DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. 1910. WOENSDAG 21 DECEMBER, BINNEJULANdT No. 300 Honderd en twaalfde Jaargang» Nieuwjaapswenschen Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 ja nuari a.s. op dit blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis en franco. DE UITGEVERS. lu het nummer van den Oudej&ars avond, hetwelk ZATERDAG 31 DECEMBER verschijnt, zullen wederom worden opgenomen, a 25 cents a contant. DE UITGEVERS. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan <Üt kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand December 1910. Brieven, P, van Dijk, Amsterdam. Mej. A. de Bruin, A. Boerma, Utrecht. H. Visseher, Zwartsluis. T. Kostelijk, Z. -Scharwoude. Briefkaarten. G. Sant, Hoorn. H. Dekkers, Krommenie, Buitenland- L. de Geus, Londen. Gemengd nieuw*. VE«LENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKS LANDBOUWWINTERSCHOOL TE SOHAGEN. (V ervolg) Hef vpoystpl wgrd aangenompn ep de voorbereiden de maatregelen zullen door het. bestuur worden geno men, Het bestuur stelde daarna voor alinea 3 van Art. 2 van het Huishoudelijk Reglement der Vereeuiglng al dus te wijzigen: „De leden van het Bestuur hebben recht op vergoeding' van reis- en verblijfkosten, ten dienste der Vereeniging gedaan; behalve voor den secretaris, is hiervan uitgezonderd de reis naar de Algemeene Vergaderingen," welk voorstel zonder be spreking of stemming ^erd aangenpmen. Hef doqr den heer N. Best ingeleide voorstel van het bestuur tot herdruk van de brochure „Uitbetaling naar gehalte" werd met algemeene stemmen aangeno men, met het oog' op het groote nut dat de brochure voor de zuivelbereiding beoogt. Besloten werd geen afgevaardigde naar de algemee ne vergadering' te Utrecht te zenden, Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich met het voorstel van den rapporteur Hopman om» geen poging-en aan te wenden om verandering in de lesuren der Landbouwwinterschool te verkrijgen. De heer J. M. Blauwboer Kz. bracht verslag uit om trent de verleden jaar gehouden aangenome en nutti ge excursie naar Friesland, waarvoor dank werd ge zegd aan de heeren Hopman en G. Nobel, die zich zoo veel moeite hadden getroost. Pe heer G. Nobel rapporteerde daarna omtrent het onderzoek van het Gentraal Bureau uit het Neder- landsch Comité voor het aanschaffen van landbouw- benoodigdheden. Dit rapport vond zijn oorsprong ir een sinds een paar jaren bestaand meeningsverschil tusschen de heeren Best te Alkmaar en den rappor teur omtrent het Centrale Bureau. Een zeer breedvoerige discussie ontspon zich met het resultaat dat het voorstel van den heer G. Nobel, gesteund -door den heer E. Covers, om een commissie te benoemen die zich belast met het instellen van een neuwkeurig onderzoek, werd verworpen met 18 tegen 16 stemmen. De heer C. Pijper kwam bij zijn zeer breedvoerige inleiding omtrent stalinrichting' en hygiëne tot de conclusie dat er meer dan tot nog toe bij die inrich ting gezorgd moet worden voor voldoende versche lucht van gemiddelde temperatuur en vochtigheid, voor goed licht, voor een doelmatige toediening van zuiver drinkwater en van een geschikte voedergelegen heid. De heer A. D. Groneman besprak de familieteelt in de Rundveefokkerij en uitte daarbij als zijn meening dat als gronden van de vrees der familieteelt steeds worden genoemd de verzameling van de slechte eigen schappen van de dieren, doch men vergat daarbij z. i ten onrechte de opeenhooping van de goede eigen schappen. Aanhalende vele voorbeelden uit eigen omgeving- concludeerde spreker dat de familieteelt mits met in achtneming van verschillende voorwaarden den vee stapel ten goede komt. De heer Muys bedankte zijn oud-leerlingen, de hee ren C. Pijper en Groneman voor de door hen gehouden voordrachten en besprak