STADSNIEUWS. mr. Teding van Berkhout waren spoedig ter plaatse, en reecte tegen elf uur arriveerde het parket uit Haarlem, t. w. de heeren mr. Hover, subst.-officier van justitie, mr. De Josseling de Jong, rechter-com- niissaris, mr. Meckmann, substituut-griffier. Mr. Hoy- er waarschuwde den heer A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaa.l, die met zijn bekenden politie hond eveneens weldra op de plaats de® misdrijfs ver scheen. Gemeentepolitie en rijksveldwacht kwam in grooten getale op. De rijksveldwachters uit Halfweg brachten ook twee politiehonden mee. De justitie nam den toestand nauwkeurig op, maar liet alles op de plaats van het misdrijf onaangeroerd. Van de lijken werden foto's genomen, aan eenige nienschen, o. w. de melkboer, werd een kort verhoor afgenomen en toen ving men aan met te werken met den politiehond van den inspecteur-Lokerse. Men liet het beest ruiken aan het mes, dat bij Melchior gevon den was en met zooveel kracht gehanteerd dat het, heft, geheel was omgebogen. En voorts gaf men den hond lucht aan.de in 't geldkistje gevonden portemonnaie, die de dader ook in de handen moest gehad hebben. Met. zijn geleider naar buiten gaande, stak bet beest den neus in den wind en toen liep het zonder aarze ling de brug over langs een houten schutting in de richting van den molen. Eerst ging het even de wo ning binnen van een zekeren M., die dientengevolge (maar zonder eenjg resultaat) verhoord' werd, maar daarna liep de hond, rechtstreeks naar een dubbele ar beiderswoning een eindje voorbij den molen, en op ongeveer 800 jneter afstand van de plaats van den moord. De speurhond liep nu de woning binnen, waar woest blaffende voor de bedstede staan, waarin deze R. gewoonlijk slaapt. Wij zagen hoe ook de andere speurhonden, nadat hun aan het mes en de portemon- naie lucht gegeven was, steeds allen dezelfde richting naar den molen namen, maar geen van hen drong tot het huis van R. door en ging dit binnen, gelijk de hond van den inspecteur Lokerse met zooveel belist- heid had gedaan. Alle drie de honden bleven onder weg op precies hetzelfde punt hij een breede sloot staan. Mogelijk heeft de dader zich hier gewasschen of een en ander ingeworpen. Dit zal nader onderzocht worden. Maar hoe dit zij. De justitie lietR., die in een her berg in het dorp vertoefde, door rijksveldwachters op halen, confronteerde hem met de lijken en nam hem een streng verhoor af. Hij ontkende halsstarrig en gaf op waar hij Zaterdagavond vertoefd! had. Dit klopte niet zoo precies, maar wel bleek, dat hij te ongeveer half tien met den sluiswachter nog moet hebben ge sproken. In het dorp hadl hij wel eens gezegd Melchi or „wel te zullen krijgen," omdat deze hem wegens zaakbeschadiging (R. had het houten hek van Melchi- or's huis vernield) tot drie maanden gevangenisstraf had doen veroordeelen. Maar tot den rechter-commis- saris zeide de verdachte niets tegen Melchior te heb- bên. R., een dronkaard, staat zeer slecht aangeschre ven. Hij bracht reeds een jaar in 's Rijkswerkinrich ting- door en is opnieuw veroordeeld om daar een jaar te vertoeven. In verband hiermede hield de justitie hem, na zijn tweede verhoor in den namiddag in arrest, al mag dit niet beschouwd worden als een arrestatie in verhand met den dubbelen moord. De dochter van den vermoorde, die hoofdverpleeg ster is in een der ziekenhuizen te Amsterdam, had juist gisteren haar vrijen d'ag die ze steeds bij haar vader doorbracht. De dokter van den vermoorde ging haar tegemoet om haar eenigszins op de vreeselijke gebeurtenis voor te bereiden. De zoon van den vermoorde woont te Aalsmeer kwam op het hooren der vreeselijke tijding direct auto naar de plaats des onheils. UIT BERGEN. Iemand, die zich Zaterdagavond bij een barbier al hier liet scheren en zijn rijwiel buiten had laten staan, kwam tot de minder aangename gewaarwor ding, dat dit, gedurende zijn slechts kort