BUITENLAND. STADSNIEUW 8, VERBETERING POSTBESTELLING. A. van Kretsehniar van Veen, aan het Herstellings oord voor Spoorwegpersoneel Villandry bij Nijmegen heeft gebracht, heeft deze aan den voorzitter der Her stellingsoord-Yereeniging, den heer Arie Willemse, medegedeeld dat de S. S.-Maatschappij, als gift in eens, een bedrag van 4000 beschikbaar stelt, ten ein de de vereeniging te helpen door de financieele moei lijkheden, waarin zij verkeert. De burgemeesters der gemeenten aan de spoorlijn HoornMedemblik hebben in een adres aan den di recteur-generaal der posterijen gevraagd om verbete ring van de postbestelling. De trein naar Medemblik wacht namelijk des avonds niet op aansluiting van den posttrein uit de richting Amsterdam, maar vertrekt eenige minutén te voreii. De bewoners dier geheele streek zijn daardoor des avonds verstoken van couranten, enz. en moeten daar op wachten tot den volgenden morgen. Des Zondags is er zoo goed als geen bestelling. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Door het geheel afsluiten van een vulkachel geraak te Zondagmiddag het bejaarde echtpaar R., te En schedé, bedwelmd door kolendamp. Mevr. R. had nog de kracht hoewel nagenoeg be wusteloos, naar buiten te wankelen en hulp te halen. De ijlings geroepen geneesheer slaagde er in om den heer R., die bewusteloos was, weder bij te bren gen. EEN SCHAKING. Kaar aanleiding van een klacht van de ouders van het meisje, is een 18-jarig jongmensch aangehouden als verdacht van ontvoering van een minderjarige. De jongelui waren van Den Haag naar Rotterdam vertrokken, vanwaar zij den volgenden dag" doorreis den naar Antwerpen. Daar geraakten zij in handen der politie, waarna de marechaussee te Rozendaal er voor zorg droeg dat het paartje weer in Den Haag kwam. liet meisje is thans weer hij haar ouders en het jongmensch bevindt zich in het Huis van bewa ring. DE BLIKKEN VLIEGERTJES. Naar aanleiding van de mededeeling der school- arisen te Enschede aan B. en W. dier gemeente over de vele ongelukken, die voorkomen door het spelen der kinderen met zoogenaamde vliegertjes van blik of karton, heeft dit college een schrijven gericht tot de hoofden der scholen, waarin wordt verzocht de'kinde ren ernstig te waarschuwen tegen het gebruik van dit speeltuig. FIT HEER-HUGOWAARF. Ten lokale van den heer Pijper werd Maandag avond eepe tamelijk goed bezochte vergadering' ge houden ter constitueering der nieuwe vereeniging ..Hugowaard's Belang." Als voorzitter van het voor- loopig comité had dr. Post de leiding, terwijl voor de ze vergadering het secretariaat werd waargenomen floor den heer Brugman. De voorzitter heette allen welkom en gaf in het kort weer de wordjngs-gesehiedenis van „Hugowaard's Belang," daarbij een eeresaluut brengende aan de af deel, ing der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke den eersten stoot heeft gegeven aan de oprich ting dezer vereeniging. Het comité verheugt zich in liet voorloopig succes, niet minder dan 380 leden tee- kcnden, eene verklaring voor het lidmaatschap. Dit geeft goede hoop voor de toekomst. Hierna kwam in behandeling een ontwerp-reglement, dat hoegenaamd) geen wijziging onderging en als Re glement werd aanvaard. Bij de bespreking van het hoofdstuk: geldmiddelen, werd meegedeeld, dat de hier nog bestaande afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had besloten 20 bij te dragen iu de oprichtingskosten der vereeniging, welke mede deeling met applaus werd begroet. Thans wachtte de. vergadering een reuzentaak, n.l. het verkiezen van een bestuur bestaande uit 16 leden, n.l. voor de schoolwijken 1, 2. 