STADSNIEUW 8, BUITENLAND. aanwinst zijn vocn* de collectie, reeds in genoemd mu seum bijeengebracht. Hoe actief ook, Flehite vischte achter het net. Direct na toeslag bij de veiling had een meelfabri kant te Utrecht, beslag op den steen weten te leggen. Het jaarverslag van het museum verhaalt den ver deren loop aldus: „Den 30sten October werdi deze steen uit den gevel gebroken en den 4en November vertrok hij per vrachtbode naar Utrecht, om aldaar Buiten de Weerd in de Flieruilensteeg op het kantoor der firma boven de brandkast te worden ingemetseld, met het doel daardoor de herinnering' levendig te houden aan de verliesgevende zaken, die de firma met den vroegeren bewoner van dat pand gedreven had." De nieuwe eigenaar heeft misschien wel als devies er bij laten beitelen: Al te goed is buurmans gek. (Tel.) 40-JARIG FEEST. De heer E. Wind, directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Kampen, herdenkt 1 Januari a.s. zijn 40-jarige ambtsvervulling1 bij de Posterijen en Tele- graphie. 1 Januari 1871 als klerk bij de Rijkstelegraaf te Rotterdam in' dienst gereden, werd hij in 1874 be noemd tot telegrafist (tegenwoordige titel commies), en slaagde in 1877 voor het Post-examen. Hij was o.m. werkzaam te Zaandam, Coevorden en Franeker; was gedurende 27 jaar directeur van het post- en tele graafkantoor te Winkel; 3 jaar van het rijkstelegraaf- kantoor alhier en sedert 16 Januari 1910 post- en te legraaf-directeur te Kampen. INBRAAK. Toen de dienstbode uit het dameshoedemnagazijn van de firma Schupper en Boers te Rotterdam giste renavond omstreeks 10% uren thuis kwam, vond zij de winkeldeur gesloten en werd op haar herhaald bel len niet open gedaan. De jxditie werd gewaarschuwd en weldra bleek, dat inbrekers aan den gang waren geweest. Sporen daar van waren te zien aan een raam, aan de achterzijde van het benedenhuis op eene gang uitkomende. Beni ge oogenblikken later kwamen de firmanten thuis. Men verschafte zich aan de achterzijde van het huis toegang tot een vertrek achter den winkel gelegen. In den winkel hadden de inbrekers de knip op de deur gedaan, waardoor de dienstbode niet binnen kon ko men, terwijl haar bellen de inbrekers opmerkzaam maakte, dat er onraad was. Zij hebben zich toen uit de voeten gemaakt. De winkel en het geheela bovenhuis zijn doorzocht. Afgebrande lucifers werden in alle vertrekken gevon den, kasten en laden waren doorzocht. Wat klein ta felzilver en eenig geld wordt vermist. De bestolen firma is tegen inbraak verzekerd. Een paar dure hoeden zijn vertrapt, blijkbaar uit wraak, dat men niet meer gevonden heeft. EEN ZACHTE WINTER. Als een bewijs van den zachten winter kan dienen dat sedert den eersten Kerstdag een Narcis staat te bloeien in den hortus botanicus te Utrecht. De bol werd in September in een pot gezet en deze kreeg, toegedekt door turfmolm, een plaats tegen een muur op hot Zuiden, waar zij nu staat te bloeien. De plant is geheel normaal opgegroeid en ziet er krachtig uit. Het is do Narcissus Tazetta papyraceus, in Enge land bekend als Paper white. Zij staat echter niet alleen te bloeien. In het voor tuintje van perceel 194 aan de Biltstraat te Utrecht staan in het gazon vele Sneeuwklokjes in vollen bloei. TREURIG ONGELUK. Gistermiddag is te Zaandam in de Bootenmakers- straat een kist van een wagen gevallen op het hoofd van het driejarig zoontje der weduwe I)., wonende in die straat. Het knaapje was bijna dadelijk dood. UIT WINKEL. De nieuwejaarscolleete heeft dit jaar opgebracht 392.50, waarvan bedeeling