ST A D8NIEU WS. EIGENAARDIGE TOESTANDEN. ROODE KAREL MET EEN BLOK AAN HET BEEN. van het oogeablik noemt, spreekt van Ooms in de vol gende termen: „de Hollander Ooms, jonge athleefc van 25 jaar, die op zijn beurt de zwempraestatie van kapitein Webb herhalen wil en die in aanmerking schijnt te komen voor dezen bef aamden toer." Da Courant meldt, dat Ooms Dinsdagochtend te wa ter gaat. UIT SCHAGEN. Gisteren trad! in het N.-H. Koffiehuis alhier voor Ae vrijzinnig-democratische kiesvereeniging als spreker op de heer Mr. M. W. E, Treub, lid der Twee de Kamer, met het onderwerp: „De beginselen en de hoofdpunten van het werkprogram van den vrijzinnig- democratischen bond". De vergadering werd door een kleine honderd belangstellenden bijgewoond, waaronder een kleine twintig dames. De heer P. Boekei Cz. opende de bijeenkomst met een welkom aan aanwezigen en spreker en zeide dat het bestuur in het optreden van den heer Treub het middel meende gevonden te hebben 0m1 wat meer be langstelling te wekken voor den Bond! en voor de vrijzinnig-democratische beginselen. De heer Treub, daarna het woord bekomende, begon met de opmer king, dat juist de uiterste partijen buiten den verkie zingstijd de meeste propaganda maken voor hun be ginsel. Met een uiteenzetting van het verschil tus- seheti socialisten en vrijzinnig-democraten vervolgde de heer Treub zijn rede. Spreker zeide verder o.a. De plicht van den Staat is de misdeelden te helpen betere levensvoorwaarden te scheppen en verbeterin gen in het algemeen in het leven te roepen; dat wil den de vrijzinnig-democraten ook. Vervolgens wees spr. op het verschil der vrijzinnig-democraten met de kerkelijke partijen. De vrije gedachte loopt gevaar bij de kerkelijken; apr. wekte op zich daartegen te verzetten. De oud-li beralen, meende spr. verder, hebben in do politiek ei genlijk afgedaan, ze verliezen hoe langer hoe meer terrein; Christelijk-Historisch zijn ze voor het mee- rendeel geworden. De Liberale Unie verschilt niet zoo heel veel in haar program met de vrijzinnig-demo craten, maar in de uitvoering is de Liberale Unie con servatief. Daarom kan de vrijzinnig-democraat ook niet samengaan met de Liberale Unie-man. Geen blok met hen tegen de rechtschen. De heer Treub be sprak daarna de beginselverklaring van den vrijzin- nig-democrntischen bond. Ka de pauze vestigde spreker er de aandacht op, dat haast iedereen gevodt, dat het gaat naar de eman cipatie van den vierden stand, van de arbeidende klas se. De strooming der wereld' is in die richting; de vrijzinnig-democraten achten die strooming noodig. Vervolgens besprak de heer Treub het kiesrecht- vraagstuk, ging op de vrouwen-qua es tie iets verder in en kwam daarna tot het vraagstuk der beschermende rechten. Met een krachtige opwekking lid te worden der vrij zinnig-democratische partij en met de vertegenwoordi gende afdeelingen op het hart te drukken zich als zoodanig bij den Bond aan te sluiten, sloot spreker zijn aandachtig aangehoorde rede. Op de gebruikelij ke wijze sloot de heer Boekei de bijeenkomst. UIT HOORN. Aan H. Couvert is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als assistent voor de analytische scheikunde aan de Technische Iloogeschool te Delft. Voor het tijdvak 12 September 1910 tot en met 31 Augustus 1911 is als zoodanig benoemd) J. C. Bast, scheikundig ingenieur te Hoorn. DË INZENDING VAK HET~TinVÊLOOKSU- LENTSCHAP NOORDHOLLAND OP DE LAND BOUWTENTOONSTELLING TE HOORN, 14—18 SEPTEMBER 1910. (Vervolg). Koop alleen bruikbaar gereedschap. Gebruik geen geverfd of versleten gereedschap. Dikwijls is gereedschap, nog nieuw zijnde, reeds af te keuren, omdat het zonder