daarna de bloedverfrissching Nax- eenige besprekingen1 werd besloten in Mei 1911 een excursie te houden naar Texel. Het bestuur werd met de voorbereidende werkzaam heden heiast. De vragenbus hield de vraag in: welk belang kent de vergadering toe aan de diensten van een veeteelt consulent in Noord-Holland. De heer N. Best meende dat op deze vraag niet ver der kan worden ingegaan dan nadat definitief de werkkring etc. van een dusdanig ambtenaar moeten zijn vastgesteld. De voorzitter bepleitte de noodzakelijkheid van de aanstelling van den veeteeltconsulent, ook de heer G. Nobel was deze meening toegedaan. De heer Trapman achtte het noodig deze vraag se rieus onder de oogen te zien, en in een volgende ver gadering- haar definitief te behandelen. De vergadering besloot in dien zin; de leden zal bij ^circulaire hunne meening worden gevraagd, welke meeningen door het Bestuur in een rapport zullen worden samengevoegd. De tweede vraag luiddeis het niet gewenscht in het belang van de landbouw het op groote schaal doo- den van pluvieren te voorkomen. De heer de Gier, erkennende de nuttigheid der plu vieren, verwees naar de in behandeling zijnde wet op de bescherming van dieren. Welke schapen geven de beste financiëele uitkom sten en hoe? was de derde vraag. Deze werd beant woord met een verwijzing naar de rapporten der com missie uit de Vereeniging Hollands Noorderkwartier. De heer E. "Govers verwees naar de werking der onlangs opgerichte schapenfokvereeniging. De heer Groneman gaf in overweging niet te veel waarde te hechten aan de uitkomsten der proefnemin gen van Holl. Noorderkwartier. De volgende vraag luidde: zijn er proeven te ne men, of het geslacht van het te verwachten kalf be paald kan worden? Na eenige besprekingen werd besloten, hier niet verder op in te gaan, den leden verzoekende, de on dervindingen die omtrent deze zaak in de praktijk mochten worden opgedaan te zijner tijd ter kennis van de vergadering te brengen, Nadat nog een paar vragen waren behandeld, werd de vergadering' op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEEFOK- VEREENIGINGEN IN N. II. Bovengenoemde Bond hield onder leiding van den heer J. B. Wilkep te N. Niedorp Maandag in „de Witte Engej" te Hoorn zijn 14e algemeene vergade ring, De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, hoe de Bond ondanks verschillende moeielijkheden een krachtige organisatie is geworden, getuigende van le venslust en actie. Ook constateerde hij met genoe gen, dat de richting, waarin de foltvereenigingen wer ken meer en meer waardeering ontmoet en gunstig wordt beoordeeld. Met een opwekking tot onderlinge samenwerking werd de vergadering geopend. Ingekomen was een schrijven van de vereeniging' voor fokveedagen, waarin werd voorgesteld, om aan het bestuur als adviseerend lid toe te voegen den Bondsvoorzitter. Op voorstel van het bestuur wordt aldus besloten. Medegedeeld werd, dat op de subsidie-aanvrage bij de Regeering van 700 voor betere controle, afwij zend is beschikt en dat het Centraal register, waarin to.t heden 4230 dieren zijn ingeschreven, in Januari of Februari zal verschijnen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van het bestuur inzake de op te richten Onderlinge Stieren verzekering (inleider de heer P. Stapel 'Oz. te Hoog- karspel), waarbij een uitvoerige toelichting werd ge geven. Het doel is dat de dieren die verzekerd worden, stieren zijn in gebruik bij leden van de aangesloten fokvereenigingen. De stieren worden verzekerd: ten eerste tegen ver lies door sterfte en ten tweede wanneer het dier op advies van een gediplomeerd veearts, wiens hulp tij dig is ingeroepen, aan een ongeneeslijke ziekte lij dend, moet worden afgemaakt. (Uitgesloten blijven hiervan dieren, die kwaadaardig worden.) De maximum-verzekering