I STADSNIEUWS. BUITENLAND. t rende dat zij welgeslaagd mag heeten. Hij prees den getoonden geest van samenwerking, die zich naar bui ten zal doen gelden. Verder zal er „van hoogar hand" gezorgd worden voor een betere badlijst. Meer samen werking zal er komen en daarom kan men met moed het begonnen jaar ingaan een rijpe oogst is te wachten. Spreker lioopte dat aan het einde van dit jaar zal kunnen worden getuigd, dat de bloei is geko men. Niet vergeten mag worden dat Scheveningen een zestig jaar geleden minder er uitzag dan Egmomd thans. Met een beroep op allen, om door opbouwende kritiek mede te werken den bloei van Egmond te be vorderen, eindigde de voorzitter (applaus). UIT St.-PANCRAS. In plaats van wijlen deni heer A. Nobel is door het Bestuur der afdeeling Sint Pancras van Langendijk en omstreken tot voorzitter gekozen de heer Jn. Mad- derom Cz. UIT OBDAM. De bevolking op 31 December 1909 bedroeg 527 m. en 495 vr. totaal 1022, er werden geboren 31 m. en 13 vr., totaal 44, door vestiging 36 m. en 31 vr., totaal 75, door overlijden 9 m. en 6 vr., totaal 15, vertrokken 41 m. en 36 vr., totaal 77, zoodat op 31 December 1910 de bevolking bestaat uit 544 m. en 505 vr., totaal 1049 zielen. OPENING R. H. B. S. TE HOORN. Gisternamiddag 3 uur had de plechtige opening plaats van de nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn, waarbij, behalve zeer veel genoodigden, tal van autoriteiten tegenwoordig waren. De heer dr. W. C. L. Bronsveld! hield' de feestrede, waarin' hij de geschiedenis der op.de school, gesticht 15 Nov. 1868, naging. Daarbij er op wijzende, hoe èn door de ligging en1 inrichting van het gebouw èn door het steeds g-rooter wordend aantal leerlingen het ge- brek aan ruimte zich meer en meer deed gevoelen, herinnerde spreker aan het reeds jaren bestaande po gen om de stichting te veranderen in een Rijks Hoo- gere Burgerschool. Warme hulde werd daarbij ge bracht aan de heeren M. de Jong en P. B. J. Ferf, resp. lid der le en 2e Kamer voor hun steun verleend bij de Regeering. Niet genoeg echter kon worden ge prezen de houding van het gemeentebestuur van Ilcorn, dat, overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de instelling een Rijksinrichting werd, zich tot bijzonder zware offers genoodzaakt zag. Vervolgens richtte spreker zich tot den heer J. A. Vrijman, den rijksbouwmeester, die een gebouw heeft tot stand gebracht, dat hem alle eer aandoet. Zich richtende tot den heer dr. J. Campert, den in specteur van het M. O., bracht de heer Bronsveld ook hem dank, voor allesi wat hij heeft 'gedaan, om de overname door het Rijk te bevorderen. Hij hoopte, dat hem later zal blijken, dat Hoorn een R. H. B. S. waard is, en dat de rijke kennis en ervaring van den inspecteur, die school zeer ten goede za'l komen. Ten slotte richtte spreker zich tot de 'leeraren en de leerlingen en' sprak daarbij de beste wenschen uit voor de te behalen resultaten. Vervolgens werd' het woord genomen door den heer De Joncheere, burgemeester van Hoorn, die uiteen zette, waarom ook van het Gemeentebestuur van Hoorn een drang uitging, om de school tot een Rijks instelling te maken, hoewel de Gemeente daarbij niet kan ontkomen aan de noodzakelijkheid, zich veel zwaarder offers te getroosten, als ze zich had1 voorge steld! en ook slechts eenigszins kon vermoeden. Woorden van erkentelijkheid werden ook door hem, namens het Gemeentebestuur gericht tot de heeren De Jong en Ferf, tot de Regeering, tot dir