verblijf in den scheersalon, verdwenen was. Alle pogingen om het rijwiel terug te vinden, bleven vruchteloos, zoo dat hier ongetwijfeld aan diefstal moet worden ge dacht. Houders van rijwielen, weest dus op uw hoede. De beambte aan het Postkantoor, de heer E. Schild, alhier, komt, naar wij vernemen, in aanmer king voor eene benoeming tot brievengaarder te Ou derkerk a. d. Amstel. Velen met ons zullen den heer Schild die geduren de zijn verblijf aller sympathie heeft verworven, noo- dé zien vertrekken. In den heer Schild verliezen wij een steeds bereidwillig en vriendelijk beambte. PROF. VAN DER WAALS VERWERFT DEN NOBELPRIJS. Uit Stockholm wordt geseind, dat de Academie dei- Wetenschappen besloot den Nobelprijs voor physica van dit jaar, ten bedrage van 193,360 francs, toe te kennen aan professor J. D. van der Waals te Am sterdam, voor zijn werken over den toestand van gassen en vloeistoffen. KORTE BERICHTEN. Er zijn plannen om te Amsterdam in 1913 een groote tentoonstelling te houden van kunstnijverheid op een terrein aan de zuidzijde van de stad, waar de nieuwe stadsuitleg verwacht wordt. Naar het Utr. Dagblad meldt is het Bouwmees ters hartewensch in geheel Nederland van den trein gehaald te worden met muziek en vaandels, er weer heen gebracht te worden met fakkellicht. Volgens de N. Gron. Ct. zal er deze week in Den Haag een vergadering worden gehouden door de af- deeling 's-Gravenhage van de Evangelische Maat schappij, waarin zal worden behandeld een voorstel om bij adres aan de Koningin te verzoeken wettelijke maatregelen te nemen tegen vestiging in ons land van meerdere Kloosterorden (men heeft het oog speciaal op de uit Portugal verdrevenen waarvan vele leden reeds op weg naar Nederland zijn) en een belasting Ier goederen in de doode hand. De Middelb. Ct. meldt, dat dr. Kuyper ontstemd is over het feit, dat mr. Heemskerk geregeld met en kele kamerleden dejeuneert of dineert en hij deze hee ren en niet dr. Kuyper in het vertrouwen neemt. Niet onvermakelijk noemt dr. Kuyper deze parlemen taire lijfgarde van mr. Heemskerk: „het romp-parie- ment der Witte Sociëteit." Laatste Berichten. prof. Imog en per dei- De UIT BERGEN. Gisterenmiddag had, even voor den aanvang wedrennen in deze gemeente, een ongeluk plaats, heer Schönrock, pikeur bij den heer J. A Geersen, bezig zijnde zijn paard Robert H. nog even te trainen, kreeg hij de Mosselenbuurt gekomen, van het dier zulk een slag tegen de borst, dat hij niet meer in staat was te loopen. De inmiddels ontboden genees heer dr. van Pelt constateerde dat de man een of meer ribben gebroken had, en achtte overbrenging per spoor niet gewenscht. Nadat S. per vigel ante naar het dorp was gebracht, werd hij vervolgens per auto naar zijn woonplaats Heemstede vervoerd. UIT, HOORN. De heer W. Muntjewerff, Directeur uitgever van 't Schaakblad, to Amsterdam, hield Zondag in 't café Jan Pietersz. Coen alhier een simultaan-schaakseance. Er werden 18 partijen gespeeld. De heer Muntjewerff won er 5, Remise 3, tegen de heeren J. H. Haas te Hoorn, N. Borst te Spierdijk en G. Klaver te Wognum. Verloren 10, tegen de heeren W. Nobel, te Bobel- dijk, M. Veer te Andijk, C. Reek te Hoorn, K. Singer te Scharwoü, Joh. Hinke te Spierdijk, P. Klaver te Spierdijk, A. Koedooder te Oosterblokker, P. Hoff te Hoorn, II. Karsten en C. Ruiter te Oost-Zwaagdijk. Daar de laatste 2 tijdig moesten vertrekken, waren j die partijen verder gespeeld door de heeren Veer en Singer. De partij duurde 6 uur. Na afloop moest de heer Muntjewerff zijn bewon- dering er over uitspreken, dat de Hoornsche Dam- en Schaakclub zulke uitstekende schakers telde. 