DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mond- en Klauwzeer. Damrubriek. Honderd en twaalfde Jaargang, 1910. ZATERDAG 17 DECEMBER, STADSNIEUWS. No. 297 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk ft,—. .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. m Telefoonnummer 3. Da BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van belangheb benden, dat het, in verband met de omstan digheid, dat het Mond- en Klauwzeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aan neemt, van groot belang is, dat de veehou ders onmiddellijk aangiite doen van onver hoopte gevallen van Mond- en Klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat het gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziekte geval en het dientengevolge instand blijven van een bron van besmetting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat ook in twijfelachtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde, totdat meer dere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 12 December 1910. i 1Wm Él ill ÉÉI Éii wmwrn. lil,ɧi ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. O ALKMAARSCHE COURANT. k gRlAVl BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in liet ge meenteblad van Alkmaar, No. 343, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 16 November j.l., waarbij is vastgesteld eene Verordening op de keuring van vee en vleescli en den invoer, liet vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleescli in de gemeente Alkmaar. Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.45 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Alkmaar, 15 December 1910. Aan de Dammers Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 108 en vraagstuk 25. Stand van 108. Zwart: 3, 7, 8, 9, 12, 14, 17, 19, 20, 26. Wit: 21, 23, 27, 28, 29, 30, 33, 40, 42, 48, 49. Dit probleem van H. Hoogland Jr. had een eenigs- zins bijzondere ontleding. De eerste zet van wit n.l. geeft aan zwart keus, doch een weinig moeilijke, want als zwart op 2822 van wit 19 39 slaat, volgt 22 4 van wit en de winst is verkregen. Zwart moet daarom slaan 17 39 en dan krijgen wij de volgende mooie ontleding 1. 28—22 1. 17 39 2. 40—35 2. 19 28 3. 42—37 3. 26 17 4. 29—24 4. 20 29 5. 48—43 5. 39 48 6. 30—24!! 6. 48 30 7. 35 4 en wint. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren G. Clock, D. Gerling, J. Houtkooper, te Alkmaar; S. Homan, te Wijde Wormer; H. E. Lantinga, te Haarlem. VRAAGSTUK 25. Stand: Zwart 8, 9, 10, 18, 35, 40, 42. Wit 17, 19, 26, 27, 28, 36, 44. Wit wint als volgt: 1. 36—31 1. 40 49 2. 28—23 2. 49 12 (gedw.) 3. 2&-21 3. 12 37 4. 23 5 4. 37 14 "5. 5 48 en wint. Goede oplossingen van de oplossing van probleem No. 108. De Turksche slag. De heer II. J. van den Broek te Rotterdam, secre taris van den Nationalen Dambond, heeft van bo- venstaanden slag veel studie gemaakt en bij 't schrij ven hiervan volgen wij dan ook een artikel van zijn hand. Elk dammer heeft wel eens van den slag gehoord, maar toch weten velen nog niet, wat eigenlijk onder dien slag verstaan wordt. In t damreglement staat, dat men bij 't slaan wel meermalen over hetzelfde open vak mag gaan, echter niet ten tweede male over hetzelfde stuk. Verder staat er dat steeds de meeste stukken moeten gesla gen worden. Hierop berust nu de Turksche slag, ter wijl bovendien de eigenaardigheid van den slag- met zich brengt, dat het altijd een alleenstaande schijf moet zijn, waarmede de eindslag geschiedt. De -oorspronkelijke slag, zooals deze het eerst be kend gemaakt werd, is als volgt: Zwart: 6 dammen op 8, 9, 10, 13, 14, 18. Wit: 6 schijven op 29, 33, 34, 40, 4-1, 49. V it speelt nu 4943. Zwart slaat 14 46. Nu wit 29 24. Zwart, slaat dan met den dam van 13 op 29 vier stukken (de meeste). Op 29 moet hij echter blij ven staan. Hij mag niet ten tweede, male over schijf 24. Onder den slag mag hij ook schijf 40 niet van het bord nernen. Hij neemt dus schijf 24, 40, 43 en 33 weg en wit slaat met schijf 34 naar 5, waardoor zwart verliest. 