¥Wtë¥la n d. STADSNIEUWS. MARKTAANVOER EN VERZENDING. kapitein en le stuurman, met den trein van 1 uur 2< naar Antwerpen vetrokken. Honderden bewogen zich den ganschen dag op den Boulevard. Van het wrak is# echter niets te zien dan het topje van den mast. ONTVLUCHT. Uit het ziekenhuis te NorAhorn wordt sedert een paar dagen vermist de tuinman Heghuis, uit Ootmar- sum. Hij was niet goed bij kennis. eertig personen hebben te vergeefs naar hem gezocht. ONDERSCHEIDINGEN. De Italiaansche regeering heeft een groot aantal medailles toegekend aan Terschellingsche visschers, ter belooning van hun werk bij de redding van schip breukelingen van een Ttaliaansch schip op de kust van Terschelling. EEN ONTROUWE WERKVROUW. In een confectiemagazijn te Leiden was reeds jaren dezelfde werkster in dienst en haaar werd het noodige vertrouwen geschonken. Door toevallige omstandig heden kwam dezer dagen haar eerlijkheid in verden king. en uit een nader onderzoek door de politie bleek, dat zij uit het magazijn sedert jaren nieuwe kleeding- stukken heeft ontvreemd. Voor eenige honderden guldens werd alles in de verschillende banken van lee ning in beslag' genomen. DE STORM. Door den harden wind uit het west-zuidwesten, heeft het Zaterdagnacht op de Maas te Rotterdam erg ge spookt. Het binnenkomende stoomschip „Belgravia" geraakte nabij de Schiehaven op drift en kwam in botsing met eenige lichtersehepen, de lichter Lucretia, de N. A. S. M. 3, William Egan en Aurora, al welke schépen min of meer averij bekwamen en lek spron gen, zoodat stoompompen te hulp moesten komen. Van het rijnschip Mannheim 70 woei bij het verla ten van de Koningshaven de schippersknecht over boord en kon door den sterken vloed niet meer gered worden. De wachtman van het stoomschip Uranium, liggen de in de Katendrechtsehe haven, rapporteerde Zater dagnacht een plons gehoord te hebben in de haven, terwijl de donkeyman II. Kunze van het schip vermist wordt. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd de vorige week nog aangevoerd 44,900 bloemkoolen, 81,200 roodekoolen, 65,700 gelekoolen, 41,500 witte- koolen, 52 balen wortelen, 605 balen roodekool, 1107 balen uien en 1600 bieten. Van de laadplaats werden in die week verzonden 59 wagonladingen groenten. Deze week weinig verzending, een telken jaren terug- keerend verschijnsel tegen de Kerstdagen. UIT OUDE NIEDORP. Op de eerste Kerstdag gaf de rederijkerskamer „Mo lière" alhier, in het lokaal van den heer A. Mijts te Verlaat, voor een talrijk opgekomen publiek, een open bare uitvoering. Opgevoerd werd „aan Flarden", in vier bedrijven, door Top Naeff. Tot nastukje werd gegeven, „O die malle oom van Ginkel", blijspel in één bedrijf, door Daan van der Duin. Zoowel het eerste als het tweede stuk werd heel goed opgevoerd, een aandachtig gehoor en een daverend applaus was dan ook hun loon. Een gezellig bal volgde. UIT SCHAGEN. In den nacht van 24 op 25 December ontstond er door onbekende oorzaak brand op den zolder van het arbeiderswoonhuis van den handelaar T., eigendom van den heer Gouwenberg, in de Nieuwstraat alhier. De drie woningen, waaruit het perceel bestaat, werden alle door het vuur aangetast en branden zoo goed als geheel uit. Slechts weinig werd gered, terwijl het ver zekerde laag geassureerd was. De spoedig aanwezige brandweer wist verderen voort gang van den brand te stuiten en gelukkig de vele helende perceelen te behouden. UIT OTERLEEK. Gisteravond prijkte de Kerstboom in het kerkge bouw en met van vreugde en goede verwachting glan zende oogjes, omringde hem de