H T A 1) SNIK 11W g. 'J"-— VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS. ONGELUK MET EEN REVOLVER. te EEN ARRESTATIE EN EEN ZELFMOORD. waar de deur.ruit-is ingeslagen, een stukje glas, waar aan bloed en een stukje vel kleefden. Daarop werd be slag gelegd. Dit stukje glas met wat eraan zat heeft aanleiding gegeven tot de arrestatie van J. J. S. Men stelde vast dat hij aan de pink-van de rechterhand verwond is. Een stukje vel zoo groot als het gevondene ontbreekt aan zijn pink. En de politiegeneesheer, wiens hulp men inriep, constateerde, dat het gevonden velletje zeer waarschijnlijk dat is, althans Veel overeenkomst heeft met dat, hetwelk aan de ping* van den gearres teerden S. ontbreekt. Als verdacht van medeplichtigheid zij n in den loop van dan dag ook aangehouden eenige zwervelingen. a'n het. gestolen geld is nog niets terecht. UIT LIMMEN. Bij de gisteren gehouden voltallige raadszitting werd medegedeeld, dat het Hoofd der School, de Heer Gr. J. Meijer verzocht' zijne jaarwedde ie verhoogen van f 1100 op f 1200. Dit schrijvpn werd ;tot de volgende vergadering aan gehouden. De heer Gr. J, Meijer berichtte verder dat voor 1911 de school reeds geheel bezet is en dat behoudens bui tengewone omstandigheden de.-school in 1912 beslist te klein zal' zijn. De voorzitter verklaarde op djt schrijven, dat wan neer .het bouwen eener bijzondere school meer grond van verwezenlijking krijgt, doch nog geen voldongen feit is geworden, het in het voornemen van B... en W. lag een hulpschool te bouwen Was dit niet het geval^dan zou de gemeente tot vergrooting der school moetfefr 'ov'öfgaan en'Man naar schatting' 5 ad f 6000' moeten lepnem,, De. raad nam. daarna in deze aangelegenheid een afwachtende houding aan. Tot schoonmaakster van het gemeentehuis werd met 5 stemmen benoemd mej. Annaert. Mej. Dekker had 2 stemmen. Bij de gevoerde besprekingen omtrent den verkoop van het oude raadhuis bleek dat B. en W. voorstel den het stukje grond'ten zuiden van het huis van'de Gem'eente te houden voor eventueele gevallen dat de gemeente een stukje grond daar voor een of ander doel zou willen hebben. Be Heer Pepping achtte het in verband met den opbrengst beter het perceel en erf aaneen te verkoo- pen, terwijl de Heer Vis de veiling wenschte te split sen 'en*zoo noodig bij den verkoop té combineeren. Va eenige algemeene besprekingen wérd het voor stel van den heer Pepping tot algeheelen vérkoop aangenomen. Het* voorstel van B. en W. om de aannemers J. en C. Bos ontheffing té verleeneivvoor'de'boete wegens over schrijding- van den termijn van aflevering van liet raadhuis, ontstaan door het bijkomen van verschillende later in den bouw aangebrachte wijzigingen, werd daarna zonder bespreking goedgevonden. Ook intake de verbetering der wegen verzocht de heer J. Heaneman kwijtschelding der boete, door hem verschuldigd wegens te late aflevering van het werk. Op-voorstel van. B, en W. werd ook deze boete kwijt gescholden. Burgemeester en Wethouders stelden voor aan' de personen, die bij de verhuizing van het raadhuis- meirbilair én inventaris behulpzaam waven geweest eene gratificatie te verleenen van f 2.50 ieder. Dit voorstel werd zonder bespreking aangenomen. Bij de vaststelling der begroeting rapporteerde de commissie bij - monde van .