STADSNIEUWE St Kicobas. E, 8. openbaart, niet mag worden opgeofferd aan de illusie van sommigen die de Landbouw Hoogeschool in een Universiteitsstad wenschen. EEN BOUWMEESTER-ANECDOTE. Zooals men weet, heeft Louis Bouwmeester onlangs in het Rechtshuis te Watergraafsmeer, eene voorstel ling gegeven ten bate der noodlijdende kraamvrouwen. Deze voorstelling was een groot succes en bracht een aanzienlijk batig saldo op. Verlokt door dezen fraai- on uitslag, vervoegde zich onlangs een heer ten huize van den grooten Louis, met het verzoek. of hij niet voor St. Ni col aas zou willen spelen ter gelegen- heind van een Sint-Nicolaasfeest. De beaarding werd verricht door den Zeer Eerw heer Waare, deken van Beverwijk, geassisteerd door den WelEerw. lieer Nuyen en Quant, laatstgenoemde ook oud-kapelaan van den overledene. Langs den ge heelen weg en ook op het kerkhof waren vele belang stellenden die een la&tsten groet aan den overledene brachten. Door de Sint Vincentius-vereeniging is heden een extra-bedeeling gedaan op kosten van den overledene aan de armen van zijn parochie. Bij zijn leven had hij dit beschikt. De bedeeling, die 150 armen betrof, be stond uit vleesch, krentenbrood, koek, koffie en s ker. OPLEIDING VOOR DE HOOFDACTS. Door het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers- Geiuotsehap is tot den Minister van Binnenlandsehe Zaken het verzoek gericht „het daarheen te willen leiden, dat in verschillende centra van het land opge richt worden Rijkscursussen tot opleiding voor de acte van hoofdonderwijzer(es), en dat aan de deelnemer' dier cursussen, die daarvoor naar de meening van Zij ne Excellentie in aanmerking bohooren te komen, vergoeding van reiskosten geschonken worde." STAKING. Te Vriescheloo staken tachtig kanaalgravers bij de aannemers Kemper^ en Smit. Ze eischen verhooging van het uurloon, dat twaalf cent bedraagt. VERBODEN COLPORTAGE. Zaterdagmorgen heeft er een groote toeloop van personen plaats gehad op de N.Z. Voorburgwal te Am sterdam, bij het postkantoor. De ex-huzaar Kamp veroorzaakte dezen t-oeloop door met anti-militaristi sche pamfletten te colporteenen. Op last van den wachtcommandant werd hij door een korporaal en twee man van de hoofdwacht gearresteerd. Kamp was juist uit den dienst ontslagen. DE AMERSFOORTSCHE APOTHEKERS- QUAESTIE. De beide apothekers te Amersfoort, die in hooger beroep door de Rechtbank te Utrecht ieder werden veroordeeld tot 1 of een dag, de een omdat zijn apo theek op Zondag 5 Juni was gesloten, de ander omdat" dien dag er geen bevoogde in zijn apotheek aanwezig was, gaan in cassatie. EEN TENTOONSTELLING IN ARTIS IN 1911. Zooals bekend is, zal in den zomer van 1911 te Soe- rabaja oen tentoonstelling van vezelproducten gehou den worden. Naar thans vernomen wordt zal een gedeelte van deze vezelt en toonstelling na de sluiting te Soerabaja naar Amsterdam overgebracht worden ten einde daar een na-tentoonstelling der vezelproducten te houden. Deze expositie zal in November of December 1911 ge opend worden in de Koningszaal van „Artis", die ge heel belangloos ter beschikking gesteld is. Alleen de ingebonden vezelsoorten zullen uit Indiit overgebracht, en tentoongesteld) worden. Geen machi nes, omdat de kosten dan te hoog zouden zijn. Maar wel zal men ook de primititve hulpmiddelen inzeil den, die de Indische nijverheid gebruikt, en het pro duct, dat zij ei- mee te vervaardigen weet. Het kan zeker een interessante expositie geven, waartoe de mooie Artis-zaal zich goed leenen zal. WIJNMALEN VOOR DEN KANTONRECHTER. Voor het Kantongerecht te Eist moest zich Zater dag verantwoorden de aviateur Henri Wijnmalen, we gens te snel rijden met