Campert, tot directeur en leeraren, en aan den heer Vrijman. De heer J. C. van de Blocquery, voorzitter der com missie van Toezicht op het M.O. het oude gebouw met het nieuwe vergelijkende, wenschte directeur en leeraren geluk met de nieuwe omgeving. De commis sie acht dit zoo'n igewichtigen dag, dat ze ter herin nering een portret van] H. M. de Koningin aanbiedt, mede omdat men er later aan worde herinnerd, dat dit feit plaats had onder de regeering van Koningin Wilhelmina, Spreker besloot met een1 Leve onze Ko ningin Hierna werd het woord gevraagd door dr. Campert, den vertegenwoordiger van, den minister van binnen landsche zaken. Ook hij ging de wordingsgeschiedenis der school na en bracht dank aan den Raad der Gemeente Hoorn voor de aanzienlijke offers gebracht, om het onderwijs zooveel mogelijk te verbeteren. Namens den minister van binnenlandsche zaken hoopte hij, dat dit gebouw onder leiding van directeur en leeraren in alle opzichten zal beantwoorden aan het doel dat me.n beoogt, dat in dit gebouw de goede zeden zullen worden gekweekt en al die deugden, die zullen meewerken tot bevordering- van den goeden naam van Nederland. Hierna droeg hij het gebouw over aan directeur en leeraren. Ten slotte werd het woord! gevoerd door den heer Ferf, wien het een groote voldoening is, dat thans het beoogde doel is verkregen en dat het is verkregen, terwijl hij nog lid der Tweede Kamer is. Mocht hij over 2% jaar wellicht als zoodanig afscheid nemen, hij hoopt, dat dan1 ook de vluehthaven te Hoorn zal zijn tot stand gekomen. Tn 't bijzonder bracht hij hulde aan minister Heemskerk, die aanvankelijk niet voor de overname, toch op loyale wijze uitvoering heeft gegeven aan de beslissing in de Tweede Kamer genomen onder mi nister Rink. Wijzende op de concurrentie tusschen bijzonder en openbaar onderwijs, hoopte hij, dat men zal blijven voortgaan belangrijke offers te brengen, opdat het openbaar onderwijs steeds tot hooger peil worde opgevoerd. Spreker besloot met de hoop, dat de nieuwe school velen tot zegen zal' zijn, tot verhooging van den roem der aloude stad' Hoorn. Hiermede was do plechtigheid, die werd opgeluis terd door een strijkorkest van leerlingen en oud-leer lingen onder leiding van den heer Hop, geëindigd. VERZET TEGEN DE POLITIE. Gisternacht, heeft in de St. Janstraat te Rotterdam de ertswerker N. W„ uit de Rerkelstraat, die in een door drank opgewonden toestand! verkeerde, zich he vig tegen de politie verzet. Een agent van politie is daarbij zoodanig mishandeld, dat hij buiten dienst 'is gesteld moeten worden. DE DRANK. Te Onstwedde (Groningen') is gisteren de arbeider S. in de jenever gestikt. Een negentienjarige arbeider G. A., te Leeta (Gron.), die op Nieuwjaarsdag tengevolge van over vloedig drankgebruik ongesteld is geworden, is aan de gevolgen everleden. GASONTPLOFFING. Toen gistermorgen elf uur de koperslager v. d. P., voor een onderzoek naar een lek in de gasleiding der Kapel te LTdenhout de houten bevloering onder de banken opende, en zich met een! lucifertje wilde bij lichten, vatte het, in de vloerholte opgehoopte gas plotseling vlam. Een vreeselijke ontploffing volgde. Genoemde v. d. P. werd! door de uitslaande vlam, gehoon niet ernstig, in het gezicht getroffen en door den schok der ontploffing over de banken heengeslin- gerd; wonder boven wonder, zonder eenige kneuzing. De heale rij banken aan de Noordzij werd uit elkaar geslagen. Het nabijgelegen gebouw der administratie dreunde op