STADSNIEUWS. BUITENLAND. .F t«> St. Pancras zal toenemen, tot bloei van den voor Staatspensioneering. "Bond UIT SCHERMERHORN. D# vierjaarlijksche verhuring van de landerijen der gemeente bracht in totaal op de som van f 720. tegen f 642.bij de vorige verhuring. OPLICHTING. Een student te Delft is voor een betrekkelijk aan zienlijk bedrag aan geld opgelicht door een vreemde ling, die voorgaf hier te lande studie te maken van de instellingen van hooger onderwijs en van de stu dentencorpsen. Toen de man aan contanten geholpen was, liet hij zich niet meer zien. UIT BERGEN. In eene gisteren gehouden vergadering van stem gerechtigde ingelanden werden herbenoemd tot polder meester van den Philisteinschen polder D. Zwakman van den Noorder Reeker- en Mangelpoldar Jb.de Wit; van den Oudburgerpolder Jb. Swaan van den Zuider en Midden-Reekerpolder K. Schuijt; van den Sluis- polder P. Brakenlioff; van den Damlanderpolder Jb. ▼an Reenen en van den Zuurvenspolder Jb. Swaan terwijl wegens overlijden van den heer J. Delis tot poldermeesters van den Zuurvenspolder en den Sluis- polder werden benoemd respect. C. Boekei en F. Stam. Tot leden van het üagelijksch Bestuur van de ver- eeniging van Polders en oningepolderde landen werden benoemd Jb. Swaan, aftredend en P. Zwakman in plaats van J. Delis, overleden. UIT WINKEL. Benoemd tot Voorzanger der Ned. Herv. gemeente de heer J. H. B. Bedhfer en herbenoemd tot ouderling de Heer A. Volger, tot diaken de Heer J. Schuijt. Gisteravond gaf het Predik. Kinderkoor „Vivia' uit Heer-Hugowaard een oratorium-voordracht in de Ned. Herv. Kerk, bijgewoond door ruim 200 toehoorders. Gewoonlijk spreekt men van een kerkconcert, omdat het concert in de kerk wordt gegeven, wat „vivia" gaf was echter iets dat beslist in de kerk thuis be hoort. 't geheel is zeer religieus en geeft weer de geschiedenis van een vrouw (Perpetua) die overgaat van het Heidendom tot het Christendom, daardoor door haar ouders wordt verstooten en door Heidensche rechters wordt ter dood veroordeeld. Aangrijpende fragmenten daaruit worden door „vivia" óp verdienste lijke wijze bezongen. De voordracht is getiteld „Perpetua" en bewerkt door den Heer Ds. Broekema te Heer-Hugowaard. „Vivia" is het zangkoor gevormd door de kinderen van den heer Broekema. De heer Broekema predikant te Heer-Hugowaard stelt zich ten doel om door het geven dezer voor drachten een fonds te vormen waaruit de kerk te Heer-Hugowaard eerlang in het bezit van een orgel zal kunnen gesteld worden. Lokt de voordracht reeds tot een bezoek uit, niet minder oek het doel, dat de heer Broekema hoopt te bereiken. Het goede slagen daarvan zij Zijn Eerwaarde en „Vivia" gaarne toegewenscht. Het oudste dochtertje van L., eén meisje van 16 jaar, is zoo doordrongen van de waarheid Van het be richt, dat zij nu reeds haar werk bij de firma Palthe te Almelo heeft opgezegd, om straks do huishouding van haar vader waar te nemen. UIT PURMEREND. Bij de gisteren door de Regenten van de Sint Lu- duina Stichting alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een pension met Zustershuis te Pur- merend kwamen 16 inschrijvingen, in. De drie laagste inschrijvingen waren van Beerepoot te Wognum voor 92000. P. Kuijt te Purmerend voor 94980. Groenedaal te Breda voor 101500. De gunning heeft nog niet plaats gehad. SNIPPERS UIT HET HBLD. Uit het strooibiljet van een „handlijnkundige": „Ook is zij werkzaam in het Spiritisme en. ontslui ert de geheimste geheimhouding." Uit dat van een