STADSNIEUWS. B li 1T iü H hA I). VEERTIG UUR IN EEN BALLON. keu Stand is door den heer Kroon echter ontslag ge vraagd en gekregen. Het is Zeker wel een zeldzaam heid, dat de amhten van burgemeester en notaris ver- eenigd zijn. UIT WEST-GRAFTDIJK. Woensdag-avond gaf het fanfarecorps „Graftdijk" een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Van Marle alhier. Behalve de 9 muzieknummers van het programma werden tot afwisseling- voordrachten gehouden, die in den regel nog al in den smaak val len, wanneer de rollen aan daarvoor geschikte perso nen worden gegeven. Van die voordrachten noemen we: „Toon en Toos naar de opera„Twee slachtoffers van de woning wet;" „Twee straatslijpers;" „Weet u wat er ge beurd is?" en „Jaap en Dries terug van de Leeuwar der tentoonstelling." De muziek werd met genoegen gehoord en het fanfarecorps toonde goede vorderingen te maken. aan het hoofdbestuur van 1200. genoemden bond een gift UIT HOORN. Gisteren werd bij den heer Markus, gemeentebode en marktmeester der kermis te Iloorn, door de H. IJ. S. M. een uit Amsterdam verzonden pakket bezorgd, inhoudende een taart en een begeleidend schrijven, onderteekend Kermisreiziger. Bedoelde taart bleek zwaar vergif te bevatten, want nadat mej. M. en de 14-jarige dienstbode Trijntje Ap pelman er een stuk van hadden opgegeten, werden beiden zoo onpasselijk, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij Mej. M. mocht dezo niet meer baten, want na een hevig lijden is deze hedenmorgen om 3 uur over leden. Aan de dienstbode zijn 's nachts de Heilige Sacra menten toegediend, doch, hoewel ze hevige pijnen lijdt is haar toestand thans eenigszins gunstiger. Men hoopt haar althans in het leven te behouden. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Nader wordt gemeld, dat de taart arsenicum bevatte en dat er op het briefje stond: „Nu, oude, smul daar maar lekker van met je familie, en wensch je in ge zondheid weer met de kennis aan te treffen. Een oude kermisklant." Vermoed wordt dat er een wraakneming in het spel is daar de oude heer met plaatsing van de kermisin- richtingen belast was. Vanmiddag was de toestand van het meisje niet buiten gevaar. Vermoed wordt, zoo meldt men ons nader, dat E. G„ een 35-jarige schoonzoon, de dader is. De man is sinds een week niet thuis geweest, terwijl zijn vrouw bij Markus woonde. Men heeft van hem tijdens zijn afwezigheid niets gehoord. DE VLIEGWEER. Van den heer Leon Verstraeten staat een aardig kiekje in het laatste tijdschrift Pak me mee, of liever van zijn toestel want de opname geschiedde tijdens den eersten vlucht te Bergen op Zoom. De impresario, de heer de Graauw meldt ons nog, dat de heer Verstraeten bij zijn eerste groote optreden in het publiek, bij den wedstrijd te Rouaan, waaraan 26 vliegers deelnamen, den zesden prijs behaalde voor de hoogste vlucht en den eersten prijs voor de lengtevlueht hij bleef toen 105 minuten in de lucht. Te Brussel verwierf hij den vierden van de Belgische vliegmannen, den eersten voor het vliegen met passa giers en den eereprijs voor bekwaamheid. Eindelijk te Ohatelet den eersten prijs voor het grootste aantal vluchten. BENOEMD. Tot directeur van het openbaar slachthuis te Leiden is gisteren benoemd dr. W. Stuurman, directeur van het slachthuis alhier. De benoemde verkreeg 18 stemmen tegen 13 stemmen, uitgebracht op No. 2, den heer G. G. J. Westholz, adj.