STADSNIEUW S. JBUITËNL AAI». Gevraagd werd een algemeene verbetering van de traktementen van de opzichters bij den waterstaat. Men wilde het maximum salaris der bureel-ambte naren op 2000 gebracht zien en tijdelijke dienstjaren voor pensioen laten meetellen. Somigen wilden voor de waterstaatsbeambten en -arbeiders een aanvangswedde van 450 en meerdere gelijkstelling van de wedden. Ten opzichte van de zee- en oeverwerken in Noord- Holland werd aangedrongen op gebruik van gewapend betofi bij de uitvoering van zinkwerken. Op krachtige voortzetting van de werken op het gedeelte der kust tusschen strandpalen 14 en 18 werd aangedrongen en maatregelen gevraagd tegen voort durende overstrooming van het eiland Marken. Ten opzichte van het Wilhelminakanaal werd aan gedrongen op het maken van de vroeger besproken brug in de gemeente Lieshout; en wat het Noord- üollandsch kanaal aangaat om een brug te Akersloot. Gevraagd werd wanneer de aanbesteding zal plaats hebben van de nieuwe ketelinstallatie van het Noord- zeekanaal en gevraagd om een stoompont aan het veer aan de Hembrug. Een lid drong op vervanging van de Yelzerpont aan door een ander middel van overgang. Gevraagd werd naar de toegezegde regeling waarbij invloed aan belanghebbenden zou worden toegekend, bij de uitvoering van werken ten behoeve van de vis- sehérshavéh te IJmuiden; en naar de resultaten van de exploitatie. Opnieuw werd gevraagd om aanleg van afzonderlij ke autcmobielwegen, desnoods met invoering van hoo ge tolrechten op die wegen. Een lid wilde beginnen met een weg van Rotterdam naar Den Helder langs de landzijde van de buitenste duinenrij. Posterijen en Telegrafie. Met eenige bijzonderheden werd de aandacht ge vestigd oi> onnoodige kostbaarheid bij de administra tie en bij de samenstelling van het personeel der post kantoren. v erschillende klachten werden geopperd omtrent de bejegening der vakorganisaties bij de Posterijen .Die organisaties behoorden medezeggenschap te hebben bij de inrichting van den dienst in de regeling der salarissen. De vakorganisaties worden niet royaal ge noeg erkend. Het optreden van den directeur-generaal tegenover de hulptelegrafisten werd gelaakt, iets waartoe vol gens anderen volstrekt geen reden bestaat. Door sommigen werd op beperking van de bestel lingen op Zondag tot êéne aangedrongen; eene beper king door anderen onraadzaam geacht. Eenigen verlangden dat op Zondag in plaatsen waar de telegraafkantoren gesloten zijn, openstelling in den avond van dien dag, al is het slechts een half uur. Eenigen wenschten verbod van bezorging van post pakketten op Zondag; anderen dubbel tarief voor die bezorging. Wijziging werd verlangd van de regeling der poste- restante-brieven, met het oog op het voorkomen van clandestiene correspondentie met of tusschen minder jarigen. Men wenschte beter papier voor de postwisselformu lieren. Aangedrongen werd op spoedigen bouw van een nieuw post- en telegraafgebouw tè Alkmaar. Op de herhaaldelijk aangevoerde gronden werd be zwaar gemaakt tegen de aanvrage van 100.000 voor aansluiting van 100 hulptelephoonkantoren en op nieuw aangedrongen op herziening van ondoelmatige regeling der aansluiting van perceelen buiten den kring van 5 K.M. aan de geconcessionneerde netten. Gevraagd werd op aansluiting van het eiland Texel; en hoe het staat met de onderhandelingen over de totstandkoming van telephoon-gemeenschap tusschen Nederland en Frankrijk. Naar de indiening werd gevraagd van het wetsont werp tot verruiming van het beleggingsveld der Rijks postspaarbank. i jt PORTRET VAN" H. M. DE KONINGIN. Gisteren vertoefde op Het Loo de schilderes Thére- se Schwartze, die, zooals men weet, de opdracht had het