STADSNIEUWS. B I TEilLAN O. AANVOER OP DE MARKT TE PURMEREND. Boter JACHTONGELUK. derworepn zijn en ieder vrij is al dan niet er toe te behooren of zijn lidmaatschap ervan op te zeggen, zoo dat in de leer der kerk op dit punt door den rechter niet kan worden gedeeld, doch evenmin kan worden aangenomen, dat men uit de kerk treedt door het niet meer aanhangen von hare leerstellingen, maar daartoe eene uitdrukkelijke en ernstige wilsverklaring noodig is aan de bestuurders der kerk en dat als zoodanig •niet kan gelden eene verklaring, die de vrouw van beklaagde, volgens zijne bewering had afgelegd aan een geestelijke der Roomsche Kerk, bij gelegenheid dat deze geestelijke hen in hunne woning kwam bezoe ken; dat verder wordt aangenomen, dat de beklaagde dus behoort tot de Roomsch Kath. Kerk, deze kerk het afleggen van den eed in den gewonen vorm niet verbiedt en, waar de wet den getuige verplicht den eed af te leggen, naar de wijze zijner godsdienstige gezindheid, deze beklaagde die zulks weigerde, straf baar is. Op deze gronden werd de beklaagde veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie dagen. De Advocaat-Generaal had 14 dagen geëischt. OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisternacht zijn in het Westerdok drie mannen aan gehouden, die op heeterdaad werden betrapt bij het stelen van steenkool uit een schuit, toebehoorende aan de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij. De kolen werden door hen in twee vletten geladen. KWARTJESVINDERS. Een Duitscher heeft bij de politie te Haarlem aan gifte gedaan, dat hem in den trein uit Rotterdam door acht personen een bedrag van 440 mark afhandig is gemaakt met kaartspelen. DIEFSTAL. Een landbouwer van buiten, die in de Wijde Broe- dersteeg te Rotterdam verdwaald geraakt was en daar kennis aangeknoopt had met een hem onbekende juf frouw, is daar voor een bedrag van f 200 bestolen. Dit geld had hij in zijn portemonnaie en in een noti tieboekje. in 1910 in 1911 Paarden 2177 2344 stuks Runderen 39209 38464 n Stieren 1155 1070 yy Kalveren (vette) 8260 6770 yy (nuehtere) 21946 23350 V Schapen en Lammeren 161900 133637 yy Varkens (vette) 14327 15634 yy (magere) 2755 3402 n (biggen) 11656 12888 yy Ganzen 6056 5772 yy Zwanen 957 852 yy Kalkoenen 26 yy Appelen 10247 15390 zak Peren 11761 13689 yy Kaas 6274 6075 stapels 2912074 2881856 K.G. 74495 74433 Yi OUDSTRIJDER GEHULDIGD. De oudstrijder Tosch te Drachten vierde gisteren zijn honderdsten verjaardag. In een auto reed hij rond overal hingen vlaggen. 's Avonds bracht het fanfarekorps „Excelsior" den jubilaris een serenade. TREURIG. Op den weg van Kampen naar Genemuiden, onder de gemeente Grafhorst, is de vervoerder van een wagen met bussen melk, van den wagen gevallen en, doordat een wiel over zijn buik is gegaan, op de plaats dood gebleven. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Toen gistermiddag de goederentrein om 1 uur de Jodenbslt te Hattum passeerde, wilde het zoontje van J. Seheffer de lijn nog gauw oversteken. Te laat voor den machinist om te stoppen; de locomotief greep den 2-jaiigen knaap, die met zware verwondingen aan hoofd en arm word opgenomen en eenige uren later overleed. DIEFSTAL VAN RINGEN. In d« Morschkazerne te Leiden worden in de laatste dage» herhaaldelijk gouden ringen vermist. Van drie werd reeds bij de politie aangifte gedaan Waarschijn lijk zijn ze gestolen. SMAKELIJK ETEN Te Winschoten werd een zware, vette koe wegens tuberculose a'gekeurd voor de consumptie. Iiet cadaver werd vernietigd on onder den mest op de gemeente