3 en 4 elk vier. Aange wezen werden de volgende viertallen: Jb. Beerse, P. Konijn, K. Molenaar en G. Oudeman; A. C. G. Post, A. Borst, C. den Hartigh en Jb. Volkers; K. ITrsem, Jb. Blom, Arie Overtoom en S. Brugman; O. Zuur bier. O. Appel, C. van Langen en J. de Boer. Het bestuur werd gemachtigd bij het inkomen van lm huikjes, aanvulling te zoeken uit hen, die vervol gens de meeste stemmen verwierven. Nog restte de vergadering de bespreking van en zoQEOodig ook een beslissing te nemen, omtrent ver schillende punten reeds in een vorige vergadering' er noemd als een optreden der vereeniging wettigende. Teneinde niet te uitvoerig te worden in ons verslag deel en we hieromtrent, mee, dat in bespreking kwa men Dienstregeling der Holl. Spoor. Rijkstelefoon kantoor, voorzieningen aan de Halte Middelweg, Be gaanbaarheid der wegen, Verpleging van geregeld hulpbehoevende armen, Openbaarheid van de Polder- vergaderingen en Wering van bedelarij. Omtrent som mige dezer zaken werd aan het Bestuur een bepaalde opdracht gegeven, terwijl voor andere samenwerking gezocht zal worden met andere corporaties, zooals „Nieuwleven" en de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hierna kon de voorziter tot sluiting overgaan. Spreker constateerde met vreugde, dat blijkbaar de vereeniging de sympathie heeft van de burgerij, hij hoopte, dat ze zich die waardig zal maken door zich te onthouden van het treden op den weg van andere corporaties het verre houden van al te politiek en persoonlijk belang, het uiterst wel doordacht gebruik maken van het recht van petitie. De vereeniging ma ke wanr de spreuk: „Eendracht maakt macht." Onder applaus der vergadering viel de hamer tot- sluiting. UIT DE RIJP. Naar wij vernemen is het verzoek van den gemeen teraad aan de Mij. tot Bev. van Nijverheid, alhier, tot verhooging van het aantal brandingsuren der straat lantarens van 59000 op 70000 door de directie inge willigd. UIT ST. PANCRAS. De afdeeling St. Pancras van den Alg. Nederland- schen Geheel-Onthouders-Bond gaf Maandagavond in het lokaal van den Heer Jn, Ruys een openbare uit voering. De zaal was matig goed bezet, doch de opkomst had in het belang der afdèelingskas grooter kunnen zijn. Bij niet aanwezig zijn van den voorzitter, den heer H. Gerritsen, die door een kortelings plaats gehad hebbend sterfgeval verhinderd was de uitvoering bij te wonen, werd deze geopend door den heer A. Gut ter, met een daarvoor gepaste toespraak. Hierna werd het woord gegeven aan Mejuftr. Funke van Wormerveer, die den avond inleidde met het on derwerp: „De vrouw in den strijd tegen de alcohol." Deze spreekster hield het publiek een ruim half uur aangenaam bezig. Evenals voorgaand jaar trad Weder op het mannen- kwartet, de vier gebroeders Prins Van Zaandam. Een twaalftal zangnummers werd door hen ten gehoore gébracht, waarmede zij ook nu weer den grootsten lof ino' gsten. Tusschen de zangnummers in weiden een viertaj voordrachten ten beste gegeven, door den heer Joh. van Ruiven van Amsterdam, ook deze voordrachten werden goed weergegeven, doch waren allen van zeer ernstigen aard, wat voor een deel van het publiek wel wat te zware kost werdde groote meerderheid heeft echter naar deze voordrachten met aandacht en ge noegen geluisterd. Na aflo.op werd een vrij bal gegeven, waarvan als steeds door de jongeren onder het publiek gretig ge bruik werd gemaakt. VAN TEXEL. Bij de gister gehouden herstemming voor een hoofd ingeland der 30 gemeensch. polders op Texel werden 253 stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer Jb. Bakker Jbz. te de Waal 160 st. en de heer J. Bakker Bz. 93 st., zoodat eerstgenoemde gekozen is. Nabij de haven van Texel zal door het hoofdbestuur der N. Z.