vakkennis is gemaakt, of ten eenénmale voor het doel ongeschikt. In andere ge vallen is het onbruikbaar geworden door slijtage en had reeds eer buiten gebruik gesteld moeten worden. Geverfd gereedschap heeft den kaasmaker menigmaal veel geld gekost, door het maken van kazen met „het blauw." Verschillende stukken gereedschap, op een boerderij of in een fabriek, waar het bedrijf niet in orde was, aangetroffen en afgekeurd, liggen hier tot leering. Boen alleen met deugdelijk water. Aangezien sommige kaasgebreken (los, knijpers) veroorzaakt worden door bacteriën, die in het boenwa- ter kunnen voorkomen, is het gebruik van onbetrouw baar boenwater voor den kaasmaker zeer gevaarlijk. Slootwater is in den regel onbetrouwbaar. Wanneer het nortonwater als geschikt boenwater uit den grond komt, wordt, het dikwijls ondeugdelijk door den onpraktischen aanleg van de put, tengevolge waarvan het gemakkelijk verontreinigd wordt. Een der teekeningen aan den wand geeft aan een doelma tige installatie zooals die gebouwd is aan de kaasfa- briek „De Volharding" te Wieringerwaard. Het water b 1 ij f t zuivertevens beschikt de fabriek over een gelegenheid om room of boter te koelen zonder gevaar voor besmetting van het nortonwater in de put. De andere teekening geeft aan, hoe gebrekkig een nortonwaterinst-allatie. zijn kan. Op allerlei wijzen is er gevaar voor besmetting met drangwater, dat op een boerderij of kaasfabriek allicht slecht is door de on middellijke nabijheid van den stal, de ierkuil, den mesthoop of ondichte afvoerbuizen van ier en schrob water. De put is veelal voor deze verontreiniging vat baar, omdat de opening in den bodem, waardoor de uortonbuis steekt, niet gedicht is en het metselwerk drangwater doorlaat. Verder is de afsluiting aan den begaanbaren grond1 veelal geheel onvoldoende, omdat de put met houten plankjes is afgedekt, die gelijk met den grond liggen en soms nog lager, zoodat' er boen en schrobwater van boven in kan komen. Wanneer de wel nu niet meer zoo goed geeft, zoodat er van gere gelde flinke doorstrooming geen sprake is, dan heeft men in plaats van goed nortonwater, een mengsel van nortonwater met slecht drangwater, dat als boenwater gebruikt de melk kan besmetten en de oorzaak van kaasgebreken kan worden. Iri een kaasfabriek en op een boerderij is goed be- drijfswater onmisbaar en de kosten, daaraan uitgege ven, zijn nooit te hoog. Besteed alle zorg aan het toevoegsel. (Zuursel, lan ge wei.) De eenvoudige toestellen, welke voor de bereiding van het zuursel (reincultuur) op de boerderij of in de kaasfabriek noodig zijn, staan hier bij elkaar. In het toestelletje voor de boerderij bestemd, kan men Vz-1 Liter zuursel bereiden. Gebruikt men daar van 50 gram of 100 L. melk, dan zou men voldoende hebben voor 10002000 L. melk. Maar het is niet raadzaam minder dan V2 L. zuursel te bereiden. In het toestel voor een kaasfabriek bestemd, kan men op zijn meest 3V2 L. zuursel bereid-en, dus bij toevoeging van 50 gram op 100 L. melk is er voldoen de voor 7000 L. melk in den kaasbak. De paraten van kaas met gebreken. No. 2. Voorbeeld van een knijper, afkomstig- van een boerderij. Het gebrek verdween, nadat: lo. de melk van twee koeien uit de tobbe werd ge houden 2o. beter boenwater werd gebruikt; 80. een slechte melkemmer (zie verzameling afge keurd gereedschap) en teems buiten gebruik werden gesteld. No. 3. Voorbeeld van een open knijper, afkomstig van dezelfde boerderij. Tengevolge van het stuk gaan der korst heeft het kaasvliegje haar eitjes binnen i.a de kaas kunnen leg gen; de larven vreten de kaasmassa aan en maken ze tot een zoogenaamden „prutter". No. 5. Deze kaas is afkomstig van een kaasfabriek, die ze inzond op een kaaskeuring van den Bond van Zuivelfabrieken. Een zoo groote opening, door rij ping ontstaan, zal wel zelden voorkomen. No. 4. Reeds eenige uren na het zouten kreeg de kaas van deze boerderij scheurtjes in de korst. De scheurtjes bleven uit na wijziging van de berei- dings-methode. Er werd 11.1. 