BINNENLAND. BUITENLANÜÜ STADSNIEUW 8] AANGEHOUDEN. niet afgetreden. Het plan daartoe kwam niet tot uit voering. De Koning aarzelde, het volk schaarde zich aan de zijde van den minister-president de Natio nale vergadering betuigde plotseling zijn vertrouwen, maar 204 leden waren afwezig, 208 stemden voor een motie van vertrouwen en 27 onthielden zich. Toen heeft de heer Venizelos de volksvertegenwoordiging naar huis gezonden. Met is nu a.f te wachten of de heer Venizelos bij de verkiezingen van 28 Nov. a.s. succes zal hebben en of hij met de nieuwe Kamer, die 8 Januari zal bijeenko men, zijn hervormingswerk zal kunnen) beginnen. Het bezoek van den Duitse hen. Keizer aan België heeft een uitstekend verloop gehad!. Verwachte daden van protest bleven uit en de Belgische bevolking werd van stug hartelijk. Het Zwitsersche volk verwierp de invoering- van de evenredige vertegenwoordiging voor den Bondsraad, het Engelsche verheugde zich over1 de ter doodVeroor- deeling van den beruchten moordenaar Crippen. Zuid- Italië werd door overstroomingen zwaar geteisterd. Si- nm verloor zijn Koning, die zeer gezien was. 1)E NIEUWE VLOOTVOOG-D IN DEN HEL DE®. Reeds is bericht, dat de schout.-bij-nacht F. 0. E. L. Koster, chef van den Marinestaf aam het Departement van Marine te 's-Gravenhage, belast isi met de tijdelij ke waarneming der directie te Den Helder, in de plaats van den vice-admitaal Van den Bosch, die ont slag heeft aangevraagd. Naar het ÏTbld. verneemt, zal ischout-bij-nacht Kos ter definitief benoemd worden' tot directeur en com mandant van de marine te Den Helder. De heer Kos ter werd September 1875 benoemd tot adelborst le kl., 1 Dec. '77 tot luitenant ter zee 2e kl., 16 Dec. '87 lui tenant ter zee le kl., le Mei '99 kapitein-luitenant en 21 Febr. 1904 tot kapitein ter zee. Zijn benoeming tot vlagofficier volgde 1 November 1909. En thans kan spoedig- in denzelfden rang de benoeming van schout bij-nacht Koster in de belangrijkste marine-directie verwacht worden. Aangezien' de chef van den Marinestaf vlagofficier of een hoofdofficier kani zijn, zal de benoeming van sehout-bij-nacht Koster geen promotie in' het korps tengevolge hebben. De sousi-chef van den Marinestaf, kapitein-luitenant ter zee W. J. J. Umbgrove, zal tot chef van den Marinestaf wordien benoemd. Uit het korps zal vervolgens een der officieren aan het De partement van Marine verbonden worden. OEMEJidD NIEUWS. UIT GRAFT. Op de staatsbegrooting voor 1911 is f 3000.uit getrokken, als extra subsidie voor het bedrag van f 5000.waarmede de post „restauratie raadhuis is overschreden. Voor het herhalingsonderwijs alhier hebben zich aangemeld 8 jongens en geen enkel meisje. UIT CALLANTSOOG. Beroepen na/ar de Ned'. Herv. Gemeente alhier de heer G. Ypeij, candidaat te Ferwerd. UIT HOORN. De oprichting van een ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken is thans zoo goed als verzekerd. Reeds vroeger besloot de Raad der gemeente Hoorn zich in beginsel uit te spreken voor het voornemen tot het oprichten van een in die gemeente te vestigen ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken, onder be reidverklaring, om aan een uitsluitend tot dat doel opgerichte vereeniging, een jaarlijksche subsidie te verleenen van 2500 gulden. Het desbetreffende verzoek ging destijds uit van de Vereeniging tot veredeling van het ambacht, welke vereeniging, om te voldoen aan den eisch, gesteld door den Gemeenteraad, vervormd is in een vereeni ging „de Ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken". De gewijzigde statuten konden de goedkeuring van Burg. en Weth. wegdragen, terwijl bovendien aan alle bedenkingen en opmerkingen van dat College is te gemoet gekomen. Thans