-H. Redd. Mij. een boot geplaatst worden, zoodat er langs de kust van 't eiland dan drie booten in gebruik zullen zijn. Yoor deze nieuwe standplaats wordt een reddingvlet gebezigd. UIT STOMPETOKEN. De heer K. Zwiep alhier slaagde te Amsterdam voor het examen vrije- en ordeoefeningen. UIT KOEDIJK. Alhier sprak gisteren, naar men ons welwillend me dedeelt, voor de \Yest,-Friesche Propagandaclub voor Drankbestrijding, mej. Roosje Vos-Stel van Wester Einden (Groningen) met het onderwerp: „De Drink gewoonte is een maatschappelijk kwaad" in 't lokaal van den heer A. Bak. Een aandachtig publiek volgde met spanning de mooie rede. Na afloop bleven een 10-tal personen nog eenigen tijd bijeen en besloten onj hier een Geh. Onth: Yereeniging op te richten, waarvoor reeds een Be- stuur gekozen werd. De volgende week zullen onder leiding van den voorzitter der „West Friesche Club" de eerste werk zaamheden geregeld) worden. DE PAPENDRECHTSOHE STRAFZAAK. Alvorens een overzicht van het geding van gisteren te geven, willen we even met instemming aanhalen wat de Nieuwe Courant, die het niet onmogelijk acht „dat er in Nederland drie nieuwe psychiaters van er kenden roep te vinden zouden zijn, die na een onder zoek van het onderzoek en van de psyche hunner drie collega's tot de slotsom zouden komen, dat deze zelf gewerkt hebben onder den onbewusten drang eener vooropgezette meening," gisteravond in een waardig hoofdartikel schreef „Wij bedanken ervoor om, krachtens de wet opge roepen ten einde de justitie hetzij aan den kant der aanklacht, hetzij aan dien der verdediging behulp zaam te zijn bij het opsporen van de waarheid, onder worpen te worden aan een medisch onderzoek naar on ze psychische (minder)waardigheidl door deskundigen, wier eerste wetenschappelijke notie is dat er geen niensch in de beschaafde wereld rondloopt aan wien niet ergens een steek los is. Wij bedanken ervoor door de wetenschap in 't publiek binnenste buiten gekeerd te worden, wanneer wij toevallig' iets gezien of ge hoord hebben, waardoor ons getuigenis voor de justi tie van belang kan zijn. „Wij stellen vertrouwen in den Nederlandschen rechter, wij willen hem en den waarborg der wet niet de plaats zien ruimen voor den psychiater en zijn di agnosen. „Wij wenschen de deskundigheid in dienst, niet in plaats van het recht. Wij waarschuwen tegen het deskundig gevaar." In zijn requisitoir zeide de advocaat-generaal, dat de Papendrechtsche strafzaak haar einde gelukkig naderde en naar hij hoopte haar definitief einde. Hij wilde niet beweren, dat er een volledig licht is opge gaan. maar, vroeg hij, hoe zou dat ook kunnen, waar Zooveel getuigen bleken bewerkt te zijn? Het rapport der deskundigen diende aangeplakt te worden aan de deuren van alle gerechtshoven in Nederland en aan het departement van justitie. Spreker had te voren reeds den indruk gekregen, dat men het slachtoffer was geworden van een man, die leed aan querulanten waanzin. De verdediging schijnt ook onder den in vloed van Yan Elk te wezen; zij toch gaat beschuldi gingen indienen tegen de veldwachters. Uitvoerig ging spreker na wat bewezen is van alles dat in het ingezonden stuk in de Dordrechtsche Cou rant is gezegd. Hij deed daarbij uitkomen, dat aan de verklaringen van Garsthagen, den imbeciel, geen waarde is te hechten, dat de onmogelijkheid van de le zing der veldwachters niet is aangetoond, dat de on betrouwbaarheid van den burgemeester niet is ge bleken. dat het getuigenis van Le Grand moet worden uitgeschakeld, dat Kwakermaat onbetrouwbaar is, daar hij sterk staat onder den invloed van Van Elk en behoort tot de „partij", waartoe ook de verdedigers re kent (spreker nam na interruptie van mr. Van Hamel deze uitdrukking' terug'), dat cle mishandeling van Garsthagen in geenen deele bewezen is, dat alle ver klaringen omtrent andere mishandelingen onbetrouw baar zijn, dat de pers een verkeerde wijze van werken heeft toegepast, dat alle klagers menschen zijn van een laag maatschappelijk gehalte. Den heer Van Elk schetste spreker aldus: „Deze man, die een campagne voerde tegen dc politie, was niet tevreden voor hij een aantal menschen