§T A D 8 fïËTTW BUITENLAND, Ik vroeg jhr. Ram's oordeel over de geheele zaak. Hij zeide mij„Na de reglementen met onpartijdige aandacht bekeken te hebben, komt 't mij voor, dat de sportcommissie moeilijk eeru officieel© erkenning kon geven. Andere mogelijke concurrenten zouden zich hierover kunnen beklagen. De genomen beslissing is DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. gaan en zon daarom voovstellen geen subsidie te ver- leenen. De raad' besloot in dozen zin. De afd. Broek op Langendijk v. d. Ver. „Het Witte Kruis" verzocht subsidie in verband met hare noodza kelijkheid om duur verplegingsmateriaal aan te schaf fen. Do voorzitter merkte op dat het veel rationeeler was de contributie te verhoogen daar de Gemeente reeds sinds jaren een flinke bijdrage verleent. De heer Kostelijk vereenigde zich hiermee. De heer Slot meende voor verhooging der subsidie to zijn; wel is over 't algemeen een ieder lid, maar bij verhooging der contributie zullen vele bedanken, en hij wees op het nuttige wat de afd. voor de ingezetenen verricht. De heer Does kon zich niet voor de subsidieering uiten, en gaf de vereeniging in overweging een contri butie in verschillende categorieën te innen. De voorzitter vroeg of de jaarlijksche bijdrage van de Gemeente zal verhoogd worden. Deze vraag- werd met 4 tegen 3 stemmen bevesti gend beantwoord, tegen de heeren Does, Kostelijk en de voorzitter. Met algemeene stemmen werd besloten de bijdragè met 10 te verhoogen en alzoo te brengen op 20. Dezelfde afdeeling vroeg' invoering van het tonnen stelsel ter bestrijding van de hier nog zooveel voor komende typhus. De gezondheidscommissie zond hier omtrent een rapport. Het adres en dit rapport met de memorie van toelichtingen zullen bij de raadsleden circuleeren, en dit punt zal daarna in een volgende vergadering behandeld worden. Medegedeeld werd' dat de heeren G. Wagenaar en J. A. van' Bommel waren herbenoemd tot zetters dat in de maand Augustus 660 en in September 572 telegrammen waren ontvangen; dat wegens toenemend gebruik van de gasfabriek den bouw van een derden oven reeds is aanbesteed; de aansluitingen zijn reeds geklommen tot ruim 1100; dat inzake de straatverlichting, die nog wel eens iets te wenschen overlaat, een maatregel is genomen door het aanstellen van een controleur, die na ontbranding en sluiting de geheele route nagaat en in zijn! vrijen tijd het mankeerende in orde maakt; dat inzake de betonbestrating de uitbetaling met October niet plaats had, daar de straat niet aan de gestelde eischen voldoet. De Directeur der N. V. to N. Niedorp had verklaard dit besluit te hebben verwacht en verklaarde zich be reid de geheele straat in het volgende jaar te vernieu wen met hetere betonlagen van 2 maal 1V2 M. breed, dat het werk aan den Zuiderdel en aan de onderwij- zerswoning geheel gereed' is; dat. de pogingen om den trein van 10 uur 's avonds weer in de dienstregeling op te nemen zijn mislukt. De heer Kostelijk vroeg of hierin niet voorzien kon worden indien de Gemeente de garantie verhoogde. Nadat al deze mededeelingen voor kennisgeving wa ren aangenomen en de heer SlotJ bij de rondvraag zeide dat hij van de buitenwereld hadl vernomen dat de door den raad besloten ruiling van grond! niet was goedge keurd, waarop de voorzitter zeide dat dit niet waar was, doch dat Gedeputeerde Staten de beslissing in zake dit besluit hadden uitgesteld, werd de vergade ring gesloten. Wanneer men onze g-emeente van Zuid tot Noord langswandelt, is men verbaasd) over de vele nieuwe smaakvol gebouwde huizen, getuigen van de welvaart, die er onder de bevolking iri de