STADSNIEUWS. BUITENLAND. EEN BELANGRIJKE RECHTZAAK. (Tel.) VERZOEK OM TERUGGAVE VAN HET 'BE DRAG EENER INSCHRIJVING OP HET GROOTBOEK N. W. S. Door verscheidene leden werd de aandacht gevestigd op de onvoldoende salarieering van de leeraren aan 's Rijks middelbare scholen, in het bijzonder werd nog door enkele leden op salarisverbetering van de leera ren in teekenen en schoonschrijven aangedrongen. Gevraagd werd of de Regeering bij subsidieering van gemeentelijke H. B. scholen niet omtrent de sala rieering bepaalde voorwaarden kan stellen, opdat hier grootere regelmatigheid kan worden bereikt. Terwijl thans alle vast- en tijdelijke aangestelde leeraren met wettelijke bevoegdheid van de burger avondscholen aanspraak op Rijkspensioen hebben, schijnen zij, die een zoodanige beroepzin missen naar di; opvatting van den Pensioenraad niet voor pensioen in aanmerking te 'kunnen komen. Stemt de Minister met deze opvatting in? en zoo ja, is hij' bereid een wetswijziging voor te bereiden, die ook deze leeraren in de pensioenregeling betrekt. Aijderen oordeelden hier tegenover dat velen dezer personen zóó weinige uien aan deze school les geven, dat een pensioenrege ling voor hen bezwaarlijk kan worden gevonden. Eenigen drongen aan op wettelijke verplichting tot pensionneering van leeraren aan scholen voor handels- en ambachtsonder wijs en van hunne weduwen en wee- zen, anderen echter, die geen bezwaren hadden tegen een subsidie-verhooging om tot pensionneering van deze personen te geraken, meenden dat geen verande ring door het Rijk in de subsidieregeling mag worden gebracht, zonder overleg met de daarbij betrokken provinciale en gemeentebesturen. Aangedrongen werd op beter gymnastiekonderwijs aan de H. B. S., daar dit bij de examens voor adel borst onvoldoende is gebleken, en op betere salariee ring van de concierges en amanuenses aan de H. B. 8. Andermaal werd de wenschelijkheid bepleit om de amanuenses en concierges in de gelegenheid te stellen tot het Rijkspensioenfonds toe te treden. Andermaal werd aangedrongen op uitbreiding van het aantal kustelooze leerlingen aan Rijks- en Gemeentelijke II. B. S. Waarom is de H. B. S. te Hoorn in het begin van het jaar niet in dienst gesteld? Gevraagd werd of de in de Troonrede gebezigde woorden aldus moeten worden opgevat dat de Regee ring voornemens is eerst een definitieve regeling te bevorderen van het M. U. L. O. om daarna de andere onderwerpen de onderwijswetgeving betreffende ter hand te nemen. Deze verdeeling van arbeid zou door de leden hier aan het woord betreurd worden, wijl tal van zaken uitgesteld met het oog op het rapport der Ineenschakelingscommissie zeker niet minder urgent zijn. Zij drongen daarom aan op algeheele reorgani satie. Wat het karakter van de openbare school aan gaat werd door eenige leden herinnerd aan de dezer zake ten vorige jare gehouden debatten, waarin de minister was aangezet tot preventieve maatregelen tegen het revolutionnair drijven van vele onderwijzers. De leden die deze aangelegenheid opnieuw ter sprake brachten, zouden van den minister willen vernemen of hij alsnog' van meening- is, dat repressieve maatrege len afdoende het euvel kunneu bestrijden en zij stel den de vraag, of er niet alle reden is, te onderzoeken of aan Rijks-Kweekscholen en normaallessen wellicht ih grondslag der revolutionnaire gezindheid wordt ge legd. Enkele leden meenden dat alle burgerpartijen de school willen maken tot een klasse instrument, het geen anderen weer beslist tegenspraken. Naar aanlei ding van al deze beschouwingen wenschten eenige leden er nog op te wijzen dat