-directeur van het slacht huis te Rotterdam. GESLAAGD. Gisteren slaagden aan de universiteit te Amsterdam voor het theoretisch geneeskundig examen de hoeren K. Edel en R. E. Wieringa, vroeger alhier. REM. GEREF. GEMEENTE. Men verzoekt ons te melden, dat voortaan, te begin nen aanst aanden Zondag 2 October, de godsdienstoefe ningen in de Remonstrantsehe Gemeente om half elf zullen aanvangen. UIT LIMMEN. Gisteravond vergaderde de afd. te Limmen van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" in liet lokaal van den heer Winder. De voorzitter, S. G. L. T. Baron van Fridagh opende de vergadering met een woord' van welkom aan de aanwezigen. Nai voorlezing der notulen welke onveranderd wer den g'oedgekeurd, werd door den afgevaardigde, den heer G. J. Meijer, zeer ten genoegen der aanwezigen een verslag uitgebracht van de 1.1. gehouden algemee ns vergadering te Amsterdam. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de a. algemeene vergadering te Amsterdam, welke buiten eenige punten ter opheldering geen aanleiding gaven tot bijzondere aanmerkingen. Tot afgevaardigden werden de heeren S. G. L. F. Baron van Fridagh en G. J, Meijer gekozen, terwijl bij eventueele verhindering mej. E. KieftSlot en de heer P. J. Kuijs zullen vervangen. De aanschaffing van een draagstoel werdl naar be vinding van de finantieele draagkracht aan het be stuur overgelaten. Met nog eenige besprekingen over het voorstel „CastricumHei looLimmen" waaraan ook door andere afdeelingen adhaesie werd betuigd, en waar van ook het billijke in Amsterdam naar te hopen is, zal worden ingezien, sloot de voorzitter na; dank aan de aanwezigen de vergadering. GEHEIMZINNIG. In) de brievenbussen van de neringdoenden te Nij megen is een prospectus; geworpen voor een in de ker- misweek (38 October) daar ter stede te houden Etalage-wedstrijd, uitgeschreven door een eerstdaags verschijnend „Nijmeegsch Weekblad," Weekblad voor Huishoud- en Winkelbelangen. Van wie de zaak uitgaat, wordt in het prospectus niet gezegd, evenmin wie in dezen belangrijken strijd pk bevoordeelaars zullen optreden. Een en ander naar de Prov. Geld. en Nijm. Ct. dunkt toch van zeer overwegend belang voor de deelnemers, die zich in een Boekhandel aldaar moeten aanmelden en van wie 5 inleggeld wordt geëischt. De voorzichtigheid van de Nijmeegsche degelijke neringdoenden kennend, gelooft het. blad niet, dat zulk een onderneming, op touw gezet door eene X, eenig aireces hebben zal. Daarenboven spoort, het actieve bestuur der Nij meegsche lla.ndelsvereeniging dat de zaak onder zocht in eene advertentie, opgenomen in de Prov. Geld. en Nijm. Ct. de neringdoenden tot voorzichtig heid in dezen aan. AGITATIE-BAKKERSBEDRIJF. Zondag den tweeden October zal er in 30 steden van ons land een vergadering gehouden worden ten einde een nationale betooging te krijgen voor de af schaffing van den nachtarbeid en voor den wettelijken 10-urigen arbeidsdag voor bakkers. Ook hier te Alk maar heeft zulk een vergadering plaats n. 1. te 11 urn 's ochtends in het lokaal Diligentia waarin als spreker zal optreden de heer A. J. Goedhart, hoofdbestuurslid van den Alg. Nederl. Bond van arbeiders^sters) in het Bakkers-chocolade- en suikerhewerkersbedrijf te Am sterdam. Tal van organisaties hierterstede zijn tot deze ver gadering uitgenoodigd, terwijl ieder welkom is en eeu •oote opkomst zal worden beschouwd als een steun aan de bakkersgezellen in hun strijd, welke een einde moet maken aan een toestand, die tegen humaniteit en hygiëne ingaat en het gezinsleven van zoovelen bederft SCHEEPSWERF „HONDSBOSCH." Van de werf ,/t Hondsbosch" te Alkmaar liep met goed gevolg te water een nieuwe stalen vrachtmotor boot, lang 89 voet, breed 15 voet 7 dm., hol 5 voet 3 dm., gebouwd voor rekening van den Heer D. de Vries Sr. te Middelburg en bestemd voor den dienst VlissingenMiddelburgAmsterdam. Het vaartuig dat geheel