laatste jaren heerseh- te. 1 ot. voor korten tijd maakten de onderwijzerswo ning en het raadhuis daarop een treurige uitzonde ring. liet besluit door den Raad indertijd genomen om hierin, gedeeltelijk was dit' besluit door nood ge drongen, verbetering te brengen werd met genoegen door de ingezetenen vernomen en ten rechte, het nieu we raadhuis met daarachter gelegen onderwijzerswo- ning maakt een aangenamen indruk. Het ra'adhuis, dat nog niet is afgewerkt, zal binnen kort. officieel worden geopend, bij welke gelegenheid wij daar dan nader op terug hopen te komen. De onderwijzerswoning is gereed en toen wij giste ren daar op vriendelijke uitnoodiging van den burge meester een kijkje namen, wenschten we den bewoner geluk met zulk een enorme verbetering en verfraaiing als zijn woning- heeft ondeTgaan. Het is er ruim, hoog, licht en luchtig; degelijk en netjes ziet het er uit. Kortom, de nieuwe onderwijzerswoning zal den bewo ner en zijne familie tot genoegen strekken, zoowel als de Gemeente tot eer, die met den bouw bewees wat met zijn ambtenaren op te hebben. Naast de woning van het hoofd der school is een ruimte waarop een betonVloer gedeeltelijk overdekt voor het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, terwijl ook de school in verhand met de wet een verandering in den inwendigen bouw heeft ondergaan. Jammer is het dat de gang, waarin de privaten staan een onhoudbare eigenschap hebben, waarin zeker verandering zal moeten worden gebracht. UIT SCHERMERHORN. De pastorie der Nod. Herv. gemeente is bij onder- handscho verkoop verkocht aan den heer C. van Leeu wen, gemeente-veldwachter alhier voor eene som van f 1100. Bij restauratie zal er een zeer net woonhuis van kunnen worden gemaakt. UIT LIMMEN. Als verdacht van landlooperij werd alhier door de politie aangehouden zekere C. v. Schaik. Vanhier zal hij naar het huis van bewaring te Alkmaar worden gebracht om van daar uit tot plaatsing in een Rijks werkinrichting te worden opgezonden. UIT WINKEL. Tot molenmeester van de Banne Winkel is door stemgerechtigde ingelanden herkozen de heer W. Mel- ehior. UIT BERGEN. (Vervolg RaadsveTslag.) Hierna werden in behandeling genomen de verzoe ken van H. Schotten, wed. Klanker en wed. P. Bijl om den termijn van ontruiming hunner onbewoonbaar verklaarde woningen met zes maanden te verlengen. In verband hiermede werd voorgelezen het hieromtrent ingewonnen advies der Gezondheidscommissie, waar uit bleek dat bij dit college geene bezwaren hiertegen bestaan. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten deze verzoeken in te willigen. Voor gelezen werd een verzoek van den heer M. Flate, ar chitect te Amsterdam om: lo. den voor zijn rekening aangelegden weg aan den Russenweg den naam te ge- van van „Oudburgerweg," 2o. de verlichting van de zen weg, waarop voor rekening van adressant, een lan taarn geplaatst is, voor rekening der gemeente te doen plaats hebben; 3o. ontheven te worden van de ver plichting, hem opgelegd bij sub 3o. der door den raad gestelde voorwaarden, tot bijlevering van 15 M3. on- derhoudsgrind. Dit verzoek werd, voor zooveel de punten lo en 2o betreft, ingewilligd. Besloten werd de onder 3o gestelde voorwaarde te handhaven. Ter tafel werden gebracht de rekening 1909 en be- grooting 1911 van het Burgerlijk Armbestuur. Tot het nazien en onderzoeken der bijlagen wordt aange wezen eene commissie bestaande uit de heeren Leijen on Baltus. De rekening 1909 werd in orde bevonden in ontvang op 676.315, in uitgaaf op 486.50, voordee- lig saldo .1 I89.813. Ook de begrooting 19:11 werd on der toekenning van een gemeente-subsidie