STADSNIEUWST BUITENLAND. Het was lek gestooten op een ijsberg en zonk. Zij gingen over in de 'beide booten, nadat ze zooveel moge lijk proviand, kruit, lood en geweren daarin hadden overgebracht. Nr. 6760 f 50.000ns. 4678, 6995 en 15438 elk f 1000; ns. 7199 en 16676 elk f 400; ns. 1759.6853, 7841- 12170, 14498 en 14822 elk f 200. vcrhooging een bezwaar, daar melk ook als een be hcefte welke niet gemist kan worden, moet worden be schouwd. Algemeen was men van oordeel dat een grondig 011 derzoek moet worden ingesteld of deze verhooging ge motiveerd is, zoo niet, dan zouden maatregelen moeten worden beraamd, om op een goedkoopere manier de burgers van melk te voorzien, in de eerste plaats de melkverkoopers voortestellen weer op de 7 centen per liter terug te gaan. Voor afwikkeling vas deze zaak werd staande de vergadering een commissie benoemd, bestaande uit de heeren D. Kloosterboer, H. Gerritsen. G. Booy Az., K. Lek en Kastermans. VAK TEXEL. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden wei- Zaterdagmiddag door de jongejuffr. Lize Wagemaker de eerste steen gelegd voor het magazijn van de afd. Texel van Het Witte Kruis. Hierbij werd, behalve door den heer Wagemaker, voorzitter van het bestuur, nog het woord gevoerd door Mr. W. E. Hiddingli. burgemeester. Het gebouw, volgens de plannen van den architect Moormans van Den Helder gebouwd, zal in eene lang gevoelde behoefte voorzien. Op initiatief van den heer TI. Visser, landbouw onderwijzer, is te Texel eene afdeeling van den Bond van Bijenhouders gesticht met aanvankelijk II leden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hee ren IT. Visser, voorz.B. Lap, vice-voorz.; W. F. Schu- maker, secr.-penn.C. Stoepker en P. Bremei-. UIT HOORN. Onder leiding van den heer J. A. Potgieser werd gisterenavond in het Park een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer J. S Meeuwsen, van Amsterdam, en die tot onderwerp had de moderne organisatie en coöperatie van den mid denstand. Tn een van geestdrift tintelende rede, toegelicht door lichtbeelden, wekte spreker allen op zich in zijn eigen belang, in dat van zijïi gezin en van de natie te organiseeren. Veel is er door samenwerking- te berei ken en talrijk zijn de voorbeelden, die het buitenland ons geeft, dat de middenstander door organisatie zich zelf kan opheffen. De vereeniging won 74 leden. Door onvoldoende teekening voor het waarborg fonds zullen de plannen om in Hoorn te geraken tot een vliegweek niet tot uitwerking komen. De onder handelingen met den heer Verstraeten zijn bereids af gebroken. HET VERHAAL VAX EEK SCHIPBREUKE LING. Zondagavond1 zijn met den laatsten trein de overige di ie leden der bemanning van de „Jantina Agatha," welke den 29sten Juli 1909 van Delfzijl vertrok met bestemming naar het Blachlead-eiland' en in de buurt van Blacklead had schipbreuk geleden, te Groningen aangekomen. Het zijn de kapitein W. O. Dijkstra, van Stadskanaal, de le stuurman J. P. Klugkist en de 2o stuurman M. Hendriks beiden van daar. Men weet dat deze zeelui den 29sten Juli 1909 van Dundee vertrokken ter opsporing- van de bemanning van het Schotsche zeilschip Snoodrop die niet proviand was vertrokken naar eeti nederzetting der Eskimo's op Baffiasland. De Jantina Agatha had tot in de buurt van Black lead op Cumberland een voorspoedige reis, toen ge1 raakte het schip lek en was de bemanning bestaande uit de drie bovengenoemde Groningers, de matrozen Martinus van Dijk en Jan Vogelzang, eveneens Gro ningers, een