portret te schilderen van de Koningin en voor wie Hare Majesteit destijds ten paleize herhaaldelijk po seerde. Dit portret, dat de Koningin voorstelt in zit tende houding, is thans voltooid. Gemengd nieuws. DUBBELE MOORD TE SPAARNDAM. De zware grauwe luchten boven Spaarndam waren gisteren weggevaagd door een vriendelijke herfstzon, die gloed en kleur geeft aan het lage land, waar vre de heerscht alom. Een rust, scherp afteekenend tegen de zenuwachtige opwinding, waardoor nog steeds de dorpelingen beheerscht worden. Te heftig was de schok die hen deed opschrikken uit de dagelijksche sleur der bezigheden, en gisteren, toen het stoffelijk overschot der beide slachtoffers aan den schoot der aarde zou worden toevertrouwd, kwa men opnieuw de gemoederen fel in opstand tegen 't ondoorgrondbaar noodlot, dat op zoo vreeselijke wijze een einde heeft gemaakt aan het leven dier twee een voudige lieden, geacht en bemind door allen in het dorp. Om 2 uur werden zij begraven. Heel het dorp was uitgeloopen. Ook waren er tal van menschen van bui ten. Op de kisten waren zilveren platen geklonken. Te één uur hield ds. Baljon een godsdienstoefening in het sterfhuis. Daar had hij voor de zielerust der overledenen. Te half twee werden de lijken onder klokgebeier grafwaarts gedragen. Op het kerkhof waren twee gra ven gedolven. De lijkbaren werden tusschen de gra ven gezet en daar hield ds. Baljon een rede, waarin hij de overledenen, de laatstovergeblevenen van 't ge slacht Melchior, dat driehonderd jaar te Spaarndam woonde, herdacht in hunne vele deugden. Bij de ter aardebestelling was het gemeentebestuur ook verte genwoordigd. Namens de gemeente hield de heer Hairsma Muiier een toespraak en legde een palmtak op de kist. Toen volgde de bijzetting, waarop dominee Baljon het rust in vrede uitsprak. De heer Melchior werd bijgezet in het graf van zijn echtgenoote, de zuster bij haar vader. Een viertal kransen dekten de graven. Het vermoeden wint veld, dat de moord gepleegd is door een bekendea De sectie maakte uit, dat de slachtoffers hun zes uurtje niet hadden gebruikt. Blijkbaar waren zij opgehouden. Ook een revolver is gevonden. (Tel.) -Gistermiddag te 3 uur is de justitie uit Haarlem weder naar Spaarndam geweest, thans in verband met de omstandigheid, dat alles er op duidt, dat de mis daad niet is gepleegd door meer dan één persoon, doch door een enkeling. Het vinden van de twee kopjes, waaruit broeder en zuster gewend waren hun koffie te gebruiken en dat van een derde apart te voorschijn gehaald; het vinden van een sigarenvaas op de tafel, dat alles heeft de justitie tot de overtuiging gebracht dat hier een wanhoopsdaad heeft plaats gehad. Men vermoedt, dat zich Zaterdagnamiddag bij den beer Melchior iemand heeft aangemeld, om financieele hulp, dat de twee oudjes hebben gedacht hem wel te zullen zien verdwijnen wanneer zijn pogingen niet lukten en dat zij daarom hun boterhammetje om 6 uur, dat, zooals wij mededeelden, niet in hun maag is gevonden, niet hebben verorberd. Alen denkt ook, dat de bij de familie bekende gast zoolang is blijven zit ten, tot hij, met de plaatselijke toestanden bekend, kon vermoeden, dat niemand meer zou binnentreden, en dat hij toen, ten einde raad, na de pertinente weige ring van den heer M. om geld te geven, tot geweldda den is overgeslagen. De justitie heeft gistermiddag bij de toen verza melde familie nagegaan, welk persoon zoo intiem met de beide vermoorden omging, dat zij voor hem beleefd heden overhadden, die zelfs de predikant noch andere notabelen uit de gemeente gewend waren te ondervin den. In Spaarndam gelooft men algemeen, dat de justi- rie thans op het. goede spoor is. Blijkens de nu afgesloten