DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 308 Honderd en twaalfde Jaargang, 1910. ZATERDAG 31 DECEMBER (In stad en tand.) ALKMAARSCHE COURANT. maar hunne Wanneer men een terugblik werpt op hetgeen het afgeloopen jaar voor onze goede gemeente is geweest, dan kan het welhaast niet anders, of men moet tot dankbaarheid worden gestemd. De stad bleef voor groote rampen en onheilen gespaard. Rustig ging ze voorwaarts op den weg van welvaart en bloei. En het gemeentebestuur aarzelde niet, om maatregelen to treffen en zich offers te getroosten, waai1 het mogelijk was die welvaart te bevorderen en aan den groei der stad te hulp te komen. Voor de toekomst zal er nog wel heel wat meer worden gevraagd worde dan het jaar 1910 ten voorbeeld gesteld! Wij verloren verschillende burgers, die de openbare zaak hebben gediend op een wijze, welke hun heen gaan inderdaad als een verlies deed gevoelen, welke hen ook in de dankbare herinnering van stadgenooten deed blijven. Vreesden we in Juli voor het leven van onzen hoogst verdienstelijken stadgenoot, den heer C. W. Bruinvis, die zich op zulk een hoogen leeftijd aan een operatie moest onderwerpen, gelukkig bleek die vrees ongegrond en kon onze onvermoeide krasse archivaris zijn noode verlaten werk weer voortzetten. Het gevaar van diphteritis, dat in Juni opdoemde, kon worden gelokaliseerd. De Brusse-lsche tentoonstelling is voor Alkmaar een schoone gelegenheid geweest om te toonen, wat het op het gebied' van nijverheid en industrie kan presteeren. De gouden medailles, toegekend aan de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen Kennemerland, aan de werf „Nicolaas Witse.n" en aan de Alkmaarsche IJzer en Metaalgieterij, bewezen, dat Alkmaar in staat was met succes mede te dingen. Onze Huishoud- en In dustrieschool verwierf voor haar inzending mede de gouden medaille, evenals het observatiegesticht (Rijks opvoedingsgesticht) voor jongens. Den heer J. C. Baan werd de zilveren medaille toegekend wegens zijn medewerking in zake de statistiek over cacao, inge zonden door de Nederlandsche regeering. Uit de gym- nastiekwedstrijden, tijdens genoemde tentoonstelling gehouden, kwam „Turnlust" gelauwerd terug. De aanzienlijke verbouwing van Noordhollandsch Landbouwcrediet en van de perceele.n van de firma Vroom en Dreesman, de vestiging van het Alkmaarsch Warenhuis en van het magazijn van Gebrs. Spanjaard getuigden van vooruitgang en ondernemingsgeest. De afschaffing van het „historische costuum" der Burgerweezen legde getuigenis af vaa een nieuwen, welkomen geest, die terzijde stelt wat verouderd is en in onzen tijd niet meer thuis hoort. En nu zouden we tegenover deze meerendeels ver blijdende feiten natuurlijk wel enkele minder mooie dingen kunnen plaatsen, kunnen wijzen op hetgeen er te doen overblijft, bij gebrek aan inzicht, lust of energie, doch dat zullen we nu maar achterwege laten, in de hoop dat 1911 ten deele zal aanvullen, wat zijn voorganger ongedaan heeft achtergelaten. Zij het ko mende jaar Alkmaar ten voorspoed! Evenals vroeger hebben we thans ook weer de be langrijke feiten gegroepeerd. Wij beginnen met Het liestimr van onze gemeente. In de samenstelling van den gemeenteraad zijn geen wijzigingen gekomen. De kiezers konden dit jaar thuis blijven, daar er geen enkel raadslid periodiek behoefde af te treden, er niemand bedankte, niemand overleed. In 1911 zullen de kiezers het minder gemak kelijk hebben. Er moeten in de eerste plaats zes raadsleden periodiek aftreden (de heeren A. Fortuin en J. de Lange C.Jz. in het eerste, mr. A. Dorbeck en J. de Wit Th.n. in liet' tweede'en J. Pot en G. T. M. van den Bosch in het derde district), terwijl in ver band met den uitslag der volkstelling 2 nieuwe raads leden bijgekozen zullen moeten woTden. Als wethou der zal moeten aftreden de heer mr. H. Boelmans ter Spill, terwijl de zesjarige termijn van onzen burge