ITüï^nla n d. STADSNIEUWS. MARKTAANVOER EN VERZENDING. BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAR. GEBOREN bet raadhuis, hem door een zijner kleinkinderen mede gedeeld ter sprake. Deze slooping had bij hem vele herinneringen van algemeenen aard opgewekt, zooals de vele besluiten die hier in 't belang van de ge meente en hare ingezetenen zijn genomen en wel in 't bijzonder die, welke strekten in het belang van den handel, de grootste factor van den bloei dezer gemeen te. Verder op de belangrijkheid van den handel wijzen de, sprak hij de beste wenschen. uit voor den verderen bloei daarvan, de hartader van Broeker belang. De volgende oorkonde werdi daarna voorgelezen en geteekend, in een looden bus gedaan en beneden in de vestibule achter de gedenksteen ingemetseld. Oorkonde. In den jare 1910 toen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina regeerde en Mr. G. van Tienhoven Harer Majesteits Commissaris was in Noord-Holland, is dit Raadhuis met onderwijzerswoning gebouwd op last van den Gemeenteraad, bestaande uit de heeren A. Slot burgemeester en secretaris, C. Wagenaar JGz. en J. Kostelijk Jbzn., wethouders. R. Slot, Tv. Ven, A. Glas en Chr. den Doos raadsle den; volgens besluit van den Gemeenteraad genomen den 4 Maart 1910 naar het ontwerp en onder toezicht van W. Jz. Dirkmaat. Naar uitwijzing der aanbesteding gehouden den 1 Mei 1910, gebouwd door den aannemer J. Kuitwaard voor de som van achtduizend een honderd zeven en ne gentig gulden. Do eerste steen der fundeering is gelegd den 4 Juni 1910. De eerste steen van het gebouw is gelegd' den 20 Juni 1910. Het eerste spant is geplaatst den 4 Juli 1910. Het eerst werd1 in het Raadhuis vergaderd den 5 September 1910, toen Z. Ex. G. van Tienhoven de Ge meente met een bezoek vereerde. Het gebouw is na algemeene afwerking afgeleverd en daarna officieel geopend den 5 December 1910 in tegenwoordigheid van ondergeteekenden. (volgen handleekeningen). De heer H. J. Houtkooper bedankte namens den brandmeester voor d© ontvangen uitnoodiging' en gaf de verzekering dat met het oog op de woorden van den heer Kostelijk de brandweer ten zeerste bewust is van haar taak en de gemeente hoopt te behoeden voor rampen zooals in 1793 voorkwam; daarbij hoopte hij dat in dit nieuwe raadhuis ook vele besluiten zullen worden genomen welke, gelijk die in het. oude raadh- huis genomen, veel zullen bijdragen tot den bloei der Gemeente en hare ingezetenen, in 't bijzonder voor den Handel. De heer Dirkmaat bedankte eveneens voor de ont" vangen uitnoodiging, sprak daarbij echter niet als lid van het college van zetters, maar als gewoon burger. Hjj wees met genoegen op de groote verschillen van thans en vroeger, die zoo ten gunste van het heden luiden. Breedvoerig schetste spr. het verleden, zoowel in de tijden der Hoekschen en Kabslauwschen als bij Alkmaars Ontzet. Thans verheugen we ons, zeide hij, is vrede en welvaren. Hij hoopte dat die vrede en dat welvaren mogen blijven voortbestaan vele jaren en stelde daarna een dronk in op de lange en voor spoedige regeering van Hare Majesteit Koningin Wil helmina. Hierna werd het raadhuis bszichtigd. Het nette voorfront geeft reeds een aangename in druk. De breede flinke deuren ingaande, komt men in de vestibule. Aan de linkerhand ziet men de in gang tot de ruime secretarie, eenvoudig, maar net ge meubeld, aan de wand een paar eenvoudige schilde rgen, de markt te Broek voorstellende, en aan den schoorsteen een tegeltableau der kerk, gemaakt naar een in 1790 gsmaakte schilderij, voor de ramen flinke degelijke gordijnen, 't Is alles keurig. Bovenal doel matig is de door de firma Lips geplaatste brandkluis, waarin Burgerlijke Stand, Bevolking, Kadaster