STADSNIEUWS, Na vrij wat beraadslaging wordt een voorloopig be stuur samengesteld, dat zich zoo noodig door anderen kan doen bijstaan. Aangewezen worden de heeren Jc. Hes, Jc. Rootjes, Jn. Boots, J. Fluister en Jc. Beersse voorz. werd Jc. Beersse, secr. Jn. Pluister, penningm. J. Boots. leden der gemeente bij te wonen. Nadat eenige liede ren waren gezongen, legde een der voorgangers in een kort woord uit, dat deze gemeente een Bijbelsch Chris tendom belijdt, en daarom den doop door onderdom peling bedient, zooals dat in het Nieuwe Testament geleerd wordt. De predikant, de heer J. Wintzen, en de twee doope- lingen, volwassen vrouwen, hadden zich onderwijl in eenige kleedkamertjes voorzien van een eenvoudig „gekleed" badcostuum. Eerst bad de predikant samen met de doopelingen en de gemeente, en begaf zich toen in het bassin, tot het middel te water gaande. Eén voor één volgden hem de doopelingen. Hij sprak met de hand boren haar hoofd het doopsformulier uit en dompelde haar dan achterover een oogenblik onder water. Photografen maakten een opname van de plechtig heid, die met gezang en gebed gesloten werd. IJSBOND HOLL. NOORDERKWARTIER. De Algemeene Vergadering van den Lisbond „Hollands Noorderkwartier" zal dit jaar worden ge houden op Zondag 11 December in café „Suisse" te Zaandam. VAN DEN LANGENDIJK. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werd de vorige week aangevoerd 531 zak aardappelen, 35,600 bos wortelen, 155,300 bloemkoolen, 214,700 roode kooien, 78,600 gele kooien, 61,400 witte kooien, 1048 balen zilveruien en nep, 2844 balen uien, 3200 bieten, 5500 rammenassen, 177 balen wortelen en 135,000 slaboonen, terwijl van de laadplaats werden verzonden 114 wagonladingen groenten. UIT HEER-HUGOWAARD. Zaterdag-avond vergaderden opnieuw belangstellen den in de musschen-verd'elging, met het gevolg dat een z. g. musschengild'e is opgericht. Na indiening* der lijsten van deelnemers in den strijd bleek, dat door 112 bouwers werd deelgenomen voor een bedrag van J 165.72°, terwijl een lijst van 10 personen nog in kwam, waarop geen bedrag- vermeld was. Voorts werd nog meegedeeld, dat nog niet allen, die op zich hadden genomen een aantal bouwers1 voor de zaak te winnen, hun lijst hadden ingeleverd. In sommige deelen van den polder was de deelneming algemeen, in andere deelen scheen men minder met de zaak op te hebben. Hoewel meermalen de opmerking werd gemaakt, dat wilde men succes hebben, de deelname dan zoo alge meen mogelijk moest zijn, van andere zijde was men tamelijk wel tevreden over deze eerste poging. Besloten werd iemand aan te stellen, om dé nog ontbrekende lijsten op te vragen en daarna nog eens hen op te zoe ken, die nog niet voor de zaak waren gewonnen, waaronder ongetwijfeld velen, die daartoe niet waren aangezocht.. Sommigen waren van oordeel, dat op de ze wijze nog wei velen zouden toetreden1 en men meen de tegen Nieuwjaar, tijdstip van aanvang* der verde-1- gingseampagne, wel over een bedrag van ongeveer 225 te kunnen beschikken. Voor zulk een bedrag kan al een flinke opruiming plaats hebben, terwijl me de nog veel gedaan zal kunnen worden door de uitroei ing der nesten. Een proef zal wordten genomen met een z. g. mus- sehenmaud, door den heer Van Slooten aangeschaft, Voldoet deze proef, dan zal het wenschelijk zijn, dat de bouwers zelf deze manden aanschaffen, opdat zij, die een hedïag storten, dit voor een goed deel aan pre mie weer terug zullen kunnen ontvangen. Hierna kwam ter sprake het voorstel