Uit Hof- en Hoofdstad. STADSNIE U WK BUITENLAND. LIEFHEBBERS VAN KATTENVELLETJES. l>ed gaan vergeten, om, naar gewoonte, zijn tuimel raam te sluiten, en van die gelegenheid hadden dieven gebruik gemaakt om zich tot het magazijn toegang te verschaffen. Een brutaal stukje, als men bedenkt, dat daar altijd politie en nachtveiligheidsdienst in de buurt is. UIT St. PANKKAS. Zaterdagmiddag 1 uur werd ter aarde besteld te Sint Maartensbrug de heer A. Nobel, in leven lid van den Baad dezer gemeente en voorzitter van verschil lende vereenigingen, voornamelijk op tuinbouwgebied. De tuinbouwvereeniging Langendijk en Omstreken en de afdeeling Sint Pancras dier vereeniging hadden elk een krans aan de lijkbaar doen hechten. Op het Kerkhof werd het woord gevoerd door den heer T. Engel als vriend van den overledene en als secretaris der genoemde afdeeling en door den heer S. Zeeman als vertegenwoordiger van het Hootdbestuur van Langendijk en Omstreken. De heer G. Nobel dankte namens de familie voor de welgemeende uitingen van sympathie en voor de betoonde belangstelling. UIT HOOEN. Zondag is het perceel Gerritsland No. 2 èn door ouderdom èn door den wind ingestort. Persoonlijke ougelukken hadden niet plaats, hoewel de bewoonster, de weduwe Hoogendoorn, in haar angst door het neer stortende puin naar buiten vluchtte. Het belendende perceel heeft mede zeer belangrijke schade bekomen. Voor het door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen afgenomen examen in boek houden is o.a. geslaagd de heer J Euyter, alhier. De heeren K. Joh. Lak te Medemblik en J. Lewis te Oudendijk zijn geslaagd voor het 6 en 7 Dec. j.l. gehouden Federatie-examen boekhouden. UIT PURMEREND. De jaarvergadering van de Vereeniging tot onder linge verzekering van slachtvee te Purmerend, onder leiding van den voorzittel-, den heer C. de Goede Hz., was druk bezocht, 172 leden waren opgekomen. Het voorstel van het bestuur om tot premie verhooging over te gaan, in verband met den finantiëelen toestand van het fonds was zeker aan die groote opkomst niet vreemd. Volgens het jaarverslag door den secretaris, den heer C. Lakeman, uitgebracht werden in 1910 13820 run deren, bestemd voor de slachtbank, verzekerd. Daar van werden 158 geheel en 305 gedeeltelijk afgekeurd. Volgens de voorloopige rekening werd totaal ontvan gen f 41526.21, waarvan aan premiën f 20730; con tributie nieuwe leden f 380, opbrengst gezouten vleesch f 10566.50; gekookt vleesch en tongen f 1987.26, hui den en vet f 3170.081/j, gekweekte rente van het geld f 216.63, buitengewone ontvangsten f 10 en saldo overige dienst f 4265.731/2. Uitgegeven werd aanvergoeding afgekeurde run deren f 38230.97reis- en verblijfkosten enz. inzake af gekeurd vee f2119.31traktementen en loonen f 1506. diverse kleine uitgaven f 383.40makende een totaal van f 42239.68. Er is dus een nadeelig saldo van f 713.47. De voorzitter deelt mede dat, om dit tekort te dek ken, f 1000.is opgenomen en dat dus valt te con- stateeren, dat het fonds f 4000.k f 5000.is ach teruitgegaan en wel hoofdzakelijk door het groote aantal afkeuringen en ook de hooge veeprijzen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van K. Bakker te Oosthuizen en 29 anderen om de inkoopsom van nieuwe leden te bepalen op f 1.en een verdere bijdrage te heffen, naar gelang van het saldo over het laatst» dienstjaar, en in verhouding tot het aantal leden. Het bestuur ontraadt het voorstel. De heer Bakker ziet in den tegenwoordigen inleg van f 10 voor den kleinen weider een bezwaar om toe te treden. De heer Pijper van Hoogwoud meent dat algemeene toetreding moet worden bevorderd en ziet in het in- leggeld geen belangrijke bate voor de