STADSNIEUWS. 1906 19000 f 125. 1909 31000 f 141.50. butie-regeling niet nader te bespreken met het oog op den tijd en zeide dat de aanstaande vergadering alleen gehouden zal worden voor herziening van statuten en reglement, waarbij ook.de bondskaarten-quaestie zal worden behandeld, spr. wees er echter op, dat de bondskaarten terdege persoonlijk zijn; het reglement zegt dit duidelijk, verkoop van bondskaarten aan niet- leden is derhalve verboden. De afgevaardigde van Beemster zeide, dat daar niet gehandeld wordt in kaarten, alleen betaalt het hoofd van het gezin en al de huisgenooten zijn dan lid; deze bepaling noemde spr. zeer aanbevelenswaard. De afgevaardigde van Overtoom betwijfelde de aan beveling door Beemster geuit; de afgevaardigde van Zwaagdijk vroeg inlichtingen omtrent de ijsberichten, wees er op dat het Nieuws v. d. Dag daarvoor een gra tificatie geeft. Doen de „Telegraaf" en ,,'t Handels blad" dit niet, dan vindt hij het zenden van berichten daaraan een onbillijke handeling tegenover 't Nieuws v. d. Dag, dat misschien zijn gratificatie zal intrek ken. De voorzitter deelde mede dat dit bij punt 11 zal worden behandeld. De afgevaardigde van Hoorn verzocht in 't vervolg een nadere omschrijving der mededeelingen op de agenda en vroeg op welke bepaling der statuten het Hoofdbestuur de afdeeling Nieuwendam had! geschre ven omtrent den verkoop van bondskaarten. De voorzitter gaf omtrent deze aangelegenheden toe lichting, waaruit bleek dat het schrijven van het Hoofdbestuur aan Nieuwendam een raad was geweest cm door den verkoop der bondskaarten het ledental in Amsterdam uit te breiden en dat de districts-voor- zitters met den naderen inhoud' der mededeelingen be kend zijn, die het in de districts-vergaderingen te vo ren kunnen behandelen. Aan het Jaarverslag dat reeds in druk aan de ver schillende afdeelingen ter kennisname was toegezon den ontleenen we slechts: dat de bond door den zaeh- ten winter van 1909/'10 geen gelegenheid had daad werkelijk op te treden; dat 102 van de 135 afdeelingen tot het arbeidscontract toetraden; dat de ijscode tot stand' kwam en dat het een korte omschrijving in houdt der districts-verslagen. De notulen der vorige algemeene vergadering wer den daarna gelezen en onveranderd onder dankzegging goedgekeurd. Anna Paulowna I vroeg waarom de contributie-re geling niet op de agenda voorkwam, de notulen ver meldden dat dit zou geschieden. De voorzitter zeide, dat dit bij de statuten- en re glementswijziging zal worden behandeld in de volgen de Mei-vergadering. In verband met den inhoud' van het verslag wat be treft het dichtmaken van bronnen, waarschuwde de heer Jurgens dit punt werd' echter verschoven tot de behandeling van punt 10. Aan de toelichting tot de collectieve verzekering wordt ontleend dat het hoofdbestuur de verzekering breedvoerig besprak en daarbij tot de conclusie kwam dat de invoering noodzakelijk was, vandaar dat de ver zekering werd ingevoerd. De basis van dezen bond! werd! practischer beschouwd dan die van den Stichtschen Ijsbond. Zaandam was verzekerd! voor 3 van het werkloon met een minimum van 15, de besprekingen met de maatschappij waarbij Zaandam was verzekerd leidden tot een premie van 2% daar is ook onder begrepen de verzekering van het publiek dat door de schuld van den werkman een ongeluk krijgt. Het werkloon werd door het Hoofdbestuur wel wat hoog geschat, doch dat is verminderd tot een algemee ne verzekering van de aangesloten afdeelingen van 10.000. Dit bedrag kan verhoogd worden, doch het minimum-bedrag! der premie is echter 40. Het aantal aangesloten afdeelingen is 110, de resteerende 25 zullen naar 's voorzitters meening wel spoedig komen. Hoewel het H. B. het contract sloot, zijn de afdee lingen contractanten; teneinde de aansluitingtehevor- deren drong spr. er krachtig op aan, dat de