meester ook verschijnt. Het spreekt wel van zelf en het is maar goed ook dat het hier voornamelijk formeele zaken be treft, die in den feitelijken toestand weinig wijziging brengen en geen groote persoonsverwisselingen ten gevolge hebben. De voornaamste hesluiten, welke in den gemeente raad, welke dit jaar elf maal, dus minder dan anders, in het openbaar vergaderde, werden genomen, laten we thans hier volgen: In de vergadering van 30 Maart- werd in beginsel besloten dat aan ingezetenen, die daartoe aanvraag' doen, op nader vast te stellen voorwaarden kan wor den vergund de privaten hunner woningen zoodanig in te richten dat deze van een spoelinrichting worden voorzien en afvoeren op een beerput met oversto-rting naar openbaar water of naar het straatriool. In dezelfde vergadering werd besloten aan de bewo ners van den Kooltuin te berichten als beschikking op hun adres, dat de Raad den tijd tot demping, rio leering en best-rating van den Kooltuin over te gaan, in verband met andere aanhangige plannen nog niet gekomen acht. Den llden Mei werd tot het houwen van een nieu we Heilooërbrug en een brug tegenover de Emma- straat (raming 25.000) besloten. Het voorstel tot het verhuren van perceeltjes tuin grond (volkstuintjes) werd in de vergadering van 24 Augustus besloten. In deze zitting werd verworpen een voorstel van de heeren Jan Pot e. s. om toch over te gaan tot demping van den Kooltuin. Den 16en November werd in handen van B. en W. gesteld een adres van den heer G. Looman, directeur der gemeentewerken, houdende het verzoek een onder zoek te willen instellen of doen instellen naar het be leid bij den, dienst der gemeentewerken alhier. In dezelfde vergadering werdi medegedeeld dat ter beschikking' van de Yereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" een gedeelte van den aangekochten grond aan den Bergerweg werd gesteld voor den bouw van een nieuwe ambachtsschool. Op gelukkige wijze was hierdoor een zeer belangrijke zaak welke t-ot heel wat geschrijf en gewrijf aanleiding gegeven heeft, opgelost. De Gemeentereiniging en de dienst van den Hout en de plantsoenen werden tot zelfstandige gemeente bedrijven verheven. Op zeer aangename wijze werd de gemeente-begroo ting' dienst 1911 behandeld en met genoegen mag worden geconstateerd, dat de verhouding tusschen den Raad en het college van B. en W. zeer goed is. Dat' in de laatste vergadering (van 28 December), de elfde die dit jaar werd) gehouden, werd besloten tot het aangaan van een leening van 189.000, mag als een verblijdend feit worden gememoreerd. Overledenen. Door den d-ood ontvielen aan onze stad' eenige per sonen, die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt of tot de algemeen bekende persoon lijkheden hebben behoord. De doodenreeks werd den 28sten Januari geopend door den heer G. Bossert Rzn., in leven president brandmeester en lid van het burgerlijk armbestuur, die den ouderdom van 69 jaar bereikte. Den lOden Maart overleed, 65 jaar oud, de heer P. Messelaar, bestuurslid van „Liefdadigheid naar Ver mogen", van de Spijskokerij St. Willebrordus, tweede voorzitter van den Red. R. K. Volksbond, voorzitter van het Timmerlieden Ziekenfonds, lid van de man nen- congregatie der Heilige Familie in de St. Domi- nicuskerk. Den lsten Juni- werd op 52-jarigen leeftijd de heer Jan Frans Ternooy Apèl, predikant bij de Evange lisch Luthersche gemeente alhier, plotseling uit ons midden weggerukt. Den 23sten Juni overleed de heer W. J. Crefeld, stadsklokkenist. Den 21sten October overleed niet minder plotse- j ling, op 54 jarigen leeftijd, de heer C. Koster, presi dent-brandmeester en lid van den kerkeraad der EvangelLsch Luthersche gemeente. De Burgersocieteit verloor den 8sten November, door het overlijden van den heer R. B. Mammen, op 62-jarigen leeftijd, haar secretaris, die bijna twintig jaar deze functie had vervuld. Den lsten December