boeken van wijlen den gemeente-ontvanger Alelchior, bedraagt het kas-saldo 1250.71, welk bedrag dus den gemeente is ontstolen. VERDUISTERING. In een hotel te Rotterdam is gearresteerd de 18-ja- rige kantoorlooper A. K., uit Stuttgart, die zich de vo rige week aldaar heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van 2700 mark, welk geld hij in de filialen van de firma Z. en N., in wier dienst hij was, ontving. Na zijn vlucht uit Stuttgart begaf hij zich naar Eriedrichshaven, waar hij zich een volledige uitrus ting voor Amerika aanschafte. Van daar kwam hij herwaarts. Bij zijn arrestatie is nog 2200 mark in zijn bezit ge vonden. In afwachting van zijn'uitlevering, die aan gevraagd is, heeft men hem naar het Huis van bewa ring overgebracht. GESCHORST. Te Heesch (N.-Br.) werd de vorige week een spoed- eischende raadsvergadering gehouden, waarin de ge meente-ontvanger voor zes weken in zijn functie werd geschorst. De burgemeester teekende bij Ged. Staten verzet aan tegen dit besluit. De Maasbode verneemt daarover het volgende: In 1888 verkocht de gemeente een stukje land aan oen inwoner van Heesch. Toen de koop beklonken was zeide de kooper gëen geld te hebben om de heele koop som te betalen, die 120 gulden beliep. De man kwam met 20 gulden op afbetaling. De ontvanger, de heer Van Oord, vroeg het advies van B. en W. in dezen, en 't dagelijksch bestuur vond do afbetaling goed. B. en W. zeiden den ontvanger aan, dat hij de 20, die hij had ontvangen, alsmede de verdere afbetalingen, apart moest houden, totdat de geheele som was aangezuiverd om ze dan in eens te boeken onder ontvangsten. Dit is nu na 22 jaren geschied, doch de meerderheid van den raad schijnt thans gevraagd te hebben naar de intresten van het geld, en daar deze niet verant woord zijn, wat trouwens niet ging en waarmee de ontvanger niets te maken heeft, wijl dit werk is van B. en W., heeft de raad hem geschorst. HULDEBLIJK AAN Mr. Dr. W. F. VAN LEEUWEN. De Commissie voor het aanbieden van een huldeblijk aan mr. dr. W. F. van Leeuwen, bij zijn aftreden als Burgemeester van Amsterdam, zal dit huldeblijk aan bieden op Vrijdag 11 November 1910. Dit huldeblijk, bestaande uit het portret van mevrouw Van Leeu wenWaller, gaat vergezeld van een album, bevatten de de handteekeningen van alle deelnemers. De aan bieding heeft plaats ten huize van den oud-burgemees ter. De heer en mevrouw Van Leeuwen hebben de Com missie verzocht, uit hunnen naam alle deelnemers uit te noodigen het huldeblijk te komen bezichtigen. OOK EEN SOOIETEITSQUAESTIE. Door de politie te Woensel (N.-B.) is tegen de be stuursleden der sociëteit „Musis Sacrum" proces-ver baal opgemaakt, wegens het doen geven van een bal, zonder toestemming van den burgemeester 1 De verlof- aanvrage werd door het bestuur opzettelijk nagelaten, omdat men door den rechter wil uitgemaakt zien, of de betrekkelijke bepaling der politie-verordening op deze vereeniging wel van toepassing is. VLIEGEN TE EDE. Gisteren was dan de dag, dat de vliegerij in het vliegkamp te Ede beginnen moest en ook, dank zij 't aan dit jaargetijde vrij gunstige weer, begonnen is. 's Middags, na tweeën, woei er een matig Westelijk windje en konden de weinige bezoekers 't nog al uit houden in 't warmende zonnetje, dat de temperatuur niet te onaangenaam maakte. Eerst steeg Wijnmalen op en kort daarop Küller. 