DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en twaalfde Jaargang. WOENSDAG 15 NOVEMBER. BINNENLAND. No. 270 1910. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkcr^ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT, GEVOJfDM VOORWERPEN. Een vrouwenzak met eenig geld, eenige rekeningen, vier portemonnaies met eenig geld, een paar hand- schoenen, een hond, een huid, eenig geld, een kerk boek, een kam, een schaartje, een jas, een mes, een te genwicht van een lamp, een rozenkrans, eenige sleu tels, een pet, een boa en een potloodhouder. Alkmaar, 16 November 1910. De Commissaris van Politie W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gistefen de afd. Arbeidsinspectie van de Indische Begrooting voor 1911. De heer Schaper (S. D. A. P.) zegt, dat de koe- lie-quaestie vooral in de eerste helft van het jongste decennium op den voorgrond is gekomen. Groot is de ontevredenheid over de arbeidsinspectie door den moord op den heer Muiier niet weinig ge prikkeld. Spreker herinnert daarna wat in het rap- port-Rhemrev te lezen stond. Er is daarin o.a. van mishandelingen en van vrij- heidsberooving sprake. Voor een deel zijn die feiten betwist; een deel moesten zij als juist worden erkend. De oorzaken der wantoestanden zijn volgens spr. het voorschottenstelsel en de contracten met poenale sanctie. Het ontwerp-Van Blommestein brengt daar in geen afdoende verbetering. Deze minister behoort den toestand van slavernij, waarin de koelies feitelijk verkeeren, te doen ophou den, indien hij zich houdt aan het anti-revolutionnair program. Spr. twijfelt niet aan den uitslag van het overleg, dat de minister over het ontwerp-Van Blommestein wil plegen met de plantersde minister overlegge lie ver met zijn geweten. De heer Van Asch van Wijck (A.-R.) wil voor den bloei der rnbbercultuur regeeringssteun bij het verschaffen van werkkrachten van elders. Het ontwerp-Van Blommestein zou cultures en mijnbouw op Sumatra niet bevorderen door zijn een zijdigheid. Spr. verklaart zich onbevoegd tot critiek over de koelie-ordonnantie, maar wijst op de bezwaren en be langen der planters, waarop ook gelet moet worden. De heer C o 1 ij n (A.-R.). prijst den heer Schaper voor zijn ijver in zake de verbetering van koelie-toe standen, doch wijst dit lid op de eigenaardige ruwe zeden van koelies, waartegen men op zijn hoede heeft te zijn. Spr. noemt een bespreking van het ontwerp Van Blommestein voorbarig. Spr. wil overleg met- planters en assistenten. De ver gunning om met. contract-koelies te werken worde bij misbruik ingetrokken. De heer De Meester (U.-L.) vreest eenzijdig heid. De minister van Koloniën (de heer De Waal Malefijt) erkent de wenschelijkheid van Javaan sche immigratie voor arbeidskrachten op de Buitenbe zittingen, echter niet bij wijze van werving door der den, maar door eigen werving in overleg met het gou vernement. De ondernemers moeten zich zooveel mo gelijk van vaste arbeidskrachten voorzien. Over de arbeids-ihspectie is de minister tevreden. De betreffende onderaf deel i n g der Indische Begroo- ting (arbeidsinspectie en koeliwerving') wordt daar na zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De behandeling van het Departement van Finan ciën geeft den heer Bogaardt (R.-K.) aanleiding de voorgestelde verlofregeling te bespreken en aan te ra den om aan Indo-Europeesche ambtenaren een verlof van 4 maanden buiten Europa te geven met behoud van activiteitstractement. De minister acht c|#t denkbeeld moeilijk uit voerbaar, doch zegt overweging toe in gewijzigden vorm. Bij de onder af deelingverpachte middelen herin nert de heer Schaper aan een anti-opium-mid del, door wijlen den heer Treub vermeld. De minister weet er niets van, maar belooft een onderzoek en mededeeling van den uitslag. Bij de behandeling der pandhuizen vraagt de heer De Meester wijziging van het rentetarief, waar van de minister de overweging toezegt. De heer De Meester bespreekt voorts bij de behandeling van het Binnenlandsch Bestuur de her ziening