lijke mestvaalt gestopt. De heele koe is later heimelijk e .der den mest weggehaald en spoorloos ver dwenen ER INGELOOPEN. De jonge arb. M. O. te Ekamp is er ingeloopen. Met een mes zwaaiend liep hij dreigend op twee wiel rijders toe. Zjj zouden er aan, misschien ook wel de banden van bunne fietsen. O. wist niet tegen wien hij zijn woede uitte, hij had niet gezien, dat hij met twee marichaussées te doen had. Onze held werd mee naar de kazerne genomen. KWAKZALVERIJ. Er is tegenwoordig een groote toeloop van men- schen uit haast alle provincies van ons land naar een „Knoehendokter", die eiken Woensdag ineen koffiehuis te Gronau te consulteeren is. Deze Knoehendokter is een boerenzoon uit het gehucht Dorsten, bij Oberhau- son hij wrijft met slaolie en zet beenen. Vaak moet hjj meer dan f 200 op een dag verdienen, en zijn pa tiënten schijnen bijna uitsluitend Nederlanders te zijn. Een jager te Beilen, die op de ganzenjacht was, wilde een patroon uit zijn geweer verwijderen, toen deze plotseling ontbrandde en hem in het aangezicht trof, waardoor hij zóó ernstig werd verwond, dat men voor het behoud van zijn gezicht vreest. GROOTE FABRIEKSBRAND. Eeai felle uitslaande brand is te Leiden uitgebroken in de fabrieken van de firma Tieleman en Dros te Leiden. De brand1 is door onbekende oorzaak ont staan in de zeepzieder ij. Alle spuiten waren op het oogemblik in werking. Men hoopt den brand tot de zeepziederij te beperken. DE QUAESTIE TE SCHIPLUIDEN. Men herinnert zich hoe de Delftsche correspondent van „De Resb." onder geleide van eenige rijksveld wachters naar Schipluiden ging om daar raadsverslag te maken. Het gebeurde toen, dat een ingezetene van Hof van Delft in woeste vaart kwam aanrijden met zijn voertuig en onder den uitroep van „Ha, daar zijn de lui van de pers", den brigadier der rijksveld wachters schier onderstboven reed. De man werd des wege door het kantongerecht te Delft veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. („Res.b.") BELEEDIGING. De Rotterdamsehe rechtbank veroordeelde me vrouw S. R., echtgenoote van een tandarts te Rotter dam, die heeft terecht gestaan wegens beleediging van mevrouw Hannov. Duiken, een patiënte van ha ren echtgenoot, met wien zij in een echtscheidingspro ces gewikkeld is overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 300 boete subsidiair 60 dagen hechtenis. AANGESPOELD. Bij paal 9 spoelde op Texel's strand aan het lijk van een zeeman. Het verkeerde nog in gaven toestand. Vermoed wordt, dat het, evenals de drie lijken, die op 26 Dec. aandreven, afkomstig is van het in de Noord zee vergane Noorsche s.s. „Sandö." In een gouden ring, die aan een der vingers stak, stond gegrapheerd: H. B. 9. 4. 99. UIT BERGEN. Ds. Cannegieter alhier heeft het beroep bij de Ne- derlandsch Hervormde Kerk te Veendam aangenomen. UIT WINKEL. De heer A. Sloos heeft bedankt als lid en voor zitter van het Algemeen burgerlijk Armbestuur, terwijl in diens plaats worden voorgedragen de heeren J. Dekker en J. Zeilmaker. UIT OUDE NIEDORP. Bevolking dezer gemeente in het jaar 1910. Bevolking op 31 December 1909594 m. en 551 v. totaal 1145; in 1910 zijn geboren 17 m. en 13 v. totaal 30, in 1910 ingekomen 59 m. en 60 vr., totaal 119, vertrokken in 1910 78 m. en 63 vr., totaal 141, overleden in 1910 13 m. en 5 vr„ totaal 18, zoodat de bevolking op 31 December 1910 bedroeg 579 m. en 556 vr., totaal 1185. In het afgeloopen jaar werden er 14 huwelijken voltrokken. UIT St. PANCRAS. De afdeeling Sirut Pancras van Volksonderwijs ver gaderde 5 Januari 1.1. ten huize