DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. W No. 293 Honderd en twaalfde Jaargang. DINSDAG 13 DECEMBER. KLERK-BOEKHOUDER, BINNENLAND. a s 1910. J- Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 Ja nuari a.s op dit blad abonnecrenontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis en franco. DE UITGEVERS. ALKHAARSC COURANT. Aan het GFMEEVTE-SI.iCinTll IS alhier is eerlang te verhullen de betrekking van op een aanvangssalaris van f 600.hetwelk door drie 3-jnarlijksehe verhoogingen, elk van f75.kan stijgen tot f 825.In aanmerking komen bij voorkeur inge zetenen der gemeente, van een gezond lichaamsgestel en niet ouder dan 80 jaren. Pensioensbijdrage 6 °/q. Bezoeken worden niet gewenscht. Sollicitanten gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur van Alkmaar, Ttftfr 31 December h.m. ALKMAAR, 13 December. De redevoering van den heer Bethmann Hollweg, Duitschlands rijkskanselier, wordt natuurlijk druk besproken. Het was in zooverre ook een belangrijke re devoering, dat de spreker erin heeft geschetst welke houding de regeering bij de verkiezing denkt aan te nemen. En dan -de heer Bethmann Hollweg heeft fikscher gesproken, dan men van hem gewend! is. Ge lukkiger echter niet. Het schijnt, dat deze groote man buitengewoon onhandig is, altijd! die snaren aangrijpt, welke hij niet moet hebben, te vaak mistast, goede be doelingen heeft, maar verkeerde te berde brengt. Men zoekt naar oorzaken en vindt er verschillende. Hier wordt opgegeven, dat de rijkskanselier teleurgesteld is in de hoogste betrekking, daar dat hij niet kan te gen de onbillijke beoordeelingen, waaraan zijn persoon bij voortduring blootstaat, elders, dat zijn spijsvertee- ring den laatsten tijdi te wenschen overlaat. Hoe het zij, gelukkig is de heer Bethmann Hollweg niet. Een groote mispas was het bijv. Zaterdag, dat hij de hou ding der politie te Moabit zonder voorbehoud goed keurde. En dat op een oogenblik, waarop het gerech telijk onderzoek nog hangende, is! Toen men hem toe riep, dat hij ingreep in een hangend! geding, werd hij de kluts geheel kwijt en zeide hij in zijn verlegenheid nog veel erger dingen. Hij gaf op geweldige! manier op de sociaal-democraten af en was. zich zelf niet meer meester. Een verkiezingsleuze zou hij niet geven, maar één ding was zeer duidelijk: hij hoopt, dat de verkiezingen zullen worden ingezet met den strijd te gen de sociaal-democratie. Het is een zeer eigenaardig geval. De liberalen zoe ken hulp en steun bij de sociaal-democratie teneinde liet conservatisme te bestrijden en nu tracht de rijkskanselier door de sociaal-democraten zoo zwart mogelijk te maken dit samengaan onmogelijk te ma ken en daardoor in de kaart der conservatieven te spe len. Op niet onverdienstelijke wijze wordt dit optreden door den heer Theodor Wolff besproken. De schrijver spot eerst een beetje met den rijkskanselier. In de rede, zegt hij, die de heer v. Bethmann Hollweg Za terdag in den rijksdag heeft gehouden, vindt men tus- schen velerlei andere schoone zaken ook het zinnetje: „De daden van den inensch zijn een gevolg van de in hem levende ideeën." Dit is een woord van wijsheid, hetwelk slechts te vergelijken valt met den. beroem den zin^ dat een worst twee einden heeft. Als wij te rugzien op het openbare optreden van den heer v. Bethmann Hollweg, dan zien we dat ook hij eens een idee had en dat een daad daaruit is ontkiemd. Hij had het idee, rijkskanselier te worden op dezen hoogen post het vaderland! zijn dienst te wijden, en Saarom vereenigde hij zich met een financieele hervorming, welke hij, vereenigdi met prins Biilow, te voren had afgekeurd. Thans heeft hij weer een idee dat zijn zwart blauw gevolg bij de verkiezingen erg geschonden zal worden maar de reddende daad doet zich niet voor. Met die kalme vroolijkheid, welke aan