DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en twaalfde Jaargang. 1910. DONDERDAG 29 DECEMBER Gemeenteraad van Alkmaar, No. 306 2. OPNEMEN VAN DE BOEKEN EN DE KAS VAN DEN GEMEENTE-ONTVANGER. 6. VERBETERING TOESTAND LANGE LAAN. 8. VERPACHTING KERMISTERREIN VOOR EEN BEIGNETSKRAAM. ALKMAARSCHE COURANT VERGADERING van den op Woensdag 28 Dec. 1910, 'mii.iii. 1 uur. Voorzitter de Burgemeester G. RIPPING. Secretaris de heer C. D. DONATH. Aanwezig' 13 leden. Afwezig met kennisgeving' de heeren Van Buijsen, Pot en Van den Bosch. Zonder kennisgeving de heer Dorbeck. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Wordt aan de vergadering medegedeeld: a. dat is ingekomen: een schrijven cLd. 8 Decem ber 1.1. van mevr. C. II. Nugteren-Benthem, houdende verzoek om ontslag- als lid' der commissie van bijstand voor het toezicht op het handwerkonderwijs. Eervol verleend. b. alsvoren, een schrijven d.d. 30 November 1.1. No. 37 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 16 November 1.1. No. 8a, tot het sluiten van eene kasleening. Voor kennisgeving aangenomen. c. alsvoren, een schrijven d.d. 30 November 1.1. no. 51 van de Gedeputeerde Staten, de ontvangst berich tende van de op 16 November 1.1. vastgesteld verorde ning op de keuring van vee en vleesch en den invoer het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleesch ALsvoren. d. alsvoren, een schrijven d.d. 30 November 1.1. no. 25 van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht van ontvangst van het raadsbesluit van 16 November 1.1., krachtens hetwelk een nader subsidie is toegekend aan het Burgerlijk Armbestuur. Alsvoren. e. alsvoren, een schrijven d.d. 21 November 1.1. van den heer dr. F. P. Keijser, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot directeur van het gemeente slachthuis. Alsvoren. De voorzitter deelt mede, dat de heer Keij ser met lJan. a.s. in functie zal treden. f. alsvoren, het proces-verbaal van verificatie der boeken en kas van den Gemeente-ont.va nger op 13 December 1.1. In kas was 12459.40. Alsvoren. g. alsvoren, een adres d.d. 17 November 1.1. van den heer K. Tinholt, houdende verzoek om ontslag als on derwijzer aan de Burgerschool. Eervol verleend met ingang van 15 Jan. a,s. h. alsvoren, een schrijven d.d. 25 November 1.1. van dep heer J. Pot, Do heer Pot deelt o. m. mede: Jo. dat hij tot nader bericht, wegens uitstedigheid voorloopig geen zittingen zal bijwonen; 2o. dat hij bij de aanstaande verkiezing van leden der commissie van bijstand voor publieke werken, niet meer in aanmerking wenscht te komen, wanneer zijne tegenwoordige medeleden in die commissie zich niet terugtrekken, uit die commissie, waarin zij op zoo treurige wijze getoond hebben, hunne deskundigheid niet te willen of te kunnen toonen, zooals bleek bij de beruchte bruggenbegrooting met uitvoering, bij de Kooltuindemping-begrooting zonder uitvoering, en verschillende andere gelegenheden; 3o. dat hij het nemen van onslag als raadslid nog wenscht uit te stellen tot hij in de gelegenheid zal zijn geweest in het openbaar, mondeling of schriftelijk, te reageeren op het eventueel' vóór Juni a.s. door uw da gelijksch bestuur uit te brengen praeadvies op het ge vraagde onderzoek inzake beleid ep beheer bij publie ke werken, Jlet schrijven wordt voorgelezen en voor kennisge ving aangenomen. i. alsvoren, een schrijven d.d. 29 November 1.1. van het bestuur der vereeniging Kinderkleeding, houdende dankbetuiging voor de aan deze vereeniging verleende subsidie voor 1911. Voor kennisgeving aangenomen, j. alsvoren, eenige adressen van vereenigingen, die zich de drankbestrijding ten doel stellen, houdende dankbetuiging voor de verhoogde subsidie voor 1911. Alsvoren. k. alsvoren, een schrijven d.d. 30 November 1.1. no. 40 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 16 November 1.1. No. 1, tot aankoop van grond en water aan den Berger- weg. Alsvoren. 