ad. 200 goedgekeurd in ontvang op 564, in uitgaaf op 528, vermoedelijk batig saldo 36. Aan Mevr. Klerk de Reus, vertrokken naar Haar lem, werd op haar verzoek eervol' ontslag verleend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, ter wijl ini hare plaats met algemeene stemmen werd' be noemd de heer P. B. van Don, hoofdonderwijzer aan het pensionaat „St. Antonius." Een verzoek van het hoofd der school P. van Hoorn om een schoollokaal te mogen gebruiken voor eene te houden cursus in het zingen door schoolkinderen, werd' ingewilligd'. Een gelijksfrekkend verzoek van Ds. Cannegieter voor het gevenl van godsdienstonderricht aan de kinderen der hoogste klasse van de openbare lagere school, werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Tot onderwijzer voor het herhalingson- derwijs werd met algemeene stemmen benoemd de heer K. Beets. Hierna ging de Raad over in geheime zitting ter behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. UIT EGMOND AAN ZEE. Nadat gistermiddag- twee uur daartoe het bevel werd verstrekt, is gisteravond zes uur de ex-burgemeester van de Egmonden, de heer P. naar Alkmaar geleid teneinde zijn straftijd van drie maanden te ondergaan. Des middags te half vijf verwijderde hij zich per fiets van het dorp, doch werd door den rijksveldwach ter ingehaald en teruggeleid, waarna het woonhuis aan de Voorstraat vóór en achter werd bewaakt,. Van half zes tot zes uur vertoefde da burgemeester, hulpofficier van justitie en een veldwachter in het huis van den vorigen titularis. Toen te zes uur dë deur van het buis openging en de heer P. werd weggeleid, waren drommen volks op de been, die een zeer vijandige houding aannamen tot zelfs hij het „spoortje" toe, waar onder gejouw en la waai da trein vertrok. De beklagenswaardige familie, we behoeven het niet te beschrijven, is ten zeerste van streek en hoe kan het anders houdt zich aan den heer P.'s betui gingen van onschuld'. Ten stelligste beweert hij tot het laatste oogenhlik toe zonder eenig motief van eigen bevoordeeling ge handeld te hebben, doch stemt toe in de administra- tiën der gemeente een groote warboel te hebben zien ontstaan, en bij tekort aan contanten ta hebben moe ten menageeren met de verschillende kassen. De heer P. blijft gelooven aan een eindelijk» oplos sing ten zijnen gunste. Omtrent de tolgelden kon hij geen opheldering- ge ven. Ook dit zegt hij in het belang der gemeente te hebben gedaan. Als alles goed zal worden nagegaan is er een tekort, maar van zulk een klein bedrag rlat het een maand later met salaris gedekt zou zijn geworden. Op de minst opzienbarende wijze is hij door den burgemeester van Egmond geleid, per le klasse tram naar Alkmaar en daar in het Huis van Bewaring op genomen. VOOR ZIJN GEZIN GERED, De fabrieksbaas te Enschede, die de onder zijn be heer zijnde spaargelden zijner medearbeiders verduis terde en daarom naar Almelo werd overgebracht, is weder op vrije voeten gesteld, daar de firma Tatter- sall en Holdsworth, bij wie hij werkzaam is, het be drag heeft gestort. De man, een overigens flink ar beider, blijft in den dienst der firma en kan langza merhand de som weer aanzuiveren. Het gezin van zeven personen kan nu voor verdere gevolgen blijven gespaard. AFSCHAFFING DER LEIDSCHE KERMIS. In de gisteren gehouden raadsvergadering der ge meente Leiden kwam aan de orde het voorstel van mr. Briët c.s., om te besluiten tot afschaffing van de kermis. Het is na uitvoerig debat aangenomen met 17 tegen 11 stemmen. MELKOORLOG. Woensdagavond werd te Enkhuizen een openbare vergadering gehouden als protest tegen de melkslijters, die