hebben B. en W. aan het bestuur der Ver een. „de Ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken" bericht gezonden, dat de jaarlijksche subsidie van f' 2500 is toegekend. -De door B. en W. den raad aangeboden gemeente- begrooting wijst aan gewone inkomsten f 808.195.635, buitengewone inkomsten f 168000, gewone uitgaven f 308.193.685, buitengewone uitgaven f 168.002. De post onvoorziene uitgaven wijst aan een bedrag van f 3425.255. B. en W. stellen o. m. voor de uitkeering aan de gemeente uit de winst door de gasfabriek in 1910 ge maakt, te bepalen op f 18000, hoewel met het oog op den gunstigen toestand van het bedrijf, het bedrag zeer wel voor verhooging vatbaar is. Verder stellen ze voor een geldleening aan te gaan van f 92000, ter voldoening aan het Rijk van de over eengekomen bijdrage in de stichtingskosten van een nieuw gebouw voor de door het Rijk overgenomen gemeentelijke H. B. School. „ONS LEGER." Naar het D. v. N. B. meldt, hebben te Breda een aantal heeren zieh vereenigd om te trachten) een ver eeniging op te richten, wel'ke trachten zal sympathie op te wekken voor ons leger. Zooals wij, zegt het blad1, dhs hebben eem vereeni ging „Onze Vloot," zouden wij krijgen een gelijksoor tige organisatie „Ons Leger." UIT BERGEN. De uitslag van de gisteren alhier gehouden) hard draverijen is als volgt: 1. Groetprijs draverij. 2e en 3e klasse gereden door amateur. I. Maximiliaan, eig. 0. J. Helderman, (eigenaar) 2. A. Harcourt, eig. A. Mol (v. d. Gugtenl) 3. Dolgo- roeki, eig. G. D- v. Os (Geerlings). Niet geplaatst Sierra Tilo, Jacobus, Arnoldus, He- tha, Leendert. II. Wimmenumprijs-draverij 4e Klasse. 1. Day Light, eig. A. A. Commyg (eigenaar) 2. Acbar, eig. J. B. Lynkamp (R. Monsieur), 3. Rosali ne, eig. H. Vogelesang (A. M. L. Vogelesang). Niet geplaatst Arnoldus, Casandra, Atella, Anna Pnulowna, Amos, C'hileene. III. Schoorlprijs-draverij, 3e Klasse. 1. A. Harcourt, eig. A. Mol (eigenaar) 2. Edinit- za, eig. W. A. P. T. L. de Leve (Alkemade)3. Bau- dina, eig. W. Weber (Witteveem). Niet geplaatst: Cato S., Atalanta, gedisq. IV. Pettenprijs-draverij, le Klasse. 1. Excentrique, eig. J. A. Geer,sen (Schönrock); 2. Minnie H., eig. W. Zuidmeer (Th. Monsieur); 3. Lady Hesperus,, eig. J. W. Schuyl (J. D. M. Schuyl). Niet geplaatst Varro, Mignature. V. Hondöbosehprijs Heatdraverij Handicap, 3e en 4e Klasse. le heat: 1. Robert II., eig. J. A. Geersen (Schiin- rec-k)2. Onto S„ eig. M. v. d. Berg- (O'ckhorst). Niet geplaatst: Ajax, Jacobus, Glara. Gedisq.: Jaantje, Letta, Casandra, Annette, Edinit- za, Alchimist, Asmodee, Cresus. 2e heat: 1. Cato S. 2. Jacobus. Niet geplaatst: Cilara, Ajax. Gedisq. Robert H. 3e heat: 1. Jacobus, 2. Ajax. Niet geplaatst: Cato S. en Clara. 4e heat: 1. Jacobus; 2. Oato S. UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Op den voordracht tot benoeming van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Driehuizen, in deze gemeente, zijn' geplaatst 1. Mej. G. Akkerman te Alk maar. 2. Mej. K. Staffers te Beemster. 3. Mej. T. Jonsma te Purmerend. SNELTREINVERKEER HOLLAND—GRO NINGEN. Door het bestuur der Vereanigimg tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Groningen is aan d,en Raad dier gemeente een adre® verzonden naar aanleiding van! die chronische vertraginlg der uit Hol land komende sneltreinen. Verleden ja,ar heeft de Vereeniging een tijdlang de tijden van aankomst ge controleerd en die gegevens aan dia autoriteiten) ver zonden. Het gevolg is slechtst geweest dat de quajes- tie in de Tweede en de Eerste Kamer is ter sprake gekomen, maar dat.de chronische vertraging dit jaar zoo mogelijk nog erger is dan het vorige jaar. Om hierin verbetering te krijgen, moet een