-den Heei* W. Kooij tot vaststelling, alleen met de. opmerking dat de meer derheid der commissie het aanstellen van een paar lantaarns niet wenschelijk achtte. Na gegeven toelichting van dén Voorzitter besloot de Raad de post 'van f 80 voor de lantaarns te schrap pen en het bedrag over te brengen op' de'post voor onvoorziene uitgaven, waardoor deze post gebracht wordt op een bedrag van f 234, waarna de begrooting werd vastgesteld tot 'een bedrag v'an' f 11927.125 in ontvangsten en uitgaven. De Voorzitter stelde voor dé Kermis in het ver volg te bepalen op 2 dagén én las daartoe voor een raadsbesluit varf 7 jaai* geleden, toen de kermis van 4 ojp 3 'dagen is gereduceerd. Spr. verwees naar den Dinsdag* van de laatste Kephis, dié ■■zeer- stil was en naar plaatsen, zooals Heemskerk, waar men in plaats van* de kermis den Koninginnedag viert 'en naar plaatsen, zoöals Ransdorp waar de" kasteleins- zelf om afschaffing der Kermis verzochten. De heer Vis mérkte op dat de afschaffing van den 4den dag reeds" geschiedde in verband met den Koninginnedag'. De heeren Pepping, V'alkering en Kleef verklaren zich' 'er voor, dat dé' Kermis blijft zooals zij is. De beer Popping' wees op'dé sterke politiemacht op Maandag en Dinsdag. De Voorzitter -mérkte op dat deze zaak alleen be hoort tot de competentie van het Hoofd der politie en gaf nadere 'inlicbtingfen in verband met het moge lijke dat zou' k'tmnen gebeuren. Een beslissing omtrent de vermindering der kermis dagen werd tot de volgende vergadering aangehouden. Inzake dc vérdeeling der gemeente im wijken in ver band met. de Drankwet, werd) bepaald' dat de Wester zij cfe Dimmer Koog en dé Nesse uitgesloten worden van vergunning, dat Disseldorp, dé Straatweg twee vergunningen kunnen krijgen én de Limmerbmirt en IiI geesterweg* ieder een. Tot personeel voor het Herhalmgsonderwi.js werd b( ïioc-md het geheele personeel der Openbare Lagere School. Bij de rondvraag vroeg dé heer Pepping inlichtin gen over den Zuideinderweg. De voorzitter zei.de, dat. spoedig- die weg zal worden opgeknapt eri vervolgens onderhouden door den pach ter van het gras. De wc (houder Ivuijs' vestigde dé aandacht op den toestand van de schoeiing van het Stet. De voorzitter zeide, dat het in de bedoeling- lag zooveel iiioodig de schoeiing- 'in hot volgende jaar door een beton scboeiing te vervangen. De openbare vergadering werd daarna gesloten. Het blad hoopt, dat de firma' Man, Schijndel, bij wie door de staking- misschien een no'odstand"ontstaan is, ook slechts uit nood gehandeld heeft. Door "de Veroeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier en den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland is, met behulp van bijdragen van belanghebbenden, schoolgelden en subsidies van het Rijk en de Provincie een. instelling- in het leven geroepen met het doel, practisch bekwame I en grondig theoretisch onderlegde kaasmakers, m het bizonder ten behoeve, van de Noord'hollandsche fa briekmatige kaasindustrie te vormen. Heden namiddag, werd in het gebouw van het Zui- velconsulentschap te-Hoorn, waar ook de, lessen zullen worden gegeven, (leze vakschool voor kaasmakers op offieieele wijze geopend door den Inspecteur van het Landbouwonderwijs Dr. K. II. M. van der Zande. Onder de aanwezigen merkten we op den Commis- -aris der Koningin in N.-H., de heeren Ferf en Zijp, leden van Gedep. Staten, Dr. v. d. Zande, Inspecteur van 't Landbouw-onderwijs, R. Visser Lz. (v. v. van Hollands Noorderkwartier), G. Nobel (v, v. van den Hond van Zuivelfabrieken), W. leengs (sècr. - der Comm. van Toezicht op de zaken van de Zuivelconsu- lent), Jac. Zijp Hz. (V. v. II. M. v. Landbouw), A. J. van Benth'em (secr. v. d. Prov. N.