wordt op 700 gulden ge steld. Voor administratie-kosten enz. wordt 15 cents per 100 verzekerd bedrag betaald. Voor de polis wordt 50 cents berekend. Een reserve-kas wordt gesticht tot een maximum van 1000, te vormen door de verzekerden, door bij dragen van 1 van- het verzekerd bedrag, wanneer geen omslag behoeft geheven te worden voor geleden schade. De reserve wordt aangesproken wanneer de omslag- hooger wordt dan 3 Aan het eind van ieder halfjaar worden de totale geleden schade en andere daaruit voortvloeiende kos ten over de verzekerden omgeslagen en van deze ge ïnd. Nadat door verschillende afgevaardigden enkele on- derdeelen zijn besproken, stelde de voorzitter voor, eerst in beginsel uit te maken of men zal overgaan tot de oprichting van een stierenverzekering. Besloot men in dien geest, dan kon een commissie worden be uoemd om in overleg met het bestuur nadere bijzon derheden vast te stellen, om op de voorjaarsvergade ring met nadere voorstellen te komen. Hierna besloot men met 13 tegen 7 stemmen en 3 in blanco tot oprichting over te gaan, waarin tot com missieleden werden benoemd de heeren: H. J. Avis (Midwoud), R. Visser Lz. (Berkhout) en K. Kuiper (Wognum.) Hierna werd door den voorzitter ingeleid het be stuursvoorstel om met een collectie vee uit de fok vereenigingen deel te nemen aan de van 23 tot 27 Ju li 1911 te Amersfoort te houden landbouwtentoon stelling, vanwege het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht, ter gèlegenheid van het 70- jarig bestaan van genoemd Genootschap. Het bestuur ziet in de deelname een goede reclame vooral in de provincie Utrecht, dat nog een belangrijk afzetge bied voor de fokkers kan zijn. Het voorstel werd na eenige besprekingen bij ac clamatie aangenomen. In plaats van den heer J. B. Wilken (niet herkies baar) werd tót voorzitter gekozen de heer P. Stapel Cz. te IToogkarspel. De heer W. C. Duin te Wogmeer bedankte als lid van de commissie voor den Coöp. aankoop. Men be sloot de vacature niet aan te vullen. De begrooting over het dienstjaar 1911 werd vastge steld tot een bedrag van 350. Na de pauze werd in behandeling genomen het voor stel der afd. Berkhout waaraan urgentie werd ver leend van den volgenden inhoud: Naar aanleiding der gevoerde discussiën over „fiat- teeren melkstaten" in de door het bestuur van de afd. N. II. van het Ned. Rundveestamboek in October j. 1. te Hoorn gehouden vergadering, verzoeke de Prov. Bond van Rundveefokvereen. in N. LI. aan de Prov. Comm. tot bevordering van veefokkerij, de controle op de werkzaamheden der verschillende Fokvereenigingen zóó te doen worden, dat aan iedereen de volmaakte melkstaten, afkomst, enz. worde gegeven. De heer Avis het voorstel Berkhout besprekende, stelde een motie voor die zou kunnen leiden tot op lossing der zaak. Verschillende besprekingen werden hierover gehouden, waaraan werd1 deelgenomen dooi de heeren Huynink (Twisk), C. Nobel (Schagen) en Wij denes. Het resultaat was, dat de heeren Nobel en Avis een gewijzigde motie voorstelden, luidende De alg. vergad. enz. gehoord de besprekingen be treffende het door de afd. Berkhout ingediende voor stel, oordeelende dat aan de betrouwbaarheid van melkstaten en afstammingsbewijzen niet mag worden getwijfeld, besluit aan de Prov. Comm. te verzoeken deze bescheiden te doen voorzien van de handteeke- ning van haar inspecteur, als de comm. geen reden heeft aan de betrouwbaarheid van de controle der be treffende vereen, te twijfelen. Deze motie werd met algemeene stemmen aangeno- 3n. Bij de rondvraag zeide de voorzitter dat het bestuur voornemens is aan de reg. voor den Bond gunstige bepalingen te verzoeken inzake het Kon. Besl. betref fende de bestrijding der tuberculose. De heer R. Visser Lz. dankte het bestuur voor het initiatief en