't Was een zeldzaam schouwspel, die beide wakkere vliegers tegelijk in de lucht eu het publiek kwam dan ook al spoedig in geestdrift. Ze bleven pl.m. 8 minu ten in de iucht. Daarna ging Wijnmalen weer de lucht in en nam mevrouw Koolhoven mee. Hij bleef nu 10 minuten bo ven. De winner van ParijsBrussel heeft nog een derde vlucht gedaan. Hij bleef toen ongeveer 23 minuten bo ven, steeg tot bijna 600 Al., zette toen plotseling de motor stop en stuurde in een spiraallijn „en vol pla no" naar beneden. Wijnmalen is ook gehuldigd door den A. N. W. B. Dc heer Pockema bood onzen landgenoot een zilveren plaquette aan, die, fraai bewerkt, op de eene zijde in beeld bracht de Eifeltoren te Parijs en het Paleis van Justitie te Brussel, waartusschen Wijnmalen met zijn toestel en aan de andere zijde het wapen van den A. N. W. B. vertoonde. De heer Eockema. hield daarbij de volgende toe spraak Mijnheer Wijnmalen, vergun mij als hoofdconsul van den A. N. W. B. namens het bestuur voor een oogenblik het woord tot u te richten. Onze bond is een toeristenbond en hij heeft steeds er naar ge streefd de sport in alle opzichten te bevorderen en aan te moedigen. Eerst was het 't wielrijden, later het automobilisme en daarop was het weer de motorboot- sport welke daarom onze aandacht in beslag namen. En nu die groote nieuwe sport, het vliegen, intree doet in Nederland, nu is het ook weer de Bond, die voor dit toerisme toenemende belangstelling begint te voelen. AJs wij nu de vliegsport reeds mogen rekenen onder toerisme, dan hebt gij, Wijnmalen, de onsterfe lijke eer, ons en met ons de geheele wereld hiertoe ge bracht te hebben. „Het water is ons element, ,,I)e zee bruist onze glorie!" Dus hadden onze voorvaderen het recht te zingen. Wij waren, eenmaal, nummer één op den oceaan. Er waren toen nog geen vliegmachines. Sedert is er veel veranderd in het verkeer. Doch thans kunnen wij weer met trots erop wijzen, dat Nederland wederom staat aan.de spits. Gij, Wijnmalen, hebt ons deze eer bezorgd door het wereld-hoogterecord te vermeesteren en door uw wereld-verbluffende overlandvlucht van Parijs naar Brussel en terug met een passagier. Het bestuur van den A. N. W. B. en ik meen wel te mogen zeggen ieder der 30.000 leden van den Bond hebben uw reuzenprestaties met de meeste belangstelling ge volgd. Wij allen verslonden de telegrammen waarin uw heldendaden werden beschreven en wij waren vervuld van bewondering toen het bericht kwam dat gij wat ge op u genomen hadt, hadt ten einde gebracht. Daar om heeft de A. N. W. B. een oproep gedaan aan alle bondsleden om u heden hier te komen huldigen. Mo gen wij lang genieten van de nieuwe banen waarop gij het toerisme hebt geleid en moge het u gegeven zijn nog vele jaren' den roem van Nederland hoog te houden op het gebied der vliegsport. K. KOSTER, d Men schrijft ons: Te Iloogkarspel is den 8en November overleden de heer K. Koster, districts-voorzitter en eerelid van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." Door zijn toe doen kreeg in één winter de Ijsbond een krachtige uitbreiding in de zoogenaamde „Streek", tusschen Hoorn en Enkhuizen, waar hij het district-Hoogkar- spel formeerde. Hij was voorzitter en de ziel van de tentoonstelling van IJs- en wintersport te Enkhuizen in het najaar van 1905 en de schrijver van het propa- ganda-tooneelstukje „Ijsvermaak," dat toen te Enk huizen en nadien op verschillende plaatsen in Noord- Holland met succes is opgevoerd. De IJ. H. N. en in het bijzonder het hoofdbestuur verliest in den overle dene een wakker lid, dat meermalen zoo geestig en ad rem zijne opmerkingen ten beste kon geven. De heer Koster bereikte den leeftijd van 66 jaar. GROENTENHANDEL. In de maand October werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk verhandeld: 747 zak aardappelen, 109500 bos wortelen, 554700 bloemkoolen, 1319000 roo- de kooien, 437900 gele kooien, 689500 witte kooien, 681 balen nep, 5704 balen uien, 79300 bieten, 5300 rammenassen, 8500 slaboonen, 600 koolrapen en 2707 balen