1 PROF. P. V. D. BURGt DELFT, 7 Nov. Hedenmorgen -is overleden P. van der Burg, in den ouderdom van 69 jaar, leeraar aan de Technische Hoogeschool. DE DUBBELE MOORD. HAARLEM, 7 Nov. Hedennacht zijn twee Amster dammers aangehouden en hedenochtend naar Haarlem vervoerd, verdacht van het misdrijf, om met de lijken te worden geconfronteerd. Thans zijn in 't geheel 6 personen gearresteerd, 2 daarvan zijn rondloopers uit Amsterdam, die aldaar zijn gearresteerd omdat zij Zaterdag in den omtrek van Spaarndam hebben rondgezworven. ONGELUKKEN. ARNHEM, 7 Nov. De toestand van den reserve luitenant Jhr. van Weede, die Zaterdag op weg naar een jachtrit door het schrikken van het paard viel is iets beter. De patiënt kreeg een trap tegen den borst, waarbij een paar ribben werden gebroken. Het be wustzijn is in het Diaconessenhuis teruggekeerd. ROTTERDAM, 7 November. Een tweejarige jon getje stootte een vierjarig broertje met een traproede in het oog. De verwonde werd bewusteloos opgeno men en is 's nachts overleden. ROTTERDAM, 7 November. In de Boompjes ge raakte een zekere N. uit Pernis fietsend in de Maas en verdronk. ROTTERDAM, 7 November. Zondag is aangevoerd het lijk ran Jannigje Wisseling te Sliedrecht, opge graven wegens vermoedelijk overlijden aan abortus parvocatus. In verband hiermede is alhier gearres teerd en na confrontatie naar het huis van bewaring gebracht de deskundige mevr. van den B. ROTTERDAM, 7 November. Bij een woordentwist werd de bootwerker Z. van de trappenbrug gestooten. Hij kreeg een ernstige schedelbreuk. De vermoede lijke dader werd gearresteerd. UIT SINT PANCRAS. Bij de ned. herv. gem. alhier werd tot notabel her benoemd de heer P. öroen en in plaats van wijlen den heer 8. Duif benoemd de heer P. Koedijk. UIT DRIEHUIZEN. Zaterdagavond had alhier de eerste bijeenkomst plaats van belangstellenden in het op 31 October j.l. opgerichte reeiteer-college „Onder Ons." Na voorlezing- van het reglement meldden zich al dadelijk een twintigtal jongelieden van beiderlei kunne als lid aan en konden de werkzaamheden nog dien avond een aanvang nemen. Voorwaar, een aardig succes voor het bestuur op een klein dorpje als ditHet bestuur bestaat uit de heeren J. Vermeer, P. Hoogland Jz., P. Visser en C. Molenaar. Tot bestuursleden van de vereeniging „Hulpbe toon" zijn gekozen de heeren J. Bruijn te Zuidsoher- mer en Jb. Wester te Driehuizen, de laatste ter ver vanging van den heer P. Hoogland Cz., die niet meer in aanmerking wenscht te komen. HANDELSREIZIGERS-VEREENIGING „EENDRACHT." Zaterdagavond hield de afdeeling Alkmaar van de Handelsreizigers-vereeniging „Eendracht" hare eerste ledenvergadering in dit soizoen, welke tamelijk goed bezocht was. Deze vergadering zal door een geheele reeks gevolgd worden, te beginnen Zaterdag 3 Decem ber a.s. en vervolgens telkens op den eersten Zaterdag van de maand. Medegedeeld werd, dat zich twee candidaat-leden hebben opgegeven en dat de afdeeling Hoorn een pro- paganda-vergadering aldaar zal houden op 20 November a.s. tot deelname waarvan de leden worden opgewekt verschillende besluiten werden genomen, o.a. in begin sel tot de oprichting van een cursus in Engelsche handelscorrespondentie en tot houden van een open bare propaganda-vergadoring zoo mogelijk in do vol gende maand. Uit OUDKARSPEL Voor de betrekking van onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, welke den 1 Januari a.s. door het ontslag van mej. A. Kuiper vacant komt, hebben zich 18 sollicitanten aangemeld, waaruit een zestal zal worden gevormd. Pogingen worden aangewend om aan den Lan- gendijk te doen optreden de zangvereeniging „De Stem des Volks" te Alkmaar, welke in den laatsten tijd op zoo waardeerende wijze van zich doet spreken. VAN TEXEL. Evenals nabij Huisduinen zijn ook op het Texelsche strand ledige haringvaten aangespoeld. Achter het hedenmorgen in dorp Den Hoorn zijn er eelr twintigtal gevonden, waar- '"leek volkomen van eenige gemerkt waren als volgt: Klinge en Poort man, Maatschappij voor Zeevisscherij, Vlaardingen. BRAND. Zaterdagavond ongeveer kwart voor zeven hoorde men in de stad het gelukkig ongewone geluid der brandklok. Honderden spoedden zich