de melk met één cent per liter verhoogden. De burgerij, daartoe bij advertentie en bekkenslag uitgenoodigd, stroomde van alle kanten toe en vulde te acht uur de groote zaal der „West Friesche Munt" geheel. Vooral waren veel vrouwen aanwezig. Nadat de heer J. v. Dok, voorzitter van het voorloopig comité, in zijn inleiding het doel der vergadering had uiteengezet en een der leden van de melkslijters- vereeniging verschillende malen de gelegenheid werd gegeven het motief der verhooging met een cent per Liter te verdedigen, werd het voorloopige comité ge constitueerd. Als eisch werd gesteld, dat de melk slijters binnen drie dagen de melk weer op acht cent per Liter terug brengen, en zoo daaraan niet wordt voldaan, te trachten middelen te beramen, de melk van het naburige Andijk te betrekken, waarvan reeds •toezegging werd gedaan dat die voor acht cent per Liter aan huis kan worden bezorgd. AL TE ACTIEF. In de laatste dagen doet in de pers het bericht de ronde, dat de commissaris van politie te 's-Gravenha- ge de opsporing en aanhouding verzoekt van den 23- jarigen kantoorbediende Hallier, werkzaam op het export-kantoor van den heer v. B. te VGravenhage. Uit Delft wordt daaromtrent gemeld1: De bewuste kantoorbediende is geen 23, doch 16 jaar. Ook wordt zijn opsporing- niet verzocht. Maandagmiddag half 6 verliet hij met zijn patroon het kantoor en begaf zich naar zijn woonplaats te Delft. 's Avonds om half elf ongeveer vervoegden zich le zijnen huize een Delftsche en een Haagsche recher cheur, die hem vroegen, waar hij de portefeuille van zijn patroon, die 250 inhield, had gelaten. IE, die van niets afwist, werd, toen hij zeide de zaak niet te begrijpen, naar 's Gravenhage getranspor teerd en daar achter slot en grendel' gezet. Dinsdagmorgen is hij weer op vrije voeten gesteld, omdat zijn onschuld' aan het licht is gebracht. Zijn patroon had n.l. de portefeuille met haar inhoud des middags bij iemand laten liggen. PARIJS—BRUSSEL EN TERUG. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint d.d. gisteren De sportcommissie der Automobielclüb heeft heden middag uitspraak gedaan in het geval Wijnmalen. Na Wijnmalen, Dufour en Ventoux-Duclaux-gehoord te hebben (Wijnmalen was vergezeld van jhr. Ram, ge delegeerde van dë Nederlandsohe Luchtvaartvereeni- ging) heeft de sportcommissie gemeend, wegens het niet in acht genomen zijn van het reglement, Wijnma- len's tijd niet te kunnen erkennen. Maar daar de fout ook bij haar gedelegeerde lag, heeft zij een gemengde beslissing genomen: zij erkent, dat Wijnmalen den tocht gedaan heeft, maar als zijn tijdl neemt zij het maximum, dat is 36 uur, aan. halfslachtig, een mooie oplossing zou mijns inziens zijn geweest, dat de Automobielölub Wijnmalen'» tijd tegenover haarzelf zou hebben erkend) en Wijnmalen op 31 December in aanmerking hadl doen komen voor die belooning, die hem bij regelmatigen gang van za ken zou toekomen, maar zonder Wijnmalen'» tijd -te genover andere concurrenten te doen gelden. Op deze wijze zou de club de fout van haar gedelegeerde geheel voor haar eigen rekening nemen, zonder iemand te be- nadeelen." De Parijsche correspondent van de Tel. zegt, dat de beslissing te laat viel, zoodat de Parijsche avond bladen er geen melding meer van konden maken, het geen niet wegneemt, d'at tal van bekende Fransche sportsmen, hij 't vernemen van het bericht spraken van een „meer dan schandelijke beslissing." Wijnmalen zelf is zeer onder den indruk van deze beslissing. Weliswaar bestaat er nog een 2e prijs ad 30.000 en een 3e prijs ad 20.000 frs.het gaat hier ech ter niiet om het geld, maar