DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Heidemoleri. HOEST en VERKOUDHEID ourBRiofiE's lobsqhehstellei* No. 283 Honderd en twaalfde Jaargang. 1910. ONDERDAO 1 DECEMBER. BINNENLAND. FEUILLETON Long Hersteller. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Het meest moderne, best bekende en succesvolste geneesmiddel ter wereld tegen W. T. OWBRIDGE, Ltd., is o. a. verkrijgbaar te ALKMAAR bijNIEROP SLOTHOUBER, ANSING11 <k MESMAN, J. SCHOUTEN; te SCHALEN bij: D. WITte HOORN bij: P. VELTMAN; te TEXEL bij: T. BUIJS; te ZAANDAM bij: Apóth. BAKKER, v. LEEUWEN te DEN HELDER bijDE BIE—BIERSTEKER te PURMEMEND bij G. VAN BEEK te HE K1JP bij G. SCHREUDER. P. en S. 170rdt verrolgd. ALKMAARSCHE COURANT. Clemengd nienws. UIT AKERSLOOT. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Na opening- door den voorzitter, werden de notulen gele zen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen waseen verzoek tot eervol ontslag als lid van liet Burgerlijk Armbestuur van den heer P. Blokker Nz. wegens vertrek uit de gemeente naar de Zijpe. Het gevraagde ontslag werd verleend. Een schrijven van het armbestuur d.d. 20 Novem ber, houdende verzoek het reglement zóó te wijzigen dat art. 3 als volgt wordt gelezen„Armvoogden worden benoemd door den gemeenteraad uit notabelen die den leeftijd van 30 jaren hebben bereikt en een onafhankelijk bestaan hebben. Bij vacature wordt de voordracht door het armbe stuur opgemaakt" en Art. 4: „Zij mogen onmiddel lijk noch middellijk deelnemen aan onderhandsche pacht. Bij openbaren verkoop mogen zij echter wel mededingen." De heer Kraakman heeft tegen de voorgestelde wij zigingen geen bezwaar, maar wil toch de rechten van den raad niet gaarne bekorten. De heer Zeeman deelt mede, dat de zaak de vorige week in de vergadering van B. en W. geducht bespro ken is geworden, dat de meening van de.n voorzitter was, dat de rechten van den raad bekort werden. De vorm van het adres vindt hij ongelukkig geko zen, maar zou toch gaarne eraan mede willen werken, dat de voorgestelde wijzigingen tot stand1 kwamen. Daarom wees hij er op, dat de raad benoemde, maat niet verkoos, wanneer er echter een voordracht werd opgemaakt, die niet naar den zin van den raad was, dan kon de raad het bestuur verzoeken een andere voordracht op te maken; z. i. werden de rechten van den raad geenszins bekort. In de plaatsen Graft, Oterleek en Oude-Niedorp geschiedt de benoeming op dezelfde wijze. Daar het armvoogdschap geen unicum, genoemd' kan worden, verklaarde hij zich er sterk voor, dat de toe stand zoo geregeld werd, dat het college onderling in de beste verstandhouding verkeerde. Bovendien geschiedt de benoeming anders toch door aanbeveling n.l. een „gefluisterde." De voorzitter meent, dat de raad zich op de voor gestelde wijze aan banden laat leggen en is van mee ning, dat de raad zonder opgemaakte aanbeveling vrij er staat dan met een aanbeveling. Ook wijst de voor zitter er op, dat voor een dergelijk besluit de goed keuring- van Gedeputeerd© Staten noodig is. De heer Zeeman twijfelt er niet aan, dat de voor gestelde wijziging goedgekeurd zal worden en wijst nogmaals op de genoemde gemeente. Met vier stemmen vóór en drie tegen werd het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Kraakman, v. Dil en v. d. Oord. Met algemeeno stemmen we-rd het voorstel om arm voogden ook bij publieken verkoop of verhuring van kerkgoederen het recht van bieden te geven, aangeno men. Mededeeling- werd gedaan, dat de kwestie van de telefooncel zoover is gevorderd, dat de cel gemaakt zal worden. Tot op heden was er nog maar één aan sluiting. In rondvraag merkte de heer Meijne op, dat hij, nu men de. uitspraak van de rechtbank in de zaak van Kaptein achter den rug- had, de opmerking inoest maken dat naar zijn meening de agent Posthumus in deze niet goed gehandeld had. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. 