zijn grondvesten van den schok. De knal der ontploffing werd op een heden afstand' gehoord. De eerw. broeders vlogen op van hun middagmaal naar de Kapel. Gelukkig was er geen brand ontstaan. Nog gdukkiger, dat er op het obgenhlik dea- ontplof fing, behalve genoemde koperslager, niemand in dp, Kapel aanwezig was. Thans is enkel heel wat stoffe lijke schade te betreuren aan banken, vloer en lam penstandaards. De heer van der P. was, na wat te hebben gerust, van den schrik bekomen en bij het af zenden van dit bericht weder aan zijn arbeid. (Msb.) en zeker kan de firma er overtuigd van zijn dat zij velen aan zich heeft verplicht, te meer daar de be werkte stukken mee naar huis kunnen worden geno men om daar als model te dienen. INBRAAK. Oudejaarsavond werd bij de wed'. N., te Epe, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken. Aan gouden en zilveren sieraden werd voor een bedrag van 240 buit gemaakt, benevens 25 aan geld. Den volgenden nacht werd een bezoek gebracht aan Burgsteinfurt, ingebroken bij den bontwerker H., en voor 600 a 900 pelswaren gestolen. Het vermoeden bestaat, dat de dieven de wijk heb ben genomen over de Hollandsche grens. DE TWEE CHANTEURS. Do beide te Amsterdam gearresteerde chanteurs zijn weer op vrije voeten gesteld. De bewijzen van schuld waren niet sterk genoeg* om hen in voorloopi'ge hech tenis te houden. Het onderzoek wordt echter voortge zet. EEN BOM IN BUIKSLOOT! Gistermiddag is door de waakzaamheid van het per soneel van het station Zunderdorp van de. Noord-Hol land sche Tram eene misdadige poging gelukkig ver-' ijdeld. Op de tramrails tusschen Buiksloot en Zunderdorp van bovengenoemde tram heeft men n.l. gevonden een flcschje, gevuld met ontplofbare stof en verbonden aan een lont. Door de politie van Buiksloot is dit ge vaarlijk projectiel in beslag genomen. Een verdacht individu is reeds door de politie aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld, teneinde een verhoor te ondergaan. UIT DEN BEEMSTER. Aan den heer Ja'c. Jongert Jzn. alhier is door de Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst voor de door haar uitgeschreven prijsvraag, ter ver krijging van een biljet voor hare in! Februari te hou den tentoonstelling in het Stedelijk museum te Am sterdam, den derden prijs toegekend (door één der ju ryleden tijdens de uitspraak ter aanmoediging be schikbaar besteld.)^ UIT HEER-HUGOWAARD. Voor de vacature aan school no. 2 alhier is nog geen nieuwe onderwijzeres benoemd, waarom mej. M. Lust zich bereid verklaarde de betrekking tijdelijk waar te nemen. Naar men weet had mej. Lust op aanvrage met ingang van 1 Jan. eervol ontslag ver kregen. UIT DE RIJP. Gisteren werden in de gemeentelijke boterhal te Punnerend de examens afgenomen, ter verkrijging van diploma's voor lichamelijke geoefendheid. Van hen, die den alhier gegeven cursus volgden, verwierven beide diploma's de heeren J. de Graaf te Beemster, R. Burner alhier en L. Slot alhier. Aïeen het eerste verwierven de heeren J. Duin en C. Vlug, beiden te Beemster, en J. Geuzenbroek alhier. AANRANDING. Men meldt uit Tegelen aan de „Limburger Koerier": Vrijdagavond is alhier een brutale aanranding ge pleegd en nog wel vroeg in den avond, vlak in de nabijheid van het dorp. Tegen een uur of acht in den avond ging de naaister v. d. H. van haar werk huiswaarts, en daar het midden op den weg nogal modderig was, liep zij over het voetpad langs de boomen op den rijksweg. Op de hoogte van de Munt sprong