neutraliteit noch door een grondwettelijk, noch door een wettelijk voorschrift wordt geëischt. Naar hun oordeel is de overheidsschool steeds ge roepen den eerbied voor het Huis van Oranje aan te kweeken en onze constitutioneele instellingen hoog te houden. Subsidieering Bijzonder Onderwijs. Sommige leden drongen aan op eene wijziging van het subsidiestelsel iu dezen geest, dat uit de gemeen tekas voor een kind op de bijz. school een bedrag zal worden ter beschikking gesteld evenredig- met dat voor een kind van de openbare school. Tegen dat denkbeeld werd door andere leden ten sterkste verzet aang-eteekend. Andermaal werd door sommige leden gewezen op de voortgaande omzetting van openb. in bijzonder on derwijs- Voorts werden verschillende plaatselijke schoolaan- gelegenheden ter sprake gebracht. Op verbetering der Rijksnormaallessen werd aangedrongen zoomede op verbetering der salarissen der onderwijzers. Men meende dat het salaris tot een minimum van 1.50 per lesuur moet worden verhoogd. Het voorstel van den Minister om voort te gaan tot subsidieering van openbare leeszalen en bibliothe ken had vele leden onaangenaam getroffen. Vooreerst waren er leden die meenden dat dit van gemeentewe ge behoorde uit te gaan. Velen waren gekant tegen de wijze van subsidieering als door den Minister ge- wenscht. Van andere zijde bracht men den Minister hulde, te meer omdat de zaak het vorige jaar reeds beslist is. Verschillende inlichtingen werden ge vraagd omtrent uur van openstelling, leeftijd, lectuur enz. enz. Gaarne vernam men hoe hoog dat de Minis ter denkt dat deze post in de toekomst zal stijgen. Aanmerking werd gemaakt dat het crediet van 20.000 niet in het minste verhouding staat tot de behoefte. Gemengd Kienws. UIT HOORN. Nader kunnen we mededeelen, dat ook de heeren A. Houdijk en J. C. Kloppenburg hun benoeming tot be stuursleden der middenstandsvereeniging hebben aan genomen. De heer mr. Leeuwenburgh heeft bedankt. De bestuursfuncties zijn als volgt verdeeld: J. A. Potgieser, voorzitter; F. W. Mooij, 2e voorzitter; II. J. Sindram, le secretaris; P. Belt, 2e secretaris; J. J. Potgieser, le penningmeester; Jac. Roda, 2e penning meester. -Onze oud-stadgenoot, de heer L. W. C. Tinke- lenberg te Groningen, is geslaagd voor 't examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Op de alphabetische voordracht van hoofd der 2e Burgerschool te Hoorn zijn geplaatst de heeren W. de Boer, hoofd der school te Kolhorn, A. Brands, hoofd der school te Heerhugowaard, T. Hellinga, onderwij zer te Apeldoorn en K. Tinholt, onderwijzer te Alk maar. UIT URSEM. Tot voorzitter der afdeeling Ursem van de Holl. Maatsch. van Landbouw is herkozen de heer W. de Geus Czn. te Schermeer, gem. Ursem en tot pen ningmeester is gekozen de heer C. Blom Jbz. te Oter- leek. PROF. P. VAN DER BURG. t Het stoffelijk overschot van prof. P. van den Burg te Delft zal Donderdagavond' naar Rotterdam en van daar per boot naar Mainz worden vervoerd om in het crematorium aldaar te worden verbrand. Den volgenden morgen kwamen de meisjes, allen kinderen van 12 tot 14 jaar, op school, waar zij wer den ontvangen met de vraag of zij onder aanroeping van den naam des Allerhoogsten durfden zeggen, dat zij het geld niet hadden. Allen zwoeren. Is er een dievegge, dan is zij bovendien een meinee- dige geworden. Aan wie de schuld? DE EED IN DE NAAISCHOOL! Fit Tiel schrijft men aan de N. Arnh. Ot. Een paedagogisch drama 1 In de naaischool, ónder leiding van de zusters voor wijkverpleging, werd dezer dagen een beursje met geld vermist. Fouilleeren leverde geenerlei resultaat op. DE