overleed! op 69-jarigen leeftijd de oud-deken dr. Horning, die ruim veertig jaren het priesterambt, heeft bekleed. Roepen deze data droevige herinneringen wakker, 1910 bracht ons ook tal va-n dagen, waaraan met blijdschap teruggedacht wordt. We bedoelen in de eerste plaats Jubilea. Den 15den Januari herdachten de heeren E. H. Ringers en J. Groen, den dag dat ze 25 jaar resp. als penningmeester en bode van het- Timmermanszieken- fonds waren. Den 31sten Januari werd door den procureur-gene raal te Amsterdam het zilveren eerekruis voor 25-ja- rigen trouwen en eerlijken dienst o. m. uitgereikt aan den majoor E. van Broekhuizen. Den 6den Februari werd in de II. Laurentiuskerk het feest herdacht dat de heer J. M. C. Nuijon 12Va jaar geleden tot priester werd gewijd. Hierop volgde den 15dten Maart het jubileum van den heer A. Einwachter, die veertig jaar verhon den was aan de N. V. voorh. Herms. Coster Zoon. Den eersten April was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Brouwer, hoofdbesteller hij de posterijen, in dienst trad. Den derden van dezelfde maand was de heer Joh. de Jong vijftig jaar aan de kaasmarkt werkzaam. Een ander vijftigjarig jubileum had den 13den April plaats, toen was n.l. de heer J. de Groot, onder wijzer aan de vijfde gemeenteschool, een halve eeuw bij het onderwijs werkzaam. Den 19de.n April herdacht de heer Piepers, stations chef, zijn veertigjarige loopbaan hij het spoorwegwe zen. Vijf dag-en later was er alweer een vijftigjarig ju bileum: de heer Willem Vasbinder was zoo lang aan de kaasmarkt werkzaam. Den 2den Mei herdacht de heer G. Diepen het feit, dat hij 40 jaar pompenmaker was. Den 16en Mei was het 25 jaar geleden, dat de heer W. E. Koppeschaar bij het middelbaar onderwijs werd aangesteld Den lOden Juli werd het 25-jarig bestaan der fir ma W. Helling en Co., sigarenfabrikant, gevierd. 22 Juni was de heer H. de Graaf 50 jaar bij de fir ma W. F. Stoel in betrekking. Den 27sten Juni werd het twaalf en een half jarig bestaan van het St. Elisabeth gesticht herdacht. Dr. Dirken was al1 dien tijd! aan de inrichting verbonden, evenals zuster Allegonda, terwijl de zusters Juliana en Engelmunda hun 12% jarig professiefeest vierden. Den 5den Juli was het dertig jaren geleden, dat de heer P. L. Volkers voor de tweede maal in dienst trad bij de heeren Herms. Coster en Zoon. Den 6den had er een eigenaardig jubileum plaats: toen werd 't 20-jarig huwelijksfeest herdacht van den her Jac. Jansen en mej. Maartje Schuijt, die beiden voor de vierde maal trouwden, toen ze hun huwelijk sloten. Niet minder eigenaardig was het jubileum van Augustus, toen. mej. A. M. H. Schuijt veertig jaar als dienstbode in betrekking was bij den heer en me vrouw Masdorp. Den 29sten Augustus was de heer H. de Rover 25 jaar werkzaam aan da IJzer- en Metaalgieterij. Den 31sten Augustus was het 25 jaar geleden dat de heer H. J. Smis-, chef van den uitvoerenden dienst van den stoomtramweg Egmond-AlkmaarBergen, bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Denzelfden dag herdacht da heer Cupido, conduc teur der H. IJ. S. M,, den dag* waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad. Den 7den September was er weer een jubileum bij de N. V. voorh. Herms. Coster en Zoo-n: de heer G, van Dijk was er 25 jaar verhonden. Den llden September was da heer J. de Raat 25 jaar bij da firma P. Kool, kaashandel, in dienst. Den eersten October herdacht de heer P. H. Kre- helberg den dag, waarop hij vóór 25 jaar de betrek king van Hoofd der R. K. Jongensschool te dezer ste de aanvaardde. Dienzelfden dag werd aan den sergeant-majoor B. Dekker het onderscheidingsteeken voor 30-jarigen dienst uitgereikt. Den derden van die maand] was het 40 jaar geleden, dat de heer S. J. Bijl in dienst trad bij de firma wed J. P. Boom en Zonen, fabrikanten en grossiers in hor stelwerk, klompen enz. Den 27-sten hadl de waterleiding 25 