zal worden verstrekt aan 62 gezinnen die daarvoor i naanmerking komen, en welke bedeeling varieert van 7, 5 of 3 grilden per ge zin. UIT SINT-PANCRAS. Gisteren vergaderde de Raad der gemeente Sint- Pa ncras. Aanwezig waren alle leden, 1 vacature door het overlijden van den heer A. Nobel. De voorzitter, de burgemeester F. Smit, opende de vergadering en wijdde eenige waardeerende woorden ter gedachtenis aan het overleden lid van den raad, den heer A. Nobel. Na lezing der notulen welke worden goedgekeurd, volgde mededeeling van: lo. dat de rijks vergoeding- voor den grond van het schoolplein is bepaald op 100, en voor- den aanleg op 110.34; 2e. dat de g-em een te-rekening, dienst 1909, is goed gekeurd 3e. dat is goedgekeurd1 het suppl. kohier op den hoofdelijken omslag; 4e, dat mede Ls goedgekeurd het gewijzigde regle ment op het Burgerlijk Armbestuur; 5e. dat de beslissing omtrent de verordening, krachtens art. 114bis jder gemeentewet, is verdaagd; 6e. dat is ingekomen nieuwe plannen voor eene Westfriesche waterleiding' van Bosman en c. s. 7e. dat de levering van boomen a 105 gegund is aan C. Dekker te Noordscharwoude, welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. Hierna werd voorgelezen een bericht, van overlijden van den heer A. Nobel namens de wed. A. Nobel door den heer G. Nobel, hetwelk zal worden beantwoord met een schrijven van rouwbeklag. Daarna werd de vergadering gesloten. UIT EGMOND AAN ZEE. Bij de gisteravond gehouden voltallige vergadering van den Raad werd o. m. het adres van de heeren C. Bosman c. s., inzake waterleiding, ter sprake ge bracht en na, gegeven toelichtingen van d»n voorzit ter voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek werd aan mej. A. Prins eervol ontslag als helpster aan de bewaarschool tegen 1 Februari verleend. De heer A. Groen Wz. verzocht het terrein bij de woning der vroedvrouw te mogen koopen voor 5 of 5.50. B. en W. stelden voor daarop niet in te gaan en vast te houden aan het eens gevraagde bod van 8, waartoe werd besloten, welk voorstel na verdere besprekingen zonder stemming werd aangenomen. De heer Zwaan had voorgesteld om 6.50 te vra gen. De heer Middelkamp 7. De heer P. de Graaf verzocht de erfpacht va-u een strook grond aan te koopen. Hij wilde daarvoor ge ven 1 de vierkante. Meter. Aangenomen werd het advies van B. en W., strek kende tot inwilliging onder bepaling dat de gemeente een strook grond langs het hek zijner woning vati hem aankoopt, met recht tot overweg over dat strookje. De verordening regelende de finantieele verhouding der gasfabriek tegenover de gemeente, werd ter spra ke gebracht en na eenig© besprekingen ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der gaseommissie werden benoemd de heeren G. de Groot en Middelkamp. De heeren Gul en Zwaan waren aftredend. De heer de Groot bedankte, waarna benoemd werd de heer A. Zwaan, die zich de benoeming liet welge vallen. Omtrent den reinigingsdienst deelde de voorzitter mede, dat de concessionaris 500 subsidie verlangt, daarom stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek tot concessie, welk voorstel met alge- meene sterrunen werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de oude Tolboom hier niet meer is te vinden, dat de Schirikelstraat in 1911 onder handen zal worden genomen en dat de gas- commissie opmerkzaam is gemaakt op den slechten toestand van de straat bij de gasfabriek. De pomp bij de bewaarschool blijft staan in afwachting van eene beslissing omtrent een waterleiding. Mededeeling