BÏÏTf¥'NirANlI BLN h e s L A JSlï De eerste vergadering der Vrije Socialisten Veree niging begon met eene teleurstelling, n.l. de spreker voor dezen avond, de hr. G. Reijnders van Amsterdam had den trein verzuimd en kon daardoor niet eerder dan ongeveer half tien optreden. BURGEMEESTER en WETHOLTDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van K. BOS, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een GRAAN- MALERIJ, waarin een PETROLEUM-MOTOR van pl. m. 12 P.K. in hot perceel Mosterdsteeg Wijk C No.' 15. was toegestaan 5667.71. Wij meenen hiermede te kunnen volstaan. DE HEER J. S5 MEUWSEN VOOR DE ALK- MAARSCHE MIDDENSTANDERS. (Vervolg.) Na de pauze van. circa 15 minuten, en nadat ,,de Alkm: Middenstand in 't donker gezet was,' werden door den heer Meeuwsen een reeks lichtbeelden ver toond, die het gesprokene in den avond' vóór de pauze zeer verduidelijkten. Beginnend met nogmaals zijn teleurstelling te be tuigen dat zijn reisgenoot Dr. Nouwens niet hier was, kon spreker echter tot zijn vreugde diens beeltenis den aanwezigen aanbieden, en onder applaus verscheen op het doek de sympathieke figuur van dien krachtifeen medestrijder voor middenstandsbelangen. Een dorpje in Tyrol verscheen ons hierna in al zijn uiterlijke be koorlijkheid. De menschen daar echter waren niet gelukkig, aangezien de voorwaarde van hun bestaan, hun handwerk, het vervaardigen van bijlen, messen, vorken en lepels, een prooi werd' van de concurrentie van het groot-kapitaal. In verschillende platen zien we nu hier de vruchten der Regeeringshulp. Een ou- derwetsche werkplaats, en de voorvaderlijke methode van werken passeerde de revue, daarnaast zien wij de moderne werktuigen door Staatshulp ten dienste ge-- steld, werktuigen ook voor gezamenlijk gebruik, een gemeenschappelijke werkplaats, waar door elect-riciteit alles in beweging gebracht wordt, een vakschool voor jóngens en ook oudere vaklieden, de electrisehe centra le, die na verloop van eenige jaren noodig was om circa 130 moderne werkplaatsen van beweegkracht te voorzien en ten slotte het geheele dal te verbinden met een electrisehe spoor, die goedkoope en gemakkellijke communicatie verlec-nti met de buitenwereld. Een ge meenschappelijk verkooplokaal bekroond het- volhar dend werken. Alle afgewerkte artikelen worden daar heen gebracht, en voor gezamenlijke rekening trekken reizigers de gansche wereld door om afzetgebied te openen voor de productie, die thans èn door qualiteit en door goedkoopte minstens gelijken tred houdt met het grootkapitaal. 16 jaar geleden verdienden die handwerkslieden ternauwernood 10 kr. per week, thans zijn zij in staat, dank zij' die gezonde wijze van Staats hulp en Staatsvoorlichting, henevens het heerschen van een broederlijken geest, uit te betalen aan hun knecht-s een weekloon van 30 40 kr. Eenige daarop volgende beelden toonden ons in reeksen cijfers den vooruitgang van het Staatscrediet van 10.000 kr. in 1892 tot 1 millioen M66.000 kronen in 1909, het toenemen der eoöperat. vakvereenigingen tot 12G07 in 1907, terwijl uit de gegevens van 400 cre- dietvereenigingen blijkt dat zij crediet verleenden tot een bedrag van 544.542.678'kronen Alsnu toonde een serie beelden hoe de middenstand in Oostenrijk gesteund werd om hun vak uit te oefenen op moderne wijze, door het oprichten van pa troons-cursussen en patroons-leergangen naar een vast systeem geholpen door modelwerkplaatsen. We zagen o. m. een dusdanige werkplaats voor kleine electriciens, alwaar zij elke inlichting bekomen en van elke toepassing van nieuwe vindingen kunnen kennis nemen. De chef van die inrichting, zelf middenstan der, helpt in zijn vak eiken patroon, doch laat deze zelfstandig werken. Dezelfde inrichting werd' ons getoond1 