1. alsvoren, een schrijven d.d. 17 December 1.1. van de schrijvers van de Waag, houdende dankbetuiging ycor de verhooging hunner jaarwedden. Alsvoren, pi, ftlsvorep, pen adres d.d. 16 December 1.1. van het bestuur van den Ned. R, K. Volksbond, afd. Alk maar, houdende verzoek om de verordening op den hoofdelijken omslag te herzien. De voorzitter stelt voor dit adres dadelijk te behandelen Bij de begrooting voor 1911 is de zaak nog ter sprake gebracht., doch de Raad heeft geen ter men gevonden daarop in te gaan. De heer Boelmans ter Spill is het niet. geheel eens; het geldt hier iets anders n.l. den aftrek voor het aantal kinderen. De voorzitter zegt, dat zulks ook bij de be grooting' is ter sprake gebracht De heer Boelma ns ter Spill stelt voor dat B- en W. op het adres van advies dienen. De heer Uitenbosch sluit zich daarbij aan. Nu er een stem uit het publiek opgaat en deze zaak indertijd ook door de heeren Van den Bosch en Glin derman is ter sprake gebracht. Hij acht het wensche- lijk, dat de zaak opnieuw in den Raad aan de orde wordt gesteld. De heer de Vit wijst er op dat reeds meerma len over deze zaak is gesproken. Hij verklaart het eens te zijn met den voorzitter. Ook de Glinderman betoogt de wenschelijk- heid om de zaak in handen te stellen van B. en W. om bericht en raad. Het voorstel van den heer Boelmans ter Spill wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen de heeren De Groot, Meienbrink, Govers, Zaadnoordijk, de Wit en Van de Eeen de Lille. n. alsvoren, een adres d.d. 24 December 1.1. van G. Beemsterboer, houdende verzoek om ontslag als klerk- boekhcuder aan het gemeente-slachthuis, met ingang van 1 Febr. a.s. Eervol verleend. o. alsvoren, een schrijven d.d. heden van het be stuur der openbare leeszaal, houdende dankbetuiging voor de verhoogde subsidie voor 1911. Voor kennisgeving aangenomen. p. een adres van W. Bueirs c. s. (97 handteekenin- gen) om de eierenmarkt weer terug te brengen in de Langestraat. j i jgj£||| Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda. Bij art. 4 der Wet van 30 December 1909, Staats blad No. 416, welke op 1 Januari 1911 in werking treedt, is art. 116, 2de lid der Gemeentewet vervangen door de navolgende bepalingen: „De Raad kan, met goedkeuring van Gedeputeerde Staten, aan Burgemeester en Wethouders de bevoegd heid geven het opnemen van de boeken en de kas aan een lid van hun college of een daartoe aangewezen ambtenaar op te dragen. De artikelen 196, 197, 200, 201 en 202 zijn ten deze van toepassing." „Burgemeester en Wethouders en het lid van hun college of de ambtenaar, met de opneming belast, zijn bevoegd zich hierbij door een deskundige te doen bij staan." „Gedeputeerde Staten kunnen ten alle tijde opne ming van boeken en kas van hunnentwege gelasten." „De in dit artikel bedoelde opneming kan ook de in art. 114bis genoemde inkomsten, ontvangsten en be talingen omvatten." Burgemeester en Wethouders achten het wensche- lijk, dat de Raad van de hem in de eerste alinea van dit artikel verleende macht gebruik make, in dien zin, dat door B. en W. aan den gemeente-controleur het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ont vanger kan worden opgedragen, in verband waarmede zij voorstellen te besluiten, met ingang van 1 Januari 1911 aan Burg. en Weth. de bevoegdheid te verleenen het opnemen van de boeken en de kas van den ge meente-ontvanger op te dragen aan den gemeente-con