wortelen. Van de laadplaats werden in die maand verzonden: 532 waggonladingen groenten. UIT ST. MAARTENSBRUG. De heer P. Ruita alhier slaagde gisteren te Am sterdam voor het examen vrije- en ordeoefeningen. UIT EGMOND-BINNEN. Hedenmorgen vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Na de opening en vaststelling' der notulen ging de raad over in geheime zitting' ter bespreking van de candidaten voor de vacante betrekkingen van ge meente-secretaris en Hoofd der openbare school te Egmond-Binnen. Na heropening der vergadering werd medegedeeld dat de aanbeveling voor gemeente-secretaris bestond uit de heeren ,1. A. Verder, ambtenaar ter secretarie te Groesbeek en H. Bakker id. te Aalten. Benoemd werd de heer Verder met 4 stemmen. De heer Kraakman, volontair ter secretarie te Oas- tricum verkreeg buiten de aanbeveling om 3 stemmen. De benoeming van een ambtenaar van den burger lijken stand werd aangehouden tot een volgende ver gadering'. De voordracht voor Hoofd der school bestond uit de heeren J. Veenbaas, onderwijzer te Amsterdam, J. Verheggen, id. te Limmen en J. M. Verboom id. te Krimpen a. d. IJssel. Benoemd werd met algemeene stemmen de heer Verheggen. In functietreding 1 Januari a.s. Medegedeeld werd dat in zake de verordening op het vervoer can compost de Gezondheidscommissie be zwaar maakte tegen de bepaling dat B. en W. het recht hadden toe te staan, dat de compost werd gelost op andere dan in de verordening genoemde plaatsen. Op voorstel van den heer Apeldoorn werd besloten hierover andermaal met de Gezondheidscommissie in onderhandeling te treden en daarbij op spoed aan te dringen. Bij de rondvraag wees de heer Groot op de toestan den van den weg naar de abri en gaf in overweging evenals verleden jaar daar sintels op te gooien. Ook werd de aandacht gevestigd op den toestand van den weg naar het Stet in eigendom bij den heer Ruiger- waard. De voorzitter zeide toe, de verbetering van den weg bij de abri in overweging te nemen en met den heer Ruigerwaard in onderhandeling te treden. De vergadering werd daarna gesloten. UIT EGMOND AAN ZEE. Hedenmorgen vond men aan het strand alhier het lijk van een naar schatting ruim 20-jarig persoon. Bij onderzoek der bij hem gevonden papieren bleek het een Engelschman te zijn die te oordeelen naar den toestand van het lijk, nog zeer kort geleden moet zijn yerdronken. Ge onlangs alhier in de nabijheid gestrande oude „Salamander" zit nog steeds op dezelfde plaats. Men vermoedt dat „de schuit" zooals men hier zegt, door de onstuimige zeeën der laatste dagen wel zooveel te lijden zal hebben dat ze spoedig uit elkaar zal slaan en geheel verdwijnen. HET VRIJE TOONEEL. Geheel vol was de Harmoniezaal gisteren niet, maai de vele personen die er waren gaven door luid applaus en gul gelach blijk, dat ze zich uitstekend amuseerden. Nadat men eerst verwonderd had gestaan over de werkzaamheden van den hr. Melanchini en destaaltjes van „gedachtenlezen" van diens echtgenoote, die, ge blinddoekt niet alleen vertelde hoe oud een der bezoe kers was, maar ook wist dat het de heer Govers was, zelfs, dat hij lid van den Raadi was, kreeg men „de Voet," een woordenspel in 1 bedrijf van den heer Speenhoff, dat met zijn vele paradoxen deed denken aan werk van Peter Altenberg en dat goede kwalitei ten bezat, welke, naar het ons wilde voorkomen, door het spel niet voldoende aan het licht kwamen. De heer de la Mar zorgde er voor, dat het ditmaal op het vrije tooneel niet al te vrij toeging. Hij vond ook nu een dankbaar gehoor, maar noch uit de keuze zijner lied jes en voordrachten, noch uit hun aantal bleek, dat hij eigenlijk de jubilaris was. Een zeer gelukkig re pertoire had het echtpaar