filozofische na turen eigen is, zoekt hij zich een troost en zoo heeft hij Zaterdag gezegd1, dat „de roes van de komende verkiezingen zal vervliegen." Och, alles vervliegt in deze wereld, ook de verkiezin gen en haar roes, en de vraag is slechts: Wie vliegt mee Zooals de daden van den mensch, volgens Bethmann Hollweg, een gevolg der in hem levende ideeën zijn, zoo was alles wat de Duitsche burgerij zich aan ach teruitzetting en verachting' moest laten aanleunen, een gevolg van de in haar levende zwakheid. Als- de burgerij zich bij de verkiezingen met de arbeiders vereenigt, dan is het met de conservatieve kastenheer- sehappij uit en daarom hebben alle rijkskanseliers en alle ministers in dit land de verijdeling van zulk een samengaan als hun gewichtigste1 taak beschouwd. In Engeland, waar men toch dezer dagen nog de sta kingsonlusten in Koord Wales1 heeft gehad, gaan. de liberalen, gaat de regeering zelf gemeenschappelijk met de socialistische arbeiders in den strijd! en het toornig geweeklaag' der lordsi laat haar koud. Bij ons heeft het conservatieve orakel, den burgers trachten in te prenten, dat ieder sociaal-democraat een schurftige is en dat hij angstig gemeden moet worden, als de Oedlipus van Sophocles. Maar de oude melodie verleidt niet- meer en het orakel werkt niets meer uit, want de burgerij heeft langzamerhand de bedoeling gesnapt en zij heeft leeren rekenen. Zij heeft ingezien, dat men zich van haar lichtgeloovig-- heid en van het socialistische gevaar slechts be dient, om de conservatieve belangenheerscha-ppij mef een hoogen schutsmuur te omringen en zij heeft thans nog in het district Labiau-Wehlau gezien, dat. zesdui zend een honderd! liberale en drieduizend zeven hon derd sociaal-democratische stemmen samen negendui zend achthonderd stemmen zijn en dat men daarmede zevenduizend! tweehonderd conservatieve stemmen ver slaat. Toen Max Reinhard den „Oedipus" zoo uitstekend heeft doen opvoeren, hebben velen gemeend', dat deze dolende en door het lot verblinde, koning ons in den grond toch vreemd geworden is. Men kan daartegen zeggen dat ook thans nog menig blinde Oedipus de volkeren leeren en leiden wil. Niet alleen in Grieken land leefde de man, .die, de schuld steeds hij anderen zoekt en zich zelf zonder fouten acht. Niet alleen bij Sophocles leeft de onfeilbare die in iederen Creon en in iederen waarheidsprekenden Teiresias een stoke brand en een verrader ziet. Ook de leidende staats man, die over het lijk van zijn opvoeder Biilow aan de- regeering kwam, is zoo iets als een Oedipus. Maar de Pruisische ^tof geeft geen zware tragedie, doch hoog stens eens tragi-comedie. TWEEDE KAMER. Het begrootingshoofdst.uk Justitie werd in de zit ting van gisteren hervat. De heer Van Wijnbergen (R. K.) sprak over de Papendrechtsche zaak en verdedigde de psychitters en de psychiatrie, doch wil het O. M. heer en. meester laten blijven bij de leiding der, strafzaak. De heer Van Nispen, tot Seven a er (R. K. Nijmegen) behandelde de bouwvakstaking te Am sterdam, waarbij hij krachtiger optreden had ge wenscht. De heer Borgesius (U. L.) wilde de debatten over Papendrecht tot Februari uitgesteld zien, doch de voorzitter verzoekt deze zaak af te handden zonder wetenschappelijke vragen aan te roepen. Ook de heer D u y s1 en de heer Van Nispen bestreden Borgesius' voorstel, waarna de heer Borge sius het introk en thans zijne beschouwingen over de zaak ging houden. Hij zeide, dat de hoofdvraag daarbij is, of de wet psychiatrisch onderzoek van getuigen toelaat. Als de wet dit niet toelaat, hoopt spr. dat de minister dit zoo zal laten, daar spr. zulk een onderzoek een ergelijk misbruik acht. De heer D u ij s betoogde dat men eerst getraicht had deze zaak in den doofpot te stoppen en daa.rna zeer partijdig en eenzijdig deze zaak heeft, behandield, omdat