naar de eischen des tijds is ingericht, zal worden voortbewogen door een 28 P.K. „Kromhout' motor, uit de fabriek van de firma D. Goedkoop Jr te Amsterdam. SNIPPERS UIT HET HBLD. - Ontvangen twee kaartjes: ,.X en Y bevelen zich beleefd aan als Getuigen bij Huwelijksvoltrekkingen. Staan steeds borg voor fat soenlijke en net gekleede getuigen. Ook aan huis te ontbieden." En: ,,De ondergeteekenden bevelen! zich aan voor Net Gekleede Getuigen, des Woensdags 0.65, des Donderdags 0.80 de persoon." Gelezen op een winkelruit: „Te koop een mooien nota houdte tavel. Hier te be- frage." -Uit De Zeeuwsche Koerier: „Een tweede gediplomeerde Tandarts is aan het ca binet gehecht." Welk Vlaamsch in Nederlandsch overgezet zijnde be duidt: is San de kliniek verbonden. Gelezen in een poffertjeskraam: „Poffertjes, Wafelen en Beignets a la Vaniele wor den gereserveerd op blauwe bordjes." KORTE BERICHTEN. De 30-jarige horlogemaker H. te Terborg is gis termiddag nabij Velp door een automobiel aangereden. De man, die nog per tram huiswaarts reisde, is aan de gevolgen overleden. Tijdens de afwezigheid van de moeder is de 2V2- jarige J. II. M. in de ouderlijke woning te Rotterdam DE AMBACHTSSCHOOL. (Vervolg.) Wij moeten het er voor houden, dat de steller v„„ het stuk de bedoeling van het bestuur niet juist heeft weergegeven of dat men in een onbewaakt oogenblik is medegegaan met eene redactie, die, wel verre van samenwerking te bevorderen, er op berekend schijnt een scheuring te veroorzaken. In elk geval moeten wij uwer vergadering afraden in te g-aan op het voorstel om in letter d van de conclusie (bijlage no. 44) het woord „ontworpen" te schrappen. Daarvoor bestaa des te mindter aanleiding nu een nader overleg met het bestuur der school te noodzakelijker is geworden, na dat wij van den Inspecteur van het middelbaar onder wijs, belast met het toezicht op het handelsonderwij Dr. P. Fockens, een schrijven hebben ontvangen, ge- dagteekend 21 Augustus 1.1. No. 1953, waarin wordt medegedeeld, dat eene volledige scheiding, ook admi nistratief, zal moeten tot stand komen tusschen den Handelsavondcursus en de Ambachtsschool. Deze cur sus zal, naar Dr. Fockens meent, eene zelfstandige in richting moeten worden, onder leiding van den heer Versteege en diens personeel, noodig als hij het acht, dat partij worde g-etrokken van de ervaring der in de ze gemeente werkzaam zijnde handelsdocenten. Wordt daartoe overgegaan, dan zullen wellicht voor de gemeente geen 17 leer- en teekenlokalen behoeven to worden gereserveerd en zal dus wijziging van hut plan van het gebouw niet kunnen uitblijven. Doch al zou het plan uit dezen hoofde geen wijziging behoeven te ondergaan, dan blijkt uit dit geval toch duidelijk, dat omstandigheden zich kunnen voordoen, op grond van welke het gemeentebestuur wijziging moet kun nen verzoeken voor hetgeen voorloopig „ontworpen" Wat dat plan aangaat wenscheu wij er op te wijzen, dat de g_g vorm voor het te stichten schoolgebouw, waartegen het bestuur der school zoovele bezwareu heeft opgesomd, niet zoozeer door ons college, dan wel door den Inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer de Groot, is aangeprezen. De opmerking aan het slot van den brief van het bestuur der Ambachtsschool, als zou punt f onzer con clusie (bijlage No. 44) foutief gesteld zijn, kunnen wij niet d'eelen. Wij hebben expresselijk de woorden van de Gemeentewet gekozen. Zoowel in art. 194 als in art. 230 dier wet is sprake van vervreemden, bezwa ren en verpanden, van onroerend goed. Een huis ver panden beteekent trouwens: er hypotheek op nemen (zie Van Dale, Groot Woordtenboek der Ned. taal op „Verpanden"). Met de door ons, op het voorbeeld der aloude, beproefde Gemeentewet gekozen redactie, ach ten wij de belangen der gemeente alleszins gewaar borgd en beschermd en schijnt het ons toe, dat de wij ziging der Oommissie daarin geen verbetering brengt. Op grond van het bovenstaande veroorloven wij ons de conclusie vau ons voorstel (bijlage No. 44) in dier voege te wijzigen, dat achter de woorden: „op een ter rein tusschen de Hoornsche vaarten", worde gelezen „of op een nader in overleg met het bestuur van de Ambachtsschool te kiezen terrein." De het V., zij van een stoel in een kuip waschwater gevallen, moeder vond bij haar thuiskomst het jongetje op hoofd dood in de kuip met. water staan. De arr. rechthank te. Breda veroordeelde G. die terecht stond wegens poging tot vergiftiging- ner vrouw te Prinsenhage, tot 10 jaar gevangenisstraf. De eisch was 12 jaar. T.Ia ver°nderstelling, dat de staking en uit sluiting te Enschedé de financieel© positie van den Nederl. Bond van Textielarb. „De Eendracht" wel zou hebben verzwakt, zonden de wevers ran Lancashire KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. In de laatstgehouden vergadering van de Kamer waren tegenwoordig de heeren A. Prins Az„ voorzit ter, 8. de Lange PBz., IL. P. I'binlc Melenbrink en. C. Bosman Gz. Afwezig de heeren A. P. I. Conijn we gens uitstedigheid, P. J. Boom wegens ongesteldheid en J. G. Potgieser. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voorts kwam in behandeling het ingediende ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet en het naar aanleiding daarvan aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres van de Kamer van Koophandel te De venter. Op voorstel van den voorzitter werd deze zaak echter tot de volgende vergadering aangehouden we gens de afwezigheid van drie leden. Daarop werden door den voorzitter de heeren de Lange en Bosman benoemd tot het nazien der reke ning en verantwoording over 1909, die na d© stukken te hebben vergeleken adviseerden tot goedkeuring, waartoe werd besloten. De rekening sloot in ontvang sten met 184.5372 en in uitgaaf met 172.29 met een batig saldo van 12.2472. Vervolgens werd een voorstel gedaan door den voor zitter om nogmaals een poging te doen bij den Raad tot verbetering en uitbreiding van de aanlegplaatsen aan het Kanaal, die steeds meer onvoldoende zijn, tot j ongerief van verkeer en marktwezen. Na breede dis cussie over dit onderwerp en over hetgeen door de Ka- I mer vroeger reeds is gedaan om verbetering te ver- j krijgen, werd besloten een missive aan den Raad te richten. De bedoelde missive luidt in haar geheel aldus: „Onder referte aan de adressen, die wij in vorige ja ren omtrent hetzelfde onderwerp aan U E. A. inzon den, gevoelen wij ons gedrongen door de groot© belan gen, die voor den handel en het marktwezen in deze gemeente betrokken zijn bij eene verbetering van de aanlegplaatsen aan de Kanaalkade, om ons nogmaals tot Uwen Raad te wenden, ten einde er met klem op aan te dringen, dat in deze aangelegenheid niet lan ger zal worden stil gezeten. „De groote behoefte aan meer aanlegplaatsen werd door den Raad in het jaar 1898 'bij de behandeling van ditzelfde onderwerp algemeen erkend. In dat jaar werd dan ook een geheel uitgewerkt plan tot het ma ken van steigers aan het Kanaal aangenomen. Een voorgenomen verbetering aan de Kaarsemakersgrach't kwam echter de uitvoering van dit plan verstoren; het werd aangehouden, maar niettemin werd op 16 November 1898 besloten tot het maken van een plan kier langs de geheele Kanaalkade. „Wij wenschen U E. A. in herinnering te brengen, dat dit besluit met algemeene