van de contracten met de Inlandsche zelfbe sturen. De heer C o 1 ij n betoogt, dat de politieke con tracten niet anders zijn dan acten van investituur, die WÜ bij gebleken noodzakelijkheid mogen wijzigen. Die noodzakelijkheid bestond ter Oostkust van Sumatra, waar de inkomsten van de sultans niet in verhouding waren tot de beteekenis der landschappen. Door den heer Col ij n werd betoogd, dat wij vol manen gerechtigd zijn de contracten met hoofden van ze bestuur, die niet anders zijn geworden dan acten van investituur, naar omstandigheden te wijzigen. De heer Ketelaar vroeg, waarom dames, die voor het groot ambtenaars-examen zijn geslaagd, niet worden uitgezonden. De M in is ter sloot zich aan bij het betoog van oen heer Colijn. Dames worden als ambtenaar B.B. niet uitgezonden, omdat men ze daarvoor niet a-e- sehikt acht. 8 Bij de afdeeling Politie uitte de heer C o 1 ij n de vrees, dat door instelling eener centrale leiding bij de raad16 aut°nomie der dessa's zal worden aange- Spreker had tegen het toestaan der gelden groot be zwaar, waarbij de heer Bogaardt zich aansloot. De Minister verdedigde de centrale leiding, welke reeds in Indië bestaat. In overleg met de Commissie van Rapporteurs, neemt de minister echter de gelden voor de 3 iuspec teurs terug. De post wordt daarom verminderd met 34.200. De heer C o 1 ij n meent, dat ook geen tweede ad vocaat-generaal noodig is. De minister zegt, dat deze functionnaris ruimschoots werk zal hebben. Ter wille van de algemeene veiligheid in Indië moet er gelijkheid zijn in de beginselen van de rege ling der politie in alle gewesten. Die verbetering kan nu verkregen worden door deze reorganisatie; door aanstelling van een tweeden advocaat-generaal. Het voorstel is overeenkomstig het éénparig advies van de Indische regeering. Op de vraag van den heer O o 1 ij n antwoordt de minister gaarne toestemmend. De Indische regeering moet van het pro en contra zeker op de hoogte zijn Waar de regeering zoo zeer prijs stelt op samenwer king, hoopt de minister dat de Kamer evenzeer daar toe bereid zal blijken door althans de gelden toe te staan. De vergadering wordt verdaagd tot heden half-elf. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Gedeputeerde Staten stellen o. a. voor: een subsidie voor 1911 van 75 aan de vereeniging De Hanze, r.-kath. vereeniging voor den handeldrij venden en industrieelen middenstand te Krommenie, onder voorwaarde dat het Rijk ten minste 195 en de gemeente 80 bijdraagt; een, subsidie vau 300 voor het jaar 1911 aan de Vereeniging tot exploitatie van een Proeftuin te Ju lianadorp, gemeente Helder, onder voorwaarde dat het Rijk in de oprichtingskosten 500 en de gemeente 300 bedraagt; een bijdrage van 5000 aan de gemeente Urk ter verbetering van den openbaren gezondheidstoestand aldaar, mits door het Rijk voor gelijke doeleinden een ten minste even groote som worde beschikbaar ge steld een bijdrag-e van 375 ter tegemoetkoming in de kósten Van voorbereiding eener op Terschelling aan te leggen waterleiding, mits de andere helft door het Rijk worde gedragen en de gemeente zich verbindt tot terugbetaling, indien té eeniger tijd de, inkomstën der onderneming dit toelaten; een subsidie over 1911 van 2000 aan de gemeente Graft, ten behoeve van de restauratie van het Raad1 huis, onder voorwaarde, dat het Rijk 3000 toezegt. Gemengd nieuws. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de gisteravond gehouden voltallige raadszitting werd na vaststelling der notulen medegedeeld dat de heer Parma door den heer commissaris der Koningin een vol ontslag is verleend) als gemeente-veldwachter en dat tot gemeente-veldwachter is benoemd1 de heer J. Boon te Akersloot; dat de heer Pa'rma berichtte dat hij onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrouwen de benoe ming' tot gemeente-secretaris aannam. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd' tot personeel voor het herhalings-on- derwijs te benoemen het personeel aan de o. 1. school. De begrooting dienst 1911 werd daarna behandeld. Daarbij werd op voorstel van B. en W. besloten het tractement van den gemeente-ontvanger te verhoogen van 325 op 375. Bij^ de tractementen van de onderwijzers deelde de voorzitter mede dat er verscheidene adressen waren ingekomen behelzende, op verschillende gronden, ver- hooging- der tractementen, en dat namens B. en W. in verband daarmede werd voorgesteld de tractementen die volgens de thans geldende verordening' periodiek ornde 5 jaar verhoogen, nu om de 3 jaar te verhoogen. Deze verhoogingen zoowel als die van het tracte ment van den ontvanger zullen gevonden worden in een verhooging der opcenten op het personeel. De voorgestelde wijziging' der onderwijzers-tracte- menten geven een directe verhooging van 50 voor het personeel, terw 1 het hoofd een verhooging van 100 zal genieten. Conform dit- voorstel werd zonder eenig'e bespreking besloten. Op het verzoek tot verhooging van de belooning voor het herhalings-onderwijs besloot de raad afwij zend te beschikken; deze blijft dus op 60 ct. per uur bepaald. Het eventueel te leenen kasgeld' werd bepaald op 2000 in plaats van 1000. Het bedrag der onvoorziene uitgaven is 77.70. De begrooting' werd daarna in ontvangst en uit gaaf vastgesteld tot een bedrag van 17367.62.' Bij de behandeling van de tienden werd medege deeld' dat aan Gedeputeerde Staten vergunning was gevraagd om, zoo noodig een geding' te mogen voeren, mdien n.l. geen overeenkomst- kan worden getroffen met den heer Mispelblom Meijer en dat Ge- dep. Staten die machtiging hadden verleend. De Raad besloot zoo noodig tot het voeren van het preses over te gaan. v?P Lan8'edijker Winkeliers- en Vakvereeniging be lichtte dat de cursus iu boekhouden wegens de gerin- deelname niet kan doorgaan. De rekening der leeriurichting werd daarna door den raad goedgekeurd tot een bedrag iti ontvangst f 69.98°, in uitgaaf 68.66, voordeelig saldo 1.325. Mej. Buers verzocht eervol ontslag als onderwijze res met ingang van 1 Januari a.s. Dit ontslag werd eervol verleend. De afdeeling Langedijk van de Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken verzocht subsidie. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De afd. Zuid-Seharwoude van de Noord-Holland.' sche Vereeniging „Het Witte Kruis," verzocht een bijdrage om de begrooting' die door het aanschaffen van verplegingsmaterieel moeielijk kloppend is te ma ken te kunnen doen sluiten. De heer J. Kroon meende dat het beter was de con tributie te verhoogen. De heer Bekker zeide er voor te zijn een subsidie te verleenen met het oog op het vele goede dat de veree nigi hg doet. De heer Greidanus lichtte als secretaris van adres sante het verzoek toe waaruit bleek dat het te kort was ontstaan door het besteden van pl. m. 800 aan ligtenten. Spr. meende dat het niet noodig was voor een vereeniging van 1470 leden een subsidie te vra gen. Op deze gronden teekende hij het request ook niet, vandaar dat hij nu op een ruimer standpunt staat. Tenslotte verklaarde hij zich tegen de inwilli ging van het verzoek en vóór de verhooging der con tributie. Besloten werd afwijzend op het verzoek te beschik ken. Dezelfde vereeniging verzocht de invoering van het tonnenstelsel, daar zij dit noodig oordeelde ter bestrij ding' van de hier veel voorkomende typhus. De vereeniging „Ziekenhulp" verleende haar adhae- sie aan dit adres. De voorzitter zeide dat hieromtrent een rapport zal worden uitgebracht en dat de heer Hazeloop was ver zocht zijne meening te uiten of de compost de even- tueele kosten zou kunnen dekken. Hij verklaarde zich voor de invoering, mits ook de andere Langedijker gémeenten tot invoering van dit stelsel besloten. Hoewel hij erkende dat de invoering meer afdoende zal zijn als ook de gemeenten in den omtrek, zooals Warmenhuizen, Koedijk e. a. het stel sel invoeren. Verschillende gedachten omtrent het te verwachten rapport van den heer Hazeloop werden geuit, waarna de heer Greidanus verder gaande dan de voorzitter de wenschelijkheid uitsprak om van deze