b k N 1 E U W 8» CONGRES BETREFFENDE NAAMLOOZE YEN- NOOTSCHAPPEN. De urr- Bij Koninklijk besluit is benoemd' tot vertegenwoor diger van Nederland op het van 2023 September 1910 te Brussel te houden internationaal congres be treffende naamlooza vennootschappen en coöperatieve rereenigingen, buiten bezwaar van 'a lands schatkist, professor rar. D. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. (St. Ct.) DE BAKKERSWET. Naar de B. B. Ct. verneemt, zal de Bakkerswet ui ue eerste helft van October door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. prijzen. Bezoekt den eersten fokveedag en doet er uwe inkoo- pen! DE LANDBOUWFEESTEN TE HOORN. Zaterdagmorgen dreigden de wolken met regen toen om 10 uur de politiehondenwedstrijd zou aanvangen. Veel publiek was er nog niet, trouwens zulk een wed strijd boezemt niet zooveel belangstelling bij de boeren als een concours hippique. Onder stille trom, de muziek was voor de dieren te afleidend zoodat de muzikanten een buitenkansje had den, werkten de honden! op het zoo we hoorden veel te kleine terrein. Dikwijls werd de kranige dressuur beloond met een warm applaus van het inmiddels flink opgekomen publiek. Tegelijkertijd had op het andere gedeelte van het terrein een wedstrijd plaats in hoefbeslag. Deze drukte was nog niet afgeloopen of men begaf zich naar het Doelenveld, waar de ontvangst zou plaats hebben van de 12 muziekvereenigingen uit den omtrek, die aan het Festival deelnamen. Bij aankomst daar heette dei voorzitter van V. V. Vr. Y. den deelnemenden corpsen welkom, bedankte vcor de bereidwilligheid om de feestvreugde te willen verhoogen en hoopte dat de deelname aangename hei Saneringen voor de vereenigingen zouden meenemen. De eerewijn werd aangeboden en daarna werden op de Roode Steen een paar ensemble nummers onder lei ding van den heer D. Koning gespeeld, die een dave rend applaus Lnoogstten. Na afloop daarvan trok ieder corps naar een stadswijk waar weer lustig werd geblazen, gedanst, gezongen en gesprongen. Vervol gens begaven de verschillende corpsen zich naar het Doelenveld, waar de reünie plaats had ear men zich den geheelen avond' vermaakte met echte plezierige kermispret, die oudergewoonte ook overal in de stad heersclite. Er was weer veel volk op de been en de si-ad was weer zeer mooi verlicht. Vooral' de Visch markt maakte een mooi effect. Het Handel, Nijver heid en lloornsch welvaren kwam daar prachtig uit. De Zondag was alweer even druk, dat was te voor zien, immers de arbeidende stand' zou komen, en het was de laatste dag van dit grootsche feest. In bees ten- en goederen wagens kwamen de bezoekers van de Streek en lange treinen met zwaarbeladen waggons (everden het contingent uit Kennemerland en de droo- ge polders, Op het terrein waar de stoet van 69 paarden en karretjes werd opgesteld, hetgeen lang geen gemak kol ijk werkje was, was het alweer druk. De uitslag was aldus: le prijs G. Kamp, Hoogkar- spel. 2e prijs K. Visser, Zwaag. 3e prijs Jb. Blokker, Wijde Wormer. 4e prijs J. v. d. Oord, H.-Hugowaard. 5o prijs KI. de Graaf, Beemster. 