tot het op richten eener vereeniging, onder den naam van: Hu- gowaards-belang, ter behartiging van algemeene be- lpng-en. Na eenige toelichtingen verklaart zich de vergadering hiervoor en teekenen een 25 der aanwezi gen voor het voorloopig lidmaatschap. Ten einde aan deze zaak verderen voortgang te ge ven, wordt besloten een commissie van voorbereiding samen te stellen. Uitgenoodigdi worden, of zullen worden, om hierin zitting te nemen d'e volgende hee ren: A. O. G. Post, S. Brugman, Jc. Beersse, K. Mo- 1< naar, Jc. Blom, A. Borst, Jc. Volkers, K. Slotema- ker, C. den Hartigh, P. Konijn, S. Appel en C. Zuur bier. Deze commissie zal Zaterdag 1 Oct. samenko men ter nadere bespreking en zoo mogelijk dan een ontwerp-reglement samenstellen. Hierna werd de vergadering door den heer A. Won der met een woord van dank voor opkomst en mede werking gesloten. UIT HOORN. Door een 30-tal personen alhier worden pogingen aangewend, om te komen tot de oprichting van een neutrale middenstands-vereeniging. In de eerste helft van October zal op uitnoodiging van het comité, de heer Meeuwsen, voorzitter der Middenstandsvereeniging te Amsterdam, in het Park voor dit doel door den heer Wonder gratis afgestaan optreden. BALDADIGHEDEN. Te Stratum bij Eindhoven hebben kermisgangers, verbolgen dat zij geen toegang konden verkrijgen in de Sociëteit „Stratums Muziekkorps", waar een hal plaats had, de ruiten in genoemde sociëteit ingeworpen. Ook bij een particulier, nabij de R.-K. kerk, werd oen ruit stuk gegooid. Het was den eersten kermisnacht dan ook vrij ru moerig. Een zekere Ilurkmans werd om een nietsbe- duidende ïeden, zoo hevig met een mes in de borst gestoken, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis werd gebracht. De vermoedelijke dader is verdwenen. EEN BEZWAARSCHRIFT INGEDIEND. Naar de „D. Ct." verneemt hebben een aantal or thodoxe leden der Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht bij den kerkeraad een bezwaarschrift ingediend tegen het aanvaarden van het ambt in de gemeente door ds. J. L. Zillinger Molenaar, omdat deze, naar het in bedoeld bezwaarschrift heet, de Godheid van Christus niet erkent. LAATSTE BERICHTEN. IIET WERK HERVAT. UTRECHT, 27 Sept. Het werk aan de nieuwe Munt is heden te 1 uur weer opgevat, daar de horgen van den aannemer het voortzetten. Van dezen laatste is nog niets bekend. ZANGWEDSTRIJD VAN EXCELSIOR. Het lokaal Diligentia, waar gisteren avond' de eer ste afdeeling van den door de Mannenzangvereeniging Excelsior uitgeschreven wedstrijd plaats had, maakte bij het binnentreden al dadelijk een aangenamen in druk, dank zij de eenvoudige doch smaakvolle versie ring welke er door commissarissen, met medewerking van den heer Haakman was aangebracht. Om ruim 8 uur betrad het bestuur der uitschrijven de,* beter feestvierende vereeniging het tooneel, waar na de heer J. Hendriks als voorzitter, de aanwezigen welkom heette. Het is een avond, zoo zeide hij, die, naar wij hopen, lang- in aangename herinnering zal blijven, vooral voor ons, wanneer we ons1 voorstellen de moeielijk- heden die er tijdens het organiseeren van dezen wed-' strijd zich voordeden. Dikwijls hebben we ons afge vraagd: wat kunnen we doen om de verschillende ver- eênigingen eens een paar gezellige avonden te bezor gen, en vriendschapsbanden aan te kweeken en uit te breiden en het onderling zanggenot te verhoogen? De moeielijkheden op te sommen aan het organisee ren van dézen wedstrijd verhonden, zou spreker te ver voeren, alleen