eensklaps een manspersoon van achter een boom te voorschijn, greep haar van achteren vast en wist has r met geweld een prop in den mond te duwen, om haar het schreeu wen te beletten. Gelukkig wist het verschrikte meisje zich los te rukken en den prop uit den mond te ver wijderen, waarna zij, al roepend om hulp, naar de plaats terug snelde, vanwaar zij gekomen was, alwaar zij in onmacht viel. Toen men de oorzaak van haar onsteltenis vernam, is men dadelijk op onderzoek uit gegaan, doch men heeft van den dader geen spoor kunnen ontdekken, wat wel jammer is. LAATSTE BEBICHfEiT DOOR GAS GESTIKT. ROTTERDAM, 5 Januari. In de ouderlijke woning aan de Rosestraat alhier is de twaalfjarige Jansje L. dood in bed gevonden. Zij was door gas gestikt. In de benedenwoning was de schuiflamp gezakt. BENOEMD. De Raad van Amsterdam benoemde gisteren tot makelaar voor het vak van tabak den heer P. J. J. Schouten vroeger alhier, VOLKS-CONCERT, Het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" (direc teur Willem Hespe) zal a.s. Zondag in Diligentia een volksconcert geven met welwillende medewerking van het Alkmaarsch strijkkwartet en de heeren van Frum melen (bariton, Amsterdam) en W. II. Slinger, (piano, Alkmaar). Onder de nummers, welke op het programma ge plaatst zijn, komen o. a. die voor, waarmede de ver eeniging op het nationaal concours te Buseum den tweeden prijs en den eersten eereprijs verwierf, n.l. Abendstiindchen" van C. Schiebold en „Psalm 84" van N. H. Andriessen. NED. VEREENIGING „VERGUNNING". De afdeeling Alkmaar van de Nederlandsche Ver eeniging „Vergunning" besloot in haar gisteravond in het café „Het Gulden Vlies" gehouden vergadering met groote meerderheid van stemmen zich van de Nederlandsche Vereeniging af te scheiden. Dr. FREDERIK VAN EEDEN. Wij herinneren er aan, dat morgenavond dr. Fr» derik van Eeden in de Harmonie optreedt met het onderwerp „Poëzie en wetenschap", terwijl de spreker na de pauze eigen werk zal voordragen. AGENDA. DONDERDAG: Nieuw Leven en Orpheus, repetitie voor dames, 8 uur, in de Unie. Anti-militari tenvereeniging, 8 uur, Voorwaarts. Kegelclub „Onze Club". Kegelavond 8 uur, „de Unie", Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur, Reciteer- en Voordrachtenver. „Kunst naar Kracht", repetitie 9—101/2 uur, Wapen van Munster. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 7V481/4 mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 8V4O1/^ mannen-afd., lokaal R. H. B. S. VRIJDAG Nieuw Leven en Orpheus, repetitie voor heeren. 8 uur, in Diligentia. pCt. 2% 5 5 S 4 4 4 4 5 4 4% enz. 4 div. AMSTERDAMSOHE BEURS. Opgave van het üs OOEDHOTJ.A NDSCH LANPBOUWCREDLET. Veordam, 0 11, Alkmaar. Koer* van Staatslecningen 4 Jan. 5 Jan. NEDERLAND. Ned. Werkel. Schuld BUITENLAND. Bulgarije Tabaksleening Brazilië Funding Mexico binnenl. Japan Oostenrijk Jan. Juli Rusland Hope Consol 1906 1894 6e Em. Iwang Dombr. Finano. en Industr. ondernemingen Nationale Hypotheek Bank pCt. Noordhollandsch Grondcrediet Nederl. Handelmaatschappij resc. aand. Barge en Moorman Cultuur Vorstenlanden Winstbew Westersuikcr A'dam Deli A'dam Langkat Idem pref. A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia Deli-Maatschappij Langkat tabak A Medan N. Asahaa tabak Rotterdam Deli Senembab Tabak-Mij. Amst. Rubber Cult. Gecons. Holl. Petrol. Cert. A Kon Mij. t. expl. v. Petroleum Moeara Enim Sumatra Palemb&ng Perlak Petroleum-Mij. Zuid-Perlak jf Ketahoen Gew. Tref. Redjaug Lebong Great Cobar n Amalgamated Copper Cy Araer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Steels Comm. n Car Foundry Comm Auoerik. Stoomv.