"S TADSNIEUW8. BUITENLAND. AANGEHOUDEN. bevordering van hunne of andere Zondagsrust tegen bezoldiging werkzaam, zijnde personen behoefte heb ben aan een vrijen halven Zaterdag en of aan het ver- leenen van zoodanigen vrijen halven dag bezwaren zijn verbonden, ontleend aan het bedrijf of den dienst, welke niet kunnen worden weggenomen. HET ONTWERP KUSTVERDEDIGING. De Russische „Nowoje Wremje" houdt zich ook be zig met de fortificatie van Vlissingen en zegt, na er op gewezen te hebben dat Rusland geheel objectief te genover de zaak staat: „Nederland handelt onder pres sie van Duitschland en het is heel natuurlijk als de mogendheden, die België's neutraliteit moeten garan deer en, protest doen hooren tegen een maatregel, wel ke. hen verhindert die taak te vervullen." HET HAAGSCHE PARLEMENT. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: In de laatste maanden hebben zich weer drie leden der Tweede Kamer in de residentie gevestigd. Zoo naderen we meer en meer tot hetgeen reeds vroeger als een ernstige fout "is geschetst: een Haagsche par lement, een volksvertegenwoordiging, waarvan het grootste deel der leden in» 's-Gravenhage woont, en slechts in zeer oppervlakkig contact komt en blijft met het overig'© deel van het land. Op dit oogenblik wonen er reeds 50 Tweede Kamer-leden in Den Haag, of daar onmiddellijk bij (Scheveningen, Rijswijk). Voornamelijk de trek van het Noorden naar het Wes ten is zeer populair. Men zie eens het volgend lijstje. Van de 100 leden der Tweede Kamer wonen er in: Het Westen (N.- en Z.-Holland) 69; aantal zetels 37. Het Zuiden (drie provinciën) 17aantal zetels 22. Gelderland en Utrecht 9; aantal zetels 17. Het Noorden (4 provinciën) 5; aantal zetels 24. Niet minder dan 7/10 van het aantal Kamerleden woont dus in het Westen van ons land, terwijl er hier toch maar 37 districten zijn. In het Zuiden blijven de daar gekozen volksvertegenwoordigers vrij trouw wo nen, maar het Noorden is bijzonder slecht af: 24 Ka merleden kiest het en slechts 5 daarvan wonen in zijn midden. Waarlijk, we zijn op weg naar een Haagsch parlement. Gemengd nieuws. UIT DE RIJP. In de laatst gehouden raadsvergadering was afwe zig met kennisgeving de heel Geerke. De notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. De heer Roelofs bracht als gecommitteerde van den Gemeenteraad verslag uit van de vergadering van commissarissen der Mij. tot Bev. v. Nijverheid. Het werd onder dankzegging door den voorzitter voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: a. Een dankbetuiging der Tuinbouwvereeniging alhier voor het toestaan van een lokaal der openbare lagere school en het. verleenen van 25 subsidie voor den wintercursus; b. een schrijven van Ged. Staten, inhoudende goed keuring van het supp. koh. van den Hoofd. Omslag; e. dankbetuiging van den gemeente-opzichter voor het verhoogen zijner jaarwedde; d. een missive van de Mij. tot B. v. N., houdende mededeeling le. dat, ingevolge het verzoek van den Raad, voor- loopig voor 1 jaar het aantal brandingsuren der straatlantaarns op 70.000 gebracht is, en zulks zonder prijsverhooging; 2e. dat afwijzend is beschikt op het verzoek, om den prijs van het lichtgas met 2 cent te verlagen. Het toestaan van. punt 1 houdt, echter geen wijziging van het met de gemeente besloten contract in; e. een dankbetuiging van het Fanfarecorps voor de verleende subsidie, met de mededeeling, dat het Be stuur met de gestelde voorwaarde accoord gaat. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Volgens mededeeling van den voorzitter sloot de kas van den gemeente-ontvanger met een saldo van 389.18, welk bedrag aanwezig was. Do vuilnisbelt wordt aan den heer C. Dekker, als hoogste inschrijver, voor 22.50 verpacht. De voorzitter deelt mede, dat liem door den gemeen te-opzichter zijn ter hand gesteld 2 begrootingen, één van de vermoedelijke kosten van het herstellen van het Raadhuis in den tegenwoordigen trant en één van die, wanneer het in 17e eeutvsche stijl zou worden te ruggebracht. Zullen voor de gemeenteraadsleden ter visie worden gelegd. Voordracht van B. en W. tot o.nbewoonbaarverkla- ring van de perceelen no. 11, eigenaar C. van Sluis te Alkmaar, no. 374, eigenaar A. van Aken, no. 330 eige naar A. van Aken en R. v. Doorn, no. 471 eigenaar A. Blokdijk en (daar de termijn voor herstelling- hiervan is verstreken en niets is verbeterd) no. 237 eigenares Wed. Verdonk. Wordt zonder discussie goedgekeurd. De onvoorziene uitgaven over 1910, ten bedrage van 281.60, worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is nog een schrijven van den heer S. Visser, .beurtschipper alhier, inhoudende het verzoek, om de haven te laten uitbaggeren, daar zijn motor boot daarin meermalen is blijven steken. Wordt, na korte discussie, aan B. en W. ter afdoening gegeven. Op een schrijven van de Raadscomm. der gemeente Helder, waarin werd verzocht een commissie te be noemen, teneinde gezamenlijk een actie tegen de zeer verouderde kringenwet op touw te zetten, wordt be sloten niet in te gaan, doch adhaesie te betuigen met h"t reeds vermelde doel. Tot regenten van bet gemeene Wees- en Armenhuis werden met algemeeue stemmen herbenoemd de nrs. 1 op de voordracht, de heeren: T. Ero en II. Holle. De 'nrs. 2 waren resp. de heeren: K. Pauw en P. Geer ke. Evenais vorige jaren wordt de Kralingerbrug voor 1 aan den heer Plukker verpacht. Het suppl. koh. Hondenbelasting wordt op 11 be paald. Bij de rondvraag informeert de heer Verwer, of de Raadsleden zich reeds persoonlijk op de hoogte heb ben gesteld van den toestand der vuilnisbelt. Daar dit nog niet het, geval schijnt te zijn, zullen B. en W. hier omtrent in een volgende vergadering advies uitbren gen. De heer Blokdijk herinnert aan het feit, dat bij de bestrating van den Dam, onlangs geschied, vele wor tels van aldaar staande hoornen zijn stukgekapt, Werd toen de vraag, of dit ook gevaar kon opleveren, door z.g. deskundigen ontkennend beantwoord, de laatste storm, waarbij één dezer boomen is omgewaaid, heeft z. i. het tegendeel bewezen. Hij stelt nu voor, mogelij ke ongelukken te voorkomen, door ze zoo spoedig- mo gelijk te laten rooien. De voorzitter betuigt hiermede zijn instemming. Jonge boomen zouden de plaats der oude kunnen in nemen. Bovendien zijn deze in zijn oog, allesbehalve mooi. De heer Verwer is tegen het voorstel. Het- om waaien van één boom bewijst z. i. niets. De heer v. Vloodorp wenscht het weinige groen, dat de gemeente bezit, te behouden. Hij is dus mèt den heer Verwer tegen het voorstel-Blokdijk- Over dit voorstel (rooien der boomen) staken de stemmen. Voor de heeren Rot, Blokdijk en Roelofs, te gen de heeren v. Vloodorp, Verwer en Hoedemaeker. De heer Blokdijk maakt de opmerking dat de ver antwoording voor ongelukken op de hoofden der te genstemmers neerkomt. Evenwel komt thans in stem ming een voorstel Verwer: de ai of niet wensehelijk- heid van het rooien te laten onderzoeken. Ook hierover staken de stemmen. Voor de heeren Verwer, v. Vloo dorp en Hoedemaeker, tegen de heeren Rot, Blokdijk en Roelofs. De heer Hoedemaeker werpt het zooeven door den heer Blokdijk uitgesproken verwijt op de lioofden der