DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. STnTkni.ahi». No 5 Honderd en dertiende Jaargang. VRIJDAG 6 JANUARI „1)E DEUR DICHT". Ti M B B I wm m, m mmJm wm in 9. m 1911. lip iü§ lip hp m hp ill i!!j ^jj Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 1. 50—45 1. 18 27 2. 24—20 2. 14 25 3. 47—41 3. 37 46 4. 26—214. 46 32 (4 sch.) 5. 49—43 0 5. 32 40 (2 sch.) 6. 45 346. 30 28 (2 sch.) 7. 21 1en wint. -m, W/. P§ ALKMAARSGHE COURANT Een buitengewoon „interessante" rechtzaak heeft de vorige week voor de vierde kamer van de Amster- damsche arrondissements-rechtbank gediend. Iemand werd vervolgd wegens huisvredebreuk op het politie- bureel. De man was op het bureau aan de Raampoort te Amsterdam gekomen met twee zijner kinderen om te klagen over overlast, welke hij van de straatjeugd had ondervonden. Een inspecteur in burgerkleeding had hem toegeroepen „deur dicht." Daaraan had hij niet voldaan. Ook niet, toen datzelfde verzoek hem in ietwat zachtzinniger vorm had bereikt. Vervolgens had hij geweigerd met den inspecteur te spreken, om dat deze zich niet gelegitimeerd had en hij al in ge sprek was met een brigadier, die hem eerder te woord had gestaan. Eindelijk had hij geweigerd heen te gaan enz. enz. Geweldig veel omhaal is er hij deze zaak geweest. Vele getuigen zijn gehoord, onder wie zelfs de hoofd commissaris van politie. En met groote spanning verwacht men het vonnis: 50 boete, subsidiair 20 da gen hechtenis gelijk de officier of vrijspraak, gelijk de verdediger vroeg. Op zichzelf heeft de zaak niets te beteekenen. Doek symptomatisch is zij van niet gering' belang in zoover als dergelijke botsingen tusschen publiek en openbare ambtenaren aan de orde van den dag' zijn en er zeker niet minder op worden. Niet dat zij nieuw zijn. Het i.s al oud als de weg naar Kralingen, dat verhaal van den, in het particu liere leven met eeni grooten titel prijkenden, postamb tenaar, die door het loketje aan een eenvoudig man zeer onbeleefd vragende. „Wat mot je?", heel kalmp jes ten antwoord krijgt: „Ik „mot" niks, meneer. Maar u „mot" me een halve cents postzegel geven." Op zichzelf zijn dergelijke conflicten dus niet bui tengemeen interessant. En eerst recht oninteressant zijn zij, waar de politie in het geding komt, de natuur- lijke vfjand van eiken rechtgeaarden, dus al te zeer s aan zijn ongebonden vrijheid heehtenden Nederlander. Toch komt het ons voor, dat deze tegenstelling toe neemt, dat de tegenwoordige ontwikkeling der maat schappij van zelf moet leiden tot een' verscherping- van het altijd' bestaande maar latente conflict tus schen beambte en publiek. Het conflict, dat er vroeger was, scheen ons veel goedaardiger. Het publiek was vaak lastig en eischte van den ambtenaar allerlei dingen, die eigenlijk niet behoorlijk waren. Omgekeerd voelde de beambte zich veilig, waar hij wist dat. men ham niet. licht zou ont slaan. Hij kon zich dSus een zekere hoeveelheid' onbe leefdheid permitteeren. Van welke gelegenheid enkele ambtenaren een soort sport maakten. Tegenwoordig gaapt een dieper klove. Vele lagere ambtenaren hebben zich georganiseerd en gevoelen zich veilig, zoowel direct door hun organisatie, als indirect, omdat zij via hun organisatie druk kunnen uitoefenen op de vertegenwoordigende lichamen en dus op hun eigen bestuur. Nog zijn wij heel ver van den toestand, dat de ambtenaar door zijn