voor de gal- vanoplastiek. Ook het smidsvak met werkplaats en daarin ver vaardigde kunststukken, het meubelmakersvak, met oude ondoelmatige meubeleering en daartegenover moderne voortbrengselen op dit gebied zagen we ir. hunne ontwikkeling, evenzoo het kleerma kers-, schoenmakers- en steehhouwersbedrijf en uit ieder beeld sprak de geleidelijke bloei verkregen door doelmatige Staatshulp. Ook het onderwijs om het schoonheidsgevoel aan te kweeken, werd aanschouwe lijk voorgesteld. Eerst de menschen laten zien het leelijke en den wansmaak, dan daarnaast stellen de kunst in zijn eenvoud. Wangedrochtelijke<*en vervol gens in schoone vormen uitgevoerde vazen toonden die tegenstelling. Zeer interessant leek ons het in beeld gebrachte timmërliedènbedrijf op coöp. grondslag" geschoeid met gemeenschappelijke werkplaats, machines, opslag plaats voor het gezamelijk gekochte hout. Door die coöperatie kan dat vak coneurreeren met het grootka pitaal, terwijl door bezoek aan de vakscholen, kundige werklieden, bovendien de grootindustrie nog afbreuk doen, door keurig en kunstig uitgevoerd werk, dat de vrucht is vau het zelfstandig denken der coöperators. liet laatste lichtbeeld toonde ons een woest na tuurtafereel. Bergen bedekt met eeuwige sneeuw dreigden van hoven, wilde bergstroomen kookten beneden, terwijl de middenvlakte werd ingenomen door een reusachtig dennenwoud. Spreker zag in dit beeld, het beeld van den Middenstand. Sneeuwlawines en stroomen teis terden keer op keer de omgeving, en geen menschelij- ko kracht scheen in staat die dreigende gevaren te trotsèeren, totdat een ingcnieursplan werd ontworpen, om door het aanplanten van dichte bosschendenatuur krachten te breken, men slaagde daarin ten volle. Ook den Middenstand dreigt gevaar van boven door het grootkapitaal, van onderen door de opdringende ar- beiderscoöperatiën. Wat zal de eenling daartegen ver mogen? Daarom, alléén slechts door IJ hecht aanéén te sluiten, door II samen te voegen als een ondoor dringbaar bosch, zal 't I"T gelukken U zelf en Uw stand- genooten te beveiligen voor die gevaren. Ik hoor b.v. dat te Alkmaar nieuwe plannen bestaan voor een Coöp. bakkerij, laat dé bakkers hier--zich nu toch aan eensluiten, om gezamelijk, coöperatief werkend, een dergelijke instelling overbodig te maken. Steeds he denavond heb ik gebruikt vóór alles het woordje „p 1 i e h t" Uw plicht is het Alkm. Middenstanders, hecht den broederhand aan'te halen, toe te treden tot Uwe organisatie, te laten varen den vijandigen geest van concurrentie, en elkaar te beschouwen als vakge- nooten. Dat zijtgij verplicht aan u zelf, aan uw ge zin, aan uw st-and, niet het minst echter aan uw va derland, het land der vrijheid, op zoo voorbeeldige wijze geregeerd door onze Vorstin Koningin Wilhelmi- na. 't Laatste lichtbeeld bracht een welgelijkend por tret van H. M. de Koningin. Een krachtig applaus bewees dat de Alkm. Midden stand het met het gesprokene, van harte eens was. De heer Fortuin was de tolk van alle aanwezigen, toen hij hartelijk dank bracht aan den heer Meuwsen voor zijn magmfique en leerzame voordracht. DE VRIJE SOCIALISTEN VEREENIGING. De tijd van wachten werdi ecliter gekort door den heer D. A. Klomp, die na opening der vergadering door den heer Sauer nog eens In 't kort in herinnering bracht de lezing verleden jaar door den heer Domela Nieuwenhuis in de groote zaal der Harmonie gehou den, en daarna uitwijdde over het streven van Ferrer, de vrijheid van kerk en staat, zulks in hoofdzaak in verband met het aan de jeugd te geven onderwijs. Ferrer kreeg de katholieke kerk als zijn grootste vijand tegen zich, die hem persoonlijk en maatschap pelijk veroordeelde. Dat de katholieken van hier daaraan schuldig zijn ontkende