kas. In gelijken geest uit zich de heer J. Bark van Middelie. De heer W. Stolp van Beets stemt met het voorstel van het bestuur in. Nadat de Voorzitter de sprekers heeft beantwoord, wordt het voorstel van den heer K. Bakker e s. ver worpen met 109 tegen 63 stemmen. Thans komt ter tafel het bestuursvoorstel om voor 1911 de verzekeringspremie van f 1.50 op f 1.75 per rund te brengen. Hierbij licht de Voorzitter toe, dat het bestuur na de ervaring van de laatste weken, Wanneer uit de vergadering daartoe een voorstel wordt gedaan, gewezen is die premie te verhoogen tot f 2. De heer D. J. Govers van Alkmaar geeft hierover zjjne bevreemding te kennen. Zonder het bestuur van een minder goed finantieel beheer te verdenken moet het toch bevreemden dat te Schagen en Alkmaar de premie slechts bedraagt respectievelijk f 1.en f 1.25 De Voorzitter merkt op, dat het groot aantal stuks vee dat hier wordt aangevoerd de keuring moeilijker maakt en dat te Amsterdam de premie beloopt tusschen f 1.50 tot f 5.50. De heer Govers wenscht daarom strenger keuring en zoo noodig uitbreiding van personeel. De heer G. de Jongh van Oudorp verklaart zich voor een premieheffing van f 1.75, terwijl de heer W. Groot van Stompetoren op herkeuriug aandringt. De Voorzitter zegt, dat op de laatste markt van de 100 nog 3 beesten na herkeuring voor verzekering afgewezen werden. Het Bestuursvoorstel om de premie op f 1.75 per rund te bepalen wordt bij acclamatie aangenomen. Hierna wordt in discussie gebracht het bestuurs voorstel om eens jaarlijksche contributie te heffen van f 1.per lid. De heer de' Jong aeht dit eene billijke heffing, waardoor de kas jaarlijks met f 1500 of f 1600 wordt gestemd. De heer Pijper ziet hierin een groot bezwaar voor de kleine weiders. De heer Govers acht eeno zoodanige heffi g zeer gewenscht omdat ook hierdoor worden getroffen de zoogenaamde doode leden, die medesteunen, doch geen vee aanvoeren of verhandelen en lid blijven omdat het niets kost. De heer Jb. Blokker (Wijde Wormer) ziet in dit voorstel eene bevoordeeling van de groote weiders. De heer W. Groot (Starnmeer) acht deze contributie t« verdedigen als dekking van de administratiekosten waaraan ieder lid dient bijtedragen. De heer Koster (Berkhout) zegt tot de doode leden te behooren, toch vindt hij deze heffing onbillijk waar hij een inleggeld van f 10 heeft betaald. De heer Govers verdedigt nader zijn standpunt, ter wijl de heer K Bakker de vrees uit, dat bjj aanne ming van dit voorstel vele leden zullen bedanken en eene andere vereeniging zullen gaan oprichten. De voorzitter beantwoordt de sprekers en verdedigt het bestuursvoorstel. In stemming gebracht wordt dit verworpen met 100 tegen 68 stemmen. Voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren P. Couwenhoven te Stompetoren A. Dekker te Spierdijk en C. P. Hartog te Beemster. De verschillende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer C. de Goede Hz., die heeft bedankt werd gekozen de heer D. J. Govers te Alkmaar. Na de rondvraag belankt de he r K. Koa» koop et- van Oosthuizen den aftredenden Voorzitter voor zijne jarenlang betoonde toewijding aan de belangen van de vereeniging en wordt deze op diens voorstel onder veel instemming der vergadering het eerelidmaatsshap aangeboden. De Voorzitter aanvaardt deze onderscheiding en uit daarover zijn dank. Hij hoopt dat de Vereeniging steeds in bloei moge toenemen en sluit de vergadering. Nader vernemen wij dat in plaats van den heer de Goede tot voorzitter is gekozen de heerK. Kaaskooper te Oosthuizen en tot ondervoorzitter de heer A. Zijp te Beemster. UIT SCHOORL. Tijdens de godsdienstoefening op Oudejaarsavond 1.1. in de herv. kerk te