BINNENLAND. STAlSS-MliBij ITEM LAK B. De heer Van den Bosch acht dat niet Juist, als het beschouwd! wordt als een "vertrouwelijke mede- deeling aan den raad. De heer TJitenbosoh zou het stuk openbaar willen maken, omdat reeds bij het publiek wantrouwen inzake het beheer van publieke werken begint te ko men, waartoe het optreden van den heer Pot ook bui ten den raad reeds beeft medegewerkt, blij vreest dat dat wantrouwen slechts zal toenemen, als de zaak niet openbaar wordt gemaakt. Dej voorzitter herinnert er aan, dat de heer Pot met de zaak eigenlijk nog maar aan de voorrede is. De heer Uiten bosch neemt dat aan, doch dat doet niets ter zake. Is de zaak openbaar, dan kan men er ook in 't openbaar op antwoorden. De heer Glinderman merkt op, dat d© heer Pot buiten de raad voor zijn eigen daden verantwoor delijk is. De heer Pot neemt die verantwoordelijkheid gaarne op zich. Daarna wordt besloten de aanklacht van den heer Pot voor dc raadsleden te doen drukken. De heer Uitenbosch vraagt den voorzitter, of deze zijn briefje heeft ontvangen waarin hij ge vraagd heeft enkele vragen te mogen stellen aan het hoofd der politie. De voorzitter: Dat heb ik ontvangen. De heer Uitenbosch op gevaar af, een repri mande te krijgen over het feit, dat ook ik over een ambtenaar afkeurend spreek in het openbaar zou ik enkele vragen willen doen over een politie-ambtenaar. De voorzitter zegt, dat het aan hem zal staan, of hij die vragen zal beantwoorden. De heer Uitenbosch vraagt nu, of het den voorzitter bekend is, dat door den inspecteur D. Sepp wordt opgetreden op een wijze, die gevaar oplevert vc>or anderen. 2e Of er waarborg is, dat bovengenoemd optreden zal worden tegengegaan, eventueel gestraft Deze vragen toelichtende herinnert spr. aan zijn veroordeeling tot. 25 boete wegens beleediging van den heer Sepp, doch wenscht hij er de nadruk op te leggen, dat hij deze interpellatie niet met wraak doet de vraag aan den voorzitter was reeds voor de uit spraak van de rechtbank verzonden. Spr. zijn echter feiten ter oore gekomen, die de vrees wettigen, dat indien deze ambtenaar zoo doorgaat, er gevaar ont staat voor anderen. Niet alleen wil spreker noemen de mishandeling van een vrouw, het feit, dat aller minst is tegengesproken, doch hij zou willen vragen of het ook mag worden toegestaan, dat iemand, die een klacht komt doen bij de politie, wordt toegevoegd Houd je mond, of anders zal' je van 't bureau getrapt worden? Of het verder aangaat, dat een hoogst res pectabel ingezetene, dien de inspecteur wil bekeuren op onhebbelijke wijze wordt aangehouden, zoodat de man van de fiets valt, waarna cle inspecteur, ziende wien hij voorheeft, stilletjes aftrekt? Spr. vreest, dat als het zoo doorgaat en deze ambte naar wordt herbenoemd, wij hier opgescheept zitten met iemand, waarvan wij later evenals te Hoorn zou den moeten zeggen„Goddank dat hij weg is." Waar da burgerij, die haar geld er voor betaalt recht heeft op bescherming door de politie, hebben wij hier een inspecteur die het contact met dè burgerij op minder prettige wijze schijnt te zoeken en spreker her haalt, dat het niet in het belang der gemeente zal zijn, indien zoodanig persoon wordt herbenoemd. De voorzitter wenschte bij de hem gestelde vragen niet gebruik te maken van artikel 24 der ge meentewet, en heeft daarom den heer Uitenbosch gele genheid1 gegeven bij de rondvraag. Hij wil op de vragen dit antwoorden. Dagelijks is hij voor een iader hoog of laag geplaatste te spreken, en kan men klachten over de politie bij hem inbren gen. Deze klachten zullen dan1 door spreker worden onderzocht en hij zal niets onbeproefd' laten om na te gaan, of ze gegrond of ongegrond1 zijn, en daarnaar maatregelen nemen, die noodig mochten blijken. Aan deze vergadering