6e prijs J. Sijp Jr., Bobeldijk. Bestuursprijs L. Zeehandelaar, Hoorn Eereprijs schoonste geheel D. Schotsman, Hoorn. Toen de prijzen met een enkel woord aan de win ners waren uitgereikt, werd! er door het Bestuur en enkele aanwezigen, de heer A. H. van Wickevoort Grommelin van Berkenrode van Heemstede met zijn prachtigen bruinen hengst vooraan, en de muziek van Je Beijersche kapel een rondgang gemaakt. Men hield op de brug halt, de vlaggen weiden daar half stok goh esc hen, de heer P. W. Kessler trad als voorzitter naar voren en zeide „Dames en Heeren, u allen onzen Jank betuigende voor de ontvangen sympathie en me dewerking, verklaar ik de tentoonstelling voor geslo ten, die dank zij de onvermoeide krachten van het Be stuur, gesteund door zijn assistenten, in alle opzich ten zoo uitstekend is geslaagd." De feesten in de stad waren echter nog' niet afge loopen, vanwege de V. V. V. V. werd er een wedstrijd ge-houden van versierde vrachtwagens we hoorden dkt él' 78 aan deelnamen. Het leek een begin zonder einde en duizenden menschen genoten ervan, De meeste belangstelling hadden wel de wagens van P. Molenaar Berkhout en Gebr. Viss.ev Alkmaar en Doyn van Westwoud. Nadat de stoet een fijnken rondegang had gemaakt, werd hij ontbonden en trqk ®ien naar het vuurwerk, l-.en onafzienbare droija ging na afloop daarvan langs riet Oost naar. t p.oel^nveld, waar kermis werd g-ehou den of naa,! de cafés, waar muziek gemaakt werd of gedanst, paar bh ef men tot laat in den nacht, bij het aaar hiii's gaan vermoedelijk de verzuchting slakend „gelukkig^ $8 afgeloopen, de tentoonstellingsweek voorbij,." Wij zeggen het hen na, maar constateeren dat deze week met gulden letters mag- worden vpgeteekejid in Hoorns" geschiedenisboek, dank zij de Medewerking van de stedelingen en belangstelling van de bui tenmenschenn De electrische verlichting van de Koepoort en die der magazijnen van den heer Jb. Blokker aan het Breed, die Vooral de aandacht trokken, werd geleverd door de tinna. Uaar.vma van Oucoop ee re jon„. te Alkmaar. B In twist J V v 1?.-, wz-,1 v,oafi eerstgenoemde van Enge' Mulder en Engel e 4% politie h prove» - - den onderlip atgebeten. Dooj- J verbaal opgemaakt GPr>' ^rNKTEEKEN VOOR VAN MAASDIJK. net comité voor de oprichting van een gedenk tec- keii, ter herinnering' aan wijlen den aviateur an Maasdijk, te Heerenveen, besloot aan Pier Pander op te dragen een borstbeeld van den heer Van Maas dijk te maken. FOKVEEDAG. De eerste fokveedag in Noord-Holland wordt ge houden op Donderdag 22 September 1910, bij gelegen heid der tentoonstelling te Alkmaar. Een fokveedag is een marktdag, georganiseerd door de Vereeniging tot het houden van fokveedagen iu Noord-Holland en wel uitsluitend van vee bekend! in de registers van rundvee-, schapen-, varkens- en gei- tenfokvereenigingen, waarvan de bewijzen van in schrijving' en afstamming tevoren bij den secretaris der vereeniging zijn overgelegd. Van deze ingezon den bewijzen wordt een catalogus opgemaakt en ver krijgbaar gesteld, zoodat voor ieder kooper de volle dige gegevens van het dier ten dienste staan. Nu al lerwegen en voor alle vee, fokvereenigingen worden opgericht, is het houden van fokveedagen voor den handel in dit vee eene behoefte geworden, vooral om dat men op eene gewone markt niet in staat is om trent de afstamming en eigenschappen eenige publi citeit te geven; ook voor den handel naar het buiten land zullen de fokveedagen van grooten invloed zijn, omdat de buitenlander hier ten volle zijn kooplust kan voldoen. Het ligt in de bedoeling' in volgende jaren aan deze fokveedagen eene verloting van vee op die fokveedagen aangekocht, te verbinden. De aanvoer op dezen eersten fokveedag' mag zeer bevredigend worden genoemd, zij bedraagt ongeveer 60 stuks en bestaat uit stieren en vrouwelijk rundvee, oud' en jong, fok- rammen en ooien en beeren. Er zijn keuringen noch OLIESLAGERS. Gisternamiddag omstreeks 6 uur werd boven Schie dam gezien de vliegmachine van den bekenden vlieger die gisteren in Rotterdam omhoog zou stijgen, Jan Olieslagers. Overal zag men weldra de menschen naar de lucht kijken en werkelijk, men zag