spr. ten volle, men kan ze daarom niet ver- oordeelen, maar wel is het hun euvel te duiden dat zij Ferrer en zijne handelingen verlagen, zooals de hier ter stede verschijnende courant „de Alkmaarder" tracht te doen. Ferrer beoogde de vrije maatschappij, afhankelijk van niemand, en daarvoor offerde hij alles op, zijn goed, zijn naam, zijn leven. Na gewezen te hebben op den opstand van Barcelo na en d'en tegenwoordigen toestand in Frankrijk waar Briand de soldaten dtvingt te doen wat zij als werk lieden weigerden, betoogde spr. dat de niet bezitten- den eendrachtelijk moeten strijden tegen de kapitalis tische maatschappij. Daarbij kunnen ze Ferrer als voorbeeld nemen. Wij, zoo zeide hij, wij hebben zijnen weg te volgen door de kinderen volgens het door hem voorgestane systeem op te voeden, want in de kinde ren ligt de toekomst. Ten slotte drong spr. er op aan den sterfdag van Ferrer steeds te beschouwen als een aansporing om pal te staan voor onze beginselen. (Applaus). De heer Reijnders betrad! daarna het spreekgestoelte ter bespreking van het onderwerp „de 13 October 1909 of de moord op Ferrer." Spr. verklaarde dat de meest verlokte .tegenstander der vrijsocialistische beginselen de fouten erkent die in de tegenwoordige maatschap pelijke samenleving bestaan, waarvan hij breedvoerig eenige voorbeelden schetste, deze in verband' brengen de met de omstandigheid) dat de aarde in 't groot of Nederland in 't klein genoeg oplevert voor het onder houd van wel tweemaal zoovéél menschen als er won nen. Duizenden menschen zijn er tegenwoordig' die in zien dat die toestand veranderd moet en kan worden. Deze menschen verdeelde spr. in twee groepen, n. 1. die dit trachten te doen door vakorganisatie e. d. en die van onder af willen beginnen, meenen dat de men schen anders moeten gaan denken. Tot deze laatsten behoorde Ferrer. Over de wetenschappelijke ontwik keling van het land van Ferrer gaf spr. eenige gege vens waaruit bleek dat 2/3 analphabeten zijn, grooten- deels te vinden in dorpen en kleine steden. Deze toe stand is volgens spr. in hoofdzaak te wijten aan het verband dat Spanje met Rome sluit. Spr. schetste daarna het systeem van onderwijs door Ferrer gevolgd; wars van dogmatiek, wars van al de valsche beschuldigingen die hem door de katholieke kerk werden ten laste gelegd, ook als vader voor zijn kinderen werd Ferrer geschetst als een menseh zooals men er weinigen ziet. Spreker noemde de verontschuldiging der katholie ken dat Ferrer de indirecte oorzaak was van den be- wusten opstand een onzinnige gezochte beschuldiging, die, bij welke opvatting der zaak ook, nooit steek kan houden. Het geheele Optreden der katholieken toont volgens spr. dat het katholicisme niet alleen fanatiek, maar ook dom is, want heeft de doodl van Ferrer geen groote afbreuk gedaan aan de kracht der katholieke kerk? Overal vindt men menschen van goeden wil die wil len strijden voor hét recht en de waarheid onder de menschen en de dood van Ferrer zal en moet steeds een aansporing zijn om dien strijd te strijden en te blijven strijden. Wij mogen verwachten dat de toestand -der maat schappij niet zal blijven zooals hij is, maar als wij willen dat bij eventueele catastrophe de overwinning is aan onze zijde, dan moeten wij werken voor onze beginselen met lust, met ijver, met geheel ons hart. Daartoe spoorde spreker aan. Niet aan den regeeringsvorm schreef hij de minder goede toestanden der tegenwoordige maatschappij toe en hij wees daarbij op de toestanden in Portugal, waar men de republiek wil en naar Frankrijk waar de republiek niet aan de wenschen van het volk voldoet. Met Ferrer, diens leven en werken voor oogen, meet gewerkt worden voor een maatschappij zonder regee ringsvorm, maar geregeerd' door