werdi gedaan dat de heer Dekker voor 110 het vervoer van het straatvuil op zich wil ne men. B. en W. verzochten machtiging om het water in een 6-tal pompen der gemeente chemisch te laten on derzoeken, welke machtiging werd verleend. Omtrent de commissie tot werkverschaffing deelde de voorzitter mede, dat die commissie subsidie van de gemeente vroeg in den vorm van verlichting en ver warming van het lokaal. Dit verzoek werd1 toegestaan. De voorzitter deelde mede, dat het uitbreidingsplan en het öntwerp-plan der waterleiding zijn ingekomen. Deze ontwerpen zullen in de volgende vergadering worden behandeld. De heer Zwaan vroeg of de vuilnisbelt bij A. Stam niet. verplaatst kon worden. De voorzitter zeide een onderzoek in loco toe. De zandwoestijn aan de West werd daarna door den heer Zwaan onder de aandacht van den voorzitter ge bracht. Dit zand] zal in Januari worden opgeruimd en overwogen zal worden of herhaling van dezen toe stand kan worden voorkomen, waarover nu reeds breedvoerige besprekingen werden gehouden. Niemand meer het woord verlangende, werd de ver gadering gesloten. UIT TEXEL. In de. heden gehouden vergadering der afd. Texel van de Holl. Maatsch. van Landbouw werden tot le den van het bestuur gekozen de heeren R. Keijser en Jac. Kikkert Nz„ en tot secretaris in de plaats van den heer Jac. Nz. Kikkert, die bedankt had, de heer D. Keijser Hz. UIT DE RIJP. In het gister vermelde bericht, inzake de benoe ming van mej. Stuffers is een vergissing geslopen. Niet te Midden-Beemster, doch t© Zaandijk is zij be noemd. UIT KOEDIJK. In de gisteren gehouden voltallige raadsvergadering werd o. m. medegedeeld dat het aantal inwoners op 1 Januari bedroeg 1505. Den heer L. Vethaak werd op zijn verzoek om resti tutie van de kosten die hij ter verbetering van het door hem gehuurde land had gemaakt 10 toegekend. Een adres der heeren J. de Wit en P. Struyck, waarbij de gemeente om subsidie werd verzocht voor de door hen op touw te zetten onderneming om de beide oevers van het kanaal te verbinden met een pont in verband met de in exploitatiebrenging van de Noorder Stoomtram, werd gesteld in handen van B. en W. ter fine van advies. Besloten werd voor de verbouwing van het armhuis steun van het rijk in te roepen. De heer J. de Groot verzocht eervol ontslag als ge meente-opzichter. De heer Jonker motiveerde een voorstel om het ont slag niet eervol te verleenen. De voorzitter bestreed dit voorstel Hij wilde den opzichter niet vrijpleiten van vergissingen of fouten, doch wees daarbij op de verdere gevolgen van den be trokken persoon. Het ontslag werd eervol verleend met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Jonker, Beetsi en Visser). De verhuring van de drie arbeiderswoningen werd toegezegd aan J. Lanzenberg en G. Hart, omtrent de derde woning zal nader worden beslist. De voorzitter wees er echter nog eens op, zooals hij reeds in de vorige vergadering had gezegd, dat het voor de gemeente moeielijk, ja, ondoenbaar is, voor de ingezetenen woningen te bouwen, daar er dan z. i. geen einde aan den woningbouw vanwege de gemeen te zal komen. Omtrent de bouw van de woningen van het armhuis zal in comité worden behandeld. Bij de rondvraag bedankte de heer Bruijn als arm voogd. De voorzitter bedankte hem voor de door hem als zoodanig' bewezen diensten. De benoeming van een opvolger zal tot de volgende vergadering worden aangehouden. De heer Visser vroeg inlichtingen omtrent de grens regeling' met Oudkarspel, welke de voorzitter gaf, daarbij eene