55) Doch naast de blijde herinneringen die de boom in hem wakker riep, herinneringen uit den eersten tijd, door hem vlak bij die populier doorgebracht in het kleine huisje van Lehmann, kwamen weldra ernstiger gedachten. Hij dacht aan het avontuur dat hij met den arbeider Kukuk op het landgoed' Eulenhorst- had gehad. Hij had den vorig-en dag het plan opgevat om heden in de vroegte nl naar de houtvesterij te gaan, om daar maatregelen to beramen tegen Peter Knurrhahn. Maar hoe had hij dat in de gegeven omstandigheden kunnen doen? Hij voelde zich zeer vermoeid en door de wandeling had hij hier en daar pijn gekregen. Misschien was het toch wat gewaagd van hem geweest om zoo zonder iemands geleide het bosch in te gaan. Als uu die wagen van den molen maar kwam die moest toch eindelijk komen, zoo dacht hij. Hij rekende daar zoo vast op alsof hij een geheimzinnige boodschap had gekregen, die hem hieromtrent de grootste zekerheid had gebracht, In droomerig wachten bleef hij zitten, steeds ver langend starend in de richting van, den molen, van waar hij redding verwachtte. Hij kon een groot ge deelte van den weg naar het heidedal zien, maar daar op bewoog zich nog- steeds niets. Terwijl hij daar zat, tooverde zijn fantasie hem een droombeeld voor. Hij zag zichzelf voortgaan door het bosch tot aan den kruisweg. Van den anderen kant kwam een weg, die door groene en zonnige velden op den kruisweg toekronkelde. Daar langs kwam eeu slanke meisjes gestalte aan, smaakvol gekleed, maar toch zeer een- De voorzitter antwoordde, dat dit zaken waren die hem als hoofd der politie alleen aangingen en dat hij dus geen verantwoording aan den raad verschul digd was. De heer Meijne dronf a«n op het geregeld bran den der lantaarns. De heer Groot wees er op, dat het met het aanbren gen van. grint op de wegen niet in orde is en drong er op aan, dat voortaan bepaald wordt wanneer het aanbrengen moet geschieden. De raad was het hiermede eens. Daarna werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. HOfLEVtRANClltR. Onmisbaar voor Sprekers, Zangers en alle, die aan Zwakheid der keel lijden. WAARSCHUWING: Eisch beslist „Qwbrldfo" «n neem geen endere. Hitlj de bcxre, goedkeopate ec. veiliger» weg car f ««sing, Vervaardigd door F»brik«nt«n, Th» Laboratory, HULL as ÏBUt Gevestigd 1874. Verkrijgbaar lagen 67« cenia bl) alle Apothekers en Drogisten of bij den Agent W P HUISMAN, Jayaatraat 82, Amsterdam. Ingezonden §tnkken. EEN TURNQUAESTIE. Mijnheer de Redacteur! Wij zijn zoo vrij u plaatsing te verzoeken van onder staande uiteenzetting, die door afwezigheid van een onzer eerst heden kon geschieden. In uw stadsbericht omtrent de zaak onder boven staand opschrift stond vermeld, dat u een schrijven kreeg van de besturen der vereenigingen „Kracht en Vlugheid" en „de Halter." De zaak ging echter als volgt: Door eenige leden van beide vereenigingen was ge sproken over de sterke overdrijvingen in het verslag betreffende de deelname van de vereeniging „Turn- lust" aan de wedstrijden te Brussel. Dat die verslagen verbazend overdreven waren bleek ons aan de hand van den officieelen uitslag dier wedstrijden. In overleg met die leden nu namen ondergeteeken- voudig en huiselijk. Frisch waren de kleuren van haar schort, frisch was haar lief gelaat, dat hem steeds bekender toescheen hoe dichter zij bij hem kwam. Recht en flink was haar houding, vlug en zwe vend echter haar gang. Hij kende maar één. meisje dat zoo liep, dat hij nooit zou kunnen vergpten. Hij zag haar lachen, terwijl zij nader kwam. En wachtend bleef hij staan bij den handwijzer op het kruispuntNu was zij vlak bij hem, ging op hem toe, knikte hem vriendelijk toemaar ging hem daarop voorbij, den weg op waarlangs hij gekomen was, steeds verder voort door de groene velden en het bosch in. Vol gratie hield zij haar blauwe japon op en sierlijk was ieder van haar beweg-ingen. Zij keek echter niet éénmaal om en scheen alleen oog te heb ben voor de korenvelden links en rechts en voor de groene boomen vóór haar. Nog even en zij was zoo ver weg, dat hij maar ge stalte nog