afdeelin gen de koninklijke goedkeuring krijgen. Verder dat de loonlijsten geregeld en nauwkeurig worden bijgehou- •den, die loonlijsten zijn gratis te verkrijgen bij den lsten secretaris, den heer J. Cock te Alkmaar. Ter besparing van tijd stelde de voorzitter voor de bespreking der polis uit te stellen tot een districts voorzitters-vergadering, die al de gewenschte inlich tingen aan de afdeelingen zullen kuijnen mededeelen. De rekening van het arbeidscontract zal apart wor den gevoerd en alleen ten koste worden gebracht van aangesloten vereenig-ingen. Vervolgens werd er op gewezen dat de afdeelingen, in afwijking met den inhoud der polis, personen boven de 65 jaar wel in dienst mogen nemen en dat perso nen die door hun lichamelijke gesteldheid het gevaar- risieo verhoogen, niet in dienst mogen worden geno men tenzij onverzekerd, of op risico der afdeeling. Daarna vroeg de voorzitter of de vergadering zich met de verzekering kon vereenigen, daarmede goed keurende de in deze gevolgde gedragslijn van het Hoofdbestuur. Deze vraag werd met. applaus beves tigend beantwoord. Wordt vervolgd. SCHAKEN. Van weg-e de Zaandamsche Schaakclub werd giste ren in het café van het Volkspark te Zaandam, door den bekenden Hongaarsc'hen schaakspeler, den heer Duras een simultaan partij gespeeld tegen 32 borden. Gewonnen werden 19 partijen, remise gemaakt 5, verloren 8 partijen tegen de heeren Zoontjes te Be verwijk, Schelfhout te Amsterdam, Dr. van Foreest te Oosthuizen, Geerts, de Vries en Nauta te Zaandam, Gorter te Wormerveer en Pfalsgraff te Alkmaar. DRAVERIJEN TE BERGEN. Op de vergadering van draver-eigenaars, welke ge houden is in Amsterdam zeide de bekende sportsman, de heer Glas, uit goede bron vernomen te hebben, dat de draversbaan te Bergen blijft bestaan, zoo niet de oude, dan eene. nieuw op te richten. VREEMDEEIN GENVERKEER Men heeft in Egmond aan Zee groote plannen. Eindelijk heeft men leeren inzien, dat een krachtige propaganda voor Egmond als badplaats noodzakelijk is. Een breed plan van actie is in voorbereiding. Mor genavond! zal er, op initiatief van een commissie van voorbereiding uit de vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer een vergadering worden belegd, waar het onderwerp behandeld zal worden „het maken van propaganda als badplaats." Gaarne wekken wij tot het bezoeken dezer vergade ring op, omdat het hier een sympathiek doel betreft, dat veler belangstelling waard is. Natuurlijk zijn het in de eerste plaats Egtnond'zeeërs, die van hun in stemming blijk moeten geven, hetzij door op de verga dering te verschijnen of door even een briefje te schrijven, met name alle hotel-, pension- en café-hou ders en -houdsters, neringdoenden, huis- en grond eigenaren, koetsiers en vrachtrijders, ambachtslieden. Maar ook voo ve'e Alkmaarders zal het zaak zijn die vergadering te bez.jeken, omdat er hier naast, vele be langstellenden ook tal van belanghebbenden zijn, die van toeneming van het vreemdelingenverkeer iets te wachten hebben. Wij twijfelen er ook niet aan, of het bestuur van de Alkmaarsche vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer heeft een uit- noodiging ontvangen en zal daarvan gebruik maken, omdat zich hier wellicht een gelegenheid aanbiedt om eens iets te doen. En wie weet of er niet een begin wordt gemaakt voor een gezamenlijk optreden van ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer in deze omge ving, waarvan het wenschelijke dezerzijds herhaalde lijk uiteengezet is. VOLKSONDERWIJS. Zaterdagmiddag werd in de „Unie" de provinciale vergadering gehouden van de besturen der afdeelin gen van de vereeniging „Volksonderwijs" en van per sonen, die het openbaar onderwijs voorstaan en tot zijn bloei willen medewerken. Deze vergadering werd! geopend door den voorzit ter van „Volksonderwijs," den heer