besteedster: „Honderden adressen van aanbeveling liggen ter in zage, geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 9." Gelezen voor een melk-inrichting: „Verlof vooral kohol freie dranke." Gelezen in een slagers-prijslijst „Roseh Bief 55 cent per 5 ons. „Rosch Buf 55 cent per 5 ons. Advertentie: „Te huur groote kamer met hangkast ongemeubeld of iemand met eigen bed. Voor billijken prijs." UIT HOORN. Als verdacht van diefstal van tin van de fabriek van den heer B. alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen S. Heden (Vrijdag) is hij naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht, VLIEGEN. Naar het Hbld. verneemt is met een maatschappelijk kapitaal van f 500,000, verdeeld in 1000 aandeelen van f 500, opgericht een maatschappij, die zich ten doel stelt de vervaardiging en verkoop van vliegtoe stellen hier te lande. Van dit kapitaal worden voor- loopig uitgegeven f 250,000, waarvan circa f 140,000 wordt besteed voor het in eigendom verkrijgen van de vliegterreinen te Ede en Soesterberg met gebouwen, loodsen, tribunes, vliegmachines, auto's, motoren, werk plaatsen en f 110,000 voor werkkapitaal. Als voorzitter treedt op de oud-gouverneur van Ned. Indië J. B. van Heutszals commissarissen de heeren mr. A. G. W. baron Bentinck, burgemeester van Stad en Ambt Ommen, S. A. F. baron Creutz te Roosen daal, D. Fockema, hoofdconsul van den A. N. W. B. te Arnhem, G. J. C. A. Pop, directeur-generaal der posterijen en telegrapliie Den Haag, D. W. van Wei deren baron Rengers, 'secretaris der Ned. Automobiel club Den Haag. Als directeur treedt op de heer J. F. Verwey, di recteur der Verwey en Lugard Maatschappij. De overeenkomst wordt gerekend te zijn ingegaan den 1 November j.l. De inkomsten worden geraamd als volgt: lesgelden f 25,000, exploitatie vliegkampen f 17,000, winst wed strijden f 8000reparaties en verkoop van onderdeelen f 5000. Voor onkosten (salarissen) wordt uitgetrokken f 30,000, zoodat de netto winst geschat werdt op f 25,000. Hiervan is o.a. bestemd voor onderhoudskosten 5 0/q, wordt 20 0 o gestort in het reservefonds, directie 10 °'o> commissarissen 5 0/0. De heer Wijnmalen treedt op als hoofd-instructeur. Vele aanvragen om les werden reeds ontvangen. DE NEUTRALE SCHOOL! In eene vergadering van ouders van verschillende riehtingen te Wijtgaard (Fr.) is besloten zich tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek aldaar geen sociaal-democraat als hoofd der o. 1. school te be: EEN UNICUM. Pij den gemeenteraad van Noordwijk was o.a. een bezwaarschrift ingekomen van Wilhelm Tappenbeek, te Noordwijk aan Zee, tegen zijn aanslag in den hoof- delijken omslag, dien hij niet te hoog, m ar te laag acht. Zulk een bezwaarschrift zal wel een unicum zijn DE STAKING DER STUDENTEN GEËINDIGD. De tandheelkundige studenten te Utrecht hielden gisteravond weder een vergadering. Door het comité werd mededeeling gedaan van het onderhoud, dat gis teren met den minister van Binnenlandsche Zaken heeft plaats gehad. Na uitvoerige besprekingen ver- eenigde d« vergadering zich met een motie, om het collectief besluit tot wegblijven van college's en de monstraties aan het tandheelkundig instituut op te heffen. De zoogenaamde studenten-staking is dus nu opge heven. PERRONKAARTEN. De prijs der perronkaarten is bij de H. IJ. S. M. met ingang van 1 Januari vastgesteld op 5 cent. Op de stations, waar voor de uitgifte van perronkaarten automaten zijn opgesteld kan men van dezen datum af slechts door het inwerpen