Duitschen kok, den Engelschen zendeling Greenshield en den Duitschen natuuronderzoeker Ber nard Hanz van Dresden, genoodzaakt het schip te verlaten. Daar dreven we - aldus de le sfuurman Klugkist, uit wiens mond de Prov. Gron. Ct. het nu volgend verhaal opteekende mijlen ver van de beschaafde wereld, rondom omgeven door ijs, overgelaten aan wind en golven, alleen met de hoop dat we roeiende Blacklead, dat op een kleine 70 Engelsche mijlen af stand moest liggen, zouden kunnen bereiken. Elf en een half uur roeiden we aan een stuk dooi en kwamen ten slotte bij een onbewoond eiland, waar wij voet aan wal zetten. D(at was Maandag den 27sten September, 's morgens om halfzes. We -sloegen er, zoo goed en zoo kwaad dat ging, van wat zeildoek een tont of liever een afdak in elkaar, om daaronder al- th ans eenige beschutting tegen wind' en regen te heb ben en sliepen dien nacht op de bloote steenen. Er blij ven konden we natuurlijk niet. Het eiland, waarop we waren aangeland, was niets dan een rots, waarop niets eetbaars was te vinden, en zoo werd besloten, dat. de kapitein, de zendeling, stuur man Hendriks en Van Dijk met de eene boot zouden zoeken naar een bewoonde plek. Den volgenden dag Dinsdag dus werd de proviand gedeeld, en ver trokken ze om 4 uur in den morgen. Het was een droevig vooruitzicht voor ons allen. Wij achterblijvenden moesten dadelijk op rantsoen worden gezet, want wie wist hoe lang de anderen weg zouden blijven, of ze mogelijk wel zouden terugkeeren. De gevoelens, die ons bezielden toen we onze makkers zagen heengaan, kan ik u moeilijk in woorden weer geven. Een zeeman is iemand, die niet gauw de emo ties die hem aangrijpen, naar buiten doet blijken, bo vendien is hij aan een stootje gewoon, hij ondervindt bovendien zooveel, maar toch kan ik u vertellen, dat droeve gedachten ons vervulden, als we dachten aan onze geliefden, die wij misschien nooit zouden weer zien. Twee dagen bleven we wachten, levende van twee beschuiten per dag, al door vervuld met de hoop dat, onze makkers zouden slageD, vermengd' met een gevoel van angst of ze onverhoopt onverrichter zake zouden terugkeeren. Want stel eens als dat het geval zou worden, wat dan? Maar na den tweeden dag gelukkig kwamen er twee booten in zicht en niet lang daarna stapten een twintigtal Eskimo's met onzen kapitein en den zendeling- aan wal. De beide anderen waren op Blacklead gebleven. Wij waren dus gered en zouden dus weer komen onder de menschen, al waren het dan ook onbeschaafde menschen. Zoo spoedig mogelijk brachten we alles wat, we had den in de boot, die ons was gelaten, en werden met ons vieren op sleeptouw genomen door de beide booten der Eskimo s. Achttien uren achtereen hebben we toen nog moeten roeien voor we waren, waar onze makkers hulp hadden gevonden en waren dan ook bij aankomst z°o uitgeput dat we van vermoeienis niet konden eten. Wij, die als schippers niet, bang zijn voor een handtast werk, die aan harden arbeid gewoon zijn, waren totaal op. Doch pok dat waren we al heel gauw weer te bo ven. Zoo waren we dus aangeland tusschen menschen waarvan we vroeger wel eens hadden gehoord of gele zen, wier leefwijze ons uit boeken wel een weinig- be kend was, maar wier doen en laten toch zoo vèr van ons afstond, dat we, hadden we gekund, liefst den vol genden dag, weer zouden zijn gegaan. De menschen hadden, hoe ruw en onbeschaafd ook, dat kan ik uit het volst van mijn dankbaar hart getuigen, allen een edel gemoed. Zij waren gastvrij en gul, ons