DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belangstelling voor Alkmaar gevraagd. Honderd en dertiende (aargang. 1911 ZATERDA 7 [ANUARI. BINNENLAND. No. 6 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAA (/LI d- 1 i. i iilji Er is thans, nu we het eerste tiental jaren van de twintigste eeuw achter ons hébben, alle aanleiding eens om te» kijken, eens een terugblik te slaan op wat de ze tienjarige periode voor de stad onzer inwoning aan belangrijks heeft gebracht, eens een verlangenden blik in het Zondag begonnen tijdperk te werpen. Het decennium, dat achter ons ligt, hebben we geenszins te beschouwen als een wonderkind, welks prestaties ver boven zijn leeftijd! uitgaan, waarover deswege met buitengewonen eerbied' en bewondering wordt gesproken -en geschreven. Eigenlijk is dat maar goed! ook, want uit wonderkinderen groeien) in den re gel geen menschen, die aan de in hun jeugd opge wekte verwachtingen beantwoorden. Veeleer hebben wij het afgeloopen tiental jaren, beoordeelend naar wat het voor onze stad heeft ge bracht, te beschouwen als voorbeeld van een ontwik keling, welke bij gestadige voortzetting voor de toe komst heel wat belooft. Enl voor het thans aangebro ken tiental jaren hebben we ons voornamelijk af te vragen wat het belangrijkste is, waarvan we de totstandkoming in die periode voor het cen trum van Noord-Holland boven het IJ wen- schelijk en mogelijk achten. Hu dient men) hierbij voor het verleden zoowel als voor de toekomst een scheiding te maken tusschen hetgeen door gemeente- zorg of wel door het particulier initiatief tot stand werd gebracht, en voornamelijk op het oog te hebben prestaties op een geheel nieuw gebied, niet op een uitbreiding van hetgeen reeds bestond, daar het in een vooruitgaande stad voor de hand ligt dat het bestaan de zich uitbreidt. Wat is er nu in de afgeloopen tien jaren voor be langrijks door het gemeentebestuur of met hare mede werking tot stand1 gebracht? Hemen we allereerst het onderwijsgebied, dan zien we dat geopend werden de huishoud- en industrie-, school, het gymnasium, de handelsavondcursus, de handelsdagsehool, dat het aantal leervakken der am bachtsschool aanmerkelijk is vermeerderd', dat het her- halingsonderwijs is ingevoerd en dat de school voor meisjes en de derde gemeenteschool overeenkomstig moderne eischen zijn verbouwd en ingericht. De openbare gezondheid werd bevorderd door de instelling van een gemeente-slachthuis, door een in grijpende uitbreiding van het ziekenhuis (waaraan o. m. een operatiekamer werd verbonden), door de ge leidelijke uitvoering van een plan tot rioleering, door het besluit om beerputten toe te laten. Een werkliedenreglement werd vastgesteld', een ge meentelijk pensioenfonds ingesteld, de risico voor on gevallen van gemeente-werklieden zelf aanvaard, met de bedoeling een ongevallenfonds te vormen. Voor het marktwezen werd' een kostbare verruiming van het marktterrein bewerkstelligd. Het verkeerswezen werd bevorderd door den aanleg van twee nieuwe bruggen en door uitbaggering van havens en vaarten, de verlichting door uitbreiding van de gasfabriék met een watergasinstallatie, een reuzengashouder en een verbeterde leiding. Een plan van uitbreiding werd vastgesteld, een aanvang werd gemaakt met de verwezenlijking daar van door onteigening, vestiging van een bouwverbod' en een aanzienlijke uitbreiding van het gemeente- grondbezit. Het woningvraagstuk werd ter hand ge nomen, er werden voorschriften vastgesteld, ten ein de betere woningen te krijgen, men heeft een zeer ernstig en breed' opgevat woningonderzoek ingesteld, men is overgegaan tot enkele onbewoonbaarverkla ringen. Bijzondere zorg onder leiding van een tuinarchitect is besteed aan den! Hout en de plantsoenen. En eindelijk heeft men aan het stedelijk museum een Bruinviskamer toegevoegd en een nieuwen geest in het Weeshuis gebracht. Wij komen tot het gebied van het particulier initi atief, èn ontmoeten daar de tram -EgmondAlk- maan—Bergen, de verbouwing van het spoorwegstati on, de gezinsverpleging, de Toynbee-vereeniging, de vereeniging voor de volkshuisvesting, de zenuw-afdee- ling van het Sint Elisabethsgesticht, de hernieuwde actie der ontzetvereeniging, de beid© middenstands- vereenigingen, de bank van de R.