tegenstemmers van dit voorstel terug. Niemand meer het woord verlangende, gaat de ver gadering over in geheim comité ter behandeling der ingekomen reclames tegen den Hoofd. Omslag. UIT SCHAGEN. Woensdagmiddag had ten raadhuize alhier de uit reiking plaats van de door den raad 'uitgeloofde prij zen voor de grootste hoeveelheden en grootste aan tallen malen aanvoer kaas op de markt alhier. Burge meester van Doorn sprak bij de uitreiking een harte lijk en opwekkend woord waarin hij o. a. meedeelde, dat in 1909 205676 K.G. was aangevoerd en in 1910 237958 K.G., dat is 32282 K.G. meer. Met de beste wenschen voor den toenemenden bloei van de kaas markt en de welvaart der aanvoerders eindigde de burgemeester zijn toespraak. Prijzen voor de grootste hoeveelheden werden toegekend aan II. Kruisveld te Callantsoog met 6387 K.G., Jb. Vel te Zijpe met 4887 K.G., G. Baken Sr. te Callantsoog met 4494 K.G., G. Baken Jr. te Barsingerhorn met 4454 K.G. en voor het grootste aantallen malen markten aan W. Veerman te Schagen met 20 maal, P. Baken te Cal lantsoog met 19 maal en P. Strooper en K. Borst met ieder 18 maal. Velen der prijswinners waren bij de uitreiking aan wezig en enkele belangstellenden alsmede de beide wethouders. UIT HOORN. Hoewel het desbetreffende eindrapport van de fi- nanciëele commissie nog niet is verschenen, werd in de heden gehouden vergadering der afdeeling Hoorn on Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw medegedeeld, dat de in September te Hoorn gehouden landbouwtentoonstelling een voordeelig sal do heeft overgelaten van ongeveer 2000, zoodat het waarborgkapitaal niet, behoeft te worden aangesrpo- ken. In dezelfde vergadering werd besloten, dat de af deeling een beweging zal beginnen, om te trachten, de ten Noorden van het IJ te stichten Rijkstuinbouw- winterschool te Hoorn gevestigd te krijgen. Men zal zich daarbij wenden tot verschillende vereenigingen en corporaties, om het aan de Regeering te verzenden adres te steunen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de bestuursvergadering der Langedijker Winke liersnering en Vakvereeniging bleek bij bet nazien der bij haar ingekomen biljetten, de Zondagsluiting be treffende, dat daar van de' 101 ingekomen biljetten zich 94 personen onvoorwaardelijk uitspraken over twaalfuurssluiting, 6 voorwaardelijk, 1 tegen. Zeer voldaan over het succes, zal het bestuur nog enkele personen, van wie geen lijst is ingekomen, per soonlijk opzoeken, zoodat dan waarschijnlijk Zondag 8 Januari 1911 de eerste sluiting zal plaats hebben. UIT STOMPETOREN. Bij de alhier op den 28 dezer gehouden verpachting van gras- en rietgewas, door Dijkgraaf en Heemraden van de Schermeer, heeft het gras opgebracht 16358, tegen 15870 in het vorige jaar en het riet 1120, te gen 1072.50 in 1909. UIT St. PANCRAS. Gisteravond overleed plotseling ten huize van zijnen zwager te Sint- Maartensbrug een algemeen geacht plaatsgenoot, de heer A. Nobel, in den ouderdom van bijna 61 jaar. Als lid van den Gemeenteraad, als voorzitter of als lid van het bestuur van vele vereenigingen hier en in den omtrek stelde hij zijne groote gaven van organi- seeren ten nutte van het algemeen. Niet het minst kwam dit uit in zijne betrekking tot de tuinbouwver eeniging Langendijk en Gmstreken, waardoor hij o.m. in het marktwezen en de contante betaling op den voorgrond trad. Zijn heldere practische kijk op en zijn goed doorzicht in tuinbouwaangelegenheden maakten, dat zijn adviezen, zoo hier als elders, op hoogen prijs gesteld werden en dat de heer Nobel ook goed stond aangeschreven bij