van den heer D. Stam mes, met 29 van de 79 leden. De vergadering was im hoofdzaak belegd om terug te komen op het besluit van 16 December j.l. tot bet houden van een gezelligen bijeenkomst, waarop de heer Vrugt van Haarlem als declamator zou optreden. De afdeeling toch had! den) 28sten December 1.1. een gevoelig verlies geleden door het overlijden van baren voorzitter, den heer A. Nobel. De. heer T. Engel, die als tijdelijk voorzitter de ver gadering leidde, gaf uiting daarvan. Hij wees op wat de heer A. Nobel als oprichter en gedurende den tijd van het bestaan der afdeeling als voorzitter voor volksonderwijs alhier had gepresteerd, roemde zijne leiding, zijn gave van spreken en wees op wat men moest missen, nu hij, de ziel der afdeeling, niet meer was. Hierna werden de notulen gelezen, welke, goedge keurd werden. De beide ingekomen stukken van den heer Vrugt en van mevr. Haver werden gelezen. Met algemee.ne instemming ontving men het voor stel van het bestuur, om geen gezelligen avond te or- ga niseeren, doch mevr. Haver te verzoeken den lOen of 17en Februari e.k. voor de afdeeling op te treden. Deze bijeenkomst zal zijn een openbare, toegankelijk voor personen boven) den 16-jarigen leeftijd. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Nobel, werd voorzien door de verkiezing van den heer T. Engel met 22 van de 29 stemmen. Den heer C. Kloosterboer, penningmeester, verkoos men tot secretaris en den heer P. Mooy tot penningmeester. De heeren namen hunne benoeming aan, zoodat het bestuur nu weder voltallig was. Nog werden de heeren T. Enigel en C. Kloosterboer gekozen resp. tot vertegenwoordiger en plaatsvervan- genden vertegenwoordiger voor de afdeeling bij de vereeniging „Avondjes voor de jeugd," waarvan zij lid is. Met dank aan de leden voor hunne tegenwoordig heid sloot de voorzitter do bijeenkomst. TECHNICUM „ILMENAU". Men verzoekt ons te melden, dat het Thuringer technicum Ilmenau op het oogenblik 580 leerlingen telt, waarbij zijn inbegrepen zij, die ter praetische oefe ning in de fabriekswerkplaatsen, die aan de inrichting verbonden zijn, werken. Het technicum heeft afdee- lingen voor algemeene machinebouw en electro-tech- niek, zoowel als speciale afdeelingen voor spoorweg bruggen en bruggenbouw en werktuig-machinebouw. Ingenieurs komen in 5, teehnikers in 4, werkmeesters in 2 semesters klaar. Do cursussen beginnen in April en October, de voorwaarden zijn op aanvraag bij den directeur te bekomen. LAND IN CANADA. Eerstdaags zal het prospectus verschijnen eener Uitgifte van 1000 aandoelen k f 1000 der Canada Land Compagnie. Deze Maatschappij verkrijgt in vrijen eigendom ruim 15.000 acres (ongeveer 60 vierkante kilometers) land te Canada. De gekochte terreinen werden uitgezocht door eene commissie, bestaande uit drie personen, n.l. de Heeren U. J. Mansbolt, Rijks- landbouwleeraar te Groningen, A. H. Hartevelt, grond eigenaar en Vice-Consul van het Koninkrijk der Ne derlanden to Winnipeg, en R. Poston, landbouwer on oud-leerling der Landbouw-Hoogeschool te Madison, Wisconsin. De Maatschappij zal na betaling van het circa 15 Dl. per acre kostende land nog beschikken over ruim f 400.000.in contanten voor de bewer- kin der gekochte terreinen. OPGESPOORD. Naar wij eenige weken geleden meldden, is uit het Noord-IIollandsch Kanaal nabij Akersloot het lijkje van een pasgeboren kindje opgevischt. Door den rijks veldwachter Rab uit Uitgeest is thans de moeder op gespoord, een gehuwde vrouw, die, toen zij het kindje verdronk, nog ongehuwd] was. „FLORIS VAN TEIJLINGEN." De