jeugd, die luisterde naar het boeiend verhaal van ds. van Meurs. Ook zij namen een werkzaam dteel aan de verhooging der ge zelligheid door het zingen van eenige tweestemmige liederen en een koor van twintig meisjes g'af nog eeni ge schoone zangen ten beste. Nadat oog en hart waren tevreden gesteld en ook een verkwikking was aangeboden in den vorm van chocolademelk, sinaasappelen en koekjes, werden de geschenken uitgereikt, die deck keer degelijk konden zijn, daar de bewoners van het doTp een aardig som metje hadden bijeengebracht, om de commissie finan- t.iëel te steunen, waarbij1 de diakonie nog het hare voegde. Allen, oud en jong, waren over alles zeer te vreden en na 't zingen van Gez. 96 sprak ds. v. Meurs het slotwoord, waarop dit feest, dat-nog lang in herin nering zal blijven, was geëindigd. UIT KOEDIJK. Voor een talrijk opgekomen publiek gaf de Rederij kerskamer „de Roos" gisterenavond een openbare uit voering in het café van den heer A. Bak alhier. Opge voerd werd „De Zonden der Ouders," tooneelspel in drie bedrijven van A. Hamburger. De vertolking er van door de medewerkende dames- en heerenleden weergegeven, was zeer goed. Na de pauze werd als nastukje opgevoerd „De eer ste ltusles van den nieuwen Onder-wijzer" door D. Es- kens Jbzn. Ook dit stukje kwam goed tot zijn recht en het bracht, de lachspieren dikwijls in beweging. Het publiek heeft genoten, en de rederijkerskamer „De Roos", heeft haar naam weer ten volle gehand haafd. Een gezellig bal besloot dezen zóó echt gezelligen en genotvollen avond. UIT SCHERMERHORN. Bij kon. besluit van 23 dezeT is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Tege- len de heer P. E. W. Kok, ontvanger derzelfde midde len alhier. EEN VROEG VOORJAAR? Te Winschoten heeft men Zaterdag bij 't gerechts gebouw reeds een dertigtal spreeuwen gezien. KORTE BERICHTEN. Door een bediende van een vennootschap te 's-Gravenhage is Vrijdagochtend een zwart gelakte portefeuille verloren, inhoudende verschillende bank biljetten tot een bedrag van 3200. Een heer, Vrijdagavond op de Statenlaan in dén Haag wandelende in gezelschap van een dame, werd door een ander manspersoon beleedigd. Om dezen persoon vrees aan te jagen loste eerstgenoemde daar op eenige schoten met los kruit uit een revolver op hem. Oorzaak van een en ander moet zijn een lief- desgeschi edenis. Te Vuren bij Goreurn heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Schipper Versluis, uit Werkendam, was aan het laveeren. Plotseling ging de fokkemast over, zoodat de schipper met zijn vrouw en 14-jarig' doch tertje ovei-boord werden geworpen. .Het kind ver dronk. SABOTAGE. Te Enkhuizen was door de bakkersgezellen besloten op Tweeden Kerstdag niet te werken. Eenige pa troons, w.o. een groote patroon, besloten aan dat ver zoek geen gevolg te geven. Gistermorgen bleek, dat het brood in eenige karren door petroleum bedorven was. Men had gisteravond nog geen spoor van de da ders gevonden. VREDE OP AARDE. Vanwege de afdeeling Alkmaar der vrij anarchis- ten-vereeniging, werd den eersten Kerstdag in Dili- gentia eene openbare vergadering gehouden, waarin bovenstaand onderwerp werd behandeld. Na opening der vergadering met het eeremonieele welkom, gaf de voorzitter, de heer Lebbink, het woord aan de sprekers, de heeren A. Z. van den Bergh en F. J. Domela Nieuwenhuis. De heer van den Bergh wees bij den aanvang zijner rede op de mijstieke wijze waarop de geboorte van Christus in de Evangelieën wordt voorgesteld en hij kon daarom niet gelooven dat die mystieke geboorte de menschheid' zou