-Kath. midden- sta, ndsvereeniging „de Hanze," de R. Rath, sociale ac tie, de nieuwe R. Kath. kerk, tal van vak- en drank- bestrijdingsvereenigingen en liefdadigheidsvereenigin- gen, de ijsbaan de Quint, de openbare leeszaal en boe kerij, de coöperatie de Voorwaarts, de ontwikkelings club Op volledigheid maakt deze opsomming natuurlijk geen aanspraak we noemden slechts hetgeen we wisten. Toch is het reeds een heele lijst geworden! Intusschen heel wat langer is een verlanglijstje van hetgeen „men" gaarne in het tweede tiental jaren dezer eeuw zou zien tot stand gebracht. Tal van zaken kwamen ons, te hooi eni te gras als we met stadgenoo- ten over de naaste toekomst van onze stad spraken ter oore, of werden in openbare vergadering of in geschrifte als wenschelijk aangeprezen. Verschillende van deze uitingen mogen hier een plaatsje vinden, zonder dat hiermee wordt gezegd, dat wij ze allen voor onze rekening zouden willen nemen, waarvan de onmogelijkheid trouwens reeds hieruit blijkt dat verschillende desideratie met elkaar in strijd zijn. i Op het gebied van onderwijs: een Tuinbouwwinter- school, een school voor zwakzinnige kinderen, een school (tand) arts, schoolvoeding en sehoolkleeding van gemeentewege, gemeentelijk voorbereidend onder wijs. Uitbreiding van gemeentebedrijven gemeente exploitatie van een tram, instelling van eeni grondbe drijf. Sociale maatregelen: oprichting van een arbeids beurs, een werkloozenfondö, een gemeentelijke bank van leening. Hygiëne: instelling van een keuringsdienst op le vensmiddelen. Verkeerswezen: vervanging van de Vlotbrug, ver betering van de Frieschc brug, een breeden weg van de kaasmarkt naar de Bergerbrug, betere bestrating der buitenwegen, een vereenigd post- en telegraafkan toor, een centraalpunt waar trams en treinen sa menkomen, schoeiïng van de Kanaalkade. Verfraaiing en verbetering: van den toestand aan het afgesneden kanaalVak en van dien vóór het stati on, uitbreiding van het grondbezit in de richting van Ileilo. Verlichting: oprichting van een eJectrische centrale voor verlichting en beweegkracht, ook voor de om liggende door trams met Alkmaar verbonden plaatsen in den geest van het bekende West-Friestóhe plan, verplaatsing van da gasfabriek naar de overzijde. En wat het particulier initiatief betreft, wordt nog steeds gehoopt op een oplossing van het schouwburg en concertzaal-vraagstuk, zou men een groote tentoon stelling, een meer actieve bevordering van het vreem delingenverkeer, muziekuitvoeringen op Donderdag avond in de stad, negenuursluiting, Zondagsrust kun nen wenscheni. Ziedaar een verlanglijst, alsof het begonnen tien jarig tijdperk één doorloopend Sint-Hikolaasfeest Het spreekt wel van zelf dat ieder die belang stelt in de stad zijner inwoning en wien de openbare zaak ter harte gaat, wel een oordeel heeft over hetgeen als het belangrijkste is1 te beschouwen van hetgeen de ja ren 19001910 Alkmaar hebben gebracht en wat de jaren 19101920 zouden kunnen brengen. En nu ligt het op den weg van een openbaar or gaan in casu onze courant om eens zulke oor deelvellingen in te zamelen en daaraan openbaarheid te geven. Twee wegen staan daarvoor open: We zouden ons direct tot de gemeente-bestuurderen, tot dé hoofdambtenaren, tot de velen, die een rol spe- lefi in het openbare leven van deze stad! die, elk op zijn wijze, de openbare zaak dienen, kunnen wenden en hun een antwoord op onze vragen verzoeken. Maar ook zouden we de vragen in de courant kunnen plaat sen en daardoor al onze lezers, dus alle godsdienstige, maatschappelijke en politieke kringen, in de gelegen heid stellen hun antwoord in te zenden. De laatste methode leek ons niet alleen minder om slachtig, maar ook veét meer doeltreffend, daar wij hierdoor