organisatie zichzelf bestuurt, maar toch het gaat vooral voor de lagere ambtenaren wel wat in die richting. Er ver heffen zich hier vele waarschuwende stemmen. Men wijst elders op het. gevaar, dat de vele stedelijke amb tenaren bij de verkiezingen hun eigen belangen op den voorgrond gaan stellen en- door hun organisatie berei ken, dat b.v. de leden van den gemeenteraad hun zetel vooral te danken hebben aan bun stem. Direct drei gend is dat gevaar in de meeste gevallen niog niet. Alléén beslissen over de verdeeling de.r zetels doen de openbare ambtenaren nog niet. En zoo openbaar, zoo zonder het dekmanteltje van een politieke richting voor hun in den grond zoo baatzuchtige doeleinden, zal het ook niet licht gebeuren. Doch men gevoelt, dat hier inderdaad een gevaar dreigt, dat nu nog afwend- baar is doch dan ook afgewend moge worden. Het publiek blijft voorloopig vrij rustig bij die tal- looze verzoeken om lotsverbetering van de openbare ambtenaren. Het ergert zich nog altijd! maar matig aan het feit, dat bij de begrootingsdiscussies in ge meenteraden zoowel als in de kamer het- zwaartepunt der discussies zich langzamerhand verplaatst van de geregeerden naar de organeni der regeerenden. Doch dit geduld is niet onuitputtelijk. Als de amb tenaren doorgaan met altijd door lotsverbetering aan te. vragen, met altijd! door aan te dringen op verster king' hunner positie, met. zonder ophouden te trachten naar politieke macht en politieken invloed, dan kon tenslotte het geduld van de geregeerden wel eens op raken en kon men wel eens om maatregelen vragen die daaraan voorgoed een einde maken. Reeds is aan gedrongen op ontneming van het stemrecht voor den gemeenteraad aan gemeente-ambtenaren. Het is een alleruiterste maatregel, die natuurlijk eerst in het alleruiterste geval toepassing zou mogen vinden. Doch met de opmerking-alleen, dat zulk een maatregel on democratisch zou zijn, is men daarvan niet af. Inte gendeel. Het is zeer zeker in het belang der democra tie, dat het stemrecht zoo zuiver mogelijk wordt uit geoefend en dat men dus bij het stemmen niet uitslui tend denke aan de mogelijkheid' om zoodoende eigen positie en eigen belooning te verbeteren. Nu is het wel waar, dat dit niet zou geschieden als de ambtenaren ideaal-inenschen waren, met een hoog ethisch gevoel en met reusachtige objectiviteit. Doch eisdhen dat de ambtenaren zoo volmaakte menschen zijn, mag men niet. Men kan nog gelooven dat de best- ten ethisch zoo ver kunnen komen. Maar dan ook nog vertrouwen dat zij zooveel objectiviteit zullen bezitten om te. erkennen, dat. andere uitgaven van den staat dringerder zijn dan die, welke voor eigen salarisverbe- tering in het belang van een riehtige uitoefening van hun werkkring noodig zijn het is haast boven- me.nschelijk. Men behoeft dus niet vooral den ambtenaren er een verwijt van te maken, dat zij zoo hun best doen voor eigen positieverbetering, doch moet hen eerder aan sporen om de hierboven aangegeven tegenstelling niet uit het oog te verliezen en op middelen te zinnen om te verhinderen dat die tegenstelling op den duur tot scherpe conflicten leidt. AAN DE' DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 111 van) I Weiss. Zij die de opl. gevonden hebben, zullen zeker ver baasd hebben gestaan oveir de prachtige combinatie. Het eenige-wati wij op 111 tegen hebben) is de dam op 8, die geen dienst dioet en evengoed! een schijf had kunnen) wezen. Hij dient slechts om de krachtsver houding tusschen wit en zwart ongeveer gelijk te inaken. Stand) v. probleem 111. Zw. 7, 9, 13, 14, 18, 19, 30, 35, 37 en een dam op 8. W. 22, 24, 26, 28, 29, 33, 38, 39, 44, 47, 49, 50. Wit speelt als volgt: Zeldzame ontleding! Wij ontvingen goede opl. van de heeren O. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper te Alkmaar, S. Homan te Wijde Wormer eni H. E. Lantinga, Haarlem. WEDSTRIJDEN UITGESCHREVEN DOOR DEN NATIONALEN DAMBOND. „De hond is o,p het oorlogspad. Binnen weinige weken zal ons geheele land] het tooneel zijn van strijd, van hardnekkigen kamp, maar. ter geruststelling van onze lezers diene. de strijd zal vreedzaam zijn. De strijd zal gestreden worden op het Dambord. Niettemin roept de Bond! al zijn aanhangers, al de onder zijn hoede georganiseerden t. w. zijn leden en de abonnés op zijn tijdschrift op ten gevecht, en stelt zich voor als centrale slagvelden te kiezeni: Alk maar, Amsterdam, 's-Bosch, Enkhuizen, Gouda, Haarlem, Den Haag, Hengelo, Rotterdam, Roosen daal, Schagen en Wormerveer. Daar zullen de strijders worden gemobiliseerd en naar strijdkracht worden ingedeeld' in compagnieën EERSTE KAMER. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: over de Algemeene Beschouwingen en de Hoofd stukken II (Hoog© College's, enz.), 111 (Buitenl. Za ken), IV (Justitie)', V (Binnenl. Zaken), VUB (Fi nanciën) en XII (Onvoorziene Uitgaven) der Staats- begrpoting voor 1911 en eenige daarmede verband houdende wetsontwerpen, de heeren: Van Wassehaer van Rosande, Vermeulen, Röel, Van Basten Baten burg en Havelaar; en over de Hoofdstukken VT (Marine), VIII (Oorlog), IX (Waterstaat), X (Landbouw) eni XI (Koloniën) der Staatsbegrooting 1911 en eenige daarmede ver band! houdende wetsontwerpen, de heeren: d'Aumale van Ilardenbroek, Verheijen, Staal, Van der Maesen de Sombreff en De Mai'ez Oyens. De Kamer heeft gistermiddag aangenomen, be halve eenige naturalisatie-ontwerpen en enkele andere ontwerpen, de wetsontwerpen: tot vrijstelling van be lasting bij invoer van geschenken voor het gebouw van het arbitragehof; tot verzekering van de naleving van de conventie van Geneve in zake de ziekenverple ging te velde; tot. wijziging van art.. 8 der drankwet; tot grenswijziging in Ouder-Amstelen tot onteige ning te Groningen. De minister van financiën deelde mede, dat tijdig een voorziening zal worden getroffen, om het Vredes paleis van grondbelasting vrij te stellen. Mede is aangenomen een suppletoire begrooting voor binnenlandsche zaken (steiun aan de Zuid-Beve- lamdsche waterleiding) na eenig debat tusschen de heeren Lucassen (A.R.), van Nierop (L.), van der Maesen de Sombreff (R. K. en den minister van bin nenlandsche zaken. van 4 tot 8 man, dit alles onder leiding van een daar toe aangewezen officier, terwijl het geheel onder lei ding staat van den chef van den generalen staf J. de Haas. De Bond stelt zich voor de dappersten onder de krijgers te. belauweren. Tot dit doel is een bedrag van 150 uitgetrokken. Dit is een citaat uit het Decem bernummer. Alkmaar is aangewezen als centrale kampplaats voor de Damvereenigingen te Alkmaar, Zuidscharwoudte, Beemster, Oudkarspel en Heer-Hu- gowaard. Aan deze wedstrijden mogen deelnemen leden van Damvereenigingen aangesloten bij den Bond( terwijl ook kunneni deelnemen, zij die abonné zijn op het Tijd schrift. Er wordt van de deelnemers geen inleggeld ge- ëisebt. Zij, die tot het centrum Alkmaar hehooren en wenschen mede te doen, moeten) zich voor 15 Januari aamgeven bij den leider voor afd. Allernaar den beer O. C. van Gulik, Nieuwpoortslaan E 13. Wij laten hier nu volgen de bepalingen, waaraan elk deelnemer zich stipt heeft te houden. WEDSTRIJDBEPALINGEN. 