STORM. Maandag woedde boven Arnhem een hevige storm, vergezeld van zwaar onweer. Door den stroomenden regen leken de hellende straten in Klarendal wel bergstroompjes, die karrenvrachten zand meesleurden. In de Akkerstraat sloeg de bliksem in bij den kaste lein K. Het. hemelvuur kwam netjes de voordeur in en ging een andere deur uit, zonder schade aan te richten. Tengevolge van zwaar stormweer is de loods- dienst Maandagavond en snachts gestaakt. Twee Bel gische loodskotters zijn met gescheurde zeilen binnen gekomen. Een sloep van het Belgisch loodswezen werd door den hevigen wind van het Beursplein, waar deze sloep voor reparatie lag, door den storm gegrepen en over de kaaimuur geworpen. Maandagavond is de binnengekomen dagmailboot Prins Hendrik, in de Buitenhaven tegen een zuster schip gevaren. De Prins Hendrik bekwam lichte ave rij. Tijdens een voor den tijd van 't jaar zeer hevig onweder werd Maandagavond de voor Tiel op stroom liggende palingschokker van A. van den Bosch te Dreumel door een opvarenden sleep in den grond ge varen. De twee zich aan boord bevindende mannén werden met moeite gered. ONTDUIKING POSTWET. Zaterdagmiddag zijn door den directeur der Poste rijen en eenige marechaussees buiten Dokkum enkele vrachtwagens aangehouden om te onderzoeken of er ook brieven aanwezig waren. Het resultaat is geweest dat vele brieven zoowel gesloten als geopend in beslag genomen zijn. Naar aanleiding hiervan, schrijft „Oos- tergoo," is door eenige handelaren onderstaand tele gram verzonden: Zijne Excellentie, den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Den Haag. „Is vanwege Uwe Excellentie last gegeven open be stelbriefjes van karrijders, uit de omliggende dorpen, op Dokkum, in beslag te nemen en dientengevolge particulieren buiten Dokkum te dupeeren en winke liers in Dokkum te benadeelen iu hunnen handel en dit alles zonder voorafgaande waarschuwing?" In het gisteren verschenen nummer van „Het Le ven" vonden wij de opzienbarende bewering, dat de verduistering van aandeelen in een Indische suikerfa briek, van welk delict de heer P. W. wordt verdacht, tot „achtergrond" zou hebben „een ernstige politieke botsing in regeeringskringen, zooals in Indië wel meer schijnt voor te komen." Wij hadden gelegenheid mr. L. W. van Gigch voor diens vertrek nog even te vragen wat van deze bewe ring waar is, waarop deze ons ten stelligste verzeker de zich nimmer in dien geest te hebben uitgelaten. (Hbld.) WAAR ZIJN DE DADERS? In den nacht van 14 op 15 Oct.. werd de landbouwer J. S„ te Ansen, komende van de jaarmarkt te Ruinen, een paar malen aangevallen, en beroofd van zijn por tefeuille met ongeveer 300; hij kreeg bij die gelegen heid een hoofdwonde, die niet wilde genezen. De -po litie deed sedert ijverig onderzoek, maar kon de daders niet opsporen. De aangevallene verklaarde, dat hij de aanranders niet kende. Anderen verklaarden, dat hij het wel wist, maar het niet wilde zeggen, omdat de schuldigen nauw aan hem verwant waren. Toen S. Donderdag op jacht was, voelde hij zich niet wel, en hij werd met moeite naar huis vervoerd. Blijkens geneeskundig onderzoek was het een gevolg van de hoofdwonde, die ontstoken was. Hij is thans daaraan overleden. Naar de daders wordt opnieuw een onderzoek ingesteld. MAZELEN. Te Woudsend heerscht een vrij ernstige mazelen epidemie. In sommige gezinnen liggen alle kinderen, in één gezin zelfs zeven ziek. 