en an dere belangrijke documenten zijn geborgen, een flinke ruime kast bezit het andere materieel, door den Heer Kronenburg, Ambtenaar ter Secretarie, practisch an daarnaast zeer net geregeld. Aan de overzijde is een flinke bodekamer, waarin een paar groote kasten. Een groote marmeren steen, waarachter de zooeven genoemde oorkonde is ge plaatst, ontrukt de eerste steenlegging aan de verge telheid. Naast de trap die ons naar de raadzaal voert, is een arrestantenlokaal. De trap opgaande treft ons bij de ingang van de raadzaal het in brandglas geschilderde wapen der ge meente op de overloop. De raadzaal zelf is een symbool van den Broeker bloei, net, degelijk, flink ziet het er uit. Het portret, van Hare Majesteit achter den zetel van den voorzitter een flinke plaats voor de belang stellende naar de beraadslagingen van den Raad. Kortom, de raadzaal is een sieraad van het- gebouw dat over het geheel een sieraad voor de gemeente mag heeten. Verder werd een bezoek gebracht aan de onderwij zerswoning en het vergroot© schoolgebouw; voor een beschrijving daarvan mogen we verwijzen naar het verslag' der vorige raadsvergadering, alleen meenen we te moeten opmerken dat de toen door ons genoem de onhoudbaren toestand thans geheel is opgeheven. De voorzitter nam na de terugkomst op de raadzaal het woord en bedankte daarbij den heer Kronenburg voor de door hem persoonlijk bewezen diensten, dien sten die daardoor ook aan de gemeente bewezen zijn. Daarna bedankte hij den heer Dirkmaat, gemeente veldwachter, voor zijn 17-jarigen dienst in de ge meente doorgebracht, hopende dat hij, nu in 't genot van ©en flinke bodekamer en in 't bezit van een flink arrostuntenlokool, nog vele jaren zal mogen werkzaam zijn. De heer Dirkmaat bedankte hierna en hoopte weder- keerig de verwezenlijking van de wenschen. Nadat de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen geble ven waren, nog druk gesproken hadden over vroegere tijden en nog een enkel woord werd gesproken getui gende van den goeden geest- en de beste bezielingen voor den bloei der gemeente en de belangen der inge zetenen, der leden van den raad, was het reeds laat geworden toen de eigenlijke raadsvergadering begon, waarin alleen werd medegedeeld: dat ingekomen waren in October 604 en in Novem ber 761 telegrammen; dat de Winkeliersvereniging baar dank betuigde voor de door haar ontvangen subsidie; dat bij de aanbesteding van de anthraciet de leve ring gegund was aan den heer P. Ploeger tot. 1 Fe bruari voor 1.54 en aan D. Hoogland na 1 Februari voor dien prijs; dat de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij het na 1 Januari geldende tarief had ingezonden; dat de offieieele opgave der gehouden volkstelling- aangaf een bevolking vam 2089 op 1 Januari 1.1.; dat van de heeren Bosman c. s. een nader plan der waterleiding in West-Friesland was ingekomen. Nadat deze mededeelingen voor kennisgeving waren aangenomen en de voorzitter had medegedeeld dat Dinsdag een vergadering der gasconnnissie ten raad hui?" >.-•! worden gehouden, dat Woensdag een bijeen kom.-! van genoodigden zal plaats hebben, en dat Donderdag en Vrijdag het nieuwe gebouw gedurende (le middaguren van 1 tot 4 uur voor de ingezetenen boven de 16 jaren t© bezichtigen zal zijn, werd cl® ver- gadering- gesloten. UIT OUDCARSPEL. Aan den heer F. Butter te Oudkarspel is uitge reikt het diploma 8e klasse Reporterschrift stenogra fie Groote. UIT URSEM. Bedankt voor hetj beroep bij de Ned. Herv. Kerk naar Ursem, J. Heep, te Assendelft. UIT OUDE NIEDORP. Zaterdagavond tusschen ongeveer 10 uur, brandde het woonhuis van de wedvwe van Jan Urse n, wo nende in de kampen achter 't veld, in deze gemeente, door onbekende oorzaak, in een korten tijd tot den grond toe af. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werd de vorige week nog aangevoerd 18,200 bloemkoolen, 251,500 roodekoolen, 119,700 gelekoolen, 71,200 wit- tekoolen, 238 balen wortelen, 1151 balen uien en 557 balen roodekool. Van de laadplaats werden in die week verzonden 138 wagonladingen groenten. MISHANDELING. In de Barendtszstraat is de graanwerker P. door een vakgenoot, zekeren S., zoodanig met een baai- haak in het gelaat gewond, dat hij, na in het wijk- lokaal „Westerpark" verbonden te zijn, in het Bin nengasthuis moest worden opgenomen Tegen den dader S. werd proces-verbaal opgemaakt. Hij gaf voor, dat P. hem onderkropen had en dat hij daarom vvraak had willen nemen. PORSCHE MAATREGELEN. Er komen den laatsten tijd te Dordrecht zeer veel gevallen van roodvonk voor. Van overheidswege wordt al het mogelijke gedaan om de ziekte te bestrijden. Zoo kwamen dezer dagen twee gevallen voor bij een winkelier in fruit. Daar het hier een druk be zochten winkel betrof, werd den man in overweging gegeven zijn kinderen in het Kinderziekenhuis te doen opnemendeze was daartoe echter niet te be wegen. Daarop werd een politie-agent voor zijn woning geposteerd om lien, die den winkel wilden binnen gaan, te wijzen op het biljet „Besmettelijke ziekte, Roodvonk." Dit hielp. Den volgenden dag waren de zjelre kin deren in het ziekenhuis opgenomen, de woning werd ontsmet en de politiepost opgeheven. EEN ZOET WINSTJE. Te St. Johannesga (Fr.) werd Vrijdag j.l. een boel- goed gelrouden, waarbij ook een klein klokje, op 4 marmeren zuiltjes rustende, ten verkoop werd aan geboden. Het werd ingezet op f 7.—, toen verhoogd tot 99 De kooper verkocht het den volgenden dag voor f 152. STUDENTENSTAKING TE UTECHT. Gisteren heeft prof. Simons, de rector magnificus der Utrechtsche Hoogeschool, tot het instellen van een voorloopig onderzoek een bezoek gebracht aan het Tand heelkundig Instituut en een onderhoud gehad met den lector den heer Grevers. Prof. Simons deelde mede, dat curatoren de zaak in onderzoek zullen nemen. GEEN R. K. H. B. SCHOOL. Het „Dgbl. v. N.-Br." spreekt het bericht, dat de Paters Jesuieten te Ginneken een r.-k. H.B. School zouden stichten en dat er reeds een huis voor dit doel zou zijn aangekocht, uit de beste bron tegen. OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL. Twee handelsreizigers uit Rotterdam, die voor lever anciers van rijwielen op provisie reisden, hebben in Zeeland op verschillende plaatsen rijwielen verkocht van hunne patroons. Eerst droegen de heeren(?) het geld steeds behoorlijk af, maar den laatsten tijd hielden zij het onder zich. Het gevolg hiervan was, dat een hunner, de 27-jarige W. H. K., gearresteerd werd en deze thans door de rechtbank te Middelburg naar de openbare terechtzitting verwezen is. De andere rei ziger is nog voortvluchtig. Als het totaal der waarde der verduisterde rijwielen hoorden wij f 1500 it f 1600 noemen. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 2e Klas. 2e Lijst. No. 16201 f 1500 No. 15767 f 200. Nos. 8715, 8961, 10817, 13447, 16581 elk f 100. LAATSTE BEBICHTEJi. DE ZAAK VAN HEECKEREN IN DE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 6 December. In de Tweede Kamer heeft de heer Patijn (lib. Zierikzee) bij de re pliek in de Van Heeckeren-zaak onder onbeschrijfelijk tumult den driestarschrijver in de Standaard van 6 Juli beschuldigd van in strijd met 's lands belangen in een hoogst ernstige aangelegenheid een gerechter- lijke onwaarheid te hebben geschreven ten aanzien van de verklaring van den minister van buitenlandsche za ken in de Eerste Kamer, afgelegd met het oogmerk den indruk die 's ministers woorden vestigden en be