heel dui delijk den vlieger, men wees elkander den eigenaardi- gen vorm van dit toestel, zelfs waren er die Jan Olie- slageis zagen zitten; dé afstand was echter te groot om hem te herkennen. En toen men den vlieger in zijn vliegmachine had gezien, toen wist men ook van waar hij kwam. Zater dagavond had hij nog in Leeuwarden gevlogen;. Zon dagmiddag was hij daar weer opgestegen! e,n vloog nu naar Rotterdam; natuurlijk zou hij daar op Wouden- stein neerkomen, waar de loods immers gereed stond om de machine op te bergen. Jammer is het echter, en voor Olieslagers, èn voor het publiek, dat men was beetgenomen. Iemand had in den Mathenesserpolder een vlieger opgelaten die den vorm eener vliegmachine heeft, die vlieger stond prachtig hoog in de luchtde man heeft plezier van zijn aardigheid gehad. Er zijn er heel wat inge lopen. (S. Crt.) VROUWENKIESRECHT. De verkiezing van zeven leden voor den Grooten Kerkeraad der Nederl. Israël. Gemeente te Rotterdam trok Zondag bijzonder veel belangstelling dbordiat voor ce eerste maal ook vrouwelijke leden van genoemde gemeente tot de kerkelijke stembus werden toegelaten Hoewel het bestuur van de afdeeiing Rotterdam van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht aoowel bij cir culaire als door persoonlijk bezoek de vrouwelijke kie zers had opgewekt, gisteren als één vrouw naar de consistoriekamer op de Ged. Botersloot te gaan, om voor de eerste maal van baar recht gebruik te maken, kwamen slechts 27 van de 170 stemgerechtigde vrou- wolijke leden ter stembus* .Nauw vertoonde zich de eerste vrouwelijke kiezer op de,n drempel van de consistoriekamer, of de redac teur van een bekend geïllustreerd weekblad richtte zijn kiekkast op haar, om dit voor de strijdsters voor vrou wenkiesrecht, zoo heuglijk feit te vereeuwigen. DIENSTPLICHT. Het hoofd en de onderwijzer aan de openbare school te Delis tra huizen (Fr.) werden opgeroepen voor de herhalingsoefeningen. Meer personeel is er aan die school met en de leerlingen zouden dus vacantie moe ten hebben. Maar het oud-hoofd! dier school, thans als gepensionneerde in het dorp wonende, ontfermde zich over de jeugd en houdt nn school, om den ande- ren dag twee klassen les gevendlb. ONDERSCHEIDINGEN VQOR HET POLITIE CORPS. i m6 0 t|de',scbeidingen, in den vonn van gouden me dailles tier orde van Leopold II, aan een vijftal hoofd inspecteurs en inspecteurs van politie te Amsterdam veileend, hebben in het insjiecteurscorps aldaar groote ontstemming gewekt. In een gisteravond in „Palais «oyal gehouden spoedvergadering van den Bond van inspecteurs bij de Amstferdamsche politie, afdeeiing van <len Nederlandsche»! Bond, van welke afdeeiing irijwel aria hoofdinspecteurs en inspecteurs lid zijn, werd naar liet Hbld. meldt, aan die ontstemming uiting gegeven,. Men, achtte de verleende onderschei ding niet m overeenstemming met den rang van hoofdinspecteur of inspecteur. Trouwens, in de dezen zomer gehouden, algemeene vergadering van den Ne- .eilandschen Rond werd: meit algemeene stemmen be sloten tot de bevoegde autoriteiten het verzoek te richten van dergelijke onderscheidingen verschoond te o ïjven. Na dien tijd zijn verschillende inspecteurs met ridderorden begiftigd. De "vmlj^nde motie werd met algemeene stemmen aangenomen ..De vergadering enz. kennis genomen hebbendé van het verleenen van medailles van bestaand© ordeteekenen aan leden van den bond, ^,e^reur'' de houding van enkele leden, die gemeend nebben zoodanige „onderscheiding" niet te mogen wei geren. brengt hulde aan een lid van den bond', die gewei gerd heeft zondanige onderscheiding aan te