zoo spoedig mogelijke definitieve afdoe ning toezeggende. De heer Jonker wees als opperbrandmeester op den gevaarlijken toestand bij eventueelen brand bij de wo ningen die zoo achteraf staan; hij zou wenschen dat een beun werd gemaakt om daarover de spuit te kun nen vervoeren. De heer Beets juichte het voorstel toe, en ook de andere heeren vereenigden zich er mee, zoodat tot den bouw van een beun werd besloten. De vergadering werd daarna gesloten. UIT NOORD-SCIIARWOUDE. Na opening der gisteren alhier gehouden vergade ring' van den raad, waarbij de heer Slotemaker afwe zig was, werd besloten een strook grond aan den heer 0. Ootjes terug te geven, daar deze strook op advies van den gemeente-opzichter niet noodig blijkt te zijn en de heer Ootjes dat land gaarne terug wil hebben; het desbetreffende besluit, tot aankoop van dien grond werd ingetrokken. De afdeeling Langedijk, der Ned. Ver. tot Afschaf fing' van Alcoholhoudende dranken verzocht een sub sidie van de gemeente ter bevordering van haar stre ven. Na zeer breedvoerige besprekingen, waarbij de. heer Keeman de aanvrage sterk verdedigde en de overige heeren de goede strekking der vereeniging erkennen de, vermeenden dat het niet op den weg der gemeente lag dergelijke vereenigingen te steunen, werd het verzoek voor kennisgeving aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Keeman, die verklaarde des noods1 met een subsidie van 5 tevreden te zijn. Na gegeven toelichtingen werden de ligger der we gen gewijzigd conform het advies van den opzichter, welk advies slechts leidde tot naamverandering van enkele wegen, zoo zal o.a. de dorpstraat in 't vervolg Gemeenteweg heeten. Na eenige besprekingen besloot de raad de goed keuring op de sluisgeldheffing andermaal aan te vra gen, doch de tarieven te wijzigen en er de bepaling in op te nemen dat voor het schutten van vaartuigen, van welke soort of grootte ook, een extra sluisgeld zal moeten worden betaald van 5 ets., wanneer deze de sluis passeeren van 's avonds 9 tot 's nachts 9 uur, en dat 's Zondags van 8 uur 's morgens tot 's middags 1 uur de sluis gesloten zal zijn. Het plan Bosman c. s. inzake de waterleiding werd ter sprake gebracht doch de raad besloot hieromtrent eene afwachtende houding aan te nemen. Na zeer breedvoerige besprekingen, waaruit bleek dat in beginsel tot de stichting van een nieuw armen huis werd besloten, besloot de raad aan B. en W. op te dragen een onderzoek naar de verschillende geop perde ideeën in te stellen. Tot armvoogd werd herbenoemd' de heer P; Kroon. Op een desbetreffende vraag van den heer Heman deelde de voorzitter mede dat de school 15 Januari zal kunnen worden afgeleverden dan zeer waarschijn lijk een maand later in gebruik kan worden genomen, en dat in de volgende vergadering het adres van het kerkbestuur in behandeling zal worden genomen. De vergadering werd daarna gesloten. DE UTRECHTSCHE STUDENTENSTA KING. Thans is door curatoren een commissie van onder zoek ingesteld bestaande uit professoren van de me dische faculteit. i PUKMERENDER VEEFONDS. In de te Purmerend gehouden vergadering der „Vereeniging tot onderlinge verzekering van het Slachtvee" is o.a. besloten de premie te bepalen op 1.75 per rund. Een voorstel tot het heffen van een contributie, van l,werr na breedvoerige bespreking met 100 tegen 68 stemmen verworpen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de plaats van den heer O. de Goede Hz., die bedankt heeft, werd gekezen de heer D. J. Govers, te Alkmaar. Ten slotte werd de heer