zij vermeld! dat het aanvankelijk in ons voornemen lag een nationaal concours voor Mannen- en Gemengde Koren uit te schrijven. Als goede Hol landers warén we te bang, doch eenmaal hopen we ge noeg ondernemingsgeest te hebben om een dergelijk concours te kunnen uitschrijven. Spreker bracht vervolgens een woord van dank aan den burgemeester dezer gemeente, voor d'e bereidwil ligheid om het Eere-Voorzitterschap te willen aan vaarden en drukte zijn spijt uit dat Z.E.A. wegens een lichte ongesteldheid thans hier niet aanwezig kon zijn; aan die heeren, die het Eere-Comitê hebben wil len vormen en de vereeniging zoowel financieel als moreel zóó flink hadden gesteund, dat meer medailles dan in de catalogus stonden beschikbaar konden wor den gesteld, aan het Dagelijksch Bestuur dezer ge meente en aan de vereeniging „Alcmaria Y. V. V." voor de door haar geschonken medailles als bewijs van sympathie met het streven van „Excelsior", aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant en die der Nieuwe Courant voor de van haar ontvangen blijken van belangstelling, verdér aan allen die tot de wor ding van dezen wedstrijd hadden medegewerkt, vooral de dames en heeren, die aan dén wedstrijd zullen deel nemen en aan de heeren der jury, die zoo bereidwillig waren hunne, zoo hij hoopte, moeielijke taak te wjllen aanvaarden. Hij wees er ten slotte op dat niet een ieder be kroond zal kunnen worden, doch dat men dén uit spraak der jury zal willen eerbiedigen en eindigde met den wenseh, dat de verstandhouding in alle opzichten goed zal zijn, opdat de herinnering aan dezen wed strijd zoo aang'enaarn mogelijk en bevorderlijk voor de onderlinge verstandhouding en samen werking ter ont wikkeling van het zanggenot zij. ,{4.pplaus). Toen de heer J. Hendriks zjjfl. openingsrede geëin digd had, kwamen de mannen van „Exceisioy" op pet podium, en zongen in Hollandsehe vertaling, onder leiding -van den heer J. F. de Haas, het bekende koor „Hymne aan <ie muziek" van F. Lachner. Dit was een goed begin. „Exéélsmr" zong het nummer met ernst en toewijding en verwierf dpn ook welverdienden bijval. i Vervolgens kwam de .afdeeling Enkel Gemengde Kwartetten aan de beurt. Drie kwartetten haddén zich daarvoor opgegeven, die elk twee pppmnpr» naar keuze moesten zingen. No. 1 en 2 hadden daaryopi* genomen „Ave Verum" van Mozart, en behalve dat, had No. 1 „Na den storm" van v. d. Vliet, geen erg geschikt stuk voor 'n enkel kwartet. Beter keuze had No. 2 gedaan met „Op het Meer" van, Abt. No. 3 kwam op met „Herders hij js geboren", voor vlei stemmen bewerkt door Julius Rbntgen, en 2 met „du Hirte Israels" van Bortniansky. Toen deze kwartet ten gezongen hadden, verliet de jury, bestaande uit de heeren J. N. W. C. A. Ruijgrok uit Utrecht, J. Henri Oushoorn van hier, en L. Robert uit Haarlem, de zaal, om. na tamelijk lange beraadslaging, wederom te verschijnen. Bij monde van dén heer Oushoorn werd bekend gemaakt dat de eerste prijs, vier verguld zilveren medailles, met algemeene steppn.en was toe gekend aan „Met z'n vieren" (de dame» Ruijgip-KTens, M. Krijgsman en dp heeren C. II. Ruijgrok en C. J. H. van Schaik), en de itwppde prijs, vier zilveren medail les, met twee tegen een stem, aan „Zang en Vriend schap" (dé dames G. en B. Brouwer en de heeren J. Hoogervorst en K. van Vliet), Spoedig daarop kwam de afdeeling Dubbel M^iumn- kwartetten aan de beurt, waaryoor vijf gezelschappen waren ingeschreven, die meerendeels zeer bekende nummers ten gehoore brachten, van