Schoorl werd door diakenen dier gemeente een bankbiljet van f 100 gecollecteerd ter wijl door kerkvoogden een tien guldenstuk kon wor den geboekt. Herhaaldelijk kwam het voor, dat te Bennebroek katten op een geheimzinnige manier verdwenen. Thans is het den gemeenteveldwachter gelukt, proces-verbaal op te maken tegen den koopman J. H. te Haarlem wegens diefstal van een kat. Deze koopman had een kat medegenomen in een zak. WIE SOMS TE DURE CHILI KOOPT. Onze landbouwkundige correspondent schrijft: Van de verschillende kunstmeststoffen zijn de stik stofmeststoffen het hoogst in prijs, vandaar dan ook dat een boer dikwijls wel wat al te zuinig er gebruik van maakt. Veel liever strooit hij een baaltje kaniet meer, dan de plant de noodige stikstof b. v. in den vorm van chili te geven. Wie aldus handelt oogst niet, wat zijn land bij een volledige bemesting kan geven. Men moet. niet denken, dat men de eene voedingsstof maar kan vervangen door een andere om toch een maximale opbrengst te kunnen krijgen. Dat gaat nu eenmaal niet. Wil men ruime oogst binnenhalen, laat men dan ook zorgen, dat de plant van al de voedings stoffen, die voor haar bouw noodig zijn, een voldoen den voorraad in den bouwgrond aanwezig is. Wanneer men b. v. bij aardappelver bouw 700 K.G. patentkali 600 K.G. superphospaat -f- 400 K.G. chili moet uitstrooien, dan mag men zich niet tevreden stellen met het geven van 200 K.G. chili en 't ontbrekende aan te vullen met superphosphaat. Dit zou in de be mesting wel eenige guldens verschil maken, maar het grootste verschil zou men bij het rooien gewaar wor den. Hier zou goedkoop duurkoop zijn. Laat ik nog even terloops opmerken dat men mijn opgave bemes ting aardappels niet als een recept voor alle gronden moet beschouwen. Dat gaat natuurlijk niet. Zoo lang men bij voldoende bemesting nog' ruime winst kan ma ken zijn de meststoffen niet duur. Maar laten we bij aankoop er vooral voor zorgen waar voor zijn geld te krijgen. Doen we dat niet, dan zijn we duur uit. Koopen we chili met 15 stikstof voor 15 en men levert ons chili met 19 stikstof voor 15, dan beta len we op iedere baal 1 te veel. Om dit te voorkomen is het noodig zijn meststoffen op de proefstations te laten onderzoeken. Overbodige weelde is dit niet. Zoo kan men in de Rijksverslagen 1910 lezen. Proefstation Wageningen: chili 123 monsters 15% 16 stikstof. 91 monsters 1515x/2 stikstof. 11 monsters 14V215 stikstof. 1 monster 1414% stikstof. 1 monster minder dan 14 stikstof. Proefstation Hoorn. „Een vijftal monsters chili bleken óf voor een groot deel öf geheel te bestaan uit ruw keukenzout of kainiet. Men krijgt de indruk, dat minder nauwgezette handelaars nog wel eens trachten partijtjes chilisalpeters, waarvan ze vermoeden, dat ze niet gecontroleerd zullen worden te vervalschen." Proefstation Maastricht. „Van de uitsluitend stik- hooger. 387 monsters 15y216 stikstof. 243 mon sters 15-15% stikstof. 10 monsters 1415 stikstof. 1 monster met 12,95 bevatte veel chloor (keukenzout). Proefstation Groningen. „Het laagst gehalte aan stikstof in chili was 10,75 het hoogst 16,2 Twee monsters als chilisalpeter verkocht en ter on derzoek ingezonden bleken zelfs geen salpeter te be vatten, ze bestonden in hoofdzaak uit keukenzout pl. m. 68 en soda pl. m. 9 Jroefstation Maastricht. „Van de uitsluitend stik- stofhoudende meststoffen voldeden 3 monsters chili niet aan de garantie. Het bndergehalte vertegenwoor digde een hoeveelheid van 17250 K.G." Met deze gegevens voor oogen mogen we er toch met alle ernst op aandringen: laat uw meststoffen a 1 t ij d onderzoeken om zoodoende oneerlijke hande laren te noodzaken, waar te leveren, waarvoor gega randeerd