snel naar de Breedstraat, waar het kantoor van den Heer C. Doorn, effectenhandelaar alhier in lichte laaie stond. De oorzaak van den brand die zich in den aanvang zeer ernstig liet aanzien, is onbekend. De politie was spoedig ter] plaatse aanwezig, het viel haar moeielijk de enorme menschenmassa, die uit alle op de Breedstraat uitloopende straten en steegjes opdaagde op behoorlijken afstand te houden, wat het krachtdadig optreden van de brandweer in- i dien dit noodig was geweest zeer zou hebben be- f moeilijkt. De slangenwagen der politie was gelijk met het Brandweercorps Kracht en Vlugheid ter plaatse aan- i wezig. Kracht en Vlugheid gaf echter het eerst water, j De inmiddels aangekomen spuiten behoefden geen i water te geven, de toevoer uit 3 handkranen was vol- j doende het vuur tot het eene perceel te beperken. Aan de waterleiding werd zooveel water onttrokken, dat de fittersbaas de heer Haasbroek het noodig oor- j deelde een buitengedeelte der stad van het water af j te sluiten. j Verzekering dekt de schade aan huis en inhoud, alleen de brandkast was niet verzekerd. De brandkast van de firma Lips te Dordrecht, die 't bijzijn der politie werd geopend, aan de verwachting te hebben be antwoord. De inhouI bleek na opening niets te hebben geleden, inwendig zag de kast er uit alsof er niets was gebeurd. VOETBAL. Alcmaria wint van R. A. P. met 2—1. Deze belangrijke wedstrijd had gistermiddag onder groote belangstelling plaats. Het weer hield zich goed. De toestand van het veld viel ons mee. Alleen bij 't eene doel was men met zaagsel aan 't werk geweest om de spelers aldaar vaster voet te geven. Precies op tijd trapte R. A. P., dat den tos verloren had, af. Zij had 't volgende elftal in 't veldde Bruijn (d), de Vries en Kortenhorst (a), Jurrema, v. d. Linden, Achterberg (m), Herckenrath, Hamburger, Popping Sr., van Seventer en Popping Jr. (voor). Alcmaria kwam met haar gewone elftal. Onmiddellijk ontwikkelde zich een vlug spel en werd de Alkmaarsche verdediging aan het werk gezet. Zij was in 't begin wat onzeker, doch 't gevaar werd toch afgewend. Een enkele maal moest ook de Amster- dainsche verdediging optreden en bij één der uitvallen dachten wij Alcmaria te zien doelpunten. De links binnen echter miste. Aan den anderen kant miste kort daarna van Seventer een prachtkans, door voor doel, huizenhoog over te schieten. Het spel was zoowat 20 minuten aan den gang, toen R. A. P. de bal door een vrije schop vlak voor doel bracht en van Seventer geen moeite had vrij onver wachts zijn vereeniging de leiding te geven. Het spel werd nu vuriger, en groot was de blijdschap der Alk maarsche supporters, toen kort daarna de middenvoor prachtig gelijk maakte na fraai spel van den linker vleugel. Dat gaf weer moed en ontwikkelde een harden strijd om de leiding, Vlak voor rust werd een corner, door den Alkm. rechtsbuiten zeer mooi genomen, door den middenvoor keurig gekopt, doch jammer net over de lat. Toen de bal weer was uitgetrapt floot de scheidsrechter half-time. In deze eerste helft vertoonde R. A. P. een zeer vlug spel, dat aan de Alkmaarsche verdediging menig be nauwd oogenblik bezorgde. Herchenrath speelde nog niet geheel op kracht, en hij werd tevens goed bewaakt. Van Seventer had een blessuur aan de knie. Alcmaria gaf uitstekend partuur en allen werkten als paarden. De scheidsrechter trad zeer nauwkeurig op, gaf enkele malen een vrijen schop voor verkeerd ingooien en al waren zijn beslissingen in de oogen van enkele toeschouwers soms wat vreemd, van partijdigheid was o.i. geen sprake. Spoedig ging het fluitje voor de tweede helft. Wie zou de leiding nemen Wel werd van beide kanten flink aangepakt, doch 't spel van R. A. P. scheen ons iets minder dan voor rust. De voorhoede van Alcmaria was uitstekend op dreef, de linkervleugel werkte heter, maar vooral de rechtsbuiten en middenvoor vertoonden in de tweede helft een