de tuinbouwautoritei- ten in Den Haag. Voor de plaats zijner inwoning vooral is zijn heen gaan een zwaar verlies. [Aan deze woorden van waardeering, waarmede, wij ons geheel kunnen verenigen, voegen wij ganrne toe, dat wij in den heer Nobel een ijverig en nauwgezet correspondent hebben verloren, die er steeds op uit was ons vlug, volledig en betrouwbaar in te lichten en die altijd klaar stond, wanneer hij ons een dienst kon bewijzen. Zijn medewerking zal bij ons in aangename herinnering blijven. Redactie]. UIT ZUID-SCHERMER. Door stemgerechtigden der N. II. gemeente zijn her kozen tot ouderling de heer Jb. Tromp en tot diaken de heer S. Akkerman. EEN DOODGEWAANDE, DIE NOG LEEFT. Eene voor de betrokken familieleden zeker gelukki ge vergissing blijkt te hebben plaats gehad bij de ver meende herkenning van het lijk van een naar gissing 60-jarigen werkman, da,t eenige dagen geleden uit het Smidswater te 's-Gravenhage is opgehaald. Nadat drie personen, onder wie de echtgenoote van den vermisten man, hadden verklaard, dezen in het lijk te herkennen, werd van diens overlijden aangifte gedaan bij den Burgerlijken Stand èn dientengevolge had gisteren voormiddag de begrafenis plaats. Gisterennamiddag evenwel trof een zoon van den dood en begraven gewaande zijn vader aan in eene philantropische spijskokerij aldaar. De levend teruggevondene is daarop bij de politie zich komen aanmelden om te verklaren, dat hij niet dood was. Men heeft alzoo een ander begraven dan men dacht en de" identiteit van het meer bedoelde lijk staat thans nog niet vast. EEN INTERNATIONALE UNIVERSITEIT. Reeds lang wordt er gesproken over de stichting van een universiteit voor internationaal recht te 's-Gravenhage. Terwijl aan de universiteiten, welke thans in de verschillende landen bestaan, het interna tionaal recht van nationaal standpunt geleeraard wordt zoodat de studenten aan een Fransche universi teit als het ware Eransch internationaal recht, die aan een Duitsche universiteit Duitsch internationaal recht van onpartijdig, objectief standpunt gedoceerd zal worden. Een internationaal comité, waarin juristen van naam zitting hebben en waarin ons land o.a. verte genwoordigd is door den bekenden staatsraad, mr. T. M. C. Asser, heeft reeds geruimen tijd plannen in be werking voor de stichting van zulk een universiteit voor internationaal recht te 's-Gravenhage. Verschillende plannen worden thans door het comi té bestudeerd, teneinde op den grondslag daarvan een plan te ontwerpen, dat alle partijen bevredigt. De voorbereiding is thans reeds zoover gevorderd, dat een besluit, om tot stichting over te gaan, spoedig verwacht kau worden. Men vertrouwt bij de opening van het vredespaleis in 1913, reeds zoover te zijn, dat de eerste steen van het universiteitsgebouw gelegd kan worden. De bedoeling is, dat het gebouw zal verrijzen op de terreinen, waar dé stichting voor internationalisme zich indertijd haar internationale stadswijk heeft ge dacht. HET DRAMA TE OOSTERIIAULE. Dicht bij de plaats waar het lijk van de Jong te Oos- terhaule gevonden werd, is thans in een tabakzakje een bankbiljet van 25 gevonden. Dit zakje was ech ter van een ander merk dan de Jong gewoon was te gebruiken. Het bankbiljet van 100 is nog niet ge vonden. VADER EN ZOON. Een jongen van 18 jaar vestigde zich als opkooper in de Bloemfonteinstraat te Rotterdam. Zijn' vader, tegen wien dit jongemensch een veete heeft, opende daarna een opkooporij naast hem. En toen de zoon te weten kwam, dat. zijn vader de politie er mede in ken nis gesteld had, dat hij voornemens was