't Aantal aangetasten bedraagt ongeveer honderd,, bijna uitsluitend kinde ren van de christelijke school en de bewaarschool. Op de openbare school en de Nutsbewaarschool ontbreken slechts een paar kinderen. WAARSCHUWING. Sinds eenigen tijd houdt een combinatie van perso nen zich te Yelsen op, tegenover wier handelingen de justitie machteloos schijnt te staan. De waarnemen de burgemeester, de heer Frans Netscher, heeft de volgende publicatie gedaan: Naar aanleiding van ingekomen ambtsberichten, meent de waarnemende burgemeester der gemeente Velsen goed te doen er op te wijzen, dat 't voor fabri kanten. handelaren en neringdoenden wenschelijk is inlichtingen in te winnen alvorens in relatie te tre den met de personen van N. Zoontjes, C. Glas, A. J. Pleging en J. A. Driessen, wonende in Holland op z'n Smalst en te Yelseroord (gemeente Velsen), die ook wel bestellingen doen op den naam Glas Co., en de goederen somwijlen aan het station te Beverwijk of aan een adres aldaar doen toezenden. OOK EEN VERDEDIGER! 't Is een echte Amsterdamsche Zeedijk-jongen. En vóór de 4e kamer heeft hij zich te verantwoorden over n diefstalletje, gelijk er dagelijks voor de rechtbank worden behandeld. Twee weken geleden was de zaak reeds behandeld, doch zij moest worden geschorst wegens afwezigheid van den hoofdgetuige, een zeeman. De jongen had toen reeds vier weken in de preventieve hechtenis doorgebracht. Thans deelde de officier mede, dat de hoofdgetuige schipbreuk had geleden, zoodat hij voorstelde, de zaak wederom te schorsen tot 8 December, dus een maand later. En de „verdediger" sloot zich met een eerbiedi ge buiging aan bij dit requisitoir. De mogelijkheid, dat de jonge man bij zulk een abnormaal lang uitstel buiten zijn schuld nog wel uit de preventieve hechtenis kon worden ontslagen, kwam bij den man blijkbaar niet op, evenmin bij een der andere aanwe zigen. De beklaagde werd weggeleid om nog maar eens een maand preventief door te brengen. WUNMALEN'S EERSTE VLUCHT IN ONS LAND. Henri Wijnmalen, de triomfator van ParijsBrus sel en terug, wereld-recordhouder van de hoogte, heeft gisteren voor het eerst in ons land gevlogen. Het was maar een proefvlucht. Maar toch heeft hij het doorslaand bewijs geleverd, bij het stormachti ge weer, dat we gisteren alhier hier boven de stad genoten, met elk weergetij te kunnen vliegen. Ruim 15 minuten bleef hij in de lucht, en verbaasde alle aanwezigen door zijn zekerheid en vastberadenheid. Hij probeerde zijn opnieuw gemonteerde Farman met deu beroemden Gnöme-motor. Alles was perfect in orde, zoodat vandaag Wijnmalen, in het gezelschap van Küller (Antoinette monoplaan) en Koolhoven (Hanriot libellule monoplaan) met succes zal kunnen debuteeren. ACHTERGELATEN POSTILJON. Maandagavond kwam de postwagen, bespannen met twee paarden, op zijn reis StavorenBalkSneek, in laatstgenoemde plaats zonder postiljon aan. Wel zat de conducteur der posterijen achter in 'den wagen. Op de Oude Koemarkt werden de dieren tot staan ge bracht. Eenigen tijd later arriveerde de postiljon, die me dedeelde, dat onder Hommerts een der paarden schich tig- was geworden door een feilen bliksemstraal. Hij was van den wagen gesprongen om de dieren beter te kunnen kalmeeren, doch deze hadden, toen hij op den weg stond, zoo'n vaart, dat ze hem lieten staan. De conducteur bemerkte het geval eerst, toen de wagen een hulppostkantoor, waar men moest stilhouden, om een brievenpakket op te nemen, voorbij reed. De paarden hebben dus van Hommerts af hun eigen weg' gevonden en daarmee bewezen, dezen drukken weg goed te kennen. Allerlei rij- en voertuigen toch moesten ze passeeren ep daarvoor uitwijken en in Sneek waren ze reeds twee bruggen overgegaan en al vrij dicht het postkantoor genaderd. L. Ct. DE MOORD TE SPAARNDAM. Aan het parket te Haarlem heeft