DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKERS CACAO No. 269 Honderd en twaalfde faargang. 1910. DINSDAG 15 NOVEMBER. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen DAALDERS bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. De gemeente-subsidie aan de Alkmaarsche Leeszaal. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 rr J (1 pond) 0.80 T (4 pond) 0.421. 1 Hectogr. (1 ons) „0.18 „4 (4 n „0.10 H Uit het overzicht dat wij Zaterdag gaven van de stukken der sectie-behandeling- van de Gemeente-be grooting dienst 1911, heeft men kunnen zien, dat vier leden van de eerste sectie zich tegen de verhooging der subsidie voor de openbare leeszaal en boekerij met 150 verklaren, dat een der leden van de 3e sectie zich niet kan vereenigen met een verhoogde subsidie en dat B. en W. zeggen, dat zij, waar de motieven niet worden medegedeeld, deze niet kunnen ontzenu wen. Metterdaad is het moeielijk naar de motieven te gissen. Zij kunnen van principieelen aard zijn en dan kan men er zich met den Haagschen (anti-rev.) wet houder de Wilde indiens eerlijke en krachtige verde diging van het voorstel, om het gemeente-subsidie op 8000 te brengen, over verbazen, dat er nadat de ge meenteraad eenmaal begonnen is steun te verleenen, principieel verzet komt tegen een verhoogd subsidie. Iloe stond het ten dezen aanzien twee jaar geleden in den Alkmaarschen gemeenteraad, toen besloten werd steun te verleenen De heer de Groot was er tegen omdat hij het gewenscht achtte te wachten tot de volgende begrooting, uitdrukkelijk verklaarde hij ech ter dat hij de zaak wèl genegen was. De heer Dor- beck zou willen afwachten, om beter over het al of niet wenschelijke van subsidie te kunnen oordeelen, ook om eerst te zien aangetoond, dat het particulier initiatief te kort schoot. De heer Fortuin was tegen stander omdat de openbare leeszaal enkele mid denstanders (houders van bibliotheken) voor een deel broodeloos zou maken. Alleen de heer van den Bosch kwam met de bekende principieele bezwaren, welke door een groot deel zijner geloof sgenooten worden ge deeld, hoewel blijkens het aan den minister uitge brachte advies er in de besturen van de Centrale Ver- eeniging en de leeszalen te 's Gravenhage, Leeuwar den en Leiden katholieken zitting hebben. Behalve principieele bezwaren kunnen er utiliteits- gronden zijn. Men kan een subsidie van 300 voor de financien te hoog vinden maar dan zouden we willen wijzen op de sympathieke uitlating van den heer van den Bosch, waarbij deze destijds verklaarde, dat, zoo hij overtuigd was, dat- deze zaak goed en nut tig was, hij zich er voor zou schamen, angstvallig te vragen: kunnen we het betalen? Men kan van mee ning zijn, dat de instelling niet aan haar doel beant woordt, Klachten daaromtrent kwamen, naar wij van nabij weten, nimmer bij het bestuur in. Het bezoek neemt geleidelijk toe elke maand zijn er eenige honderden bezoeken meer te boeken dan in de over eenkomstige maand van het vorig jaar. Misschien vindt men het gehalte van de bezoekers niet gelijk men dit verwacht had, heeft men van hooren zeg gen want uit eigen onderzoek weten slechts een paar raadsleden iets over deze instelling dat zij alleen wordt bezocht door onontwikkelden en niet- bezittenden, die minder om ontspannings- of ontwik- kelingslectuur komen dan wel om onderdak, om warmte, gelijk zij Dinsdags bijv. de rechtzaal met- hun bezoek vereeren. Wij hebben het bezoekershoek eens geraadpleegd en daaruit opgeteekend welke personen in de laatste maand dit boek teekenden. Wij laten hier de beroepen dier personen volgen zonder er ééntje weg te laten: gepensionneerd1 ambtenaar O. 1. L., leerling R. II. B. S., öud'-hoofd! der school, tuinbou wer, predikant, tuinbouwer, typograaf, motorschipper, rrmTTnoan,T\r0rSe'™akei'' der school, ambtenaar II, IJ. o M., caféhouder, kantoorbediende, bakker, beambte R. O. G., reiziger, banketbakker, bakker, bak ker, reiziger, landbouwer, landbouwer, gep. kapitein O. I. leger, timmerman, schilder, st-ucadoor, leerling Se klasse