nemen, >esliiit aan de betrokken autoriteiten te verzoeken ui den vervolge verschoond te mogen blijven van het toekennen van dergelijke „onderscheidingen," en gejat awer tot de orde van den dag." VERMISTE SCHOENER „JANTINA AGATHA". Eindelijk! is er bericht ontvangen omtrent het lot reut den vermisten Nederl. schoener „Jantina Aga- tni .kapt. Dijkstra, die den 29 Juli 1909 van Dundee is vertrokken naar de Cumberland Golf met een ex peditie die uitgerust werd om te zoeken naar den toen vermist wordenden trawler „Snowdrop". Van den schoener werd echter sedert niets vernomen en op U> Juli lj)10 vertrok de Noorsche schoener „Tromas" v in' Dundee, met het hoofddoel om aangaande het lot Van de „Jantina Agatha" nadere berichten in te win- lien. Gisteren meldde Lloyd's te Londen dat de „Tho mas" te Dundee is aangekomen met 2 mail der equi page van den vermisten schoener „Jantina Agatha" en dat deze op 29 Sept. 1909 in de Cumberland' Golf in het ijs verloren is gegaan, doch dat de opvarenden gered en de aan boord zijnde proviand geborgen werd. UIT WIERINGERWAARD. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature van den heer Jb. Zijp Hz. waren uitgebracht 127 stem men, waarvan de heer A. Visser 76, R. Kaan 21 en K. Kaan Az. 24 stemmen verkregen, terwijl er 6 van on waarde waren, zoodat de heer A. Visser gekozen is. VAN WIERINGEN. Aangenomen het beroep naar Hippolytushoef door den heer J. M. Leendertz, proponent te Amsterdam. UIT SCHAGEN. Aan mejuffrouw A. Pruijm, dienstbode bij den heer Bruegemann alhier, is bij koninklijk besluit toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden bron zen ©ere-medaille. UIT KOEDIJK. Ter gelegenheid van de kermis werd alhier Maan dagavond in het lokaal van den heer C. Man een too- neeluitvoering gegeven door de tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" van Purmerend. Voor een talrijk opgekomen publiek, opgevoerd werd „Verleden", een drama in 3 bedrijven van Ina Boudier Bakker, gevolgd door de „Schoolrijdster", blijspel in één bedrijf door Emil Pohl. J Het voorstuk werd prachtig gespeeld, terwijl het nastukje blijkbaar bij de aanwezige jongelui beter in den smaak viel. Door het onbedaarlijk lachen en het uitbundig applaud iseeren gaven zij van hun instem ming uiting. Het was een goed geslaagde avond. GELUK. Te Kolde is door een dienstmeisje de tweede prijs getrokken in de Waalwijksche verloting, terwijl de patroon van het meisje een rijwiel op zijn lot won. LEERPLICHT! LEERPLICHT! Deze dagen solliciteerde een jonge man bij de poli tie te Utrecht naar de betrekking van agent. En deed dit aldus „Bij deze doet schrijfver (volgt naam) zich eens in kennis stellen alsdat ik reeds 'begeerte hadt om een dienst te^ ontvangen als agent van Polietie en daar om doet ik uwes eens verzoek in levere. En dat ik is 25 jaar géboren tenu thans woonende te Om de redeswille van verplaasing- door ons werkzaam- hijd. Dus ik (volgt naam) geboren denin het dienstjaar 1884 dus nu thans oud zijnde ruim 25 janr en toe behoorende aan de nederlandsehe hervormde kerk als doop lid zijnde. En wegens verplaatsing' is mijn addres. ik heb van een M. heer heeft ik een goedt getuigschrift te ontvange en daar om hoopt ik een betreking te moogen ontvangen." De sollicitant kwam volgens het Utr. Dabl. niet in aanmerking. MARKTAANVOER EN VERZENDING. De vorige week werd! aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk aangevoerd 1074 zak aardappelen, 70.600 bos wortelen, 162.200 bloemkoolen, 322.700 roode koo len, 108.300 gele kooien, 83.500 witte kooien, 799 balen zilveruien en nep, 1749 balen uien, 2000 bieten, 