DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 287 Honderd en twaaflde Jaargang. 1910. DINSDAG ECEMBER BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. AANHOUDING PER DRAADLOOS. ALKMAARSC dRlAVI ALKMAAR, 6 December. Den 15den December zullen er te Berlijn meer dan 500 brieven van Leo Tolstoj in druk verschijnen, waarvan het grootste gedeelte tot dusver nog tfie.t openbaar gemaakt ia Zij omvatten het tijdperk van 1848 tot 1910. Tot deze uitgave heeft de overledene bij zijn leven vergunning gegeven. In de serie be vindt zich o. a. eep brief van den schrijver aan den thans regeerenden Tsaar, die dezen nog' al goed opge vat heeft, zooals de deelneming bewijst, welke Niko- laas II bij den dood van Tolstoj heeft betuigd. De brief is gedateerd! 10 Januari 1902 en er boven staat „Lieve broeder." „Dit opschrift, aldus begint het schrijven, houd ik voor het meest passende, omdat ik mij in dezen brief minder tot den Tsaar dan tot mijn medemensch wendt." De schrijver wijst, er op, dat een derde gedeelte van Rusland onder uitzonderingswetten leeft, dat het le ger van gewone en geheime politie-agenten steeds maar grooter en grooter wordt, dat de gevangenissen, verbanningsoorden en tuchthuizen overvol zijn, dat er meer dan 100.000 crimineele en politieke misdadigers zijn. De censuur neemt zulke absurde maatregelen, als zelfs in den ergsten tijd der jaren van 18401850 niet werden getroffen. De godsdienstige vervolgin gen waren nimmer zoo veelvuldig en vreeselijk als nu en ze worden steeds veelvuldiger en vreeselljker. In alle steden en fabrieksplaatsen worden troepen saam- getrokken en met scherpe patronen, tegen het volk be wapend. Op vele plekken is reeds broederbloed verg-o- ten. En het resultaat van dit heele, koorstachtige, wree- de optreden der regeering bestaat hierin, dat de land bouwende bevolking, de honderd! millioenen, waarop de macht van Rusland rust, ondanks of beter tenge volge van de bovenmatige staatsbegrootang met elk jaar meer verarmt, zoodat hongersnood een gewoon verschijnsel geworden is. De oorzaak van al deze gebeurtenissen is zeer dui delijk deze eene: dat uwe helpers u de verzekering' ge ven, door onderdrukking van elke levende beweging in het volk voor de welvaart van het volk en voor uwe rust te zorgen. Het is te begrijpen, dat menschen, die van dezen loop der dingen voordeel hebben en die in de diepte van hun hart, zeggen: „na ons de zondvloed," U deze verzekering' kunnen en moeten geven; verbazingwek kend is het echter, dat U, een vrij, niets ontberend, een verstandig, goedi man deze menschen gelooft en hun vreeselijke raadgevingen opvolgt." Na gesproken te hebben over den godsdienst behan delt de schrijver de alleen-heerschappij. „De heele we reld weet dat een goede Tsaar slechts „un heureux hazard," een gelukkig toeval, is en dat, zoo de Tsaar al goed en wijs mag wezen, hij alleen nooit 130 milli- oen menschen kan regeeren, doch dat de naaste omge ving van den Tsaar dit doet, menschen, die meer aan zichzelven dan aan het welzijn van het volk denken. IJ zult zeggen, dat de Tsaar zich onbaatzuchtige en goede raadgevers kan kiezen. Maar dat kan de Tsaar helaas niet, omdat hij slechts een dozijn menschen kent, die toevallig of door allerlei intriges in zijne nabijheid zijn gekomen en zorgvuldig' alle menschen verre van hem houden, die hen uit hun betrekkingen zouden kunnen dringen. Zoo kiest de Tsaar zijn raad gevers niet uit de duizenden, levende, krachtige, waar lijk oprechte en eerlijke mannen, die met elkaar wed ijveren voor de openbare zaak, maar slechts onder de iniddelmatigen, onder de kruipers. Men misleidt u waarschijnlijk met de liefde van het volk voor de alleenheerschappij' en den vertegenwoordi ger daarvan, den Tsaar, op deze wijze, dat overal bij uwe ontvangsten in Moskou en andere steden volks massa's, hoera-roepend, achter IJ aanloopen. Meent niet, dat dit een uiting van genegenheid is dikwijls zijn deze menschen, wier geroep gij houdt voor een be tuiging van liefde van het volk voor