oogden te vestigen te vervalschen. Even later wijzende op den indruk, in de. Standaard verwekt alsof het kabinet Kuyper zijn plicht had ver zuimd door niet te informeeren naar het bestaan van den brief van den keizer van Duitschland beschuldig de heer Patijn dien driest-arschrijver ook ten dezen een onwaarheid te hebben geschreven of beschuldigde hij bedoeld kabinet thans van het ernstigste plichtver zuim. EEN KLEINE NABETR ACHTING. Nog zooveel nachten slapen en dan. Hoe hevig hebben de kleintjes verlangd naar het „dan," dat nu al weer voorbij is. Maar ook de groo- ten, de volwassenen, de ouders, die nog jong zijn, de grootouders, die zich voelen voortleven in hun klein kinderen. De dag van Sinterklaas is een mooie, een groote dag in het kinderleven, neen, in het menschen- Icven, niet om de ondeugende plagerijtjes, om de dolle pret, niet ook om de geschenken, maar om het schoone beginsel van kinderliefde en menschenliefde dat er aan ten grondslag lig-t. De mannen en vrouwen, die een taak in het huisgezin, in de maatschappij hebben te vervullen en op ernstige wijze er naar streven dat naar hun beste weten en kunnen te doen, zij doen de zen êénen dag des jaars als kinderen mede, maar ze blijven huns ondanks goede, verstandige groote mensclien, die er enkel op uit zijn goed te doen. Geen dag van het jaar komt het altruïsme, het voelen en doen voor anderen, in schooner vorm voor den dagdan juist op den Sint Nikolaasdag, omdat het feest is in gegeven door kinderliefde. Het deed ons dan ook weldadig aan dat, waar we gisteren Sint Nikolaas aanhoorden en aanschouwden, hij gehuld was in den mantel der liefde. Geen boeman moet hij voor het kind zijn maar de hartelijke kin dervriend. Ouders, knoopt dat in uw oor [Gebruik toch als 't u blieft nooit de komst van den Sint als een dreigement. Doet ge dit, dan komt ge tekort aan ouderlijke genegenheid, dan legt ge bovendien als op voeders een kinderachtige zwakte aan den dag, waar voor ge U te schamen hebt. En laat, zoo lang ge kunt, bij de kinderen het sprookje voortleven. Aan de onderwijzers, die zelf hier het initatief na men tot het heerlijke feest, waarvan waarlijk niet te veel goeds kan worden getuigd, hebben wij natuurlijk niet t© vragen, dat zij zullen doen wat ze kunnen, om de wondere gave van den Sint Nikolaas aan hun leer lingen deelachtig te d-oen worden, de gave van een heerlijke herinnering. Mocht er onverhoopt een zijn, die, om welke reden dan ook, „Auferklarung" wil, en mijn kinderen gingen bij hem ter school, ik zou hem ronduit zeggen: „daar blijft gij af, dat is niet uw ter rein, maar het mijne, ik verbied u eenvoudig dat te betreden en als ge blijft doorgaan, welaan, dan zal ik mijn beklag doen bij de overheid, die over u gesteld is." Maar het is niet noodig, dat hier één ouder zoo optreedt, niet waar? Aan de afdeeling Alkmaar van den Bond Ned. On derwijzers betuigen wij gaarne dank voor het sehoone feest van gisteren, dat in het droeve leven yan eenige honderden kleuters een vriendelijk zonnestraaltje heeft geworpen, aan de onbekenden, die door hnn wel dadigheidszin die arme kindertjes en daardoor hun ouders, broertjes en zusjes hebben doen deelen in de algemeene feestvreugde. Van het feest zelf, dat zulk een menschlievend' en opvoedkundig karakter draagt, dat maant tot gehoor zaamheid en ijver, tot beleefdheid en hulpvaardigheid, dat tot een steun wordt in school en huisgezin, tot een element van opvoeding ook voor de straat, als jjpt n.l. het karakter draaft- yan het hier gegevens, behoeven we niets meer te zeggen. Alleen willen we nog even wijzen op een groote te genstelling, welke pms trpf. Toen Sinterklaas gistermiddag door Alkmaars stra ten reed, werd hij evenzeer bewonderd