troleur. De Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling is, dat B. en W. deze taak geheel van zich afschuiven, t is alleen om de mogelijkheid te openen, dat het aan den controleur kan worden opgedragen. De heer Glind erman betoogt de wenschelijk- fieid, dat toch steeds een lid van het Dagelijksch Be stuur bij het onderzoek tegenwoordig is. De Voorzitter wijst er op, dat dit kan gebeu ren en dat het ook niet de bedoeling is, dat B. en W. zich er geheel aan onttrekken. Het vorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 3. RUILING VAN GROND TUSSCIIEN DE OUDE EN DE NIEUWE HOORNSCHE VAART. Naar aanleiding van een verzoek van den heer A. J. T. Conijn, alhier, om met hem een ruiling van grond aan te gaan tusschen de Oude en Nieuwe Hoornsche Vaart, stellen B. en W. voor, met den heer A. J. T. Oonijn, voornoemd, tot de volgende ruiling van grond te besluiten: A. de gemeente Alkmaar staat bij wijze van ruiling in vollen en vrijen eigendom aan den heer A. J. T. Conijn af een stuk gemeentegrond, ter grootte van 67.698 centiaren, deel uitmakende van het perceel ka dastraal bekend in de gemeente Alkmaar als sectie C, No. 1980 en gelegen aan de Noordzijde van dat per ceel; B. de heer A. J. T. Conijn, voornoemd, staat bij wijze van ruiling in vollen en vrijen eigendom aan de gemeente Alkmaar af: Ie. een stuk grond gelegen ten Noorden van het perceel S<|3tie C, No. 1981 der gemeente Alkmaar, ter grootte van 46.098 centiaren; 2e. de oostelijke helft van de gemeenschappelijke sloot, ter grootte van 81.60 centiaren, gelegen tus schen de peroeelen kadastraal bekend in Sectie C, der gemeente Alkmaar, onder de Nos. 1980, 655 en 703 ge deeltelijk. Geschiedende deze ruiling onder de volgende voor waarden a. de ruiling heeft plaats met gesloten beurzen; b. alle op deze ruiling vallende kosten komen voor gemeenschappelijke rekening c. de terreinafscheidingen langs de nieuw gevormde grenzen van perceel Sectie No. 1980 komen ieder voor de helft ten laste van contractanten. Goedgekeurd. 4. DEFINITIEVE VERPLAATSING DER EIERENMARKT. Bij Raadsbesluit van 28 Juli 1909, No. 2, werd be sloten de eierenmarkt bij wijze van proef te verplaat sen naar de Korenbeurs. Sinds dien is ruim een jaar verloopen en de proef mag, naar de meening van B. en W„ in alle opzichten geslaagd heeten, zoodat er geen enkel bezwaar bestaat fhasn tot de definitieve verplaatsing te hesluiten. Daarom stellen zij voor te besluiten, de eierenmakt, met ingang van den datum van dit Raadsbesluit defi nitief te houden in de Korenbeurs. De voorzitter doet mededeeling van het adres dat is ingekomen om de markt weer terug te brengen in de Langestraat, en geeft te kennen, dat naar het hem voorkomt, het- nadeel van adressan ten niet zoo groot kan zijn. De heer Fortuin verbaast er zich over, dat de voorzitter hem niet heeft genoemd als onderteeke naar. Ilij zegt, dat hij zich in den invloed van de ver plaatsing van de eierenmarkt heeft vergist, en zou met cijfers kunnen aantoonen, de schade, die ook hij van de verplaatsing heeft gehad. Zoo is 't ook met de andere neringdoenden. Spreker meent, dat de voor zitter goed zou gedaan hebben, om met de belangheb benden te spreken en geeft ten slotte te kennen, dat de Raad. een goed werk zou doen, althans voor één jaar de markt weer terug te brengen naar de Lange straat. De V oorzitter meent, dat hij niet heeft ver diend het verwijt, dat de heer Fortuin hem heeft ge maakt. Het adres is eerst heden ingekomen, hij kon dus niet met de onderteekenaren spreken. Voorts zegt hij, dat de heer Fortuin ook zonder het adres te onder teekenen zich in den Raad had kunnen laten hooren en meent, dat de Raad goed zal doen de verplaatsing te