zeer krach tige beweging, uitgaande vanl de meest bevoegde en meest gezaghebbende vertegenwoordigers van het pu bliek op touw gezet worden. Daartoe het initiatief te nemen acht zij de ge meente Groningen het meest geroepen, waarom zij den Gemeenteraad verzoekt maatregelen te nemen om den bovenbedoelden misstand onder de aandacht der be trokken autoriteiten te brengen en zoodoende te be reiken, dat ihij wordt opgeheven. EEN BELANGRIJK VERLIES. De commissionair in aardappelen R. Veenstra van OudebiJdtzijl, Donderdag uit Holland gekomen met 6000 voor leveranties, heeft 's avonds bij de politie aangifte gedaan, zijn portefeuille met geld verforen te hebben. Hij zou, van Leeuwarden naar Oudebildtzij! fietsende, bij Jelsum gevallen zijn en toen een oogen- blik later zijn geld gemist hebben. Vrijdagmorgen reeds om 5 uur is er weer in den omtrek gezocht, maar niets is teruggevonden. Aangifte, dat het geld door een anderen gevonden is, is ook tot nu toe niet bij de politie gedaafi. In een hotel te Amsterdam is een Duitscher aange houden die in zijn land zich had schuldig gemaakt aan diefstal van juweelen en sieraden tot een waarde van ongeveer 35000 mark. De bestolene was hem on middellijk met twee Duitsche rechercheurs nagereisd, die hem vonden en aanhielden in hotel Krasnapolsky, waar hij met zijn vrouw en kinderen intrek had geno men. Zijn aanhouding is door de Duitsche justitie ge vraagd. Behalve de Duitscher is ook diens 25-jarige zoon aangehouden. Op laatstgenoemde werd door de poli tie een bedrag van 15000 mark in! geld in beslag ge nomen. KERKELIJKE BELASTING. De kantonrechter te ZutphenJ heeft inzake den aan slag in de kerkelijke belasting een belangrijke beslis sing genomen. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente hadden een eisch tot betaling der kerkelijke belasting ingesteld tegen iemand!, die elders 1 id eener Waalscha- gemeente was. (Te Zutphen bestaat geen Waalsehe gemeente). Welnu, die eibch is aan kerkvoogden ontzegd, en zij zijn in de kosten veroordeeld. De. kantonrechter overwoog, dat al behoorden, vol gens art. 1 va,n het Alg. Regl. der Ned. IIcVv. Kerk, de Waalsehe en Presbyteriaansche en Nederduitsche kerken daartoe, deze toch afzonderlijke onderdeéleri. blijven. En nu ging een beroep op een aangehaald von nis van1 den Arnhemsehen kantonrechter niet op, wijl daarbij alleen was uitgemaakt, dat een lid der Ned. Herv. Kerk ook lid was inl zijn woonplaats, al had hij geen attestatie ingediend1. Dit was volgens den Zutfenschen kantonrechter een hi >1 ander geval. VERKOOP COLLATIERECIIT. In de provincie Groningen, waar in vele gemeenten het recht van collatie (d. i. het beroepen vair een pre dikant in een Ned. Herv. Gemeente)) bij een of meer personen berust, heeft de collatie tot Obergum en Maarhuizen bij puMieke veiling 720 opgebracht. Zes stemmen in de collatie Grijpskerk vonden voor 110 een, kooper en 21 in d,e collatie Oostwold, Ho.o- g'e- en Lagemeeden voor 75. („Ned.") SCHOOLKWESTIE TE NIBBIXWOUD. Dei Ged. Staten van N.-H. hebben hun goedkeuring onthouden aan het gemeenteraadsbesluit tot ophef fing der beide openbare scholen) te Nibbixwoud en te Hauwert, op grond, dat bij het bouwen van een nieu we school voor beide dorpen, dé afstaüdi voor bijna alle leerlingen te groot zou zijn. (Tel.) HULDEBLIJK Dr. J. NOUWENS. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren JS. Meuwsen, W. Nieuwenhuizen en J. Das Dzn., om den Nederlandschen middenstand in de gelegenheid te stellen aan dr. J. Nouwems bij zijn vertrek naar Rome een huldeblijk aaru teb ieden. (Middenstandsbond) DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. De aangehouden vermoedelijke dader, een 18-jarig jongmensc'h, van den moord op de 84-jarige weduwe in Den Haag, heeft bekend. PRIJSVERLAGING VAN LEVENSMIDDELEN. De verbruikersveneeniging te Enkhuizen, die tenge volge van de prijsverhoogimg der melk in het leven ge roepen werd en de melk weder op den ouden prijs heeft gebracht, heeft thans opnieuw vergaderd, om te onderzoeken, welke verbruiksartikelen voor verlaging van prijs in aanmerking kunnen komen. Daartoe wer den verschillende eommissiën benoemd, die in een vol gende algemeene vergadering rapport zullen uitbren gen over den prijs van vleeschwaren, brandstoffen, brood te Enkhhizen en in andere gemeenten. AI,WEER OUDE MUNTEN. Zaterdagmorgen stiet bij het gTaven van een pulp- kuil te Raamsdonksveer de landbouwer v. d. Velden op een hard voorwerp. Het bleek een steenen pot te zijn met ongeveer 15 kilo aan zilveren munten uit de 15e en 16e eeuw. KORTE BERICHTEN. In de Duitsche pers doet het zonderlinge verhaal de ronde, dat twee oud-Duitsche soldaten, die in den Fransch-Duitschen oorlog gevangen genomen werden en in de verlieslost als vermist waren aangegeven, thans in hun vaderland teruggekeerd zijn, na in een I ransche kolonie buiten Europa al die jaren gedwon gen als mijnwerker te zijn werkzaam geweest. Het gelukte hun te ontkomen. Zij waren vóór den oorlog getrouwd, beider vrouwen leven nog, maar de eene heeft een nieuw huwelijk aangegaan. Te Wedding, ten noorden van Berlijn hadden Zaterdagavond opstootjes plaats, waarbij 14 personen, van wie 3 vrouwen, die de politie hadden uitgeschol den voor bloedhonden en bandieten, in hechtenis wer den genomen. Beweerd wordt, dat de politie te doen had met georganiseerde arbeiders. Aanleiding is een staking, welke het gevolg is van het feit, dat een stakersgezel, die wat te veel van maandaghouden hield, ontslagen was. Er is alweer brand geweest op de Brusselsche Tentoonstelling. Het café Kosmos is afgebrand. De brandweer wist het vuur te beperken. In den wedstrijd te Belmond Park legde Grahame White de 100 kilometer in een uur en een minuut in zijn vliegmachine if. Of vliegen vlug gaat Onder de soldaten te Konstantinopel heerscht cholera. 15 overleden reeds. De oud-minister-president Franco, aan het bewind voor, tijdens en na den moordaanslag op koning Karei van Portugal, is gearresteerd. Het heet, dat er een samenzweridg tegen de republiek ontdekt is. 32 offi cieren der schutterij moeten in hechtenis genomen zijn. De censuur is echter buitengewoon streng, zoodat men niet het juiste verneemt. DE VEREENIGING „DE NIEUWE POST." De vereeniging „De Nieuwe Post" hield gistermid dag in café „Central" een propaganda-vergadering, waarbij de heer Eekhof het woord verkrijgende de ge ringe opkomst betreurde en daarna in behandeling" bracht Hoofdfetuk IX der Staatsbegrooting, waarna hij in verband hiermede de vraag wilde beantwoorden: „waarom kan de postambtenaar met het daarin ver vatte niet tevreden zijn?" Spr. betwijfelde of de woorden van den minister in verband met deze begrooting geuit wel bewaarheid zijn. De levensomstandigheden noodzaakten het verzoek, om loonsverhooging waaraan gedeeltelijk is tegemoet gekomen in 1905. Spr. merkte op dat die verhooging gegeven voor langen tijd toen reedis voor 10 jaar was toegezegd. De verhooging der levensbehoeften werd daarna breedvoerig besproken, waaruit bleek dat de stijging der noodzakelijkste levensbehoeften gemiddeld 23 bedra,agt. Vanwege den Postbond werd indertijd verhooging van loon gevraagd aan Minister Regout, die daarop antwoordde: de dure tijden drukken niet alleen de post- maar ook alle andera ambtenaren, waarop de bond aan alle organisaties1 een verzoek om inlichtin gen en adhaesie verzocht, waaraan slechts door weini gen werd' voldaan; alleen de