1. Aan dezen wedstrijd mogen niet deelnemen spe lers, die den meestertitel bezitten, evenmin degenen, die zullen uitkomen in den wedstrijd om het meester schap. 2. De deelnemers zullen worden ingedeeld in groe pen volgens spee'lkracht, door den leider te bepalen. 3. De groepen mogen niet minder dan 4 en niet meer dan 8 spelers tellen. 4. Voor den aanvang van den wedstrijd zal het aantal en de waarde der prijzen worden vastgesteld. 5. Er zal worden gespeeld volgens het damregle- ment, aangenomen op de alg. vergadering van den Nationalea Dambond, gehouden 2 October 1910, te Amsterdam. 6. Men speelt met iederen tegenspeler één partij, winst geeft 2 punten, remise 1, verlies 0. Het aan tal behaalde winstpunten bepaalt de volgorde der prijswinnaars. 7. Er zullen per dag 2 partijen gespeeld! worden die niet mogen afgebroken worden. 8. De deelnemers zijn verplicht hunne partijen nauwkeurig te noteeren en ze na beëindiging aan den leider af te geven. PRINS HENDRIK NAAR ENGELAND. De Times meldt, dat Prins Hendrik dte kroning van den koning van Engeland) zal bijwonen. Gemengd nieuws. DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. D© Rechtbank te Rotterdam (en deze beslissing' werd door het Gerechtehof alhier bekrachtigd) heeft naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak van den burgemeester van Blaricum, dan heer A. Hosang, beklaagd van vervalsching van een mandaat (van 5 zou hij 50 gemaakt hebben) en van mishandeling van den gemeenteveldwachter Branidsma, dien hij met een stok zou hebben geslagen. De datum van de be handeling der zaak is nog niet bepaald. Als verdediger van bekl. zal optreden mr. L. S. G. de Hartog. „DE RECHTE LIJN." Een kleine episode, die een Kamper ui zou opleve ren volgens bet oude recet, indien zij niet gebeurd was in Rotterdam en in deze dagen. Heel grappig is het niet, maar erg dom en ook historisch. Er zou in een nieuw woonhuis een telephoonleiding worden aangelegd, waartoe twee mannen van den ge meentelijken dienst zich beijverden. Op een punt moest de leiding een binnenmuur doorboren. Deswege namen de mannen een ontzaglijken boor uit hun ge reedschappen en doorpriemden den muur in een oogen- blik, zonder rusten en zonder nadenken. In dienzelfden muur placht! zich een schuifdeur te bewegen, een mooie schuifdeur met aardige ruitjes. De schuifdeur beweegt zich nu niet langer en de ruitjes zijn niet meer aardig om te zien, want de al te voortvarend aangebrachte telephoonleiding houdt thans dit alles vastgeklonken. De bewoner van het huis met de nieuwe telefoon zendt nu schietgebedjes op voor spoedige invoering van telefonie zonder draad, opdat zijn schuifdeur weer schuive en deze gedwongen open-deur-politiek eindige. (N. R. Ct.) 9. Gedurende den wedstrijd is het analyseeren in het wedstrijdlokaal vetboden. 10. Is een speler 15 minuten na den aanvang eener wedsti'ijdronde niet aanwezig, dan wordt de partij voor hem verloren verklaard. Indien beide spelers ontbreken, wordt na verloop van een half uur aange nomen, dat beide spelers de partij niét zullen spelen. 