in de allereerste plaats om de eer! Wij hopen dan-ook van harte, dat de raadslieden van Wijnmalen de heeren jhr. Ram, J. F. Verweij en mr. H. A. G. Yenema zijn bij hem in Parijs het niet bij deze beslissing zullen laten. Zijn wij goed in gelicht, dan zal reeds morgen een protest tegen, de be slissing der wedstrijd-commissie bij den voorzitter der Automobile Club de France, baron Van Zuylen van Nijevelt, een oud-landgenoot, worden ingediend. Wij zijn bovendien overtuigd, dat in deze, zoowel de Nederlandsche Automobiel Club als de Nederlandsohe Vereeniging- voor Luchtvaart, officieele stappen zullen do.en, om revisie van een dergelijk ongemotiveerd von nis te verkrijgen! INPLAATS YAN DE OOIEVAAR DE VLIEGMACHINE. Woensdagmiddag liepen een drietal kinderen op de Botermarkt te Haarlem in druk discours. Het onder werp was, dat een der drie een zusje had gekregen. En nu had haar pa gezegd, dat het met de vlieg machine gebracht was. De kleine, niet tevreden met deze nieuwe theorie, had het aan de onderwijzeres gevraagd en deze had het bevestigd, zoodat uit deze kleine hoofdjes de ooievaar verdreven is en plaats heeft moeten maken voor de vliegmachine. Nieuwe tijden (O. H. Ct.) Mr. Dicke, een der verdedigers in de Papen- drechtsche strafzaak, vertoefde gisteren op de griffie van het gerechtshof te Arnhem ter bestudeering van het dossier. Mr. Van Hamel, eveneens verdediger in deze zaak, die een reis naar Amerika maakte, bevindt zich thans op de terugreis. Waarschijnlijk, doch niet zeker is, dat ook mr. Van Hamel wederom de verdediging van Garsthagen zal voeren. Laatste Berichten. Mr. B. L. Ph. VAN LIER. UTRECHT, 21 October. Door gasverstikking is op zijn kantoor om het leven gekomen mr. B. L. Ph. van Lier, advocaat en procureur alhier, directeur van de Algemeene Credietvereeniging. C. KOSTER, t Een treffend' sterfgeval heeft) hedenvoormiddag hier ter stede plaats gehad. Nadat de heer C. Koster Dinsdag zijn drie en vijf tigste verjaardag had gevierd, werdi hij Woensdagoch tend! ongesteld en de ziekte is sindsdien zoo in hevig heid toegenomen, dat de patiënt vanmiddag aan de gevolgen is overleden. De naam van den heer Coster Is ten nauwste sa- mengeweven met de geschiedenis van de Alkmaarsche brandweer. Hij behoorde tot dë oprichters van het Vrijwillig brandweercorps „Kracht en Vlugheid." Wat hij voor dit corps is geweest, bewijst het feit, dat hij lange jaren zijn voorzitter was, getuigt ook het ver slag, uitgebracht in de vijf jaarlijksche feestvergade- ring van het korps op 11 Augustus 1909, toen het der tigjarig bestaan werd gevierd, waarin o. m. de wensch werd! uitgesproken „dat de commandant, de heer O. Koster, nog lang- den lust zal gevoelen zijn zware taak met dezelfde animo te vervullen." Die wensch is he laas niet in vervulling gegaan, de lust was stellig wel .aanwezig, maar een hoogere macht heeft den werklust en de werkkracht plotseling geheel gedoofd. Ook in het college van' brandmeesters had de over ledene lange jaren zitting, eerst als lid, vervolgens als vice-president-brandimeester. Na het overlijden van den heer Bossert zag de heer Coster zich dit voorjaar door het stedelijk bestuur het eervolle ambt van president-brandmeester opdragen. Weinig heeft men t-oen kunnen denken, dat hij het slechts zoo kort zou mogen vervullen! Des te sterker zal het verlies van den president- brandmeester worden gevoeld, nu eerlang een reorgani satie van onze brandweer te wachten is onze nieu we gemeente-begrooting toont aan, dat ouder zijn be leid reeds nieuwe maatregelen werden voorbereid. Tenslotte zij er aan herinnerd dat ook de groote