de heer Duin wekte allen op voor de ge zondheid van het vee krachtig op te treden, opdat een maal van het N. H. vee zal worden erkend, dat het tuberkelvrij is. Nadat de heer Visser, N. Niedorp, nog eenige me dedelingen had gedaan over het goede werken der vereeniging en de hoer Jongejans den voorzitter had bedankt voor zijn leiding, volgde sluiting. kiezingen voor leden van den Gemeenteraad, waarbij zoowat alle 150 kiezers als één man opkwamen. Dat de jubilaris nog lang lid van den raad en wet houder der gemeente moge blijven, wasnatuurlijk de eerst uitgesproken maar ook de laatst uitgebrachte wensch die op dezen avond van ganscher harte hem werd gebracht. UIT DE RIJP. Maandag-namiddag gebeurde hier een vrij ernstig ongeval. De bijna 70-jarige opperman Rens Spaar- man, in dienst van den heer Scheepbouwer, bezig zijn de met het herstellen van het dak bij den heer Wit, had het ongeluk van den ladder af te tuimelen, waar door hij een paar vrij diepe hoofdwonden en een schouderontwrichting bekwam. De wijkzuster was spoedig' ter plaatse, teneinde het eerste verband te leggen. Den heer van Soest, werkzaam bij de gasfabriek alhier, overkwam hedenmorgen een dergelijk ongeval. Een bak of kist viel juist naar beneden, toen hij een ladder beklom, en trof hem tegen de borst, zoodat hij achterover sloeg en met een gebroken been moest worden weggedragen. UIT OUDORP. De hr. J. Bijman herdacht Maandag den dag, waarop hij 40 jaar geleden geïnstalleerd werd tot lid van den Raad dezer gemeente. Zijne medeleden meenden de zen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan, en hij werd uitgenoodigd om 's avonds te 6 ure in het raadhuis tegenwoordig te zijn, alwaar hij dooi' den voorzitter, den heer G. Bos Wz.,. hartelijk werd gefe liciteerd met zijn jubilé .,40 jaar onafgebroken raadslid te zijn, is zoowel een voorrecht aan u geschon ken als het een groote reden is voor de gemeente om u dankbaar te zijn voor hetgeen ge in haar belang hebt verricht," aldus ving de burgemeester zijne ge- lukwensch aan, die het getuigenis gaf van hooge waardeering zoowel van het in dat tijdperk door den heer Bijman verrichtte, als van de vriendschappelijke samenwerking tusschen hem en de overige raadsleden. Een aardig souvenir werd den jubilaris overhan digd, namelijk een fotografie waarop het geheele ge meentebestuur in beeld voorkwam. Tot groote ver wondering van den jubilaris kwam z ij n e beeltenis er ook op voor en het was hem aanvankelijk onbegrij pelijk hoe of 't den heer Van der Aa mogelijk is ge weest hem zonder zijn medeweten er tusschen te plak ken. Ja, de heer v. d. Aa kan alles, óók dat. De lieer Bijman dankte den voorzitter en de raads leden voor dit mooie geschenk, waarop hij zeer veel prijs stelde en dat voor hem steeds een aangename ge dachte zou nalaten aan zijn feest en aan zijn vrienden die het hem vereerden. Nog een prettig uurtje werd samen doorgebracht, waarbij nog werd gereleveerd dat de heer Bijman op 23 Nov. 1870 werd gekomen met 10 van de 15 uitge brachte stemmen en dat er toen slechts 41 kiesgerech tigden waren. Een groot verschil met de laatste ver- Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur! Mag ik door middel van Uw geëerd blad de aan dacht van Alkmaars burgerij nog eens vestigen op de aanstaande nieuwjaarswenschen. Evenals alle jaren zullen zeker ook nu weer velen gebruik maken van de hun geboden gelegenheid hunne gelukwenschen voor het nieuwe jaar door eene adver tentie aan hunne medeburgers te doen geworden. En ik vrees, dat evenals alle jaren velen dat zullen doen door een p. f. onder hunne naamkaartjes. Maar, mijnheer de Redacteur, zou het niet evengoed en beter zijn, indien dat gebeurde door een m. g. wat met goed Hollandsche woorden en goed Hollandsche gedachten wil zeggen: met