slechts vaag kon onderscheiden. Hij legde de hand boven de oogen om haar beter te kunnen zien. Nog steeds zag hij haar frisch blauw kleed eu haar bewegingen kou hij uog volgen. Hij ging wat hoog-er den weg op om haar nog langer te kunnen volgen. nu verdween, haar gestalte half achter een korenveld. Hij zag nu in de verte een huisje, dat achter boomen, groen en bloemen half ver scholen stond; blauwe rook kringelde vredig uit den schoorsteen op. Het zag er vriendelijk uit en noodig- de tot binnentreden. Op dit huisje ging zij toe en verdween daarin. Door angst en verlangen aangegrepen, deed Hagen- loh een poging om zich met geweld van zijn boom stronk op te richten, om daarna den heuvel nog iets verder te beklimmen. Op dit oogenblik klonk er op geringen afstand ach ter hem een schot uit het bosch. Hij sloeg met de armen in de lucht en trachtte op te staan. Maar na een korte worsteling en vergeef- sche inspanning zonk hij rochelend achterover en gleed van zijn boomstronk af. Hier bleef hij bewuste loos liggen, terwijl het rooda bloed uit een wonde in zijn rug langzaam begon te vloeien. Hij lag daar op het gras en de bloemen en de kinderen, der lente werden langzaam met zijn bloed1 rood gekleurd Een half uur later ongeveer kwam de wagen van den molen langs den hoschweg voorbij den heuvel. De koetsier Friedrich zag Hagenloh liggen/zonder hem te herkennen. Hij maakte er den molenaar Wolken- si ein, die achter in den wagen zat, op attent. Die steeg uit en kwam op den persoon af, die schijnbaar naast den boom dronken lag te slapen. Zoo vond hij Hagenloh, het doodsbleek gelaat in het gras gedrukt, zijn kleeren van achteren doordrenkt met bloed, naast zich zijn muts eu stok. Den volgenden middag kwam dominéé Schnelldahin met snelle schreden langs den landweg, die van Es- penwiese over Hundefleck naar het heidedal en de bosschen loopt. Zijn voeten konden lang niet zoo snel als hij wilde, hij rende voort om het in één woord uit te drukken en nog meende hij maar langzaam vooruit te komen. Zijn jaspanden fladderden hem achterna, zijn dasslippen fladderden ter zijde en zijn brilleglazen glommen en schitterden door de zon als waren het gloeiende oogen. Maar achter de glazen stonden de oogen droef en het geheele gelaat van den grijzen predikant met zijn witten baard teekende ver slagenheid, angst en ongerustheid. Zoo kwam hij door Hundsfléck en zocht zijn weg door snaterende ganzen die overal op de straat wag gelden en geen begrip hadden dat zij verplicht waren uit te wijken voor den zoo haastigen wandelaar. Hij haalde den politieagent in die langzaam voortging in de richting van het heidedal, statig van houding, be wast van zijn waardigheid, zooals meerdere vertegen woordigers in uniform van het heilige staatsgezag. Een vluchtig „goeden dag" werd tusschen kerk en staat gewisseld en dit was de inleiding voor eenige gejaagde vragen, die dominee Schnelldahin op het hart brandden. Wat hij vroeg betrof de verschrikkelij ke gebeurtenis in de herberg aan den kruisweg en wat daarna gebeurd was op de eenzame heide bij het bosch. Na aeuig heen «n wow praten wist d« domiaw dtt den toen op zich om dit aan té toonen en bedoelde mededeelingen te rectificeeren, hetgeen is geschied in het door u geplaatste schrijven. Alleen door eeu misverstand kon het schrijven worden toegeschreven aan de besturen der vereenigingen, het zou ook zeer zeker tegen den wil van die besturen geweest zijn, dat het alszoodanig werd aangeboden en opgenomen. Voorts zij het ons vergund om „Turnlust" van ant woord te dienen U heeft een penvoerder, die er goed slag van heeft, om onnadenkend publiek door vervaarlijke opsmukke- rij mede te slepen. Ieder redelijk mensch zou het geplaatste, uitvoerig met', cijfers gemotiveerde verslag, wanneer het werke lijk niet deugde, met de ware cijfers geheel verslaan. Dat deed u niet. Tusschen de regels doorlezend, meenen wij te mogen concludeeren, dat u niet eens weet, dat zoo iets bestaat. In één woord^ u raakt de kern van