kerkeraad der Evangelische Luthersche Gemeente in den overledene een zeer gewaardeerd lid betreurt, dat ongeveer twintig jaar in dit college zitting had. EEN HENGEL WEDSTRIJD. De Hengelaarsvereeniging „de Vriendschap" te Am sterdam heeft tegen de 30sten October a.s. een inter nationalen hengel wedstrijd uitgeschreven, waarbij als eerste prijs wordt uitgeloofd een bedrag van f 200, als 2de f 150, als 3de f 100, als 4e f 60, als 5e f 40 en 45 prijzen van f 10. De wedstrijd die om 8l/2 uur bij de Spoorbrug al hier aanvangt, mag zich zeker in zeer veel belangstel ling vei heugen we hoorden o.a. van een 300-tal deelnemers alleen uit Amsterdam. Wanneer het weer meewerkt, zal het dien Zondag morgen beslist een gezellige drukte aan het Kanaal zijn. EEN FEESTAVOND. De Alkmaarsche Schaak- en Damclub V.V.V. zal Maandag 24 October haar 5-jarig bestaan herdenken. Bij deze feestelijks gelegenheid zal er door de leden een onderlinge wedstrijd in schaken en dammen worden gehouden, waarbij in groepen van 4 personen gespeeld zal worden. Belangstellende schakers en dammers kunnen dien middag om half 4 in het clublocaal van V.V.V. wor den geïntroduceerd. EEN VACANTIE-OORD. Het bouwen van een Vacantie-oord te Bergen aan Zee, is opgedragen aan de firma Spruit en Wils al hier, voor rekening van den heer Woutman te Breda. GESLAAGD. De heer R. Adolf alhier slaagde gisteren voor liet examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. PREDIKBEURTEN. 23 October 1910. Groote Kerk. Voormiddag 10 uur, Ds. Verwaal. Be diening van het H. Avondmaal. Avond 6 uur, Ds. Verwaal, Dankzegging H. Avondmaal. Heidelb. Cat. Zond. 31. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. J. Westerman Hol- stijn, emeritus predikant. Rem.-Geref. Kerk, 10'/2 uur, Ds. G. J. W. Olde- man, rem. pred. te Delft. Gereform. Kerk. Voormiddag 10 uur, Ds. Wechge- laer, voorbereiding tot het H. Avondmaal. Avond 6 uur, Ds Wechgelaer, catech. Zondag 5. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 4 uur, godsdienst oefening. Chr. Gei. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Maan dagavond 8V2. uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 8x/2 tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 4 tot 51/, uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Werner, van Stompetoren. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Oterleek, 91/2 uur, Ds. van Meurs. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 9 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te de Rijp, 10 uur, Ds. Kater. Doopsgez. Gem., 10 uur, Ds. Fopma. Ilerv. Gem. te Schermerhorn, 9i/2 uur, Ds. van Tricht te GraftAvondmaalsvieringGeref. Kerk, preeklezen. AGENDA: VRIJDAG: „Kraeht en Vlugheid," dames-afdseling 71/i8x/t uur; heeren-afdeeling 8s/4—ös/4 uur; „Het Gulden Vlies." Mannenzangvereeniging „Orpheus," repetie, 8 uur, café Central. Mannenzangvereeniging „Orpheus," 8 uur, Groote zaal Diligentia. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vergadering van Leden met huisgenooten, 8 uur, Harmonie. ZATERDAG: Kegslelub „Ones Club". Kegelavomd 8V3 uur, „ds Unie" Alkm. Tooneel, vergadering 81/2 uur precies, van Twisk, N. Sloot. „Kracht en Vlugheid," mshsjee-sfdselw^f II 3V»— 4x/2 uur; msèsjee-afdeelmg I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." BELGIË. De socialistische partij heeft een heftig gesteld groot gedrukt manifest aan laten plakken naar aanleiding van het bezoek van den Duitsclien Keizer dat binnen enkele dagen verwacht wordt. Er wordt in het manifest bij voorbaat geprotesteerd tegen de gehuichelde toejuichingen en een groet gezonden aan het