C. A. Zelvelder, schoolopziener te Sneek, die in zijn openingswoord deed uitkomen, dat deze vergadering de. eerste van dien aard is, welke in ons land! wordt gehouden, ten einde gezamenlijk te bespreken, welke middelen kun nen worden aangewend! om de voorstanders van volks onderwijs goed vereenigd te krijgen. De opkomst was bevredigend en aangenaam was het spreker ook da mes welkom te mogen heeten. Een woord van dank bracht hij aan het bestuur der afdeeling Alkmaar, voor het vele werk, dat dit voor het vakonderwijs, spe ciaal ook voor deze vergadering heeft verricht. Bij zonder zeide spreker ten slotte den burgemeester en den arrondissements-sehoolopziener van Alkmaar en tal van raadsleden uit verschillende gemeenten dank voor hunne tegenwoordigheid. Vervolgens leidde de algemeene secretaris, de heer KI. de Vries Sz., uit Amsterdam, het punt in: „Waar om het in onze dagen een dure plicht is, dat. de voor standers van goed deugdelijk onderwijs, voorstanders der openbare school, zich krachtig organiseeren en hoe in Noord-IIolland in elke gemeente deze organi satie ter hand dient te worden genomen. Spreker wees er op; dat zachtjes aan, in Noord-Holland' bijzon dere scholen ontstaan, die de, openbare scholen doen verminderen. Juist Noord-Holland schijnt er echter op aangewezen, in de toekomst het. uitnemendste vak- en voortgezet onderwijs te krijgen en daarom heeft „Volksonderwijs" hier een groote taak t<^ vervullen. Vooral hier in Noord-Holland moeten de ouders meer bij de openbare school worden geïnteresseerd. Er moet samenwerking komen tusschen gezin en school, tusschen ouders en onderwijzers. Bij de bij zondere scholen is er eeri band tusschen die twee. Daar kan men echter ook dwangmiddelen toepassen van het bezoeken der bijzondere school door kinderen afhankelijk stellen de kerkelijke bedeelingen voor de ouders. Spreker vestigde er de aandacht op, dat „Volksonderwijs" een fonds bezit waaruit ouders kun nen worden gesteund, die men door inhouding van kerkelijke uitkeering- zou willen dwingen hun kinde ren van de openbare school te nemen. In den laataten tijd' wordt er steeds meer een beroep op dit fonds ge daan. Spreker wekte krachtig op tot organisatie, ook daar waar de vereeniging nog- geen vasten voet heeft, en tot flink aanpakken, want al is gelukkig de toe stand hier in Noord-Holland! nog niet zoo als elders wel in ons land, men bedenke wel dat voorkomen be ter is dan genezen. Na dit kort inleidend woord had er een uitvoerige bespreking plaats. Daarbij werd gewezen op de nood zakelijkheid om op elke plaats hoe klein ook, voor standers te hebben van de openbare school, welke de bijzondere plaatselijke pers controleert, waarin voort durend op het openbaar onderwijs en op de openb. on derwijzers ongemotiveerde, vaak schandelijke, aan vallen worden gedaan. Het is ook daarom gewenscht, zoo werd opgemerkt, dat de plaatselijke vereenigingen zich vereenigen tot gewestelijke afdeelingen. De ouders der kinderen, in „Volksonderwijs" ver eenigd, kunnen op tal van plaatsen mede helpen tot verbetering van het voorbereidend onderwijs en het herhalingsonderwijs, ook, waar het noodig mocht zijn tot verbetering van het lager onderwijs. Duidelijk werd in het licht gesteld, dat de openbare onderwijzers in Nederland veel toewijding moeten toonen en vooral ook het karakter hunner leerlingen moeten ontwikkelen in plaats van het met veelal over bodige kennis vol te proppen. In verband hiermede werd afgekeurd het vele huiswerk der kinderen, dat een brutale indringing van de school in het huisge zin werd genoemd. Aanbevolen werd huisbezoek te brengen aan ouders, die binnenkort kinderen op school zullen krijgen. Als grootste vijand van het onderwijs werd door een der aanwezigen genoemd het feit, dat jonge onderwijzers het recht meenen te hebben, over allerlei dingen een opinie te