-Mij, Marin Comm. Preferent. Marinebonds pCt, 4% Peru Comm. a&nd. div. Preferent Spoorwegieomngen. Iloll. IJ. Sp.-Mij. Mij. tot expl. van Staatsspoorw. Deb spoorweg AMERIKA Ateh. Top. Cert. v. Convert Bd. pCt. i Denv. en R. Gr. Cert. Aand. div. Erie Comm. KansasOity South.Cow. pref. Mis K Texas C. v. New-York Ontario Norfolk Western C. v, Rock Island Comm. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific cert. v. Wabash Comm POLEN, Warschau Weenen RUSLAND Wladikawkas 1885 pCt. i Pi-emieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterdam Gemeente-cred. BELGIË. Antwerpen 1887 HONGARIJE. Theiss OOSTENRIJK. Staatsleening 1860 RUSLAND 1864 72»/4 97 Vs 108% 48% 91 93% 89 89% 99% 89% 95% 100 98 181 117 147 115.- 140 708 325 383 52 107 618 472 29 267 72 409% 500 287 292 427 205 161 105 132% 177 800 860 108 63% 22-/4 28% 74% 61% 160 5 16 63% 10 87% 76 76 212 102 105 £7% 28 32 66% 82 41% 1009/16 80%v 116 2618/jg 174% 16% 217% 78 97% 49 92% 98% 89% 89% 99% 89% 96% 181% 117% 148 115.50 709 327 385 52 109 629 474 270 72 401 502 240 295 424 2055/4 162 177% 860 107 63% 22% 28% 74»/4 515/4 160 5% 16% 64% 9% 87% 76 102 105% 295/4 275/4 32% 66 32% 41% 100% 807/M 115 26% 174 16% 217 VRIJE SOC. VEREENIGING. Men verzoekt ons te melden, dat de heer H. J. v. Verst ex-pater Coelestinus) uit België, 20 Januari in de 1 groote zaal der Harmonie, in een vergadering belegd door de Vrije Soc. Vereeniging alhier, zal spreken. j EEN PAKKENDE RECLAME. Een Lak- en Verfwarenfabriek te 's-Gravenhage j heeft in de bovenzaal van het café van den heer Wa- f genaar aan het Luttik O u-dorp alhier een zeer nuttige daardoor zeker pakkende -reclame in de practijk ge- bracht. Zij biedt daar n.l. gedurende deze geheele week aan hare afnemers in Alkmaar en omstreken de gelegen heid aan, gratis onderricht te krijgen in het bewerken vun alle keuren en genresi houtimitatle. Dit onderricht word't gegeven door een alleszins bevoegd persoon het is of deze de meest natuurge trouwe stukken mahonie-, eiken-, grenen- of wat voor hout ook uit zijn mouw schudt. Ruim een 40-tal schilders, waaronder we ze opmerk ten uit Twisk, Berkhout en andere betrekkelijk ver af gelegen plaatsen profiteerden van deze gelegenheid 3 1091/u 8 1015 /M 2% 9615/m 96'/i« 4 158% 5 169 5 478 Koers van het geld. Prolongatie 4 pCt. Mededeelingen. In aansluiting op de nabeurs-koer sen van gisteren bewogen' de Geconsolideerde zich op hooger koersen naar aanleiding- van geruchten dat op de terreinen dezer Maatschappij een rijk spuitende bron zou zijn aangeboord' en dat de Maatschappij voor 1000 harer aandeelen (ex-dividend 1911) een groot gedeelte der concessies van' het Nobelsyndicaat heeft overgenomen, waarbij bepaald zou zijn, dat deze aan deelen voor den tijd' van 1 jaar geblokeerd' blijven op 296 geopend liepen ze op tot 299 om echter op 295 te sluiten. Ook voor de overige soorten bestond onder beurs een vastere stemming, het slot was echter flau wer. In Amerikaansche fondsen ging heden niet veel om, alleen Steels genoten eenige belangstelling op iets1 hoogere koersen. Tabakken vast, voornamelijk voor aandeelen Deli Batavia. I11 Mijnen nog steeds weinig variatie. Culturen en Rubberwaarden ongeani- meerd. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 4e klasse, 4e lijst. Nr. 3464 f 200 nr. 6246 f 100. INGEZONDEN STEKKEN. DE WILLEBRORDÜSPUT TE HEILOO. Onlangs werd in de Heilo'sche raadszitting over „opknapping-" der Willebrord'usput gesproken mag ik voor dien eeuwenouden put eens eene lans breken? In 1870 of daaromtrent werd het eerste Zendings- feest te Ileilo gehouden men verwachtte een scha re vreemdelingen alles moest in orde gemaakt voor 't vele bezoek en ook de put moest„netjes" zijn. Do steenen doodkist die er voor lag- en waaraan de schoolkinderen hunne griffels slepen, was al weg. Nu werden die mooie roode steenen van den put hier en daar afgebrokkeld door den tand des tijds met portlandcement bestreken, netjes, gelijk, glad wat een Hemeltergend wandalisme! Als men er nu in een volgend jaar toe overgaat om dien „slordigen put" op te knappen, zou dat dan niet kunnen bestaan in het wegnemen van dat afschuwelij ke portland-cement, om verder de eerwaardige oude steenen te laten zooals ze door de eeuwen geweest zijn? 't Verknoeien van zulke oude monumenten strekt toch zeer zeker niet tot bevordering van 't vreemdelingenverkeerH. FRANKRIJK. De Petit Parisien, een blad, dat in betrekking 'staat tot het! Fransche ministerie van bui- tenlandsehe zaken, deelt mede, dat minister Pichon op 12 Januari, tijdens de behandeling der begrooting, een redevoering zal uitspreken, die zoowel' in buiten- als in binnenland met groote spanning tegemoet wordt gezien. In deze rede zal Frankrijk» positie in de wereld nauwkeurig worden aangegeven. Na de verklaringen van den Duitsichen rijkskanse lier en de geruchten over de Russisch-Oo'stenrijksche toenadering, zal de minister de noodige ophelderingen verstrekken. „Het lijdt geen twijfel" zoo vervolgt het blad, „dat Rusland misschien alleen om een einde te maken aan de voor zijn economische belan gen zoo nadeelige spanning- - zich moeite geeft om verbetering te brengen in de betrekkingen met Ber lijn en Weenen, maar Frankrijk kan geen bezwaar hebben tegen een! nauwkeurig begrensde toenadering, daar dit land immers zelf in het jaar 1909 het Marok- kaansche verdrag met Duitsohland1 heeft gesloten en Iswolski de vroegere Russische minister van buiten- Landsche zaken en thans gezant te Parijs, nog kort geleden gewezen heeft op de hechtheid) van het Twee voudig Verbond. De particuliere opmerkingen van enkele Engelsche bladen, bunnen aan de hartelijke verstandhouding geen afbreuk doen. Feiten uit den allerjongsten tijd bewijzen, dat aan de entente te Londen niet minder waarde wordt ge hecht dan te Parijs. En ten slotte zegt de Petit Parisien: „De alge- meene verhoudingen in onze staatkunde zijn dus in geen enkel opzicht veranderd en het zal minister Pi chon niet moeilijk vallen aan te toonen, dat de vreed zame invloed' van Frankrijk even groot is gebleven als vroeger. DUITSCHLAND. Een der eerste wetsontwerpen welke den Pruisisehen Landdag na de opening zal bezighouden moet het wetsontwerp tot Tegeling van leerplicht voor doofstommen zijn Het ontwerp is door den keizer reeds goedgekeurd. Gelijk mem weet, wordt op een) dergelijk ontwerp ook hier te lande veelvuldig aangedrongen. Uit Straatsburg werd gisteren aan de Matin ge seind Men heeft in het 15e legerkorps) voor keizer Wilhelm beleedigende schotschriften verspreid. De overheid ge looft dat de socialisten er de hand! in hebben. Al de soldaten, te Straatsburg- terugkeerende ma het Kerst verlof, worden streng bewaakt. De sociaal-democratische „Karlruher Volksfreund" deelt in verband hiermede mede, dat de sociaal-demo cratie met die