de zaak niet, maar draait er om heen. Of schoon uit de officieele gegevens blijkt, dat u uit kwam tegen slechts enkele vereenigingen inplaats van tegen 200, dat de afdeeling waarin u werkte, dat de prijzen, die u won, lang niet van de hoogste be- teekenis waren, heeft u een diploma medegekregen, waarop stond 4 maal „eerste prijs." En nu is de vraag hoe is dat mogelijk? Een ieder, die weet hoe gemoedelijk dat in België toegaat zal gemakkelijk hierop een antwoord kunnen vinden. Men is daar inderdaad zoo gemoedelijk, dat men eene tegemoetkoming in de kosten overhandigt, verge zeld van een schitterende speech, onder den loffelij- ken naam van b.v. „prix de discipline." Zooals uit de cijfers bleek, en die staan vast, is het verslag van de Alkm. Courant d.d. 26 en 27 Juli, dus één stuk Klink-Klank. Tenslotte heeft u het over tweedracht zaaien onder de turuvereenigingen, en vraagt als het ware wie dat kan zijn. Het antwoord hierop is gemakkelijk te vin den. Dit gaat van geen der vereenigingen zelf uit, maar wij geven „Turnlust" in overweging om eens in haar midden te zien of daar niet iemand is die tweedracht zaait. Een ieder, die in de Alkmaarsche turnwereld thuis is, weet welke onaangenaamheden en last of diezelfde persoon aan andere vereenigingen al berokkend heeft. 1' weet nu onze opinie geheel en al, en als „Turn lust" weer optrekt ten wedstrijde, gunnen wij haar van harte succes toe, maar verzoeken haar dan tevens om toe te zien, dat haar penvoerder over dergelijke wedstrijden dan enkel ware berichten ter publica tie inzend. Mijnheer de Redacteur wij zeggen u dank voor de verleende plaatsruimte en verblijven Hoogachtend, Het bovenstaande stuk, dat wegens plaatsgebrek eerst heden kon worden opgenomen, hebben we ge zonden naar het bestuur van Turnlust, dat ons schrijft: Mijnheer de Redacteur, dank voor de inzage van bovengenoemd stuk, maar we wenschen op geenerlei wijze op deze zoo onverkwikkelijke en unfaire zaak in te gaan. Het kenmerkt geheel de personen met wie men te doen heeft. Een spreekwoord zegt wel eens: men wordt nimmer door een fatsoenlijk rijtuig, maar wel door eenoverreden. Met de meeste Hoogachting, HET BESTUUR VAN TURNLUST. do- dienaar van Hermandad en met hem velen uit den omtrek op weg waren om Peter Knuurhahn te zoeken en te arresteeren en dat natuurlijk omdat men einde lijk bewijsmateriaal genoeg had om de hand te leggen op dezen deugniet. De gendarmerie had het er druk mee, want de wilddief zou niet gemakkelijk te pakken zijn en den mannen handen vol werk geven, zooals dat een oude, geslepen strooper betaamt. Er waren op het laatst, zoo vertelde de gendarme, nog zeer verzwarende mededeelingen gedaan voor Pe ter Knurrhahn. Er waren feiten genoemd, die geen twijfel lieten over de vraag in hoever hij de hand had in de gebeurtenis- der laatste dagen. Gisteravond was de oude arbeider Lehmann nog laat in de houtvesterij geweest en had daar dingen verteld', die een nieuw licht wierpen op dezen duivel van het heidedal. Het was zeer waarschijnlijk dat de opzichter Hagenloh een bloedig slachtoffer was geworden van de wraak zucht van Knurrhahn. En ook wat de kolendampver giftiging betrof, meende men vrij zeker te kunnen zeggen, dat dit het gevolg was van een handeling van Lena, de dienstmeid, maar vooral haar vader scheen de uitdenker te zijn van het plan om den opzichter ioo.r verstikking te dooden. De dominee was onder al deze mededeelingen, zoo mogelijk, nog bleeker geworden dan hij al was. Zijn ontsteltenis nam toe toen de politieman ook nog de mededeeling deed, dat na de gebeurtenissen in de her- ttrg, hot meisje Pechlena weggeloopen was en tot nog' tqe door niemand meer was gezien. Hier nam de man afscheid van dominee Schnellda hin en ging het. bosch in, terwijl de predikant langs ten hoofdweg haastig zijn tocht vervolgde. Zijn angst en vrees nam steeds toe en hij transpireerde heftig door het ongewoon snelle bewegen en loopent

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 5