenige dagen in streng incognito zullen logeeren. veil telegraaftoestel dat van één centrale uit gedreven door middel van honderden andere dluplicaatóestellen koersen of ander nieuws in gewone letters op een pa pieren band of „tape" drukt. Het maakt het mogelijk kersversche koersen, koersen geen minuut oud, op honderden plaatsen tegelijk kenbaar te maken; en men heeft het betrekkelijk eenvoudige toestel te Londen, New-York en Chicago bij duizenden in gebruik. ATJEH. Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de gouverneur van Atjeh, die tijdelijk te Arnhem vertoeft, de telegra fische mededeeling gekregen, dat neergelegd zijn Teungkoe Tjhi Ma'et Tiro (de voornaamste geestelijke verzetleider in Pidië) en het steeds vijandig gebleven landschapshoofd Keudjioen Geumpang, en dat in de onderafdeeling Meulaboh zich gemeld heeft Teungkoe Pidië met een honderdtal volgelingen. Het verzet in Pidië en Meulaboh kan hiermede als geëindigd beschouwd worden. MISS WINTER. Miss Winter, oud-gouvernante van IJ. M. de Ko ningin, is thans voor enkele dagen de gast van de Ko ningin-Moeder ten paleize Soestdijk. de recherche gearresteerd' een Duitscher, genaamd graaf de la Ramee, wiens aanhouding door de Duit- sche justitie was gevraagd, daar hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan de vervalsching van wissels. Hij bevond zich sedert 6 weken daar ter stedemet vrouw en twee dienstboden. De verdachte werd per automobiel overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld, waar morgenochtend de komst van een politie-ambte- naar uit Berlijn wordt verwacht. DE OPIUM-CONFERENTIE. Uit Peki ng wordt gemeld, dat de aangekondigde in ternationale. conferentie over het opium-vraagstuk, welke in Den Haag zou worden gehouden, een jaar is uitgesteld. KAMERVERKIEZING EINDHOVEN. Zondag heeft in de afdeelingen van de R.-K. Kies-- vereeniging, in het district Eindhoven, de eerste stem ming plaats gehad, zijnde het voordragen van candida- ten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Van de ongeveer 4000 kiezers, hebben er ruim 25000 aan de stemming deelgenomen. Op mr. dr. W^van Best zijn 1492, en op den heer J. J. Wintermans 105G stemmen uitgebracht. In de afdeeling Eindhoven kreeg de lieer Van Best 236, de heer Wintermans 18 stemmen. Dc definitieve candidaatstelling van de kiesvereeni- Van de ongeveer 4000 kiezers, hebben er ruim 2500 ging heeft Zondag a.s. plaats. Inzake den moord te Barger-Oosterveen kan thans worden gemeld, dat de politie Vrijdag opnieuw een streng onderzoek instelde, en het daarbij gelukje, een blank, scherp mes te vinden in de legerstede van K. Oogenschijnlijk is het mes met bloed bevlekt geweest. Dit onderzoek wefd ingesteld door den rijksveldwach ter V an der Schuur, den dienaar van politie Idema, den brigadier der marechaussee Overbeke, en den ma rechaussee Jansen. Iets anders is omtrent den moord niet bc-kend. CO driedaagsche oorlogsraarsch met de grenadiers eu jagers I. Nu, na veertien dagen van wisselend zonneschijn na reg-en in het vochtig kamp te Rijen en na een oor- logschmarsch van drie dagen, waarbij de manschappen uitgeput langs den weg neervielen, heb ik mij gezet om U van deze ontbering-rijken maar krachfigen tijd te verhalen. Ge weet Immers, het werd' u voor maan den al bericht, dat een bataljon van ons regiment op oorlogssterkte zou gebracht worden voor deze marsch? Op oorlogssterkte, d.w.z. dat de oude lichtingen ook voor dezen specialen zomer een jaar vroeger opkwamen. „Ze moeten nu eens naar buiten" zei me voor eenige weken de minister van oorlog. En hij dacht eraan hoe juist 't vorig jaar toen het regiment naar 't kamp moest de cholera uitbrak. En dus 