gemeente het initiatief te laten uitgaan om met de 3 andere Lan gedijker gemeenten te confereeren omtrent deze aan gelegenheid. De voorzitter merkte op dat deze conferenties reeds hadden plaats gehad met gezondheidscommissie en autoriteiten, en dat het thans op den weg der gemeen ten lag het rapport van den heer Hazeloop en van den burgemeester van Noord-Seharwoude af te wachten. Liet voorstel van den voorzitter werd daarna aan genomen. Na gedane rondvraag, waarbij niemand het, woord verlangde, werd de vergadering gesloten. UIT HARENKARSPEL. In het Bestuur van den Ringpolder zijn den 15den dezer herkozen de heeren H. Kooij te Dirkshorn als molenmeester en P. Bruin te Sint-Maarten als Hoofd ingeland. UIT OTERLEEK. De heer P. Wester, die gedurende de laatste zes we ken verschillende proeven heeft genomen met zijn ontworpen machine verklaart, dat het hem gelukt is te kunnen consta.teeren, dat het tegenwooi'dige brand- stoffenverbruik van de stoommachines met 60 tot 70 verminderd kan worden. Daarbij kan als bijzon derheid gemeld worden dat de machine waarmede de heer W. zijn proeven neemt, weinig van de stoomma chine verschilt. Een bijzonder condensatietoestel maakt het eenige verschil uit. Op elke stoommachi ne, hetzij deze werkt door spanningsenergie of door stroomingsenergie, kan de vinding van den heer W. worden toegepast, mits er een condensatie-apparaat wordt bijgevoegd. Nu W. zulke resultaten heeft ver kregen wil hij zijn vinding patenteeren; evenwel is hij bereid zijn vinding op voor hem aannemelijke voor waarden af te staan. UIT AKERSLOOT. Voor een talrijk opgekomen publiek (zoowel man nen als vrouwen) werd, uitgaande van de sociëteit „Onder Ons," in het café van den. heer K. Kuitwaard een redevoering gehouden door den heer KI. de Vries, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. De begaafde spreker, die als onderwerp had gekozen „De belangen onzer kinderen," wist de aanwezigen zeer te boeien. De voorzitter, de heer H. J. Schroder, sloot deze bij eenkomst met een keurige rede. UIT WINKEL. Het departement der maatschappij tot nut van 't Algemeen hield Maandagavond iu de kolfbaan van den heer A. Wit hare eerste bijeenkomst met dame en genoodigden. Als spreekster trad op mejuffrouw O. P. J. Visser van Purmerend, die, als van haar bekend is, de aanwezigen wist te boeien met hare komische en dramatische voordrachten, terwijl hare voordrach ten werden afgewisseld door muziek en zang, tenbeste gegeven door de dames Egmond. Met luid applaus werden de dames dan ook beloond voor hun zoo aangenaam optreden. UIT HOORN. In de gister gehouden vergadering van den raad der gemeente, werd op een adres van het bestuur der vereeniging tot onderlinge verzekering van slachtvee te Purmerend, verzoekende wijziging van de gemeen telijke verordening op het keuren van slachtvee en vleesch, overeenkomstig het prae-advies van den ge meente-keurmeester afwijzend beschikt, daar er geen termen te vinden zijn om het verzoek in te willigen. Voornoemde vereeniging verzocht n.l. de verorde ning aldus te wijzigen, dat, voor consumptie afge keurde runderen, na slachting, mogen worden uitge voerd naar het abattoir te Amsterdam, ten einde het vleesch na sterilisatie in consumptie te kunnen bren gen. Overeenkomstig een adres van de Directie der „Nieuwe Eerste Nederlandsche" werd besloten öna tot TI. M. het verzoek te richten om de risico inzake de Ongevallenwet voor de bedrijven Gasfabriek en Brandweer, thans nog gedragen door de Verzekerings bank „Nova" te mogen overdragen aan de Verzeke ringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche." Tot hoofd der Tweede Burgerschool voor jongens en meisjes werd benoemd de heer K. Tinholt te Alkmaar. 