Alkmaarsehe ontzetvereeniging „Floris van Teijlingen," opgericht 21 September 1861, zal dit jaar in October, naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan groote féesten organiseeren voor den tijd van 4 da gen en wel 8, 9, 10 en 11 October a.s. Eir zal ten 1ste geplaatst worden een O u dhoUandsche stad, Alk maar uit den tijd van 1573, de dagen van het beleg; 2e. Twee dagen een Allegorische optocht, ook uit dien tijd worden gehouden, voorstellende: De Burge meester van Teijlingen met zijn schepenen, Jacob Ca- biljau, Gouverneur der stad, Claesz Herx, Mr. Nan- ning van Foreeat-, pensdo-nnaris der stad; Egbert Dier- tcn, Vaandrig en Jan Heits, stadsbode, als hoofdper sonenverder Edellieden, hellebaardiers enz., te voet en te paard, Poorters, schutters enz., Spaansche over sten en ruiterij en voetvolk, alles te zamen ongeveer 230 personen1, in costuums uit dien tijd; 3e. 5 maal daags omgang en defileeren van de vendels op het plein der stad'; 2 maal daags uittrek ken van ruiterij en voetvolk door de stad van en naar het terrein. Opening der stad: Zaterdagavond ter bezichtiging; Zondags binnenfeest en wedstrijden; Maandag 2 maal uittrekken vendel en 5 maal defileeren daarvan bin nen de stadDinsdag en Woensdag tweemaal groote optochten als boven vermeld, verder beide dagen als Maandags; Woensdag sluiting met bal enz. en verdere vermakelijkheden. Het is onnoodig te zeg gen dat een dergelijk feest veel geld kost eni daarom zal de burgerij in Februari en Maart a.s. verzocht wor den bij inteekening als ondersteunend lid' toe te tre den en daardoor mede te werken tot het slagen van dit feest. VRIJZINNIG HERVORMDEN. In ons berichtje van' gisteren over de lessen in het catechisatie-lokaal van „de Evangelische Unie," be doelen wij de lessen der Zondagsschool. „LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN." In de op 4 Januari 1.1. gehouden gewone vergade ring van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor di verse personen hulp toegestaan ten bedrage van 213.50. VERBRUIKS VEREENIGIN G. Gisteravond had! in Diligentia. een tamelijk goed1 be zochte vergadering plaats van belangstellenden in de oprichting van een verbruiksvereeniging, zooals een voorloopig comité, bestaande uit de heeren Hendrikse, Sweepe en Wansinck zich hadden voorgesteld. De voorzitter, de heer Hendriks©, verwees bij de opening naar „de Reclame", waarin het doel en stre ven, n.l. het tegengaan der ongemotiveerde verhoo gingen der levensmiddelen was omschreven, en zeide dat deze vergadering was belegd om een comité te vormen. Dit comité staat z. i. voor een zeer moeielijk feit, te meer, daar het dooi- zijn pogen een actie op touw zet tegen het werk van velen harer stadgenooten. Uitvoerig wees spr. op de moeielijkheidl waarin ver schillende gezinnen verkeeren door die stijging der levensmiddelen, welke duurte niet zoo zwaar zou wor den gevoeld indien de inkomsten met die dure levens omstandigheden gelijken tred hielden. Waar spr. wees op de leveranciers-trusts gaf hij een verklaring der verbruikerstrusts, vooral wat betreft het verbruik van vleesch, brood en melk. Het varkensvleesch kan verlaagd worden volgens ingewonnen informaties, zoo vervolgde spr., ander vleesch viel volgens die inlichtingen niet in de termen van verlaging. De bakkers moeten genoodzaakt worden hunne prij zen te verlagen: wel was het brood indertijd verhoogd, maar nu ziju de grondstoffen verlaagd, het brood zelf niet. Wat de melk betreft, ook deze prijs is over het alge meen genomen te hoog, er zijn er trouwens nog genoeg die