0. a. aanmerking ge maakt op het schudden van den wrongel in te drogen toestand, waardoor zij tamelijk klonterig en ongelijk matig op een hoop lag. Dan werd er een emmertje heete wei oyer uitgegoten, tengevolge waarvan onge lijkmatige nawarmiug plaats had. Gevolgen: scheurtjes, ongelijkheid) van kleur op de doorsnede en kanker. Het gebrek blauw in de kaas, dat zich hier ook voordeed, is aan het preparaat niet duidelijk meer te zien. De wrongel in het fleschje werd) genomen tijdens het brengen in de vormen en bevat kleine verfdeeltjes, afkomstig uit de van binnen slecht geverfde weiteems, waardoor de oorzaak van het „blauw" duidelijk was aangetoond. No. 0. Een stuk van een commissiekaas, gemaakt op een boerderij. Het was een open knijper, tengevolge waarvan groene schimmelvorming binnen in de kaas kou plaats hebben. Het gebrek hield op, waarschijnlijk alleen, omdat men in plaats van met het slechte water voor de boenstoep (een doodloopende ondiepe sloot, waarin het gebruikte boen- en schrobwater weer terecht kwam) met ander beter water ging boenen. No. 11. Een kaas met het gebrek „blauw". Ieder stipje vertoont onder het microscoop een verfdeeltje. No. 7 en 8 bevatten een kaas, op verschillende plaatsen, dus uit verschillende melk met hetzelfde zuursel gemaakt. Dit bleek slechts zwakke melkzuur bacteriën te bevatten, die de rijzingsbaotei-iën, welke in de melk van No. 7 voorkwamen, niet konden be dwingen, zoodat de kaas los werd. In de goede melk van No. 8 viel niéts- te bedwingen en de kaas was ook met dit zuursel goed. Daarom kan het wenschelijk zijn, nV en dan het ent- matériaal te verfrisschen, VAN WIERINGEN. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te Hippoly- tushoef alhier de heer .T. M. Leendertz, caud. te Am sterdam. Ds, A. I. Reinders, Ned. Herv. predikant te Oostérland is beroepen te Zuid'-Scbarwoude. UIT SCHERMERHORN. De bekroningen op de Zondag alhier gehouden Flo- ralia-tentoonstelling werden toegekend aan Mooiste stellen planten le prijs T. J. Natzijl2e pr. J. de Bakker 3e pr. .T. Helder eerv. verm.Joh. Alblas, J. Klerk en G. Kweldam. Schoonste exemplaren Begonia lummi, J. Klerk, (eerv. v.) J. Jonk. Coleus, G. Kweldam, (eerv. v.) J. Jonk. Fuchsia, Joh. Alblas, (eerv. v.) P. Burger Az. Ageratum, B. Akkerman (eerv. T K. Akkerman. Voor tot opluistering le prijs J. Leijdekker (2 bladbeg.)2e pr. T. J. Natzijl (Bloemtafel) 3e pr. J. v. d. Cappelle (Vaasjes bloemen). Kinderplanten Stellen, le prijs Arie Kluft2e pr. Hendrik Jonk Kz.3e pr. Cornelis Beets Kz.eerv. verm.Hannes Beets, J. Akkerman en Piet Visser. Schoonste exempl. Chineesche Anjer, prijs Hannes Beets. Margueriet Anjer, prijs Jan Akkerman. Afrikaan, prijs Hannes Beets. Margueriet (Frülings), prijs Jacob Smit Hz. O. I. Kers, prijs Johan Helder, eerv. vermelding Antje Rus en Anna Jonk. Bij de toen gehouden volksspelen werden de prijzen gewonnen voor Hardloopen met hindernissen voor Heeren le prijs J. Mooij. 