Duitsche volk en de socialisten, die om hun be vrijding worstelen. Het stuk eindigt met: leve de Internationale. De arbeiders worden opgeroepen tot een bijeenkomst op Maandagavond, den avond, die de komst der keizerlijke familie voorafgaat. Deze bijeankomst zal tevens een protest zijn tegen de talrijke veroordeelingen wegens maj esteitsschennis. ENGELAND. De bladen wijzen op de treffende te genstelling tusschen het onthaal dat de oud-koning Manuel bij zijn vorig bezoek vond! en nu. De oud-koning gaat zich voorloopig met jagen onle dig houden. Eerst na eenige wëken van rust, zal hij een plan voor de toekomst opmaken. Het heet, dat er in alle stilte in Frankrijk voor En geland! een luchtschip is gemaakt. De Daily Chronicle meldt dat de Eransche minister van oorlog, generaal Roques, heeft verklaard, dat men destijds de Clément-Boyard niet aan Engeland wilde afstaan, omdat men, waar Duitschland Zeppelins bouwde, het Eransche volk wilde geruststellen. Thans heeft Frankrijk spoedig de grootste vloot der wereld ongeveer 40 a 50 vliegmachines en 12 bestuurbare luchtschepen als de Clément-Bayard II bestemd ge weest was over den Rijn inplaats van over het Kanaal te zwerven, zouden wij wel van onze voorkoopsreoht gebruik gemaakt hebben." Dat is een uitlating, waar over nog heel wat te doen kan komen. FRANKRIJK. De Dépêche de Lyon geeft 'n verhaal van de samenzwering, op welker ontdekking de regee ring onlangs heeft gezinspeeld1. Het komplot werd ongeveer zes maanden geleden ontdekt door een detective van de brigade tot opspo ring van anarchisten, die het geluk hadl een aantal documenten machtig te worden, uit welke men de plannen der samenzweerders nauwkeurig kon nagaan. Aan'het hoofd) der reorganisatie stond) een centraal- ccmité en daarnaast werkten een aantal' districtsgroe- pen. De slag zou worden geslagen in den aanvang van een zeer listig voorbereide algemeene staking. Onder de gevonden papieren kwaimeni lijsten voor met. de namen van soldaten, die zich heslist hij de be weging zouden aansluiten en eveneens een opgave van de plaatsen, waar de bommen zouden! worden nederge- legd. De Petit Parisien verklaart dat op verschillende punten van Frankrijk volledig ingerichte bommendó- póts bestaan. Die bommen worden vervaardigd door anarchisten, die echter 0111 mogelijke verdenking van zich af te wenden, quasi het een of ander eerzaam beroep uitoe fenen. Van tijd tot tijd ontdekt de politie een der bergplaat sen, de ontdekking wordt echter geheim gehouden, ten einde geen onrust onder het publiek te wekken. SERVIë. De toestand van den Kroonprins gaat er op vooruit. De Pesti Hirlap beweert, d'at de kroon prins vergiftigd i3, er zou een poging tot een staats greep zijn gedaan, welke de aanhangers van prins George hadden beraamd. Het spreekt wel van zelf dat deze lezing onder het grootste voorbehoud' moet wor den aanvaard1. SPANJE. Een man van het Tageblatt heeft een onderhoud gehad met den buitengewoon populairen re publikein en kamerafgevaardigde voor Barcelona Alexandro Lerroux, die o. a. zeide: „De Spaaitsche republikeinen, was het antwoord' „zijn verheugd en zullen alles doen, opdat de monar chistische regeering van Canalejas onze huren geen moeielijkhedèn bereidt. Wij, republikeinen, willen onze Portugeesche broeders zoo krachtig mogelijk steunen! Mochten wij hierbij wat ik niet aanneem op moeielijkheden stuiten, dan gaan) wij tot aan de alge meene staking ja misschien ook nog verder! De Portugeesche republikeinen, die ik ongeveer zes wé ken geleden bezocht, hebben, gauwer dan ik dacht de

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2