de melk voor 8 ct. verkoopen. Hoewel de moeilijkheid werd erkend, het welslagen is niet uitgesloten, wanneer dé verbruikers maar schouder aan schouder staan, wel zullen de leveran ciers er niet mee tevreden zijn, doch dit moet de even tueel© vereeniging koud laten. Spr. hoopte dat al de aanwezigen zich tot eene vereeniging zullen aanslui ten. De heer Hendrikse las daarop een concept-regle ment voor, reeds door het voorloopig comité ontwor pen, waarna hij verzocht hen die niet met de bedoeling sympathiseerden heen te gaan, terwijl de overigen verzocht werden te blijven zitten. De heer Greeuw verzocht de vergadering niet weg te gaan, maar te bLijven, omdat, zoo zeide hij, de melk boeren in 't openbaar werden) beschuldigd de prijzen ongemotiveerd te hebben verhoogd. De voorzitter: „U zult niet verhinderen dat de ver eeniging wordt opgericht?" De heer Greeuw: „volstrekt niet, maar ik verwacht dat op een openbare beschuldiging een1 openbare ver dediging moet mogen volgen, ik zal alleen aantoonen waarom de melkboeren de prijzen hebben verhoogd, en door die specificatie zal de vereeniging niet geschaad worden." De voorzitter: „ga uw gang." Breedvoerig schetste de heer Greeuw den loop der melkprijzen sinds 1901 en de oprichting van den bond der melkslijters en de conferentie indertijd met de boeren gehouden, die tot geen succes leidde. Door de stijging der kaasprijzen alhier werd de ver hooging der melkprijzen een gedwongen kwaad, daar de boeren indien ze de verlangde verhooging niet kon den krijgen, de melk zouden gaan' verkazen, hetgeen een groot bezwaar zou worden voor de melkslijters' om melk te verkrijgen. Spr. verwees naar het voorjaar 1910 waar de slijters de melk kochten bij den heer Frans voor 9 ets., terwijl ze ze voor 8 ets. moesten verkoopen, en zoo vroeg hij „kwam er toen ook een verbruiksvereeniging?" Breedvoerig wees spr. op het gemakkelijke vervoer der melk naar de verschillende fabrieken, waardoor de koop van melk voor de slijters ook al zeer bemoeielijkt werd, of tegen een prijs waardoor de verkoop tegen 8 ct. geen brood meer opleverde. Spr. had inderdaad ten zeerste geprotesteerd tegen de verhooging tot 9 ct. die op bovengenoemde gronden echter zeer gemotiveerd was, vandaar dat hij de be schuldiging dienaangaande in de „Reclame" en op deze vergadering geuit, geheel onjuist en misplaatst vindt. De heer Duijf vroeg of er in Alkmaar een proefsta tion was, waarvan in het concept-reglement wordt ge sproken; daarbij wees hij op dé duurte van chemische onderzoekingen 'hetgeen het „aan den eenien kant ge ven en aan den anderen kant nemen" van toepassing zou kunnen maken. De heer Berlijn juichte de pogingen van het comité zeer toe, las een statistiek voor van het Burgerlijk Armbestuur te Rotterdam, waaruit de stijging' der noodige levensmiddelen bleek. Spr. vroeg wat het comité wenscht© te doen tegen de stijging der levensmiddelen, hetgeen 'hij een ken- teeken noemde van de kapitalistische maatschappij; hij meende daarom dat de eenige vruchtbare strijd, een strijd tegen dit kapitalisme zou moeten zijn, welke strijd zal slagen als er meer organisatie in is. Op den grondslag van de thans bestaande maat schappij betwijfelde spr. eene mogelijke verlaging. De voorzitter beantwoordde de sprekers met de ver klaring, dat de werking der vereeniging nader zal worden besproken en vastgesteld' door hen die defini tief als lid' toetreden. De 'heer Uitenbosch wees op het bericht im de „Re clame," waarin sprake was van 100 sympathiebetui gingen, de opkomst bewees echter dat de sympathie