1 ilÜfl'&iÉïili Nu zette men eens den volgenden stand op het bord: Zwart 9, 12, 13, 14, dam op 3. Wit 22, 28, 29, 32, 39. Als zwart nu 12-18 speelt, zet wit 2217 en zwart moet slaan 3 23 en wit slaat 28 8. Maar dit is geen Turksche slag, omdat zwart wordt tegengehou den door een schijf van eigen kleur. Wij geven nu als vraagstuk 26 en 27 twee standen ter oplossing, die op 't vorige betrekking hebben. Voor beiden geldt: Welke Turksche zet doet wit. De volgende week geven wij de oplossingen tegelijk met de voortzetting van -dit artikel. Vraagstuk 26. Zwart 2, 6, 7, 10, 13, 19, 20, 39, 40 en dam op 1. Wit: 16, 17, 22, 28, 29, 30, 31, 38, 46, 50. Vraagstuk 27. Zwart: 1, 4, 7, 8, 12, 17 en dam op 22. Wit: 14, 15, 23, 24, 28, 32, 33, 39, 47, 49. Doch daar deze vraagstukken voor de echte liefheb bers niet veel moeit© zullen opleveren geven wij ook het gewo.ne probleem. Probleem 109 van I. WEISS. Zwart2, 4, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 20, 26. Wit: 16, 21, 27, 28, 29, 30, 34, 36, 37, 38, 40, 48. Oplossingen hiervan s. v. p. vóór of op 21 December, motto „Damrubriek". AASiKOJfDIGIJiGESf. Kalenders. De firma la Rivière en Voorhoeve te Zwolle legt zich met een alleszins verdiend succes toe óp de uitgave van kalenders. Iii de eerste plaats ontvingen we van haar „Neer- landia". Het schiid biedt een zeegezichtje van den kunstschilder Artz, goud-omrand. De bladen geven eiken dag een aardig, duidelijk kiekje van mooi-Ne- darland en van Indië, terwijl een tiental gekleurde kaarten kasteelen van Nederland doen kennen. On getwijfeld zal deze kalender veel genot verschaffen en vooral als geschenk gaarne worden ontvangen door Nederlanders in den vreemde, bij wie verscheiden kiekjes herinneringen zullen opwekken. Ook de ka lender van 1911 zal zijn weg- naar de huiskamers hier en buiten onze grenzen wel vinden. Voor 1912 wijzen wij de uitgeefster bescheidenlijk op het vele mooie dat Alkmaar en zijn rijke omgeving van duin, bosch en zee biedt, en dat we bij 1911 noode hebben gemist. Het schild van „De elf provincieën" is in mooi- blauw uitgevoerd, terwijl de elf wapens in goud zijn gedrukt. De weekbladen geven duidelijke kiekjes, terwijl het artistieke, met het praotische is vereenigd door de ruimte, welke voor aan- en opteekeningen overgelaten is. Alleraardigst lijkt ons de kinderkalender met zijn levendig, aantrekkelijk schild, zijn vriendelijke plaat jes, afwisselende teksten, vaak met paedagogische strekking, zijn natuurkundige proeven in de huiska mer, zijn prijsraadsels en een kwartettenspel. De ka lender lijkt ons bepaald een aanwinst voor de kinder kamer. Zie hier een paar teksten, willekeurig open geslagen Een gerust geweten en durf, met die twee bereikt ge veel; Wat men beloofd heeft, moet men ook doen; Slordige meisjes worden slordige vrouwen; Jongens, beschermt de meisjes, dat is flink en ridderlijk. Muschje, muschje, kijk eens hier, Lust je niet wat brood? Waarom sjilp je toch maar door Boven op de goot? Voor de eerste en de laatste kalenders zijn tegen billijke prijzen albums te verkrijgen, waarin de plaat jes kunnen worden opgeplakt, waardoor zij een blij vende waarde zullen verkrijgen. De Groningsche firma Wolters zond ons ter aan kondiging een drietal smakelijk uitgevoerde werkjes. Het eerste is de bemestingsleer van den heer J. Kok, directeur van de Rijks tuinhouwwinterschool te Veen- dam. Het is de vijfde herziene druk dat zegt ge noeg. Wij merken dus alleen maar op, dat technische en wetenschappelijke wijzigingen en aanvullingen zijn aangebracht. „De Grondverbetering", door den heer J. Z. Ten Rodengat© Marissen, directeur der Rijks tuinhouw winterschool te Meppel, isi in tweeden druk verschenen en geheel omgewerkt. Nieuw is het werkje „Enkelvoudig Landbouwhoek- houden van denzelfden schrijver. Het doel, om den lezer inzicht te geven in de alge meene beginselen van het landbouwboekhouden, zon der deze voor een bepaalde streek uit te werken of in bepaalde registers te belichamen, lijkt ons wel