verlossen. De punten van overeenkomst in de dagen van wel eer en van thans schetsende, wees hij op Jezus als re- volutionnair, die den strijd aanbond tegen leugen en bedrog. Jezus bekampte het geweld, Jezus die uit' het pro letariaat was voortgekomen1! streed den strijd des le vens met het proletariaat, Breedvoerig werd door spr. geschetst het leven van Jezus als mensch, waaruit volkomen bleek, dat er verandering moest komen in de toen heerschende maatschappelijke toestanden, welke strijd thans op denzelfden grondslag gevoerd wordt door de voorgan- gers in de beweging ter verbetering in de maatschap- PV i Jezus streed tegen de rijken, wij, zoo zeide spr., strijden tegen het kapitalisme. Ook toen was men er van ovex-tuigd dat al was Je zus met zijn proletariaats-ideeën er eenmaal niet meer, zijn denkbeelden zullep blijven doorleven, en deze omstandigheid treft men ook pu aan, deze over tuiging gaf Jezus kracht tot strijden ep geeft ook kracht aan de voormannen van de tegenwoordige ar beidersbeweging. Jezus stierf door zijn overtuiging, men ziet dit ook nu, zoowel in Frankrijk als in Japan. De Christenheid viert het Kerstfeest, overal wordt gezongen „Vrede op aarde," terwijl duizenden kommer en gebrek leiden, terwijl loonarbeiders hun geestelijk leven niet kunnen ontplooien zooals zij willen. „Vrede op aarde," zoo vervolgde de spr., zingt het jolig Christendom dat ons land regeert, maar 40 millioen aanvraagt voor kust verdediging, dienstweigeraars gevangen houdt, omdat zij den broedermoord weigeren. 't Christendom van den tegenwoordigen tijd1 schet ste spr. als huichelarij, die beoogt het verkrijgen van een baantje aan de staatsruif, de antithese werd breed voerig ontmaskerd. Kortom, er kan geen vrede heer- schen onder 't tegenwoordige systeem^; wij willen geen vrede, zoo zeide spr., zoolang wij gebukt gaan onder de wreede kapitalistische ideeën van thans, wij willen de voetsporen drukken van Jezus om den wereldvrede te vex-krijgen, wij zijn de bevorderaars van de propa ganda voor den wereldvrede; wij strijden voor gelijk heid, vrijheid en broeder:#;hap, meer dan menig Chris ten indei-daad doet. Zeer verheugde spreker zich erover dat de oogen der Christen-arbeiders open gaan, hij wees er op dat ook zij werden opgezogen, slechts in de kerk zijn zij met de patroons één, doch daarbuiten staan zij verre van hen. Een internationale organisatie zal den strijd ster ker maken; den weg bereiden naar een leven waarin het Kerstlied een waarheid zal zijn zoowel als het nu een lexxgen is, alleen als er waarheid is en harmonie, dan zal het „Vrede op aarde" een waar woord zijn.- (Applaus). De heer Domela Nieuwenhuis zeide: door nauwe banden zijn wij aan de natuur verbonden, vandaar dat de mensch immer veel voor de natuur gevoelt. De na tuurdienst is de meest begrijpelijke diexxst die er op de wereld bestaat, waarvan onder aanhaling van de zon en andere elementen voorbeelden werden aangehaald, z. i. is do dienst aan het Christendom en het Joden dom niet zoo goed als de dienst aan de natuur, van daar dat de ouden van dagen feesten wijden aan de natuur. Het Kerstfeest is volgens spr. een Heidensch na- tuurfeest, eigenaardig" is het' ook dat al de trekken in het tegenwoordig Christendonx gevonden wordende, ook in den toenmaligen tijd werden aangetroffen. Een nadere beschouwing vaxx het Kerstfeest, vooi'al in verband met het Duitsche Weihnachten, werd ge geven. Men gebruikte 2 methoden om Christenen te maken, n.l. doopen of dooden, en de wijze waarop de priesters onder het motief „Christus is het