U, niets dan een door de politie bijeengebrachte en in de stemming ge brachte hoop, welke uw aanhankelijk volk moeten voorstellen, zooals bijvoorbeeld met uw grootvader ge schiedde ia Charkow, waar de kerk vol volk was, maar het heele volk slechts uit verkleed© politieagen ten bestond. Door geweldmaatregelen kan. men een volk onderdrukken, niet regeeren. Het eenige middel om een volk werkelijk te regeeren bestaat tegenwoor dig slechts daarin, dat men zich stelt, aan het hoofd van een volksbeweging, welke van het slechte naar het goede, van de duisternis naar het licht streeft. Om dat te kunnen doen moet men het volk vóór alles ge legenheid geven, zijn wenschen te uiten en zijn nood to klagen, moet men de wenschen en klachten aanhoo- ren en in overweging nemen." Als wenschen geeft de schrijver op: opheffing v'an de uitzonderingswetten, welke de rechten van vrije burgers verkrachten, vrijheid om onderwijs te geven en te ontvangen, geloofsvrijheid, opheffing van grond- bezit. Hij zegt te weten, dat zijn denkbeelden door i de raadgevers van den Tsaar lichtzinnig en onprac t.isch zullen worden verklaard) en. tracht nader aan te toonen dat ze wel degelijk voor inwilliging zijn. Hij eindi'gt zijn brief aldus: vatbaar van het Rijk kunnen worden gebracht, maar dat daar in ook behoort te worden bijgedragen door andere, be langhebbenden, in de eerste plaats door de provincie Noord-Holland, „die in haar geheel in hooge mate - door het werk zal „worden gehaat," ontvingen God. Staten van den Minister van Waterstaat een schrijven van 17 Juni, waarbij de Minister, zich met die opvat ting vereenigende, het belang der Provincie in de on derneming meent te moeten stellen op 40 met dien Vergeef mij, als ik U onopzettelijk door hetgeen ik ve?stande, dat <ie Provincie, naast deelneming in de SCHAATSENRIJDEN. Ulbe van Dijk, de meest bekende hardrijder uit vroe gere dagen, is op ruim 74-jarigen leeftijd te Grouw overleden. Deze rijder bleef van 1856 tot 1874 de pre- mier op de korte baan. Waar hij kwam was hij zeker van den len prijs. Niemand der latere hardrijders hield het zoolang vol. Hij wérd het eerst geslagen door S. v. d. Zee te Sneek, die het op dienzelfden dag moest afleg'gen tegen Thijs v. d. Berg uit Rijperkerk, broeder van den lateren hardrijder Okke v. d. Berg. in dezen brief geschreven heb, gekrenkt of heb. Bij mij heeft slechts de wensch voor voor het welzijn van het Russische volk en Uwe te zorgen. Of mij dat gelukt is, beslist de toekomst, die ik hoogstwaarschijnlijk niet meer beleven zal. Ik heb ge daan, wat ik voor mijn plicht hield. Ik wensch U oprecht) een waar geluk toe." EEN SPEELGENOOT VAN PRINSES JULIANA. Het tweejarig dochtertje van jhr. Van Geen, parti culier secretaris van H. M. de Koningin, vertoefde Zaterdagmiddag geruimen tijd in het Koninklijk Pa leis, als speelgenoot van Prinses Juliana. VERBREEDING VAN EEN WEG. Ged. Staten vragen machtiging om aan de gemeen te Bloemendaal een strook grond) af te staan, tot ver breeding van den weg, die langs Meerenberg loopt. De weg kan dan tot 1 meter verbreed1 worden. gekweld ii08ten tot dat bedrag, dan in gelijke mate zal deelen gezeten, in de opbrengst van den drooggemaakt en grond, voor het I Opdat te zijner tijd, met voldoende kennis van za- I ken, e'ene beslissing zal kunnen worden genomen, wenscht de Minister een afzonderlijk technisch bu- reau op te richten, aan hetwelk zal worden opgedragen het opmaken van een meer uitgewerkt plan met be grooting van kosten en het voeren van het noodige overleg met de bij de droogmaking betrokken Bestu ren, ten aanzien van de voorziening' in de belangen van waterkeering, afwatering' en scheepvaart. Intusschen maakte de Minister bij dat schrijven de uitvoering van dit voornemen afhankelijk van eene voorafgaande toezegging van de Provincie, dat door deze „in verband) met het vorenstaande" ook in de kos ten van dit nader onderzoek 40 zou worden bijge dragen. Tegen dit voorstel van den Minister bestonden bij Ged. Staten overwegende bezwaren. Zij komen ertegen op, dat uit eene toezegging van 40 in de kosten van het nader onderzoek ondanks alle te dien aan zien te stellen voorbehoud; reeds nu zou kunnen worden afgeleid, dat door de Provincie, ook in dezelfde verhouding in de droogmaking zelf zon worden deelge nomen. Uit het later ontvangen schrijven blijkt-, dat door den Minister met een bijdrage van 5000 genoegen genomen wordt, en dat mitsdien tusschen de Regee- Ged. Staten omtrent het cijfer der door do overeenstemming is DE VERBOUWING VAN HET LOO.