stemmen genomen is, naar aanleiding van de toen reeds unaniem bestaande overtuiging, dat de handel en het marktwezen hieraan onmiddellijk behoefte had. Doch ook dit besluit is on uitgevoerd blijven liggen. De noodzakelijkheid1 verbetering is in de 12 jaren, die na dien tijd verloo- pen zijn, nog zooveel grooter geworden daar handel en verkeer nog belangrijk zijn toegenomen, Zoodat het naar ons is gebleken voor den havenmeester ondoen lijk is tijdens vele markten om aan de komende booten en schuiten de noodige aanlegplaatsen aan te wijzen. Van dezen hoogst ongewenschten toestand ondervindt de handel op het marktwezen steeds meer ongerief en lijdt de gemeente zonder twijfel reeds indirect schade. Wij geven U E. A. om- deze redenen nogmaals eer biedig in overweging tot uitvoering van het destijds genomen besluit te doen overgaan of althans onmid dellijk verbetering te doen aanbrengen en daarvoor de noodige gelden uit te trekken op de begrooting, die weldra bij U E. A. in behandeling zal komen." SCHOOLREISJES. In de vergadering der afdeeling Alkmaar van het N. O. G., gehouden op 23 September, is nit de leden een commissie benoemd, die zich gaarne zal belasten met het verstrekken van inlichtingen, wanneer klassen van Alkmaarsche scholen een schoolreisje willen ma- kén. levens zal die commissie naar middelen zoeken, om eventueele tekorten te kunnen aanvullen. KWARTETWEDSTRIJD. Men deelt ons mede dat de verworven bronzen 11 dailies vervangen zullen worden door zilveren. Inplaats van dén heer de Maas, had' in ons verslag moeten staan de heer de Haas. GESLAAGD. Aan de Leidsche Universiteit, werd heden met gun- stigeu uil slag afgelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer P.' G. L. M. van Sons- beek. PREDIKBEURTEN. 2 October 1910. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree, bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. de Pree, Heid. Gat. Zondag 28. Voorbereiding tot het H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Prop. J. M. Leendertz, beroepen pred. te Wieringen. Rem.-Geref. Kerk, 10' U uur, Ds. de Regt.- Gereform. Kerk. Voormiddag 10 uur en avond uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 4 uur, godsdienst oefening. Ohr. Ger. Gem. Gebouw „Relioboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraeht D 83, Maan dagavond 8V2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond va.. 8V2 tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- iingsvereeniging „Zacbeus", voor jongelingen boven 10 jaar. Zondagmiddag van 4 tot 5Y2 uur, vergade ring- van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- thuus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 9t/v uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. Doops bediening. Herv. Gem. te Stompetoren, 9'/2 uur, Ds. A. J. Werner. Herv. Gem. te Oterleek, 9l/2 uur, Ds. J. J. v. Meurs. Herv. Gem. te Schermerhorn, avond 6l/2 uur, Ds. Werner te Stompetoren. Geref. Kerk, preeklezen. Herv. Gem. te de Rijp, 10 uur, Ds. Kater. AGENDA VRIJDAG: Orpheus", repetitie, 8 uur, café „Central". „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/481/, uur; heeren-afdeeling 83/,93/, uur; „Het Gulden Vlies." ZATERDAG: Kegelclub „Onze Club", Kegelavond 8t/2uur, „de Unie,, Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, t74 uur, Diligentia. „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeling II 3%- 472 uur; meisjes-afdeeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." FRANKRIJK. De strijd tusschen revolutionnairen en hervormingsgezinden zal binnenkort op liet congres van den Algemeenen Arbeidsbond', de C(onfédération) G(énérale) au T(revail) worden gevoerd. In afwach ting hiervan geeft de vroegere tweede secretaris van •het hoofdbestuur, die het niet meer met de revolution nairen kon vinden, in de Matin zijn hart lucht om te voorkomen, dat de revolutionnairen hem zullen, overschreeuwen. De heer Thil vertelt, dat hij vol Munis zijn taak was begonnen, maar spoedig had ge merkt.