een automobiel. Van een boe renwagen bij Eist sloegen de paarden daardoor op hol. Wijnmalen was niet verschenen. Bij verstek eischte het O. M. 100 subs. 20 dagen hechtenis. UIT LIMMEN. Het aandeel dezer gemeente in de lichting 1911 voor de Nationale Militie bedraagt 3 ter volledige en 1 voor korte oefening, op een getal van 11 lotelingen. UITVAART—HORNING. Zondagmiddag 1 uur werd het stoffelijk overschot vuu den Zeer Eerw. Heer H. A. Horning, oud-deken en pastoor der St. Laurentiuskerk, van uit zijn woning Emmastraat overgebracht naar de R. K. kerk aan het Ver. tronken oord. Onder klokkengelui werd het lijk ingehaald door den Zeer Eerw. Deken Ebbinkhuizen en daarna geplaatst in het- Presbyterium. Een drom van menschen stond op het kerkplein de overbrenging -n het lijk al' te wachten en toen de gelegenheid word gegeven om het lijk te bezichtigen, stroomde de menigte het kerkgebouw binnen om een laatsten blik op den overledene te slaan. Den geheelen namiddag kwamen er talrijke bezoekers. 'sA vonds 6 uur begonnen de plechtige metten, wel ke tot ruim 7 uur duurden en verricht werden door den Zeer Eerw. Pastoor Heijs, terwijl als cantores fungeerden de Wel Eerw. heeren Neeven ep Snelders, kapelaans der St. Laurentius Parochie. De kerk was geheel gevuld, terwijl zeer veel Eerw. Geestelijken rondom de baar plaats hadden genomen. Hedenmorgen om halftien begonnen de Plechtige Lauden, welke verricht werden door den Zeer Eerw. Zeer Gel. heer P. Groenen, professor aan het groot Semenarie te Warmond, geassisteerd hierbij door de Zeer Eerw. Zeer Gel. heeren Castelein en Höppener, respectievelijk professor aan genoemd Semenarie en Regent van den Bisschoppelijken kweekschool te Be verwijk, oud-kapelaan van den overledene. Als can tores fungeerden weder de Wel Eerw. Heeren Nuyen en Snelders. Het geheele priesterkoor was met heeren geestelijken gevuld, waaronder wij opmerkten nog ver schillende oud-kapelaans van den overledene, alsmede de verschillende geestelijken uit den omtrek, den rector van de St. Jozephkerk en eenige paters van de St. Dominicusparochie. Om tien uur begon de plechtige Requiemmis, welke gecelebreerd werd' door den Zeer Eerw. Deken Ebbink huizen, geassisteerd door genoemde heeren Castelein en Höppener, terwijl als ceremonaris fungeerde de WelEerw. heer Bots, kapelaan te 't Veld, zoon dezer Parochie. Het zangkoor kweet zich op zeer verdienstelijke wij ze van zijn taak. Na de II. mis hield de Zeer Eerw.De- ken Ebbinkhuizen de lijkrede waarin Z. Eerw. op tref fende wijze schetste den dood van een priester, en te vens de toehoorders wee® op de vele goede werken door den overledene verricht. Hij wekte de geloovigen op hun oud-doken en pastoor vooral toch niet in hun ge beden te vergeten. Precies te twaalf uur werd onder klokgelui het stof felijk overschot door het college collectantten de kerk uitgedragen en werdl de begrafenisstoet opgesteld. Achter de lijkbaar als dragers het college collectan- Ieder jaar brengt de goede Sint trouw een bezoek aan de leerlingen van de Algemeene Bewaarschool en ook dit jaar werden zij niet vergeten. Zaterdagavond waren de twee hoogste klassen te zamen 130 kin deren bijeen gekomen in de „Harmonie", waar de kindervriend in hoogst eigen persoon hun wat zou brengen. Dat was een gebeurtenis! Om kwart over vijf waren zij allen aanwezig, keurig gekleed, de meis jes feestelijke rose, lichtblauwe of witte strikjes in 't haar. In lange rijen zaten zij in de zaal geschaard in het midden een groote ruimte overlatende om Sint Nikolaas te laten zien, wat zij alzoo op school geleerd hadden. De burgemeester en zijn echtgenoote hadden zich onder 't publiek geschaard' om