door kindertjes van liberalen als van christelijken, katholieken en an- ti-revolutionnairen huize, omdat allen in hem zagen den gbineengchqppelijken weideenden vriend, die allen bemint en allen goed doet. Maar toen de deuren van Diligentia gesloten war ren, zagen we enkel kindertjes yan eenige openbare scholen. In gedachten zagen we toen voor ons een Sint Niko- laasfeest waaraan alle kleine kinderen van Alkmaar deelnamen en gelijkelijk pret hadden, waarbij niet werd gelet op staatkundige en godsdienstige overtui ging- nóch op maatschappelijke positie yan de ouders. En toen hebben we de gedachte niet van ons kunnen afzetten dat dan de ware geest van Sint Nikolaas over onz© stad vaardig zou zijn gewor den, dat. het feest, welks oorsprong zich zoo wonderwel bij dit denkbeeld aansluit, dan eerst recht aan zijn heerlijke bestemming zou beantwoorden. Eens één dag alle schotten, en schotjes, die helaas ook in de kinder wereld zijn opgetrokken, weg Een schoon, symbool van de „kinderen van één volk." Zou het utopistisch zijn, lezer? Wat dunkt U er van? SINT-NIKOLAAS. Het was gisteravond1 een zeer aardige verrassing voor de weezen in het Burger-Weeshuis, toen de goede kindervriend ook daar verscheen op zijn bekenden viervoeter, en begeleid door zijn knecht, die hem in de groote zaal bracht waar ook al de dames regentessen en heeien regenten, uitgezonderd één, plechtig verga derd waren om den Sint te ontvangen. Hoe blijde waren de kleinen en hoe goed was de Sint, toen hij hen naast de met milde hand gestrooide moppen nog een klein geschenkje kon overhandigen, daar de vader hem met veel genoegen had verteld, dat zij allen zoo goed oppasten. Er werd door de kleinen volop genoten, en toen de weldoener weer naar ergens anders was vertrokken, om daar zijn liefdewerk te vervolgen en de kleinen naar bed waren gebracht, bleven de grooten nog gezel lig eenigen tijd bijeen, recht genietende van de ver snaperingen, hun zoo ruimschoots toegedeeld. In het Rijksopvoedingsgesticht trof de Sint het niet, want de kleinen, die immers het meest en het liefst door hem bedacht worden, waren juist de vorige week vertrokken naar Avereest of Leiden. Laat ons hopen dat hij hen daar niet zal hebben vergeten. Slechts de grooten werd een enkele versnapering toe gediend en enkelen van hen, en wel wiens gedrag het best was geweest, ontvingen een geschenk in den vorm van een boek. Ook in het oude mannen- en vrouwenhuis is de Sint-Nikolaasavond herdacht, de oudjes ontvingen ietsextra's en deze kleine afwijking van het alledaag- sche was voor hen een herinnering aan vroeger jaren, welke hen veel genoegen verschafte. EMERITAAT. Door de classis Alkmaar is aan ds. J. W. Weehe- laar, predikant der Geref. kerk te Alkmaar, na 28-jarige ambtsbediening met ingang van 1 Januari a.s. eervol emeritaat verleend. BADHUIS VAN HET „WITTE KRUIS". In de week van 28 tot 3 December zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen kuipbaden 57, Regenbaden le klas 61 en Regenbaden 2e klas 122 te samen 240 baden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Hendrikus Geardus Adrianus L., Alkmaar, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 8 jaar opzending n.»ar een rijks werkinrichting. Jacobus K., Zwaag, diefstal, vrijgesproken. Cornelis Zw., Egmond aan Zee, overtreding drank wet, 1 Week gev. Jan D. en Jacob Sm., Beverwijk en Velsen, weder- spannigheid, ieder 1 week gev. Jan B., Andijk, baggeren zonder vergunning f 5 boete of 5 dagen hecht. Cornelia K., huisvrouw van Jan L., Texel, mishan deling, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Klaas L., Alkmaar, belasting-overtreding, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Adrianus Johannes