handhaven. Het gaat toch niet om zoodanige markt in sen hoofdstraat te kouden. De heer F ortuin betoogt nogmaals de belang rijke schade, die de neringdoenden van de verplaat sing hebben gehad, en geeft in overweging om alsnog de zaak eens te overwegen. De heer Govers zegt zich er over te verwonderen, dat de bewoners van de Langestraat thans de her plaatsing aldaar verlangen. Wilde men thans weer de markt van de Korenbeurs wegnemen, dan zou hij voor de verplaatsing naar het Hof zijn. De V oorzitter wijst den heer Fortuin er op, dat in de Langestraat werkelijk de ruimte ontbreekt; in andere plaatsen, zooals den Haag, door den heer Fortuin genoemd, is het anders, daar heeft men ruim te genoeg. De heer Zaadnoordijk meent, dat het billijk zou zijn om ook de andere'bewoners thans in de gele genheid te stellen zich per adres tot den Raad te wen den. De^ Voorzitter acht dit niet wenschelijk. Men zal bij verplaatsing van markten, bij wijzigingen in het marktverkeer in de stad, waartoe men in de toe komst moet komen, steeds klachten krijgen, doch daar is niets aan te doen. Ook de heer Glinderman is niet voor het te rugbrengen naar de Langestraat. De heer Meienbrink verklaart zich er evenmin voor, en wijst er o. a. op hoe ook het verkeer over de Heilooërbrug zich heeft gewijzigd. Het voorstel van B. en W. wordt daai-op met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. De heer For tuin stemde tegen. Het adres der neringdoenden wordt daarop voor ken nisgeving aangenomen. 5. OVERNEMEN VAN GROND LANGS DE BLEEKERSLAAN. De heer M. Molenaar te Koedijk heeft zich bij adres d.d. 1 November 1.1. tot den Raad gewend met het aanbod om den hem in eigendom behoorenden grond langs de Bleekerslaan, vallende huiten de bij Raads besluit van 7 Maart 1906 voor die laan vastgestelde rooilijn, aan de gemeente in eigendom over te dragen voor een bedrag van 97.50, berekend naar 2.50 per vierkante Meter. Diende van bericht en raad op dat adres berichten B. en W., dat het naar hunne meening aanbeveling verdient van dit aanbod gebruik te maken. Tot het verkrijgen van een behoorlijken toestand ook in de Bleekerslaan, zal alle grond aldaar, welke buiten de rooilijn valt, geleidelijk aan de gemeente moeten overgaan. Door dezen aankoop kan n.l. met het verbreeden dier laan een aanvang worden ge maakt. Daarom stellen zij voor te besluiten den bedoelden grond voor de gemeente in eigendom over te nemen voor den prijs van 97.50, komende de kosten van overdracht voor rekening der gemeente. Goedgekeurd. De bewoners van de Langelaan hebben zich per adres tot den Raad gewend met het verzoek, maatre gelen te nemen tot verbetering van den weg aldaar en tot verbetering van de verlichting. B. en W. herinneren er aan, dat de bedoelde laan geheel valt binnen het grondgebied der gemeente Hei- loo, zoodat er dus dezerzijds geenerlei verplichting be staat daar ter plaatse de gevraagde verbeteringen aan te brengen. I och is het college van meening, dat het in het be lang der betrokken bewoners, welke tot deze gemeente behooren en ook in het algemeen belang, waar van bedoelde laan door vele ingezetenen dezer gemeente wordt gebruik gemaakt, wenschelijk moet worden ge acht aldaar van gemeentewege eenige hoog noodzake- ljjko verbeteringen aan te brengen. Van deze overweging uitgaande, werd reeds voor eenige jaren door den gemeentelijken reinigingsdienst eenige verbetering aangebracht en zijn ook thans we der bereids de noodige maatregelen getroffen om in een betere verlichting ter plaatse te voorzien, door den directeur der gemeente-gasfabriek op te dragen den lantaarnpaal, staande bij het perceel van C. Zo- mei, in de Nieuwpoortslaan, enkele meters