mede getuige te zijn van dit heerlijke kinderfeest. Vol verwachting zaten de kleintjes netjes naast el kaar, ieder een schoentje gevuld met hooi (wie er geen meegenomen had, trok er gauw een uit en een jongetje verscheen met een zevenmijlslaarsvoor het paard bij zich. Eerst moesten ze een versje zin gen, waaraan ze allen uit volle borst meededen, en gelukkig! daar ging 't scherm op en liep de zwarte knecht, beladen met zakken en pakken, op 't tooneel Nadat hij alles bij elkaar gezet had, kwam Sint Niko laas, in een prachtig gewaad gestoken, een schitte rende gouden staf in de hand, deftig en eerwaardig aangeschreden. Hij heette met zijn lieve, duidelijke stem de kleintjes en hunne familieleden want va ders en moeders, grootvaders en grootmoeders waren meegekomen om te genieten van het feest van hunne kinderen en kleinkinderen hartelijk welkom en noodigde daarna de kinderen uit, eens te lateu zien, wat zij kenden. En dat wilden zij wat graag! Achter eenvolgens werden allerlei aardige speelliedijes gezon gen en vertoond. Een alleraardigst gezicht, al die kleine jongetjes en meisjes smeden, molenaars, tuin lieden. schoenmakers enz. voorstellende en daarbij lieve liedjes zingend, terwijl zij hun oogjes niet van den mooien Sint konden afhouden. Tot belooning liet de goede man, die er zoo eerwaardig uit-zag met zijn lange witte haren en witten baard en zich zoo statig gedroeg, door zwarten Jan, die zich ook al heel gauw bevriend had weten te maken, moppen strooien. Dat was een gekrioel van dat kleine volkje door elkaar. De kleine handjes grabbelden, dat het een lust was en dat de mondjes gretig waren, bleek ook, toen Sint Nikolaas rondging met groote doozen met lekke roomhorentjes. Maar dat was nog niet al lesZe kregen allen een warm kopje chocolade, een hart van speculaas en koekjes en toen toen kwam het heerlijkste oogenblik van den heelen avond. Ze hadden immers allen een schoentje meegebracht en dat moest toch gevuld worden! Maar", zei Sint Nikolaas, ,,'t is geen nacht en alleen 's nachts breng ik jullie wat." Maar daar wist de vriendelijke directrice wel raad op. De kinderen zou den net doen of 't nacht was en de gaspitten werden daartoe half uitgedraaid. Maar nu was er nog geen bed! Ook daarop was wel iets "te vinden, middenin de zaal werd een dikke laag stroo gelegd en daarop gingen de kleintjes stil als muisjes liggen met hun schoentje naast zich. „Oogeu dicht, hoor", zei de di rectrice, maar of ze allen aan dat gebod gehoorzaam den, betwijfelen we. Menig oogje zal wel eens even door de wimpertjes heen gegluurd hebben om te zien, wat er in dat geheimzinnige donker gebeurde. En wat gebeurde er? Langzaaam en plechtig schreed de heilige man met zijn sleepend gewaad, gevolgd door den zwarten knecht, langs al die slapende kindertjes en heel voorzichtig juist als hij des nachts doet werd er een pakje of doosje in of naast hun schoentje gelegd. ,Als 't licht weer opgaat, is het dag geworden", had de juffrouw gezegd, en toen 't licht opging, re zen ze allen vlug overeind behalve enkele, die echt in slaap waren gevallen en misschien wel droomden van den mooien Sint om te zien, wat ze gekregen hadden. De kleine vingertjes peuterden gauw de touwtjes los en verrukt werd daarna aan vader en moeder getoond, wat Sint Nikolaas gebracht had r de meisjes een snoeperig popje, voor de jongens een paardenleidsel met zweepje. Maar, Sint Nikolaaas ziet niet alleen 't mooie en lieve van de kindertjes, ook wat zij voor kwaads be dreven hadden weet hijDat bleek uit 't groote boek, dat hij bij zich had en waaruit Sint Nikolaas, tot groote ontsteltenis van de desbetreffenden, voorlas, wat zij voor kwaad