2e pr. C. Moolenbroek, 3e pr. .T. Schoen. Voor Dames: le pr. B. IJven, 2e pr. A. M. Kluft, 3e pr. T. Deckwitz. Ringrijderij op rijwielen le pr. C. Molenbroek, 2e pr. A. v. d. Cappelle, 3e pr. Joh. de Jager, 4e pr. C. Broersen. EEN, TWEE, DRIESCHOPPENBOER. Een lezer schrijft aan de Res.b. In plaats van klaverenaas was schoppenboer geno men. Maar anders was het spelletje hetzelfde als steeds gespeeld wordt, dat bij Den Haag thans waar schijnlijk dag aan dag wordt vertoond voor de herberg de Nieuwe Aanleg, op den Leidsclien weg tusschen Deyl en het Haagsche Schouw. Tenminste Dinsdag zagen we ze, de kwartjesvinders, een zevental. De koopman stond in het midden, zijn kaarten op de straat leggend. Een, twee, drie, waar is schoppenboer? Een der heeren hield me staande. Hoe kunnen de menschen daar nog inloopen, zei hij. Daar was er een aan het spelen. Eerst om een rijksdaalder verloren! Vervolgens om vijf gulden verloren! Toen om een tientje verloren! En je zou toch gezworen hebben, dat het schoppenboer was, dien hij aanwees en met welke aanwijzing hij zou gewonnen hebben. De ongelukkige jonge man had geen lust tot spelen meer; hij ging ter zijde staan, leunend over zijn fiets alle kwartjesvinders zijn van een stalen ros voor zien schijnbaar diep onder den indruk van het ge leden verlies. Wie speelt er nu? Geen der aanwezigen scheen trek te hebben. „Zijn je kaarten niet dubbel?" vroeg een der omstanders. De koopman liet zijn kaarten zien en gaf ze zelfs in handen van den belangstellen den onderzoeker. Neen, de kaarten waren niet dubbel. De belangstellende maakte nu een deukje in een der kaarten. En nu wilde hij raden. Een, twee, drie, waar is schoppenboer? Telkens wees hij schoppenboer met het deukje aan. Koopman, ik zet vijf pop, zei hij. Maar de koopman wilde niet anders dan om een tientje spelen. Een tientje was nu de inzet. Dat was den belangstellende te hoog. „Wilt u niet eens een kansje wagen?" vroeg hij aan mij, die ock met belangstelling doch voor een an der doel dan hij kon bevroeden het spel had ge volgd. „Dank u wel, koopman, ik heb maar een paar kwartjes hij me." „Als u papieren geld wisselen wil, tot een duizend toe, kan ik je helpen", blufte de koop man. Ik had evenwel geen trek een kansje te wagen, maar ik kon me begrijpen, hoe bij speelzuchtige of onergdenkende menschen de lust kon rijzen om een tientje te verliezen Toen ik Vrijdagmiddag weer langs genoemd café kwam, stonden ze daar weerde koopman die zijn kaarten op den weg spreidde en naar schoppenboer liet raden: de „ongelukkige" jonge man, die !ij rijks daaldertje weer verloor; de slimme omstander,die een deukje in de kaart maakteook de anderen, allen net-uitziende heel-eft. Alleil leden van de kwartjes vinders-bende, Want dat verliezen !t zal ook wel eens winnen zijnis een truc, en dat deukje in de kaart is een truc. En de heeren zijn met hun zevenen, sterke kerels en goede fietsrijders. Wee den voorbijganger, die in de handen van zulk een rooverbende valt! TUINBOUW-WINTERSCHOOL. Door het permanent comité, beoogende der"' oprich ting van een Tuinbouw-winterschool in Noord-Hol land benoorden het IJ, werd een bijeenkomst gehouden Voor het nazien der antwoorden, op de ontwerp-adres- sen en circulaires aan de verschillende Tuinbouw-ver- eenigingen benoorden het IJ verzonden. Algemeen spraken de vereenigingen hare volle goedkeuring uit over het ontwerp-adres en gaven blijk in de voorloopige onkosten van het comité te willen bijdragen. Van slechts een negental vereenig-ingen was nog- geen antwoord ingekomen. Omreden dat algemeene samenwerking zooveel moge lijk gewenscht is, besloot het comité, nogmaals deze vereenigingen aan te schrijven, om voor 20 dezer nog van hunne instemming te kunnen doen blijken, tot zoolang- zal door het comité, het adres aan Hare Ma jesteit de Koningin, nog niet worden verzonden. MARKTAANVOER EN VERZENDING. Aan de afslagmarkt te Bi-oek op Langedijk werd de vorige week aangevoerd 800 zak aardappelen, 87.500 