licht der wereld" de oude natuurfeesten afschaften en daar voor het Christenfeest instelden. Zoo is bijv. in 354 het zonnefeest veranderd in een Christenfeest en dit kon gemakkelijk omdat men den juisten datum van de geboorte niet wist, ja zelfs niet wist of Christus wel was geboi'en. Wanneer het Kestfeest ergens werd gevierd, zou het spr. xxiet verwonderen wanneer gevraagd werd: „wat viert gij?" „Vrede op aarde, In menschen is welbehagen", in vex-band hiermede komt het spr. voor, dat er nooit meer huichelarij wordt getoond] dan daarmede, omdat er aan alle kanten oorlog is, of oorlog schijnt te ko men; ter staving dezer bewering haalde spr. de bedra gen voor de oorlogsbegrooting der laatste jaren aan: Een ieder doet nog mee aan deze huichelarij, er wordt geprotesteerd zoo o. a. door de dienstweige raars, dio z. i. meer aan den wereldvrede hebben ge daan dan ieder ander, wie ook, en daarom, wijzende op de gevangenschap van Koning, die zijn Kerstfeest en Oudejaarsavond in den kerker doorbreixgt, moet men den dominee die het „Vrede op aarde" verkondigt, op deze gruweltoestanden wijzen, doch deed men dit, men zou gestraft worden, omdat men niet mee huichelde. Niet „Vrede op aarde", maar „Vreten op aarde", zoo zeide spr., moet het zijn. Een ieder moest zich kunnen voe'den en dat kan niet, men zoekt geen vre de, maar in kleinen kring strijdt men door wissels en proeessen e. d. Men huichelt en dat mag niet. Wel wordt er een strijd gevoerd om het bestaan, maar deze mag niet verkeeren in een strijd tegeix het bestaan zooals de menschen, in tegenstrijdigheid met de dieren, het maken. Als een groote huichelarij haal de spr. de woorden van Malt.us aaxx, waarin deze vex-- klaart dat de mensch die buiten zijn schuld geboren wordt, geen plaats heeft op de wereld, en bracht daar mee in herinnering diens woorden als dominee ge sproken. De vraag: voor wie moet er dan plaats zijn op de aarde, voor hem die werkt of voor hem die niets doet, werd door spr, ten bate van de eerstgenoemde beant woord. Aanhalende de woorden van Darwin, Zeide spr. dat de strijd moet leidexi tot samenwerking, tot welvaart en bloei der maatschappij. Vrede kan er heerschen wanneer de menschen hun redeix volgen en dat kan, maar erkend zal moeten worden dat ditoin de tegenwoordige maatschappij niet wel mogelijk is, en daarom moet daarin verandering worden gebracht. De natuur is volgens spr. kwistig genoeg om in alle behoeften te voorzien, xnocht dit niet zoo zijn, dan zijn er xxxiddelen genoeg om dit zoo- te maken. Een groote afwijking van de Tede en van de liefde is, dat de een alles heeft en de ander gebrek lijdt, zij die de liefde, verkondigen moeten tot de verandering dezer toestandeix meewerken, en dit doen zij niet, en omdat zij het niet doen, zxxllen en willen wij het doen, de armenzorg van gemeente en- kerk zijn er niet toe in staat. Dit is te betreuren, zeide spr., maar xxog meer te betreui-en is het dat de philantropie nog moet bestaan omdat het z. i. is: „Stelen in 't groot, en teruggeven in 't klein." Wij willen geen pbllantpopie, doch hebben die ook niet noodig, indien de maatschappij zoo is ingericht, dat ieder het zijne krijgt. Treurig is het dat er nog velen, niettegenstaande hunne armoedige toestanden, zoo tevreden zijn, welke tevredenheid bevorderd wordt door godsdienst of dooy drank, Wij, zoo vervolgde spr., brengen een blijde bood schap aan die tienduizenden, die na hard werken naar huis gaan met een karig loon en die boodschap zal aangenomen worden, indien de huichelarij in den godsdienst wordt opgeheven