koffie op te koopen, van diefstal afkomstig, ging hij zijn vader te lijf. Bij deze vechtpartij tusschen vader en zoon is laatstgenoemde door messteken in den rug en in het hoofd verwond. Op verzoek van den burgemeester van Westdongera- deel is te Heerenveen aangehouden zekere Mullens, die te Holwerd eene bioscbpe-voorstelling zou geven, daarvoor gelden inde en toen spoorloos verdween. Hij is naar Ternaard overgebracht. OPLICHTING. Te Haaksbergen kwam gisteren iemand bij B., al daar, om te zeggen, dat diens zoon plotseling krank zinnig was geworden. Hij deelde verder mede, dat hij voor den krankzinnige voor 2 geneesmiddelen had gehaald en vroeg nu het voorgeschoten geld meteen terug. B. haastte zich naar Losser te gaan en vond zijn zoon gezond en wel, Hij was dus voor 2 opgelicht. MISHANDELING DOOR EEN VELDWACHTER. Het Ilof te 's-Hertogenbosch bevestigde gisteren de uitspraak der Rechtbank te Roermond, waarbij de veldwachter W. H. Heynen te Tegelen wegens mis handeling wordt veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. POGING TOT INBRAAK, Bij -den slager Van Schaick, Jacob van Campen- straat 27, hoek Frans Halsstraat te Amsterdam, heb ben twee tot nu toe onbekende individuën gepoogd door inbraak hun slag te slaan. Dinsdagavond omstreeks elf uur, had het gezin van den heer Van Schaick zich ter ruste begeven, doch niet dan na opmerkzaam te zijn geworden op een twee tal snuiters met groote duivenmelkerspetten op, die het huis aandachtig gadesloegen. De slager waagde er een poosje van zijn nachtrust aan en zette zich op post. Toen al het licht in de kamers, van straat af waar te nemen, waren gedoofd, ging het verdachte tweetal tot de uitvoering van zijn misdadig plan over. De snuiters klommen over het hek van den tuin, bij de woning van den heer Van Schaick behoorende, en waarvan de ingang gelegen is in de Frans Halsstraat. De slager schoot onmiddellijk eenige kleedingstuk- ken aan, greep een buks, die zich ouder zijn onmiddel lijk bereik bevond, en snelde, aldus gewapend, naai den tuin. Op zijn komst klom een der verdachte individuen onmiddellijk over het hek en zette 't op een loopen. Z'n kameraad zag iets later kans, het hek te berei ken. De slager nam daarop de buks bij den loop en beukte den vluchtenden kerel met zoo'n geweld op het hoofd, dat de kolf van het geweer brak. Toch wist ook deze snuiter te ontkomen. De politie in de Ferdinand Bolstraat doet onder zoek naar de daders van deze poging tot inbraak. Daar elke aanwijzing ontbreekt, is dit haast een onmogelijke taak. Tot heden is in verband met deze zaak, nog geen enkele arrestatie gedaan. BEKNELD. Hedenochtend te kwart voor zes had de langeerder G. J. Blijdeveen het ongeluk bij het afkoppelen van een trein op het stationsemplacement te Nijmegen tus schen de buffers te geraken met het noodlottig ge volg, dat hem een arm werd afgekneld. Dr. Slotboom uit Nijmegen legde een voorloopig verband, waarna de gewonde naar het ziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. DE AANGESPOELDE LIJKEN. Uit op twee der drie op Texel aangespoelde lijken gevonden papieren kan hun identiteit worden vastge steld. Een hunner is genaamd Olsen, kapitein a/b. s.s. „Sando", thuisbehoorende te Tönsberg in Noorwegen. De ander Gulliksen. De derde is onbekend. Hoogstens een a twee dagen moeten volgens den dokter de lijken in zee hebben gedreven. Eenig wrakbont spoelde niet aan, zoodat wordt ver moed, dat het s.s. is gezonken op verren afstand van de kust en dat deze 3 mannen hebben getracht zich in eene roeiboot te redden, die echter is omgeslagen. De