van twee 2Vi centstukken een perronkaart verkrijgen. N. Ct. DWEPERS. Men schrijft aan de Haarl. Ct. dat bij de dwepers- sekte te Almelo, waarover dezer dagen een bericht werd geplaatst-, het „bericht" omtrent het aanstaande overlijden op den Eersten Kerstdag van de nu kern gezonde vrouw L., is ontvangen door een andere vrouw die nu al' 18 jaar lang ziek en vast overtuigd is dat zij op dien dag- geheel zal herstellen. KORTE BERICHTEN. De 65-jarige echtgenoote van een 'landbouwer te Tongeren, die een vat melk in den kelder wilde bren gen, had het ongeluk daarbij te vallen, met het treu rig- gevolg, dat zij eenigen tijd later reeds overleed. Gistermiddag had een man, in dienst bij de fir ma Rickmanspoel, te Maastricht, het ongeluk van een platvorm door een glazen diak naar beneden te vallen. De ongelukkige is in hopeloozen toestand. R. is ge huwd' en vader van een talrijk gezin. Terwijl een molenaar te Zierikzee boven in den molen werkzaam was, werd hij door een der kamrade ren gegrepen en eenige malen rondgedraaid, tengevol ge waarvan beide beenen werden gebroken en een zij ner armen ernstig gewond werd. Te Heerlen is gisteren een personentrein uit Sittard' tegen een stilstaanden goederentrein gereden. De posteonducteur Lodder werd gewond. Er is aan zienlijke schade aan het materiaal toegebracht. Gisteren is in de dicht bebouwde kom van Bo- ven-Hardinxveld een pand, toebehoorende aan den heer W, Swets, tijdelijk in China verblijf houdende, en bewoond door zes gezinnen, tot den grond afgebrand. De zes g-ezinnen zijn onder dak gebracht in een onbe woond heerenhuis van de erven B- H. Swefs. De held van de „Berlin"-ramp, een der gebroe ders Sperling, die het beroep van duiker uitoefent, is bij een zijner onderzeesche werkzaamheden zóó ge kneusd; dat men vreest voor zijn leven. Te Hengelo is een ernstige dierenmishandeling- voorgekomen. Twee gebroeders hebben hun paard, dat zij eerst- aan een boom bonden, zoo met knuppels be werkt, dat het dier aan de wonden bezweek. Te Scheveningen zijn ontvreemd: 4 effecten: t a 1000 3% Tilburg no. 25; 2 a 100 franc 2% Pre- mieloten Antwerpen serie 39522 no. 3 en serie §6701 no. 8 en 1 a 1000 francs, 5 Roemenië no. 83964. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten van Z. M. den keizer van Rusland het toegezegde ge schenk, bestaande in een standbeeld van Czaar Peter den Groote, te aanvaarden, PROPAGANDA VOOR EGMOND AAN ZEE. Tegen Maandagavond heeft de commissie van voor bereiding der vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-verkeer te Egmond aan Zee, een ver gadering belegd, waarvoor Alkmaarsche belangstellen den en belanghebbenden worden uitgeneodigd. Het doel is, gelijk onze lezers zullen weten, propaganda te maken bij den bloei yan Egmond aan Zee als bad plaats. Wij wekken gaarne tot bijwoning van deze vergadering op. AMBACHTSSCHOOL. De commissie uit de Staten stelt voor voor de ambachtsschool alhier f 5000 per jaar te geven over 1911/12. NATIONAAL-IIISTORISCHE PARTIJ. Het Nationaal-historisch weekblad „Nederlandsche stemmen" deelt mede, dat in de op 9 dezer gehouden partij vergadering tot lid yan het hoofdbestuur is ge kozen Mr. B. van der Feen de Lille, alhier, DE HANZE. De tweede wintervergadering van de Hanze, ge houden in eafé Bas, was zeer druk bezocht, nl. door 55 leden. In zijn openingswoord deelde de Vice-Voorzitter mede, dat is opgericht de eerste Hanze vakafdeeling n.m 1. een bakkersgilde, dat 4 nieuwe leden zich aan meldden voor de Hanzebank, in verband waarmede hij tevens publiceerde dat circa f 8000. bij deze bank werd belegd, f 3600.opgevraagd en ongeveer f 3000. aan voorschotten werden verstrekt. De notulen bleken na voorlezing, in orde en nadat verschillende mede- deelingen en ingek. stukken meerendeels voor ken nisgeving waren aangenomen, werden 3 afgevaardig den benoemd naar den Centralen Raad te Amster dam, alwaar Statutenbehandeling en oprichting van een Diocesaan Inc. en Inf.