^ dat de boekhouding niet in orde was. E11 dan deelt hij mede, dat drie bestuursleden in drie dagen 1400 frs. hebben verteerd, om den heer Pataud te zoe ken. Deze uitgave is echter niet geboekt. Ik, aldus de schrijver, was zoo onverstandig, te laten merken w^t ik er van dacht. Sindsdien werd1 ik ver volgd. Men verweet me, d.at ik omgekocht was door dc regeerinig. Vooral een leider van de C. G. T., een dooi en door revolutionair, die eenige dagen te voren als secretaris van een comité een feestmaal had gepresi deerd, dat aangeboden was aan Viviani, den minister van arbeid, heeft me met deze besehuldiging vervolgd. Een blad, dat uitgegeven werd door een- syndicalis- tisch-anarchistische drukkerij (en dat, hoe toevallig! gesteund' werd door een clericaal en reactionair over heidspersoon) overstelpte me met de ergste beleedi- gingen. Ondertusschen hoorde ik, dat men een arbeidsbeurs uit den omtrek van Parijs gedwongen had mij mijn mandaat als afgevaardigde ter C. G. T., dat mij se dert 6 ja-ar was toevertrouwd, te onttrekken. De heer Thil verkondigt nog meer verrassingen aan. DUITSCHLAND. Officieel is, naar Reuter meldt uitgemaakt, dat van de 12 rustverstoorders, die Dins dag- gedurende de ongeregeldheden in hechtenis zijn genomen, negen tot de socialistische vakvereeniging behooren, terwijl drie hunner ook nog leden zijn van de sociaal-democratische kiesvereeniginigvier der ge arresteerden zijn stakende kolenwerkers. Hieruit blijkt dé onjuistheid van de bewering der sociaal-democraten, dat de georganiseerde arbei ders van de firma Kupfer aan de onlusten geen deel hebben genomen. Gisteravond was het tot negen uur, afgezien van enkele kleine incidenten, rustig, ofschoon, ondanks het kras optreden der politie in de laatste avonden, weder om duizenden nieuwsgierigen op straat waren. Even na negen uur echter kwam het in Moabit toch nog tot eenige botsingen. Uit een huis in de Turmstrasse werd met een bloem pot naar de politie geworpen. Deze schoot daarop met hare pistolen op het huis, zonder dat iemand letsel kreeg. Toen daarna de straat werd schoongeveegd, werden eenige personen gewond. Ook op den hoek van de Beussel- en de Eras- musstrasse werd de menigte door de Berlijnsche en Charlottenburgsche politie herhaaldelijk achteruit, ge dreven, waarbij velen gewond en eenige personen ge arresteerdI' werden. Het heet dat de Tsaritsa in Eriedherg mooi voor uitgaat. Vermoedelijk keert de keizerlijke familie bc- gin-November weer naar Tsarskoje Selo terug. Voor liet vertrek zal de Tsaar Keizer Wilhelm nog ontmoe ten. RUSLAND. In welonderrichte kringen te St. Pe tersburg is men, volgens een bericht van daar aan het Berl. Tagebl." overtuigd, dat de teerling in de Firn schekwestie reeds is geworpen, nu de Tsaar zich over het jongste besluit van den Landdag zoo verontwaar digd heeft betoond. Men beschouwt het als zeker, dat de Tsaar het voorstel om den Finschen Landdag voor altijd te slui ten, Finland te verdeelen in een aantal Russische pro vincies en dezen een zwestwo en vertegenwoordiging in de Doema te verleenen, zal aannemen. Of het werkelijk zoo ver zal komen, valt nog niet met zekerheid te zeggen; wel is het een feit, dat Rus sische ambtenaren met belangrijke staatsstukken, be trekking hebbende op deze kwestie, op weg zijn naar Friedberg, de