hadden gedaan, bijv. den dag te voren de school hadden verzuimd. Maar toen zij be terschap beloofden, was Sint Nikolaas weer gauw ver- teederd en de beste maatjes met hen. Vanochtend was het- feest in de school voor de kleintjes en voor de moeders. Sinterklaas kwam nu de jongste leerlingetjes bezoeken, welke hem Za terdagavond niet hadden gezien. Onder die kleintjes was een heel enkele wel een beetje bang, maar op zijn innemende wijze wist hij ze gerust te stellen ep ook ie vrees voor het zwaTte knechtje te doen wijken, im mers hij had zakken met moppen bij zich en droeg de cadeautjes, die Sint-Nicolaas uitdeelde! Wat aardig wist- hij om te gaan met die dreumesjes, die zich zoo heel op hun gemak gevöelen, wat geeft hij hun een lieve herinnering aan zijn vriendelijke verschijning mee. Hij heeft er wel bijster slag vau om de kindertjes gelukkig te maken. En daarom roe pen we uit- naam van die kleintjes, maar ook van de ouders, een hartelijk „tot weerziens" toe en zeggen hem eens extra, dat hij het volgende jaar terugkeert on niet weg blijven mag. Na een bijzonder woord van dank aan de directrice en de juffrouwen te hebben gebracht, noemen we ten slotte nog even mej. Siezen, die den kinderzang zoo aardig op de piano begeleidde. „Halloh. wie daar?" „Spreek ik met den meneer van de Alkmaarsche Courant „Ja. Wie ben je ventje?" Ik beu Vertelt U eens meneer, is 't waar dat Sinterklaas z n sehip op de Spaansche kust veronge- °n8W?A?eftraCht, ]\e6ft In, We bebben eens even geluisterd hoe het ging. "wniet?ito .fdWtri Dag ventje, wou je even met Sinterklaas praten? „Willem, die had het van Klaasje en Klaasje had Dat is goed hoor. Ben jij misschien ondeugend ge- ïentie. t Zlisio van m n vrinrtio .Ton weest „Ja Sinterklaas, maar. Maar je zult nu beter oppassen?" het van Mientje, 't zusje van m'n vrindje Jan.. „Nu, van Wijnmalen (of de vlieger populair is in ons land weet ik niets, maar Sinterklaas is hier ge weest. Hij is zoo even weer vertrokken en strakjes komt hij weer terug, met de boot aan de Voormeer Wat was het vanmiddag een drukte aan de Voor- meer Zwart stond het er van menschen, kinderen vooral en iedereen was vroolijk de kinderen om St. „Dat is flink. Als je stout bent, dan doe je je va der en je moeder zooveel verdriet aan en dan wordt je nooit een flinke man. Wat wil je later worden?" „Bankwerker, Sinterklaas." v;i. .aoo -,j i j i »Nu, dat is niet. gemakkelijk. Dan moet je altijd Nikolaas, de anderen om de kinderen, want mets werkt gehoorzaam wezen en braaf oppassen. Beloof ie me zoo aanstekelijk als kinderpret .lat? Ja, werkelijk? Goed, geef me dan een hand, De ladingplaats was geheel ingenomen door de kin- j denk vaak aan wat je me daar zooeven zei en ga nu deren der drie laagste klassen van de eerste, tweede I maar weer vroolijk feestvieren. Dag vent." en vijfde gemeentescholen, terwijl er langs de schoeil'ng ook nog heel wat van die kleintjes stonden. Eindelijk daar werd in de verte de witte huid van de bevlagde stoomboot zichtbaar. Er begon iets in de kinderen te popelen, de halsjes rekten zich de voeten trippelden. En daar kwam de boot. Een dave rend hoera steeg op en spontaan begonnen de klein tjes te zing'en, dat het een aard had. Daartusselien door hoorde men uitroepen„Wat heeft hij een prach tig geborduurd kleed aan, wat schittert zijn mooie man'el en zijn groote mijter, en wat is die knecht zwart en wat 'n wit paard. Eindelijk landde de Sint, steeg te paard en in tri omftocht ging het de stad door. Daar stonden oude vrouwtjes op hoeken van stegen, dienstmeisjes kwa men in de deur staan, dames en heeren schoven de ra men op, winkeljuffrouwen, die drukke dagen achter den rug