kapitein droeg een zwemvest van kapok, één der andere mannen een kurken zwemgordel. De Noorsche consul te Amsterdam is telegraphisch in kennis gesteld met het gebeurde. D« lijken worden te Den Burg tér aarde besteld. KORTE BERICHTEN. Door 2 slagers werd in het Reehterdiep te Kampen drijvende gevonden het lijk van den 19-jarigen schil dersknecht J. H. de Haan, sedert 5 weken vermist. Een voorbijganger vond den watermolenaar W. Vewoerd te Sleeuwijk voorover dood liggen in de vliet bij den molen. Men vermoedt, dat hij voorover tusschen de kamra deren is gevallen en zich niet meer heeft kunnen red den. Gisteren stortte een steiger in van het in aan bouw zijnde pensionaat der Zusters Ursulinen te Vught. Twee werklieden stortten van een hoogte van 15 meter. Bewusteloos werden zij in het klooster ge dragen. BEKRONINGEN. Op de grootste Internationale Pluimveetentoonstel ling „Ornithophilia" te Utrecht, behaalde de heer R. Reijmer, alhier, met zwart bantam haantje, 2e prijs en met 3 buff cochin bantam hennen le en 2e prijs en zeer eervolle vermelding. EVANGELISCHE UNIE. Het Bestuur verzoekt ons te willen mededeelen, dat op den a.s. Oudejaarsavond eene Godsdienstige bij eenkomst zal worden gehouden in de Kapelkerk, te 7 uur, en dat deze zal worden geleid door den WelEerw. heer Ds. F. W. Drijver, Herv. Pred. te Naarden. DE VERGIFTIGDE TAART. Door het O. M. bij de Rechtbank alhier is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Recht bank, waarbij Beek uit Hoorn, die de vergiftigde taart aan de familie Markus heeft gezonden, tot 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. De eisch was levens lang. PREDIKBEURTEN. Oudejaarsavond. Groote Kerk, s avonds 7 uur, Ds. de Pree. Kapelkerk, Evangelische Unie, 's avonds 7 uur, Ds. F. W. Drijver, Herv. Pred. te Naarden. Luth. Kerk, 's avonds 7 uur, Ds. C. Met. Doopsgez. Kerk, 's avonds 7t/2 uur, Ds. W. Banga van Broek op Langedijk. Remonstr. Kerk, 's avonds 7 uur, Ds. de Regt. Herv. Gem. te Bergen, 's avonds 7 uur, Ds. Canne- gieter. Collecte voor de gezinsverpleging. Herv. Gem. te Egmond a. d. Hoef, 's avonds 7 uur, Ds. H. W. Bosch. Ilerv. Gem. te Grootschermer, geen opgave ont vangen. Herv. Gem. te Zuidschermer, geen dienst. Herv. Gem. te Driehuizen, geen dienst. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Adrianus Sch., IJmuiden, diefstal van geld uit een bus, vrijgesproken. Jacobus B., Opperdoes, diefstal van vee uit de weide, 8 maanden gevangenisstraf. agKIaas BI. en^Gerrit B., Uitgeest, diefstal van kraak, 5 dagen gevangenisstraf. Catharina K., huisvrouw van Klaas S., Helder, be- leediging, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Adrianus B., Winkel, smaadschrift, f 25 boete subs. 20 dagen hechtenis. Klaas en Albert H., Urk, beleediging, de le f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, de 2e f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Jan D., Enkhuizen, overtreding hondenbelasting, f 6 boete subs. 1 dag hechtenis, j [Dirk K., Grootschermer, niet voldoen aan een bevel van een politie-beambte, f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Adriana Gl., Vilvoorden, opgeven van een valschen naam, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Jacob de Vr., Helder, beleediging, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, HET FEUILLETON. In het nummer van heden wordt een aanvang ge maakt met een nieuw feuilleton, vertaald uit het Duitsch. Het „Gouden Bed" zoo heet dit feuilleton, is oorspron kelijk verschenen in het bekende familieblad „Die Gartenlaube" en heeft in Duitschland buitengewoon veel opgang gemaakt. VERPLAATST. De zaak van den heer C. Verheus, uurwerkmaker, in de Achterstraat, is verplaatst in de Achterstraat was ze vroeger naast het magazijn van Vroom en Dreesman geplaatst, thans is ze daar tegenover ge vestigd. AGENDA. DONDERDAG: Gymu.