die stukken' uit de maiineiikoorlittei-atuur. die door geen mannenzang*- vei-eeniging worden voorbijgegaan, meermalen op hun programma's een plaats vinden en altijd weer met am bitie worden gezongen. In deze afdeeling zong- men ook 't meest Hollandsch. Sommige kwartetten pog-st- ten met hunne voordrachten zeer veel applaus. Na het zingen van No. 5, kwam spoedig dé uitspraak der jury, die als1 volgt was: Eerste prijs, acht verguld zilveren medailles, met algemeene stemmen aan „Har monie (de heeren A. J. de Munk, N. Landman, J. Hoogervorst, D. Pannnkeet, J. Bouwman, IL J. Land man, C. J. H. van Schaik en F. C. W. Stiitner), onder directie van den heer de Haas, niet „Beati Mortui" van Mendelssohn Bartholdy, ,en „Vertrouwen" van Abt. Tweede prijs, acht zilveren medailles, met alge meene stemmen aan „Zanglust." (dé heeren D. de Groot, S. Trijbetz, J. Pijper, J. Pekelharing, G. B. Smit, II. Sjeers, K. van Vliet en A. F. v. d. Goe»), di recteur dé heer H, A. Wester, met „Zondag op het meer" van Heinze, en „Nimmer Nacht" van N. H. Audriessen, derde prijs, acht bronzen medailles, met twee tegen een stem aan „Onder Vrienden" (de heeren W. Bijl, A. Boll, P. Boll, H. Jansen, O. JJames, H. O. A. Leupen, J. Wiese en A. de Rooij) met „Naar Zee' van Roeske, en „Zondagswijding" van Abt. Hiermede was deze eerste wedstrijdavond ten einde. Woensdag a. s. voortzetting van den wedstrijd' van en kel mannen kwartetten, waarvoor vier, en dubbél ge mengde kwartetten, waarvoor tien gezelschappen om de prijzen zullen kampen. Eu moge dan het publiek door een veel talrijker opkomst dan op dezen eersten avond het geval was, toonen dat het waardeert, de moeite die „Excelsior" ongetwijfeld ondervonden heeft om deze avonden tot stand te brengen. Liet op dezen avond gebruikte orgel was afkomstig uit het magazijn van Gebr. Spanjaard. DE AMBACHTSSCHOOL. B. en W. hebben den Raad der Gemeente het vol gende schrijven doen toekomen Wij hebben dé eer u mede te deelen, dat wij hebben kennisgenomen van het aan uwe vergadering gericht schrijven d.d. 16 Augustus 1.1. van het bestuur der Vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken," waarin bezwaren zijn ontwikkeld tegen ons voorstel, opgenomen in dé bijlage tot het raadsver- slag no. 44, van welk stuk aan elk der leden van den Raad een afdruk is toegezonden. Wij kunnen vrede hebben met dé critiek, welke daarin is geleverd! op hetgeen wij hebben in het mid- 'dtn gebracht met betrekking tot d'e plaats, waar het genoemde bestuur het niéuwe schoolgebouw zou wil len vestigen. Dat de argumenten voor en tegen de be doelde plaats scherp tegenover elkander worden ge plaatst, kan aan de zaak welke het hier geldt, niet an ders dan ten goede komen. Uwe vergadering, die ten slotte heeft te beslissen, 'kan. die argumenten tegen el kander wikken en wegen en dien overeenkomstig haar gedragslijn bepalen. Wij wenschen dan ook de door ons geopperde bezwaren tégen het terrein aan de Eg- monderstraat nog aan te vullen met de mededeelipg, dat een Ambachtsschool, als het ware eene verzame ling van werkplaatsen, een smederij, een timmerwerk plaats en dergelijken, in de onmiddellijke nabijheid van het reehtsgebouw, met zijne zittingzaal en zijne talrijke bureaux, in hooge mate ongewenscht mag hee- ten. Intusschen wordt de door uwe vergadering te nemen beslissing niet gemakkelijk gemaakt, als het bestuur verklaart, dat de dezerzijds voorgestelde plaats niet kan worden aanvaard en dat het nog liever den tegen- wcordigen