't regiment thuis bleef. En ik heb thans twee dingen scherp opgemerkt in de Hollanders de laatste dagen, een goede en een slechte hoedanigheid. De eerste is.... een onverwinhare taaiheid, een goedmoedige galgenhumor van pret en jolijt op momenten van ergste ontbering. Dc tweede., een die 'k zag bij de menschen door wier dorpen en steden we trokken: ze lachten en spotten omdat we, vermoeid en wankel gingen. Dit is meedogenloosheid. Doel immers was de oplossing van de steeds weer- gestelde vraag: is ons leger na eenige marschdagen aaneen nog in staat tot de voorpostend'ienst en het ge vecht? En tevens zou dan in de practijk beoefend kun nen wOrden de heele regeling van slapen en eten bij een marcheerende troep d'ie eenige dagen onderweg blijft. Een manoeuvre dus zeer zeker als nog nooit gehouden is. En deze manoeuvre zou te merkwaar diger worden omdat ons z.g. garde-regiment met het bewegen in den polder niet vertrouwd' is. De g-rena- diers en jagers n.l. zijn vertrouwd met de duinen. Zij zijn wellicht de beste tirailleurs van ons leger. Dit bleek immers bij Rijen waar It.generaal Neeteson niet nalaten kon zijn tevredenheid uit te spreken over de prestaties van het regiment bij het in 't vijandelijk vuur brengen van een bataljon of bij het plots en vlug verzamelen compagniesgewijze. Met zware marschen is dit^regiment echter niet vertrouwd. een venijnige wanhopigheid in den nacht voor je weg zult marcheeren de regen tegen je ramen te hooren kletteren met onrustbarend geweld. Zou je in dat weer moeten marcheeren den eindeloozen dag, zóó ca je ,ao dubbelzwaar zou dragen, en waar je sla pen moet buiten op den grond deze doorweekt zou zijn van regen? ime6 *oe.n 'k M.aandagmorgen vijf uur Gemengd nieuws. DE „TIKKER" OP KOMST! De Nieuwe Financier en Kapitalist verneemt van goed ingelichte zijde dat het, bestuur der Amsterdam- sche Effectenbeurs „doende" is met de invoering van den „tape," of zooals de Amerikanen hem noemen de „tikker." De „tikker" is een door electriciteit gedre- VERMISSING VAN 11.000 AAN" DIAMANT. Een diamantbewerker uit Watergraafsmeer, de heer A. Brandon, kwam Zaterdagmiddag bij de politie aan gifte doen, dat hem in het café „Palais-Royal" voor een waarde van 11000 aan diamant en voor 400 aan bankpapier was ontstolen. Volgens zijn verhaal was hij te 11 uur 's morgens in het café gekomen, had zijn colbertjas uitgetrokken, waarin zich de dia manten en het geld bevonden, en was gaan biljarten. Te half een had hij de diamanten nog in zijn jaszak gevoeld, toen hij een sigaar uit zijn jas haalde. Om drie uur had hij het café verlaten en toen bemerkt, dat de diamanten en het geld waren verdwenen. Hij had een kellner deze vermissing meegedeeld, was te ruggekomen met zijn principaal (van de diamanten was een partijtje van 7000 zijn eigendom, het overige had hij in commissie) en had' een der directeuren van het „Palais Royal" van het verlies in kennis gesteld. Daarna volgde aangifte bij de politie. Haar onderzoek schijnt tot dusver geen resultaat te hebben opgeleverd. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. In een hotel te 's-Gravenhage is gisteravond door J'Y SUIS J'Y RESTE. Aan het hoofdbureau van politie te Utrecht zat Zon dag een man in arrest, die op de hem verleende gast vrijheid (wegens dronkenschap) zóó gesteld was, dat toen het oogenblik was gekomen, waarop hij weder gaan kon waar hij wilde mijnheer eenvoudig wei gerde het arrestantenlokaal te verlaten. Er moest zelfs geweld bij te pas komen. DOODSLAG. In zake den doodslag te Middelburg op Koninginne dag gepleegd, wordt gemeld, dat de soldaat D. V. be kend heeft gestoken te hebben. Hij wordt morgen ■naar Den Haag gebracht