had gebracht tot wellicht onware en zeker onbetrouwbare verklaringen. Geen middel was hem te slecht, hij zette de menschen op tegen politie en justitie. Psychisch abnormaal aangelegd, vaak met de politie in aanraking wegens jachtovertredin- gen, zaakwaarnemer in alle mogelijke zaken, bewer kende alle getuigen, hen opzettende geen antwoord te geven, wanneer dat hem in de kraam te pas kwam, alle getuigen, die naar den rechter-commissaris gin- g< n, opwachtende en inlichtende hij is dc oorzaak van deze geheele zaak. Als een tweede Moltke trok hij met zijn getuigen gescheiden op, om vereend te slaan. Ware niet uitgekomen, dat hij een waanzinnig querulant was, vermoedelijk had hij zijn doel bereikt, den officier van justitie en de veldwachters van hun plaatsen gedrongen. Spreker was overtuigd, dat cle veldwachters Kloppers en Van Eijkelenboom onrecht matig tot 2 jaar veroordeeld zijn wegens meineed op getuigenis van Van Elk. Reeds is er een revisie-ver zoek van beide zaken bij den Hoogen Raad) ingediend en een bekend jurist heeft aangeboden belangeloos de verdediging daarvan op zich te nemen. Men make nu toch eens front tegen al dat waan zinnige gedoe, men steune de politie en justitie. Het gaat hier niet om den goeden bloedi Garsthagenhet is de vraag, wie in zake de justitie te Dordrecht de lakens zal uitgeven: de koninklijke ambtenaar mr. van Tricht of de waanzinnige Van Elk. Nu is al aangekondigd dat een nieuwe zaak zal worden opgezet en daartegen neme men maatregelen. De Papendrechtsche zaak heeft ook goede zijden; de revisie van de zaken Kloppers en Eykelenboom zal aanhangig gemaakt worden; men zal nu aflaten van de rijksveldwachters te Papendrecht; misschien wordt het toezicht op de rijksveldwacht beter, en zal men tot de conclusie zijn gekomen, dat de psychiater een grootere stem moet hebben in strafzaken. Dan zul len werkelijke ontoerekenbaren herkend worden en dan zal men de waarde van onbetrouwbaren beter naar waarde leeren schatten. Dan zal men kunnen breken met het. stelsel van allen naar de cel te zenden, ook hen, die daarvoor niet geschikt zijn, en zou er veel kunnen verbeteren inzake het optreden tegen menschen die ah psychologisch minderwaardig be schouwd moeten worden en nu eenvoudig als misda digers behandeld werden. Overgaande tot het nemen van zijn requisitoir, zei- de spreker te requireeren ontslag van rechtsvervol ging van den beklaagde Garsthagen. Men zal zeggen, ook dat is een willen ontsnappen aan een oordeel over de zaak. Daarom heeft spreker zoo uitvoerig' de geheele zaak nagegaan. De pers, die de zijde van Van Elk heeft genomen, zal niet tot andere gedachten worden gebracht, dat verwacht spreker niet. Ileeft zij eenmaal een stand punt ingenomen, dan houdt zij dat vast. En ook het groote publiek zal wel niet bevredigd zijn. Want zal men zeggen: als die man krankzinnig is, ben ik het ook. Maar dat zijn menschen, die niet weten, dat er ook krankzinnigen zijn, die alleen psy chiater herkent. Maar het intellectueele deel van Nederland zal nu toch wel begrijpen, dat deze geheele zaak is de uiting van het ziekteproces van een waanzinnige, Na het eindigen van dit requisitoir, dat bijna 4 uur duurde, werd pauze gehouden. Om half drie begon mr. van Hamel zijn pleidooi. Spreker zeide, dat in een vorig rechtsgeding de zaïak niet is behandeld overeenkomstig een billijke rechts pleging, en het toen tegen beklaagden en getuigen be dreven onrecht is thans geredresseerd. Daaraan yoegt spreker toe een woord van persoonlijken dank aan den president voor diens tegemoetkomende houding ten opzichte van de verdediging, wat betreft het recht van het stellen van vragen. Ook den ambtenaar van het O. M. bracht spreker een eeresaluut als loyaal te genstander. En ten slotte wijd'de hij een woord agn mr. Dieke, die het zwaarste offer