algemeene ambtenaars- bond toonde zich voor medewerking bereid, de bond „de Post" bleek geheel doof voor algemeene samenwerking en vreesde voor eenigen aanval van de neutraliteit. Spr. meende dat de minister nu niet voor verbete ring der maatschappelijke toestanden te vinden zal zijn, daar dit zijne inconsequentie zou bewijzen in ver band met zijn optreden tegen zijn vroeger privé perso neel. De meening van minister Regout werd verleden jaar gesteund' door den heer van Dedem toen déze zei- de dat de minister zich niet bang moest maken voor den drang van de lagere ambtenaren, omdat er genoeg waren die besteller zouden willen worden. De staat maakt, zoo concludeert spr., misbruik van den over vloed van arbeidskrachten. In tegenstelling van dezei te laken) omstandigheden schetste spr. de tractement-regeling van directeuren en commiezen en laakte de pogingen der regeering die 46 millioen vraagt voor kustverdediging, maar niet een paar millioen voor 'het beter bestaan1 der ambtena ren die zooveel in het algemeen belang werken en zwoegen over heeft. De bond zegt we kunnen niet doen zooal® de bond „de Nieuwe Pos't" zich voorstelt, deze wil echter meer meegaan met de algemeene vakorganisatie die naar spr. meening heter eni op meer rechtvaardige wij ze de belangen der ambtenaren beoogt. De bond „de Post" zal door vele verschillende om standigheden zooals politiek en godsdienst hare leden niet kunnen houde.n en daarom drong spr. ten zeerste aan op aansluiting bij zijn bond, die onafhankelijk van godsdienst en politiek op het standpunt staat van georganiseerde klassestrijd. Spr. schetste de voorgestelde loonsverhooging waar uit. bleek dat enkele categoriën van ambtenaren te Amsterdam, Rotterdam en 's-ILage verhooging kregen, door wel'ke verdeeling der ambtenaren, aan één tak werkzaam, „het verdeel en heerseh" in 't leven werd geroepen, daarbij betreurde hij dat die ambtenaren die geringe verhooging aannamenl en niet de minste so lidariteit bewezen, en betwijfelde of de verhooging" van loon in de meergenoemde plaatsen noodiger was dan in andere kleinere gemeenten. Spr. besprak daarna nog eenige ongewensc'hte toe standen in de postambtenaarswereld en las daarop eene zeer uitgebreide motie voor, beoogende 'het niet aan nemen van de thans voorgestelde 'begrooting en ver hooging der loonen met. 20 op de eerste 1000 van alle salarissen beneden 2000. Tenslotte vroeg spr. of de afd. Alkmaar van den bond „de Post" bang is voor het bijwonen dezer ver gadering of gevoelde dat haar vereeniging niet langer recht van bestaan heeft. Spr. verklaarde dat de leden van den 'bond meer ontvangen uit haar kas dan' zij als contributie betalen en wees er op, dat het geld! door de ingezetenen voor die organisatie gegeven niet besteedl wordt zooals al gemeen wordt verondersteld, maar dat alleen de be stellers het geld verdoelen en dat dhs niet gegeven wordt aan al de postambtenaren1 In' dagen van nood of ziekte. Spr. laakte deze wijze zeer en wees er op dat de post ambtenaren niet gesteund' moeten worden door gaven der ingezetenen, maar dat zij moet trachten op eigen wieken te drijven. Spr. schetste verschillende foutieve toestanden in de bond „De Post" en verklaarde déze gaarne te willen herhalen en nader uit te wijden op een huishoudelijke vergadering van dien bond in Alkmaar, en beval daar om een aansluiting bij den nieuwen hond ten zeerste aan. De heer Michielsen hesprak daarna de vakorgani satie in 't algemeen en wees er op dat de daaraan ver bonden voordeden ook bij goede organisatie voor de leden van „de Nieuwe Post" zullen zijn weggelegd, waarom hij ook ten1 zeerste tot aansluiting aanspoorde. De vergadering werd daarop gesloten. LANDELIJKE FEDERATIE