De Goede, de aftredende voor zitter, door de vergadering tot eere-lid benoemd. Een uitvoeriger verslag hopen we in een volgend nummer op te nemen. KORTE BERICHTEN. De Haarlemsche Ilandelsvereeniging heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gericht, waarin wordt gepleit voor vestiging van de middelbare koloni ale landbouwschool te Haarlem. Gisteravond is er weer een verpleegde in het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Leiden, ont vlucht. Hij heeft zich vermoedelijk langs een touw uit een raam van de tweede verdieping laten glijden. Door eenige werklieden, die bezig waren met delven op pas ingestoken bloembollenland, werd giste ren o. a. een ouderwetsehe flesch gevonden, waarin een briefje, waarop met potlood stond geschreven: „Wij jassen met ons dreij en ben met ons dreij, 20 Octobris 1773." Voor 17 jaar ging een koopman in manufactu ren te Amsterdam failliet. Aan de crediteuren kon zoo goed als niets worden uitgekeerd. Onlangs over leed de schoonvader van den manufacturier, een aar dig vermogen nalatende. Alles zal worden uitgekeerd aan de crediteuren, die nog 25 of 30 van het hun verschuldigde terug ontvangen. p VERBETERING. In het jaaroverzicht „stad en land" zijn een paar fouten gesloopen. Zoo moet er o. a. staan, dat de zes jarige termijn van onzen burgemeester ook eindigt, dat het feit, dat zonder discussie werd besloten tot het aangaan van een leening van f 189.000 als een verblijdend feit mag worden gememoreerd, terwijl in de eerste kolom der tweede pagina het kopje „bin nenland" natuurlijk moet vervallen. Wat het „Buitenlandscli overzicht" betreft, zij nog even opgemerkt, dat het de heer Briand was, die in het laatst van Januari nog te spreken had over den schoolstrijd en dat er in Engeland een conferentie werd gehouden turschen leden van het Kabinet en de leiders der oppositie. GESLAAGD. Geslaagd voor het federatie-examen boekhouden on ze stadgenoot de heer J. W. Turfboer. De heer J. G. Groen te Alkmaar legde met gunstig gevolg het examen Engelsche Handelscorrespondentie af, voor de federatie van handels- en kantoorbediende. NIEUWE AANSLUITINGEN. A. Prins, Oudegracht (huish. aansl.) 544 Firma Gebrs. Schenke, in Heerenkleeding, Mient. 547 Firma de Wijs en Broers, Kolonialewaren, Rit sevoort. Van 18 tot en met 29 December 1.1. werden 11329 gesprekken aangevraagd. GEVESTIGDE PERSONEN. W. Schermer typograaf, St. Annastr. 31, n.h. J. Bak ker, timmerman, Nieuwstraat 21 r.k. J. P. Bol, kan toorbediende, Clarissebuurt 59, n.h. B. F. Klare, kell- ner, Geesterweg 1, r.k. A. M. Kroone, dienstbode, Lutt.-Oudorp 3 r.k. P. Kwantes, bankethakker, Ran ges tr. 39, n.h. M. J. Kwast, boekdrukker, Landstr. 14 geref. H. P. Linstra, dienstbode, Steijnstr. 17 n.h. A. M. Modder, dienstbode, Luttik Oudorp 11 n.h. J. P. Oort-huijzen zonder beroep, Verdronkenoord 24, r.k. M. Poppen, dienstbode, Wilhelm.-laan 18, r.k. T. van der Vis, assistente huishouding Omval 33 n.h. P. Zweed kleermaker Oosterburgstr. 19 n.h. A. H. de Vendt van den Berg, zonder beroep Koningsweg 83 n.h. E. 0. M. F. v. der Eeen de Lille zonder beroep Langestraat 104 n.h. A. P. Gaarthuis, zonder beroep, Limmerhoek 34a, r. k. D. Grin, boerenarbeider, Nieuwpoortslaan 48, geen. A. Kuiper, zonder beroep, Oudegr. 90 rem. J. Mieldijk, koetsier le Landdw.-straat 5, n.h. A. Veis, kleermaker R. O. G., Gasthuisstraat 5a, n.h. P. Velt huis, smid, St. Annastraat 41, n.h. VERTROKKEN PERSONEN. J. Hoogland, bankwerker, Stuartstraat 1, Leiden, n.h. M. J. Borst, dienstbode, Verdronkenoord 104, Castricum, r.k. H. Geel, arbeider, Luttik-Oudorp 17, Duitschland' n.h. II. J. Corneilje, bankwerker, Land- straat 35, Amsterdam, n.h. D. de Leeuw, dienstbode, Verl. Landstraat. 