door de waarheid. De godsdienst heeft geen heil kunnen bieden aan die treurige toestanden, daarom kan deze wel aan den kapstok worden gehangen. De wereld is oud en verbrokkeld, maar er staat een andere wereld op, en ter bevordering van deze nieuwe wereld is noodig een leven in een gezonde maatschap pij, waarin wij op stoffelijk zedelijk gebied kunnen krijgen wat wh noodig hebben. En eenmaal zal die tijd komen. Schetsende dp tij den der Saturnaliën, wees hij ex> op, dat die tijden niét gevolgd moeten worden onjdat zij leefden op de kraclxt van het verleden, wij moeten leven met het oog op de toekomst, Daarvoor moeten wij werken en strijden, en is lij den onvermijdelijk, onxdat de vijand groot en sterk is, Die strijd zal overwonnen worden, wanneer wij geen verlossing verwachten van boven noch van onder, maar wij moeten ons zelf verlossen, opdat wij kunnen deelen in dit wat voor ieder is weggelegd. (Applaus.) I)e vergadering werd daanxa met een woord van dank aan dé sprekers pn aan het vrij talrijke publiek voor de betoonde belangstelling gesloten. GESLAAGD. Voor het tweede gedeelte van het practisch apothe kers-examen slaagde te Utrecht mejxxffrouw A. Bos, alhier. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. Men verzoekt ons te melden dat het Badhuis op den Oudejaarsdag om 5 uur gesloten zal zijp, op Vrijdag 30 December is het echter tot des avonds 10 uur ge opend. In da week van 19 tot 24 December zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen83 kuipbaden, 92 regenbaden le klas, 163 regenbaden 2e klas, te zamen 338 baden. KUNST NA STUDIE. Meende mexx dat de nog jeugdige vereeniging „Kunst na Studie" te veel hooi op haar vork had geladen door op 2 achtereenvolgende avonden 2 ver schillende stukken op te voeren, te meer daar ver schillende dames en heeren bij deze uitvoering voor het eerst de planken betraden, het tegendeel is ge bleken. De opvoering van het Zedelijk Bewustzijn, spel van de moraal van Alb. van Waasdijk op Zondag, zoowel als het tooneelspel „Haar Thuis" van Herman Suder- mann op Maandag deed deze gedachte toch in alle deelen logenstraffen. Wel waren er eixkele kleine opmerkingen te maken, het spel van den een was wel wat meer dan van den ander, maar het leverde volkomen het bewijs dat er ge werkt, gestudeerd is, voordat men zich waagde aande zoo even voor een liefhebberij tooneelvereeniging, genoem de ondernemingKunst na Studie heeft een paar ge zellige avonden bezorgd, die voor zooveel de eerste betreft, beter bezocht had kunnen zijn. Jammer is het dat er steeds maar bezwaren schijnen te blijveix bestaan om op tijd te beginnen, jammer is het ook dat de inhoud van het spel door het publiek zoo weinig wordt begrepen en een akelig gelach geheel misplaatst de meest schoone oogenblikken voor het weinige publiek verloren doet gaan en daarenboven het werk der spelers zeer bemoeielijkt. VOETBAL. Op den eersten Kerstdag speelde een Holland com binatie tegen W. F. C. (een elftal uit de Zaanstreek) en wist door goed spel vaix haar zwakke tegenpartij met 8—1 te winnen. Op den tweeden dag speelde zij tegen „De Vinken" (een combinatie van spelers uit Beverwijk en Haarlem) en won met dexx niet veel voorkomenden uitslag 133. HET VRIJE TOONEEL. De beide Kerstdagen voerde „Het Vrije Tooneel" het tooneelspel „Drie leveixs om een", spel in 5 bedrij- van van den heer G. Rijndei's, op, den eersten dag voor een geheel gevulde «zaal, de tweede voor een drie honderdtal bezoekers. Het stuk speelt in onzen tijd in een visschersplaats- je, voorheen zelden door een