1000 rammenassen en 118.000 slaboonen. an de laadplaats werden in die week verzonden 114 wagg'onladingen groente. zijn KGRTE BERICHTEN. De heer G. van Ham te Oosterhout heeft lOlen jaardag herdacht. In Bentveld bij Haarlem werd! Zondag' auto G. 356 door een electrische tram aangereden en vernield. De inzittenden, de heer Dauvy en zijn moeder bekwa men geen letsel. - Door den visscher G. Eveleeus, te Aalsmeer is aldaar gevangen een z.g.n. meerval, welke het kolossa- het uit het le gewicht had van 64 ponden. De visch zal naar aquarium te Amsterdam worden gezonden. Zondag werdi ondfer Wassenaar de heer S„ Delft, door een auto aangereden, waardoor hem linkerbeen op twee plaatsen gebroken werd. Te Bellingwolde is de 18-jarige zoon van W. Lo hoff bij het spelen onder een zandtrein geraakt en terstond gedood. Nabij Roosendaal is de landbouwer Yan Eekeleu door een trein overreden en onmiddellijk gedood. - In een onbewaakt oogenblik viel het 2-jarig kind van II. te Enschedé in een pot' met kokend' water, met het treurig' gevolg dat de kleine den volgenden dag aan de gevolgen daarvan overleed. Gisternacht stalen dieven, die: nog: met politie honden worden gezocht, bij den aannemer A. J. Collet te Enschede, van onder het ledikant waar hij sliep, een ijzeren kistje, waarin 500. Men verschafte zich toe gang- door inklimming. De beide gebroeders den llen Augustus 1.1. te Amsterdam voorloopig in arrest gesteld als verdacht van verduistering van 10.250, zijn uit de preventieve hechtenis ontslagen. Te Steen wijk is een 13-jarige knaap met het zwemmen in het Steenwijkerdiep verdronken. LAATSTE BERICHTEN. DE OPENINGSREDE, s frRA\ ENHAGE, 20 Sept. H. M. de Koningiif efts heden de Staten-Generaal geopend met het uit spieken van de volgende rede: Mijne Heeren! Het verheugt Mij, weder in Uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andlere Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Gelijk ta vreezen was, heeft de weersgesteldheid ten vorigen jare op land1- en tuinbouw een ongunsti- gen invloed! uitgeoefend. Ook thans laat dq opbrengst van sommige akker- en tuinbouwgewassen te we-n- echen over, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstandigheden was in handel en nijverheid' in verschillende -opzichten vooruitgang' waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, en in niet onbelangrijke mate, toein het Scheepvaartbedrijf waren de uitkomsten van de vi achtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der Koloniën geeft in menig opzie!41 reden tot tevredenheid. De meer g'eregelde toestandeai, die, als gevolg' van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen in toepassing gebrachte Regee- f ingsbeleid, in die streken zijn ontstaan, oefenen eene verblijdende werking uit op de ontwikkeling van han del en verkeer, en g'eveni grond) om een gestadigön economischen vooruitgang van dat gebied te verwach ten. Zeer betreur Ik daft de cholera in verschillende streken van Nederlaiidsch-Indië slachtoffers eischte. Burgerlijke en^ militaire landsdienaren zoo hier te lande ais in de Koloniën vervullen hunne taak op eene wijze, die lof verdient. Hoewel da Dop van s Rijks middelen niet onbevre digend is, blijft toch tengevolge van de vele hoogst noodzakelijke nieuwe uitgaven de finaïicieele toe stand des Rijks- de grootste zorg eds'chen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot' herziening' van het tarief van invoer rechten en tot invoering eener algemeene inkomsten belasting B bereiken. Tot dekking van het zeer aan zienlijke tekort op den aanstaanden dienst 'zal de toe vlucht moeten worden genomen, tot dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor, het loopende dienstjaar is ge schied. YV etsontwerpen ter verzekering- van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom eu tot wijziging der Ongevallenwet 1901, zullen U be reiken. De bij U ingediende wetsontwerpen, alsmede die, waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd,, zul len veel van, Uw tijd' en Uwe inspanning eischen. l'och zullen met het oog op nood% gebleken vooi^rie- ningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan U worden aangeboden. Len wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsfor mule. en van de gevallen, waarin de eed van getuig-en in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangun door eene belofte, zal U bereikeai. Ook zullen U wou den voorgelegd eene herziening van de bepalingen van liet Burgerlijk Wetboelc omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad, alsmede van de Wet op het auteursrecht. Bij de herziening' der onderwijs-wetgeving, welke naar aanleiding van het rapport der Ineenschake- ings'-Gommissie zal moeten' worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der YY et op liet lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening in zake het vak-on derwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der Militiewet 1901 kan spoedig- worden tiegemoet gezien, terwijl, in verband daarmede,, eene wijziging wan enke le bepalingen der Landweer-wet U ter overvreging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den La tldstorm is in bewerking- en zal U eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal, zal, in liét belang Van de scheepvaart, een aanvang ge maakt worden met de noimaliseering der Boven-Mer- we.de. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van de verbetering- der afwatering van de provinciën Friesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het Binnenlandscli Bestuur in Nederlandsch-Indië zijn mede in voorbe reiding. Op Uwe toewijding en ijver zal, naar Ik vertrouw, niet te vergeefs een beroep worden gedaan. Gods zegen ruste op Uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Soberder van inhoud en stroever van toon dan bo venstaand staatsstuk is een troourede wel haast niet denkbaar. Niemand zal den e-isch stellen, dat eeu troonrede rethorica bevat, maar het is waarlijk niet te veel geëischt, indien men den vorm sierlijker en de taal eleganter wenscht, Legt men de troonreden der laatste jaren naast elkaar, dan krijgt men den indruk dat zij steeds droger worden, dat er voortdurend min der zorg- aan besteed wordt is het niet alsof de raadslieden, die H. M. de Koningin de woorden in den mond geven, pogen de troonrede minder van jehalte te maken, 0111 haar overbodigheid duide- ijkei aan het licht te doen komen? Was er om een paar voorbeelden te noemen niet bijzondere aanlei ding meer warmte te leggen in de aanvangszinsnede, nu H. M., in tegenstelling met verleden jaar, thans weer in staat was, deze zitting persoonlijk te openen, was er geen reden, om met wat meer gevoel te spra ken over de vele slachtoffers, die de cholera in Ned. Indië eischte? Tegenover deze kritiek over liet algemeene karakter van de troonrede kan echter dadelijk een woord van lof geplaatst worden: zij munt uit door kortheid en door het gemis van den specifiek-christelijken stem pel, die tot dusverre zoo gaarne te pas en te onpas werd aangebracht Uit niets blijkt, dat zij het werk is van een antirevolutionnair minister. Een duidelijke verklaring over de christelijke beginselen ontbreekt evenzeer als een aanwijzing bij de aankondiging van nieuwe