uitstekend spel. Een vrije schop aan Alcmaria even buiten het strafschopgebied toegestaan, werd door den middenvoor keihard genomen, doch de keeper stopte, al vallende, dit schot op prachtige wijze. Het was de linksbinnen, die kort daarna voor Alc maria de winnende goal scordde precies in den linker hoek. Groot, zeer groot gejuich bij de Alkmaarsche supporters. In de laatste periode werkte R. A. P. enorm hard om den gelijkmaker. De geheele voorhoede spande zich krachtig in, dech de Alkmaarsche keeper sloeg en schopte alles er uit. Werkelijk in deze periode vreesde elk den gelijkmaker te zien komen, doch de verdediging versterkt met den middenvoor, wist alle gevaar te keeren. Een aantal fraaie doorbraken van den rechtervleugel van Alcmaria werden door R. A, P. met moeite afgewend. Eindelijk floot de scheidsrechter tijd en was aan alle onzekerheid een einde. Een 21 overwinning. Het R. A. P. elftal speelde zeer goed. doch was voor doel niet gelukkig. In de voorhoede blonken de gebr. Popping uit. Alcmaria heeft kranig gewerkt en tot 't laatste volgehouden. Vooral de verdediging heeft het zwaar te verantwoorden gehad, doch hare veree niging niet teleurgesteld. Nu alle aandacht op de ontmoeting A. V.Ajax. De tribune aan de Noordzijde van 't veld geplaatst bood een uitstekende zitplaats, waarvan reeds velen gebruik maakten. Vooral bij regenachtig weer of kouden noordenwind zal zij blijken een aanwinst te zijn. dus waarin ook geen gods- ALGEMEEN KIESRECHT. Vanwege de federatie der S. D. A. P.-afdeelingen werd gelijktijdig met vele andere plaatsen in Neder land alhier in de Harmonie eene openbare vergade- heeren van Helsdingen optraden, ter behande- dat er in zake het Al- zal worden gezet, als voorzitter fungeerde, zou „de ring gehouden, waarin de en van llinte als sprekers ling- van het petitionement gemeen Kiesrecht op touw De heer Thomassen die heette bij de opening der aanwezigen welkom en ves tigde er de aandacht op, dat er in verband met de na tionale meeting die er, dit onderwerp betreffende, te Amsterdam was gehouden, nu handelend moest wor den opgetreden, opdat het petitionement in den wa ren zin een volkspetitionement kan heeten, dat brengen naar het begeerde algemeen kiesrecht. Nadat een gedeelte van de zangvereeniging Stem des Volks" een paar nummers had gezongen, begon de heer van Hinte zijne rede met de verkla ring dat het een heilig voornemen der arbeidersbewe ging is het algemeen kiesrecht te zien ingevoerd. Al le pogingen zullen daartoe dooor verschillende par tijen, zooals de politieke partij of door de partij der vakbeweging worden ingesteld, de gronden dier po gingen mogen verschillend zijn, het doel waarnaar gestreefd wordt is één. Spreker besprak daarna de geschiedenis der vakbe weging en wees daarbij op de omstandigheid dat ie dere handeling der vakbeweging als een polittieke, als een sociaal-democratische handeling wordt aange merkt, hetgeen echter onjuist is te noemen; welis 't te verklaren dat wanneer zoodanige handeling in het belang der politieke beweging kan zijn, dat zij dan niet wordt nagelaten, voor welke verklaring- verschil lende voorbeelden werden aangehaald, waaruit de conclusie werd getrokken dat ook het algemeen kies recht zijn licht- en schaduwzijde zal hebben; de over tuiging echter dat de eerste de laatste ver zal over schatten zal de kracht geven tot den strijd. Spreker betreurde het en noemde het een groot euvel dat de arbeiders zoo weinig zeggingskracht heb ben in de werking der staatsmachine, die stilstaat wanneer het betreft de behartiging der belangen der arbeiders en werkt met vol stoom wanneer de belan gen der kapitalisten er mee zijn gediend, de motie van den heer Heldt in zake het Staatspensioen in 1895 door de Kamer aangenomen en nog niet uitge voerd, en de stakingswet in 1903, die in een tijd van 4 maanden is geboren, werden tot staving dezer be wering aangehaald. Dat