hadden, holden naar buiten.... Maar dan waren er vooral de honderden kleintjes, die niet in Diligentia zouden komen en die nu Sinterklaas in le vende lijve zagen, het heerlijke sprookje tot werke lijkheid zagen worden en met eens zooveel spanning den nacht zouden afwachten nu ze den Sint zelf had den gezien. Het was in één woord mooi. Alleen zouden we zoo graag zien, dat er het volgend jaar een muziekkorps aan den wal stond, om den kindervriend in te halen en luister bij te zetten aan dezen vroolijken intocht en den heerlijken ommetocht. In de wetenschap, dat ons gemeentebestuur warm voelt- voor kindervreugde durven we vol vertrouwen het komende jaar afwach ten. Het duurde geruime-n tijd voordat de 376 kinder tjes goed en wel in Diligentia zaten. De heer J. J. Kooy sprak de kleintjes, toen er rust heerschte, toe. Hij zeide: „kinderen zijn we er nu al lemaal?" „Jaa, jaa. „En alle kinderen zijn vandaag erg blij is 't niet? „Jaaa, jaa. „Juist. We hebben op school verteld, dat die goeie Sint vandaag zijn verjaardag hier wil vieren. Hij heeft gezegd: ik weet dat bijna alle kindertjes in Alk maar zoet zijn geweest, er is wel eens een 'n enkel keertje ondeugend, maar dat zullen we maar niet kwa lijk nemen, hij mag m'n verjaardag wel meevieren, als hij 't volgende jaar maar gehoorzaam is." Nu, met St. Nikolaas gaan we prettig feestvieren en dan krijg je lekkers en het voornaamste is, ook wat moois mee naar huis. Als hij komti moet jullie maar eens mooi zingen „Sint Nikolaas, Sint Nikolaas, kom ook bij mij." En allemaal de pet afzetten, want Sint Nikolaas houdt niet van onbeleefde jongens. En flink praten, goed antwoord geven. Er is toch niemand1 bang? „Neen, neen, neee. „Neen natuurlijk. De Sint is ook zoo'n goeie, lieve man." Een rilling van vreugde ging er door de zaal, toen Sinterklaas binnenreed, een blos steeg er op de wan gen: de fee der verbeelding had veel arme kleinen de bleekte wangetjes roodgekust. En een rilling van ont roering moest er door de volwassenen gaan, toen ze dit aanschouwden, en dankbaarheid moest er opwellen jegens de afdeeling Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers. Eerst kwam er van het zingen niets, maar spoedig daverden de vreugdeklanken door de zaal. Toen Sinterklaas op het tooneel gezeten was zeide hij met waardig, treffend stemgeluid: Kinderen. Sinterklaas vindt het o zoo lief, o zoo aardig jullie, dat je zoet bent en stil luistert als hij spreekt. Sinterklaas is al oud en jullie weet dat je voor oude menschen lief en aardig moet wezen. Dat weet ie wel hé? Ja Sinterklaas." Ik wil jullie eens wat vertellen, wat ik zelf heb gezien. Het had eens hardi gesneeuwd en jongens had den een heerlijke glijbaan gemaakt op een schuin-af- hellende brug. Toen kwam er een oud vrouwtje met klossen garen en band, dat ze wilde verkoopen. Zij kon niet de brug op komen. De groote jongens- zeiden wacht maar moedertje, we zullen je wel helpen. En met zijn allen trokken ze het- vrouwtje de brug op. Het vrouwtje was heel blij en een van de jongens zei: we zullen je altijd wel helpen. Jullie ook? „Ja, Sinterklaas." „Zullen jullie dat ook doen?" „Ja Sinterklaas." „Mooi. En nooit oude menschen uitlachen, hoor! Sinterklaas heeft- heel eventjes gehuild dit jaar. Hij boorde wat leelijks van een paar kinderen. Dat vond hij heel verdrietig. Maar nu zijn die ondeugende kin dertjes weer heel zoet geworden. Sinterklaas heeft aan je vader en moeder gevraagd, of jullie altijd wel even vriendelijk en gehoorzaam waren. Sinterklaas hoopt en gelooft, dat de stoute kindertjes nooit meer ondeugend zullen zijn. Sinterklaas heeft heel veel ge hoord van je meesters1 en juffrouwen. Ook