behulp zaam in alles gedurende ons geheele verblijf, dat heeft geduurd van 30 September 1909 tot 10 September 1910 dus bijna een vol jaar. We werden gehuisvest in een houten gebouw, dat daar is gebouwd voor de missie, welk huis de zendelin gen, die elkaar om de 2 a 3 jaar aflossen, tot woning- moet strekken en logeerden er op den zolder, niet heel weelderig, dat ligt voor de hand, maar het kon. Er was daarin nog voor ongeveer drie maanden proviand, zoo dat we daaraan voorloopig genoeg hadden. Maar la ter moest het Europeesche menu worden veranderd in dat der Eskimo's, waarop maar zeer weinig gerechten vc-orkomenzeehondenvleesch, zeehondensoep, zeegras, een soort groente en visch. Onze kleeding hadden we tegen den winter moeten verwisselen voor een volkomen zeehondenkostuum, dat wij voor een kleinig-heid kregen. Voor een stukje tabak b.v., kreeg ik een broek, door de Eskimo's gemaakt 'k Heb dat pakje als een herinnering- naar hier meege nomen. We droegen 't over onze kleeding. We waren nu van zeeman, zeehondenjagers en visschers gewor den, want toen alle proviand was gebruikt, moesten we natuurlijk evenals de Eskimo's in ons voedsel voorzien door jacht en visscherij. In den winter waarin het dag is van 11 uur 's morgens tot 1 uur 's middags, ging dat wel. De zeehonden waren talrijk genoeg, maar in 't laatst van Juli 1910 stond het er zeer treurig voor, Kruit en lood waren op, er waren bijna geen zeehonden. Do enkele zeehond, die de Es kirno's konden bemachtigen werd altijd broederlijk ver deeld. Maar 250 menschen kunnen wat op. Ei' heerseh- te dan ook groot gebrek onder ons. Toen is het gebeurd dat we in vijf dagen bijna geen voedsel machtig kon den worden. We trokken hooger op naar Kiekerton, een andere nederzetting der Eskimo's, en gingen in die buurt op de vischvangst. Drie dagen achtereen damden we een riviertje af om daarna het afgedamde gedeelte leeg te laten loo pi ïi. met liet doel de daarin zich bevindende visch te bemachtigen. Eerst den derden dag gelukte het met ons tienen er 42 te vangen. Nog een schraal maal, maar toch iets. En weder gingen toen een paar da gen voorbij zonder dat er iets' werd gevangen, zbodat een onzer, om zijn honger te stillen, toen hij een soort mol machtig werd, dat beest slachtte en rauw opat. Den vijfden dag van ons vertrek uit Blacklead kwam een der Eskimo's ons vertellen, dat er een schip was aangekomen. Het was het Engelsche stoomschip Scot tia" de redding was nabij. Het bracht ons voedsel, een smakelijk voedsel, waarvan we eerst weinig moch ten gebruiken, met het oog op het gevaar voor onze maag; en tevens de vreugdevolle verlossing uit een periode van lijden, zooals ik er nooit weer hoop te be leven. En twee dagen later kwam ook het Noorsche zeilschip „Thomas" met proviand voor den missionaris en de traders der walvischvaarders. Met dat laatste schip gingen de vier man, die reeds eerder zijn aangekomen. Wij scheepten ons den lOden September op deScottia in en zijn gisteren hier in Groningen gearriveerd." Ziehier het eenvoudig verhaal van dezen kranigen stuurman, die met vréugde is ingehaald door zijn ouders, vrouw en kinderen en zijn verdere familie, die bijna een jaar hebben geleefd onder de drukkende on zekerheid of er wel ooit iets van de Jantina Agatha en haar bemanning zou worden vernomen. VOOKTVLUCHTIG? ILet Utr. Dagblad meldt: Een van de jongere hier ter stede gevestigde advo caten, die in de eerste jaren van de nieuwe drankwet meermalen optrad als verdediger in