geschriften nietsi te maken heeft, dat zij beslist elke agitatie onder de active soldaten weert en dat het hier geldt een' schurkenstreek, waardoor vele jonge meuschen in wapenrok in het ongeluk zou den kunnen worden gestort. De soldaten wordt n.l. in overweging gegeven den 27sten Januari, de geboorte dag van den keizer, gehoorzaamheid' te weigej-en en den parademarsch niet te maken. „Wraak voor 1849 en voor 1868", zoo heet het in het schotschrift, het volk staat op onze zijde. Naar verluidt Zal er geen onteigening in de ,Ostmark" plaats vinden, de desbetreffende wet zal nadab zorgvuldig- het voor en tegen overwogen! is, niet worden uitgevoerdDe alduitschers komen hiertegen in verzet en beschuldigen den minister-president zelfs van plichtsverzaking. BELGIë. De Koningin zal binnenkort naar het Zuiden vertrekken. Het doel der reis is nog niet be kend. Duizenden kinderen hebben, zoo verhaalt het Ilbld. van Antwerpen, naar de kleine prinsen nieuw jaarskaartjes gezonden, gefrankeerd met den postze- el Caritas. Al die kleinen hebben vanwege het koninklijk secre tariaat een antwoord gekregen, luidende als volgt: „Paleis van Brussel, „H.H. K.K. H.H. de hertog van Brabant, de graaf van Vlaanderen en prinses Maria José bedanken u van ganscher harte voor de genegenheid hun bewezen, bij de aankondiging van de aanstaande en volledige genezing van hunne lieve moeder." Op de achterzijde der kaart ziet men eene lieve groep, voorstellende de Koningin met hare kinderen. SPANJE. De. Temps verneemt uit MadridDe heer Canalejas heeft gisteren medegedeeld! in den mi nisterraad, d'at hij in Maart bij de. Cortes wetsont werpen zal indienen op de vereenigingen en tot het neutraal maken van het onderwijs. Gemengde Mededeelingen. GEEN GROOT DORP! Het kleinste dorp in Duitschland is ondanks de toeneming- der bevolking- met honderd procent sinds de voorlaatste volkstelling Durrerbach, waai- toen 2, nu bij de laatste volkstelling 4 inwoners waren. DE STAKING IN DE BELGISCHE MIJNEN. Een g.roep stakende mijnwerkers, die de straten van Seraing doortrokken, vuurden op gendarmes, die het schieten beantwoordden. 5 personen werden ge wond. EEN AARDBEVING. Te Tasjkent is hedennacht te 4 uur een golvende aardschok gevoeld. Een aardbeving heeft te Wjernoje (in het Oosten van Russisch Toerkestam) de helft van de steenen hui zen vernield. Liet aantal omgekomenen is onbekend. Te Kopal (ten N.O. van Wjernoje) zijn scheuren in den grond ontstaan. BRAND IN EEN TREIN. Tengevolge van onvoorzichtigheid van passagiers der derde klasse met benzine, is in den nacht van Maandag op Dinsdag op de spoorlijn tusschen Grodno en Soewalki een personenwagen in brand geraakt. De wagen verbrandde. Vele passagiers bekwamen brand wonden. Eenige verkoolde lijken zijn gevonden. DE MOORDENAARS VAN HOUNDS DITCH. Naar verluidt heeft een ongenoemde vrouw de schuilplaats der misdadigers in de Sidney-straat aan de politie verraden, teneinde de 6000 belooning te krijgen en zich te wreken over de mishandeling, waar onder zij zegt vroeger hunnerzijds geleden te hebben. De Daily Telegraph spreekt het bericht tegen, dat de minister van binnenlandsche zaken bevel had ge geven, het belegerde huis in brand te steken. De Daily Chronicle verzekert, dat de politie in een 'kastje bij de achterdeur een aantal hommen heeft- ge vonden. Zij vulden twee politiemantels, waarin zij naar het hoofdbureau der citypolitie werden o verge- 4)

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2