men door dik en dun de justitie de hand boven het hoofd wilde houden. Daartoe werd niets1 ontzien en werd geïnfluenceerd en de getuigen a décharge wer den eenvoudig uitgescholden voor straatvuil, leuge naars enz. De geheele behandeling dezer zaak te Dordrecht, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch en Arn hem werd door spreker weder in den breede opgehaald, waarbij hij eenige malen door den voorzitter tot de orde werd geroepen. Het geheele rapport der psychi aters noemde spreker totaal waardeloos; geen oogen blik hadden volgens spreker de psychiaters de- 'bedoe ling gehad een objectief wetenschappelijk rapport te leveren. Verworpen met 53 tegen 5 stemmen werd het amen- dement-Duys om geen referendaris aan te stellen voor de regeling dér uniforme toepassing- van de griffie rechten. De heer Van L e n n e p (C.-H.)i bepleitte; daarna de belangen der griffiers, na 1900 benoemd, tiïrwijl de heer De Visser (C.-H.) de Amsterdamse he sta king in de bouwvakken hesprak. De vergadering' werd' geschorst tot' S uur. 'toen de begroot-ing valt Waterstaat weer aan de orde was en wel de afdeeling spoorwegen. Daarbij sprak de heer Smeenge fU. L.> over Zondagsrust voor het per soneel, maar oordeelt, dat die op andere wijze verkre gen moet worden dan door het doen vervallen van trei nen. Spr. bepleit daarna nog verschillende spoorweg- belangen van min of meer localen aard. Eveneens de heeren Bogaardt en Du yin a er van Twist. De laatste bepleitte ook het vrij reizen voor Kamerleden. De heer Blum (A. R.) besprak een locaal spoor- wegbelang. De heer Van Lennep (C. TI.) behandelde het vraagstuk van het vischvervoer. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) besprak loca le spoorwegbelangen. Verdert behandelt hij het pen- sioenvraag' stuk van de 44 oud-ambtenaren der Rijn spoorwegmaatschappij De heer J a n s s e n (R. K. Maastricht) sprak over de dienstvoorwaarden voor het spoorwegperso neel. Spr. sluit zich inzake het pensioenvraagstuk van de 44 oud-ambtenaren aan bij de woorden van den heer Ter Laan. Hij bepleit voorziening in den toe stand van het tijdelijk personeel en klaagt over te lan ge diensttijden. Spr. zette voorts; eenige grieven betreffende de dienstregeling en spoorwegexploitatie in het Zuiden uiteen. Daarna sprak de heer Van Vliet (A. R.) voor em regeling van het pensioenvraagstuk in verband imefc de nieuwe dienstvoorwaarden voor bet personeel. Spr. juicht het opheffen van sommige treinverbindin gen op Zondag, als voorstander van de Zondagsrust toe, en bepleit met den vorigen spreker verkorting van do diensttijden van het personeel. De heer Passtoors (R. K.) besprak plaatselij ke spoorwegbelangen en vraagt prijsvermindering voor het binnenlandsch vischvervoer. Nadat de lieer Tydeman (V. L.) de opmerkin gen van den heer Van Vliet bestreden bad ten opzich te van de Zondagsrust, behandelde hij het nieuwe per- isonentarief op d;e groote spoorwegen, en wijdt ten slotte eenige woorden aan het locaal verkeer op de IBetuwe-lijn. De heer De Kanter (U. L.) bepleitte, in ver band met een ongeluk met de stoomtram te Oud-Beij- erland, de invoering van een staatsexamen, met de noodige waarborgen, voor hen die als; machinist zware verantwoordelijkheid hebben te dragen. De heer De Monte Verloren (A. R.) stel de den minister een vraJagi inzake de opzegging van de spoorwegovereenkomsten met de heide spoorwegmaat schappijen. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de minister het pensioenvraagstuk, voor de beambten der beide maat schappijen, tot een oplossing zal brengen. Spr. ver klaarde zich voor beperking van de dienstregeling in het belang van de Zondagsrust. De heer Drucker (V. D.) behandelde eenige al- gemeene punten. Hij dringt aan op het nemen van vo-oi-bereidende maatregelen, ter regeling' van de moei lijkheden, waarin men zou kunnen geraken bij plotse linge opzegging van de; contracten door de spoorweg maatschappijen. Spr. bepleitfe dan een verbeterde inrichting der scheidsgerechten en vraagt permanente benoeming der scheidsrechters. Inzake Zondagsrust verklaarde spr. op het stand punt te staan, dat de belangen van het reizend! publiek moeten voorgaan. De heer Ruys de Beeren.brou.ck (R. K.) sloot zich bij het betoog van den lieer Janssen aan, en maakt eenige opmerkingen over spoorwegtoestan den in het- Zuiden. De heer Helsdingen (S. D. A. Pbesprak naast een plaatselijk belang, de nieuwe tarieven, en komt- op voor de belangen van het personeel. Ook spr. bepleit pensionneering' van het vroegere Rhijnspoorwegpersoneel. Hij dringt voorts met klem aan op de regeling der rechtspositie voor het spoor weg-personeel. De heer Poll'em a (A. R.) dankte den minister voor den maatregel in het belang van de Zondagsrust en brengt voorts eenige plaatselijke belangen ter spra ke. Na gedeeltelijke beantwoording der sprekers dooi den minister wordt dan de vergadtering gesloten. Gemengd nieuws. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. (Vervolg). Op-een vraag omtrent de inzending der loonlijsten, antwoordde de Inspecteur der betrokken Maatschap pij, dat de loonlijsten desgevraagd moeten worden in gezonden aan den secretaris. Ann a Paulowna I vroeg of het niet wenschelijk zou zijn hier te besluiten, dat uiet-gecontracteerde afdee- lingen nooit onderstand van de vereeniging zullen krijgen, indien zij een ongeluk krijgen, daarnaast wees hij op de rekbaarheid1 der bepaling betreffende de ziekten. De inspecteur gaf daarop1 eenige inlichtingen. De voorzitter zeide, dat de afdeelingen er voor zul len moeten zorgen, dat zij geen personen in dienst ne men, die ongeschikt zijn voor huil arbeid, en in die overtuiging zal de Maatschappij de werklui als ver zekerden beschouwen. Amstelveen vroeg inlichtingen omtrent de verzeke ring van het publiek en de voormannen van het werk volk. De Inspecteur gaf weer inlichtingen, waaruit bleek dat de verzekering drieledig is, en dat- in verband met den inhoud van het arbeidscontract de bestuursleden zijn verzekerd indien zij op 't ijs zijn als gewoon pu bliek, maar niet wanneer zij als bestuurslid een onge luk krijgen. De rekening van de bondskas 19091910 gaf aan in ontvangsten 1203.38, in uitgaven ,1 1257.40, na* deelig saldo 54.02; de begrooting 1910/11 gaf aan in ontvangsten en uitgaven 1204.50. De rekening van de propagandakas vermeldt reap, 77.62s en 13.235, batig saldo 64.39de begrooting dier kas geeft aan in beide rubrieken1 114.39. Het saldo in kas is1 9.85, vermeerderd met een be drag belegd in de rijkspostspaarbank van 0.58. De heer Smit nit Oostwoud rapporteerde namens het distriet Med-emblik tot goedkeuring der rekening onder dankzegging ana den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Het rapport werd onder applaus goedgekeurd, waar na ook de begrooting zonder eenige bespreking werd aangenomen. De heer J. Cock lichtte in het belang der desbetref fende bonden dfc noodzakelijkheid1 toe tot het: jaarlijks houden van een vergadering van gedelegeerden van de zen bond, van den St.'ichtschen en van den Zuid-Hol- landschen lJsbonrl. De zooeven tot stand gekomen verzekering zou door deze vereenigingen kunnen leiden tot een coöperatief contract. De voorzitter zeide, dat op die conferenties geen bindende besluiten zullen worden genomen, tenzij on der voorbehoud der goedkeuring van de Algemeene vergadering. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan het voorstel. De voorzitter van den Stichtschen Ijsbond en de afgevaardigde van den Bond voor lichamelijke opvoe ding- berichtten dat zij verhinderd waren ter vergade ring te komen. Het dichtmaken van wakken en bronnen werd door den voorzitter als een zeer belangrijk onderwerp be schouwd, waarna de afgevaardigde van Hoorn dit punt inleidde. Hij besprak de dringende noodzakelijk heid van het dichtmaken v&n wakken door het groote gevaar dat er, vooral voor de jeugd, aan verbonden was; ook .de bronnen moeten 'z. i. spoedig worden dichtgemaakt. Eigenaardig is het, dat de wakken bijna steeds op dezelfde plaats komen, dat wordt toegeschreven aan den oostenwind, die om de hoeken van huizen, molens en hooiklampen waaithet Zoo mogelijk Verplaatsen van die hooimijten is een middel om die wakken te voorkomen. Bij onroerende goederen kan men de wakken kwijt- raken door het- plaatsen van een wind breker in den vorm van hagen, rietmatten, e. d. De wakken heelen achtte spr. het meest afdoende middel, daartoe is het vullen van het wak met stuk ken ijs een uitstekend! middel. Als een betere: manier schetste spr. het gebruik van panlatten over het wak, dwars van den wind, waar door de golfslag verdwijnt en het water bevriest. Voor het doen bevriezen van condensatie-water van fabrieken raadde spr. a;an het plaatsen van hoopen steen voor de uitwatering waar het water overheen stroomende, afkoelt. Voor het dichtmaken van bronnen beval spr. het wegleiden van het opwellende water buiten het ijs1 ter beproeving aan; voor het stoppen van bronnen meen de spr. dat het plaatsen van omgekeerde vaten boven de bron op den bodem der sloot (deze vaten te voor zien van een afleiding van het opgehoopte gas) aanbe veling zou verdienen. De voorzitter bedankte den inleider, waarna de heer Jurgens meende dat men niet te veel moest vertrou wen op het stoppen der bronnen, doch deze steeds moest afzetten. De afgevaardigde van Bee mater verklaarde proefon dervindelijk, dat al de pogingen tot het dichtmaken van bronnen vrijwel zonder succes bleven, ook hij raadde afsluiting aan. Zuidl-Schalkwijk, Westwoud en Purmerend' veree- nigden zich ten volle met de meening dat afsluiting het beste middel was om het gevaar der bronnen te doen verdwijnen. Overtoom vroeg of het mogelijk was1 het door den heer de "Leur van Hoorn gesprokene in brochure-vorm uit te geven. De voorzitter zeide de overweging van dit verzoek toe. De voorzitter verzocht de afdeelingen de voorgestel de proeven te nemen en daarvan verslag uit te bren gen aan de Districtsvoorzitters, die andere afdeelin gen er mee in kennis zullen stellen. Bij het bespreken van de wenschelijkheden van het Hoofdbestuur uitte de heer W. C. Visser van Nieuwe- Niedorp de wenscbelijkheid dat. het vrije verkeer alge heel ingevoerd zou worden, dat men scherp toeziet op het dragen van de kaarten, dat de leden daartoe wor den gemaand, dat. er personen worden aangesteld, die daarop controle uitoefenen, dat de ijsberichten goed en geregeld verzonden zullen worden. De voorzitter gaf daarna een toelichting op de nood zakelijkheid van liet houden eener vergadering in Mei 1911, in verband met de herziening van Statuten en Huishoudelijk reglement en verzocht de afdeelingen de verlangde wijzigingen vóór 15 Februari in te zen den bij het Hoofdbestuur, dat praeadvies zal uitbren gen, dat voor de Meivergadering ter kennis van de af deelingen zal worden gebracht. Ten slotte vestigde hij er de aandacht op, dat na 15 Februari of op de algemeene vergadering ingekomen voorstellen tot wijziging beslist onbehandeld zullen blijven. Naar aanleiding van de door den heer Visser ge sproken woorden ontspon zich een vrij langdurig dis puut, concludeerende dat het Hoofdbestuur in spoed- eischende gevallen handelend! moet optreden, doch van die handeling is: dit verantwoording schuldig aan de algemeene vergadering. De heer Jurgens zoowel als de afgevaardigde van Nieuwendam wenschte de termijn van inlevering der gewenschte wijzigingen te verlengen tot 1 Maart.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 1