en ter beschikking van den auditeur-militair gesteld. SPOORWEGONGELUK. Bij het onderzoek naar de. oorzaak van het spoorweg ongeluk bfj Roermond, op j. 1. Vrijdagavond, is reeds gebleken, dat de van Gladbach komende personentrein door onveilig sein is gereden. EEN VONDELING. Door tusschenkomst der politie is te Rotterdam een kindje van 2 maanden, dat een 16-jarige ongehuwde in de Van Meekerenstraat te vondeling had gelegd, bij een gezin op de Boezemkade ondergebracht. naar de kazerne reed. vier uur was daar réveille geblazen.... was 't helder weer. Geen regen. De zon scheen met, en die heeft den heelen dag niet gesche nen, wat gelukkig is, want bij een marsch in 1902 naar Katwijk door dit zelfde regiment was 't zoo snikheet dat-de weg door de duinen geteekend' werd door de menschen die neergevallen waren, van miliciens tot sergeant-majoors toe. Men heugt zich nog dien snik- en sbikheeten dag waarop de achterblijvers op wagens door particulieren werden nagebracht, zieken die men pnder struiken vonden in de duinen, soms den volgen den dag pas. We troffen 't gelukkig- dus wat 't weer betreft. Maar slechtmoeds werd de tocht- aanvaard. Er is namelijk een zeer eigenaardige geest onder de soldaten de laat ste jaren. Een van veel gemor en weinig geestdrift. Een tocht als deze zou noodig zijn om, als 'k straks zal aantoonen, te bewijzen dat wij toch wel degelijk kranige soldaten hebben. Dat al dat gemor maar larie is en als het er op aan komt wij taai zijn, koppig, en voor geen klein geruchtje vervaard. De aanvang was als elke marsch: loopen. En er werd geloopen den eêrsten dag: een Hollander vangt altijd aan in gedrukte dus heimelijk morrende stem ming. Maar al naar zijn inspanning stijgt klimt ook zijn gemoedstoestand: hij begint te spotten. „Moed- houwers, heeren"!? bootst hij de zoetelaars na die trouw op marsch meeloopen en hun koopwaar aanprij zen. Welk een uithoudingsvermogen hebben deze koop lieden. In Rijen maakten ze alle marschen mee. Want 'r trekt met z'oo'n regiment nog heel wat voort dat niet in de kazerne woont. Barbier, regimentsfotograaf, kazernehonden enz. enz. Populaire figuren worden dit, zooals ook de zoetelaarster „Aaltje," een frissche jonge dochter van een misschien drie-en-twintig jaar, gebruind door weer-en-wind[ die mee naar 't kamp ging. En nu met haan mand bij zich, deze heele marsch volgde. Zij leeft mee het leven jaar-in-jaar- uit van het regiment. Door weer-en-wind gebruind, daarin verhard, presteerde ze deze driedaagsche marsch méér dan menig man! „Mo-ed'houwersis de roep van dit jaar, qualificatie van een zekere kleve rige koopwaar. „Moedhouwers, heeren!' lacht de soldaat als hij een olijk meisjes-snuitje reehts of links van den weg op een boerenplaats ziet. Soms zegt hij wel4 wat ergers, maar dat doet hij omdat hij niet beter weet. De weg van den Haag naar Gouda schat men op 34 K.M.; die werd'^afgelegd met elke vijf kwartier a an derhalf uur zes a tien minuten rust en één keer langer rust. Het laatste gedeelte werd als velddienstoefening beschouwd en met de bajonet op het geweer geloopen. Maar toen begonnen de meesten hun voeten te voelen, en dat was wel heel diudelijk te zien toen men te half vier, vier uur circa over de Goudsche puntkeien kwam aanmarcheeren. Goud'a liep uit, maar de muziek was ditmaal niet in staat ons zóó op te beuren dat we d© pijnlijkheid) van onze voeten niet verrieden. Welk een verheugenis was 't- neer te kunnen vallen op een bos stroo, al lag die ook op den vloer. De ka zerne daar was verlaten door het vierde dat naar 't kamp was. Alles was opgeborgen, niets was er dan naakte ijzeren kribben. Dié waren twee aan twee bo venop elkander geplaatst