2 Oudorp, n.h. J. Broersma, slager, Westerweg 12, Helder, n.h. M. Dekker, dienstbode, Achterom 13, H. H. Waard, n.h. Th. van der Linden, dienstbode, Oudegr. 261, 's-Hage, r.k. G. Hulst, mo diste, Payglop 19, Amsterdam, n.h. Wed. L. Visscher, zonder beroep, Nieuwpoortslaan 17, Anna-Paulowna, n h. O. G. Heemstra, winkeljuffrouw Mient 18, Bols- ward, r.k. J. F. Kooman, klerk II. IJ. S. M. Druiven- laan 2 's Hage n.h. G. den Das, bakker, Omval 46, Heilo n.h. C. M. Latjes, dienstbode, Kennemerpark 6, Amsterdam, r.k. L. Westerveen, huisknecht, Limmer hoek 22 Amsterdam n.h. J. M. va.n den Berg. klerk H. IJ. S. M. v. Teijlingenstraat 2, Zaandam, geen. Verkortingen: n.h. Nederl. Hervormd, r.k. Roomsch Katholiek, d.g. Doopsgezind, l.d.h. I.eger des Heils. geref. r= Gereformeerd, rem. Re- inonstrantsch. h.l. Hersteld Luthersch. e.l. Evan gel. Luthersch. n.i. Nederlandsch Israëlitisch, w.h. :r_ Waalsch Hervormd, c. g. christelijk gerefor meerd, (v. g. vrije gemeente). AGENDA. ZATERDAG: Gymnastiekvereeniging „de Halter," 710 uur, „Gulden Vlies." „Kracht en Vlugheid," meisjes-af deeling II 3% 4% uur; meisjes-af deeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." ZONDAG: Reciteer- en Voordrachtvereeniging „Kunst naar Kracht" 3%6 uur, café „de Graanhandel." MAANDAG: tv c Dansclub Gebrs. Crefeld, 8 uur, Harmonie. Gymnastiekvereeniging „de Halter," 810 uur, „Gulden Vlies." Schaakclub V V. V., bijeenkomst 8 uur, café Scher merhor n, Waagplein. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 8V4~—9l/4 ma nn en-afd., lokaal R. H. B. S. DINSDAG: Tcekengenootschap „Kunst a(j ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. „Kraeht en Vlugheid," jongens-afdeelmg I 7%8% uur; heeren-afdeeling 83/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." Arbeiders Dam- en Schaakclub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. „Toonkunst", repetitie, 8 uur, Unie. WOENSDAG; Kinderkoor, repetitie 4% uur. Zang en Vriendschap 7% nor, café Central. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 6—7 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Alkmaarsch strijkorkest, (dir. J. H. Oushoorn), 8 uur, nieuwe Doelen. Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 73/4 uur, Diligentia. DONDERDAG: Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van mannelijk adspiranten, lokaal1 R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 81/491/4 mannen-afd., lokaal R. H. B. S. Kegelclub „Onae Club", Kegelavond 8 uur, „de Unie", Danscureus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur, Reciteer- en Voordrachtenver. „Kunst naar Kracht", repetitie 9—101/2 uur, Wapen van Munster. VRIJDAG: „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/.81/, uur; heeren-afdeeling 83/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." PORTUGAL. Er kwamen gisteren geruchten over een sterke gisting in het land, over een beweging tot herstel van de monarchie met Manuel als koning. De beweging zou haar oorsprong vinden in de ontevre denheid der arbeidende klassen, die zich door de on vervulde beloften der tegenwoordige machthebbers te leurgesteld gevoelen. De regeering die een strenge censuur handhaaft heeft laten mededeelen, dat het kalm is. Dit laat ste zal wel niet met dé waarheid overeenkomen. Dat het volk ontevreden is, dat het zich sinds de revolutie