hebben, niet het Wilhelmus aan de jeugd willen leeren, het gezag ondermijnen enz. Daartegen over werd opgemerkt, dat de praktijk van de openbare school het volle licht kan verdragen en dat „Volkson derwijs" juist bestrijdt het euvel van te jonge krach ten voor het moeielijk werk en streeft naar verbete ring van de opleiding der onderwijzers. De nadruk werd er op gelegd, dat ook volwassenen, die geen kinderen op school' hebben, zich bij „Volks onderwijs" moeten aansluiten. Aangeraden werd plaatselijke vereenigingen voor schoolfeesten om tc zetten in afdeelingen 'van Volksonderwijs, en op de al gemeene vergaderingen aan het nuttige het gezellige te paren. In zijn sluitingswoord constateerde de voorzitter dat er van deze vergadering een moreele kracht is uit gegaan, immers het gesprokene'zal den aanwezigen doordrongen hebben van het feit, dat de openbare school waard is dat. er voor haar gestreden wordt. Twee groote vijanden heeft de openbare school: het clericalisme en conservatisme: Maar altijd moet daar tegen gestreden worden met open vizier en billijke wapens niet op een wijze, gelijk bij de tegenpartij al te zeer geschiedt. Als vrijzinnigen moet men ervan overtuigd zijn, dat, hoe donker de toekomst ook moge zijn, het ideaal „één school voor gansch het volk" op den duur zal overwinnen. Wij zullen het misschien niet bereiken, maar wij hopen dat wij voor onze kinde ren den weg bereiden voor de school, waarop niet al leen de noodigei kennis wordt verkregen, maar waar ook zal worden opgeleid in die Christelijke beginselen, die het karakter vormen van een waar, een edel staats burger. Hier in NoordtHolland kunnen centra van volkson derwijs worden gevormd; welke dat kunnen bevorde ren. Laten wij, zoo eindigde spreker, onder applaus, nooit zeggen ons ideaal is weggetrapt, laat ons hoog houlen het ideaal: de openbare school. EEN BILJART-VEREENIGING. De Biljart-vereeniging „Alcmaria" is Zaterdag avond' definitief opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren A. W. van Zuij- dam, S. Pluimgraaf, P. v. d. Horst, P. Brouwer en J. P. Wagenaar, welke heeren de functiën van voor zitter, secretaris, penningmeester en commissarissen aanvaaardden. De biljartcommissie is samengesteld uit de heeren: K. Willig, N. Schermerhorn en M. J. Duinker. De bijeenkomsten in den vorm van sociëteitsavon den. zullen gehouden worden iederen Zaterdagavond, op de bovenzaal van café „Central". TUINBOUW- EN HANDELSVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG." Vrijdagavond werd in het café „het Gulden Vlies" van den heer Mooij eene algemeene ledenvergadering gehouden der alhier gevestigde Tuinbouw- en Ham delsvereeniging „Algemeen Belang." Bij de opening heette de Voorzitter, de Heer J. G. van Garderen, de aanwezigen welkom, waarna de Se cretaris de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat de prijzen zoowel in gelden als in den vorm van een diploma, verworven op de tentoonstelling te Hoorn, zijn ontvangen. Voorgesteld werd de diploma's te omlijsten en in het gewone lokaal bij den Heer Hecker op te hangen. Dit voorstel werd na geen noemenswaardige bespre kingen aangenomen. liet Bestuur stelde voor om gedurende de winter maanden alben de veilingen op Maandag, Woensdag en Vrijdag te houden, welk voorstel werd aangenomen onder bepaling, dat dit ingaat Maandag den 19en De cember. Mededeeling werd gedaan van de in de laatstver- loopen jaren betaalde marktgelden in 1905 van 18000 f 135. 