strafzaken als ge volg van overtredingen dier wet, is sedert eenige da gen niet meer te Utrecht woonachtig, terwijl niet be kend is, waar hij zich op 't oogenblik bevindt. Evenals de meeste zijner collega's was ook deze ad vocaat belast met de afwikkeling van een aantal fail lissementen, in welke functie hem gelden waren toe vertrouwd. Naar wij uit goede bron vernemen, werd door den verdwenen advocaat den laatsten tijd meer malen gespeculeerd; men vermoedt thans, dat hij tot dekking van de door hem bij deze speculaties verloren sommen de gelden heeft, aangewend, die hij als cura tor in die faillissementen onder zicli had. Wij zeggen ,men vermoedt dat", want algebeele zekerheid daar omtrent bestaat er nog niet. Zooals vau zelf spreekt is de verdwijning aangege ven bij de rechtbank, die nu de zaak verder onder zoekt. Het staat, vast dat de verdwenen advocaat van Utrecht is gegaan naar Parijs; daaromtrent heeft men bewijzen. Doch het ligt voor de hand dat hij Pa- ijs alweer zal hebben verlaten. WILLEM MARIS, t Op 66-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de kunstschilder Willem Maris, de jongste van de drie bekende gebroeders. Willem Maris werd 18 Februari 1844 geboren. Reeds voor zijn twaalfde jaar toonde hij groote liefhebberij oor teekenen en ook voor weiden met koeien, welke hij later zoo meesterlijk zou weten weer te geven. Hij ontving zijn opleiding van zijn oudere broeders Jaap en Tijs, teekende des zomers veel buiten en groeide angzamerhand tot een der grootste meesters van de Haagsche school. Thans leeft nog alleen de tweede broeder, Matthijs, de zonderling die te Londen woont. TEGEMAKKELIJK VERDIEND. De N. Gro. Ct. verhaalt van een brievengaarder, die in het hulppostkantoor van een der kleinste dorpen er provincie bezoek kreeg van een der oudste dorps bewoners. Na een vriendelijk „guien dag saom" haalde deze uit een zijner zakken een meermalen gevouwen en groezelig, groen-grijs stukje papier voor den dag, dat later een in minder gunstige omstandigheden geraak- e briefkaart bleek te zijn. Deze legde de bezoeker, met drie centen, langzaam uitgeteld, op het loket- bordje neer. ,,'k Mot an mien zuster schriev'n," zei hij. De brievengaarder, die blijkbaar meer zulk een geval bij de hand heeft gehad, vraagt achteloos: „En wat. mot 't. wezen?" „Wel, dat wie all'n nog vlug binn'n." ,,Dat. kan wel," zei onze ambtenaar lakoniek en met een ving hij aan met op het groezelige briefkaartje de werkelijk goede tijding neer te schrijven. Toen hij hiermee klaar was, las hij voor wat hij geschreven had. Geliefde Zuster! Deze ïs dienende u te melden, alsdat wij allen nog vlug zijn. Wij hopen van u hetzelfde. Hartelijk groetend, Uw geliefde broer en zuster. Onze man knikte goedkeurend en zei: 't Is goud, moar 'k mot toch zegg'n, dat joe joen cent ii toch moar makkelijk verdain'n." En met deze woorden verliet hij 't kantoor. wel drei KAPITEIN CHRISTOFFEL. Uit Batavia wordt aan de N. Ilott. Ct. geseind, dat kapitein H. Christoffel ontslag heeft gevraagd, omdat, hem een verlof voor twee maanden is geweigerd. De X. Rott. Ct. merkt hierbij op, dat generaal Van Daalen, die beter dan eenig ander kan beoordeelen, wat Christoffel heeft gepresteerd, geacht moet worden deugdelijke redenen te hebben gehad voor dit optre den tegen Christoffel. Kapitein H. Christoffel heeft nu ontslag uit den militairen dienst verzocht en daar hij recht heeft op pensioen weg-ens volbrachten diensttijd, zal de gouver neur-generaal eenvoudig gunstig hebben te beschikken op dit verzoek. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e Klasse, J4e Lijst. HET EINDE DER VLIEGWEEK. Wij moeten nog even mededeelen, dat de tafel in de Toelast ter gelegenheid van den maaltijd, welken het comité den heer Verstraeten aanbood prachtig was versierd. Niet alleen waren bloemen in de kleuren der Belgische vlag kwistig aangebracht, maar ook was in liet midden het vliegveld in het klein, maar zeer nauwkeurig nagebootst, opgesteld, terwijl daarboven een miniatuur-Sommer-tweedekker zweefde. Het me nu was bijna geheel aan de vliegsport gewijd: hors d'oeuvre Gnome (naar den motor), Potage a huile de ricin (de motor wordt met wonderolie gesmeerd), sau ce caoutclioutée (het doek van het vliegtoestel is ge- cfioutchouteerd), légumes Panorama (genoemd naar de vergezichten, waarvan de luchtreiziger geniet), de bris d'un appareil a Toulouse (een pasteitje in blader- deeg, genoemd naar een verongelukt vliegtoestel), montants de cellules (de staven van het toestel, hier asperges), leyier de manoeuvre (het stuurtoestel, hier gebakken paling), Fines herbes du terrain (hier groente en natuurlijk geen gras van het terrein), Ver straeten en plein vol (hier, in verband met het feit, dat de heer erstraeten telkens als hij van een vlucht terugkwam over de kou klaagde, ijs) enz. Dat het tij dens den maaltijd, die een intiem karakter droeg, aan gezelligheid en speeches niet ontbroken beeft, laat zich denken Zeer ingenomen toonde de heer Verstraeten zich met een gedicht „samengesteld gedurende den vlieg- tijd op 9 October 1910, door A. Kroon A.Oz., rustend landbouwer te Heiloo." De ruim tachtigjarige dichter ngt aldus aan: Verstraeten, gij verliet Uw vaderland en vrienden, Om in Noordhollands dreef Uw kunst te laten zien. Hij zegt vervolgens dat hij op „zes October ter vliegterrein Heiloo" ge'tuige was van eert vlucht. „O, toen ik van 't terrein Hem luehtwaarts heen zag spoeden, Kromp mij het harte ineen, Een huivering greep mij aan. Geef, Heere, geef hem kracht, Wilt hem voor ramp behoeden, Opdat zijn luchtreis hier Met eere word' volbracht," Maar toen hij dalend' ging Naar het terrein gevlogen. Toen bonsde mij het hart, Dacht ik: hoe zal dat gaan? Zal hij door al dat volk Heelhuids wel heenen komen, Of zal hij straks soms smart Ot' pijn hebben aangedaan? Neen zegt de dichter verder, ge kunt op het terrein uw hoofd wel nederleggen, zoo zachtjes schoof hij in het afgebakend gedeelte het was of er een zeugje zich bij zijn biggen vleide. En clan vervolgt hij Maar wat was in zijn gunst? Het sclioone herfsteweder, Met zonneschijn er bij, Natuur zoo kalm en stil. Hij ging door 't luchtruim heen, Gelijk een ganzenveder, Heel fier en ongestoord, Dat was des Heeren wil. 1 en slotte volgt een heilbede, dat God den vlieger, die gelijk een ganzenveder door het luchtruim ging, ook verder moge beschermen: Dat klink' van ver u toe, Uit duizenden van kelen, Hier uit Noord-Hollands dreef, O, neem het dankbaar aan, 1 u België zullen allen Uw eer wel met ons deelen En Allernaar èn Heiloo. Zal daar in gunst wel staan. Dank zij de beide snelrijdende auto's van de firma Haarsma van Oucoop en de Jong, bereidwillig ter on zer beschikking gesteld, konden wij ook gisteren het geheele verslag van den vliegdag opnemen. Hoewel de heer Verstraeten zelf laat sprak, wachtte de courant hem reeds éenigen tijd in de Toelast toen hij van het liegterrein kwam. Totaal 3 stuks 1 Stel dar vet. 1556% KG. Afgekeurd werden: Koeien 1 st. Nuchtkalvereu 2 st. Van paarden: 10 longhelften, 3 levers, 2 KG. vleescli. Van koeien 1 kop, 51 longhelften, 17 levers, 1 milt, men, 4 partijen ingewanden, 1 poot, 59 KG, Van pinken: 2 longhelften. Van nuchtkalveren2 longhelften, Van schapen: 30 long-helften, 5 levers, 6 slokdar men, 2 merhelften. Van varkens: 124 longhelften, 6 harten, 14 levers, 0 milten, 15 stel darmen, 14 nieren, 15 buikspeeksel- klieren, 3 KG. vleesch. 