toestand, hoe onhoudbaar die op den duur ook moge zijn, zou bestendigd zien, dan in het bezit te komen van een nieuw gebouw op een terrein tusschen de Hoornsche vaarten. Het ware ons aangenamer geweest als Het bestuur der Ambachtsschool, met wien wij tot nu toe in de beste verstandhouding hebben gestaan, zijne zóó over wegende bezwaren aan ons college was komen mede- deelen. Allicht ware dan, door vriendschappelijke be spreking-, het middel gevonden om dezen twistappel uit den weg te ruimen. Want liever dan eene onver zoenlijke houding aan te nemen, gelijk het bestuur thans doet, geven wij de voorkeur aan het door den Inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer de Groot, ingenomen standpunt, die van meening is, dat op de keuze van het terrein de zaak niet mag afstui ten. In onze straks te formuleeren conclusie zullen wij uwer vergadering daarom voorstellen de plaats van vestiging van het nieuwe schoolgebouw voorshands in het midden té laten. Bedriegen wij ons niet, dan zal een overleg tusschen het bestuur der school en het ge meentebestuur in deze tot een oplossing kunnen lei den. Het zal er slechts op aankomen een plaats te vinden, welke beide partijen kan bevredigen. Van ernstigen aard echter achten wij wat het be stuur der school heeft geschrpyen naar aanleiding van deze onze opmerking: „Wat het plan yap bet gebouw aangaat, wij mogen onze teleurstelling niet yerbergen over het feit, dat het opmaken daarvan is opgedragen aan een architect te Llilversum, van meening als wij zijn, dat in eigen kring onzer gemeente krachten wor den gevonden, welke voor een dergelijken arbeid al leszins berekend zijn. Het is dan ook ons voornemen bij aanneming van ons voorstel met het bestuur der Ambachtsschool in p.verjpg' te treden omtrent het doei} opmaken van een nipuw plan dot>r pep gtadge- noot, gesteppd ,dopr de ervaring van den directeur der school, dje iron wens oqk in het aangeboden bouwplan in niet geringe matp de handl heeft gehad. Wij hebben dip $ro,(pdpp bief nogmaals doen over drukken, om des te beter té dopp nitjsomen hoe on- heusch der bestuur der Ambachtsschool daaytegenoyer, in het aan uwe vergadering gericht schrijven, op treedt, Inderdaad is het ons een raadsel, waarom dat bestuur, mpi yripft een samenwerken in het belang der school tot nu tóe niets ip ^epschen overliet, zoo een geheel -mapdprdp bonding jegens <?ns coljege, heeft aangenomen. Alsof er hiér gêtorpd -jvordt aan zijne zelfstandigheid! Alsof er rekenschap van wat ook ge vraagd is! Alsof samenwerking mogelijk ware als niet elk der samenwerkende partijen een gedeelte van hare zelfstandigheid yjtjjjjrjllig wilde prijs1 geven! Waar sa menwerking gewenscht is gaat het mpt aan dat een der partjjpj) yoor zich d'e vrijheid' yiriaicepft iets alleen te willen' besiiss.ep, al# dp beslissing ook door d'e ande re partij van het grootste belang wordt geacht. Het geldt hier het tot stand brpngpn door de banden ineen te slaan, van een nieuw en kostbaar schoolgebouw. Het aandeel der gemeente in die samenwerking is waarlijk niet gering te achten. Behalve dat eventueel gebruijt zal worden gemaakt van haar crediet tot het verkrijgen van hpt ppodige kapitaal, zal zij, naar wij hopen, zich bereid verklaren baar jagrjijjfscbe subsidie, bedragende 4200, te verhoogen met J 4118, of zooveel minder als zgj blijken noodig te zijn. En daartegenover zou aan dé gemeente Értpn dé mjnstp ipyloed! worden gegund op de keuze van den man, dip dé yrppht der samenwerking zal in