-II. Boerenbond), H. W. de Joncheere (burgemeester van Hoorn), C. Nobel (Rijkslandbouwleeraar), F. W. ,T. Boekhout (vertegen woordiger van 't Rijkslandbouwproefstation), Q. Nes (voorz. v. d. Bond va.n Kaasmakers), J. Best Nz., voorz-., G.vNobel, secr. en ,D.. Brander. Tz., W. T. Jo»- g-ejans, P. Gootjes en Dr. Scheij als leden der rege- lingscomöiissie. De Dir. Gen. van den Landbouw gaf kennis van verhindering wegens ambtsbezigheden. De heer J. Best Nz. rekende het zich een aangena- mjp taak het woord van welkom te mogen spreken. In de eerste plaats richtte hij zich daarbij tot de verte genwoordigers van de Provincie, den Commissaris der Koningin en de heeren Ferf en Zijp, leden van Ged. Staten, alsmede tot den Burgemeester va.n Hoorn. Hierna gaf hij het woord aan den Inspecteur van bet Landbouwonderwijs. De heer Van der Zande dan wees in zijn belangrijke rede op de eigenaardige geschiedenis, die het vakon derwijs in zuivelbereiding in ons land heeft. Om te komen tot. de beantwoording der vraag, of de ze vakschool voor kaasmakers zal slagen, gaat spreker na, waarom de vroegere inrichtingen niet zijn ge slaagd. Deze oorzaak is, naast verschillende bijkomstige za ken, te zoeken in twee omstandigheden. In de eerste plaats deze, dat het zuivelbedrijf in ons land juist in dezelfde periode als waaraan" we thans denken, een zeer ingrijpende evolutie heeft doorge maakt. Toen men met het' vakonderwijs in zuivelbe reiding- begon, wat dit bedrijf nog zoo goed als geheel een huisbedrijf. En daarop werd bet onderwijs inge richt. De zuivelbereiding verplaatste zich echter van de boerderij naar de fabriek.'Het belang der aan staande boeren en boerinnen bij de kennis van de techniek, van het bedrijf werd al geringer. Maar daar naast, k>vam een klasse van personen op, die zich juist in het bijzonder wilde bekwamen, om als beheerder van t-n zuivelfabriek op te kunnen treden. De combinatie van deze twee categorieën va-n per sonen. aan een school, maakte bet. geven van goed on derwijs zeer moeielijk. Tn de tweede plaats beeft bijgedragen tot het niet slagen van deze scholen: de combinatie van theorie en praktijk aan de school. Past men deze combinatie toe, dan acht spreker die te beschouwen als een noodzakelijk kwaad. Spreker meent vorder, dat de weg- die thans door do Rijkszuivelschool te Bolsward is ingeslagen de juisto zal blijken te zijn én dat men die ook voor deze school moet volgen. Een -omstandigheid, die voor deze school uiterst gunstig* te achten is, is dat, ze tot.stand is gekomen door de samenwerking van twee in de praktijk worte lende organisaties, als Hollands Noorderkwartier en dv- Bond van Zuivelfabrieken zijn. De Regeering. aldus beëindigt spreker, zal zeker met warme belangstelling deze nieuwe zaak volgen en wenschen wij oprichters en medewerkers veel succes op bun streven. Hiermede vo; klaarde hij de school, voor geopend. De commissaris der Koningin sprak vervolgens een rede uit, waarna ten slotte het woord werd gevoerd door den burgemeester van Hoorn. Voordat met de lessen een aanvang werd gemaakt, hield de zuivelcomsulent voor Noorcj-Holland, dr. L, T. HET GEVAARLIJKE SPEELGOED. De blikken „vliegertjes" hebben ook te Utrecht tal van slachtoffers geëiseht. Naar het „U. D." verneemt zijn in liet Ooglijdersgasthiiis aldaar drie jongens be handeld, van wie één zijn oog voorgoed zal moeten missen. EEN NIEUW KLOOSTER. Door de trappisten is gistermiddag onder de ge meente Losser nabij Glane, ongeveer 40 -a 50 Hectaren grond gekocht voor ongeveer 30,000 gulden, om er een klooster op te bouwen. ®en oppasser aan boord van het pantsersehip „Fries land liggend te Willemsoord op de rijkswerf, was be zig- een revolver van een der officieren schoon te ma ken, niet wetend, dat het wapen geladen was. Eens klaps ging een. schot af, waardoor een marinier ern stig aan het hoofd verwond werd. De getroffene moest naar het marine-hospitaal ve#voerd worden. NKDEELANDSCHE STAATSLOTERIJ. Dikwijls komt het voor dat houders van prijsloten bij de uitbetaling van prijzen of premiën een bedrag van den uit.getelden prijs zoogenaamd laten liggen voor den