bracht, dat hij kon brengen toen hij deze zaak aan andere handen over liet. Er zijn yoor mr. Dicke persoonlijke insinuaties in het gectóng- gekomen van gansch andere zijde dan uit deze zaal, die dat noodig maakten, maar de zaak is door hem in de allereerste plaats gedragen in moei lijke tijden. En wanneer straks het Hof een uit spraak zal doen, die naar spreker hoopte het rechts gevoel van gansch het volk zal bevredigen, dan heeft, mr. Dicke daartoe den stoot gegeven. Spr. sprak den hartgrondigen wensch uit dat wan neer straks het Hof zich in raadkamer terugtrekt, de moed, 't recht en de waarheid alleen daarbij aanwezig zullen zijn, dat het Hof den moed zal hebben zonder terugblik naar wat er vroeger in deze zaak is ge beurd, een oordeel te vpllen. Dat is heel moeielijk, waar in deze zaak drie uitspraken yen rechterlijke colleges zijn. Maar laat men die terzijde stellen, laat men alleen bedenken waar het recht is in deze. Verkeerd heeft men wel eens gezegd dat bij den be klaagde een verborgen motief aanwezig is. Dat is- niet waar, evenmin als hier het gezag van de autori teiten op het spel staat. Het gaat hier alleen om het recht. Hij gaf vervolgens de psychologie der Papendrecht sche zaak, niet de psychologie van de drie deskundi gen, een fraai stuk literatuur met veel feiten-wegla ting, veel onbeschouwd gebleven gegevens, maar een psychologie over het wezen der zaak. Laten wij den stroom van abnormaliteiten, uit gestichten en sanato ria over ons gekomen, op zij zette-n, zeide hij, laten we gezond met elkaar praten. Papendrecht is geen brandpunt van beschaving, maar ook geen poel van wildheid, de bewoners zijn geen heiligen, maar ook geen roofridders en boosdoeners, een dorp zooals er velen in Nederland zijn, met menschen, zooals er een heelo massa zijn. Een niet te weerspreken feit is het, dat daar mishandelingen door de politie hebben plaats gehad. Verschillende gevallen ging pleiter na, uit voerig vooral het geval-Wichers behandelend. De psychologie der zaak is eigenlijk de psychologie der politie. Spr. kwam er tegen op dat beweerd zou worden dut de verdediging in deze is een voorstand ster van het niet-handhaven der .orde, maar dan moet de politie ook zijn een hoog boven de partijen staande bewaarster, ongerept van naam. Dat. te maken heb ben de hoogere autoriteiten in de hand; zij moeten de lagere beambten er toe brengen dat zij bewustzijn hebben van hun taak. In verschillende ressorten in ons land heeft men met een streng doorgevoerd stel sel van controle op de verbalen en het optreden der politie daarmee uiterst gelukkige resultaten bereikt. Wanneer men niet zorg't dat de politie een ongerep te naam heeft komt men dadelijk voor de vraag: recht of gezag. Als een beklaag'de een verklaring- aflegt in strijd met de verklaring van een verbalisant, moet men dan persé den laatstes gelooven en gelijk geven? De zaak van den magistraat is dan moeilijk en ten slotte zal hij moeten zijn rechter, geen gezagsman. Spr. nu kan in verband met het een en ander moei lijk alle verklaringen van kantonrechters gelooven over de veldwachters in Papendrecht. Voor enkele van die heeren zijn veldwachters slechtg een nummer en een helm, wier verbalen ze aannemen, rcgistreeren en.... gelooven. Er is in de Papendrechtsche zaak een zeer verderfe lijke invloed gekomen: een invloed op de massa, die denkt en redeneert dat ze den burgemeester moeten houden, en dat dan een man als Garsthagen er de du pe maar van moet worden. Het gaat hier niet tegen personen, niet tegen de veldwachters of den slappen burgemeester, maar tegen het systeem dat die men schen een veel te groote mate van vrijheid heeft ge geven, die hen heeft doen regeeren bij de gratie van den wil van een deel der burgerij. Spr. deelde enkele staaltjes mede van de toestanden waartoe men komen kan bij een