VAN BOUWVAK ARBEIDERS. Vanwege bovengenoemde federatie trad gistermor gen in het gebouw „Voorwaarts" als spreker op de heer B. Rijk met het onderwerp: „Waarom en hoe vereenigd?" Nadat de heer G. Klomp de vergadtering met een woord van welkom had geopend, zeide hij dat hier ter stede een comité was opgetreden om te komen tot het oprichten van een bouwvakvereeniging. „Waarom vereenigen," zeide de heer Rijk bij den aanvang zijner rede, behoefde geen uitlegging, het „hoe vereenigen" gaf dikwerf aanleiding tot hevige gedachte nwisseling. De toestand der arbeidende klasse 'bewees genoeg zaam dat men vereenigd moest zijn1 en ook in de meeste gevallen needs was, deze toestand werd ge schetst en vergeleken met den toestand in vroegere zeer oude tijden. Wanneer men de ontwikkeling op allerlei gebied nagaat, dan zal een ieder tot de overtuiging' komen dat men om den strijd! tegen die ontwikkeling te kun nen voeren, vereenigd moet zijn. Vele voorbeelden op landbouw- en industrieel gebied, werden ter staving dezer bewering aangehaald b.v. de finantieelen toe stand van Rockefeller en de bewering dat- in Duit-Sch- land 15 der bevolking bezitloozen, menschen die voor hun bestaan niets dan hun arbeidskracht hebben, zijn. Ook de stijging der producten noemde spr. een sprekend bewijs dat de niet-georganiseerden van die stijging de dupe worden zoowel als aan de omstandig heid geschapen door den velen vrouwen)- en1 kinderar beid. Gevangenissen bewezen genoegzaam dat velen lie ver hunne vrijheid missen dan te werken onder om standigheden zooals de thans bestaande. De ziekenhuizen zijn vol aam tuberculoselijders, waarvan 80 uit de arbeidende klasse. Kortom al deze toestanden bewezen dat men georganiseerd moet zijn, om zich in ieder geval beter te kunnen ontwikke len, daarbij die toestanden makanl de organisatie ge makkelijk, het kapitalisme, de vruchten van den ar beid maken de propaganda ruim. Het van staatswege ingestelde onderzoek naar den toestand van verschillende categorieën van arbeiders werd dopr spr. uitvoerig besproken na voorlezing der verkregen resultaten van de enquete naar de noodza kelijkste uitgaven en verdiensten der landarbeiders. Spr. betwistte de bewering dat dé arbeiders het tekort in ontvangsten wel er bijverdienden door de productie op hun) eigen land. Daarna bracht spr. de vraag „Hoe vereenigd" ter sprake, en gaf daartoe een definitie van de drie soor ten van organisatie; de Christelijke, de moderne en de onafhankelijke. De Christelijke noemde spr. te dogmatisch. De mo derne werd de democratische, de onafhankelijke de anarchistische genoemd, deze laatste bewering noem de spr. een leugen en verklaarde dat de onafhankelijke vrij moet zijn, de moderne daarentegen staat onder discipline en kent de onderwerping. Centralisatie en discipline, het kenmerk van de moderne organisatie, zal den arbeider niet brengen waar hij wil, deze zal de toestand' wel veranderen, maar niet verbeteren. De onafhankelijke wenscht een samenwerking voor waardelijk, men wil hierbij dé besmettingstheorie, men wil strijden niet- alleen voor zichzelf maar ook voor anderen. Voorbeelden uit spr. ondervinding als secretaris van de grondwerkersbeweging „Helpt elkander," wer den daarna uitvoerig geschetst, waaruit bleek dat on der de moderne vakorganisatie vele voorstanders zijn van het socialisme, doch ini hun hart geen socialis ten zijn. De staking der bouwvakarbeiders aan de Kostverfo- renvaart werd aangehaald als een bewijs dat de onaf hankelijke vakorganisatie de rechte is en mannen in houdt met een flinke overtuiging die den strijd tot het einde doorvoeren. Bij de inwerkingtreding van het arbeidscontract werd door spr. en anderen namens de onafhankelijke