jaar bestaan en was de heer D. Haasbroek 25 jaar aan de maatschap pij verbonden. Tentoonstelling, feesten enz. D» rij der tentoonstellingen en feesten werd iit jaar geopend door de pluimveevereeniging ,,Ave3 die den 7den en 8sten Januari haar jaarlijksche ten toonstelling hield in het gebouw Diligentia, een goe de tentoonstelling met veel deelneming voor het nieuwe bestuur een goed begin. De jonge af deeling Alkmaar van den Bond tot Be scherming van den trekhond) hield den 29sten Mei een welgeslaagd concours1 van trekhonden. Ter eere van haar 12% jarig bestaan hield de V. V. A. V. Alcmaria Victrix, den llden September e. v. d. seriewedstrijden. Den 21sten en 22sten September had de uitnemend geslaagde landbouwtentoonstelling plaats; van het feestprogramma dient vooral genoemd het festival, waaraan onder leiding van den heer H. A. Maas tal van fanfare- en harmoniegezelschappen deelnamen. De Mannenzangvereeniging „Excelsior" hield- den 26sten en een daaropvolgenden dag een stad-skwa.rt.et-' ten wedstrijd, welke zich in zeer veel belangstelling mocht verheugen, en welke misschien als de voorgan ger van een nationaal concours voor mannen- en ge- mengde koren mag worden beschouwd. Den 6en October begon de vijfdaagsche vliegweek, welke een groot succes heeft o-pgeleverd en den heer i Leon Verstraeten uit Mechelen deed kennen als een bekwaam, voorzichtig vliegmensch. De 8-Octoberviering had! ditmaal een kalm verloop men hoopt haar het komende jaar zeer luisterrijk te maken. i Den 24sten October vierde de schaak- en damclub V. V. V. haar 5-jarig bestaan. Sinterklaas deed den 5den December zijn intrede in onze veste en maakte honderden kinderen blij, die, dank zij de goede zorgen van den Bond van Ned. On derwijzers, in Diligentia bijeen waren. Eenige dagen later verscheen hij i-n de Harmonie voor de kinderen van de leden der Coöp. Arbeidersvereeniging „De Voorwaarts" en men waande hem reeds lang naar het Zuiden vertrokken, toen hij nog in het gebouw van de Sint Vincentius-Vereeniging de arme Katholieke kinderen in deze gemeente kwam onthalen. Benoemingen. De Staatscourant va.n 2 Februari bevatte het be richt van de benoeming tot directeur der Cadetten school van den luitenant-kolonel J. D. Grevink, van Arnhem, en van den luitenant-kolonel de Wildt, di recteur van genoemde instelling, tot kolonel-comman dant van het derde regiment infanterie te Bergen op Zoom. Den 8sten Februari benoemde de bisschop van Haarlem den heer J. J. Mes, kapelaan alhier (H. Laurentius), tot pastoor van Muiden. Tot kapelaan bij de H. Laurentiuskerk werd den 14 Februari benoemd de heer L. Th. M. Snelders. Den 24sten April werd de heer ds. P. J. Glasz, pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, beroe pen te Arnhem. Den 23sten Mei werd tot rector van het St. Elisa beth's gesticht benoemd de heer H. J. M. Verzijl, laat stelijk kapelaan te Beverwijk. Den 26sten van die maand werd mej. O. E. C. Brui ning uit Groningen benoemd tot adjunct-archivaresse. De Raad benoemde den 22sten Juni tot klokkenist de heer W. J. Crefeld, die dus- de opvolger van zijn vader, den heer A. Grefeld werd. Tot ontvanger der registratie en domeinen (in de plaats van den heer Dingemans, die naar Zwolle ver trok) werd benoemd de heer K. Wiersum. Den 29sten werd tot directeur van het openbaar slachthuis te Leiden benoemd de heer dr. W. Stuur man, die als directeur van het slachthuis alhier werd opgevolgd door den heer dr. F. P. Keijzer uit Arnhem, den 16den November door den Raad benoemd. Den 26sten October werd tot Protestansch gods dienstleeraar aan het Huis van bewaring benoemd de heer G. J. ten Brummeler Andriesse em. predikant. Den 22sten November werd de heer A. W. Piepers, stationschef alhier, als zoodanig benoemd te Baarn en hier ter stede opgevolgd door den heer H. M. Lange- veld. Den 24sten November werd de heer E. H. Ringers door B. en W. benoemd) tot president Brandmeester. Varia. 