en ieder kreeg wat stroo. „Als je toch liever op den grond slaapt leg je je stroo- bos maar eruit" stelden we den soldaten voor: en ze waren er wat vlug bij om hun stroo op den grond te smijten. ..Eerst na aankomst moest, overeenkomstig' de moge lijkheid bij oorlog, overgegaan worden tot het klaarma ken van het middagmaal. Te vijf uur stonden de manschappen dan ook gemoedelijk te „jassen." Toen k om zeven uur de kazerne verliet om te zien of er in de stad nog wat te eten was, was men aan 't koken. Negen uur was taptoe; 't rneerendeel van de vermoei den sliep al toen om half tien de officier van den dag binnenkwam: 't middagmaal was klaar! Dit is een kunststuk wanneer men in aanmerking neemt dat in de kazerne gewoonlijk 't dubbele van dien tijd noodig is voor t klaarmaken van het eten! 1 e drie uur den volgenden morgen hoorden we onder de ramen t geraas van de wegtrekkende artillerie: die ging vooruit. Er was iets fantastisch in: achter de donkere ramen 't gerinkel van ijzers, het gedreven van de kanonnen, getrappel van paarden, soms even een flambouw-schijnsel t deed een oogenblik van oorlog droomen. Te vier uur was reveille. De dokter stond spoedig in een ruimen kring van neergehurkte zieken met bloote voeten: hij doceerde hoe ze te behandelen. Maar toen te zes uur werd aangetreden ontbrak niemand, ook allen die op den weg waren achtergebleven giste ren waren aanwezig. Echter op den weg naar Bodegraven een 11 K.M. circa, zag--men ze links en rechts verdwijnen. Bij pa- ren: 't is 'n droevig verschijnsel tegenwoordig 't gebrek aan schaamtegevoel bij vele miliciens. Afspra ken schenen vooruit gemaakt, en daar tusschen deze menschen anderen waren die heuselijk niet meer voor uit konden en allen blaren aan de voeten hadden („we loopen op herfstblaren want 't zijn herfstmanoeuvres hoorde k een opmerker) diende er te Bodegraven een schifting gehouden te worden, 't- Stuk Bodegraven Woerden zou n.l. per trein afgelegd worden. En dan volgde een stuk van circa 25 K.M. tot Vianen w*ar aan den avond van dien dag de voorposten betrokken moesten worden door de eerste compagnie. Te Bode graven werd het battaljon opgewacht door den regi mentscommandant kolonel Tonnet, een knap man die, pas adjudant geworden in buitengewonen dienst, spoedig den generaalskraag zal dragen. De regiments commandant was met verlof, maar hij wilde zijn regi ment toch zien, en de grenadiers die langs hem defi leerden hielden zich goed1: ze verried'den niet de pijn die in. hun voeten brandde. In Woerden werd' voor alle zekerheid een detache ment zieken samengesteld voor terugzending naar den Haag, zestig circa van de ergsten. En toen ging 't verder. Eerst een regenbui, toen weer wat zon even. ,En hier begon de stemming te stijgen. Ze werden vroolijk, de mannen. Links en rechts vielen er uit; de anderen spotten, ze kenden de uitvallers bij namen en wilskracht, en ze wisten dat 't de slapsten waren. Zelf pijn lijdend aan schouders en voeten, vermoeid, minachtten ze toch de slappen van geest die bij paren langs den weg bleven: hier zit een daad van fierheid in. Hollanders zijn traag, ze mopperen en morren, maar ze, zijn taai. De aard van Alva s boterboeren zit er nog in, maar deze zit diep. Na uren en uren gemarcheerd te hebben langs den weg die eindeloos scheen, en kronkelend li-ep, bereikte men IJsselstein waar de bewoners-emmers met drink water hadden buiten gezet tot lafenis. Daar werden midden in de straat de geweren aan rotten gezet, de manschappen lagen in schilderachtige wanorde, op stoelen, trottoirs en straatsteenen. I1ET KANAAL OVER? De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs meldt: olgens een bericht van de Journal zal Ooms eerst morgen, Maandag, aan den voet van de rots van San gatte te water gaan om te trachten het Kanaal over te zwemmen. Volgens het bericht zal d'e Schot.