1910 is na de thans te maken berekening de omzet hooger, doch ook het marktgeld. De Voorzitter merkte op dat de marktgelden te hoog waren, daarbij werd toegelicht dat de gemeente grond niet als markt, doch als een veilingsplaats ge bruikt wordt. Voorgesteld werd aan het Gemeentebestuur te ver zoeken in 't vervolg een vast bedrag voor het gebruik van den gemeentegrond te betalen. En voor de gemeente èn voor de vereeniging zou dit zeer gemakkelijk zijn. Tot het zenden van dusdanig adres werd besloten. De Heer Jonker bracht in 't midden de eventueele verplaatsing van de markt met het oog op plaats gebrek. De Voorzitter deelde mede dat deze aangelegenheid zoowel als zoovele andere dezen winter een onder werp van aanhoudende zorg van het Bestuur uitmaken en dat liet in diens voornemen ligt deze punten in de Januari-vergadering af te handelen. Ter sprake werd gebracht de aanschaffing van marktboeken die 32 cents per stuk kosten. Na eenige besprekingen werd besloten het j Bestuur machtiging te verleenen tot het aanschaffen van zoo veel boeken als dit noodig oordeelt. De Voorzitter deelde mede, dat hem de opmerking werd gemaakt dat door gemeentewerklieden tuinen worden aangelegd en ook dat er door jongens in dienst der Gemeente met bloemen werd gevent. Spr. drukte de vrees uit, dat wanneer dit zoo voort ging de Gemeente wel eens een gemeentelijken groen- tentuin aan kon gaan leggen. Spr. maakte de opmerking, dat het Bestuur geen voorstellen betreffende mededeelingen zal doen, doch dat ze werden medegedeeld omdat deze omstandighe den door een niet-lid der Vereeniging ter kennis van het Bestuur zijn gebracht. Op voorstel van het Bestuur werd besloten slechts één afgevaardigde te benoemen naar de vergadering van den Tuinbouwraad. Benoemd werd de heer F. J. Jonker, die de op dracht aannam. Tot leden der commissie, belast met het nazien dei- rekening, werden benoemd de heeren Pander, van der Velden en Jonker, die de benoeming aannamen en in de Januari-vergadering verslag zullen uitbrengen. De vaststelling der rekening 1909 werd daarna ter sprake gebracht, waarbij de Voorzitter opmerkte, dat de notulen van het vorige bestuur niets omtrent die rekening inhouden, daarbij werden nog eenige opmer kingen gemaakt, die wel niet de minste reden tot fraude of zoo iets gaven, doch die administratief niet behoorlijk waren behandeld door verwisseling der dienstjaren, waarop de betrekkelijke uitgaven betrek king hadden uitgezonderd voor een bedrag van pl.m. f 69.waaromtrent het Bestuur voorstelde de pen door te halen. Na gegeven toelichting werd het batig saldo dienst 1909 vastgesteld op f 745.42 en besloten deze admi nistratieve onregelmatigheden verder ongeroerd te laten. De rekening werd daarna definitief vastgesteld, slui tende met het hierboven genoemde batig saldo. De in de vergadering van 20 April behandelde wij ziging der statuten werd nu ter definitieve vaststelling voorgedragen. Als de meest belangrijke wijzigingen noemen we de nu mogelijk gemaakte toetreding tot lid van ver eenigingen, die den tuinbouw beoefenen het onderscheid tusschen binnen- en buitenleden wat betreft de contributie is vervallen, doch voor alle leden is voor het vervolg de betaling van een entree geld, te bepalen in de algemeene vergadering in Ja nuari, noodzakelijk dat de ledenvereenigingen slechts maar één stem kunnen uitbrengen dat royement van leden ook kan plaats hebben op een met redenen om kleed voorstel van het Bestuur, mits met 3'.j der gel dig uitgebrachte stemmendat het aantal bestuurs leden nu moet 5 bedragen. Na de artikelsgewijze behandelimg werden de nieuwe statuten met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter drukte de hoop uit dat deze nieuwe wijziging van langoren duur zal mogen zijn dan de laatste malen. Met het oog op de wijziging der statuten werd voor gesteld om de stemming over de aanname der voor gestelde nieuwe leden tot een volgende vergadering uit te stellen. Na eenige besprekingen werd daartoe besloten. Het bij de rondvraag ter sprake gebrachte werd verwezen naar de beslissing van het Bestuur, waarna de vergadering werd gesloten. VERPLAATST. De heer P. H. Zweers, klerk der posterijen en tele grafie le klasse alhier, is