-bureau, en een voorstel tot oprichten van een eigen orgaan, de belangrijkste punten zouden zijn. In verband met dit laatste werd besloten dat, indien een eigen orgaan wordt opgericht alle leden een abonnement daarop willen bekomen, voorioopig op kosten der vereeniging. Hierna ging men over tot bespreking van het insti tuut „Hulp in Nood" nadat alle aanwezigen zich in principe voor de oprichting van een dergelijke instel ling hadden verklaard, werd dit onderwerp nader toe gelicht, en de opwerking daarvan in een 6tal regle mentsartikelen vastgelegd, in 't kort hierop neerko mende, dat alle Hanzeleden zich verbinden elkander bij Brand, Ziekte, of andere ongelukken zooveel mo gelijk te zullen helpen tot voortzetting van hun ne ring of bedrijf. Door den Hanzebond is opgericht een fonds tot uit- keering bij overlijden. De daaraan verbonden Alk maarsche Correspondent gaf korte uitéénzetting om trent doel en werking van dit fonds, maakte verschil lende gunstige vergelijkingen omtrent premiezwaarte en heeft het succes dat 45 leden zich bij het fonds aansluiten. Uit zijn betoog zij gememoreerd, dat een uitkeering van ten hoogste f 1000.per aandeel be oogd wordt, dat leden, hunne vrouwen en kinderen daaraan kunnen deelnemen. De leeftijdsgrens werd vastgesteld tot 55 jaar, doch tot uiterlijk 1 Januari a.s. kunnen ook oudere leden zich opgeven. Aangezien winst maken geen doel is, geen functies gesalarieerd worden, bedroeg b.v. op 40jarigen leeftijd de jaar premie een maximum van f 15.terwijl er maat schappijen bestaan die daarvoor f 32.90 berekenen. De rondvraag leverde niets belangrijks op, en zoo kon men als steeds de goede gewoonte handhaven, - geen nachtarbeid op de Hanze vergaderingen in te voeren. Vermeld dient nog, dat 3 nieuwe contribuanten zich opgaven, zoodat de Hanze thans 125 leden telt. OVERGEPLAATST. De sergeaat-ziekenopzichter Koorn van het hospitaal te Arnhem is bij de Cadettenschool alhier overge plaatst. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting- van 13 December. DIEFSTAL VAN EEN DREG. Maarten de Vr„ zeeman te Helder, thans gedeti neerd in het huis van bewaring alhier, was ten laste gelegd, dat hij in Mei 1909 zich wederrechtelijk had toegeëigend een dreg, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Hij had de dreg opgevischt met de bedoeling haar te gel de te maken. Hij verkocht haar dan ook nog denzelf den dag voor 4 a 5. Johannes Antonius Hoogstraten, kwartiermeester bij de marine te Helder, verklaart dat bij in Mei 1909 diende aan boord' van de „Neptunus" te Helder. Den 14en Mei werdi er daar een dreg vermist, die had vastgezeten aan een paal van den steiger en aan de „Neptunus." Harme Wezelman, visscher en winkelier in scheeps- benoodigdheden te Helder, herinnert zich, dat onge veer half Mei 1909, juist toen hij een feestje had ter gelegenheid van de ondertrouw van zijn dochter, be klaagde bij hem kwam en hem een dreg te koop aan bood; die getuige kocht voor 5. De officier van justitie wijst er op, dat bekjaagdp den rijksveldwachter