de Christelijke arbeiders zich niet bij de gele deren der vakbeweging aansluiten, maar zich nog te veel afhankelijk stellen van dogma of kerk, werd door spreker een groot bezwaar genoemd voor het spoedig welslagen der thans op touw gezette onderneming. Met nadruk wees hij er dan ook op dat de vakbewe ging niet in 't minst beoogt eene omverwerping der godsdienstige meeningen, welke ook en hij wees daarbij op het samen kunnen leven in kazernes, waar vloeken en razen schering en inslag is en welke daar om lang niet zoo opbouwend, verheffend, mogen wor den genoemd als een goede vakbeweging, waarin van geen godsdienst sprake is, dienst wordt gekrenkt. Laten we er in de eerste plaats voor zorgen dat de meening: „de vakbeweging bestrijdt den godsdienst" verdwijne, opdat onze gelederen sterker, onze strijd gemakkelijker wordt. Spieker besprak daarna de actie ter verkrijging van den 10-urendag, afschaffing van kinderarbeid, waaruit bleek dat de tot standkoming dezer bepa lingen verlangd werd niet als wordende geacht in 't belang der arbeiders, maar uit vrees dat de duizenden Christelijke arbeiders in Twente en elders naar de S. JJ. A. 1 zouden overloopen. eL voorbeelden uit het tegenwoordig regeerings- i, eerden aangehaald, de tijd van de invoering van het arbeidscontract, de ongevallenwet werden be sproken, met deze laatste was de arbeiderspartij wel ingenomen, zoo zeide spreker, maar de landarbeiders, zeelieden en dienstboden moeten er in worden opge^ nomen, kortom de wet kan nog veel worden verbe terd, wat alleen zal gebeuren wanneer algemeen kies recht is ingevoerd. Op al deze gronden drong spreker er ten slotte ten zeerste op aan dat ieder in eigen kring er zooveel mogelijk toe medewerke het petitionement groot en grootsch te doen worden, in het belang van de spoedi ge komst van het algemeen kiesrecht, in 't belang van het volk, de kracht, de kern der maatschappij. (Applaus.) De heer van Helsdingen, daarna het woord verkrij gende, zeide dat het doel zijner rede als 't ware mag heeten een mobiliseering- der arbeiders1 voor den strijd om het algemeen kiesrecht. Wel is er, zoo zeide hij, een uitbreiding van het kiezersaantal te constateeren, van 1880 tot 1900 is het procentsgewijze uitgedrukt vermeerderd van pl. m. 6 tot pl. m. 29 en wel, dit er kende hij, is een deel der arbeidersklasse in die ver meerdering opgenomen, doch de bewering dat de nu fungeerende kieswet het kiesrecht kan verleenen aan alle arbeiders als zij het slechts willen hebben, noem de hij beslist onwaar, het steeds minder worden der jaarlijksche verhoogingen in het kiezersaantal bewees dit. Ruim een half millioen mannen boven de 25 jaar zijn nog van het kiesrecht uitgesloten, niet alleen daarom is de kieswet af te keuren, maar bovenal ook om de willekeurige uitsluitingen, zoo zijn bijv. in Noord-Brabant, Drenthe en Limburg ongeveer 4% beneden en Zeeland, Friesland, Overijssel ongeveer 3 boven het gemiddelde percentage der uitsluiting, wanneer Amsterdam hetzelfde uitgeslotenen zou hebben als Alkmaar, dan had Amsterdam niet ruim 16 duizend zooals nu, ,maar ruim 100 duizend kiezers. De plaatelandbewoners zijn veel meer bedeeld' met kiesrecht dan de stadbewoners. Kortom spr. laakte de kieswet zeer, te meer ook omdat de vrouwen er ge heel in zijn uitgesloten en daardoor worden gelijkge steld met kiftderen, krankzinnigen en misdadigers, voor welker uitsluiting hij niet één gezonde reden kon vinden. De verschillende bepalingen die het kiesrecht ver schaffen, werden besproken, en daaruit werd afgeleid, dat de tegenwoordige wet berust op het censusstelsel. Spr. wees er verder op dat de wetten gemaakt wor den voor ieder, zoodat het billijk en rechtvaardig is te noemen dat een ieder ook aan de totstandkoming dei- wetten medewerkt, en zoogoed de uitbreiding van het kiezersaantal' een werk der arbeiders is te noemen, moet ook de invoering van het algemeen