is spreker als hoofdi der politie geen verantwoording schuldig en hij laat klachten, die hem op deze wijze bereiken langs zich heen glijden. De klachten, die hier geuit zijn hebben niet den minsten invloed op sprekers oordeel over den inspecteur, dat niet anders dan gunstig is en omtrent wien bij spre ker nooit klachten zijn ingekomen. De heer II itenboseh: Dan zullen ze wel komen. De heer Boelmans ter S pri 11 ziet geen verschil in de bespreking van den heer Looman door den heer Pot en die van den h'eer Sepp door den heer Uitenbosch en meent, dat men dan ook den heer Bot had moeten laten spreken. De heer Pot dankt den wethouder voor deze woorden. De heer Fortuin heeft daarop ook de aandacht willen vestigen door een interruptie. Den voorzitter is dat ontgaan. Hij meent echter dat het niet hetzelfde is en bovendien waar hij duidelijk heeft gezegd, dat hij deze klacht van den heer Uitenbosch niet accepteert is dat voor het pu bliek voldoende. De heer Fortuin is van gevoelen, dat de heer Uitenbosch, die meende dat de heer Pot niet kon door gaan, met twee maten meet. Voorts verklaart hij, dat het hem leed' doet, dat op deze wijze over een jonge man van zeer goede opvoeding en beschaving hier zoo is gesproken. De voorzitter verklaart, dat indien de heer Sepp in ijver en plichtsbetrachting doorgaat als tot heden, hij niet aarzelen zal hem weder te benoemen. De heer Fortuin geeft als zijn meening' dat de heer Uitenbosch wel uit wraak heeft gehandeld en verdedigt den heer Sepp. De discussie wordt daarop gesloten. De heer Pot vraagt hoe het staat met de kwes tie van het grondbedrijf. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak in voorbereiding is. Voorts vraagt de heer Pot inlichtingen omtrent de gasleverantie aan Bergen, waarop de voorzitter ant woordt, dat het rapport der gascommissie den raad spoedig zal bereiken. Verder wordt door den heer Pot verzocht nota te willen nemen van de verordening voor gemeente ambtenaren te Apeldoorn wat betreft' het inhouden van de verhoogingen. tDe voorzitter geeft den heer Pot in overwe- ging daartoe maar een voorstel te doen. De heer Pot acht dat niet op zijn weg en heeft daarvan ook geen schitterende ervaringen. De voorzitter: Laat dat u dan een les zijn. De heer P o t: Dat is ook een idee. Ten slotte vraagt de heer Pot nog of door Alk maar evenals door Hoorn oolc niet gevraagd kan wor den om hier de rijkstwinbouw-wint«school te stichten. Da to orzitter zegt, dat hij daarover in ge heime zitting mededeeling kan doen. De openbare vergadering wordt daarop gesloten. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de We reldtentoonstelling te Brussel geopend blijft tot 7 No vember a. s. Dat is dus nog gedurende een volle maand. NEDERLANDERS TE LISSABON. Aangezien kan worden aangenomen dat na het uit breken der revolutie in Portugal voor de veiligheid ran Aederiandsche onderdanen te Lissabon g'een go- Vaar bestaat, zijn maatregelen te hunner bescherming, b.v. door uitzending van een marineschip, voorshands niet noodig geoordeeld. PARTICULIERE LANDEN IN HANDEN VAN VREEMDEN. Het particuliere land Semplak, liggende in dè af- deeling Buitenzorg op Java, is aan een Duitsche com binatie verkocht voor de som van 1.050.000. Het land is 4785 bouws grond, voor een deel beplant met thee en Liberia-koffie, het hoofdproduct is echter rijst. De verpondingswaarde bedraagt 552.120; op 81 December 190.9 telde de bevolking 13.573 zielen. Gemengd nieuwe UIT St. PANCRAS.