yertpldJ Jiad, dat zijn vrouw (die hij verlaten heeft) gestolen had. Bij die gelegenheid praatte hij zichzelf aan de galg. Ook hier is het weer: „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in." merkt de officier op, Hij acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischt tegen beklaagde, die al een lange lijst van veroordeelingen achter den rug heeft, 8 maanden ge vangenisstraf. Mr. D. Sluis brengt in het midden, dat beklaagde altijd ppch hpeft gehad en riep de clementie der recht bank voor hem in, BELEEDIGING. Johannes Tj., bleeker te Alkmaar, had den 17en October Adrianus van 't Hof de beleediigende woor den „dief, oplichter" toegevoegd. Adrianus van 't Hof, broodbezorger te Alkmaar deelt mede, hoe de .zaak zich heeft toegedragen. Hij bevond' zich den 17en October omstreeks 10 uur niet zijn broodkar in de Akerslaan voor 't huis van be klaagde die op hem toeschoot en hem bovengenoemde beleedigende woorden tpeyoegdp. Beklaagde bekent de woorden gezegd te hebberr, na dat getuige hem onrechtmatig om geld maande. Hendrikus Johannes Gerdes, brood1- en banketbak ker te Alkmaar, kwam er juist langs toen beklaagde aan 't schelden was en hoorde hem de woorden „dief"" en „oplichter" bezigen. Door den officier, die het wettig en overtuigend! be wijs in deze zaak geleyerdl achtte, werd tegen beklaag de 15 boete subs. 15 dagen hechtenis geëischt. BEDELARIJ. Petrus Johannes W. te Alkmaar had te Heer-Hugo waard gebedeld. Cornelia van der Molen, rijksveldwachter te Broek op Langendijk had beklaagde, die niet ter terechtzit ting verschenen was, daarop betrapt. Anna Braas, huisvrouw van A. Breed te Heer-Hu gowaard verklaart, dat beklaagde iedere week bij haar kwam om een cent te halen. Den 28en October kwam hij weer. Zij kon hem geen cent geven, daar ze geen los geld in haar portemonnaie had. Even later kwam de veldwachter niet hem bij haar terug. Tegen beklaagde, die door den officier als een be roepsbedelaar werd geschilderd, werd 12 dagen hechte nis geëischt. EEN ONTAARDE VADER. Cornells Albertus R., steendrukker te Helder, was niet verschenen. Hij had den 23en September zijne kinderen verlaten en hen hulpeloos achtergelaten, terwijl hij het meeste huisraad verkocht en niet voor voeding gezorgd had. De vrouw, van wie hij gescheiden was, Arendje Johan na Kooman, woonde te Heiloo en beklaagde was als voogd over zijn 4 kinderen aangewezen. In deze zaak werden 6 getuigen gehoord, allereerst de moeder van de kinderen, Arendje Johanna Koo man, thans huishoudster te Heiloo. Zij verklaart dat liaav huwelijk met beklaagde in Mei 1910 was ontbon den. Hoewel zij graag haar kinderen had willen heb ben, werden ze haar niet toegewezen. In Juni verliet zij den Helder. Johannes Jacobus Bakker, agent van politie te Hel der, had een onderzoek ingesteld' naar aanleiding van 't gerucht, dat beklaagde zijn kinderen onverzorgd had achtergelaten. Hij vond er een vreeselijke rom mel en er waren geen levensmiddelen in huis. Lucas Buter verklaarde, dat beklaagde bij hem in dienst was en gewoonlijk 15 in de week verdiende. Clasina IJfs, huisvrouw van J. van Leeuwen, de buurvrouw van beklaagde, deelt mede, dat het oudste kind 9 en het jongste IV2 jaar was. Den 23en Septem ber kwam beklaagde bij haar en nam afscheid'. Verder sprak hij over niets. Toen zij den volgenden dag eens naar de kinderen ging kijken, lagen zij in een vuile bedstede. Het meeste huisraad was verdwenen. Zij nam de kinderen mee, maar twee dagen later kwamen er twee