zuidwaarts te verplaatsen, tengevolge waarvan de bedoelde laan zal worden verlicht, terwijl den directeur der gemeen te-werken werd opgedragen de Langelaan eenigszins te verbeteren, opdat deze behoorlijk begaanbaar zij. Hierdoor zal aan de wenschen van de adressanten, naar de meening van B. en W., voldoende zijn tege moet gekomen, en stellen B. en W. dus voor, het adres van J. Schouten e.s., waarbij de tusschenkomst dezer gemeente wordt ingeroepen ter verkrijging van een beteren toestand van de Langelaan, in verband met de bereids genomen maatregelen tot verbetering van dien toestand, aan te nemen voor kennisgeving. De heer Van der Feen de Lille vraagt of het niet mogelijk is, dat de gemeente Heilo iets'bij draagt. De gemeente Heiloo profiteert er ook van. De Voorzitter zegt, dat de gemeente Heilo vol strekt geen voordeel van dezen weg heeft. De heer Uitenbosch vraagt of het, indien Heilo niet wil meewerken tot verbetering, niet mogelijk is de weg van de gemeente Heilo over te nemen. De V oorzitter antwoordt, dat dit overwogen kan worden, doch dat op het oogenblik er niets anders aan te doen is, dan wat B. en W. voorstellen. Het voorstel wordt daarop goedgekeurd. 7. BESTRATEN NIEUWLANDERSINGEL. Bij adres, gedagteekend 12 Augustus j.l., hebben IP. Eggers en 25 mede-onderteekenaren, allen zich noemende bewoners van den Nieuwlandersingel in wijk F, zich tot den Raad gewend, met het verzoek den genoemden singel, voor zoover deze gelegen is in wijk F, d. w. z. van de Bleekersloot tot de Nieuwlan- derbrug, te doen bestraten. Dienende van bericht en raad op dat adres, stellen B. en W. voor te besluiten: aan F. P. Eggers c.s., alS beschikking op hun adres d.d. 12 Augustus 1.1., te berichten, dat aan den direc teur der gemeentewerken bereids is opgedragen den Nieuwlandersingel gedurende het jaar 1911 zoo goed mogelijk in den bestaanden toestand te onderhouden en daaraan de mededeeling toe te voegen, dat het in het voornemen ligt op de gemeente-begrooting voor het jaar 1912 een bedrag van 2150 voor klinkerbe strating te bedoelder plaatse, uit te trekken. De heer Glinderman vraagt of de toestand van den Nieuwlandersingel zoo veel slechter is dan die van het Kennemerpark. De Voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat het verkeer langs den Nieuwlandersingel veel druk ker is. Het verkeer door het Park is door de Emma- brug veel ontlast. De heer Glinderman vindt het jammer, dat het karakter van den Singel verloren gaat. De Voorzitter zegt, dat daar niets aan te doen is, dat zal ook met de Kanaalkade weldra het geval zijn. Ook deze kade verkeert in deplorabelen toestand, zegt spr. Gelukkig, dat de heer Pot thans in Algiers zit en dit niet kan hooren. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stem- ming goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan den heer L. Hoefnagel te Breda op zijn verzoek voor de jaren 1912, 1913 en 1914 een standplaats ter kermis af te staan voor een beig- netskraam op de Steenebrug bij de Mient in deze ge meente, tot een oppervlakte van pl. m. 12X16 M. of 192 vierk. M., voor een som van 725 per jaar. Goedgekeurd. 9. RUILING VAN GROND AAN DE WILHELMINALAAN. De heer A. van Leeuwen te Katwijk aan Zee heeft zich bij adres d.d. 22 October 1.1. tot den Raad ge wend met het verzoek met hem als eigenaar van het perceel op den hoek van de Wilhelminalaan en Ver lengde Kruislaan, een ruiling van grond aan te gaan. Bedoeld adres werd in de vergadering van 16 No vember 1.1. om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Daaraan voldoende berichten zij, dat het hun niet wenschelijk voorkomt op het gedane verzoek thans reeds eene beslissing te nemen. Het plan