verblijfplaats va'n den Tsaar. - De bekende Fin Leo Mechelin, die vroeger de regeering in Finland leidde, verklaarde, dat de toe stand' tegenwoordig moeielij'lt is. Mocht Rusland1 de wetten voor ons, zeide hij, afkondigen zonder dat ze in den landdag zijn geweest, dan zullen ze geen bindende kracht voor ons hebben, want de Tsaar heeft in Juni 1906 nog het landdagreglement bekrachtigd. En als de keizer een wet- bekrachtigd is dit een waarborg voor de onschendbaarheid. Thans tracht Rusland echter juist deze wet te schenden. SPANJE. Onlangs werd gemeld, dat de dagen van den heer Canalejas als minister-president geteld waren. De heer Canalejas heeft aan den correspon dent der Voss. Ztg. verklaart, dat dit alles onzin is en dat hij op 2 October met zijn geheele ministerie voor de Kamer zal verschijnen. In de Kamer zal alles zonder moeilijkheden gaan, maar in den. Senaat ver wacht hij groote bezwaren. Toch hoopt hij overwin naar te blijven. Alle oppositiepartijen hebben zijn be scherming noodig, de radicalen om te kunnen bewij zen, dat de monarchie reddeloos aan de reactie is over geleverd en de reactionairen om den ouden invloed •aan het Hof te herwinnen. Gemengde mededeel ingen. ERNSTIGE MISDAAD. In Schönhagen werd gisternacht de 52-jarige land bouwer Klein met- zijn echtgenoot© door den knecht vermoord. De moordenaar had! deö landbouwer bij het voederen van het vee in den stal doodgeslagen, vervol gens in huis de vrouw van het leven berobfd'. Hij be gaf zich daarna naar de heide dochters resp. 16 en 25 jaar, die reeds te bed lagen, bond haar handen en voe ten en dreigde haar met den dood, als ze schreeuwden. De oudste dochter had voldoende1 tegenwoordigheid van geest om den onverlaat op zijn vraag, waar het geld geborgen was, een verafgelegen plaats te wijzen. Het gelukte haar en haar zuster int.usschen los te ko men eu te vluchten. De moordenaar ging er op een da mesfiets vandoor met een bedrag' van nog geen zeven gulden een ander bericht zegt echter dat hij nog ongeveer zeshonderd gulden heeft meegenomen TERRORISME VAN MELKHANDELAREN. De centrale vereeniging van' melkhandelaren te Hamburg' had verscheiden niet aangesloten leveranciers in een schrijven aangezegd, dat ze niet betaald zouden worden, als zij verder melk aan goedkooper verkoopen- cic handelaren wilden leveren. De leveranciers dien den een aanklacht wegens afpersing in en de 13 leden van het bestuur kregen elk 8 dagen gevangenisstraf, terwijl de secretaris, die den brief geschreven had, er met 2 afkwam. Kolonel Odinzoff, een Rus, is per ballon van St. Petersburg naar Taganroz aan de zee van Azos ge reisd. De ballon werd ter hoogte van 2500 meter door den storm als een speelbal heen en weer geslingerd. De luchtreiziger spreekt van prachtige tooneelen die aanschouwd werdeneen omgekeerde regenboog, ber gen vau wolken, die menschen- en diervormen aanna men. Het laatste deel der reis ging op een hoogte van 5000 meters. De thermometer wees 28 graden on der nul. Het ventiel bleek bevroren, maar ging einde lijk open. De landing had goed plaats. DE OPGAANDE ZON. Van het fiasco van bovenstaand) stuk te Berlijn heb ben we gisteren reeds gewaagd. Het Berliner Tage- blatt noemt het Ileijermans' slechte werk. Het blad verheugt zich er overigens over dat het koninklijk too- rieel zijn deur geopend heeft voor den levenden „dap peren en onverschrokken zegger der waarheid." De Morgenpost meent, dat Ileijermans de wijziging en den smaak van het Berlijnsche puibliek niet opgemerkt heeft, vindt het thema onverkwikkelijk, de behande- 'ing hinderlijk breedvoerig.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2