beeld brengen, ja zou men zich zelfs niet teleurgesteld mogen betoonen over het feit, dat een.c cfer samenwerkende partijen bereids een bouwmeester gekozen, van wien de inspecteur Van het middelbaar ondérwijS; de heer dé Groot, ge tuigt van diens capaciteiten op bet gebied' yan school- bouw thans voor het eerst te hebben geboord. Alsof die teleurstelling niet alleszins gerechtvaardigd is bij do wefeif§c,hap, d!at men in het ontwerp van het be stuur weinig- me.ei' fyeeft te zien dan het aangekleede plan yap den directeur dei* schppl! (Wordt vervolgd.) „KRACHT EN VLUGHEID." Het bestuur van bovenstaande gymaftstiek-vefeeni- ging deelt ons mede, dat door medewerking van de geme.ople, die zoo welwillend is geweest werktuigen in bruikleen af te staan, het lokaal aan de Koorstraat thans weder volledig is ingpripht. BELEEDÏGUNG in EEN COURANTENBERICHT. Heden had zich yooy dg pryoudissements^rechtbank alhier te verapwoordpn M. p., tinpperipan pp lid' van den gemeenteraad van Alkipagy. (3orye§p. yan bet Volk, teneinde terecht te staan, ter zake dat hij in een te Aikipaar, door hem op of omstreeks 1 Juli 1910 ge schreven pp pan d'e redactie van „Het Volk" te Am sterdam. ter plaatsing gezonden artikel, hetwelk is geplaatst in het t,e Amsterdam en elders verspreide 3142 nummer van dpn elfden jaargang yap 't dagblad „Het Volk," dragende de dptpm JZondag* 3 Juli 1910. Welk artikel begint met „Politieoptreden" en ein digt met „gelukkig* is deze inspecteur nog maar voor proef in Alkmaar," opzettelijk in het openbaar den iDSPgctpijr van politie te Alkmaar Dirk Sepp heeft beleedigd' doof bi ,dat artikel opzettelijk beleedigend dien inspecteur te ppepigp „Sphrik der inferieuren" en „aanrander," Als getuigen waren gedagvaard1 de heeren D. Sepp, inspecteur van politie alhier en de heer J. F. Anker smit, redacteur van het Volk, wonende te Water graafsmeer. Voorgelezen werd allereerst de aanklacht op klacht van dep heer D. Sepp door den officier van justitie opgemaakt en het berichtje, voorkomende in' het bij voegsel van Het Volk van 3 Juli 1910. Beklaagde bekende liet artikel geschreven te heb ben op Vrijdagavond daaraan voorafgaande, met de bedoeling het in het Volk geplaatst te krijgen, om aan den inhoud ruchtbaarheid te geven. Bekl. ontkende evenwel de bedoeling gehad te hebben, den heer Sepp te beleedigen. De heer Ankersmit had bezwaar den eed af te leg gen, zeggende dat hij niet lid' was van een kerkgenoot schap. De president wees er op, dat. nog niet uitgemaakt is, dat de rechters uitspraak mogen doen op verklarin gen van getuigen, die niet den eedl hebben afgelegd. Hierna verklaarde getuige den eed' te willen afleg gen. Nadat dit geschied1 was, deelde hij mede, dat hij bedoeld berichtje had1 ontvangen en doen1 plaatsen, dat het nummer van hef Volk in Amsterdam en elders verspreid is. De heer Sepp zeide dat hij zich door het artikel in zijn geheel en speciaal door enkele gebezigde' uitdruk kingen in zijn eer en goeden naam aangetast en zich beleedigd gevoelde, en dat hij bij den officier van justitie een klacht heeft ingediend. De officier yan justitie begon zijn requisitoir met er op te wijzen, dat hij niet kan zeggen, waarop hij zich misschien straks zal moeten verdedig-en. In elk geval is het bij dagvaarding ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De uitdrukkingen zijn als bijzonder beleedigend te beschouwen voor een ambte naar, die in zijn bediening was. Dit behoeft geen be- toog, immers de politie-ambtenaar, zelf belast