wel min der mooie dingen. Er moest wel eens een kindje in den hoek staan. Is dat- kind' hier ook?" ,Neen Sinterklaas." Dat.dacht ik wel. De meesters en juffrouwen lee- ren jullie zooveel mooie dingen. Moog jullie dan wel ongehoorzaam zijn?" „Neen Sinterklaas." „Goed. Zul- je 't onthouden?" „Ja Sinterklaas." „Voor moeder, die alle avonden laat- opzit om kou sen te stoppen en de kleeren na te zien, en voor vader, die vroeg de deur uitgaat om een boterham te verdie nen, mogen jullie niet ongehoorzaam zijn. Dat moet jullie goed onthouden, hoor!" „Ja Sinterklaas." „De namen der ondeugende kinderen, die in dit dikke boek staan, zal Sinterklaas nu maar niet voor lezen. Er waren een paar kinderen, die zoo heel lief en braaf zijn geweest, dat die een extratje krijgen van Sinterklaas. Aan die kindertjes kunnen de anderen een voorbeeld nemen. Ik zal de namen daarom voor lezen En als er nu een jongetje of een meisje is, dat- Sin terklaas beloven wil nooit weer stout te zullen zijn, dan mag bij of zij hier wel komen. Terwijl chocolade met speculaas werdi rondgediend „Dag Sinterklaas." Onder piano-begeleiding van den heer Kroone, zon gen de kleintjes- vroolijke liedjes en werd het even op komende leed gauw weer vergeten. En eindelijk daar kwam de tooverlantaarn, werden er prachtige histories op het doek geworpen en door mej. O. Bakker toegelicht, Jantje in Modderstad, de tijger in de ton, de vrouw in den schoenen en zoo. Dan klaterde het applaus oorverdoovend döor de zaal. En beel het tooneel stond vol met pakjes, taai-taai mannen, speelgoed. En toen de kindertjes huiswaarts keerden, gingen ze bepakt en bezakt. Dat lekkers zal gauw op zijn, het speelgoed gauw gebroken. Maar ongebroken en blijvend is de herinnering aan dezen heerlijken Sinterklaasdag, een dag van heerlijk heid en weelde, om nimmer weer te vergeten, om la ter aan terug te denken, als aan iets heel moois uit een misschien weinig zonnige jeugd. „Maar Jan, hoe kom je erbij «Pa las uit de courant voor, dat het aan die kust ten, daarna een 18-tal leerlingen der R. K. Jongens- zoo gespookt heeft en toen zei Mientje, m'n zusje, dat -scholen met het hoofd den heer Krekelberg en ver- Sinterklaas zijn schip vergaan is j kwamen de kleine zondaars en zondaresjès ten toonee- volgens een achttal volgkoetsen. Een prachtige krans „Neen hoor, Mientje weet het niet. Sinterklaas is le> biechtten hun ondeugendheidjes op, maar verlieten van de leerlingen der R. K. School sierde de lijkkoets, er, ik heb hem zelf gezien in de Bewaarschool het podium niet, voordat Sint Nikolaas hen op pak- Ruim halteen arriveerde de stoet op het R. K. Vijf minuten later. kende wijze had toegesproken, zood-at er wel eens wa- kfr„.'-,f St. Barbara. Verschillende deputation hadden 5 Weer klingelt de telefoon, weer is er een jongens- terlanders kwamen, maar Ook hartelijk het trillende zien è.'irir reeds vereenigd. Ook merkten wij op den stem aan den anderen kant. handje had gedrukt en hen beterschap had doen be- l'.eciachtb. Heer G. Ripping, burgemeester dezer ge- j „Meneer is 't waar, dat Sinterklaas verongelukt is loven. on dat Wjjnmalen hem toen opgepikt heeft en naar Het was aandoenlijk mooi. ineen tc BEGIN VAN BRAND IN DE KERK. Gisteravond, omstreeks half elf, ontdekte de koster der Kapelkerk, de heer Pronk, toen hij eenige brieven naar de post wildt brengen, brand in de Kapelkerk. Dadelijk daarop opei.de de heer Pronk met zijn inmid dels verschenen vrouw de kerk; zij zagen een partij stoven en een kerkebank in vlammen staan. De echt genoote van den heer Pronk had de tegenwoordigheid van geest naar de plaats eener theofakkel te snellen en deze over de vlammen uit te