R. II. B. S„ rechterlijk ambtenaar, ingeni eur,. (onleesbaar), kok banketbakker, commies strafgevangenis, apothekers-assistente, arts, ambte naar II. IJ. S. M„ ambtenaar H. IJ. S. M. We hebben voorts over Zaterdag en Zondag laast,- i aan den beambte een opgave van de bezoe kers gevraagd naar hunne beroepen. Ziehier dit lijstje: rentenier, rentenier, los werkman, los werkman, rentenier, slager, dame (geen beroep opgevend), winkelbediende, dame (geen. beroep opge geven), bakker, zonder, zonder, journalist (niet aan de Alkm. Ct., voegen wij er aan toe, om mogelijke verkeerde conclusie te voorkomen, kantoorbediende, sigarenmaker, notarisklerk, onderwijzer, apothekers assistente, timmerman, bakker, kantoorbediende, pak huisknecht, letterzetter, winkelbediende, reiziger, leer ling gem. normaallessen, tandtechnicus, goudsmid kruidenier, vleeschhouwer, onderwijzer, schilder, 4 da mes (geen beroep opgegeven). Men kan verder van meening zijn, dat er een be paalde partij-politieke of weinig ontwikkelende lec tuur te veel wordt gelezen. Er bestaat voor het pu bliek gêlegenheid niet-aanwezige boeken enz. ter aan schaffing voor te dragen, waardoor niet alleen de on partijdigheid wordt bevorderd, maar ook een maat staf wcrdt verkregen van den smaak, de ontwikkeling, de wenschen van de bezoekers. Wij vonden op de laatste bladzijden van het daarvoor ingerichte boek en weer laten wTij geen enkele aanvrage weg de vol gende aanvragenUrbi et orbi, de wonderen der tech niek, de electro-technische school (door 4 personen aangevraagd), de geschiedenis der wereld, „wees zoo goed en leg Verdam Gebreken van de stoommachine voor mij klaar. Zou het mogelijk zijn dat u eenige werken op electrisch gebied in de bibliotheek hadt?': „Is het mogelijk de Telegraaf ter lezing te leggen?" „Is het mogelijk een abonnement op „de Sport" te nemen?", verzoeke een JoodSch blad aan te schaf fen, een boek van Stanley, het Nedérl. Advertentie blad, Brand van Ibsen, een Leiddraad bij de keuze van een beroep. ILet beeld van de openbare leeszaal en boekerij door bovenstaande gegevens van deze instelling ont wikkeld, zal naar alle waarschijnlijkheid] heel wat gun stiger zijn dan menigeen zich op gTond van losse praatjes of van vermoedens heeft gemaakt. Het leert duidelijk dat'de heer Zaadnoordijk volko men gelijk had, toen hij twee. jaar geleden in den Raad betoogde, dat in de inrichting' vooral technische lectuur en lectuur voor iedereen zou worden gevraagd. Nu kan het bestuur helaas aan al die aanvragen niet voldoen. Het particulier iniatief moet ge holpen worden door het openbaar gezag. En het is ook logisch, dat waar de overheidi door haar onderwij lezers maakt, zij zoo krachtig mogelijk de poging steunt om voor die lezers lectuur ter beschikking* te stellen. Jammer, dat die steun in ons land1 nog een kwestie is van meerdere of mindere welwillendheid: van de gemeenteraden! Het voorstel van B. en W. om de subsidie van 150 op 300 te brengen het bestuur heeft 500 g vraagd is waarlijk niet te vérstrekkend. Voor wie geen principieele bezwaren bestaan kan een bedrag van 1% cent per hoofd en per jaar aan dit doel uit de gemeentekas besteed, niet te veel zijn. In het zeer breed gemotiveerde adres der vereeniging- wordt geconstateerd, dat de gemeente Dordtrecht 1750, s-Gravenhage- 800, Groningen 500 (verleden jaar bovendien 1200), Leeuwarden 500, Utrecht 2180, ZutfeU (waar indertijd de inrichting werd' bekostigd en nu ook 500 gevraagd: is) 200 wordt gegeven. Daarin wordt bov-endien opgemerkt, dat bij rijkssub sidie het rijk hetzelfde jaarlijksche bedrag zal g*even als de gemeente. Men weet dat er over die rijkssub sidie veel te doen is en dat bijv. dr. Kuyper (Stan daard no. 11831) zoo de hulp onmisbaar mocht* blijken, deze wil zien komen van gemeentewege niet van het Rijk. Men herinnert zich misschien ook dat wij op grond van betrouwbare inlichtingen in ons nummer van 13 Augustus hebben geschreven: „De beweging „van^ de openbare leeszalen en boekerijen zal vermoe delijk in ons land in tweeën geschieden: openbare en „bijzondere instellingen." Welnu in het pas verschenen voorloopig verslag om trent de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1911 le zen we (pag. 24) „Door eenige leden werd vervol- „gens gevraagd of aanvragen om subsidie waren inge- „komen van niet neutrale leeszalen. Indien de Minis ter er toe mocht overgaan ook deze in de subsidiee- „ring te betrekken, welke zullen d'an de daarbij te stel ten voorwaarden zijn?" Er zijn inderdaad aanvragen van katholieke leesza len (Hilversum en Rotterdam) ingekomen. Dat wijst er reeds op dat het gaat in de richting, welke wij eenige maanden geleden voorspelden. De kans op rijkssubsidie is dus nog geenszins verkeken. Wordt zij de volgende maand gevoteerd, dan zal de Alkmaarsche inrichting, dus ook de gemeente Alkmaar daarvan een even hoog bedrag ontvangen als morgen door den Raad zal worden toeg'estaan. In elk geval hopen we door het verstrekken van bo venstaande gegevens er toe hebben bijgedragen om misverstand, zoo dit mocht bestaan, op t-e heideren, een ongunstigen indruk, die niet op eigen onderzoek berust, weg te nemen. Een principieel betoog hebben wij niet geleverd, omdat, hoe sterk dit: ook moge zijn, het toch niemendal zou baten. Maar we hebben eenige utiliteitsgronden, welke enkele raadsleden zouden kun nen weerhouden vóór de subsidie-verhooging te stem men, trachten te weerleggen. Mochten we daardoor bij sommigen een meer welwillende stemming hebben opgewekt, dan zal ons dit ten zeerste verheugen, ter- wille van de gemeente, die voor onder wijs-dueleinden gelukkig steeds bereid is zóó groote offers te bren gen, dat het bedrag-in-kwestie zeer gering is te ach ten; voor de inrichting, die niet.alleen in staat ge steld moet worden te blijven maar ook moet kunnen voldoen aan de aanvragen van nuttige, ontwikkelende of goede, ontspannende lectuur, en tenslotte voor de honderden, die van de vermeerdering der subsidie zul len profiteeren zelfs de tegenstanders ontkennen (men zie het bovenaangehaald voorloopig: verslag pag. 27) „geenszins het groote nut, dat deze (instellingen) „voor de volksontwikkeling kunnen hebben." DE RIJKSMIDDELEN. De cijfers in den staat, bevattende het gewone maandelijksche overzicht van de opbrengst der Rijks middelen, komen voor de afgeloopen maand October merkwaardig veel overeen met die van dezelfde maand van 1909. Er zijn maar enkele belangrijke vermeerde ringen of verminderingen op te merken, en zoo is ook de slotuitkomst slechts weinig hooger dan verleden jaar. We behoeven dus wel niet te verzekeren, dat Oc tober 1910 niet behoort tot de „mooie" maanden. Er werd in het geheel ontvangen 16.397.390.891 tegen 16.331.843.25 in October 1909. Dus slechts 65.547.14" meer. Bij een vergelijking van beide maanden blijkt, dat dit jaar meer opleverden: de bedrijfsbelasting 188.000, de invoerrechten 63.000, de wijnaccijns 1000, de accijns op het gedistilleerd 329.000, de zout accijns 20.00, die op bier en azijn 10.000 en die op het geslacht 15.000, de belasting op gouden en zilveren voorwerpen 1000, de registratierechten 75.000, de hypotheekrechten 2000, de posterijen J 113.000, de rijkstelegraaf 23.000 en de loodsgelden 12.000. Minder werd ontvangen: uit de grondbelasting 28.000, het personeel 24.000, de vermogensbelas ting- 132.000, het recht op de mijnen 13.000, den suikeraccijns 301.000, de zegelrechten 95.000, de successierechten 88.000. de domeinen 27.000 en de Staatsloterij 82.000. Hieruit kan men zien, dat de meerdere opbrengst van den drankaccijns, die evenals de vorige maanden weer verre beneden de verwachting bleef, bovendien bijna geheel wordt geabsorbeerd door de mindere ont vangst nit verschillende andere middelen. De opbrengst over de eerste tien maanden van dit jaar stellende naast die over gelijk tijdperk van 1909, zien we dat dit jaar meer is ontvangen uit: de grondbelasting 162.000, de personeele belasting 244.000, de bedrijfsbelasting 813.000, de vermo gensbelasting 349.000, de invoerrechten 638.000, den suikeraccijns 76.000, dien op den