P., Alkmaar, alsvoren, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Kaatje de Sm., huisvrouw van Arie R., Oudesluis, alsvoren, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. VOETBAL. Alcmaria Victrix IU. V. V. 23. Deze wedstrijd, die plaats had onder begunstiging van zeer fraai voetbalweer, bracht ons de eerste ne derlaag voor Alcmaria en dan nog wel één op eigen terrein. Jammer, zeer jammer voor onze stadgenooten doch 't was verdiend. Doch komen wij eerst even op den wedstrijd zelf. Precies op tijd werd op het tamelijk gladde veld be gonnen. Alcmaria verscheen met het bekende elftal. U. V. V. won den toss en Alcmaria trapte af, doch TT. V. V. nam direct het leder over en deed een gevaarlij ken uitval, doch zonder succes. Het eerste half uur kenmerkte zich door een zeer vlug spel, met de Utrechtenaren in. de meerderheid. Beide verdedigin gen kregen handen vol werk, doch bleken voor hun taak berekend. De U. V. V. voorhoede deed echter ge vaarlijker uitvallen. Spoedig wist zij na een fraai opbrengen van den linkervleugel de leiding te nemen door een prachtigen voorgezetten bal in doel te loopen. Dit succes der tegenpartij moedigde Alcmaria aan, en weldra wist zij gelijk te maken. De middenvoor zond een mooien voorzet in 't doel. Doch de stand zou niet gelijk blijven. Toen bij een der fanatieke uitvallen der I trechtsche voorhoede de keeper te ver uitliep en miste was de zaak bekeken en leidde Utrecht met 2-1. Zoo bleef de stand! tot rust. Na een korte pauze werd weder aangevangen en na dat U. V. V. had afgetrapt en een bezoek aan het Alcmaria-doel had gebracht namendeAlkmaardersden bal over en wisten weldra gelijk te maken. Het was te verwachten, dat nu een prachtstrijd zou ontstaan om de leiding, doch dit werd1 slechte ten deele bewaar heid. Enkele .spelers van Alcmaria legden het bijltje er bij neer en presteerden lang niet wat zij konden. De linkshalf liet de rechtsbuiten van U. V. V. geregeld ongedekt staan en bezorgde daardoor de Alkmaarsche verdediging handen vol werk. Prachtkansen werden gemist. Halverwege de tweede helft viel de linkshalf uit, wegens een klein ongeval. De linksbuiten nam zij^n plaats in en Alcmaria speelde verder met 10 man. Eén was er nu alleen op den linkervleugel en nu bleek weer, dat hij de aangewezen persoon is, om linksbuiten te spelen. Doch o-ndanks de minderheid in aantal speelde Alcmaria nu juist zeer goed. Vooral ook d© rechtervleugel werkte enorm en de rechtsbuiten ver richtte beslist uitstekend werk. Telkens bracht hij den bal goed op doch de weg pagy en in het doel kou door de andere spelers niet gevonden worden. Van een zwak oogenbük maakte U. V. V. dankbaar gebruik door op fraaie wijze een derde doelpunt t© wat haar de overwinning bezorgde. Alcmaria slaagde er niet in dezen achterstand in te halen, ja, zij moest terdege oppassen voor een vierde doelpunt der tegen partij. Weldra floot scheidsrechter Rauch, dj© uit-, stekend en beslist onpartijdig optrad, eindigen en was Alcmaria's eerste nederlaag e©n feit. Jammer was het YQQral ook, dat deze wedstrijd in een nederlaag eindigde, omdat zich uit het publiek dat steeds getrouw de wedstrijden bezoekt, een com missie yan pl, m. 20 personen had gevormd, om den aanvoerder van het Alcmaria-elftal, den heer P. Boel mans ter Spill een alleszins verdiende lauwerkrans aan te bieden. De uitreiking had1 midden op het veld plaats en de heer Stikkel, die namens de commissie het woord nam, overhandigde den aanvoerder de krans hem dankzeggende voor alles wat hij voor Alcmaria deed en tevens opmerkend hoe hi) door zijn goed© lei ding Alcmaria tot de hoogte gebracht had, die zij thans heeft bereikt, terwijl hij eindelijk de hoop uit sprak, dat deze