kiesrecht eenmaal het werk der arbeiders genoemd worden, daarom zal alles van de arbeiders hetzij door bemidde ling der politieke arbeiderspartij hetzij door de vak beweging gevergd worden om het A. K. te zien inge voerd. Nadat spr. had nageg-aan hoe de meeningen der verschillende politieke partijen in zake het Algemeen Kiesrecht zijn verklaarde hij met genoegen dat er bij de katholieken een frissche stroom ten gunste van het Algemeen Kiesrecht blijkens de algemeene vergade ring der katholieke kiesvereenigingen is waar te ne men. Eigenaardig vond hij echter dat noch Kuyper noch Heemskerk, noch de R. Katholieke noch de Anti revolutionaire fractie met een wijziging der kieswet, die z. i. zeker een invoering van het huismans kies recht ten gevolge zal hebben voor den dag komen. In alle politieke partijen, zoo besloot epr. zijne rede, wordt gezocht naar een oplossing van dit moeielijke politieke vraagstuk, laat er daarom van uit het volk een krachtige zet komen dat tot die oplossing door invoering van het A. K. zal leiden. Neemt het volk genoegen met de wetten waaron der het leeft? de vrouwen b.v. die in de kieswet wor- len gelijkgesteld met misdadigers, de arbeiders wien verplichtingen worden opgelegd d'och rechten onthou den? Neen zeker niet, en het volk zal niet langer wachten op de handelingen der vrijzinnigen die steeds zitten op de politieke wip en steeds van koers veran deren. Er moeten nieuwe krachten, nieuwe ideeën in ons staatsbewind komen, de kracht daartoe moet uitgaan van het volk, dat warmte, geestdrift en liefde voor de zaak moet gevoelen, dat daardoor binnen de perken van het wettelijk verweer en met betaamde en wettige middelen zal strijden voor de invoering van het Alge meen Kiesrecht. Gelukt het op deze manier niet, dan zullen ze de actie voortzetten desnoods op andere wijze, doch niet dan nood gedwongen, maar dan ook met de heilige overtuiging dat dan het volk de verantwoordelijkheid der gevolgen vrijmoedig van zich schuift. Applaus. Van de gelegenheid om te debatteeren of vragen te stellen werd alleen gebruik gemaakt door Ds. Zuid hof van Aartswoud, die als principieel voorstander van Algemeen Kiesrecht inlichtingen vroeg omtrent het te brengen huisbezoek en de daarbij te verwachten tegenwerpingen van de zijde der tegenstanders. Heb ben, zoo zeide hij, Briand en Viviani in Frankrijk, niettegenstaande het algemeen kiesrecht niet hetzelf de gedaan als Kuyper in Holland: stijgt in Duitschland het budget voor leger en vloot niet, niet tegenstaande het Algemeen Kiesrecht? Daarbij veronderstelde hij dat bij eventueele invoe ring van het Algemeen Kiesrecht de democratische partij zou terug-gaan, daar er duizenden zouden zijn die v/el het kiesrecht zouden krijgen doch er geen goed gebruik van zouden weten te maken, daarom lag het op den weg de begrippen van het volk te verhelderen, te verruimen, opdat het Algemeen Kiesrecht eenmaal verworven, nuttig kan worden besteed. De heer Van Helsdingen den heer Zuidhof beant woordende, zeide, dat al zijn in Frankrijk en Duitsch land de toestanden nog niet zooals gewenscht, over 't geheel genomen zij toch veel beter zijn dan hier, waarvan hij voorbeelden aanhaalde. Het Algemeen Kiesrecht is niet het doel waarnaar wij streven, maar het middel om het doel te hereiken en spr. gaf de verzekering dat wanneer het middeleen- maal in het bezit van het volk zal zijn de voormannen van het volk wel zouden leeren hoe met dit middel om te gaan. Met een warm woord van opwekking tot den strijd, vooral geuit tot de vrouwen, die zulk een grooten in vloed daartoe kunnen uitoefenen, werd de vergadering door den heer Thomassen gesloten. De gedelegeerden der verschillende afdeelingen ble ven nog eenigen tijd huishoudelijk hijeen ter bespre king van de propaganda die in Noord-Holland ten bate van het petitionement zal worden ondernomen.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2