bos wortelen, 198.800 bloemkoolen, 265.100 roode koo ien, 94.000 gele kooien, 57.500 witte kooien, 852 balen zilverqien en pep, 1264 halen uien, 18f.500 §lat>Qqnen, f300 augurken en 1400 yammenassen, terwijl van dp laadplaats in die week werden verzonden 140 waggon- ladingen groenten. UIT OUDE-NIEDGRP. Maandag werd er ter gelegenheid) van de Zijdewin- der kermis een harddraverij gehouden. De le prijs werd gewonnen door het paard) van A. Bakker, berijder J. Wit. De 2e prijs door dat yan den zelfde, berijder A- Bakker. De 3e prijs door dat van P. D. M. Scholten, berijder Van Straaten. De le troostprijs door dat van C. Hoedjes, berijder Jb. v. d. Oord. De 2e troostprijs werd) door verschil van mee ning niet toegekend. Zeven paarden draafden mede. DIEFSTAL UIT EEN BRANDKAST. Zondagmorgen bemerkte de heer J. K. D. Fikkert, manufacturiev aan de Hengelosche straat te Enschede, dat zijn ingemetselde brandkast op een kier stond) en bjeek hem bij een daarop ingesteld) onderzoek, dat een bedrag van ongeveer 200 aan zilvergeld daaruit was o-ntvreemd'. Een zakje met wisselgeld en wat Duitsch geld was achtergelaten. Van inbraak geen spoor, ook niet aan een der deuren; alleen het keuken raam, dat is te bereiken door een gang van den Noor derhagen af, stond opgeschoven en de achterdeur was open. Van dezen diefstal, in het centrum der stad, is men tot heden de daders niet op het spoor. Het feit wordt in verband' gebracht met het zoek raken van brandkastsleutels voor een paar jaar en het vermissen van den sleutel' der achterdeur voor eenige dagen. Te Mook, mag men de verslagen der laatste Raads zitting gelooven, bestaan op schoolgebied eigenaardige toestanden. De speelplaats der openbare school wordt gebruikt als kippenloopplaats. Om hieraan een einde te maken, wil de gezondheidscommissie, dat gaten in den muui- der speelplaats worden dichtgemaakt. Doch zeide de Burgemeester men diende er dan wel een wacht bij hebben, tot het droog is, anders zal het den volgen den dag weer stuk zijnHet hoofd) der school wil daar een deur hebben, doch ik stel voor, den muur ge heel te laten maken. Een Raadslid: Er komt nu een nieuwe regeling voor het reinigen der school. Maar waar moet nu het water gehaald worden, als die muur geheel dichtgemaakt is? De voorzitter: Dat moet- diegene zelf maar weten, die het aanneemt. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorzit ter: Er is geen leerplan. Het hoofd der school regelt daar alles zelf, zoo ook de vacantie. Nu heb ik ge hoord, dat hij weer 17 kinderen vrij gegeven heeft voor het waldbessen plukken. Ik heb hem gevraagd om het leerplan, doch ik krijg- hierop maar geen antwoord. Ik heb hem ook geschreven, dat bij B. en W. niets be kend is omtrent de vacantie en dat dit niet is volgens de wet. Maar hij laat mij maar schrijven en regelt al les zelf. Na nog eenige discussie wordt besloten een leerplan vast. te stellen. DE EERSTE MILITAIRE LUCHTVAARDER. Vrijdag 9 September steeg de militaire luchtvaarder E. Lütge met zijn Blériot in de buurt van Garderen op. Het was tamelijk gunstig weer, hoewel er toch nog een flinke bries over de heide lag. Hij klom direct tot een hoogte van 50 meter en vloog langs het kamp van Mill igen. Het was reeds 7 uur, daar men gewacht had tot de wind zou gaan liggen. Bij het kamp vloog hij tot een hoogte van 100 M. Zijn monteur had! voor het opstijgen de machine goed nagegaan en alles liep uitstekend. Hij is dus de eerste militaire luchtvaarder geworden. Zijn bat.