in het bezit van wapens bevindt, dat er op de oorlogs schepen desperado's zijn, menschen die niets hebben te verliezen, zijn verschijnselen, die op een gevaar wij zen. Verder denkt men thans natuurlijk a-an de con ferentie, welke ex-koning Manuel dezer dagen met Portugeesche royalisten te Londen heeft gehad. Bijna alle Portugeescho oud-gezanten beliooren tot de roya listen en zij hielden met de koningsgezinden, die in het land waren gebleven geregelde briefwisseling. Tij dens de conferentie kwamen in het hotel vele tele>- grammen uit Lissabon en andere Europeesche hoofd steden. Als dus het bericht over een royalistische sa menzwering komt, brengt men dit natuurlijk in ver band met deze conferentie. Het is niet gemakkelijk aan te nemen, dat een dei'- gelijke beweging kans. van slagen zal hebben maar het is gevaarlijk, om zich ten aanzien van voorspellin gen te wagen. Gemengde mededeelingen, KRUITFABRIEK IN DE LUCHT GESPRONGEN. Gisternamiddag om 3 u. 30 is de drogerij van de nationale kruitfabriek te Wetteren in de lucht ge sprongen. Het geluid van de ontploffing is in tal van dorpen in den omtrek gehoord. Vele muren in de onmiddellijke nabijheid der fabriek zijn ingestort. Veertien arbeiders werkten in de drogerij op het oogenblik der ontploffing. Er waren 500 K.G. kruit in de drogerij. De slachtoffers zijn in de lucht ge slingerd. Vier hunner zijn letterlijk aan stukken ge reten. Alle aangrenzende huizen zijn bijna geheel vernield. Een vrouw is ernstig gewond. Tot het afzenden van dit bericht zijn acht lijken te voorschijn gehaald. Een man wordt vermist. STAKING TE BARCELONA. De havenarbeiders te Barcelona hebben wegens soli dariteit met de lossers algemeene staking afgekon digd. Ook de kolendragers en de voerlieden hebben den arbeid neergelegd. ALWEER EEN. Luitenant Caumont, die te St. Cyr een nieuwen eendekker probeerde, is gevallen en is in het militaire hospitaal overleden. EEN SPION GEVANGEN? Het heet dat er fe Dover een Duitsch spion gepakt is, terwijl hij bezig was met het maken van schetsen en aanteekeningen van het fort ten oosten van liet kasteel. Dat bericht is niet juist. Er is daar wel een Duitseher gezien en ondervraagd, maar de man is niet aangehouden toen gebleken is, dat zijn aantee keningen geen waarde hadden. Hij zeide vogels te hestudeeren. Laatste berichten. "RUSLAND EN DUITSCHLAND 7 LONDEN, 31 December. De „Times" verneemt uit St. PetersburgDe Russische regeering zond onlangs naar Berlijn een nota, waarin de twee voornaamste resultaten van de besprekingen tijdens het Tsarenbe- zoek aan Potsdam werden aangegeventen eerste de onweersprekelijke handhaving van de tegenwoordige groepeering der mogendheden, en vervolgens de weder- zijdsche overeenkomst om zich te onthouden van elke nieuwe combinatie, die tegen de Russische of Duitsche belangen in Perzië of Turkije zou zijn. DE TOESTAND IN PORTUGAL. LISSABON, 30 Dec. De minister van buitenland- sche zaken ontving heden officieel de vertegenwoordi gers der buitenlandsche pers, en verklaarde dat de rust algemeen is, de financieele toestand iederen dag beter wordt, de krijgstucht in leger en vloot volkomen is en de godsdienstige agitatie geheel geëindigd. De verkiezingen zullen in April, in de meest vol komen onafhankelijkheid worden gehouden. Bevelen zijn gegeven om de censuur strikt te beperken tot on juiste beriehten. De minister ontkent, dat de Engelsche gezant het zenden van een oorlogschip naar de Taag heeft verzocht.

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 2