collecteur, voor diens kantoor, voor diens- dienstbode, voor den debitant of diens kantoor, welk bedrag- dan door sommige collecteurs en débitanten wordt aangenomen. Aan de collecteurs en débitanten is thans hei aan nemen van deze fooien uitdrukkelijk verboden. (N. v. d. D.) - DE FRANSCHE STAKING EN HET VISCTL VERVOER. Ta IJmuiden is bericht ontvangen, dat de vischzen- dingeni van Maandag en Dinsdag, eerst Donderdag ie Parijs zijn aangekomen. Sedert Woensdag worden l.e IJmuiden geen vischzendingen. voor Parijs aangeno men. Naar men aan de Middelb. Gt. meldt, kwamen W oensdag te Wemeldinge eenige schippers weer volge laden met mosselen uit- Antwerpen terug, daar door de staking geen verzending naar Parijs kon plaats hebben. Volgens hetzelfde blad zouden er nog een 600 balen te Antwerpen ter doorzending gereed liggen. DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. Het „Handelsblad" heeft naar aanleiding van het bericht, over de handelingen, van bovengenoemden burgemeester, een onderhoud met hem gehad. Daar hem ter oore was gekomen, dat de dorpelingen iets te gen hem zouden ondernemen, keek hij scherp uit en Het hij Gerrit Knijper, die hem uitjouwde, arrestee ren. Wat het schieten op den smidsknecht Van Stok- kum betreft, de burgemeester zeide zijn revolver in de •lucht te hebben afgeschoten om den man schrik aan to jagen. Tot driemaal toe beg-af hij zich naar de woning van Van Stokkum, die hij echter niet te pak ken kon krijgen. Beweerd wordt, dat Brandsma den burgemeester den raad gaf om niet bij Van Stokkum binnen te gaan, als zijnde dit niet gewettigd1; de heer Hosang zou den veldwachter toen met, een stok hebben gesla gen, waarvan de schrammen nog zichtbaar zouden' zijn. Een feit is,.dat Brandsma's g'ezicht eenige schram men vertoont, welke echter een andere oorzaak heb ben. Volgens den burgemeester heeft wel een woor denwisseling- plaats gehad, doch er is geen sprake van dat hij B. geslagen heeft. Naar het „Handelsblad" verneemt, hebben eenige personen o. w. de bewuste Kuijper, over het optreden van den burgemeester bij den officier van justitie een klacht ingediend. Deze heeft bereids de zaak in on derzoek genomen. Do burgemeester heeft van het voorgevallene ver schillende proeéssen-verbaal opgemaakt. Met het hoe ren van v. S. zal nu gewacht, worden, tot de justitie de zaak in handen heeft. met eene enkele uitzondering avtikelsgewijze behandeld Het zou ons te ver voeren deze besprekingen en conclusion hier allen te vermelden en daarom volstaan wij met belangstellenden en belanghebbenden te ve-r wijzen naar het rapport der Staatscommissie tot rege ling van het vakonderwijs en naar de afzonderlijke rapporten der verschillende staatscommissies daarom trent uitgebracht. Na afloop werden nog enkele vragen gesteld die door den spreker werden beantwoord, waarna de goed bezochte vergadering (een tiental dames waren mede aanwezig) door den voorzitter met een woord van dank aan den spreker en aan de aanwezigen werd gesloten. EEN BOTSING. Gistermiddag had op het Ritsevoort de berijder van Auto G 1780 alhier wonende, de onvoorzichtig, beid een hoek om te komen rijden, zonder het ver plichte waarschuwingssignaal te geven, met het gevolg dat de lieer A. Bakker, komende van de Oudegracht met zijn fiets tegen de auto reed, zoodat deze totaal werd vernield. De heer B. kwam alleen met' dé schrik vrij. Proces-verbaal werd opgemaakt en een civiele actie om vergoeding der berokkende schade zal tegen den automobilist worden ingesteld. PREDIKBEURTEN. 16 October 1910. Voormiddag 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. Verwaal, Heidelb. Cal. Zond. 30. Voorbereiding tot het H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Evang.