-Wolff e, die reeds vijftien maal dezen zwem-tour-de-force be proefde, tegelijk met Ooms zee kiezen. Beiden hebben ze de gunstige waterperiode afgewacht. De Journal, die Wolffe en Ooms de beide, ernstigste mededingers Zoo kwam de laatste marsch: van IJsselstein langs reeswijk naar Vianen. Zelfs hier vielen manschap pen uit, maar door de goede zorgen van de beide of ficieren van gezondheid werden ze allen opgevangen, i van ransel^of uitrusting ontheven, en konden toch na- I komen. Wat de beide, geneesheeren hier gepresteerd j hebben is verbazingwekkend. De vreeselijke marsckja- I ren 1898 en 1902 waren een nog grooter aantal achter gebleven, toen was de genomen weg voor hen getee kend, en kwamen soms pas dagen daarna equipages en boerenwagens de gewonden naar residentie terugbren gen. wie herinnert zich niet het geschrijf daarover. Hier. niets van dit alles: allen gingen mee, nie mand liet men liggen. Altijd-door waren de g-eneeshee- ren bezig, dr. Tempelmans Plat, en dr. Bolhand, de laatste, een niet minder innemend man dan de eerste, is de bekende figuur uit de Roodekruis-beweging, En dat terwijl ze den vorigen avond reeds heel het batal jon rond waren geweest o-m d'e voeten te onderzoeken en vroeg in den morgen alweer rond waren gegaan. oorbij Vianen is gebeurd' de maatregel die oor spronkelijk niet als zoodanig bedoeld was en vermoe delijk op een misverstand berustte. Het oorspronkelijk denkbeeld' was dat men te Vianen bij daglicht zou aankomen; en dat bij daglicht de kleine draagtentjes zouden worden opgeslagen. Inplaats daarvan kwam men zoó laat aan dat bij 't licht van lantaarns en fietslantaarns in donker de tenten opgeslagen moesten worden. De aankomst zelve voor de compagnie die op voorposten moest was zeer treurig. Tot Vianen had men moed gehouden, maar toen deze plaats was be reikt en bleek dat men nog verder moest, was de wils kracht gebroken. Vijf minuten was nog de verste af stand, maar heele gaten ontstonden m de secties: de mannen lieten zich vallen en bleven liggen op ransel of geweer precies zóó als ze lagen, of ze wierpen ran sel, uitrustingstukken weg om maar voort te kunnen. Op de plaats van bestemming restte alleen den over geblevenen toestemming te geven het noodration aan te breken. Zes boden zich bij de voorposten-compagnie vrijwil lig aan om terug te gaan en hun kameraden te halen. Een vochtige kou lag over 't kleiland' waar men zou bivakkeeren.en toen de onderofficieren die zich prachtig gehouden hebben (géén is er van officieren en onderofficieren uitgevallen, zij wisten wat ze aan hun rang verplicht waren) de tenten hadden opgesla gen, kropen de vermoeiden er onder. Een bivakkeuken was gegraven en 't takkenvuur brandde laaiend op. Er werd gekookt. Te half twaalf konden de menschen gewekt: het eten was klaar: bij de voorposten werd warm eten ge bruikt dien nacht, gekookt in de gegraven veldkeukens. Een meesterstuk. Slechts één compagnie at niet: daar hadden de manschappen die in donker nog moesten „jassen" de aardappels in den grond getrapt: ze wa ren te moe. Wie het minst rustten dien nacht waren de officieren, zij waren steeds bezig. Bij de artillerie lieten de officieren niet eens meer hun tenten opslaan, ze sliepen maar voor zoover in de natte klei geslapen kón worden. En toen klam van de vochtige kou de manschappen te half vier gewekt konden worden wasschen konden ze zich niet begon de derde, een dag van grootste vroolijkheid en misère. JJ. T.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1