met vervolging van aanranding mag zelf niet een aanran der worden geheeten. Ook het feit, dat de inspecteur de schrik der inferieuren is genoemd, is beleedigend omdat men hem ten laste, dat hij zijn taak niet naar behooren vervult, en dat is een beleedigende mededee- ling, wat men er ook tegen gelieve te zeggen. Het op zet, om de beleediging mede te deelen staat bovendieu vast. Daarmede is het bewijs van het ten laste gelegde geleverd. Wat er straks ook ïpoge worden aange voerd, zooals de dagvaarding luidt, behoeft niet te word'en getreden in het bewijs van de waarheid van het ten laste gelegde, omdat er geen bepaald' feit wordt genoemd. Beklaagde moet dan ook naai' spr. meende schuldig worden verklaard. Wat spr. betrof, hij wilde geen vrijheidsstraf vragen maar een geldboe te van 25 subsidiair 25 dagen hechtenis. De beklaagde meende een enkel woordje te moeten zeggen. Het had' spreker verwonderd! dat er een aan klacht was ingediend. Opgeroepen, om voor den rech- ter-commissaris te verschijnen, moest hij zich verant woorden wegens smaadschrift en beleediging. Het had hem ten tweede verwonderd, dat dë smaadschrift was vervallen, omdat juist de oorzaak van het arti keltje is gevonden ip kef optreden van den hper Sepp, dat bij het publiek, aanwezig bij de gepleegde daad, groote verontwaardiging had opgewekt. Beklaagde vindt dat het niet aangaat een paar enkele feitelijk nietszeggende woorden uit de aanklacht te nemen, terwijl men de hoofdzaak, ook wat liet onderzoek ber treft, geheel heeft laten zwemmen. Het komt hem voor, dat het niet aangaat, hem nu n>aay als beleedE gei* te straffen. Ook moet in aanmerking worden ge nomen, onder welke omstandigheden het stuitje is ge- schreyen. Spreker was yerontwaardigd en meende pen goed werk tp dopp mpt, rucht'baayheidi te geyen aap het feit, omdat hij de Volkslezèrs wilde waarschuwen uit de handen te blijven van een inspecteur van poli tie die zich niet ontziet zich soms te vergeten. De hoofdgrief is gemaakt van d'e woorden „schrik der in ferieuren." Dit is er echter niet opzettelijk geplaatst, onderstreept of vet gedrukt. Spreker weet boven dien, dat agenten van politie met tegenzin de eerste maanden pnrjer den inspecteur hebben gediend. Opzet telijke 'noch eenvoudige beleediging heeft spreker ge wild. Wat het woord „aanrander" betreft, het woord is niet opgenomen in de yerklaring door bekh voor den rechter-commissaris afgelegd. Het staat, dit in ver band met het requisitoir, voor hem niet vast, of de inspecteur was in de rechtmatige oefening van zijn bediening. Maar waar hij dén man sloeg en de vrouw trapte, meende bekl. deze uitdrukking wel te mogen bezigen, al had' hij haar ook kunnen verzachten. De bedoeling om te beleedigen meende hij dan ook perti nent ie "moéten öntkenheip Tenslotte merkte hij nogmaals op, dat het feit, waar het hier eigenlijk om gaat, achterwege was ge bleven. Had hij dat geweten, dan zou hij gebruik ge maakt hebben van zijn positie als lid van den Raad, orp Lef hoofd der politie te interpelleeren over het ge drag'van dén inspecteur, pat hij dij; niet deed, wijst, dat hij geen relletje wildé'. Hij yróëg de rppnt bank ernstig te pyerwegeh, of vrijspraak hipr nipt op haar plaats 1> De officier van justitie, zeide hierna dat gefaald is de stelling, dat justitie en politie deze daad hebben willen dempen. Niets staat in den weg om het onder zoek alsnog in den breede te doen geschieden naar het „fait précis." In de klacht is de nadruk gevestigd qj, de