vi'eemdeling bezocht. Een stadsfatje huurt om herstel van- gezondheid een paar kamers in de dorpspastorie en voor het- daaxwoor te ontvangen geld, wil de dominé in den winter de armen steunen. Het fatje verveelt zich, maakt het kamermeisje, dat met een. eenvoudige visschersjongen omgang heeft het hoofd op hol exx brengt haar ten val. Haar aanstaande is hierdoor zoo verbolgen op den verleider, dat hij zich voorxxeemt hem te. déoden. Dit mislukt lxem, doch door den schrik, valt zijn oude moeder dood, waardoor hij zelf krankzinnig wordt. Na eenige jaren verblijf in een slechte omgeving, keert het gevallen meisje, om vergeving van haar broer te krijgen, in het dorp terug, waarna zij zich verdrinkt. Het spel van Bart, de broeder van Jans (het geval len meisje) was goed, ook dat van de dominé, hoewel deze er iets te oud uitzag. Daatje, de huishoudster van dominé, was sommige oogenblikken heel goed. Het spel van Pau, de vrijer, had vooral in het derde bedrijf heel wat beter moeten zijn. De jaloerschheid en 't verwijt kwam zóó niet tot zijn recht. Van dat tooneel had veel gemaakt kun nen worden. Jans gaf èn met den fat èn met haar broer heel goed' spel. De moeder van Pau, anders zoo goed, voldeed thans minder. Het tooneel was goed verzorgd. KERSTMATINéE. Van welwillende zijde meldjt men ons: Den tweeden Kerstdag werd in de Harmonie ee;.i matinee gegeven door de dames Mariette de Vita (viool) en Josephine v. d. Vies (sopraan) en de hee ren Arxxoldr de Vita (piano) en Jacq. van Hoven(de- clamatie). Zooals wel te verwachten was, kwam er slechts weinig publiek (er waren een 25 a 30 men- schen) hetgeen echter niet verhinderde, dat er met een toewijding is gespeeld en gezongen een volle zaal waardig. Mej. de ita is een violiste van geen geringe be kwaamheid. Zuivere intonatie, temperamentvolle voordracht, correcte en mooie streek, dit alles deden de door haar uitgevoerde nummers ten volle tot hun recht komen. Vooral in de Sonate voor viool en piano van Boisdeffre was zij uitstekend, wij noemen slechts in 't middengedeelte waar zij de melodie op de Gsnaar speelde. In dit mooie melodieuse en toch zoo moeielij- ke werk was het samenspel vaxx viool en piano werke lijk somtijds zeer mooi; trouwens de pianist stond om zoo eens uit te drukken voor zijn partij. Voorts werd nog door de violiste elegant en in stijl gespeeld de echt Fransche Sérènade van Perné en een Menuet van Beethoven. Als solist trad de heer de Vita op met Arabeske van de Bussy, Berceuse van Ohopin en Frühlingsnacht yan SchumannList. In de beide eerstgenoemde stuk jes was de heer de Vita xxog steeds de superieure pia nist, zooals bleek uit den keurig zaehten aanslag en nxooie voordracht. Ook als accompagnateur was hij uitstekend, zooals bijv. in Walthers Preislied. Mej. v. d. Vies beschikt over een krachtig en toch liefelijk geluid. Haar liederexx werden goed en zonder hinderlijk vibrato ten gehoore gebracht. Hadden we haar in 't begin van „Jonge Liefde" nog teerder ge- weixscht, ze heeft het te kort ruimschoots vergoed door het prachtig gezongen liedje van Bern. Diamant „Ze wisten het wel." Jammer dat er een ongelukje ge. beurde in „Maartje van Schalkwijk." Tocfi yondpn wij haar een sympathieke zangeres. Rest ons nog den heer ygn Hoven, een jong decla mator yaxi veel zeggingskracht, hoewel hier eix daar van eenige overdrijving niet vrij te pleiten. Ook hij heeft de aanwezigen doen genieten. Alles resunieeremle. epnstateeren wij, dat deze ma tinée het weinige publiek een mooien middag heeft verschaft. ONDERSCHEIDING. De