34 KG. vet. PENSIOEN VERLEEND. BöKon. besluit is een jaarlijksch pensioen verleend van i ö9o aan den heer J. van den Berg, sergeant infanterie alhier. ge- 2 ARRONDISSEMENTS-KECHTBANK TE ALKMAAR,. Uitspraken van, 11 October 1910. Bernard Herman W., Alkmaar, valsehheid in sc-hrifte, gebruikmaking daarvan en verduistering aar en 6 maanden gevangenisstraf. Laurentius T. te Lutjebroek, diefstal van een worst, 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis. Jozef 1 ranciscus Amsterdam, verduistering van een rijwiel, 1 maand gevangenisstraf. ITendrikus K., Warmenhuizen, mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. Johanna van der M., huisvrouw van F. R., Enkhui zen, mishandeling, 15 boete subs. 15 dagen hechte nis. Harmen de Gr., St. Pancras, mishandeling, ■ete subs. 15 dagen hechtenis. 15 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Drietal voor predikant bij de Doopsgezinde gemeen- alhior: E. Kngelkes te Steenwijk, W. Koekebakker Dordrecht, H. W'estra te Workum. BENOEMD. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Egmond aan den Hoef de heer J. H. v. d. Steen tot Oei. in gelijke functie aan de R. K. jongensscholen te Alkmaar. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 3 tot 8 October zijn in het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 48 kuipbaden, 74 egenbaden le klas, 118 regenbaden 2e klas, te samen 240 baden. GEMEENTE-SLACHTHUIS. SEPTEMBER 1910. Aantal slachtingen: Paarden 74 stuks. Koeien 86 st. Vaarzen 1 st. Pin ken i st. Vette kalveren 30 st. Graskalveren 6 st, X uchtkalvereh 217 st. Schapeu 37 st. Lammeren 1 st. leiten 2 st. Varkens 259 st. Totaal 720 stuks. Hiervan werd uit nood geslacht: - 1 lam. Ingevoerd werden: 1 lam. RundVleesch 94 K.G. Vetkalfsvleesch 84 KG. Iarkensvleesch 18% KG. Totaal 196% Kg. Rundvet 1396% KG. Varkensvet 160 KG. Totaal CADETTENSCHOOL. De Cadettenschool werd heden bezocht door den Kolonel Hoogenboom, Inspecteur van het militair onderwijs. Aan den korporaal-kok J. Kooiman is heden op plechtige wijze de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt. AGENDA: 7%8% Gulden Schaakclub, 8 uur, „Voor- DINSDAG: „Kraoht en Vlugheid," jongens-afde#ling I uur; heeren-afdeeling 83/4—9s/4 uur; „Het Vlies." Arbeiders Dam- en waarts" Oudegracht. Alkm. Tooneel, verg., 8% uur, v. Twisk. Schaak- en Damclub V. V. V., Sohernierhorn, Waagplein. Zangv. „Nieuw Leven", repetitie voor heeren, 8' L uur, Central. 12 WOENSDAG: Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Ontwikkelingselug „Ontwikkeling zij ons doel", 8 uur, gebouw „Voorwaarts." Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 73/4 uur, Diligentia. Alkm. Esperanten-Vereeniging „Alkmara Stelo", 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Alkmaarsch Strijkorkest, directeur J. H. Oushoorn, repetitie, 8 uur, Nieuwe Doelen. DONDERDAG. Vereeniging voor Gezinsverpleging, buitengewone algemèene vergadering, 8% uur, café „Central". VRIJDAG: .Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/4^81/4 uur; heeren-af deeling 83/493/, uur; „Het Gulden Vlies." Mannenzangvereeniging „Orpheus," repetie, 8 café Central. uur, ZATERDAG: Kegelclub „Onze Club". Kegelavomd êi/g uur, „de Unie" „Kracht en Vlugheid," meitejes-afdeeluig II 3%- 4% uur; meiejoe-afdeeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." Laatste Berichten. DE VOORTVLUCHTIGE ADVOCAAT. UTRECHT, 11 October. Het bedrag dat de voort vluchtige advocaat mr. van Gils heeft vervreemd, wordt geraamd op f 13000. De voortvluchtige is failliet verklaard. (Men zie onder de rubriek gemengd nieuws.) ONTROLD. AMSTERDAM, 11 October. Door een kassier, el ders woonachtig is gisteravond aangifte gedaan dat 's middags te voren, bij het bezoeken van een koffie huis in de Kalverstraat, aldaar zijn taseh, waarin een portefeuille met ongeveer 1000 aan bankpapier is verwisseld voor een andere tasch geheel gelijk aan de zijne, doch waarin zich niets dan waardeloos bevond. papier ENGELAND. De kiesrechtvrouwen dreigen weer. Mrs. Pankhurst, de leidster, heeft voor de a.s. Parle- mentsopening aangekondigd dat een deputatie van vrouwen naar' het Lagerhuis zal gaan en vragen, waar om ïiiet voldoende tijd aan de wet. op het vrouwenkies recht is besteed. Deze deputatie zal wel met geweld verwijderd worden, maar, verzekerde Mrs. Pankhurst, daarop zijn we voorbereid en op de gevangenis boven dien. En hare collega Mrs. Cobden Sanderson heeft verklaard, dat de dames, wanneer er geen verbetering- in haar toestand komt, tot lijdelijk verzet zullen over gaan en geen belasting meer zullen betalen. FRANKRIJK. Gisteravond' hebben de bond van machinisten en stokers en de nationale bond van spoorwegpersoneel en de arbeiders vergaderd. Ver moed' werd, dat tegen vannacht de staking op de Xtoorderspoorwegen zou worden afgekondigd. Op de lijn Parijs-Lyon-Middellandsche Zee is een poging gedaan om den trein te doen derailleeren. Ge lukkig merkte een der beambten, dat een wissel was stukgeslagen en een groot stuk hout tusschen de rails was gekomen. Hij kon den trein nog tot staan bren gen, waardoor een groot ongeluk werd verhoed. s Avonds bemerkte men dat zes telegraafdraden bij bet. station Maisons-Alfort waren doorgesneden. De politie stelt een onderzoek in. De troepen zijn gemobiliseerd! het station Rijs- sel bezet door een politiemacht. Hedenmorgen te 4 uur werd de dienst geopend, maar de trein vertrok niet. Aan het station werd be kend gemaakt, dat de staking effectief is en dat geen enkele locomotief het depot zal verlaten. Alle maatregelen zijn genomen om den geregelden dienst te verzekeren. De treinen met groenten voor de Halles bestemd kwamen als gewoonlijk aan. Ie vijf uur liet tie hoofdchef de deuren van het sta tion sluiten, slechts twee bleven er open. De zakken met brieven en telegrammen werden in het station op gestapeld pakketten en kranten worden niet verzon den. Te 5.30 deelden de ambtenaren aan het publiek mede, dat de aflevering- van spoorwegkaartjes gestaakt was. De bladen melden, dat maatregelen genomen worden voor de verzending van brieven enz. met automobielen. SPANJE. Ondanks de nauwlettendheid, waarmede de politie al de bewegingen van de republikeinsche leiders volgt, hebben toch herhaaldelijk vergaderingen plaats gehad in de woningen van de kopstukken der partij Lerroux, Soriano, Galdos e. a. Op deze vergade ringen werd hetgeen in Portugal geschied is niet al leen met groote geestdrift begroet, er werden zelfs te legrammen van gelukwensching gezonden nan de leden

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2