^ Volgens de Kamerverslagen stelde een der Tweede Kamerleden, bij de debatten over de verbouwing van het paleis Het Loo, voor, het bedrag daarvoor benoo- digd, in eens toe te staan, en niet over eenige jaren te j ring én verdeden. Naar wij uit goede bron vernemen, zou dat j Provincie te verleenen bijdrage niet volgens den wensch van H. M. geweest zijn. Ook verkregen, de oorspronkelijke plannen van verbouwing van het Al komt nu dit bedrag toevalligerwijze overeen met paleis waren in dien geest ontworpen, doch op den 40 van de eerst bij voormeld schrijven medegedeelde wensch van de Koningin, zijn deze zóó gewijzigd, dat begrootingssom, mag dit, volgens Ged. Staten, geen de verbouwing' in drie jaren kon geschieden, opdat II. j aanleiding geven terug te komen op een bereidverkla- H. de volle beschikking over deze vertrekken in het ring, doch zij moeten bezwaar blijven maken tegen de Koninklijk paleis Het Loo kon behouden. s bepaling van welk percentage dan ook. H. M. was voornemens in 1911 bijna het geheele I De commissie voor 't gesticht „MeeTenberg" jaar op Het Loo te vertoeven; dan kon de verbouwing advies uitgebracht over het bekende adres der Sedert. 10 dagen is voortvluchtig de 29-jarige I. Mei boom, reiziger in. dienst van den huidenzouter Jos. v. d. Berg, wonende Oppert, Rotterdam. Uit de naspo ringen der justitie is gebleken; dat hij via Hamburg- naar Amerika is gevlucht. Per draadlooze telegrafie is bij aankomst in Amerika zijn aanhouding verzocht. SNIPPERS UIT HET HBLD. Avertentiana „Een kooi met zingenden Man voor 3.50 en twee zingende mannen 5 met garantie." „Uitverkoop wegens verbouwing van de pracht volle Tapijten en Kleedjes." „Ter overname aangeboden een zaak met verlof en speeltuin, waarin ruim bestaan." Winkelopschrift: „Hier mangeld men op hoop Gods zegen en gunst van goede menschen Dit zijn mijn wenschen." Rekening van een dorpsvleesohhouwer aan den predikant: „Voor dominee een dito varken geslacht, 3.50." Uit liet verbaal over een politiehond: „Ik maak hiervan (n.l. van de schranderheid van den hond) dikwijls gebruik, om mijn vrouw een aan haar halsband vastgebonden briefje te zenden." van den Westelijken vleugel plaats hebben. In 1912 zou TI. M., vroeger dan gewoonlijk, naar Den Haag vertrekken en in 1913 later op Het Loo terug'keeren. In dien tusschentijd kan dan de verbouwing van het hoofdgebouw plaats hebben. Tijdens het gelijktijdig verblijf van Hertogin Marie van Mecklenburg en H. M. de Koningin-Moeder met Hunne betrekkelijk klei ne Hofhouding, was in het Koninklijk paleis geen kamer meer onbezet verbouwing was dus wel noodza kelijk. Tel. beeft afd. Meerenberg van de Ned. Verplegersvereeniging. I Naar aanleiding van dit advies deelen Ged. Staten I mee, dat zij de noodzakelijkheid en de wensöhelijkheid ieener volkomen gelijke regeling der positie van het personeel in de beide gestichten (Meerenberg Duinenbosch) voorshands niet inzien. De vraag omtrent de wenschelijkheid van de instel ling van een onpartijdig scheidsgerecht is nog in on derzoek, zoodat over dit. punt. nog geen beslissing kan worden genomen. XlIIe INT. CONGRES TEGEN ALCOHOLIS ME. Naar men mededeelt wordt thans met de voorberei ding van het Xlllde Internationaal Congres tegen het alcoholisme, dat het volgend) jaar te Den Haag zal worden gehouden, grooten voortgang gemaakt. Te Den Haag zijn twee comités gevormd voor de regeling van plaatselijke aangelegenheden het congres betreffende, ten eerste een comité voor de ontvangst onder voorzitterschap van den heer Dr. W. B. Ruysch, Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, ten tweede een comité voor de tentoonstelling te organiseeren ter gelegenheid van het congres. Laatstgenoemd comité heeft tot voorzitter Mr. F. W. J. G. Snijder van Wis- senkerke, Voorzitter van den Volksbond. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten stellen o. a. voor aan de Vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland voor 1911 te verleenen eeai bijdrage van ten hoogste 1000.zoomede een bedrag van ten hoogste 1146.25 ten behoeve van 14 teekenscholen harer af- deelingeu. Voorgesteld wordt aan den Provincialen bond van geitenfokvereenigingen in Noord-Holland, gevestigd te Amsterdam, voor 1911 een bedrag te verleenen van 500. In verband! me*t de uitfcreiding van de Ambachts school te Alkmaar stellen de Ged. Staten voor 1911 en 1912 van 4000 tot 5000 te verhoogen. Voorgesteld wordt aan de Vereeniging' tot ontwik keling van den landbouw in Hollands noorderkwartier, ten behoeve van een te nemen proef met. het- geven van landbouwhuishoudkinndig onderwijs in deze pro vincie, ingericht naar die behoeften der opleiding van boerendochters, voor 1911 een subsidie van 600 te verleenen. De proef zal bestaan uit: le. een cutsus aan de huishoud- en industrieschool te Alkmaar; 2e. een cursus te Nieuwe-Niedorpi of elders; 3e. twee cursus sen te Beemster en te Winkel, of elders. Voorgesteld! wordt om afwijzend' te beschikken op het verzoek van de Vereeniging- tot ontwikkeling van den landbouw in het Noorderkwartier tot ontwikke ling- van een provinciale veeteelt-consulentschap en daarvoor 1100 beschikbaar te stellen. Volgens Ged. Staten bestaat over heb nut en de werkzaamheid dei- bedoelde instelling in landbouwkundigen, en vooral onder de veefoidsers, nog* weinig instemmigheid. Bo vendien g'eeft, de provincie al 5000 per jaar voor de veeteelt. Naar aanleiding* van de in het Voorloopig Verslag op het ontwerp van wet voor den aanleg van een ge deelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wiaringermeer gemaakte opmer king dat de kosten van d)t werk piet geheel ten laste K (JST VERDEDIGING. Uit Brussel wordt geseind: Ernest Nys, hoogleeraar in het- internationale recht aan de universiteit van Brussel, heeft, in een inter view door de Dernière Heure, inzake den fortenbouw te Vlissingen, als zijn meening te kennen gegeven, dat Nederland geen recht heeft, een bevriende vloot van een bondgenoot van België te belette^, de Schel de op te voren. ONGELUKKEN. Door het schrikken van het 3-jarig panrd voor een auto kwam Zaterdag j.l. de familie Stolwijk, uit Harmeien, (man, vrouw en twee kinderen) met rijtuig en paard, nabij de Loenbrug in den Rijn terecht. Met moeite werden de inzittenden gered. Het paard ver dronk en natuurlijk waren de inkoopen (hoofdzakelijk pakjes voor St. Nicolaas) bedorven. Het veertienjarig dochtertje van G. Bouwhuis, te Vroomshoop, dat werkzaam was bij deu landbouwer Sloots en behulpzaam bij het dorschen met de dorsch- maehine, is door deze machine gegrepen en tengevol ge daarvan overleden. De 86-jarige oud-politie-agent Hs. ter Steege te Kampen, had gisteren het ongeluk in zijne woning- va u al de trappen te vallen met het gevolg dat de dood bijna onmiddelijk intrad. Op liet. station Zwolle is bij het rangeenen gister middag de rangeerder Th. B. tusschen de buffers be kneld geraakt en inwendig ernstig gekneusd. EEN VERZOEKSCHRIFT VAN VAN ELK. De heer J. van Elk, candidaat-notaris en rechtskun dig adviseur te Dordrecht, heeft een verzoekschrift tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij het volgende te kennen geeft: dat hij door de uitspraak van het Arnhemsche Hof in de zaak-Garsthagen geoordeeld is op eene wijze, die pijnlijker en ernstiger is dan eene veroordeeling tot gevangenisstraf zou zijn; dat een veroordeelde nog rechten heeft, doch onder- geteekende weerloos tegenover die uitspraak staat; dat hem ook geen gewoon rechtsmiddel bekend is, om hiertegen op te komen; dat hij protesteert tegen