bereikt. Het boekje is geschikt'voor de school en voor den practischen landbouwer. Wie het bestudeert zal stel lig wel in staat wezen de formulieren naar de eischen van het eigen bedrijf in te richten en zich daardoor een goede boekhouding aan te schaffen. Van de reclame-kalenders vermelden we die van de Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij van Gebrs. Palthe. Ten einde in 't bezit te komen van mooie ontwerpen voor een wandkalender in den vorm, zooals zij reeds meer dan 25 jaar gewoon is haren klanten aan te bie den, heeft de firma voor den kalender 1911 een prijs vraag uitgeschreven, en daarop zijn 192 ontwerpen in gekomen. De jury, bestaande uit de heeren prof. Bart van Ho ve, H. A. J. Baanders, G. H. Breitner, A. M. Gorter en prof. N. van der Waaij, heeft den eersten prijs ad 300 toegekend aan het ontwerp van den heer Ton van Tast, den bekenden teekenaar. Verder werden aan nog 7 andere ontwerpen prijzen toegekend: een a 250, een a 150, een a 100 en vier a 50. Naar het ontwerp, dat den eersten prijs verwierf, werd de kalender 1911 uitgevoerd en het moet erkend, dat een interessant schild wordt aangeboden. Voor de praktijk geeft deze kalender gegevens over post, telegraaf, en over de firma Palthe (prijscouranten, filialen etc.). De Nederlandsche Tuinbouwalmanak van de firma W. E. Tjeenk Willink te Zwolle heeft zich ook weer aangemeld. Hij is samengesteld door den heer B. A. Plemper van Balen, leeraar aan de Rijks Hoogere Land- en Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen,- en den heer O. H. Claassen, Rijks Tuinbouwleeraar voor de provincie Zuidl-Holland en directeur der- Rijks Tuinbouw wintersohool twee deskundigen dus, die voor de betrouwbaarheid van de inlichtingen en mede- deelingen borg zijn. Behalve het gewone kalender- werk, bevat deze almanak tal van nuttige raadgevin gen en wetenswaardige bijzonderheden op het gebied van den tuinbouw en den handel in tuinbouwproduc ten in binnen- en buitenland, een overzicht van de ontwikkeling van den tuinbouw van 19011910, een lijst van belangrijke nationale en internationale ver- eenigingen enz. enz. Te veel om op te noemen maar voor ieder tuinbouwer op zijn tijd van belang. (Vervolg.) DIEFSTAL VAN BAGGER. J ohannes B., arbeider te Hoogkarspel, had zich schuldig gemaakt aan het- wegnemen van bagger uit een sloot, behoorende aan de ambachten van West- Friesland en Drechterland. Beklaagde was echter niet verschenen. Jan Tesebeld, rijksveldwachter te Hoogkarspel had j proces-verbaal in deze zaak opgemaakt. De eisch luidde 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. OVERTREDING WAPENWET. Laurentius T., arbeider te Lutjebroek, was door den kantonrechter te Hoorn veroordeeld tot 10 boete subs. 20 dagen hechtenis wegens het dragen van wa penen op den openbaren weg. Hij had n. 1. te Ooster- blokker een revolver bij zich gedragen. Beklaagde was van dit vonnis in hooger beroep ge komen en stond dientengevolGC 1 - bnmoi-gen voor de arrondissementsrechtbank terecht. Het hielp beklaag de niet veel, de officier eischte in hoofdzaak bevesti ging van het vonnis. BELEEDIGING. Jacob van Th., slager te Uitgeest, was in botsing- gekomen met den commies der directe belastingen, enz. Klaas van der Sluis. Toen de-ze den 30en Octo ber in zijn slagerij aanwezig was in zijn qualiteit van commies der belastingen, hoorde hij beklaagde belee- digende woorden gebruiken, die op hem bedoeld wa ren. Even later kwam beklaagde te voorschijn en zei- de „dag Klaas." Beklaagde beweert andere woorden gebezigd te hebben dan die welke de commies heeft opgevangen. De President kan hieraan evenwel geen geloof hechten en wijst beklaagde er op, dat hij al eens meer veroordeeld1 is wegens beleediging van dezen commies. De officier, die meent, dat geldboete niet geholpen heeft voor dezen beklaagde, eischt thans 1 week ge vangenisstraf tegen hem. WEDERSPANNIGHEID. Sijtse J., timmerman te Hoorn, had zich in den nacht van 16 op 17 November, toen hij zich in kenne- lijken staat van dronkenschap