te groote zelfstandigheid van dergelijke autoriteiten, waaruit een positie kan voorkomen, zoo als te Papendrecht gebeurd is. Dergelijke toestanden werken vernederend voor het gezag, zij maken dat een zaak als deze zoo'n invloed heeft kunnen hebben in het geheele land. Hier was iets dat er dik oplag, dat bovendien misvormde waarmede deze lagen der bevol king' herhaaldelijk in aanraking waren geweest, Daarom gaat het nu ook niet aan die zaak in de doofpot te doen met een querulant, een stelletje psy- chiapateu en een paar psychiaters. (Applaus gehamer). Op verzoek van inr. van Hamel werd de zitting thans geschorst tot morgenochtend "10 uur. Bij het verlaten van het gerechtsgebouw was mr. van Hamel het voorwerp van een langdurige ovatie van het publiek. OOK EEN VERKIEZING. In het plaatsje Suderwick bij Dinxperloo is Zater dag een verkiezing gehouden van twee leden van den Gemeenteraad aan welke slechts een kiezer deelnam, welke op beide aftredende leden zijn stem uitbracht, zoodat deze met recht eenstemming zjjn gekozen. ENGELAND. De conservatieve bladen zeggen, dat de heer Redmond met 200.000 dollars uit Amerika is teruggekeerd, om met dit Amerikaansche geld de Brit- sche grondwet te vernietigen en Engeland aan de heerschappij der socialisten en Ieren uit te leveren. Dit is blijkbaar het slagwoord der conservatieven. De liberalen vragen: „Moeten wij door de vertegenwoor digers van 45 millioen burgers of door 600 Tory-peers geregeerd worden, die hiertoe voor het allergrootste deel alleen door geboorte geroepen zijn, en die de wenschen van het volk consequent, met voeten betre den? De heeren Redmond en O'Connor zijn met jubel in Ierland ontvangen. De eerste verzekerde, dat hij in Londen uit de zorgen van Engeland profijt trek kend, voor Ierland de vrijheid zou trachten te winnen. TURKIJE. De troonrede, die in het parlement voorgelezen werd, constateert, dat de betrekkingen tot alle mogendheden- van vriendschappelijken aard zijn en dat de buitenlandsche politiek van Turkije zich ten doel stelt bet. behoud van een eervollen vrede onder handhaving van de legitieme rechten van het land. Gemengde mededeellugen. EEN PROEFVLUCHT. In Norfolk (Virginia) is een eerste proef gedaan met een aeroplane ten dienste van de vloot. Er werd een korte vlucht van het dek van den kruiser „Bir mingham" gedaan. Tijdens de vlucht raakte de biplane het water, een schroefblad brak en de luchtschipper was genoodzaakt nadat hij ongeveer twee mijlen had afgelegd, op eeni ge voeten afstands van den waterkant te landen. TOLSTOï. Over Tolstoï maakt men zich niet ongerust meer. Hij is in een klooster en moet den wensch te kennen gegeven hebben er een week te blijven. Zijn dochter had hem stiekem 300 roebels mee op reis gegeven. De familie zal hem voorloopig stilletjes zijn gang la-ten gaan. Een later bericht zegt, dat hij het klooster weer verlaten heeft en in een station ziek ligt. Er wordt erg veel geschreven over zijn huiselijke aangelegenheden. Het heet, dat er oneenigheid is ontstaan, doordat hij den Nobelprijs heeft geweigerd, doordat hij een millioen voor het recht van uitgaaf van zijn boeken heeft geweigerd en doordat hij van plan was het recht op zijn werken gratis aan de ge meenschap af te staan. EEN NIEUWE BOND. Er is in Duitschland opgericht- een bond onder de leuze: „Wees beleefd!" Overbodig is deze vereeniging in dezen tijd zeker niet. Maar wie moeten er Hd van worden De beleef de menschen hebben het niet noodig. De onbeleefden? Mogen zij, eenmaal lid zijnde, nimmer meer onbeleefd zijn? Moeten ze zich leeren beheerschen? Mogen ze geen gelijk met gelijk betaald zetten? Zullen ambte naren als lid worden opgenomen, vraagt een Duitsch blad ironisch. EEN BOTSING. In Kalamazoo (Michigan) kwam een goederentrein met een tramwagen in botsing. Negen personen wer den