11. Het is den deelnemers verboden, zich zonder geldige reden) uit den wedstrijd terug te trekken. Dit zal gestraft worden met uitsluiting van latere groote Bondswedstrijden. 12. Indien een speler uittreedt, die minder dan de helft zijner partijen gespeeld heeft, dan 'vervallen de reeds gespeelde partijen; m. a. w.deze speler wordt beschouwd, als niet te hebben deelgenomen. Heeft de speler, die uittreedt, de helft zijner par tijen of meer gespeeld, dan worden de nog te seplen partijen voor zijn tegenstanders als gewonnen be schouwd. 13. In alle niet voorziene gevallen beslist de Hoofdleider. Als de inschrijving gesloten is, komen wij weder op de wedstrijden terug. Hier volgt een aardige partijstand in het laatste Bondstijdsohrift gepubliceerd door den heer J. Noome Man. te Purmerend'. DE VERMEENDE BOM. Hoewel de eerste berichten zeer alarmeerend waren!, blijkt, bij nader onderzoek, dat de misdadige aanslag nabij het station van de Noord-Hollandsche Tram te Zunderdorp, gemeente Nieuwendam, waarvan in het Ochtendblad melding is gemaakt, een veel minder ernstig karakter schijnt te hebben dan in het begin werd vermoed. De aangehoudene, een man van 33 jaar, wonende te Amsterdam, staat hekend als een „zonderling" en kan dus waarschijnlijk niet geheel toerekenbaar worden geacht. De gevonden en) in beslag genomen projectielen, een vijftal, zien er zeer verdacht en gevaarlijk uit, maar de inhoud! daarvan, naar men ons verzekerde, moet weinig gevaarlijk zijn, men sprak van. ge bruikte postzegels. Een nader deskundig onderzoek zal hieromtrent opheldering moeten geven. Na afloop van het onderzoek eni verhoor is de aan gehoudene in vrijheid gesteld en onder geleide van een familielid' naar zijn woni.ng' in Amsterdam terug gekeerd. Het feit heeft niet plaats gehad in de gemeente Buiksloot, maar in) Nieuwendam. (Hbld.) EEDSWEIGERING. Het Gerechtshof te Arnhem deed' gisteren uitspraak in de zaak van J. Hoogland, koetsier te Schoten bij Haarlem, die 22 December terechtstond ter zake van eedsweigering'. De rechtbank te Haarlem bad1 beklaag de van rechtsvervolging ontslagen, het Hof te Am sterdam eveneens, de Hooge Raad verwees in cassatie de zaak naar het Arnhemsche Hof. In zijn arrest overwoog het Hof omtrent de bewe ring van den beklaagde en zijn verdediger mr. J. A. Levy (dat beklaagde niet kan geacht worden tot de R. K. kerk te bebooren en zijn vrijheid moet behouden om, tot een kerk behoorende, daarvoor ten1 allen tijde te bedanken), dat volgens onze tegenwoordige staats orde, die geen staatskerk meer kent, de verschillende kerkgenootschappen aan het gewone burgerrecht o.n- Wit speelde in dezen stand 2721, denkende, als zwart 1822 speelt, een schijf te winnen. Zwart speelde 1822 en wit volvoerde zijn plan door: 1. 27—21 1. 18—22 2. 45—40 2. 22 33 3. 40—34 3. 29 40 4. 38 9 (om schijf 40 terug te kunnen slaan doch dat was juist verkeerd). 4. 3 14 5. 35 44 5. 12—18 dit had wit over 't hoofd gezien 6. 21 23 6. 19 50. Als probleem geven wij een compositie van deu heer Noome, waarmede hij gedongen beeft naar de „Aris de Heerprijs." //W///' /em '■ÏMfr 'MM. 9. w//. ■'AW7/// WMVW. Zw. 7, 9, 11/15, 17, 19/22, 24. W. 25, 28, 31/34, 38, 40, 43, 44, 47, 48, 50. Oplossingen voor of op 12 Januari.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1