bevond, schuldig ge maakt aan wederspannigheid. De agent van politie te Hoorn, Machiel Bakker, hoorde beklaagde in bovengenoemden nacht te keer gaan, waarom hij hem naar het arrestantenlokaal wil de overbrengen. Beklaagde verzette zich hiertegen hevig, rukte, schopte en sloeg en greep den gummi stok van den agent vast. Eindelijk gelukte het dezen hem met behulp van den heer De Leur weg te bren gen. Beklaagde zegt dien avond in een onaangename stemming te zijn geweest, maar 2 brandewijntjes te hebben gedronken en misschien wat hardop in zich zelve te hebben gepraat. Yan het schoppen en ruk ken weet hij niets. Wegens de gepleegde wederspannigheid hoorde be klaagde 1 week gevangenisstraf tegen zich eischen. MISHANDELING. Wilhelmus M., timmerman aan den Omval' te Alk maar, was beleediging en mishandeling ten laste ge legd. Hij had n.l. den eersten November Hark Doorn, eveneens aan den Omval woonachtig, beleedigende woorden toegevoegd en een stomp gegeven. Hark Doorn, landbouwer, deelt mede, dat hij den lsten November in Alkmaar was geweest voor een rechtszaak. Na afloop van de zaak ging hij naar 't café van den heer Wortel, om zijn jas te halen. Be klaagde bevond zich ook in 't café en beleedigde ge tuige daar. Dienzelfden middag om 3 uur, toen ge tuige op den Steeweg liep, kwam beklaagde hem ach terop en voegde hem weer beleedig-ende woorden toe, roepende: „hoeveel water was er wel in je melk?" en hem ten slotte een stomp gevende. Johannes Nicolaas de Heer, werkman aan den Om val, verklaart op bovengenoemden datum met Doorn opgeloopen te hebben. Toen deze uit het café van Wortel kwam, hoorde getuige de beleedigende woor den roepen. Tetje van der Vis, huishoudster te Oudkarspel, herinnert zich den lsten November met Doorn op den Steeweg geloopen te hebben. Wilhelmus M. kwam hen achterop, riep allerlei leelijke dingen tegen Doorn en gaf hem een stomp. Doorn had hiertoe totaal geen aanleiding gegeven. De Officier had gehoopt, dat na de zitting van 1 November pais en vrede aan den Omval zou heer- schen. Helaas, hiervan bleek het tegendeel. Nauwe lijks had men 't gebouw verlaten, of 't was weer mis. Beklaagde heeft zich volgens den Officier alleronbe- hoorlijkst gedragen en Doom zeer behoorlijk; deze laatste verdient volgens Z. E. A. den eereprijs voor verdraagzaamheid, terwijl Z. E. A. tegen beklaagde eischt 2 weken gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Oene J., werkman te Bergen, had den 5den Novem ber aldaar een rijwiel weggenomen, toebehoorende aan zekeren Nieuwenhuis. Johannes van der Hark, gemeente-veldwachter te Bergen, had in deze zaak een onderzoek ingesteld en vertelt hoe hij beklaagde opgespoord had. Toen hij beklaagde daarna aanhield met zijn eigen rijwiel, bleek het dat zich hieraan reeds eenige deelen van de vermiste fiets bevonden. Aart Nieuwenhuis, persbaas aan de steenfabriek te Bergen, verklaart zich den 5den November om een uur of 6 te hebben laten scheren. Hij liet zijn fiets buiten staan. Toen hij klaar was, was de fiets ver dwenen. Beklaagde beweert de ontredderde fiets Zaterdag avond 5 November gekocht te hebben, terwijl hij de buitenband den 23sten September' van een jood uit Amsterdam had gekocht. Johannes Beekman, barbier en sigarenmaker te Bergen, verklaart op een Dinsdagmorgen in een dro ge beek achter zijn tuin het frame gevonden te heb ben, dat hij aan den veldwachter ter hand stelde. Het frame, waaraan trapper, kamrad en spatborden, lag dieht bij den achteruitgang van beklaagde's woning. Jacob Bult was op bovengenoemden avond in den scheerwinkel van Jansen, hij zag buiten voor het raam, waar de fiets stond, beklaagde staan. Jan Bakker, arbeider te Bergen, had eveneens iemand bij het raam gezien, van wien hij den indruk kreeg, dat het beklaagde was. Beklaagde houdt vol de onderdeelen van de fiets gekocht te hebben in den tijd, dat hij dien avond even tabak was gaan halen en hij een onbekende met de fietsdeelen tegenkwam.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 9