^ Woensdag werd bij den heer D. Stam te Noord- sehanvoude 's morgens een bijeenkomst gehouden door het diagelijkseh bestuur van de plaatselijke com missie der Tuinbouw-Ojiderlinge te Zuid-Scharwoude. Deze bijeenkomst was belegd voor het nazien der na gekomen loonlijsten, yoor welks1 nazien reed^ op 12 September 1.1. door het dageljjksch bestuur eene zitdag was gehouden. Het invullen en afgeven der loonstaten door de le den, hoewel nog al eens veel te wenschen overlatende, wordt toch al beter, hetgeen ten zeerste in het belang is voor een goede en vlotte administratie der Tuin bouw Onderlinge verzekering. Na deze dagelijksche bestuursbijeenkonxst, welke opk werd bijgewoond doo het lid' van de commissie van toppieljt den heer S Zeeman, werd in den namiddag een algemeene plaat selijke commissievergadering gehouden in hetzelfde lo kaal van den heet' D, Stam, Dit district vertegenwoordigt als plaatselijke com missiën 13 gemeenten en wel St. Papcras, Qudkar spel, Noord-Schanvoude, Zuid-Scharwoude, Broek op Langedijk, Koedijk, Wamcn-huizen, Sehoorldam, Ha renkarspel, St, Maarten, Alkmaar, Nieuwe-Xiedorp en H eer-Hugowaard. Voorzitter hiervan is de heer A. Nobel van Bt Paneras, secretaris de heer A. C. Kroon te Oudkar spel en lid van hel dagelijksch bestuur de heer G Barton van Noord'-Scharwoudf', Na opening door den voorz. werden door den secre taris gelezen dp iipfulpn van de algemeene plaatselijke eommissie-vergadèring, gehopdep ,5 Januari 1.1. na en kele besprekingen werden deze notulen algemeen goed' gekeurd. Hierop volgde eenige mededeelingen over de plaats gehad hebbende ongevallen in het district, dit bedroeg vanaf de oprichting 1 Juli 1909 thans 46 ongevallen, waarvoor een gezamenlijk bedrag is uitge keerd groot J 831.72, hierbij komen dan nog 3 onge vallen welke langer dan 2 maanden zijn uitgekeerd en daardoor bij de Directie in behandeling zijn, yyelke dan ook in de uitkeeringsposteri voorziet, (Wordt vervolgd,) VERMIST. Een 10-jarig jongentje, dat Woensdag op de Rozen gracht te Amsterdam bij een kibbelpartij een kame raadje van gelijken leeftijd met een mesje gestoken heeft, i.s sindsdien niet in de ouderlijke wonjng terug gekeerd. De toestand yan den verwonden jongen is niet van ernstigen aard, BALDADIGHEDEN. Te Haarlemmermeer komen er in de laatste nachten herhaaldelijk ernstige baldadigheden en vernielingen voor van ploegen, eggen en meer landbouwgereed schappen die in het land achtergelaten zijn om den volgenden dag weer te worden gebruikt. Bij enkele laudbouwers is gisternacht wel een schade toegebracht var. J 50100. Alle nasporingen van de politie zijn nog tevergeefsch, terwijl er voortdurend op andere plaatsen weer nieuwe gevallen zich voordoen. Men zal nu trachten met behulp van een politiehond de daders op te sporen of aan te wijzen. De oorzaak van dit alles is gelegen in het feit, dat er vele vreemd© arbeiders in de gemeente werk vinden en kunnen- krijgen, terwijl inwoners bijna geen vol doend werk kunnen vinden. Daardoor is er een gisting' ontstaan onder de aldaar wonende arbeiders, waarvan het einde nog niet te overzien is. „JAEPIE JAEPIE." Woensdag overleed te Egmond^aan-Zee in 78-jari- gen ouderdom de oud-schipper van de reddingboot der Noord- en Zuid-.Hollandsclie Recklingmaatschappij, de bekend© „Jaepie Jaepie" uit het hoek van den heer C. Joh. Kieviet. Gedurende 40 jaren was hij in dienst der N.- en Z.-H. Reddingmaatschappij, in welken tijd hij meer dan 100 menschenlevens heeft helpen redden. In den bekenden Pinksterstorm van 1861 redde hij alle opvarenden van een drietal schepen, die op de Egmondsche kust gestrand1 waren. BLOEMENTENTOONSTELLING TE HAAR LEM. De rekening der Haarlemsche bloemententoonstel ling' zal sluiten met een nadeelig saldo van 2000, dat door het Rijkssubsidie wordt gedekt. DE BRUID ER VAN DOOR. Toen dezer dagen te Delden een huwelijk zou wor den voltrokken en dc bruidegom met de getuigen op het bepaalde uur ten stadhuize verscheen, liet de bruid zich wachten. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat ze was vertrokken en haar vrijheid wilde behouden. KLEINE AVONTURIER. Te Sittard werd dezer dagen nabij het station opge merkt een jongetje van omstreeks S^-jarigen leeftijd, hetwelk al weenende vertelde, met den trein te zijn gf-komen en nu steeds zoekende was naar zijn ouders. Door de gemeentepolitie werd het knaapje, dat vloei end Duitsch sprak en verklaarde Ewald Joesten ge naamd te zijn, voorloopig onder dak gebracht en van voedsel voorzien. Aan welk station het kind op den trein was gestapt, wist het niet te verklaren. Terwijl hiernaar het onderzoek in gang was, verscheen in den avond de vader van den kleinen reiziger, die na een lang en vruchteloos zoeken in zijne woonplaats Heer len, eindelijk van eenige pex-sonen aldaar vex-nam, dat zij het knaapje in den trein hadden zien klimmen en met dezen na hun een adieu te hebben toegeroepen, in de richting Sitterd verdween. Men.kan zich de vreugde van den vader en 't kind, dat steeds oixx zijxx ouders jammerde bij hxxn wederzien beter voorstellen dan wij dit kunnen beschrijven. (L. K.) DE VLIEGWEER. Kouden we gisteren in een deel der editie nog me- dedeelen, dat de heer Verstraeten na zijn mooie vluclxt van negen minuten er xxog twee oixdernanx van resp. 6 en, 5 mixxuten, welke xxiet minder welgeslaagd moch- ten heeten, en in verband hiermede hulde betuigen aan den vliegman, die dexx eersten dag reeds toonde meester iix de nieuwe kunst te zijxx, den buitexx-lezers zijxx we deze aanvulling vaxx het verslag nog verschul digd. Gaarne nemen we deze gelegexxheid nog even te baat, om thans, nu de geheel nieuwe impressies wat beter verwerkt zijn, aaxx het haastig opgeschreven re laas van gisteren nog een paar woorden toe te voegen. Wij vermoedeh, dat het meerendeel der aanwezigen gisteren eenige oogenblikken zeer sterk onder den in druk zijn geweest tan hetgeen ze gezien hebben. Tref fexxd stil wa.s het, toe» de vliegtnan zijn toestel had be klonximen. De grootste acteur kan niet een grootr. spanning te weeg brexxgen, dan de man-van-durf giste ren deed, die door zijn zeker, rustig optreden boven dien bij de massa elk opkomend gevoel van vrees deed wijken. Juist die zekerheid, gevoegd) hij de totale af wezigheid van wat naar vertoon zou kunixeix zweenxen deed prettig aan. Alleen) het helsch gezoem van den motor beangstigt een oogenblik, Niet zoodra echter is - alweer zonder vertoon het teeken van vertrek gegeven, of men is een en al gespannen aandacht. On merkbaar bijna zoo geleidelijk gaat ïxa een aanloop van 5070 meter het toestel de lucht in en het is een tref- fend moxxxent als men i'uiixxte ziet txxssclxen het toestpl en dp aajdf. I» pep nxinim»m yap. tijd) is, met sierlij ke golvingen, het toestel een vijftig meter gerezen het is een beweging, die met zacht en regelxnatig stei gerexx het best kan worden vergeleken en op „vliegen' niet het pp'ns-t lijkt. Den persten tocht' volgt men'met gespannen aan dacht elite pyojutie, eljte daling, elke klimming, elke wending' neexxit men waar, men houdt geen oog yan liet- toestp] af, dat de lucht vervult met het ongekende op verren afstand hoorbaar gezoem, dat nu eens zaehtkens wegsterft dan weer toeneemt in kracht, zeer sterk wordt als de tocht ten einde loopt. Als een razende Roland nadert de vliegman, langzaam g'lijdexxd naar de aarde, maar met een snelheid die doet vreezen, dat hij veel te vèr over het grasveld zal strijken nxaar hij heeft nauwkeurig bergend en stopt midden op het terrein. Het Sturen hij de daling en de landing zelf geven nieuwe emoties en de plotse linge stilte na het gezoem doet wonderlijk aan. Doch de stilte duurt slechts kort, wordt onmiddellijk opge volgd door hoerageroep en handgeklap. De heer Ver Straeten neemt, de toejuiching genoegelijk en gemoede lijk in ontvangst, op gijn gelapt