Speenhoff gisteravond, mee- rendeels mooie liedjes die terecht in den smaak vie len. Als altijd gaf de heer de la Mar op succesvolle wijze de komische dialoog Na 't soupeetje. En „Zijn Edelachtbare" deed de menschen weer gieren van de pret wat was uit deze grove klucht met schaaf en vijl een aardig blijspelletje te maken. Het was voor het vrije tooneel een goede avond, een avond van den lach, maar toch ook wel van den traan. Met zulk een programma roept men het vrije tooneel gaarne een tot weerziens toe! GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen vrije- en ordeoefeningen mejuffrouw T. A. AI. Flens, alhier. PAARD VERDRONKEN. Vannacht is een paard van de firma H. M. Hols- muller uit den stal aan den Munnikeweg losgebroken. Nadat men den geheelen dag in alle richtingen had gezocht, vond men vanmiddag het paard verdronken in een sloot aan den spoordijk. PRIJS BEHAALD. De Singer-naaimachines, waarvan de heer Klühne alhier vertegenwoordiger is, behaalde op de wereldten toonstelling te Brussel de hoogste onderscheiding, den grand prix. EEN VERZOEK. Jan Schermer verzoekt ons te melden, dai hij niet K. Sell, is tegen wien de rechtbank alhier een ge vangenisstraf van 3 maanden heeft geëischt, wegens ontvreemding van geld uit de zakken van zijn mede- stokers. Als men weet dat beide pei'sonen stokers zijn, zal men het verzoek minder vreemd vinden, dan het aanvankelijk lijkt, VERLOTING - KUNST ZIJ ONS DOEL. Op de verloting van het teekengenootschap Kunst tt °"S ?p de bovenzaal van het gebouw „de Unie alhier, viel de eerste prijs aan den heer C. Kooi, Schermer en de tweede aan den heer L. Kaindl alhier ten deel. UITVAART-MAMAIEN. Heden morgen, omstreeks half twaalf, werd het stoffelijk overschot van den heer R. B. Mammen, in leven o. rn. secretaris der Burgersocieteit, welke functie de overledene gedurende 19 jaar had waargenomen, in grooten eenvoud door het kiescollege der sociëteit ter aarde besteld. Aan de groeve dankte de oudste zoon, de heer J. Mammen van Oterleek, het bestuur voor de laatste eer zijn vader bewezen. AGENDA: DONDERDAG. Kegelelub „Oni« Club", tegelavond 8 uur, „de Unie" Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur. Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven", repetitie 8 uur, gebouw „de Unie". VRIJDAG: „Orpheus repetitie 8 uur, Diligentia, Groote Zaal. BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAR. GETROUWD 10 Nov. Johann Wilhelm Hermes en Anna Hart. Douwe Martinus Alulder en Maria Koop. GEBOREN 8 Nov. Trijntje, d. v. Teunis Wolzak en Maartje Kostelijk. 10 Nov. Bernardus Hendricus, z. v. Wilhelmus Buter en Zwaantje Walek. Laatste Berichten. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. ARNHEM, 10 Nov. Naar aanleiding van een inge zonden stuk in de „Dordrechtsche Courant" van 11 September 1907 van IT. Garsthagen, waarin hij zich beklaagde over door de politie van Papendrecht on dervonden behandeling, werd een onderzoek ingesteld, dat evenwel geen aanleiding gaf tot een strafvervol ging tegen de politiedienaren. Een door hen ingedien de klacht wegens smaadschrift tegen Garsthagen, leidde tot diens veroordeeling door de rechtbank te Dordrecht tot twee maanden gevangenisstraf. Bij arrest van het Hof te 's-Gravenhage d.d. 5 Maart 1908 werd dit vonnis bevestigd, maar de straf veran derd in vier maanden. De Hooge Raad heeft naar aanleiding van door Garsthagen aangeteekende cassatie de zaak naar een aangrenzend gerechtshof verwezen; zij diende voor het Hof te 's-Hertogenbosch, waar Garsthagen ver oordeeld werd tot 1 maandi gevangenisstraf. Ook te gen dit vonnis teekende Garsthagen cassatie aan, waarna de Hooge Raad de zaak naar het Hof te Ai-nhem verwees, waar