verplaatst naar Sehagen. VROUWENKIESRECHT. Naar we vernemen zal' dr. Fred, van Eeden den 10 Januari als spreker optreden in een propaganda-ver gadering, belegd door de afdeeling- Alkmaar van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. VOETBAL. Van de gisteren door Alkmaarsche vereenigingen gespeelde wedstrijden, vermelden wij het volgende: Alcmaria Victrix I trok naar Amsterdam om den strijd aan te binden met Volharding-, dat de vorige week met niet minder dan 71 van R. A. P. verloor. En zeer tot onze verwondering- heeft Alcmaria verlo ren en wel met 32. Met half-time had zij de leiding met 10, doch na rust maakte Volharding gelijk en voerde daarna de score op tot 31. Alcmaria maakte toen haar tweede punt en de gelijkmaker werd net op het laatste oogenblik verhinderd. De Alkm. doelverde- diger heeft schitterend! gewerkt evenals de midden voor, die de beide doelpunten voor zijn rekening nam. De andere spelers bleven beneden de: verwachtingen. De Alemaria-adspiranten speelden gisterenmid dag een aardigen wedstrijd) tegen Hollandia (een elftal samengesteld! uit weesjongens). Voor den winnaar an dezen wedstrijd was door den weesvader een aar dige medaille uitgeloofd' en de jeugdige adspiranten wisten deze door een 71 overwinning te veroveren. Onder deze jeugdige spelers zijn er reeds enkelen,, die een zeer goed! spel vertoonen en wel wat beloven voor de toekomst. De Cadetten speelden tegen een elftal samenge- steld uit militairen van het 7e regiment te Amster dam. De uitslag- was een gelijk spel 22. Holland.' L speelde op haar .terrein aan dep Wes- terwèg- een competitie-wedstrijd voor de 3e - kl. D. te- g6n iT' ^r* U'^ -A-msterd&m en wist, hoewel de stand met. half-time 1—0 voor A. V. V. was, haar eerste overwinning in dit seizoen te behalen, met 32. Na rust doelpuntte zij tweemaal achterelkaar, na eerst een poos ingesloten te zijn geweest en daarna maakte A. V. V. met een ver, mooi schot gelijk. Holland maakte echter weldra een derde punt wat haar de overwinning bezorgde. Een propaganda-wedstrijd is het anders niet ge weest. Een zeer ruwe vertooning van beid© kanten, die in staat zou zijn velen van voetbal afkeerig te ma ken. De scheidsrechter, die niet voldoende was, trad nog lang niet streng genoeg op tegen dit ruwe spel. Zijn taak werd echter door beide partijen ontzettend bemoeielijkt. Zeer veel vrije schoppen werden voor gevaarlijk spel toegestaan en verscheidene malen moest het spel gestaakt worden, doordat één der spe lers onklaar was. Het optreden van sommige perso nen uit het publiek is ook niet te verdedigen. Hate lijke op- en aanmerkingen tegen scheidsrechter of spe lers passen niet. Gisterenmiddag werd zelfs iemand uit het publiek volgens eisch van den scheidsrechter van het veld verwijderd. Wij hopen in 't vervolg bij de wedstrijden van Holland een fair spel te zien en een publiek, waarvan elkeen weet, hoe hij zich behoort te gedragen. De aanvoerder van Holland was een dei- beste spelers van het veld. BOND VAN GEMEENTE-WERKLIEDEN. Zondagmorgen, zoo schrijft men ons, had de ver gadering plaats, uitgaande van den Federatieven Bond van Gemeente-werklieden, waar getracht zou worden een afdeeling van dien Bond op te richten. Een 14- tal belangtsellenden waren opgekomen. De Voorzitter, de heer W. Sauër, opende met een welkom en deelde mede, dat de aangekondigde spreker, de heer Wesselingh, door ziekte was verhinderd, waarvoor in de plaats zou optreden de heer Olderson voorzitter van den Bond. De heer Olderson behandelde het onderwerp „W aar- om en hoe vereenigd". Bij het „waarom" bleef spr. niet lang stil staan, daar dit overbekend is. Wat het „hoe vereenigd" betreft trachtte spreker aan de hand van verschillende feiten uit den gecentraliseerden modernen bond te bewijzen, dat de federatieve orga nisatievorm te verkiezen was boven de