zich gisteren een familielid van de vermoorden aangemeld, die kwam mededeelen, dat er Zaterdagavond blijkbaar visite bij de slachtoffers moeten zijn geweest. Hij maakte dit op uit de omstandigheid, dat er Zondagochtend drie koffiekopjes en ook sigaren op tafel stonden, dit laatste een groote bijzonderheid voor den heer Mel- chior. Deze bijzonderheid schijnt de justitie- Zondag niet te hebben opgemerkt, wellicht omdat belanghebben den opruiming op de tafel hebben gehouden met het oog op de komst der justitie. (O. H. Ct.) KORTE BERICHTEN. Een boerenjongen uit De Wijk (O.) reed op een paard langs de tramlijn naar Meppel. Bij de Balkbrug schrikte het paard voor de tram en wierp het zijn be rijder af. De- jongen werd door de tram overreden en gedood. Maandagavond is tijdens den hevigen storm in den Rijn te Arnhem het met 72.000 Kilo suikerbieten geladen schip „De Twee Gebroeders," van H. 0. de Beijer, gezonden. De lading was verzekerd. Bij het luiden van de klok te Huissen viel de kleinste der vijf klokken door een galmgat uit den to ren van de R. Iv. kerk. In het dak van de kerk werd een gat geslagen, en een muur werd verbrijzeld; de klok viel, zwaar beschadigd, op den grond. Te 's Heerenbroek, onder Zwollerkerspel, is het vijfjarig zoontje van den arbeider Vaanderig verdron ken in een sloot bij de woning. Met het stoomschip Burgemeister, van de Duit- sche Oost-Afrika-lijn, zijn vandaag ongeveer 60 Por- tugeesche geestelijken te Vlissingen aangekomen. De jongeren zijn doorgereisd naar België, de ouderen naar Backem, in Limburg. Door de duisternis misleid, geraakten twee der schepelingen vau het Noorsche stoomschip „In- vanhoe" te Delfzijl van den hoogen kaaimuur te water. Eén hunner werd met moeite gered, de twee de persoon werd niet gevonden en verdronk. - In de 'Papendrechtsche strafzaak zijn door de verdediging als getuige a décharge gedagvaard de heeren Van der Pol, inspecteur van politie te Rotter dam en Legrand, klerk ter secretarie. Te Wijk (Drenthe) is Maandagavond de bejaar de vrachtrijder Smit door een tram overreden en ge dood. Zondag viel het 14-jarig dochtertje van den win kelier Van den Esschert, te Deventer, bij het verrich ten van huiselijke bezigheden, en trok daarbij een pan kokende melk van een petroleumtoestel. De inhoud kwam terecht op haar zusje van IV2 jaar dat aan de brandwonden overleed. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagden gisteren voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames R. M. Brunsman en A. de Bruijn. ALBERT FRèRES. De bekende bioscope van Albert Frères zal wederom eenige dagen het Alkmaarsch publiek doen genieten van hare mooie, actueele opnamen. Een groote aan trekkelijkheid vormen ditmaal de projecties van de vluchten der Belgische en Nederl. aviateurs Olie slagers, Verstraeten, Wijnmalen en Küller, evenals die der laatste prachtige vlucht van den zoo onge lukkig om 't leven gekomen Clement van Maasdijk- Ongetwijfeld zullen velen, die belang stellen in de vliegsport en wie doet dat niet in den tegenwoordi- gen tijd naar de Harmonie opgaan om de interes sante vluchten van de bekende aviateurs gade te slaan, terwijl men niet als op een vliegveld koude en regen te trotseeren. heeft. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN HET BUR GERLIJK ARMBESTUUR, DIENST 1910. Regenten van het Burgerlijk Armbestuur verzoeken eene nadere toelage uit de gemeentekas tot een be drag van 3000 ter voortzetting der bedeeling over den dienst 1910. Bij staat van begrooting, goedgekeurd bij raadsbe sluit van 21 October 1909 werd reeds voor bedeeling in geld en brood een bedrag uitgetrokken van 17000. Een overzicht over het eerste halfjaar heeft het be stuur echter doen zien, dat op dat hoofdstuk eene na dere subsidie zal noodig zijn van 3000. Deze verhoo ging vindt haar oorzaak in de omstandigheid, dat het aantal katholieke armen wien onderstand moet wor den verleend in hooge mate is gestegen wijl het Roomsch Katholiek Parochiaal Armbestuur niet meer bij machte is om, zooals tot dusver geschiedde de ka tholieke armen boven den 60-jarigen leeftijd geheel voor zijne rekéning te nemen. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den Raad voor te besluiten de ingediende suppletoire be grooting, onder toekenning van eene nadere subsidie uit de gemeentekas van 3000 goed te keuren. Afschrift van dit besluit te zenden aan heeren Ge deputeerde Staten van Noord-Holland ten fine van mededeeling. BEGROOTING VOOR DE WANDELPLAATSEN EN PLANTSOENEN, DIENST 1911. Verder stelt voornoemde commissie den Raad voor: Gezien en onderzocht de begrooting voor de wandel plaatsen en plantsoenen, dienst 1911] Overwegende, dat tegen de geraamde bedragen gee- ne bedenkingen zijn gerezen, doch dat het wenschelijk is om de huur van den aan de gemeente behoorenden tuingrond gelegen aan den Tiendsingel en die van het grasland gelegen aan den Omval als posten van ontvang in de gemeente-begrooting op te nemen; te besluiten: na roijeering der posten: huur tuingrond Tiendsingel ad 40 en huur grasland aan den Omval ad 35 onderscheidenlijk voorkomende onder de volg nummers 11 en 12, de onderwerpelijke begrooting goed te keuren in ontvang tot een bedrag van 1160 en in uitgaaf van 10737.50, met goedkeuring, dat de bij drage uit de gemeentekas zal bedragen 9577.50. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld aan de heeren P. v. d. Waal en J. G. Messelaar alhier, naar aanleiding van hun verzoek, gedagteekend 1 Oc tober j.l., om teruggave van het bedrag eener inschrij ving op het Grootboek der 3 N. W. S. ad 100, te berichten, dat de Raad geen termen aanwezig acht om het bedoelde verzoek in te willigen. DE PAARDENMARKT. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aange voerd 460 paarden en 1 ezel. De prijzen varieerden van 60 tot 600. De handel was stug. Verleden jaar waren op de markt aangevoerd 390 paarden. EMERITAAT. Ds. J. W. Wegchelaar, predikant bij de Gerefor meerde gemeente alhier heeft wegens gezondheidsre denen emeritaat aangevraagd. AGENDA: WOENSDAG; Alkmaarsch Strijkorkest, directeur J. II. Oushoorn, repetitie, 8 uur, Nieuwe Doelen. Ontwikkelingsclub, lezing de heer Luitjes, 8 uur, Voorwaart*. Alkrn. Tooneel, rep. 8l/2 uur, Van Twisk, Nieuwesloot Danselub „Alemaria," 810 uur, Kleine aanl Har monie. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongenaa f dealing II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Mannenkoor „De Vereenigds Zanger*," ïopetitie, 73/4 uur, Diligentia. Alkm. Esperanten-Vereeniging „Aïkmara Stelo", 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. DONDERDA». KegeleJub „OrtM Club". Kegel avond 8 uur, „de Unie" Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur. Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven", repetitie 8 uur, gebouw „de Unie". VRIJDAG: „Kraeht en Vlugheid," dames-af doding öa/4 uur; heeroB-afdeeling 88/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." FRANKRIJK. De verantwoordelijke redacteur van „de Anarchie", een blad, dat te Parijs verschijnt en waarvan de inhoud voldoende door den naam wordt gekenschetst, is door de jury, wegens een anti- militairistisch artikel, tot een jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete veroordeeld. De ministerraad heeft Allard, den prefect van Aisne, ter beschikking gesteld, omdat hij op het oogenblik van de staking der spoorwegarbeiders niet op zijn post was. ENGELAND. Driehonderd man van de politie uit Londen (te voet en bereden politie) ontvingen be vel zich naar Zuid-Wales te begeven om deel te ne men aan de onderdrukking van de onlusten, door de stakende mijnwerkers veroorzaakt, maar onderweg kregen zij bevel te Swindon te blijven. De minister van Binnenlandsche Zaken is tus- schenbeiden gekomen bij de staking in Zuid-Wales. Hij zou heden te Londen een onderhoud hebben met de vertegenwoordigers der mijnwerkers, ten einde het tot een oplossing te brengen. Uit Cardiff wordt gemeld, dat opnieuw onlusten zijn uitgebroken in de Clydack Valley. De politie is ruw aangevallen door stakers en vele agenten zijn ernstig gewond. Men maakt zich ongerust over de veiligheid van LleVellyn, den directeur van de Cam brian kolenmijnen, die met ongeveer 50 man gevan gen zit in een schacht van de Glamorgan kolenmij nen. Llewellyn en zijn mannen houden de machines aan de gang om te voorkomen dat de mijn onder wa ter loopt. Drieduizend stakers te Aberdare deden een beslis ten aanval op een mijnput, maar werden terug gedre ven door politie. Later wierpen zij voortdurend de politie met steenen. Deze gebruikte haar stokken. Zestig stakers werden ernstig gewond. Vele stakers, onder wie verscheidene vrouwen, werden in het ka naal gedreven, maar allen doorwaden het en kwamen veilig aan de overzijde. Onderwijl kwamen troepen te Cardiff aan. De stemming van de ketelmakers die bij de scheeps werven te Londen arbeiden, over de overeenkomst door hun leiders met de werkgevers gesloten, is ge ëindigd. De uitslag is, dat de mannen de overeen komst verwierpen met 15,563 tegen 5850 stemmen. SPANJE. Het gevaar van een algemeene staking, waardoor Spanje bedreigd scheen, wijkt nu langza merhand. Te Sabadell, het middelpunt van de sta kingsbeweging in Catalonië, heeft het stakingscomité besloten de staking op te heffen. Algemeen is hier aan gevolg gegeven, behalve door 8,g00 man, die in de lichtindustrie werken. PORTUGAL. Staking is uitgebroken onder de visschers alhier. Zij eischen vrije vischvangst, Een buitengewone ministerraad is bijeen, men vreest voor ongeregeldheden. - Magalhaes Lima gaat voor twee maanden met een bijzondere diplomatieke zending naar Londen. TURKIJE. Blijkens een telegram van den vali van Van, is het te Dsjar tusschen Turksche troepen en een Perzische bende, die op Turksch grondgebied doordrong, tot een botsing gekomen. De Perzen zijn teruggeworpen. De Porte zal de vereischte stappen bij de Perzische regeering doen. CIITNA. De Chineesche Rijkscommissie heeft het keizerlijk decreet betreffende het bijeenroepen van 't Parlement in 191.3 besproken, en heeft besloten de Kroon opnieuw te verzoeken het Parlement onmiddel lijk bijeen te roepen. CUBA. Bij de opening- van de Cubaansche volks vertegenwoordiging verklaarde president Gomez gis teren, dat het tarief van invoerrechten verouderd is. Het tarief eischt herziening en wel op beschermenden grondslag. De President noemde schoeisel, weefsels, zeep, flesschen en papier als de artikelen, waarop de invoerrechten verhoogd moeten worden. AMERIKA. De tot nu toe bekende uitslagen, zoo meldt men uit New-York, wijzen op een verkiezing van den democraat Dix voor het gouverneurschap van den staat New-York. Uit Newhaven (Connecticut) wordt gemeld, dat de eerste resultaten wijzen op een overwinning van Baldwin, democraat.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2