25 April. De Nieuwe R.-Katholieke kerk aan de Nassaulaan ingewijd. 30 April. De inzameling door middel van het Juli- anabloempje ten bate van de tuberculose-bestrijding brengt 643.635 op, 7 Juni. Bij enkele candidaatstelling wordt de heer jhr. mr. II. Gevers tot lid van de provinciale staten in het district Alkmaar herkozen. 21 Augustus. Bij den zeilwedstrijd op de Alkmaarder meer verdrinkt een schippersknecht uit Hillegom. 31 Augustus. De officier van gezondheid J. W. Dek natel ontvangt het ridderkruis in de Oranje-Nassau Orde. 27 September. De gemeente koopt de boerderij Oostwijk voor 53.865. 27 December. De heer H. B. de Blij, gepens. kolonel der infanterie, militie-commissaris alhier, is benoemd' tot officier in de Oranje Nassau Orde met de zwaar' den. Een paar data teekenden we aan, welke voor onze naaste omgeving' van belang waren. Den 4den Mei werd tot burgemeester van Egmond Binnen geïnstalleerd - en feestelijk ingehaald mr. M. P. J. van Sonsbeeck. In Heiio's bosschen had den öden Mei de eerste openluchtsamenkomst van de vrijzinnig-godsdiensti- gen in Noordholland plaats, den 12den Mei werd de heer J. O. Eijma, burgemeester van Egmond aan Zee, feestelijk ingehaald en geïnstalleerd. Bergen's burgerij vierde den 16den Juni het feest van het 25-jarig bur gemeesterschap van den heer J. van Reenen, den 28sten Juli werd het koloniehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee geopend, den 2den en 3den Augus tus vierde men het drie-eeuwfeest van den Wieringer- waard, den 31sten Augustus werd het nieuwe raadhuis van Limmen ingewijd, "den 26sten October vierde de heer Blom, burgemeester van Warmenhuizen, het 25- jarig- jubilé, den 5den December werd het nieuwe raadhuis te Broek op Langendijk in gebruik genomen. Necrologie van Noord-Holland. 6 Jan. De bekende Amsterdamsche advocaat mr. W. H. K. Moutkaan. 27 Jan. J. H. Stork, oud-directeur van het Burger weeshuis te Amsterdam. 2 Febr. Mej. Helene Mercier, schrijfster over maatschappelijke onderwerpen te Amsterdam. 20 Eebr. Mr. A. 0. M. Leesberg te Haarlem, beken de katholieke persoonlijkheid. 26 Maart, Dr. J. Nieuwenhuijzen! Kruseman, wet houder van Haarlem. 17 April. De heer J. J. Sneltjes, lid) van den Haar- lemschen Raad. 27 April. Jhr. C. F. v. d. Does, tooneelspeler Am sterdam. 28 April. Dr. J. A. Lodewijks te Haarlem, 28 April. De heer J. C. A. Walraven, oud-kassier- generaal der Ned. Bank te Amsterdam. 5 Mei. De rustende pastoor J. A. Scholte in het gesticht van St. Johannes de Deo te Haarlem. 2 Mei. O. G. Termeulen, notaris te Nieuwendam. 16 Mei. Mr. C. M. Rasch, directeur der Haarlem- sche Brandverz.-Maatschappij te Haarlem. 19 Juni. De oudste inwoonster van Haarlem mevr. wed. J. W. Vermazen-v. d. Tuuk in den ouderdom van 104 jaren. 5 Juli. R. W. J. C. van den Wall Bake, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, oud-direc teur van de Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschap- pij. 26 Juli. Dr. Th. J. Hoedemaker, ementus-predi- kant te Amsterdam. 5 September. Pastoor Lijnschoten van de Mozes- en Aiironkerk te Amsterdam. 10 October. A. W. van Oordt, schrijver te Bussum. 25 October. J. Postmus, schoolopziener in het ar rondissement Amsterdam. 27 October. J. G. van Niftrik, oud-gemeente-in genieur van Amsterdam. 2 December. J. H. Leliman, bekend architect te Amsterdam. 3 December. P. Loosjes te Haarlem. 17 December. J. H. A. A. Kalff, directeur der Am sterdamsche Deli-Maatschappij te Bloemendaal. 27 December. Mr. A. A. Land, griffier van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland te Haarlem. 