op dc plaats gedood, twaalf ernstig, twintig licht gewond. VIJFVOUDIGE MOORD. Te St. Petersburg werden een man, vrouw en drie leerlingen vermoord. De dieven namen zestig roebels (120 gulden) mee. Een politiehond wees het spoor van een der daders aan. EEN ZEEBEVING. De bemanning yan het uit Glascow komend stoom schip „Cadllloe" rapporteert op 20 October door een groote vloedgolf uit het Z. W. te zijn overvallen, die het schip snel in de hoogte tilde en weer in de diepte smeet. Het was alsof het water kookte. Men hoorde oen vreemd gerommel. Het water, uit de zee opspui tende, was vrij warm. Weinige minuten later ging de wind liggen, zwavelachtige dampen vulden de lucht, duizenden doode visschen, waaronder bruinvisschen en haaien, kwamen aan de oppervlakte van den oce aan. Laatste Berichten. DE DADER VAN DEN MOORD TE RENKUM. ARNHEM, 15 Nov. De Rechtbank veroordeelde J. van Rennes wegens verkrachting, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op Adriana Pulle te Renkum, tot vijftien jaren gevangenisstraf. De eisch was levenslang. VERMOORD. AMSTERDAM15 Nov. Een particulier telegram meldt dat te Belha, een Engelsch assistent door Koe lies is vermoord. Te Belha zijn vele rubber plantages met Engelsch kapitaal. Men vermoedt dat de assistent, O. Blijn, vermoord is op een plantage in de Oostkust van Su matra. HET PLEIDOOI—Mr. VAN HAMEL. ARNHEM, 15 November. Hedenmorgen heeft Mr. Van Hamel zijn pleidooi in de Papendrechtsche straf zaak voortgezet. Pleiter toonde aan dat de deskundigen zonder voldoende bewijs van wat het psychiatrisch onderzoek in strafzaken moet wezen, dat onderzoek hebben geleid, uitgaande van een vooropgezette mee ning, die aan de hand van psychologische autoriteiten aanvechtbaar is en jurdisch geen bewijs geeft. De wijze van het onderzoek werd door pleiter scherp ge hekeld. De genomen proeven waren schoolproeven of ongepaste flauwe aardigheden. Pleiter sprak in een prachtige peroratie, er zijn af schuw over uit, dat een dergelijk rapport een element kon worden in een strafzaak en gooide het rapport, in stukken gescheurd op den grond. Hij meende, dat waar het feit, in casu smaadschrift, niet bewezen is, geen ontoerekenbaarverklaring voor die handeling' kon volgen en dat, waar bij het Hof twijfel moest bestaan, omtrent al dan niet plegen van dat feit, vrijspraak zal moeten volgen. HET ENGELSCH E PARLEMENT ONTBON DEN? LONDEN, 15 Nov. De Daily Mail is gemachtigd mede te deelen, dat de Regeering besloten heeft tot onmiddellijke ontbinding van het Lagerhuis. BENOEMD. De heer K. Tinholt, onderwijzer aan de burger school alhier is in de, heden gehouden gemeenteraads vergadering' van Hoorn benoemd tot hoofd der tweede burgerschool voor jongens en meisjes aldaar. EEN GOEDE VANGST. Gisteren werd alhier uit Hoorn gevankelijk binnen gebracht O. B. uit Berkhout, die op de groote na- jaars-veemarkt alhier een koe kocht zonder haar te betalen en haar daarna weder verkocht en geld er voor ontving. Deze- oplichting, waarvan wij reeds melding maak ten, werd door de politie alhier in onderzoek geno men met het gevolg dat het den agent Grondsma gisteren gelukte den verdachte op de markt te Hoorn te arresteeren. Bij deze arrestatie en het daarna te Hoorn ingestelde onderzoek bleek dat B. slechts 8 centen op zak had, hoewel hij even te voren een koe had willen koopen. De fouilleering door den commis saris van politie alhier bracht echter aan het licht dat hij nog 120 aan bankpapier in een geheim vak je van zijn portefeuille had. Volgens verklaring van den burgemeester van Haarlemmermeer hadden de gevonden bankbiljetten dezelfde nummers als die. waarmede de kooper van de door B. opgelichte koe B. had betaald. B. werd heden aan een verhoor bij den commissaris van politie onderworpen en zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2