en verwerpt de feitelijke overwegingen, waarop de psychiaters hunne conclu sies hebbeu gebouwd en de onjuiste feitelijke voorstel ling van ondergeteekende's handelwijzen, zooals die in het Arnhemsche arrest staan vermeld; dat hij zich diensvolgens tot de Tweede Kamer wendt, met eerbiedig verzoek om gebruik te maken van hare bevoegdheid tot het instellen van een onder zoek of endergeteekende zich werkelijk heeft schuldig gemaakt aan hetgeen in het. rapport der psychiaters en in liet arrest is vermeld; dat zulks ook is in het algemeen belang daar door al die onjuistheden een valsch licht op de Papen- .1", eehtsehe strafzaak is geworpen. Gemengd nieuws. EEN APACHE! Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd mevrouw K. op een van de Singels te Leeuwarden door oen jóng- mensch van 17 jaar onverhoeds aangerand. Met ge weld werd haar een taschje, dat een belangrijk geldbe drag bevatte, uit de hand gerukt, waarmee de dief zich uit de voeten maakte. De hand van mevrouw K. werd door het geweldige rukken het kettinkje drong in het vleesch ernstig gewond. De politie, die oogenblikkelijk werd gewaarschuwd, stelde een uitgebreid onderzoek in, docb het is haar niet gelukt, den apache op te sporen. Verschillende personen, die tijdens het misdrijf den Singel passeer den, en eenige meisjes, die op het geroep van mevrouw K.houdt den dief! dezen naliepen, doch niet konden vatten, zijn doer de politie gehoord. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gistermiddag had de officieele opening plaats van het nieuwe raadhuis dezer gemeente. Vele genoodigden en belangstellenden woonden deze voor de Gemeente belangrijke plechtigheid bij. Bij de opening heette de Voorzitter de heer A. Slot de Heeren-Leden van den Raad, de vertegenwoordi gers van de Brandweer, het college van Zetters en al de anderen welkom. Daarbij wees hij op de belangrijkheid van een raad huis voor een gemeente dat de hartader, zooals de residentie en de Hoofdstad de hartaders zijn van het Landsbestuur. Spr. vervolgde zijn rede met een herinnering aan de oude tijden, waaraan we ontleenen dat de gemeente vroeger Broekkerspel geheeten, in het einde der 15e eeuw is gesticht, veel wederwaardigheden heeft onder vonden, waarvan in hoofdzaak genoemd mogen worden de brand in 1793 die school, onderwijzerswoning en raadhuis benevens 35 woningen in de asch legde, de collecte ter leniging daarvan gehouden had in den lande f 23000 opgebracht. Broekkerspel was indertijd het hoofd der drie dorpen Broek, St. Pancras en Oudorp, het hoofd van het Militiekanton. In hoofdzaak bestond destijds het bedrijf uit groen- tenteelt, klein boerenbedrijf en visscherij. Ln 1769 werd de sluis aan het zuideinde gebouwd. Het archief der gemeente is zeer gering van om vang, daar dit in 1857 bij een brand ten huize van den toenmaligen. burgemeester geheel te loor ging. Spr. achtte zich ontheven van de taak den tegen- woordigen toestan,d te schetsen, daar deze aan allen bekend is, en eindigde zijn rede met de wensch door Hare Majesteit bij de ter waterlat.ing- van het schip de Juliana gesproken „dat Godes Herderlijke Bescher ming en diens algemeene hoede, over dit gebouw be schoren moge zijn" en verklaarde daarna het gebouw bfficieel voor geopend. De eerewijn werd daarna aangeboden met- de door de burgemeester uitgesproken beste wenschen voor den bloei dezer gemeente en de belangen harer inge zetenen. De lieer Kostelijk, wethouder, nam daarna het woord, en bedankte den voorzitter voor de zooeven door hem gesproken woorden, wees er vervolgens op dat de roe ping die door de leden der verschillende coöperaties hier vervuld' wordt, is opgelegd door den Hemelschen Rechter en dat men, wanneer de besluiten hier geno men, belangrijk en gewichtig zijn, dan niet hoovaar- di'g daarop mag worden; dit niet doende zal men zijn positie beter handhaven kunnen, en zal men meer ge not smaken van de vruchten van den arbeid. De wethouder Wagenaar bracht de slooping vatt

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1