niet zoo groot was. De voorzitter: wat in dé Reclame staat is waar; we hebben meer dan 100 sympathie-betuigingen ontvan gen, wenscht U niet mee te gaan met ons streven, dan zouden we gaarne zien1 dat U niet verder doorgingt. De heer Uitenbosch: Ik wensch alleen critiek uit te oeenen en dat zult u mij zeker wel willen toestaan omdat goede critiek wellicht kan) leiden tot verwezen lijking uwer plannen. Spr. verweet het voorlooipg comité dat eir te weinig- reclame was gemaakt, daarbij drukte hij zijn verwon dering er over uit dat de voorloopige commissie aan de eene zijde verklaarde niet te weten hoe te handelen en aan den anderen kant kwam met een concept-regle ment, omstandigheden die het comité belachelijk ma ken, en waardoor hij deze vereeniging een fiasco toe schrijft dat hoewel jammer, te wijten is aan het on oordeelkundig optreden van het voorloopig comité. Spreker wees op de Arbeiders-Coöperatie en „Ons Belang" en besloot zijne rede met de verklaring dat z. i. alleen coöperatie tot een goed doel kan leiden. De voorzitter repliceerde daarop, dat wanneer de heer Uitenbosch zulle een goeden kijk heeft op de din gen, hij in het voorloopig comité had zitting moeten nemen. Eerst na de officiëele totstandkoming zal de ver eeniging beslissen hoe te werken. De heer van Dijk beaamde de woorden van den heer Uitenbosch en beval toetreding tot de coöperatieve vereeniging „Ons Belang" ten -zeerste aan, onder aanhaling van de goede werking eener dergelijke ver eeniging te Rotterdam. De openbare vergadering werd gesloten. Voor de huishoudelijke vergadering, die daarop zou volgen, meldde zich niemand aan, daar alle aanwezigen ver trokken. PREDIKBEURTEN. 8 Januari 1911. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, de heer J. L. Sneth- lage, candidaat. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem te Grootschermer, 9'/a uur, Ds. France. Herv. Gem. te Zuidschermer, geen dienst. Herv. Gem. te Driehuizen, avond 6'/2 uur> Ds. de Most v. Spijk. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, Ds. Kater te De Rijp. Herv. Gem. te terleek, 91/2 uur, Ds. J. J. v. Meurs. Herv. Gem. te Schermerhorn, geen dienst. Ger. Kerk, 91 /2 uur, preeklezen. Herv. Gem. te de Rijp, avond 6'/2 uur, Ds. Kater. Doopsgez. Gem., 10 uur, Ds. Fopma. Evang. Luth. Gem., 10 uur, Ds. Neideck. Herv. Gem te Graft, 10 uur, Ds. J. v. Tricht. Doopsgez. Gem., 10 uur, Ds. C. Neijdam. AGENDA. VRIJDAG: Nieuw Leven en Orpheus, repetitie voor heeren, 8 uur, in Diligentia. V. O. K. Z. O. S., lezing dr. Er. van Eeden, 7V2 uur, Harmonie. „Kracht en Vlugheid," dames-af deeling, 781/, uur; heeren-afdeeling 8:j/49a/4 uur; „Het Gulden Vlies." Laatste Berichten. DE DIENSTWEIGERAAR KONING. AMSTERDAM, 6 Januari. De dienstweigeraar Ko ning werd heden door het Militair Gerechtshof ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht om gedurende 5 jaar bij de gewapende macht te dienen. Na afloop van die 5 jaar zal Koning andermaal wor den opgeroepen om zijn militieplichten te vervullen. BELG1E. Zooals wij gisteren reeds meldden, is het te Seraing bij een staking tot een botsing geko men. De aanleiding tot de staking is de volgende: Se dert 1 Januari is door een wijziging van de mijnwet de arbeidsduur in de mijnen verminderd van 10 op 9*/2 uur, bij wijze van overgang tot den negenurigen werkdag. De mijndirecties hebben echter met denzelfden da tum nieuwe arbeidsvoorwaarden ingevoerd! en de schafttijden1 zoo kort gesteld, dat zij geen schade on dervinden van de verloren dertig minuten. De arbei ders hebben daarop de directies