-Luth. Kerk, l(fi/2 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. J. Koster, van den Helder. Rem.-Geref. Kerk, 10' /2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk. Voormiddag 10 uur, Ds. A. Mid delkoop, te Nijkerk. Avond 6 uur, Dezelfde. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 4 uur, godsdienst oefening. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur,- godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht I) dagavond 81/2 uur, vergadering van de vereeniging „Paulus". Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Dr. Lindeboom 83, Maan- Jongelings- Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. Herv. Werner. Herv. Gem. Herv. Gem. Bosch. Herv. Gem. Doopsgez. Gem., Herv. Gem. te Meurs te Oterleek. gelaer te Alkmaar. Gem. te Stompetoren, 9t/2 uur. Ds. A. J. te Oterleek, 9'/2 uur, geen dienst, te Egmondbinnen, 9 /2 uur, Ds. H. W. de Rijp, 10 uur, Ds. Kater. 10 uur, Ds. Fopma. Schermerhorn, 9l/2 uur, Ds. van Geref. Kerk, 9'-/2 uur, Ds. Wecli- Nam. U/2 uur, dezelfde. Schei j, een voordracht over de 'belangrijkheid ibi-i èksfe a a sberei d i lig. dei AANRANDING. De 19-jarige L. T„ wonende nabij de Langewijk te Balkbrug, werkzaam aan de nieuwe woningen bij het R. O. G„ viel even voorbij het hotel 't Oever, het 22- jarig meisje Z. aan, trok haar van het rijwiel, en sleurde haar, bij de keel vattend, met blijkbaar laaghar tige bedoelingen aan den kant van een sloot. Op haar gegil kwam echter spoedig hulp opdagen, en vluchtte de aanrander in het nabijgelegen bosch. Door de ijve rige uasporingen van den rijksveldwachter De J. en dén gemeente-Veldwachter E. O. mocht het gelukk-.i omstreeks 10 uur, den Verdachten'persoon aan te hou den en geconfronteerd met'het meisje,' herkende dit bom als den dader. UIT SCHERMERHORN. Door de openstelling 'der Zusterschool aan den Jispèrweg in de Beem'stev" zijn Van de openbare school alhier 15 leerlingen overgegaan; vermoedelijk zullen het volgende voorjaar nog meerderen volgen. Ook van- antirevolutionaire zijde stelt men pogin gen in.'t werk. eën voldoend aantal leerlingen bijeen te krijgen, om alsdan eexl Christelijke school alhier "ie stichten. HAAR STEM TERUGGEKREGEN. De dochter van den bakkér Tv., in Friesland, miste sedert 3 jaar haar stem. Tal van deskundigen wer den geraadpleegd, dóch zonder resultaat. Nu beeft ze, terwijl ze probeerde met anderen mee te ziiigen. plot seling haar stem teruggekregen. DE GEHUWDE VROUW IN DE FABRIEK. Als ^een bijzonderheid WOrdt; aan het „Dagbl. van X.-Ör. gemeld, dat in de Langstraat de eerste ge huwde vrouw'do fabriek heeft betreden. Zij is in' himjs.t getreden bjj .de firma Van Schijndel te Waal wijk. EEN ZONDERLINGE DIEP us.sehen tien eh elf uur Woensdagavond nam een man van omstreeks 30-jarigen leeftijd uit den horloge- winkel van Gebr. Been, Rozengracht, te Amsterdam, een klok weg. Hij werd. nagezet en het gestolene werd hem ontnomen. Hem zelf liet men ongemoeid gaan. De dief wist daarop niets beters te doen dan onmid dellijk daarna uit bet schoenenmagazijn van de Noord Praba ntscjhe Schoenfabrikanten-Mij., Prinsengracht hoek Reestraat-, een doos met een paar heerenbottines te stelen. Ditmaal echter werd hij door agent aangehouden en overgebracht naai bureau op de Lauriergracht. een bet politie- politie- UIT HEER-HUGOWAARD. Donderdagavond werd in bet lokaal van den heer A. Goed alhier een damsearice gegeven door den heer P. Beers Kz. Door 8 spelers werd hieraan deelgeno men, waarvan Beers er 4 versloeg, aan 3 verloor en één remise" maakte. UIT HEILOO. Tot zetters "voor 's Rijks directe belastingen alhier zijn door den commissaris der Koningin herbenoemd, met ingang- van 1 Januari 1911, de heeren J. van dei- Molen Sr. en TT. -Mulder. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 14 October. 5e Klasse. 16e Lijst. Nos. 518 2227 4519 16594 elk 1000. No.s. 6726 7109 11559 16270 18474 elk 400 No. 167 2460 3700 12643 20388 elk f 200 BRAND TE BEVERWIJK. Gisternacht, ontstond een heyige branld in het pak huis van den: heer K. Steyn, Nieuwstraat te Beverwijk, in gebruik gedeeltelijk als werkplaats bij den rijwiel maker Pfan, gedeeltelijk als bergplaats voor aardbei enmandjes. Alles was verzekerd. Onlangs werd in het zelfde perceel een begin van brand ontdekt. De politie heeft den rijwielhersteller P. voorloopig gearresteerd. Een^ ongeveer 30-jarig- net gekleed' man vervoegde zich gisteravond hij den rijwielhandelaar Klinkhamer, Smeden, Zwolle, waar hij een fiets wilde verkoopen. De agent van politie van Wieling vertrouwde de zaak niet én vroeg den man naar de herkomst en zijn be roep. Toen die inlichtingen niet voldoende bleken, vroeg de agent hem mede naar het bureau te gaan. Tn de Diezerstraat haalde de vreemdeling plotseling een revolver te voorschijn en schoot zich door den. slaap. 1 toewei dadelijk naar bet ziekenhuis vërvierd, overleed bij spoedig. De man had geen papieren, wel inbre- kéi swerktuigen bij zich. EEN ONTVLUCHTE. De Eechter-Commissaris bij de Rechtbank te Alk maar vestigt de aandacht op de bekendmaking- van den Officier van Justitie bij genoemde Rechtbank be- ti effende den uit het gesticht te Castricum ontvluch ten Marinus de Haan. Deze wordt, verdacht van dief stal met iiïklimming in den nacht, van 19 op 20 Sep tember j.l. in het station te Heilo. Aanhouding en voorgeleiding blijft verzocht. HET WETSONTWERP TOT REGELING VAN HET VAKONDERWIJS. VOORGESTELD DOOR DE INEENSCHAKELINGSCOMMISSIE. Gisterenavond sprak de heer P. Doorn, directeur der Ambachtsschool te Haarlem, over bovenstaand onderwerp, daartoe uitgenoodigd door den Nederland-' schen Bond van vakschoolleeraren en leeraressen, afd. Alkmaar. De vergadering werd geopend door den heer A. A. de Groot, die den aanwezigen welkom heette en wees op het gröote belang van het verkrijgen eener betere regeling van het vakonderwijs, n.l eene wettelijke regeling die zeker eene beteren toestand van den vak onderwijzer in zich zal sluiten. Al zijn er teekenen te bespeuren die tot verbetering leiden, toch is dit nog niet voldoende en gaarne gaf. hij het woord aan den spr. van dezen avond, die hiervoor als ex-lid der subcommissie tot reorganisatie zeker wel de aangewezen man van vakonderwijs mag heeten. De secretaresse vergadering voor, las daarop de notulen der vorige die onveranderd onder applaus en onder dankzegging aan de secretaresse werden goed gekeurd. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, waarna de Heer Doorn zijne lezing begon. De heer Doorn gaf bij den aanvang zijner rede een schets van de wording van het vakonderwijs en zijn verhouding tot de andere categorieën van onderwijs in den tegenwoordigen tijd en in vergelijking met dien toestand in 't buitenland. Daarna besprak hij het rapport der Staatscommissie inzake de nieuwe regeling uitgebracht en de memorie daarop ingediend door de verschillende subcommissies. Deze rapporten 119 artikelen inhoudende, werden AGENDA: VRIJDAG: „Kraeht »n Vlugheid," damss-afdeeling 7?