wijn 10.000, op het gedistilleerd 2.617.000, op zout 84.000, hier en azijn 48.000 en het geslacht 413.000, de belas ting op gouden en zilveren voorwerpen 29.000, de registratierechten 156.000, de hypotheekrechten 20.000, de successierechten 377.000, de posterijen 772.000, de rijkstelegraaf 242.000, de jacht- en vischacten 1000, en de loodsgelden 175.000. Hier tegenover staat een mindere opbrengst uit het recht op de mijnen van 11.000, de zegelrechten van 215.000, de domeinen van 247.000 en de Staatslo terij van 184.000. De suikeraccijns heeft in de laatste drie maanden van dit jaar opgeleverd 6.217.217.71, tegen 6.305.332.79 in gelijk tijdperk van 1909. In het geheel werd dit jaar ontvangen 141,231.282.22s, en in de eerste tien maanden van 1909134.566.616.015, zoodat er thans 6.664.666.21 meer is opgebracht. DE BEGROOTING VAN OORLOG. Het ligt in het voornemen de oorlogsbegrooting voor 1911 dit jaar vroeger in de Tweede Kamer te behan delen dan het vorige jaar, toen de beraadslaging eerst zeer kort vóór het Kerstreces kon worden gehouden. DE 40 MILLIOEN. In verband met het ingediende wetsontwerp tot in- telling van een fonds van 40 millioen voor verbete ring onzer kustverdediging heeft de Koningin een commissie benoemd ter bestudeering van zwaar ge schut en de opstelling daarvan in geschutfabrieken te Le Creuzot. St. Chamond, Pilsen, Maagdenburg, Es sen, e. a. De commissie, die hare werkzaamheden reeds in deze maand aanvangt, bestaat uit de heeren J. Z. Staten, luitenant-kolonel der genie; L. Tidenins Kruythoff, majoor Oost-Indisch leger; J. O. ten Noe- ver de Brauw, kapitein der artillerie; A. D. J. Berk hout, kapitein der genie, en F. W. J. Groeneboom, luitenant ter zee 1ste klasse. DE VERSTERKING VAN VLISSINGEN. De Indépendance Beige bevat een hoofdartikel over de voorgestelde versterking van Vlissingen, waarin gezegd wordt: Onze buren en vrienden (de Nederlan ders) zijn vrij hun verdedigingswerken in te richten zóoals zij willen. Maar de mogelijkheid, dat Engeland ons langs de Schelde te hulp komt, ingeval er op ons gebied een inval gedaan werd, is de beste waarborg voor onze onafhankelijkheid en onze waardigheid op politiek gebied. Zonder dien waarborg zijn wij, aan handen en voeten gebonden, overgeleverd aan dien- gene onzer machtige buren, die ons gebied door wil trekken om den tegenstander te ontmoeten. Neder land heeft daarom niet het recht om dien waarborg tot een waarborg in schijn te maken, door, indieu het dat zou wenschen, de Schelde voor onze vrienden te sluiten. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOL LAND. Uit de verschillende veorstellen voor de a.s. najaars zitting zullen we enkele aanstippen: Naar aanleiding van een adres van het Nederlandsch Verbond van vakvereenigingen om in de bestekken van werken, voor rekening van de Staten van Noord- Holland uitgevoerd, te doen opnemen zoodanige bepa lingen, dat den arbeiders als minimum de ter plaatse gebruikelijke arbeidsvoorwaarden worden gewaar borgd, en voorts aanvullingen van het arbeidscontract, geven Ged. Staten in een uitvoerig praeadvies te ken nen, dat omtrent het laatst gevraagde de bezwaren te groot zijn, om voorshands daaraan gevolg te geven en dat. wat het eerste betreft, de thans ten deze gevolgde gedragslijn als voldoende kan worden aangemerkt. Op kosten van het hoogheemraadschap zal een nieuw strandhoofd bij Kamperduin worden gebouwd en on derhouden en de provincie zal voor haar rekening ne men de werkzaamheden, noodig voor de kustverdedi ging ten zuiden van de Hondsbossehe zeewering' tot de noordelijke grens van Rijnland, dat is voorbij Zandvoort. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat in de toekomst hoogst belangrijke geldelijke offers van de provincie zullen worden gevraagd, waar toch de aan te brengen voorzieningen slechts kunnen be staan in den aanleg van meerdere hoofden op het strand. Het is nog niet mogelijk eenig cijfer te verstrekken, dat betrouwbaar aangeeft, hoe groot de som voor een afdoende voorziening in de toekomst zal kunnen wór den, maar Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat de regeling van deze zoo hoogst belangrijke aangele genheid niet langer mag worden uitgesteld. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een vemfem wing met enkele wijzigingen van het contract in 1895 met het bestuur van het krankzinnigengesticht Coude- water gesloten. "Voor het gesticht Meerenberg wordt een eerste suppletoire begrooting voor 1911 voorgesteld groot 65.727.25 voor de uitvoering van buitengewone wer ken. Zoowel voor de hoofdbeambten, beambten en overig personeel in vasten dienst van de gestichten Meeren- bi rg en Duinenbosch wordt een nieuwe, pensioensrege ling voorgesteld, ook voor hun weduwen. Gedeputeerden van Noord-Holland zijn met hun collega's uit Utrecht over de al dan niet benoembaar heid der vrouw in waterschapsbesturen niet tot over eenstemming kunnen geraken, het bestuur van het Hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk ont raadt ten sterkste de verkiesbaarheid van de vrouw in zijn college, en Gedeputeerden van Noord-Holland wenschen de beslissing nu over te laten aan de Staten van dat gewest. Ged. Staten stellen voor in de kosten voor de ver betering van den openbaren g-ezondheidstoestand te Urk 5000 te gaan bijdragen, mits het gemeentebe stuur een volledig plan indient van de voorgenomen werken en een door den raad goedgekeurd volledig werkplan voor den reinigingsdienst. De eerste zitting heeft plaats op 0 December te 11 uur en de volgende op 20 December te half elf. STAATSCOMMISSIE REORGANISATIE MILITAIR ONDERWIJS. De kapitein van den staf der artillerie G. G. van Everdingen, adjudant van den gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie, is benoemd tot lid en plaatsvervangend secretaris der Staatscommissie in zake de reorganisatie van het militair onderwijs bij de landmacht. Gemengd nieuws. WIJNMALEN VOOR DEN KANTONRECHTER. De thans gevierde vlieger Wijnmalen zal waar schijnlijk spoedig voor het kantongerecht te Eist moe ten terechtstaan ter zake van het in die gemeente met een motorrijtuig rijden op zoodanige wijze dat de veiligheid in gevaar /frerd gebracht. Dit geschiedde voor eenige weken, tloen een span paarden van den landbouwer P. te Elden tengevolge van voomeld feit schichtig werden en op hol sloegen. In Eist hoopt men, dat Wijnmalen naar de zitting van het kanton gerecht komt vliegen. EEN MILLIOENENJACHT. Eenigen tijd geleden meldden we, dat zich te Keulen een vereeniging gevormd heeft met het doel, op krachtdadige wijze de belangen te behartigen van de ruim 200 menschen, die in de vaste overtuiging ver- keeren, dat ze aanspraak kunnen doen gelden op de nalatenschap van den Ilollandschen veldmaarschalk Paulus Wirtz, in 1676 te Hamburg overleden. Een nader bericht meldt thans, dat het bestuur der nieuwe vereeniging verklaard heeft te kunnen bewij zen, dat het testament, vervalscht werd en Holland in de zeventiende eeuw met middelen van geweld de er fenis aan de stad Hamburg ontrukte. De bewering, ciat de kwestie intusschen verjaard is, gaat. volgens 't bestuur niet op. De justitie te Weenen moet, naar een Duitsch blad bericht, zich reeds met de zaak bemoeid hebben. Bin nenkort staat er te, Keulen een tweede vergadering t« Wachten. Dit alles klinkt heel mooi en goed, maar waarschijn lijk zal de vereeniging het nooit verder kunnen bren gen dan dat ze af en toe bij haar leden weer nieuwe, niet te verwezenlijke illusies wekt. Uit oude geschrif ten toch is gebleken we hebben 't indertijd uitvoe rig medegedeeld dat de litad Hamburg met de ge heele erfeniskwestie nooit iets te maken had. (Tel.) DE HAZENZIEKTE. Werd onlangs een bericht over doode en zieke hazen in IJ- cn Haarlemmermeerpolders tegengeschreven, ook in andere provinciën doet de ziekte zich voor, met name in Groningen, waar men denkt aan een be smettelijke ziekte (tuberculose). EEN MOOIE GIFT. Bij een bezoek, dat dezer dagen de directeur-gene- sal der Staatsspoorweg--Maatschappij, de heer jhr. J.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1