het beginsel van een goed mensch te willen zijn. Waar de kerk bestaat, zal geluk en vrijheid nog verre van ons zijn, daarom moet ook de kerk weg', en dit kan, want we zien haar reeds scheuren en barsten, en als we doen als de helden van onzen tijd als mannen als Ferrer deden, dan zal een maal een maatschappij gebouwd' zijn waar vrede en welvaart zullen heerschen in 't belang van ons en de onzen. (Applaus). De vergadering werd daarna gesloten. ABBONNEMENTS-CÖNCERTEN. Naast abonnements-tooneeilvoorstellingen krijgen we nu vermoedelijk ook abonnements-conoerten. Al thans indien de poging slaagt, hetgeen de muzieklief hebbers hierterstede natuurlijk van harte zullen wen schen, omdat dan de beste van de beste muzikale ta lenten zich zullen doen hooren. Het initiatief voor de ze abonuements-concerten is uitgegaan van mej. A. Weber, die de zangeres Ida Reman bereid gevonden heeft den 30sten November, den pianist Harold Bauer den 18den Januari en de hierterstede reeds met zoo veel succes opgetreden violiste Mme. Chemet met den heer Joh. Wijsman aan de piano den 24st-en Februari alhier op te treden. Zullen de toegangsprijzen eersten rang voor ieder concert 1.50 a 2 bedragen, het abonnement voor de 3 concerten is bepaald op 3.50, terwijl voor den tweeden rang de prijzen resp. bedra gen 1 per plaats, 2.50 per abonnement. Gebr. Spanjaard hebben de regeling op zich geno men. Het spreekt wel van zelf dat het plan alleen verwe zenlijkt. wordt, indien hiervoor blijkens de inteekenlijs ten, die worden rondgezonden, voldoende belangstel ling bestaat, meer belangstelling dus dan het muzikale A'kraaar in den regel toont. AGENDA: WOENSDAG Dansclub „Alcmaria," 810 uur, Kleine zaal Har monie. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 78/4 uur, Diligentia. Alkm. Esperanten-Vereeniging „Alkmara Stelo", 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Alkmaarsch Strijkorkest, directeur J. H. Oushoorn, repetitie, 8 uur, Nieuwe Doelen. Gemengd nieuws. OPENBARE LEESZALEN. Naar de Haagsche correspondent van de Tel. ver neemt, is er bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting en in de afdeelingen der Tweede Kamer niet alleen van katholieke zijde, maar ook uit de andere rechtsche fracties verzet gekomen tegen het bedrag van f 11.500 door minister Heemskerk uitge trokken voor subsidie aan de openbare leeszalen. De Haagsche Gemeenteraad, die tot dusver aan de Vereeniging Openbare Leeszaal en Boekerij inden Haag een lokaliteit af stond, heeft gisteravond beslo ten, overeenkomstig het advies van B. en W., aan de Vereeniging een jaarlijksch subsidie van f8000 toe te staan. Het voorstel werd genomen met 19 tegen 7 stemmen. De heer Wesseling (Kath.), die verklaarde bij de oprichting der instelling te hebben meegeholpen en van haar te hebben geprofiteerd, deed zich thans als een tegenstander kennen en had een reeks amen dementen ingediend, die evenwel werden verworpen. Het le amendement-Wesseling (benoeming van de helft van aantal bestuursleden plus één) werd ver- worpon mat 15 tegen 11 stemmen. Het 2e amendementt-Wesseling (goedkeuring van de statuten door den Raad) met 14 tegen 12 stemmen en het 3e amendement-Wesseling (verbod van ge schriften in de leeszaal wier inhoud strijdt met den godsdienst, de openbare orde en de goede zeden), met 18 tegen 8 stemmen. VLIEGEN. De heer Verstraeten vloog gisteren te Haarlem slechts 2 minuten, tot groote teleurstelling van het opgekomen publiek. Namens de voetbalvereeniging H. F. C. werd hem een krans aangeboden. De vliegweek is hiermede afgeloopen. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Te Enschede is gearresteerd en naar Almelo over gebracht de fabrieksbaas D. Kuhno van de firma Tat- tersall en Holdsworth, die spaargelden van arbeiders dier firma beheerde voor aankoop van winterprovisie en steenkolen. Hij wordt verdacht het geheele bedrag te hebben verduisterd. UIT IIOORN. Gisteren is alhier een christelijke vereeniging van goud- en zilversmeden en aanverwante vakken opge richt, staande op den grondslag der Protestantsche levensovertuiging. Het programma luidt: lo. Hen, die de christelijke levensovertuiging aan nemen eti de organisatie van vaklieden willen zien ge grondvest op grond van en volgens de beginselen van deze overtuiging, te dezer plaatse te organiseeren 2o. te trachten een Nederlandsehen Bond te stich ten van goud- en zilversmeden en aanverwante vak ken, die genoemde beginselen als uitgangspunt be lijden. De heer Eecen, alhier, zal Zondag voor de Hoornsche Dam- en Schaakclub een simultaan- dam- seance geven. Door genoemde club wordt 3 Novem ber een onderlinge damwedstrijd begonnen, terwijl men midden November zal aanvangen met een groo- ten dam- en schaakwedstrijd. Onder leiding van den heer F. M. de Leur, rijks veearts alhier, is, met 16 leerlingen, een cursus in hoefbeslag begonnen. UIT SCHERMERIIORN. Alhier heeft zich een commissie gevormd1 om zoo mogelijk op te richten een luchtgasinrichting voor particulier gebruik, zoowel voor licht- als voor kook- gas. Het gas zal door een automatischen perspomp uit benzine worden verkregen. Twee dier commissie leden zullen eenige nadere inlichtingen zien te verkrij gen van Moordrecht, waar een dergelijke inrichting, reeds bestaat, UIT BERGEN. Bij de gister gehouden aanbesteding voor het bou wen van een Kolonieoord, voor rekening van den heer Ds. Wontman te. Breda, waren vijf biljetten ingeko men, en wel van de heeren: Bruin en Burgering te Alkmaar 23849, P. Dubbeld te Alkmaar 22443, Krom en v. d. Eng, Uitgeest, 21675, K. Rol, Uit geest, 21488, Spruit en Wils, Alkmaar, 19968. De gunning is aangehouden. UIT OTERLEEK. Gisteravond hield de Nutsvereeniging „Oefening- kweekt kennis" hare eerste vergadering. Door den voorzitter, de heer B. Klomp, werd den le den en hunne dames welkom geheeten en na 't zingen van een gemeenschappelijk lied, trad de heer G. Ak kerman op met de voorlezing van een beschouwing over „Licht", waarop de heer J. J. van Meurs der vergadering vergastte met de voorlezing van „Utopia" door Bellamy. De heer W. J. O. van Meurs vulde de ze lezingen aan met de voordracht van zijn penne- vrucht, getiteld „Het tehuis". Ter afwisseling traden nog enkele leden op met een gedicht, zoodat deze eer ste avond uitstekend geslaagd! is, ook omdat zich een paar leden aanmeldden, die gaarne werden aangeno men. UIT ST. PANCRAS. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd de Yorige week aangevoerd 260 zak aardappelen, 44,900 bos wortelen, 137,300 bloemkoolen, 286,600 roodekoolen 87,600 gelekoolen 187,300 witte kooien, 612 balen wortelen, 120 balen nep, 1230 balen uien, 15,100 bieten en 2000 rammenassen. Van de laadplaats werden in die week verzonden 113 wagon ladingen groenten, Te St.-Paneras is- opnieuw een bijeenkomst gehou den over de melkvoorziening voor de burgers. De daarvoor benoemde commissie had een samen komst gehad met de melkslijters, doch was niet in .overeenstemming met hen kunnen komen. De melkslijters beweren den prijs niet lag'er te kun nen stellen dan acht cent per liter. Ook was besproken coöperatieven aankoop, doch met het oog op de weinige deelnemers, welke zich nog maar hadden aangesloten, zou dat niet gaan. Door de commissie van vijf personen» welke op deze bijeenkomst nog met 4 personen werd aangevuld, zal bij de burgers worden gewerkt tot meerdere aanslui ting bij déze beweging. Tevens zal door deze commissie worden opgesteld een verzoekschrift aan den Raad, om controle te hou