-comm. had indertijd toestemming gewei gerd en niet' de Minister van Oorlog. Deze zou het, naar gemeld wordt, zeker toegestaan hebben. In korporaalsuniform steeg hij op en ontving van eenige vrienden bij zijn eerste vlucht op Nederland- scben bodem een krans. De landing had vlot plaats. De heer Lütge is een voorzichtige jonge man, dje niet anders dan bij gunstig weer zal opstijgen. Roode Karei, de man, die met een blok aan het been een reis van Amsterdam naar Parijs en vice versa maakte, gaat andermaal de eer van Nederland' in het buitenland! hoog houden. Wederom, met een blok aan het been, wil hij nu een voetreisje ondernemen naar. Rome. Zondagmiddag ging hij o.p stap. Plaats1 van samen komst was een kroegje aan de Weesperzijde bij de Nieuwe Amstelbrug. Tjokvol was het in dat kroegje en daarvoor stond een talrijke menigte nieuwsgierigen geschaard, wachtende op de dingen, die komen zouden. Lang werd hun geduld op de proef gesteld. Roode Ka- rel, die zijn naam met eere draagt hij is niet enkel rood van haren, maar ook rood) van gelaatskleur scheen moeilijk van het kroegje te kunnen scheiden. Maar 11a de noodige hartversterkingen naar binnen geslagen te hebben, aanvaardde hij ten slotte toch de reis, vergezeld van een tweetal personen, die zijn prentbriefkaarten verkochten, en omstuwd door vele belangstellenden. Roode Karei, getooid met een oranjedoek over de borst en met een dikken knuppel gewapend, sleepte de aan het rechterbeen met een keten bevestigde houten rol moeizaam voort. Nu, het reizen met, een blok aan het been is dan ook een lastig karweitje. Het leek ook een buitengewoon dorst-verwekkend karweitje te we zen. Roode Karei deed reeds vóór Schollenbrug een herbeig aan en vóór het passeeren van den spoorover weg- nog twee herbergen. Voor het eindje Weesperzijde bij de Nieuwe Amstel brug tot den spooroverweg, had hij een kleine twee uien noodig. Toen geloofden wij het verder wel en lieten Rooden Karei in den steek. Het was zijn voornemen om Zondag niet verder dan ine men te gaan. Vervolgens neemt hij zijn weg over oesp naar Slangenvecht, om zoo verder naar Rome te wandelen. Ot hij den naasten weg- naar Rome volgt weten wij niet vele wegen leiden naar Rome! maar zeker is het, bi] wat wij van zijn reismanier za gen, dat het nog zeer lang zal duren vóór Roode Karei goed en wel in Rome is aangeland. (Echo.) DE VLIEGWEEK TE AMSTERDAM. Ongeveer 7 minuten heeft Olieslagers gisteren ge vlogen, waarbij de aviateur zich in de richting van de Kalfjeslaan bewoog. Voor de tweede maal heeft Olieslagers gistermiddag niet meer kunnen vliegen, daar de N.W. wind in kracht steeds toenam. Tegen halt zeven ondernam hij een ommegang- over het terrein, en bleef telkens even stil staan om het publiek mede te deelen, dat hij Woensdag twee vlieg tochten denkt te ondernemen: een om drie en een om vijf uur. Het aantal bezoekers bedroeg Zaterdag 4000 en Zon dag 7000. Hedenochtend was de machine te bezichtigen tegen een klein entreegeld, ten bate van „Liefdadigheid naar Vermogen", KORTE BERICHTEN. Te Delden is achter den huize Twickel een vischarend geschoten met een vlucht van ruim U/2 M. Deze zeldzaam voorkomende vogel is, naast den vischotter, de grootste vijand der geschubde water bewoners. Markeloo (Ov.) heeft de heer K„ handelaar in petroleum, een stormvogel, welke aangeschoten was, levend gevangen. Het dier heeft een vlucht van I meter 40 centimeters. Gistermorgen 9 uur is een schoorsteenbouwer, uit Elberfeld afkomstig, werkman aan een 25 meter hoogen fabrieksschoorsteen te Maassluis, gevallen. De man was onmiddellijk dood. Het Nedei-1. stoomschip Leda, gisteren van Peters- burg te IJnniiden aangekomen, blijft voorloopig in quarantaine. Zondagnacht zijn twee jongens uit Amsterdam zwervend aangetroffen op den Kleinen Houtweg te