wetten. Indien! hierin het bewijs mag worden gezien, dat de Christelijke regeering tot, de meest mo gelijke samenwerking" met anders-denkenden bereid is, en voornamelijk op neutraal terrein haar oog richt, dan zouden we dit natuurlijk van harte toejuichen. De passus over de huitenlandsche mogendheden i« woordelijk gelijk aan dien uit de voorafgaande troon rede. Het „gelijk te vreezen was bij het oogstoverzicht slaat op hetgeen verleden jaar ten dezen aanzien werd gezegd: „....staat te vreezen, dat tengevolge van de voor het gewas ongunstige weersgesteldheid de uit komsten van 1909 in menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achter blijven." De paragraaf over Indië is langer dan haar voor- g'angster en haar toon opgewekter. De financieel© paragraaf ademt een zelfden geest -als in 1909, alleen de destijds aangekondigde tariefher ziening en algemeene inkomstenbelasting, toen nog in bewerking, worden thans iu het uitzicht gesteld. Met ingenomenheid mag de aankondiging van het wetsontwerp betrekkelijk de eedsformule worden be groet, al mist men hierbij noode het woordje „onver wijld. De aangekondigde wet op het auteursrecht ■werd natuurlijk verwacht. Wat de herziening van de bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad aangaat, zij betreft de artikelen 1401 en 1402, die thans luiden: Elke onregtmatige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebragt, stelt dengenen door wiens schuld die schade veroorzaakt is in de verpligting om dezelve te vergoeden. Een ieder is verantwoordelijk, niet alleen voor de schade, welke hij door zijne daad, maar ook voor die welke hij door zijne nalatigheid of onvoorzigtigheid veroorzaakt heeft. Voor het overige bevat de troonrede weinig nieuws of weinig belangrijks. Alleen willen we nog even wij zen op de wettelijke voorziening inzake het vakonder wijs, terwijl het de aandacht verdient, dat er thans wordt aangekondigd! een wetsontwerp ter verzekering- van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invalidi teit en ouderdom, terwijl er in 1909 werd verklaard dat er „een ontwerp betreffende de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering" in bewerking- was. Verwondering moet het tenslotte wekken, dat er in deze troonrede met geen woord gerept wordt over een komende grondwetsherziening. DE LANDBOUWFEESTEN. Gaarne vestigen we nog even! de aandacht op den keurigen muziektempel die op heit Doelenveld is ver rezen en die met- bloemen en groen en vlaggen rijk versierd is. RIDDERKRUIS ORANJE-NASSAU-ORDE GEREIKT. Aan den officier van gezondheid! J. W. Deknatel werd hedenmiddag om 4 uur op plechtige wijze het ridderkruis van de Oranje-Nassau-Orde uitgereikt. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van heden. Cornelia G. en Teunis R. te St. Pancras, mishande ling, de le 2 maanden gevangenisstraf, de 2e 20 boe te of 2 weken tuchtschool. Mnrtinus, Cornells, Johannes V., 's-Hert-ogenbosch, oplichting, 3 maanden gevangenisstraf. Jacobus Z., Alkmaar, bedreiging 1 maand gevange nisstraf. Nicolaas B„ Avenhorn, beleediging, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Willem W., gedetineerd, diefstal met insluiping, 9 maanden gevangenisstraf. Jan S„ Wester-Blokker, melkvervalsching, 9 maan den gevangenisstraf. Albertus K„ Hoorn, vernieling, 15 boete of 15 dagen hechtenis. Matthijs B„ St. Maarten, mishandeling, 7 boet« of 7 dagen hechtenis. Hendrik van den B., Hoorn, dronkenschap, 1 dag hechtenis en 1 jaar opzending. Hendrik van den B„ Hoorn, dronkenschap. 3 dagen hechtenis en 6 maanden opzending.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2