is. De Haagsche medewerker van de Prov. Geld. en Nijm. Ct. geeft eenige Eerste-Kamer-herinneringen. De minister van Justitie, mr. J. A. Philipse, in het jaar 1868 opgetreden kabinet-Fock, had blijkbaar af geweken van den traditioneelen regel, dat nieuw-op- tiedende ministers bij de presidenten van Kamer en Senaat hunne opwachting gaan maken. Toen nu mi nister van Lilaar bij de eerste ontmoeting met de Eerste Kamer het woord vroeg, hield mr. Philipse zich van den domme, keek links en rechts, maar wist van geen minister van Justitie voor deze zich zelf aan de Kamer voorstelde. Of er hier en daar achter 't- handje gelachen werd! Ook de Eerste Kamer heeft een van Bylandt (C.) als president gehad, die in een dagblad-critiek op een regeling der werkzaamheden aanleiding- vond of zocht om heen te gaan. Zijn naam genoot aan de overzijde schijnt voor een en ander minder gevoelig te wezen. Verder zegt hij „Weet u wat ik van het analytisch verslag hoorde? Dat het nog duurder wordt, dan men berekend had, maar in vakkringen wel degelijk verwacht. Want dat de heer Zoethout dat verslag niet met de medewerking van slechts twéé verslaggevers op den duur zou kun nen klaar spelen, begreep neder, die met de parlemen taire reportage niet geheel onbekend is. Zoo is 't nu ook trouwens uitgekomen. De'r zijn „noodhulpen" bijgekomen, die voor een ochtendVerslag of middag- of avondverslag 10 gulden honorarium opstrijken. Als de middagzitting wat laat wordt 12 gulden. Zoo moest er in November al ruim 520 gulden bij. Toen stond' December nog voor de deur! Natuurlijk zit de Kamer aan dit veel-geld-kostende troetelkind vast en er is geen twijfel of zij zal' ook in de naaste toekomst niet tegen verdere offers opzien om deze telg door verdere uitbreiding tot hoogeren wasdom te doen ge dijen." In het Stedelijk Museum, aldus de Amsterdamsche medewerker van de „Leeuw. Ct., opent de vereeniging „Kunst aan het Volk" haar armen, drukt den bezoe ker aan haar warm kloppend hart. en dan. krijgt hij een oorvijg, wordt aan zijn haren getrokken, gekapitteld, afgesnauwd en op de teenen getrapt, Een wonderlijke manier van tentoonstellen inderdaad. Moet je het geluk ten deel gevallen zijn in je vestibu le een parapliuestandaard van bamboe te hebben staan met een spiegeltje. „Gooi dat leelijke ding nou als-je-blieft, weg", zegt de tentoonstellings-com- missie. „Gau! 't Is van slechts constructie." Heeft je vrouw haar Zondagsche hoed met een witten struis veer op, er staat er precies zoo een in een vitrine. Je bent al in je nopjes! Ho, maar zegt het etiket, dat ze aan dien hoed hebben vastgespeld: 't ding is „on- waren vorm". Gesjochten ben je! Heb je voor een „onwaren vorm" drie tientjes neergelegd! Je schaamt je dood! Nee, dat zijn onprettige gasten, die heeren van de anti-smaakmisleiding in het Suasso-mu-seum. Ze la ten letterlijk geen steek heel aan al wat je, dank zij veel zuinigheid, in je huishoudentje hebt kunnen aan schaffen! Stoelen, tafels, borden, inktkokers, messen, dameskleeren, étagères, de liefelijke „coins" van uw erftante, - ze hebben ed allemaal op een papiertje een scheldwoord aan vastgeprikt: leelijk, foutief, on zinnig, bedriagefijk, slechte nabootsing, en zulke vriendelijkheden meer. Bekend is, dat er dames zijn, die „geen gezicht voor liberty" hebben. Wat dat beteekent weet ik niet, maar ik geloof 't, toch. Tot haar zegt de commissie: toch zal je je in liberty kleeden en, met bulderende letters op een groot plakkaat, vastgemaakt aan een vitrine met fabrikaat ii la Met.z en Co., commandeeren ze: „Streven in de goede richting", welke eer ook nog andere artikelen als boekbanden, drukwerk, te beurt valt. En dan is er nog een hoed, die wegens zijn „on waren vorm" wordt veroordeeld, en dan ook zoo ge deukt en verregend is, dat het vredelievend deel der bezoekers zich daarom gaarne in roerende eensgezind heid vereenigt, ten einde zich te onttrekken aan 't gevoel van 't eeuwigdurend misverstand in kunstza ken, dat door deze tentoonstelling wordt gemarkeerd. Of neen, zóó is 't eigenlijk niet! Op 't gebied van smaak zijn de mee-ningen steeds zóó verdeeld, dat het een gelukkig verschijnsel mag heeten, dat er ten min ste vijf a zes commissieleden werden gevonden, die. 