/*S1/* uur; hseren-*fdeeling 83/493/4 uur; „Het Gulden Vli*ï." Mannenzangvereeniging „Orpheus," repetie, 8 uur, café Central. Kunsten en Wete-seliappen. EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Wel, klinkt deze bovenregel niet prettig-artistiek, niet on-Alkmaai'sch Een abonnementsvoorstelling in Alkmaar! Van hooren zeggen weten we, dat Alkmaar vroeger Hit instituut gekend heeft, uit ervaring weten we, dat 't sinds jaren opgebonden heeft te bestaan. On ze vriend in den nood, Meijers Grosses konversations- Lextion zegt in zijn beschrijving van Alkmaar brutaal weg „verder heeft de stad' een hoogere burgerschool, een bibliotheek en een theater." Wanneer onder dit theater" de Harmonie wo-rdti verataian, dan was de vriend oprechter geweest als hij er aan had toegevoegd „waarin te honi en te gras gespeeld wordt, zelden an ders dan wanneer een Amsterdamsch tooneelgezel- schap eens een avondje vrij heeft, hetwelk nergens' in liet land tusschen Eems en Schelde minder onvoordee- lig kan worden doorgebracht," Maar laat ons niet treuren over het verleden, doch mef dankbaarheid constateeren dat wij, dank zij het initiatief van den heer de Lange, althains dit seizoen 4 goede voorstellingen zullen hebben, van een gezel schap, dat niet op een verloren avond bij toeval naar bier wordt gedreven, maar ons zijin beste krachten af staat om een goede voorstelling te geven, en dat kan doen, omdat het geen risico loopt. De risico wordt thans n.l. gedragen door den ondernemer laten wij Alkmaarders nu zorgen dat er zooveel mogelijk men- sehen naar deze voorstellingen gaan; geschiedt dit niet, dan zijn we onze aboninementsvoorstellingen het volgende jaar al weer kwijt. En nu over gisteravond. Wij mogen beginnen met. te verklaren, dat. we nog- nimmer op- de Harmonieplan- ken zulk een begaafd-en beschaafd geheel hebben ge zien. In het voorstukje hadden we gelegenheid te mogen luisteren naar de klankrijke stem van mej. Rika Hopper, haar geacheveerd spel te mogen bewon deren, in het tooneelspel mochten we ons overtuigen dat de jaren op het spel van onze HollandsJche Sarali geen vat hebben, dat mevrouw MannBouwmeester's spél jong en levendig blijft, dat zij nog altijd' met luis teren en fluisteren machtige, aangrijpende indrukken weet te wekken. En de heer Ko van Dijk legde weel een mooi bewijs af van zijn veelzijdigheid door eerst als jong echtgenoot later als oud generaal op te tre den beide malen uitstekend. Dit waren de voor naamste krachten, welke gisteravond optraden, maar ook de anderen waren over het geheel zeer verdienste lijk alleen de heer Mij in was minder gelukkig en zijn hinderlijk bewegen met armen en beenen viel op liet kleine tooneel wel heel erg op. Het was dus een goed verzorgde voorstelling. Maar was het stuk dit waard? Wij aarzelen niet, „Ken u zeiven" te prijzen, al gaat het tegen den theatertijd stroom in. Hier toch geldt het geen modern echt scheidingsdrama, geen proclamatie van de liefde, den hartstocht boven den plicht, maar hier wordt boven de liefde de plicht, gesteld. Het behoeft van Paul Iler- vieu, die im zijn „la dédale" de noodlottige gevolgen van een te overhaast ontbonden huwelijk schetste, niet te verbazen dat hij in tegenstelling met zijn collega's de oppermacht van „den vriend' met ijzeren hand" ver kondigt. Wij citeeren daar de Genestet, Inderdaad doem de conflicten van het Fransclie-stuk denken aan wat onze Hollandsche dichter dien vriend toeschreef: het dwingen van kalm te zijn-en sterk, terwijl het. har te bloedt, het baren van strijd, maar ook het geven van rust, het scheppen van vrede en licht. Gehoorzamend aan dien vriend' besluit de jonge vrouw van den ouden generaal haar mart trouw te blij ven, weet ze de liefde voor een ander terug te dringen en dien ander zelf het juiste pad' te wijzen, weet ze ook de beide jong-elui, die op het punt staan uitelkaar te gaan, bijeen te houden. Strijd baart bet besluit haar wel, immers baar man is een tyran, die meent dat hij niemand iets schuldig is, maar zijn vrouw door zijn ruwe manieren en zijn

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2