dames, die ze naar „Ons huis" braehten. Reindert Kwast, tapper te Helder, kocht huisraad van beklaagde, die hem echter niet vertelde, dat hij wegging. Leonardus Nagel, conducteur van de Nieuwedieper boot te Amsterdam, deed' den 23en Sept. dienst op de boot, die 's avonds kwart vóór elf uit den Helder ver trekt. Op die boot kwam een passagier, die, naar ge tuige later hoorde, beklaagde was. De officier wees er op, hoe< schandelijk beklaagde zijn kinderen aan hun lot heeft overgelaten. Beklaag de heeft zich hierdoor aan een strafbaar feit schuldig gemaakt, een feit, dat volgens Z. E. A. streng gestraft moet worden, weshalve hij 6 maanden gevangenisstraf eischt. Wordt vervolgd. PREDIKBEURTEN. 18 December 1910. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. Vinke, Heidelb. Cat. Zond. 39. Woensdagavond 7J/s uur, geen dienst. Èvang.-Luth. Kerk, 101 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10l/2 uur, Ds. R. J. de Stoppelaar, van O. en W. Graftdijk. Rem.-Geref. Kerk, 10U; uur, Ds. A. H. Haentjes, rem. pred. te Haarlem. Gereform. Kerk. Voormiddag 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, henevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Maan dagavond 8Vj uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 8/e tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- hngsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 4 tot 5V2 uur, vergade- ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Tiinn- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Herv. gem. te Oudorp, 10 uur, f Dp. Lindeboom. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. Cannegieter. Herv. Gem. te Stompetoren, avond 61 /2 uur, Ds. van Tricht, predikant te Graft. Herv. Gem. te Oterleek, 9l/2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, Ds H. W. Bosch. Herv. gem. te Driehuizen, geen dienst. Her v. gem. te Zuidschermer, 9i/2uur, Ds. van Meurs. Herv. g'em. te Grootschermer, 9i/2 uur, Ds. France. Herv. Gem, te Schermerhorn, 91/2 uur, Ds. van Tricht te Graft. Geref. Kerk, half tien, preeklezen. Herv. Gem. te de Rijp, 10 uur, Ds. Kater. Doopsgez. Gern., 6 uur, Ds. Fopma. Evang. Luth. gemeente 10 uur, Ds. Neideck. Ned. Herv. Gern. te Graft, voorm. 10 uur, geen dienst, Doopsgez. Gern. 10 uur, Ds. C. Nijdam. 11 1 1 i—iam ,n AGENDA, VRIJDAG: „Kracht en Vlugheid," dameg-afdeeling uur; heeren-afdeeling 8:'/49s/4 uur; „Het Gulden Vlies." Nieuw Leven en Orpheus. Repetitie voor heeren 8l/2 uur in Diligentia, Vereeniging van volkshuisvesting, vergadering V uur, café Central. ZATERDAG: Gymnastiekverèeniging „de Halter," 7—10 uur, „Gulden Vlies." „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeling II S1/^ -1V2 uur; meisjes-afdeeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." Ontwikkelingsclub, lezing 8 uur, kleine zaal, Har monie, BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAR. ONDERTROUWD 15 Dec. Jan Timmerman, wednr. van Petronella Hartog te Winkel en Grietje Broersma, wed. van Cornelis Witsmeer te Alkmaar. Jacob Broersma alhier en Aaltje Mul te Winkel. GEBOREN 16 Dec. Petrus Johannes, z. v. Petrus Adrianus Bakkum en Eitje Water, Laatste Berichten. DE UTRECHTSCHE STUDENTENSTAKING. UTRECHT16 December. Ondanks het collectief besluit tot opheffing van de staking, blijft die indivi dueel bestaan. Hedenmorgen voegde zich niemand aan het tandheelkundig instituut. BELGIË. De clericale bladen zijn verontwaardigd over het feit, dat prins Victor Napoleon en zijn echt genoote, prinses