1 ijdens de behandeling der gemeentebegrooting werd medegedeeld, dat het archief binnen den tijd van enkele maanden zal zijn geïnventariseerd. De heer v. d. Blocquery stelde bij post 80 voor, om tegen het advies van de financiëele commissie in het wijzer- boril aan de Oosterkerk te behouden en om aan B. ea W. een crediet te verleenen van 3 k 400 gulden ont het uurwerk geheel in orde te maken. Dit voorstel, gesteund door den weth. Van Buren Lensinck werd aangenomen. Bij 't zelfde punt drong de heer De Vries aan het plaatsen van meerdere banken in de plantsoenen. Bij volgnummer 84, onderhoud; van straten en plei nen, kwam op de begrooting voor vernieuwing' van de keibestrating van het. Groote Noord een bedrag' voor van J 13.900. Het is het streven van B. en W. om daarvoor keien te nemen, die in alle opzichten vol doen, dit als antwoord op een opmerking van den heer Van Hoolwerff. Besloten werd aan de vereeniging de Ambachts school voor Hoorn en Omstreken een subsidie te ver leenen van 2500. Mededeeling werd gedaan, dat voorstellen inzak® waterleiding, uitbreidingsplannen en rioleering spoe dig den raad zullen bereiken. De begrooting werd goedgekeurd' ten bedrage va» 476195.635 in ontvang en uitgaaf. AUTO-ONGELUKKEN. In Duitschland, dat op 1 Januari j.l. 49941 auto mobielen telde, kwamen in één jaar tijds 6063 onge vallen voor, d. i. op 100 auto's ongeveer 12. Gebleken is dat bij de ongevallen, waaraan de chauffeur schuld draagt, de drank maar al te vaak een groote rol speelt. De Volksbond, waarin wij dit bericht vermeld vinden, wijst, er op, dat 't hoog tijd wordt en- der de belanghebbende kringen ten deze op de gevaren van den alcohol te wijzen. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Gisteren heeft de verdediger mr. van Hamel iu zij» pleidooi het proces der deskundigen behandeld, dat hem en de publieke opinie had gegriefd en teleurge steld. De psychiatrie heeft hier de haar gestelde gren zen overschreden. Het mes der kritiek wilde pleiter zoo vlijmscherp als maar mogelijk is aanzetten om dan het rapport te ontleenen. De verdediging heeft geen contra-experts willen benoemen, omdat zij het hof wilde besparen de scènes, die zich dan zouden heb ben afgespeeld, maar het zou gemakkelijk zijn geweest een aantal deskundigen te krijgen, die een rapport zouden kunnen samenstellen bijna, woordelijk het om gekeerde van het nu geleverde. Nederland is in deze voorgegaan, maar het ware wenscheliik dit novum maar spoedig weer op te ber gen. Hoe gebrekkig is dit rapport, van hoe weinig verantwoordelijkheidsgevoel van den psychiater ge tuigt dit werk, hoe bewijst het dat de psychiater zelf gebrekkig is. al beweert hij dan ook alles positief en al vertelt hij dat hij ons natuurwetenschap opdischt. De verklaringen der deskundigen ging pleiter uit voerig na. Ze verklaren mij, zeide spr. waarschijnlijk ook voor waanzinnig, omdat ik me voor deze zaali zoo warm maak, zonder dat ik er voor betaald wordt. En als waanzinnig professor ga ik van hier naar Am sterdam terug. Spreker heeft het deel van het rap port. rlat, slaat op Legrand, aan een bekend geleerd» laten lezen, die er van zei: „Nu ja, dat is wel aar dig- geschreven, maar er staat, geen woord psychiatri® i n Pleiter beriep zich op tal van deskundigen, o.a. op een Nederlandsche autoriteit, die betoogde, dat de deskundigen niet. volstaan kunnen met eene beant woording der vraag, of de verdachte krankzinnig is, maar dat zij hebben te geven een behoorlijk en volle dig beeld van zijn psychologische persoonlijkheid, re kening- houdende met het voorleven van den verdachte, dus een oordeel, waarvan een voordeel gegeven i« door Duyvendijk. En van wien is deze mening: van den derden deskundige dr. van Deventer. En leg nu, zegt pl., deze toets aan de praat der deskundigen om Garsthagon ontoerekenbaar te verklaren en de vra gen aan Garsthagen: Of Onze Lieve Heer een man of een vrouw is. Dat is een vraag, die een student doet aan ee» groen, als hij dronken is. Pleiter kan begrijpen, dat de rechter zegt: „De waarheid is in de Papendrechtsche zaak niet meer te vinden, al denkt pl. anders. Er zijn troebele momen ten, die het oordeel van den rechter ondoenlijk kun nen maken en pl. erkende dan het recht van het Héi om t® twijfelen.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 5