gelukwenschen. Geluk wenschen we immers onze vrienden en hoe goed klinken dus deze Hollandsche woorden* daarvoor. Ik ben er van overtuigd, dat velen het met mij eens zullen zijn, maar dat het p. f. eenvoudig een gewoonte is geworden, om niet te zeggen een slechte gewoonte. Laten we hopen dat met den ingang van een nieuw jaar ook velen de nieuwe gewoonte van gelukwenschen in onze schoone Hollandsche taal zullen aannemen. U dankend mijnheer de Redacteur voor de verleen de plaatsruimte teeken ik Uwe dienstwillige D. BOGAERT— DE STüRLER DE FRTENISBERG, le secretaresse van de afd. Alkmaar en Omstreken van 't Algemeen Nederlandsch Verbond. Mijnheer de Redacteur! Met een enkel woord dienen wij te antwoorden op het stukje van den heer Pastoor in uw Donderdag- nummer. Wij behoeven uw verslaggever niet in be scherming' te nemen voor een onjuistheid want iedereen die het bewuste verslag in het Maandag avondnummer las, zal begrepen hebben, dat in die vergadering alleen maar enkele ronde sommen zijn genoemd, zoodat uw verslaggever ook geen andere kon noemen. Het is ons daarom niet duidelijk, waarom de heer Pastoor zoo haastig naar de pen greep. Als ijveraav voor eene tweede veiling, dus thans geheel buiten de vereeniging staande, kan hij zeer goed weten, dat wü diezelfde cijfers die hij gaf uit de boeken der vereeni ging evengoed hadden kunnen geven. Wij willen even wel wel zeggen waarom wij dit' niet doen. Niet wat het marktgeld betreft maar wèl wat de cijfers die de heer Pastoor onder den omzet gaf of verstaat zijn__wij voor ons zoo zeker niet of dit de werkelijke althans zuivere omzetcijfers zijn. Wij zullen niet in beschouwingen treden, doch hoe concientieus en accu raat de heer Pastoor van April 1904 tot Mei 1910 de boekhouding ook waarnam, men mag van ons niet ver langen dat door eén gebrekkige wel wat primitieve in richting aan die geheele boekhouding, die waarde wordt gehecht, als de heer Pastoor dat wel zou wen schen. Het Bestuur van de Tuinbouw- en Ilandelsvereeniging „Algemeen Belang." Alkmaar, 16 Dee. 1910. Geachte Redactie Vergun mij een plaatsje in uw alopi gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Met genoegen, ik mag wel zeggen met vreugde, las ik in uw blad de advertentie van het R. _K. Bakkers- gilde, waarin deze patroons aan het publiek bekend maakten, dat er bij hen in de Kerstdagen niet zal worden gewerkt, en bijgevolg geen brood zal worden bezorgd, hetgeen voor ons zooveel wil zeggen, dat ook wij ons Kerstfeest naar behooren kunnen vieren. Daarvoor onzen hartelijken dank. Hieruit blijkt nu weer eens duidelijk dat er met een organisatie veel goeds tot stand te brengen is. (Maar) en dat mag wel tusschen twee haakjes, nu zijn er nog zooveel patroons die helaas niet georganiseerd zijn, en omtrent het al of niet werken in de Kerstdagen nog geen beslissing genomen hebben. Nu vragen wij beleefd, zouden ook zij niet genegen zijn hierin mede te werken, opdat ook zij en hun gezellen van een paar vrije Kerstdagen kunnen genieten? Want waurlijk, met vrije dagen wórden wij, bakkers ook niet verwend, en waar zich nu de gelegenheid voordoet, om aan dat te kort eenigszins tegemoet te komen, meenen wij van uwe medewerking verzekerd te mogen zijn. Wij hopen dan ook dat gij deze gelegenheid met beide handen zult aangrijpen, want het kan niet anders dan de goede verstandhouding tusschen patroon en gezel bevorde ren, hetgeen ook ons aller wensch is. Hopende dat dit schrijven mag beantwoorden aan zijn doel en tegoed mag komen aan leden onzer vereeniging, werkzaam bij niet georganiseerde patroons. De redactie dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik mij CHR. DE GOEDE, Secr. der afd. Alkmaar van den Bond van Ghr. Bakkersgezellen in Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 5