strooien. De vlam men verminderden hierdoor aanmerkelijk en met een drietal dekens wist' men de verdere vlammen meester te worden. Waarschijnlijk is een der zeer oude stoven na de opberging aan het gloren gegaan. Het spoedig ont dekken kan zeker een geluk worden genoemd daar een tegenoverstaande bank reeds aan het blakeren was, zou er niet veel' tijd- meer noodig geweest zijn om den brand verdere uitbreiding te geven. OENOVEVA VAN BRABANT. Een zeer slecht bezette zaal, veel te laat beginnen, waren omstandigheden die aanvankelijk het verblijf gisteravond in de „Harmonie" niet aangenaam maakten. De vereenigde tooneelisten van Amsterdam, directeur F. de la Mar, hadden daarom een aangename taak om door de opvoering van het sensatiedrama Geno- veva van Brabant te trachten de tevredenheid der aanwezigen weer op te wekken. Dat zij daarin geslaagd zijn, zouden wij niet gaarne durven beweren. AGENDA. MAANDAG: Gymnastiekvereeniging „de Halter," 810 uur, „Gulden Vlies." DINSDAG Schaak- en Damclub V. V. V., algemeene vergade ring, 8 uur, café Schermerhorn. Teekengenootoeliap „Kunst zij on» doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. „Kraeht en Vlugheid," jougene-afdeeUng I 7%—8% uur; heeren-afdeeling 83/4—0*/, uur; „Het Gulden Vliee." Arbeidere Dam- en Schaakelub, 8 uur, „Voor waart»" Oudegracht. WOENSDAG: „Kracht en Vlugheid," jongons-afdeeling III 67 uur; jongensaf deeling II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Alkm. Esperanten-Vereeniging „Alkmara Stelo", 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. CORRESPONDENTIE. Het verslag van den Voetbalwedstrijd, door Alcma- ria met 23 tegen I. U. V. V. verloren en dat van den Friso-avond worden morgen geplaatst. Laatste berichten. RECHTZAKEN. s-GRAVENHAGE, 5 December. De Hooge Raad verwees naar het Hof te Arnhem de zaak van P. J. K„ tuinder te Enkhuizen door de rechtbank te Alk maar en het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens vernieling van- hoo rnen, toebehoorende aan de gemeente Enkhuizen. Voorts werd verwezen naar de rechtbank te Alkmaar de zaak van O. KI. aldaar, die door het kantongerecht aldaar was ontslagen van rechtsvervolging wegens leerplichtwet-overtreding. EEN JACHTOPZ-IENER DOODGESCHOTEN. 's-HERTOGENBOSOH, 5 Dec. Gisternacht toen de jachtopzieners Hermus en Melisse uit Leur te Prinsenhage op surveillance waren, ontdekten zij om twee uur twee «troopers met eeu lichtbak. Elk der jachtopzieners nam een strooper voor zijn rekening. Melisse greep zekeren Mols uit Breda aan, dien hij na een hevige worsteling weer losliet. Melisse werd toen door een onbekend© aangevallen, maar wist te ontvluchten. Daar de aanvaller hem dreigde te dooden keerde hij met den veldwachter terug en vond zijn collega Hermus, vader van vier kinderen, doodgescho ten. Tijdens de worsteling met Mols had Melisse eeu schot hooreti vallen. Mols is gearresteerd en op diens aanwijzing' de vermoedelijke moordenaar Machielse aangehouden. Het geweer werd in beslag genomen. Nader seint men ons: Do gearresteerde heeft be kend. TREUB-HULDIGING. BATAVIA, 5 December. Te Batavia heeft, zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt wijlen prof. Treub te huldigen door de oprichting van een labora torium voor buitenlandsche geschiedvorschers. Hurgerlifke stand. Geboren: 4 Dec. Jau Johannes, z. v. Johannes Karei van der Stok en Catharina Jonker. 5 Dec. Maartje, d. v. Johannes Mooijboer en Ma ria Jacoba Oversluijs. Adrianus Frederikus Cornc- is, z. v. Johannes Bruin en Dientje Anna Raaves. Overleden: 4 Dec. Albert Willem Bakhuis, 47 jaar, wonende Bergen. Adrianus Kieft, 69 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2