plooit een Wijde lach en zijn oog schittert ëyeix dan beantwoordt hij vriendelijk de hulde en. gaat kalm zijns weegs. Volkomen heeft hij gisteren bevestigd den eersten in druk, die» we Dinsdag van hem kregen e» ditm we al dus weergaven: degelijk en deugdelijk als zijn motor en het herrie-maken laat hij aan dezen over. De korte maar hartelijke toespraak van den heer Ripping ge tuigde evenzeer van sympathie als die van den heer de Gtoof pp bet'eenvoudige bedaxxkje: „Het heele ko- xxxiteit en alle massa volk hèrtplijk' «jènji" deed' prettig aan. Te oordeplen naaf dpzen eerste» dag spreken we de verwachting uit, dat de heer Vérstraefen hier in Alk maar zijn naam gemaakt heeft en dat 'hij na Alkmaar nog menigmaal boven .Nederlandschen bodem zal vlie gen werd trouwens niet reeds dadelijk gisteren een engagement voor Haarlem gesloten? Thans de dag van heden. Vooraf dieneix we nog even de aandacht te yestigeix op de afzetting, waarvoor 20 rijksveldwachters, de Heilosche gemeente-veldwachter Vos en twee bosch wachters zorg dragen (terwijl er Zondag nog tien rijksveldwachters zullen bijkomen) en op de eveneens uitnemende wijze waarop bij de spooi'lijn zorg gedragen is -voor de voorkoming van on gelukken. Om kwart voor twee komt de auto xxiet de heerexx Verstraten, Chovel en de Graauw op het terrein, ont vangen door de klanken yan de Brabaiigonne. De vliegman trekt een bedenkelijk gezicht als we heixx naar het weer vragen. Het weer is dan ook lang niet zoo gunstig als gisteren. Uit het Oosten waak eexx stevige bries, die' de vlaggen aan de latten doet klap peren. Onmiddellijk na de aankomst der heerexx is de hang ar opengegaan en wórdt lxet toestel geïnspecteerd. Als dit geschied is gaat de heer Verstraeten kalm een courantje lezen, l'Auto, en kijkt at' en toe eens de lucht in, constateerend dat de wind nog- niet „gaat zakken." Het- publiek neemt gedurig toe. is veel tal rijker dan gisteren. Het vliegcomité had de vriendelijke attentie alle weezen en verpleegden uit Weeshuis, Pius-stichtiixg enz. uit te noodigen heden de demonstratie te komen bijwonen. In verband met het feit dat er honderden bij de Hoevervaart zijn gaan staan en zitten heeft het comi té voorts besloten morgen het terrein aan die zijde ge heel af te sluiten. Zoxxdag zal bij gunstig weer ook 's ochtends gevlo gen worden. Om kwart voor drie wordt de machine buiten gezet, om 4 uur was er echter nog niet gevlogen. Om halt vijf stijgt liij, ondanks den wind, op onder geestdriftig gejuich. Hij maakt een tocht van 4 minu ten, door geweldig applaus ontvangen. Zijn mechanicus riep c'est joli. Vooral het oinnenkomen was xnoeielijk geweest, vti'zekerde de aviateur. Voor de tweede maal zal nog eens gevlogen woi-den. AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. Op de audiëntie van de Commissaris der Koningin, die heden onze stad bezocht en o. a. een kijkje nam op de Kaasmarkt, vei'schenende arrondissements- en de districtsschoolopziener, de directeur der R. IJ. B. S., de directeur dei* Cadettenschool en zijn adjudant, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het Bestuur der Ambachtsschool, benevens enkele particuliei'en. PREDIKBEURTEN. Groote Kerk, Zaterdag 8 Oct., 's morgens 9 uur, Ds. Kloosterman, herdenking van Alkmaars Ontzet. 9 October 1910. Voormiddag 10 uur, Ds. de, Pree, Bediening van het H. Avondmaal. Avond 6 uur, Ds. de Pi'ee, Dankzegging. Kapel, 10, uui', Ds. Verwaal. „Evangelische Uni«." Kapel. Avond 7 uur, Dr. A. J. Oort van Zutphen. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Ds. A. van Wijk, herv. pred. te Zaandam. Doopsgez. Kerk, 10 uur, geen dienst. Rem.-Geref. Kerk, 10W2 uur, Ds. A. M. A. Reijn- ders, rexu. pred. te Amsterdam. Gereform. Kerk. Voormiddag 10 uur, Ds. Wechge- laer. Avond 6 uur, Ds. van Diemen, em. pred. te Apeldoorn. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uxxr en namiddag 4 uur, godsdienst oefening. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Relxoboth", Konixxgsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Dr. Lindeboom, Avondmaal. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraclxt I) 83, Maan dagavond 8V2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". GESLAAGD. De lxeer G. A. A. Eeltinkleeraar in het schrijven aan de Openbare Handelsschool alhier-, verwierf het getuigschrift voor de zuivere toepassing vaxx het Ste- nografisclx schrift naar het stelsel Riënts Balt. EV. LUTH. GEMEENTE. Men verzoekt ons te melden, dat vooi'taan te be ginnen aanstaanden Zondag 9 October, de Godsdienst- oefeningen in de Ev. Lutlx. Kerk om half elf vóór- middags zullen aanvangen. GEZINSVERPLEGING. In de gisterenavond gehouden buitengewone alge- nxeene vergadering van de vereeniging Gezinsverple ging werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren G. D. L. Graafland en P. M. de Wolf. PRENTBRIEFKAARTEN VANDE VLIEGWEER. De lxeer L. Frankenberg alhier heeft weer eens blijk, gegeven van zijn activiteit, door heden reeds een 15 tal prentbriefkaarten van de vliegweek in den handel te brengen. Een 5-tal er van, die wij zagen, maakten een aardigen indruk en waren netjes afgewerkt. Een ervan bevatte een uitstekend-gelijkend portret v&» de» gevierden aviateur, een tweede toonde oxxs »«t comité met den aviateur en den burgemeesters van Alkmaar en Heiloo. De overige gaven een heel aardigen kijk op lxet vliegtoestel. Wij twijfelen er niet aan, <yf deze kaarten die een aardige herinnering bj&doxx aan de Alkmaai'sche Vliegweek, zulle» veel koopers vinden. X>li BEPÜBUEK PORTFaAL. Waar is de Koning? Dat is op het- oogenblik het raadseltje, dat de tele grammen geven. Aan booi'd' van de New Casjl© schijnt hij niet te wezeri; Een der b,erichtén zegt, dat hij met het ko- ninkijk jacht op weg naar Engeland is, een ander, dat hij zich te Gibraltar bevindt. Vexunoedelijk is de Koning nog in Portugal. Hierop wijst ook het feit, dat het voorloopig bewind het volk heeft aangerade», voor den onttroonden monarch „diepen eerbied te blij ven koesteren' (hm!j en maatregelen heeft genomen, om de veiligheid van den Koning en zij» familie te verzekeren, De Spaansche gezant te Parijs1 heeft aan een redac teur yan de Temps gezegdi: de indruk, dien mijn regee ring mij overgebracht heeft, is dat de triomf der revo lutie niet zoo zeker en definitief is, als de telegram men der agentschappen doen gelooven. Acht regimen ten zouden trouw blijven en de noordelijke provincies hebben tot nu toe Lissabon niet gevolgd. De gezant had geen bevestiging van de begroeting vaxx de repu blikeinsche regeering door den Spaansclxen gezant té Lissabon. Deze stap, zoo zp gedaan was, moest tof, doel g'plxad hebben de bescherming der belangen der zeyendtuizeixd te JJssabon wonend© Spanjaarden, maar sloot- g'een officieeje erkenning der nieuwe regeering in. Ije gezant zeide, dat er g'een kwestie was van Spaansche interventie, tenzij de Spaansche waardig heid, rechten of belangen aangetast werden. Spanje zou welwillend toeschouwster blijven en ha^y heading richten naar mogendheden als Eraxxlyrijk en Engeland In de Kamer werd Yerpxxders'teld, dat Spanje ouzij dig zo» blijven. Exx de Spaansche minister-president verklaarde: „Wij kunnen het vooiloopig bewind niet ei'kennen, maar wanneer het nieuwe regeeringsstelsel zich voor goed bevestigt, zullen we het erkennen. Wij hebben twee oorlogsschepen naar de Taag ge zonden om de belangón qnzer onderdanen te bescher men. V ij hebben geen troepen aan de g'rens opge hoopt, maar wij hebben den troepen die er zijn inatxnxc- ties gegeven, onx