't ter zake eens schijnen te zijn! Van zulke eensgezind heid in critische barschheid getuigt de tentoonstelling- in elk geval DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De heer ds. H. Westra te Workum heeft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente alhier aangenomen. GESLAAGD. Voor de vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen, gevestigd te Amsterdam, is voor het examen boekhouden geslaagd de heer A. W. Borst, alhier. VOETBAL. Onze beide stedelijke voetbalverenigingen Alcmaria Victrix en Holland speelden gisteren op het terrein aan de Zandersloot een vriendschappelijken wedsfrijd. Holland verscheen'met 1 invaller. Alcmaria speelde met 10 spelers van het eerste elftal en 8 invallers. De opstelling was geheel gewijzigd. Met moeite kon Alcmaria Victrix dan ook een 32 overwinning be halen OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Het bezoek aan de openbare Leeszaal en Boekerij (hoek KanaalkadeKaarsenmakersgracht) bedroeg over den maand December 1909 759 mannen en 114 vrou wen. In December 1910 785 mannen en 82 vrouwen. Gedurende het laatste halfjaar van 1909 werd de instelling bezocht door 5981 mannen en 877 vrouwen, gedurende het laatste halfjaar van 1910 door 8098 mannen en 636 vrouwen. LEGER DES HEILS. Het nationaal stafmuziekkorps van het Leger des Heils zal Woensdag- en Donderdag in de zaal der Harmonie een „groote muzikale demonstratie" geven. Waar dit korps, dat onder leiding van ensign Ravie staat, zich deed hooren, werd het gunstig beoordeeld. Zoo schreef de Apeld. Ct. Het is prettig op te merken, dat dit korps er zich vooral op toelegt beschaafd te spelen en nuanceering in de muziek te brengen. Er is ernst, stiptheid en volharding bij deze muzi kanten aanwezig en wij durven het Stafmuziekkorps een goede toekemst voorspellen. En de Gooi- en Eemlander: Deze 17 muzikanten wisten meesterlijk te musicee- ren, dank zij voor een groot deel ae mooie muzikale opvatting van den Kapelmeester. Ook de zangnum mers voor mannenkoor werden uitmuntend uitgevoerd. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK IN DILIGENTIA. De opvoering van bovengenoemde klucht, een uit stekend nummer voor een variété-gezelschap, behaalde gisteravond in de stampvolle zaal van Diligentia een aanhoudend succes voor het Amsterdamsche cabaret ensemble onder leiding van den heer Alex Benno. De transformatie van den heer Benno was zoo vol komen dat het voor het publiek onmogelijk leek, dat de na den veldwachter verschijnende Mina Water leiding door een en denzelfden persoon werden weer gegeven. Gok de andere stukken (De driftige huisknecht en de kruidenier) vielen, evenals de monologen van den heer Benno zelf, zeer in den smaak, zoodat de aan wezigen een aangenamen avond hebben gehad. BENOEMD. Tot werkman-stoker aan het gemeente-slachthuis is door B. en W. voorshands voor den proeftijd van een jaar benoemd P. Nieuwland, Geestersingel alhier. AFPERSING. Gisteravond omstreeks half negen kwamen een tweetal personen de uitdragerij van den Heer J. Stroo ker aan de Keetkolk binnen en eischten geld voor een logement. Den Heer Strooker weigerde dit, waarop