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 71/*874 mannelijk adspiranten, lokaal' R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 81/491/4 mannen-afd„ lokaal R. H. B. S. Kegelclub „Onae Club", Kegelavond 8 uur, „d* Unie", Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur, Reciteer- en Voordrachtenver. „Kunst naar Kracht", repetitie 9— lCb/o uur, Wapen van Munster. VRIJDAG: „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 7l/481/4 uur; heeren-afdeeling 8s/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." Laatste Berichten. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 29 December. In de eerste kamerzit ting werd heden bij de behandeling eener suppl. oor- logsbegrooting door de leden der rechterzijde 't Hooft, Waller, Franssen, Van der Voorst, Van der Biessen en Van der Does bij de regeering er krachtig op aan gedrongen op pogingen tot behoud van minister Cool. Minister Heemskerk antwoordde, dat hij zich, hoewel waardeerende de gebleken welwillende gezindheid je gens minister Cool, op 't oogenblik niet kon uitlaten over het verloop van den crisis aan oorlog. DE SCHIPLUIDENDE KWESTIE. DELFT, 29 December. De candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad voor Schipluiden is beapald op 10 Januari a.s. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zullen alle aftredenden, behalve D. Vollmer, weer worden candidaat gesteld, om zoodoende den burgemeester tot heengaan te dwin gen. VOGR WIJNMALEN NOG STEEDS CON CURRENTIE. PARIJS, 29 Dec. Lanser is met zijn passagier Pagnier om 9 uur 27 min. uit Issy les Moulineaux naar Brussel vertrokken. Er was/ een officiëele ijtdop- nemer aanwezig. AARDBEVING. GRENOBLE, 28 December. Een aardbeving werd hedenmorgen 7 uur gevoeld in Grenoble en in ver schillende plaatsen in den omtrek, voornamelijk te Vocron, te Allevardrles-Bains en te Chambêry. De schade is onbelangrijk. ENGELAND. Ex-Koning Manuel van Portugal heeft in een Londensch hotel met verscheiden Portu- geesche koningsgezinde personen, waaronder markies de Soveral die een vriend van wijlen koning Eduard was, een samenspreking gehad. FRANKRIJK. De nieuwe minister van onderwijs Faure wil maatregelen treffen om de verdeeling der zoo hooggeachte onderscheidingsteekenen in te per ken. Van 18971907 is het aantal geridderden van 4000 tot 13000 gestegen, wat de minister wel wat veel vindt, te meer daar er nog 30.000 personen gaarne een lintje in het knoopsgat zouden willen hebben en daarnaar gevraagd hebben. ITALlë. De steeds stijgende onrust onder de spoorwegbeambten was liet onderwerp van een confe rentie tusschen minister-president Luzzatti en de mi nisters van de Schatkisten van Openbare Werken. Bij het referendum, waarbij gevraagd werd de plan nen der regeering voor niet afdoend te verklaren, werden 90.000 stemmen vóór die verklaring uitge bracht. De spoorwegmannen verzekerden tevens, dat zij tot de uiterste middelen hun toevlucht zouden nemen, als hun eischen werden afgewezen. Til den Senaat werd gister herdacht de ramp, die twee jaar geleden Messina: e.n Reggio heeft getroffen. De heer Luzzatti, die het Italiaansche budget niet bo venmate wilde verzwaren, meende toch in hett licht te moeten stellen, dat in plaats van een beroep te doen

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2