nederlaag een aansporing voor allen mocht wezen, om vol moed te trachten nieuwe lauwe ren te veroveren in den vreedzamen yoetbalstrij'd, On der daverend handgeklap werd den aanvoerder de krans omgehangen, terwijl hij eenige woorden van dank sprak voor dit bewijs van sympathie. Onder luid hoera werd de aanvoerder naar de kleedkamer gedra* gen. Tot slot het volgende: Deze nederlaag heeft ons en naar wij hopen de Alk- maarsohe elftal-commissie veel geleerd. Zii zal vooral wat de voorhoede betreft eenige goede binnenspelers zien te vinden. Misschien is het haar tevens mogelijk eenige verbetering in de halflinie te brengen. Als elk een dan alles wil geven wat hij kan, zien wij met ver trouwen de toekomst tegemoet. De verdediging is uit stekend. Dekken en plaatsen zij vooral aanbévolen. T V. V. was goed. In 't bijzonder de spil en N. N. SELSKIP „FRISO". Zondagavond hield het selskip „Friso" haar eerste „Winterjounenocht" in dit seizoen. Daar alle Friezen en Friezinnen uit Alkmaar en Omstreken dezen keer vrijen toegang hadden, was er op een groote opkomst gerekend. Dat viel echter niet mee, niet meer dan een 50-tal waren bijeengekomen. Was Sint-Nicolaas daar schuld aan Om ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer Van der Poll, de „gaerkomste" met een hartelijk weikon? en de mededeeling, dat het publiek nog een weinig geduld moest hebben, daar de spreker, de heer S. Stap van Berlikum, in Hoorn de aansluiting gemist had en daardoor met een lateren trein kwam. Geen nood, de Friezen kennen menig lied, en dat kortte den tijd. Tegen negen uur trad de heer Stap op met een „Kryslied", dat al dadelijk in den smaak viel. Daarop volgde „In Libbensbyld", propaganda voor staatspen- sionneering, waarin de 46 millioen te pas werden ge bracht. Vervolgens hield de heer Stap een paar Hol- landsche voordrachten, die er insloegen en een harte lijk applaus aan de aanwezigen ontlokte. Maar ook met de verdere Friesche voordrachten had de heer Stap sueces, vooral wanneer er toespeli»gen op aetu- eele toestanden in voorkwamen, als b.v. op de Papen- drechtsche strafzaak, Kuyper en dergelijke. Kortom, 't was een aardige avond, die de Friezen en Friezinnen langen tijd bijeen hield op de bovenzaal van den heer Wagenaar aan de Zaadmarkt. AGENDA. DINSDAG: Schaak- en Damclub V. V. V., algemeene vergade ring', 8 uur, café Söhermerhorn. T«ek»ng»nootsehap „Kunst zij ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I IV28% uur; heeren-afdeeling 83/4—98/4 uur; „Het Gulden Vlies." Arbeider» Dam- en Schaakclub, 8 uur, „.Voor waart»" Oudegracht. WOENSDAG: „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Alkm. Esperanten-Vereeniging „Alkmara Stelo", 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Mannenkoor „Ds Vereenigde Zangers," repetitie, 73/4 uur, Diligentia. 4 Dec. Hendrikus Johannes, z. v. Petrus Johannes Sta - venuiter en Catharina Maria Vosman. 5 Jacoba Maria, d. v. Jacobus Hendricus Jacobse en Wilhelmina Johanna Cornelia Josina Janssen. 6 Roelof, z. v. Roelof Jongedijk en Bertha Johan na Gallé. FRANKRIJK. Het kan vreemd loopen met voor spellingen.' Het Parijsche weekblad „l'Opinion" her innert er aan, dat den 30sten Maart 1855, toen uit Achter-Indië de tijding van de nederlaag der Fransche troepen bij Langson te Parijs kwam, de heer Georges Clemenceau den toenmaligen minister-president Jules Ferry interpelleerde. Hij sprak den heer Ferry en diens collega's op de ministerbank aldus aan: „Dit is geen minister meer, dien ik voor mij heb, dit is niet meer de bank der ministers, maar de bank dei- beklaagden (interrupties, tot de orde roeping. ja, ik zeg het nog eens, de bank van wegens hoog-

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2