de man nen weigerden den winkel te verlaten. De aanstaande van de dochter kwam hierop naar voren, duwde hen naar buiten en sloot de deur, Even later werd er tegen de deur getrapt en een ruit stukgeslagen. De jongeman, die naar buiten snelde, werd door een 5tal mannen aangegrepen, gelukkig naderde eenige voorbijgangers, die spoedig de kerels noodzaakten het hazenpad te kiezen. Twee der kerels werden later door de politie inge rekend. AGENDA. ZONDAG: Roei teer- en Voordrachtvereeniging „Kunst naar •Kracht" 3%6 uur, café „de Graanhandel." MAANDAG Dansclub Gebrs. Crefeld, 8 uur, Harmonie. Gymnastiskvereeniging „de Halter," 810 uur, „Gulden Yliee." Schaakclub V. V. V., bijeenkomst 8 uur, café Seher- merhorn, Waagplein. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 8V4'9l/4 mannen-afd., lokaal R. H. B. S. DINSDAG: Worstelclub Kracht door Oefening" oefrningsavond 8 uur. Voorwaarts. Teekengenootschap „Kunst 2(1 ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I 7%8% uur; beeren-afdeeling 8s/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." Arbeiders Dam- en Schaakelub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. „Toonkunst", repetitie, 8 uur, Unie. WOENSDAG: Kinderkoor, repetitie 4% uur. Zang en Vriendschap 7V2 nnr, café Central. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Alkmaarsch strijkorkest, (dir. J. H. Oushoorn), 8 uur, de Unie. Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Mannenkoor „Da Vereenigde Zangers," repetitie, 73/4 uur, Diligentia. DONDERDAG: Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van ?1/48V4 mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 81/491/4 mannen-afd., lokaal R. H. B. S. Kagelclub „Onze Club". Kegelavond 8 uur, „d« Unie", Danscureus Th. Groen Jr., „Harmoni»", 8 uur, Reciteer- en Voordrachtenver. „Kunst naar Kracht", repetitie 910l/2 uur, Wapen van Munster. Laatste Berichten. DE NIEUWE MINISTER VAN OORLOG. 's-GRAVENHAGE, 2 Jan. Benoemd tot Minister van Oorlog de heer H. Colijn, lid] van de Tweede Ka mer voor Sneek, oud-hoofdofficier van het Indische leger, en zulks met ingang van 4 Januari aanstaande. [Hendrik Colijn werd den 22sten - Juni 1869 te Haarlemmermeer geboren. In 1892 benoemd tot twee de luitenant bij het Nederlandsch Indische leger, nam hij in 1894 deel aan de expeditie tegen Lombok, in 1905 werd hij op zijn verzoek overgeplaatst naar At jeh, waar hij deelnam aan de krijgsverrichtingen, na den afval van Toekoe Oemar in 1896. In datzelfde jaar werd hij bevorderd tot eerste luitenant. Hij werd toen belast met het bestuur over het eiland Pöeloe WTeh en later met dat over de Sagi der XXV en die der XXII Moekims. Omstreeks het midden van 1899 werd hij als colonne-commandant tevens burgerlijk be stuurder gezonden naar de Westkust van Atjeh, waar hij in Augustus 1901 bij keuze bevorderd werd' tot ka pitein; tevens werd hij toen benoemd tot adjudant van generaal Van Heutz. In het- begin van 1903 werd hij belast met het bestuur van de Paséstreek. In 1904 na het uitbreken van den Russisch-Japanschen oorlog werd hij naar Sabang gezonden, om daar toezicht te houden op de naleving der neutraliteits-voorschriften, door onze Regeering uitgevaardigd. Van Juni tot September 1904 vergezelde de heer Colijn generaal Van Heutz naar Nederland. Na zijn terugkeer in In- dië bleef hij nog voornamelijk met het oog op de rege ling van het bestuur iu de Gajo-landen, tot Maart 1905 in Atjeh, van toen tot in 1907 bereisde hij dö Buitenbezittingen, ter voorbereiding van regelingen betreffende het bestuur der pas onderworpen streken. In 1907 verliet hij het leger onder toekenning van den rang van majoor en ging hfi over in burgerlijken dienst; hij