van den adressant om ter plaatse een hotel-restaurant te bou wen schijnt geheel te zijn opgegeven. In verhand daarmede behoort h. i. te worden afgewacht welke an dere bestemming men nu aan bedoeld terrein denkt te geven, opdat zal kunnen beoordeeld! worden of eene ruiling van grond met den adressant of diens recht verkrijgenden in het belang der gemeente kan worden geacht. Daarom stellen B. en W. voor, aan den heer A. v. Leeuwen te Katwk aan Zee, naar aanleiding van zijn adres d.d. 22 October 1.1. te berichten, dat de gemeente niet bereid is eene ruiling van grond op den hoek van de Wilhelminalaan en Verlengde Kruislaan in overweging te nemen, zoolang niet vaststaat welke be stemming aan dien grond zal worden gegeven. Conform besloten. 10. VERPACHTING KERMISTERREIN VOOR EEN SCHOUWBURGTENT. B. en W. stellen voor, aan den heer B. Delmonte, te Amsterdam, op zijn verzoek, voor de jaren 1911, 1912 en 1913 een standplaats ter kermis af te staan voor een schouwburgtent op het plein bij de Groote Kerk in deze gemeente, tot een oppervlakte van pl.rn. 12 X 36 M. of 432 vierk. Meter, voor een som van 200 per jaar. Alsvoren. 11. BENOEMING LEERARES HANDELS DAGSCHOOL. B. en W. stellen voor, te benoemen tot leerares in de Engelsche taal aan de Handelsdagschool in deze gemeente, voor den c.rusus 19103911, mejuffrouw I.. van der Linden te Haarlem, sedert 1 September tij delijk als zoodanig werkzaam, op eene belooning bere kend naar 900 's jaars en eene vergoeding van reis kosten berekend naar J 75 's jaars, onder gehouden heid zich in die betrekking te gedragen naar de be staande of nader vast te stellen verordeningen en in struction. Mejuffrouw Van der Linden wordt met algemeene stemmen benoemd. VERDEELING VAN DEN RAAD IN AFDEELIN- GEN; BENOEMING EN AANVULLING VAN COMMISSIëN VOOR 1911. De Raad gaat thans over: lo. tot verdeeling van den Raad in afdeelingen voor 1911, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 38 van het Reglement van orde. Bij loting worden aangewezen tot leden der le sec tie de heeren: Zaadnoordijk, Wanna, Melenbrink, van Buijsen en Uitenbosch als lid der commissie voor pu blieke werken. Voorzitter de Burgemeester. tot id. der 2e sectie de heeren: de Lange, Luiting, Govers, Glinderman en Van de Bosch als lid der com missie van publieke werken. Voorzitter de heer J. de Wit Dz„ wethouder. tot id. der 3e sectie de heeren: Van der Feen de Lil le, Pot, Fortuin, Dorbeck en de Groot als lid der com missie van publieke werken. Voorzitter de heer Mr. H. Boelmans ter Spill, wethouder, en tot benoeming voor 1911 van: 2o. vier leden der commissie voor het ontwerpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, waarvan de burgemeester, krachtens art. 166 Ier Gemeentewet, voorzitter is. Herbenoemd de heeren: N. Glinderman, Mr. A. Dorbeck, Mr. B. van der Feen de Lille, J. de Lan ge C.J.z. 3o. vijf leden, waarvan één tot Voorzitter, der com missie tot belastingzaken en eenige andere onderwer pen van financieelen aard. Herbenoemd de heeren: J. de Lange C.Jz., voorzit ter, Mr. II. Boelmans ter Spill, H. J. F. Wanna, N. Glinderman, C. G. Zaadnoordijk. 4o. drie leden der commissie van bijstand1 voor de publieke werken. Herbenoemd de heeren: G. de Groot Jz„ M. Uiten bosch. Benoemd in plaats, van den heer Pot, de heer Van den Bosch met 7 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. Tot voorzitter voor het jaar 1911 is door burge meester en wethouders aangewezen de Burgemeester. 5o. drie leden der commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud van de wandel wegen, de beplanting van straten, wegen en pleinen der gemeente.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 5