den op de melklevering, zoodat steeds op onvervalsch- te waar kan worden gerekend. UIT WARMENHUIZEN. De heer A. Kraakman, periodiek aftredend lid van het College van Hoofdingelanden van het Ambacht van West-Friesland, genaamd' Geestmer- Ambacht, werd bij de den 17den October gehouden verkiezing- voor de banne W armenhuizen met algemeene stemmen herkozen de heer Jb. Swan Hz., inolenmeester van Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen), ins gelijks aftredend, werd! in de vergadering van 18 Oc tober van genoemden polder, mede als zoodanig herko- FRANKRIJK. Op het Fransche eiland Guadelou pe kwam het bij de verkiezingen tusschen de elkaar bestrijdende politieke partijen tot een botsing, waarbij zes menschen gedood en velen gewond werden. ZWITSERLAND. Te St. Imier staken de horloge makers. De patroons hebben besloten ertoe mede te werken, dat het persoonlijk recht der arbeiders om lid van een vakvereeniging te worden, geëerbiedigd wordt. De werklieden, die door dreigementen of feitelijkhe den probeeren niet georganiseerden te dwingen lid van een vakvereeniging te worden, worden ontslagen. Bovendien zal er den 5den November een uitsluiting plaats hebben. De horlogemakers roeren zich oven eens, te Chaux de Fonds besloten ze de stakers krach tig te steunen en te protesteeren tegen de uitsluiting. PORTUGAL. Een besluit tot verbanning van de familie Braganza, de afgezette dynastie, moet in voor bereiding zijn. EGYPTE. Een korte spoorwegstaking wordt uit Caïro gemeld, waarbij hooger loon werd geëischt. Er heersehte groote opgewondenheid, er werd! met stee- nen gegooid, er werd een charge gemaakt en daar na was de staking geëindigd. ENGELAND. De heer Lloyd George, de kanselier der schatkist, heeft in een redevoering gezegd, dat de onlusten en uitingen van ontevredenheid, zoowel in landen met vrijhandel als met protectie, niet aan de bescherming te wijten zijn, maar dieper liggen. In Engeland moeten zij gezocht worden in een opeenhoo- ping van onmetelijke vermogens in de handen van en kelen en de behoeftige omstandigheden van millioe- nen. Jaarlijksch overlijden in Engeland 350.000 per sonen, die niets achterlaten, terwijl 2000 anderen on geveer 1800.000.000 gulden aan familieleden vererven. De spreker werkte deze tegenstelling nog verder uit en sprak van de tallooze hommels, die Engeland' moest onderhouden. Om al deze misstanden te doen eindi gen en nog eiger te voorkomen, moeten er zeer scherpe maatregelen genomen worden, waarmede de huidige regeering met haar sociale hervormingen het begin, heeft gemaakt. Buiten gekomen, werd de minister aangevallen door mannen, die voorstanders zijn van vrouwenkiesrecht. Een hunner greep den minister bij zijn kraag; velen riepen: verrader! huichelaar! De politie was niet in staat den heer Lloyd George te beschermen, die ge noodzaakt was in een kerk te vluchten. Tusschen de politie en de aanranders van den minister ontstonden botsingen. Er zijn er twee aangehouden. KORTE BERICHTEN. Rockefeller heeft aan het naar hem genoemde instituut voor geneeskundig onderzoek Maandag 3.620.000 dollars gegeven. Het instituut beschikt thans over een kapitaal van 22,5 millioen gulden, - Morgen zal te Belfort de grootste stoomboot der wereld van stapel loopen. De lengte bedraagt 280 me ter, de waterverplaatsing 60.000 ton, de hoogte van de kiel tot het hoogste dek 20 meter. - De Amerikaansehe waaghals Wellman, die met zijn luchtschip van Amerika naar Europa wilde varen, is, na een tiende van den afstand) ie hebben afgelegd, opgepikt. De man mag- blij zijn, dat hij het leven eraf brengt Het proces-Crippen is te Londen begonnen. De advocaat der Kroon betoogde in een rede van twee uur, dat dr. Crippen Bell Elmore vergiftigd) en het lijk in stukken gesneden heeft. In de kalimijn Siegfried' nabij Grosz Giesen (Hannover) is, vermoedelijk door dynamiet, een ont ploffing ontstaan. Achttien menschen kwamen hierbij om het leven. Ook Florida is door den Cycloon geteisterd. Ver liezen aan menschenlevens worden van hier niet ge meld, maar de schade aan de boomgaarden wordt op 2,5 millioen geschat. Bij opstootjes te Breinen, waarbij met flesscheu en steenen naar de politie werd' geworpen, ook van uit de huizen, werden tal van personen gewond. HINDERWET. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op WOENSDAG 2 NOVEMBER e.k., 's-voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedu rende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 19 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 October. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. (Geldig tot den avond van 20 October.) In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 770.0 te Seydisfjord. De laagste stand van den barometer 751.1 te Shields. VERWACHTING. Matige tot krachtige westelijke later afnemende en krimpende wind, aanvankelijk regen, later tijdelijk op klarend. Zelfde temperatuur. KORT OVERZICHT VAN DE WEERSGESTELD HEID. De hooge druk in het noord'westen is nog' iets toe genomen; overigens zijn nagenoeg overal de barome ters gedaald onder invloed) van depressies die van uit het westen zich over 't vaste land hebben uitgebreid. Ook in ons land nam de luchtdruk af en blijft de baro meter nog steeds dalen, terwijl op de meeste plaatsen regen viel. De toestand is nog onzeker en is eenigs- zins veranderlijk weer, wellicht nog met regenbuien te verwachten. De vrij hooge temperatuur zal weinig veranderen. M. MARKTBERICHTEN. TUINBOUW- en HANDELSVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG" ALKMAAR. ALKMAAR, 18 Oct. Heden werd besteed voor Aardappelen f 0.— a f 0.— per 35 K.G. /2 H.L.), appelen f 1.80 a 2.50 per i/2 H.L., Roodekool (le soort) f 4.a 2.50, Witte kool f 3.50 per 100, gelekool f 4.- per 100, Groene kool f 3.— per 100, Wortelen f 0.30 a0.— per 10 bos, Slaboonen 8—a 0 ets per i/2 K.G., Snijboonen f 0.— a f 0.— per 1000, spinazie 0 ct. per mandje, Kropsla 20 a ets. per 25, Komkommers 0 a 0 ets. per stuk, postelein 0 a 0 ets. per mandje. Andijvie f 0.30 a f 0.per 25 struiken, prei 4 ct. per bos, selderie 4 ct. per bos. Bloemkool le soort 1 6.a 8.2e soort f 4.a 5.per 100 stuks, Rabarber 0 ct. per bos, Uien f 0.— per 50 Kilo, Koolrapen f 0.—, Radijs a ct., bieten f 1.40. Brusselsche Spruitjes f 0.90 per L', mandje. Stoof peren f 2.20 per 1.2 ILL. NOORDSCHARWOUDE18 Oct. Gele nep f 3.30 a 3.50. grove uien f 1.75 a 1.80, roode kool f 4.75 a 5»2e soort f 4.a 4.50, kleinere f 2.10 a 3.75, gele kool f 3.75 a 410., 2e soort f 3.— a 3.50, klei nere f 1.60 a 2.40, witte f 1,70 a 2.60, 2e soort f 0, BROEK OP LANGEDIJK18 Oct. Hfden werd besteed voorAardappelen gladb. f 0.a 0.ronde f 1.20 a f 2.75, muizen ,f 0.a 0.kleine f 0.a 0.wortelen f 1.20 a 2.75, bloemkool le soort f3. a 4.50, 2e soort f 1.50 a 1,80, Roodekool f2.30 a 5.80, gele kool f 2.a 3.70 witte kool f 1.50 a f 3.50, z'lveruien f 0.a 0,uien f 1.70 a 2.—, slaboonen f 0.Nep (kleine uien) f 3.20 a 3.50. Bieten f 4. a 6.10, R. Bloemkool f 3.50 a 7.10. Rammenas f 0.— BOVENKARSPEL, 18 Oct. Heden werd besteed voor: Aardappelen blauwe f 2.50 a 2.70, ronde f0,— a 0,groote muizen f 0.a f 0.kleine muizen Aanvoer zak, bloemkool le soort f 7.50 a 9.60, 2e f 3,50 a 5.— per 100, roode kool f 3.50 a 4.50, gele kool f 2.25 a 4.witte f 2,25 a 3,Bieten f 5,a 8.Uien f 1,a f 1,10 per K.G., slaboo nen f 0.a 0.—. SCHAGEN, 19 Oct. Aangevoerd 18 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 31.50. Handel vlug.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2