Haarlem. Zij zijn naar Amsterdam opgezonden. Het stoomschip Ajax, waarop de vorige week een geval van pokken onder de bemanning is gecon stateerd, is met een nieuwe bemanning naar zee ver trokken. De oude equipage te Rotterdam in observatie opgenomen, terwijl de poklijder in de barak aan de Maashaven verpleegd wordt. Bij het grensplaatsje Vreden hebben de Pruisi sche kommiezen aangehouden een wagen met een partij schoenen, ter waarde van 5000 mark, welke uit Nederland over de grenzen waren gesmokkeld. Een 39-jarige grondwerker is uit het dakvenster van het logement voor grondwerkeis op het terrein van de voormalige Pletterij aan het Zieke in Den Haag gevallen. Hij werd naar het ziekenhuis ver voerd en is aldaar eenige uren later overleden. DE LANDBOUWFEESTEN. We willen er nog even, op wijzen dat den eersten dag- van de landbouwfeesten, 21 September, 's middags het festival zal plaats hebben en den volgenden mid dag, 22 September, het concours hippique. We twijfe len er niet 'aan of het festival een nieuw nummer op het programma der landbouwfeestalijkheden zal veel vertier in de stad brengen. Vierhonderd' leden toch van verschillende harmonie- en fanfarecorpsen zullen el- aan deelnemen en zich laten hooren op het Dodenveld. Aan den muziektempel, die zooals wij reeds meldden, electrisch verlicht zal worden, wordt reeds druk gewerkt. Des avonds na het festival zal er concert en turn- feest zijn op het Doelenveld. Den tweeden middag zullen zooals gewoonlijk de deelnemers aan het concours hippique en die aan het sleuteltrekken en ringsteken zich in optocht om 1 uur vanaf de Friesche brug naar den Bergerhout begeven. Als het weer medewerkt, zal Alkmaar binnenkort weer een paar prettige feestdagen beleven. Wie er alles 111 de puntjes van wenscht te weten, raadplege de groote biljetten, die heden op verschillende plaat sen zijn aangeplakt. De prijzen uit te loven voor het concours hippique en ringsteken, ter gelegenheid van de landbouwfeesten, zullen van af Woensdag 14 Sept. uitgestald zijn hij den heer W. van VuureMientalhier. CADETTENSCHOOL. Aan den soldaat Elsenaer is, vanwege de „Bond tot lichamelijke opvoeding", een verguld zilveren kruis met diploma, als bewijs van herinnering van deelname aan een vierdaagschen afstandsmarsch, eenigen tijd geleden gehouden, uitgereikt. DUURDERE TAARTJES. De afdeeling der Banketbakkersvereeniging „Alk maarHoorn" heeft in hare gisterenavond gehouden vergadering in beginsel de wenschelijkheid geuit, den prijs der gebakjes te verhoogen. EEN NIEUWE VEREENIGING. Alhier is opgericht een krachtsportvereeniging onder de naam van „Kracht door oefening". Deze vereeniging stelt zich ten doel door middel van gewichtsheffen en Grieksch-Romeinsch worstelen de lichaamskrachten der leden te ontwikkelen. De heer J. W. van den Bogaerde is tot instructeur benoemd. BADHUIS „WITTE KRUIS". In de week van 5 tot 10 September zijn in het badhuis van „het Witte Kruis" genomen 82 kuipba den 98 regenbaden le klas en 176 2e klas totaal 356 baden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Simon K., te Hoorn, eenvoudige beleediging f 10, boete, sub. 10 dagen hechtenis. Pieter van der Pl„ te Oudorp, eenvoudige beleedi ging, f 10,boete of 10 dagen hecht. Anna N, te Helder, eenvoudige beleediging f 10, boete sub. 10 dagen hechtenis. Paulus V., te Anna Paulowna, wederspannigheid, 7 dagen gevangenisstraf. Pieter M„ te Wieringen, dierenmishandeling, f 25 boete sub. 15 dagen hechtenis. Jacob B„ te Barsingerhorn, diefstal van gras, appèl zaak, bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter te Schagen.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2