trachten over te ha len deze maatregelen in te trekken, zonder succes ech ter, waarop een deel der mijnwerkers het werk neer legde. Volgens een mededeeling uit Brussel bestaat er ge vaar voor uitbreiding van de staking ook over Bori- nage, hetgeen een' groote ramp voor de Belgische ko- lenmdustrie zou zijn. Het aantal stakende mijnwerkers aan den linker- Maasoever wordt op 12000 geschat. Sedert Maandag worden onderhandelingen gevoerd tusschen de arbeiders en' de maatschappijen, maar men kwam tot nu toe niet tot overeenstemming. In de Kamer worden onderhandelingen gevoerd tusschen de vertegenwoordigers der mijnbonden en d© arbeiders. Aan de onderhandelingen neemt de voor zitter van de Kamer, Cooreman, deel. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan het „Journal des Debate" geseind, dat te Moekdem ernsti ge onlusten zijn uitgebroken, naar aanleiding van de verhooging dér belastingen. Verschillende Chineesche handelaars hebben leven dig geprotesteerd tegen die verhooging. Het hoofd van het district heeft ter eigen bescherming troepen moeten requireeren, die op de betoogers schoten, tien hunner doodden en een groot aantal verwondden. Van de hooge Fin'sehe ambtenaren, schrijft de „Kölnische Zeitung", hebben tegenwoordig de gou verneurs en de procurator ongetwijfeld! het onzekerste bestaan. Gedurende het bewind van gouverneur-gene raal Steyn zijn reeds vijf gouverneurs ontslagen, om dat zij niet Russisch genoeg hun ambt vervulden. Verder werdl procurator Charpentier in den afgeloo pen zomer ontslagen en zijn opvolger Savonius heeft thans1 hetzelfde lot getroffen. Volgen-s de Einsche grondwet moet de procurator, de hoogste rechterlijke ambtenaar in Finland, er voor waken; dat de wet. ge ëerbiedigd wordt, Savonius beoefende dezen plicht ook tegenover den Russisch-gezindén Senaat, door te protesteeren tegen de Senaatsbesluiten-, wanneer zij in strijd met de wetten waren. Aangezien de Russi sche regeering' de Einsche wetten laat voor hetgeen zij zijn, boet de procurator, die de Senaatsbesluiten critiseert, zijn moed met ontslag. Savonius krijgt zelfs niet pensioen-, hoewel' Finland' het. beloofde land voor hooge pensioenen is. FRANKRIJK. De afgevaardigde Paul Meunier heeft tot den minister van Justitie een schrijven ge licht, waarin hij dezen verzoekt, de revisie van het proces-Durand te gelasten, daar aan den eenen kant de veroordeeling berust op blijkbaar onware getuigen verklaringen en aan den anderen kant door nieuwe feiten thans de volkomen onschuld van Durand be wezen is. Na een uitvoerige toelichting van deze beide beweringen, verzoekt de heer Meunier volgens art. 444 van het wetboek van strafrecht om voorloopig Durand op vrije voeten te stellen. PORTUGAL. Het Hof van Appèl te Lissabon beeft Woensdag de Teixeiro de Abreu, oudLminister in het kabinet Franco, die vervolgd werd wegens ambtsmisbruiken tijdens de dictatuur, buiten vervol ging gesteld. Dit arrest, dat op zuiver juridische gronden be rust, bepaalt dat omtrent enkele punten nog een na der onderzoek zal plaats hebben, maar verklaart ove rigens, dat wegens daden van ambtsmisbruik tijdens de dictatuur, na afkondiging van de amnestie, geen straf meer kan worden opgelegd. Oemengde Mededeelingen. DE AARDBEVING. Volgens officieele berichten duren de schokken bij Tasjkend voort, maar zwak. Tien soldaten zjjn ge kwetst en één is gedood. Onder de bevolking zijn een veertigtal dooden en veel gekwetsten. Al de leemen huizen in de voorsteden^zijn ingestort. Honderden

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2