werdi secretaris van het Gouvernement van Nederlandsch Indië. In 1908 werd het nieuwe ambt van „Adviseur voor de bestuurszaken der Buitenbe zittingen" ingesteld e«n de heer Colijn als zoodanig be noemd. De heer Colijn is in het bezit van de Militai re Willemsorde 4© klasse (1895), de eeresabel (1900), de Militaire Willemsorde 3e klasse (1903) en de orde van den Nederl. Leeuw. Red.] SCHIPBREUKELINGEN GERED. ROTTERDAM, 2 Januari. Door het atoomschip „Bogor" van de Rotterdamsche Lloyd zijn heden aan gebracht 5 schipbreukelingen, Spanjaarden, die 28 De cember op 't wrak van het «choenerscheepje „Javier" bij Kaap Finistere ronddreven, met moeite gered zijn en hier naar het Spaansch Consulaat gebracht. TREURIG Gistermorgen is op 't Handelsterrein Fijenoord door een rangeertrein overreden e»n man die bewusteloos op de rails lag. Zijn vrouw die denzelfden nacht was bevallen, is nog onkundig van het ongeluk. ENGELAND. De lijst der onderscheidingen ter gelegenheid van het nieuwe jaar bevat geen nieuwe „peers", maar wel een aantal knights" en „baronets". Onder de nieuwjaars-onderscheidingen zijn de vol gende, die verband houden met de stichting der Zuid- Afrikaansche Unie: Fischer, ex-premier van de Oran- je-rivier-kolonie is benoemd tot „privy-councillor", Jameson, Sir George Farrar en Davidi Graaf zijn be noemd tot baronet, De Waal, administrateur der Kaapkolonie, Smartt, lid.) der wetgevende vergadering er, Abe Bailey zijn benoemd tot ridder in de orde van St. Michël en St. George, Boeschoten, burgemeester van Pretoria, is benoemd1 tot» „Knight". DITITSCHLAND. De multi-millionnair Carnegie heeft een stichting voor levensredders in het leven ge roepen. Het kapitaal is 1.256.000 dollars. En de kei zer heeft het beschermheerschap aanvaard, en een curatorium in het leven geroepen, uit minstens twaalf leden bestaande, waartoe moeten behooren de gezant der Vereenigde Staten van Amerika in Berlijn en ver tegenwoordigers uit het mijnwezen, spoorwegwezen, zeewezen, uit de geneeskunde en uit de industrie. De verleende hulp wordt ineens verstrekt of blijvend. De laatste vorm is voor levensredders, die geheel of ge deeltelijk niet meer in staat zijn hun werk te doen en voor nabestaanden (weduwen en kinderen). Voor bij zonder talentvolle kinderen kunnen extra gaven wor den geschonken. Ondersteuning wordt slechts ver leend in geval van nood en als de geholpenene steun waard is. Alen is in Duitschland zeer ingenomen met dit ge schenk - het zijn de eerste millioenen, die Carnegie aan Duitschland schonk. OOSTENRIJK. De keizer is lichtelijk verkouden. Hij heeft geen hoest en isi evenmin koortsig. De aarts hertog heeft de nieuwjaarswenschen namens hem in ontvangst genomen. De algemeene audiënties voor Maandag zijn afgelast, doch niet de particuliere au diënties. Er is geen enkele reden tot bezorgdheid. De doodstraf, waartoe Dnrand door de rechtbank van de „Seine Inférieure" was veroordeeld, is veran derd in gevangenisstraf voor den tijd van zeven jaar. De keizer heeft Von Bienerth, president van het afgetreden kabinet, belast met de vorming van een nieuw ministerie. De minister-president verklaarde bij het in ont vangst nemen der gelukwenschen van de leden der regeeringspartij, dat voor de verwezenlijking van groote dingen in de toekomst vooraf noodig zijn een entente tusschen kroon en volk en overeenstemming met Oostenrijk. SPANJE. De ministers hebben, overwegende dat het eerste gedeelte van hun programma is afgewerkt, collectief hun ontslag aan den koning aangeboden en hem de kwestie van vertrouwen gesteld. De koning hernieuwde zijn vertrouwen en gaf den president van

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2