zij in November 1909 voor kwam. Den 24en November nam het Gerechtshof de vol gende beslissing Het Hof, overwegende, dat gebleken is dat W. J. Ie Grand verklaringen heeft afgelegd die met zichzelf in strijd zijn, welke nader dienen te worden onder zocht dat nader onderzoek vereiseht wordt omtrent de verklaringen van den getuige J. de Heer; dat het het Hof wenschelijk voorkomt andere ge tuigen te hooren; dat moet worden ingesteld een nadere proef om trent de gehoorigheid in het stadhuis te Papendrecht, zoomede omtrent de vraag of daar van buiten bij avond bloedsporen te zien zijn in de gang, wanneer daar brand een lamp en zoo ja, op welken afstand; dat de noodzakelijkheid gebleken is van een nadere instructie, beveelt ambtshalve een onderzoek naar bo vengenoemde punten en stelt de stukken in handen van den rechter-commissaris te Dordrecht. Het Hof is samengesteld uit de heeren Gockinga, president; Van Schaik en Van der Does, raadsheeren; Hesse, bijzitter; an Lulofs Umbgrove, advocaat-ge neraal; Uiterwijk, griffier. De advocaat-generaal verzoekt voorlezing van het rapport der deskundigen prof. Jelgersma en de doktoren Van Deventer, Van Erp en Taalman Kip. De verdediger, Van Hamel, verzet zich tegen voorlezing van het rapport en ont wikkelt uitvoerig vier gronden van bezwaar. Het Hof ging daarna in raadkamer en besloot tot voorlezing van het rapport. Het verdere deel van de zitting van heden was gewijd aan de voorlezing der stukken van de getuigen. Uit de door de deskundigen opgestelde rapporten over het verrichte onderzoek bleek dat on dervraagd zijn de navolgende getuigen. D. v. d. Berg, rijksveldwachter te Sliedrecht, A. Bonten, burgemeester; A. Bouterse, Dr. Brandts, W. van Dalen, P. v. Dijk, J. van Elk, J. D. van Esch, C. A. Eykelboom, Everts Garsthagen, Hendrik Garstha gen, Jan van der Graaf, Alarinu-s v. d. Graaf, W. J. Ie Grand, Joost de Heer, Ds. T. Hoekstra, G. Knoppers, A. de Korver, A. Kraal, .J. Kwakerna, C. van Loon, P. Haarsman, G. de Hij, J. C. van Ech, L. v. d. Pol, H. Radema, G. Rijsdijk, .mr. G. J. Wolrave van Tricht, W. Vergragt, J. Visser Gzn., AI. van Walbeek, C. Gewiggers, J. van Wingerden. Allereerst wordt thans begonnen met algemeene beschouwingen omtrent het begrip betrouwbaarheid. Ten eerste intellectueele betrouwbaarheid en ten tweede moreele betrouwbaarheid. Na het aangeven der methode van onderzoek komen de deskundigen aan J. van Elk dien zij noemen de il- lectue.ele dader van het smaadschrift en oorzaak van dit geheele proces. Physologisch wordt hij een zieke genoemd. Hij propageert de opinie dat de politie val- sche bekeuringen doet en doet dat regelmatig en op zettelijk systematisch. Hij beïnvloedt door dit met kracht te verkondigen, het groote publiek dat daar door komt tot een soort van heiligen oorlog. Ten tweede influenceert hij getuigen, deels door zijn aplomb deels door zijn suggestie. Ten derde hij ver zwakt. de autoriteit van politie en justitie door de wij ze waarop hij zich zelf en anderen door zijn sublieme redeneeringen met verdraaiing van de waarheid en zijn brutaal optreden weet te onttrekken aan verdien de straf. Daarna schorsing tot morgen. BELGIË. Na schietoefeningen op het schiotterrei'1 te Brasschael is een projectiel gesprongen. Er zijn vijf dooden, drie zwaar en eén licht gewonde. JAPAN. 26 Japanners, die beschuldigd waren van deelneming aan een samenzwering om den Alikado te vermoorden tijdens diens bezoek aan de militaire school, zijn door een speciale geheime rechtbank schul dig bevonden. Deze rechtbank geeft in overweging de strengste straf op hen toe te passen, die de wet kent, te weten de doodstraf.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2