28 December. A. Nobel te Sint-Pancras, lid van den gemeenteraad van St. Pancras en voorzitter van verschillende vereenigingen. Nederland. In de Nederlandsche politiek heeft de naam van dr. Kuyper dit jaar een groote rol gespeeld. Daar was in de eerste plaats de befaamde lintjes kwestie. Op verzoek van den beschuldigd© kwam er den 29sten Januari een eereraad bijeen, bestaande uit de heeren jhr. mr. P. J. van Swinderen (vice-presi dent van den raad van state), mr. II. J. Kist (oud>- procureur-generaal en lid der eerste Kamer, mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-minister en lid der Tweede Kamer, welke den 23sten Augustus als haar meening uitsprak, dat dr. Kuyper geen corruptie ten_ laste ge- legd kon worden. Inmiddels had deze kwestie in Mei de gemoederen der Tweede Kamer zeer in beweging gebracht, naar aanleiding van het voorstel van mr. Troelstra tot" het houden van een enquête, welk voor stel 25 Mei met 49 tegen 31 stemmen (voor stemde de rechterzijde en van links de heer Thomson) werd verworpen. Een tweede „Kuyperzaak" speelde eerst in de Eer ste, daarna in de Tweede Kamer. Den 15den Februari richtte baron van Heeckeren van Keil een brief aan de Eerste Kamer, betreffende de verklaring van den minister van 'buitenlandsche zaken, waarin de zijde- lingsche beschuldiging aan het adres van dr. Kuyper stond, dat deze hem cn anderen indertijd over een be dreiging van den Duitschen keizer had gesproken. Den lOden van die maand had n.l. de minister van Buitenlandsche Zaken e,en verklaring afgelegd, waarin het bestaan van een zoogen. brief van den Duitschen Keizer aan de Koningin werd ontkend. Een uitvoerige nota van den heer v. Heeckeren verscheen hierover den 12den Mei, maar de eerste Kamer ging, nadat zij eerst nog den minister hadl gehoord, over tot de orde van den dag. Den 12den Mei lieten de Provinciale Staten van Noord-IIolland den heer van Heeckeren, die moest aftreden, vallen. Zijn zaak kwam in December in de Tweede Kamer weer aan de orde waar de heer Patijn onder groot rumoer dr. Kuyper beschuldigde van op zettelijke onwaarheid. Den llden Mei verloor het kabinet in mr. Nelissen, minister van Justitie een zijner bekwaamste leden. Mr. E. R. H. Regout, kamerlid voor .Helmond, werd tot zijn opvolger aangewezen. Ook het heengaan van den minister van oorlog, generaal Cool (17 Dec.) mag als een groot verlies worden beschouwd. De wetgevende arbeid van dit jaar is zeer gering. Aangenomen in beide Kamers werd slechts het ont werp betreffende de octrooirechten, dat tot regeling van de banken van leening en dat tot wijziging van de burgerlijke pensioenwet, De algemeene beschouwingen over de Bakkerswet eindigden (23 October) in de Tweede Kamer met aan neming van een motie-Troelstra, waarbij aan de re- ge.ering in overweging werd gegeven de bepaling van den arbeidsduur gelijktijdig te regelen. De begrootings-discussies' muntten uit in uitge breidheid, niet echter in belangrijkheid. Algemeen wa,s men het er over eens, dat ze laag stonden, wat peil en gehalte betrof. Dat het subsidie-voorstel voor Openba re Leeszalen er door kwam is bij de politieke constel latie alleen te danken aan de cbrist-historische partij, die in dezen niet met. de andere coalitie-leden (uitge nomen de heer Van der Molen) meestemden. Ingediend' werd) er een wetsontwerp betreffende de ziekteverzekering, een nopens de- Bernerconventie. 'Veel tijd hebben in de Kamer vereischt de bespre king van de Papendrechtsche strafzaak en kwestie van den marine-predikant te den Helder, welke kwestie, een verwisseling van den vloot-commandant ten gevol ge had. Eenige staatscommissies werden er ingesteld. Zoo den 30sten Juni voor de herziening van het militaire onderwijs, zoo een voor de vereenvoudiging der kinder wetten, een voor vereenvoudiging en de administratie der parketten en een tot legerbezuiniging. Varia. 12 Jan. Burgemeester van Leeuwen neemt afscheid van den Amsterdamschen raad. 20 Jan. De oudminister mr. J. de Marez Oyens tot voorzitter van den Tuinbouwraad gekozen. 21 Jan. Gen. v. Heutz te Amsterdam aangekomen. 24 Jan. De senaat der Anister. universiteit biedt

Alkmaarsche Courant | 1910 | | pagina 9