organisatie voeling gehouden met de andere organisa ties en de strijd om naast' de vele verplichtingen ook rechten te krijgen aangegrepen, welke strijd werd ge schetst, waaruit bleek dat er vrijwel algeheele samen werking bestond onder de arbeiders die de kracht dei- aannemers dank zij de besmettingstheorie werd ge fnuikt' en de overwinning aan de zijde der arbeiders was. Spr. gaf daarna een beschrijving van de naleving van het arbeidscontract en van de groote staking in het bouwvak'bedirijf, waarbij dé houding der moderne organisatie ten zeerste werdl gelaakt en die dan ook de oorzaak was van 'het verlies der arbeiders. Nadat spr. nog enkele voorbeelden had genoemd, waarin de schaduwzijde van de moderne en de lichtzij de van de onafhankelijke organisatie was geschetst, beval hij de organisatie hij laatstgenoemde onafhan kelijkheid' van eenige godsdienstige enpolitiekerichting ren zeerste aan, daar deze bevorderen zal de directe verbetering van den maatschappelijken toestand1 van 'en arbeider en zijn gezin, waarvan vele voorbeelden ten slotte werden genoemd. Applaus. De heer Koreman betreurde het dat de spr. niet meer de plaatselijke toestanden had behandeld en dat hij te veel de moderne organisatie had gehekeld' en noemde een voorbeeld dat een staker op advies van de landelijke federatie na dé staking niet werd ge steund. De heer Hondius betreurde het eveneens dat spr niet. meer principieel had gesproken en alleen de toe standen te Amsterdam had behandeld. Nadat de heer Rijk deze vragen had weerlegd, werd de vergadering door den heer Klomp met een woord van dank gesloten. VOETBAL. Alcmaria Victrix I trok gisteren naar den Helder en wist aldaar op het elftal der Adelborsten een 5—0 overwinning te behalen. Op haar terrein aan den Westerweg hield Holland gisteren medaillewedstrijden, die door goed weer be gunstigd werden en zieh vooral op 't eind mochten verheugen in zeer veel belangstelling. 's Morgens speelde eerst Holland I tegen H. B. S. uit den Helder. Eerst na half-time wist Holland een doelpunt te maken. De Heldersche verdediging met den keeper aan 't hoofd weerde zich uitstekend.Einde kwam met 10 voor Holland. De tweede wedstrijd ging tusschen Alcmaria Vic trix II en H. F. C. ook uit den Helder. Deze wed strijd eindigde eveneens in een Alkmaarsche overwin- ging met 31. 's Middags ging eerst de eindstrijd tusschen de beide verliezers om den derden prijs. H. F. C. toonde zich, hoewel zij pas een wedstrijd achter den rug had, beslist de meerdere en wist het spel bijna voortdurend op de helft van H. B. S. te houden. Het einde kwam met 41 voor H. F. C. Deze 3 wedstrijden duurden elk een uur. De eindstrijd tusschen de beide winners, die nu volgde, duurde l'/2 uur. Holland I speelde zeer goed, was geregeld op de helft van Alcmaria. Holland wist haar overwicht in een doelpunt uit te drukken. Een corner van rechts werd door den rechtsbinnen fraai ingekbpt. Zoo bleef het tot 't einde. Holland won dus met 10 en verwierf alzoo den eersten prijs. Alcmaria II kreeg den tweeden en H. F. C. den derden. Deze medaillewedstrijden zijn voor Holland een succes geweest. Aan de Zandersloot speelde Alcmaria III tegen A. F. C. III uit Zaandam en won met 21 wat heel mooi is, gezien de grootte der Zaandamsche spelers. BEGIN VAN BRAND. Hedenmorgen 7 uur stak het driejarig zoontje van de wed. v. d. Hagen, in de Kitsteeg, een afgebrande lucifer in het vlammetje van het brandende theelichtje en stak bij ongeluk de gordijnen in brand. De heer N. Bijl, die zich naar zijn werk begaf, ont dekte het geval, sloeg drie ruitjes stuk en wist daar door het begin van brand te blusschen. Daar de in-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2