woorden, maar ip 'dg dagvaarding wordt het géhèé- le artikel genoemd. Er kan dus onderzocht worden, of de trap gegeven is, of dp inspecteur den trap heeft gegeven, ja of peen. Maar h'ekl. kan piet yeylanggn, dpb hpt ppenbags ministerie, het bewijs van de waarheid' zou leveren'. Bekl, had moeten komen met zijn zegslieden. Hij wist precies was er gebeurdi is, want, spr. is er van over tuigd, hij heeft op zijn eigen houtje een instructie ge veerd. Had hij de menschen meegebracht en was het r.ndprjo^ejr ip die richting voortgezet waarop spreker nimmer of 'npoif aanmerking zop jmbhpp gempajit, dap stond' de zaak heel anders. Beklaagde zelf wist zelf niets van het feit, dat hij hier maar als bewezen ver kondigt. i- ióiismii Wat het interpelleeren betreft wilde spr. zeggen, dat de 'burgemeester met veiligheid de interpellatie zou hebben afgewacht, ojpdaf de wet zulke interpellaties niet toelaat. Had bekl. iptugschen diep weg" inge^Li gen en had de bwgèmeestpr het' hooge stand-punt *iij: genomen, dat hij haar toeliet, het ware voor bekl. veel heter geweest. Niet op gaat het verweer, dat bekl. niet de bedoeling heeft gehad te beleedigen. Spr. pepisteprde daarom bij zijn requisitoir, maar zou zich 'geenszins verzetten "tegèp oep nippy? onder zoek, en zou, indien de rechtbank hiprfoe besïooti'wc} verre van de zaak te willen dempen, gaarne de getui gen willen dagyaprdgn, overtpigd al? hij is daf pit het onderzoek _rpspitegrcp ?o\i, dat hetgeen bpkl. |Wpert. niet geschied is. Bekl. meende, dat het van hem niet te vergen was, dat hij op zijn dagvaarding, zooals die luidde, getui gen had opgeroepen. Dat lag z. i. niet op zijn weg. Het onderzoek werd' door de rechtbank hierna ge sloten verklaard1 en de uitspraak bepaald over 8 dagen. HET SCHOOLFEEST. Evenals de leerlingen van de hoogere klassen hebben ook de kleintjes hun schoolfeest, dat gevierd wordt op de speelplaats van de school, waarop zij gaan. Dezen keer is het wel wat laat, maar van het uitstel eerst door ziekte, daarna nog een week door de Landbouw- feestep is ook hier geen afstel gekomen, en morgen zal dap opk d,e feestelijkheid plaats hebben. Niet zoo als andere jaren van "a8, maar met het ppg pp bei jaargetijde wat vroeger n.l. van 2 5 uur Morgenmiddag zullen dus op de verschillende scho len tezamen 556 kinderen worden onthaald op allerlei versnaperingen en bezig gehouden worden met ver scheidene aardige spelletjes. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken yap h.edep. Dieuwertje K., huisyrouw van Jan B. te gijdewipd, valsche eed, vrijspraak. Adrianus S., te Wervershoof, vernieling, 2 weken gevangenisstraf. Pieter B., te Grootebroek, het doen ontstaan van ge vaar op den spoorweg, f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Cornelis B., te Wervershoof, vernieling, f 1 boete of 1 dag hechtenis. Klaas B., te Wervershoof, visschen in verboden water zonder bewijs van den eigenaar, 6 dagep hephtepig. Franciscus Jacobus F., te Den Helder, beleediging van een ambtenaar, 2 weken gevangenisstraf. Alida K., te Enkhuizen, diefstal, hervatting der be handeling op 25 October a.s. en raadpleging inzake de geestvermogens van beklaagde. Jacob Sijbrand D., te Dep Burg, mishandeling, f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Nicolaas Cornelis L., te De Rijp, diefstal, 2 weken gevangenisstraf. Neeltje B., huisvrouw van C. S., te Broek op Lange- dijk; mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis,

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2