kolonel, militie-commissaris, H. B. de Blij, al hier, heden zijn 50-jarig officiersschap herdenkende, werd benoemd tot Officier in de Oranje Nassau-Orde. VOOR HET ARME GEZINt Door ons werd nog voor het arme gezin ontvangen f 2.50 van N. N., welk bedrag heden aan P. werd afgedragen. Red. AGENDA. DINSDAG: TeekengsnootaslMip „Kurmt z(j ons do«l", Uakanavoixd 7 uur, Nieuwe Doelen. „Kraeht en Vlugheid," jongens-afdeeBng I 7Vé8!4 uur; heeren-afdeeling 88/4-98/4 uur; „Het Gulden Vlies." Arbeiders Dam- en Sehaakelub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. „Toonkunst", repetitie, 8 uur, Unie. WOENSDAG: Kinderkoor, repetitie 4té uur. Zang en Vriendschap 7té nni", café Central. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kraeht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Alkmaarsch strijkorkest, (dir. J. H. Oushoorn), 8 uur, nieuwe Doelen. Alkrn. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uxxr, Leeuwerik, Breedstraat. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 73/4 uur, Diligentia. DONDERDAG: Kegelelub „Onae Club", Kegelaroed 8 uur, „de Unie", Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur, Reciteer- en Vooi'drachtenver. „Kunst naar Kracht", repetitie 9—lO'/j uur, Wapen van Munster. VRIJDAG: „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/*81/4 uur; heeren-af deeling 83/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." ZATERDAG: Gymnastiekvereeniging „de Halter," 7-10 uur, „Gulden Vlies." „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeling II 3té 4té uur; meisjes-afdeeling I 67 uur; „Het Gulden Vlies." Correspondentie. A. v. D. en A. Wij kunnen uw stukken niet plaatsen Laatste berichten. Mr. A. A. LAND, f HAARLEM, 27 Dec. De heer Mr. A. A. Land, grif fier der Provinciale Staten van Noord-Holland, is plotseling, in den ouderdom van 60 jaren, overleden. EEN AANVARING ROTTERDAM, 27 December. Op de rivier bij Rotterdam heeft hedenmorgen eexx aanvaring plaats gehad tusschen het gesleept wordende Friesche tjalk schip „Janke" en 't klipperschip „Sterren der zee." De dertigjarige zoo van den schipper der „Janke" van de Werken genaamd, viel over boord en verdronk. Zijn oude moeder sloeg door den schok tegen 't dek en kreeg een hoofdwond. LIJKEN AANGESPOELD TE TEXEL. Gisteren zijn aan het Texelsehe strand drie lijken aangespoeld, die nog kort in zee dreven. Waarschijn lijk is een schip vergaanmen vennoedt het Noorsche schip „Sandö" uit Tönsberg. FRANKRIJK. Bij de beraadslaging in den Se naat over de interpellatie over de exploitatie der staatsspoorwegen, werd bij handopsteken een motie aangenomen, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering dat ze den goeden g'ang van den dienst zal kunnen waarborgen. SPANJE. De Kamer heeft de begrooting defini tief goedgekeurd. DUITSCHLAND. De Berlijnsche bladen melden, dat de regeering bij de voorloopige regeering van Por tugal formeel protest heeft aangeteekend tegen de uitzetting van Duitsche jezuïeten uit de Portugeesche koloniën. De officiexxze Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg. meldt hieromtrent, dat de Duitsche re geering niet opkomt tegen de uitwijzing als zoodanig, daar dit geschiedt volgens de Portugeesche wet. Zij is slechts opgekomen voor de Duitsche onderdanen, en heeft Portugal verzocht bij de ontbinding der zending van de jezuïeten in de Portugeesche koloniën alle schending van eigendom te vermijden en niet zulk een haast te maken met de uitzetting, dat daardoor materieele belangen worden geschaad.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2