Clementine van België wel den Itali- aansehen koning, maar niet den Paus bezocht hebben. Zij dringen er op aan, dat men den prins in Brussel de gastvrijheid zal weigeren. DU1TSCHLAND. Het bezoek van den Tsaar aan Friedberg zal tot een interpellatie leiden in de Hes- sische Kamer. Tijdens het bezoek werd er n.l. in het plaatsje Schwabenheim een inbraak gepleegd, waarvan onmiddellijk bij de politie werd kennis gegeven. Maar de politie had' geen tijd voor dieven, moest den Tsaar helpen bewaken. Eerst drie dagen later werd een on derzoek ter plaatse ingesteld, maar het optreden der politie leidde tot niets De vrijzinnige vereenig-ing heeft krachtig- er tegen geprotesteerd, dat de Duitsche beambten, belast met de veiligheid, ter bewaking van vreemde souvereinen worden opgeroepen, daar hier door de veiligheid der belasting-betalende burgers wordt bedreigd. De afgevaardigde, dr. Wolf heeft toegezegd onder alle omstandigheden hierover een interpellatie te zul len houden. Met belangstelling wordt afgewacht wat de Hessische regeering zal antwoorden. RUSLAND. De oppositie heeft in de Doema een interpellatie ingediend over het ruwe optreden der politie hij studentenvergaderingen en over de bekend- makerij, waarbij aan de pers, op gevaar van zware administratieve straffen verboden werd iets over studentenonlusten op te nemen. Den 13den December moet de politie te Moskou de universiteiten zijn bin nengedrongen en de studenten met stokken en sabels hebben geslagen. Dr. Doebrovin de redacteur van het beruchte blad van de mannen van het Russische verbond, zal zijn journalistieken arbeid staken en zich weer geheel aan de geneeskundige practijk wijden. Het blad verdwijnt en daaraan is niet veel verloren. De bond van Ware Russische Mannen heeft de re geering verzocht officieel toezicht uit te oefenen op het geld; dat bijeengebracht zal worden door den ver koop van de werken van Tolstoj. De hond beweert, dat dit geld besteed zal worden om een actie tegen de regeering te voeren. ZWITSERLAND. Tot bondspresident voor 1911 werd gekozen de heer Mare Ruchet, hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken, tot vice presi dent dr. Louis Forrer, hoofd van het departement van spoorwegen. Tegen candidaten waren er niet gesteld zulke verkiezingen gaan- heel genoegelijk in deze republiek. Gemengde Mededeelingen. EEN OPIZ1ENBARENDE ARRESTATIE. De zes weken geleden aangestelde volontair van de firma Auto Palace Halphen en Co. te Weenen, graaf Gisbert' Wolff Metternich, 24 jaar oud en den 28 Sep tember gehuwd met de tooneelspeelster Claire Vallen- tin, is Woensdag in de Oostenrijksche hoofdstad gear resteerd. Het Tageblatt vertelt, dat er in het voorjaar bij de Berlijnsche politie talrijke aangiften kwamen van per sonen, die door een internationale spelersbende, Stall- mann en kornuiten, door valsch spel zeiden te zijn be nadeeld. Het onderzoek leerde, dat de handelsbediende Stallmann de leider was, en dat tot die bende behoor den: de in den Haag gearresteerde graaf de la Ramé, de Engelschman Newton, een zekere Saalis Schwab en de thans g-earresteerde graaf Wolff-Metternich. De bedriegerijen bij het geluksspel moeten in een bekend Berlijnsch hotel zijn gepleegd. In het bijzonder was het luitenant Backhaus, die juist dan verloor, als graaf Wolff-Metternich de bank had. Eerst had de graaf ook altijd verloren en dat had den ander op het denkbeeld gebracht, dat alle medespelers een complot

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2