moderne, wes halve hij de aanwezige bondsleden in overweging gaf het gesprokene ernstig te overdenken, want hoewel het dezen keer niet tot een oprichting komt, spr. en zijn vrienden te Alkmaarhouden vol tot er een afdee ling zal zijn opgericht. In debat kwam de heer Kapelie, bestuurslid der afdeeling van den Bond van Gemeentewerklieden al hier, die in twijfel trok het ledencijfer der federatie en de hooge kantoorhuur der afdeeling Rotterdam van den Bond. Voorts prees de debater de parlementaire politiek in de vakorganisatie aan. De heer Olderson gaf ledencijfers van alle afdee dingen in den lande, om te bewijzen, dat de door hem medegedeelde cijfers juist waren. Omtrent de kantoor- huur beriep spreker zich op het officiëele verslag. Wat de parlementaire politiek in de organisatie betrof, meende spreker, dat juist die politiek de eenheid der arbeidersmassa tegenwerkt, daar in de vakorganisatie plaats moet zijn voor alle arbeiders. Na re- en dupliek van spreker en debater sloot de voorzitter de vergadering. GEMEENTE-SLACHTHUIS. In de maand Nov. had het volgende aantal slach tingen plaats 60 paarden, 0 ossen, 97 koeien, 0 vaar zen, 0 pinken, 20 vette kalveren, 12 graskalveren, 169 nuchtere kalveren, 0nuchtere kalveren voor export, 46 schapen, 0 lammeren, 0 bokken, 2 geiten, 255 varkens, 105 varkens voor export, totaal 766 stuks. Hiervan werden uit nood geslacht of waren gestor ven 1 paarden, 0 schapen, 0 varkens, 3 n. kalveren tot. 4 stuks. Ingevoerd werden: 862 K.G. paardenvleesch, 24 K.G. rundvleesch, 47 /2 K.G. vetkalfsvleescli en 25 K.G. varkensvleesch, totaal 958'/2 K.G., 1279' /2 K.G. rund- vet, 214 K.G. schapenvet en 211 K.G. varkensvet, totaal 17041/2 K.G., 1 varken. Afgekeurd werden0 paarden, 1 koe, 2 nuchtere kalveren, 0 lammeren en 3 varkens, totaal 6 stuks. Van paarden0 kop, 40 longhelften, 3 levers, 0 baarmoeder en 1 milt. Van koeien 0 tongen, 48 longhelften, 2 harten, 8 levers, 2 milten, 1 magen, 3 stel darmen, 2 nieren, 0 buikspeekselklieren, 10 partijen ingewanden. 1 uier- helften, 5 K.G. vleesch en 150 K.G. vet. Van pinken 0 longheften, 0 lever. Van vette kalveren: 0,0 K.G. vleesch. Van graskalveren: 0 kop, 0 tong, 4 longhelften, 1 hart, 3 levers, 1 milt, 1 stel darmen, 1 maag, 2 K.G. vet. Van nucht. kalveren 0 kop, 0 tong, 2 longhelften, 0 harten, 0 levers, 0 nier, 0 partij borst- en buikin gewanden en 0K.G. vleesch. Van schapen 30 lenghelften, 0 partij borst- en buik ingewanden, 1 lever, 1 milt en 1 stel darmen, 1 maag, 2 nieren, 1 partij ingewanden, 4 K.G. vet. Van bokken en geiten 0 levers. Van varkens 355 longhelften, 3 harten, 13 levers, 5 milten, 13 stel darmen, 6 nieren, 10 buikspeekselklieren, 0 partij ingewanden, 0 partij borst- en buikingewan den 30,5 K.G. vleesch en 36 K.G. vet. EEN ONSCHULDIG DÉRAILLEMENT. Gisteravond ontspoorde op de nieuwe Heiloërbrug de Alkmaarsche tram, die op den laatsten treift rijdt,. De ontsporing was meer lastig dan noodlottig on gelukken hadden er niet plaats, maar de wagen zat wel diep in het zand. Gelukkig boden enkele voorbij gangers hulp en zoo kon men zelfs hoog gehoede en geuniformde heeren in het nachtelijk uur met een brok hout aan het werk zien, om den wagen weer 111 de rails te lichten, hetgeen na, een half uurtje gelukte. VOLKSPETITIONNEMENT. Naar wij vernemen, zal mr. P. J. Troelstra den 23en December in de Harmonie optreden met het on derwerp „Het Volkspetitionnement." AGENDA. MAANDAG: Gymnastiekvereniging „de Halter," '10 uur, „Gulden Vlies." Schaakclub V. V. V., bijeenkomst 8 uur, café Scher merhorn, Waagplein. DINSDAG: Teekengenootsehap „Kunst zij ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. „Kraoht en Vlugheid," jongens-afdeeMng I 7Yit8V2 uur; heeren-afdeeliug 8%9% uur; „Het Gulden Vlies." Arbeiders Dam- en 'Schaakelub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2