op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn." Demogendheden zullen, dit voorbeeld volgend, zich wel neerleggen bij den nieuwen toestand. Laatste Berichten, LOUIS BOUWMEESTER. AMSIERDAM, 7 Oct. De Raad' van Belxeex* van t Nederlandsch Tooneel deelt mede, dat Louis Bouw meester een hem gedane aanbieding zoxi hebben aan genomen, indien hij niet reeds van te voren een ande re vei-bintenis had aanvaard. De Raadi heeft het ver zoek van dexx heer Bouwmeester ingewilligd om zijn gouden jubileum te mogen vieren in de Stadsschouw burg te Amsterdam met „de Koopman van Venetië," bijgestaan door de artisten van' de Koninklijke Veree niging. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. I BRALT AR, 6 Oct.. Het Portugeesehe jacht „Stella" met de koningin-moeder en den infant Alfon so aan boord is hedenavond' te 11 uur in de haven alhier aangekomen. LONDEN, 7 October. De speciale correspondent van de Daily Chronicle to Lissabon meldt o.a.: De re volutie kwam zelfs onverwacht voor den republikein- schen raad. De groote massa van het volkomen onver schillige volk nam weinig deel in den strijd, die voor namelijk werd! gevoerd tusschen de beide deelen van de troepen, de loyale en de republikeinsche. Koning Manuel toonde groote dapperheid, hoewel een deel zijner omgeving vluchtte. Hij weigerde eerst ook te vluchten, doch verliet eindelijk lxet paleis, glim lachend! en een sigarette rookend. De vlucht was nog vernederender door het ultimatum der republikeinen, die Dinsdagochtend- den afstand) Des Konings voor vier uur in den namiddag hadden geëischt. De Repu blikeinen zochten den Koning aan boord van de Sao Paolo, het Brnziliaansche oorlogsschip, maar de com mandant weigerde hen aan boord te laten. De kruisers beschoten daarna het ministerie van marine, waarbij de ambtenaren, die aan hun schrijftafels zaten, gedöocl werden, evenals enkele gemeente-ambtenareix en vele toeschouwei's. De i'oyalistische troepen brachten veldgeschut naar het Dom Pedroplein, twee schoten hadden reeds de uit werking, dat de artilleristen aaxx boord van de Rafael het vuur staakten, en de kruiser weg-stoomde. LISSABON, 7 October. De dissidenten-partij is ontbonden; haar leider Alpoïm sluit zich bij de Repu bliek aan. De troepen in de provincie vereenigen zich met de republiek. Hoewel de municipale garde zich ook voor de republiek verklaarde, werd zij toch ontwa pend. I n gezond oil stukken. 3 OCTOBER. Op 3 October viert men in Leiden feest. Op 8 October is xxxen te Alkmaar dof van geest. Het is een 4 of 5 -tal jaren geleden, dat wij deze re gelen onder de rxibriek ingezonden stukken in onze Alkmaai-sche Courant aantroffen. Wij weten, dat er thans geen reden meer tot eene dergelijke verzuchting' bestaat. Immers reeds drie jaren is deze dag met toenemen de geestdrift geviei'd. Reeds vroeg in den morgen hoorden wij langs onze straten roffelklankron bazuin- gesehal om in meer dan één zin de ingezetenen te doen ontwaken. Wij zagen dichte rijen yan kindei'en en belangstellenden om het. Victoriebeeld geschaard, hoorden der kinderen zang, doch leenden niét minder het oor aan hetgeen de verschillende sprekers bij de omkransing van het beeld den aanwezigen toeriepen. 1 erder beluisterden wij lofgezang en feestmuziek en tintelden van geestdrift als wij daar in dat oude kerk gebouw met bijna 3000 aanwezigen van eiken rang en stand en verschillende geestelijke en politieke richting als kinderen uit een huisgezin, ons Wilhelmus hoor den zingen. En wie nam het der jeugd kwalijk, als zij met jubelzang en rondedans zich buiten vermeide? „Van Alkmaar de Victorie!" klonk het langs grachten en straten, en in de harten der ouderen weerklonk: „Ja, dank zij der Vad'ren moed, trouw en

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2