een ieder in de gelegenheid zouden stellen vrijelijk zijni meening te zeggen en niemand bij vergis sing zouden overslaan. Bij een flinke deelname heeft een diergelijke algemeen© rondvraag ongetwijfeld een groot direct practisch nut: zij kan leeren kennen wat er in de verschillend© lagen van Alkmaar als het be langrijkste voor de ontwikkeling van het stadsleven wordt gedacht en gehoopt, en zij schept de mogelijk heid, om goede denkbeelden en nuttige wenken, die anders allicht op den achtergrond waren gebleven, eens naar voren te brengen, zij is een middel om eens belangstelling in de openbare zaak te toonen. En hoe wel wij hier voortdurend hebben gesproken over stad- genooten, toch spreekt het wel van zelf, dat wij geens zins degenen uit den omtrek willen uitsluiten, die on ze stad uitnemend kennen en weten, welk© hare drin gende eischen zijn. Ook hun antwoorden zullen' welkom zijn! Laat ons tenslotte nog even kort mogen herhalen, wat onze bedoeling is. Wij noodigen du® bij dezen alle belangstellenden uit, de volgende vragen wel te willen beantwoorden: a. WAT IS HAAR UW MEENING HET BE LANGRIJKSTE, DAT IH DE JAREH1900 1910 IH ALKMAAR DOOR GEMEEHTE- ZORG OF PARTICULIER IHITIATIEF TOT STAHD KWAM? b. WAT IS HAAR UW MEEHIHG HET BE- LAHGRIJKSTE, DAT IH DE JAREH 1910— 1920 IH ALKMAAR DOOR GEMEEHTE- ZORG OF PARTICULIER IHITIATIEF TOT STAND ZOU KUNNEN KOMEN? Ten einde de antwoorden op deze vragen te kun nen publiceeren, verzoeken w© beleefd inzending met vermelding van naam aan onize redactie uiterlijk 1 F ehruari. Indien antwoorden vergezeld gaan van een kaartje of een teekening, welker opneming in de courant dooi de redactie wenschelijk wordt geacht, dan is de direc tie bereid op haar kosten daarvan een cliché te laten vervaardigen. Moge uit het aantal en uit het gehalte der ingeko men antwoorden blijken, dat er in Alkmaar, zoo bij hoog als hij laag, belangstelling is voor de openbare zaak en voor de ontwikkeling van de stad' en dat men zich gaarne een kleine opoffering wil getroosten, wanneer op die belangstelling ten bate van die openbare zaak een beroep wordt gedaan! PALEIS HET LOO. Met de voorbereidende maatregelen voor de verbou wing van het Koninklijk paleis is men druk bezig. De oude stallen zijn ontruimd voor tijdelijke werk- en bergplaatsen; vele boomen, w.o. zeer zware, zijn geveld voor de noodige ruimte van het eerst bij te bouwen ge deelte. De aanwijzing zal geschieden op 25 Januari; de aan besteding op 6 Februari. ZONDAGSRUST. De minister van waterstaat heeft de medewerking van den minister van oorlog verzocht, om het alge meen© streven naar de Zondagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mogelijk te bevorderen. Gemengd nieuws. EEN JEUGDIGE DIEF. De politie te Kapelle, heeft een 15-jarigen jongen op heeterdaad betrapt, die herhaaldelijk de offerbus der Christelijke school aldaar, plunderde. „SMAKELIJK ETEN." Een boertje, dat meer dan 1300 meter van het slachthuis te Zevenaar woont, en dus niet verplicht is daar te slachten, slacht thans een tiental varkentjes, waarvan 2 in de hoogste mate vlekziekte hebben. Ge noemd boertje slacht in het abattoir één gezond var kentje, wat de paarse keurstempels genoeg uitwijzen, 'n Paar dagen later ziet men ons boertje door Zeve- naar's straten venten; de vlekziekribbetjes en de vlek- ziekhammetjes, netjes gerangschikt tusschen de met keurstempels bedrukte ribbetjes en hammetjes van het gezonde varken. De menschen, die ervan gekocht heb ben zullen wel smakelijk gegeten hebben. EEN HULDE AAN CARNEGIE. De Larensche Kunsthandel ontving van enkele „vrienden van den vrede" de opdracht, door een onzer beste portretschilders het portret te doen schilderen van den heer A. Carnegie, den stichter van het Vre despaleis te 's-Gravenhage, die onlangs weer een gift van tien millioen dollar schonk ter bevordering van de vredes-idee. De bedoeling van de „vrienden van den vrede" is, het portret van den heer Carnegie aan te bieden ter plaatsing in het Vredespaleis, als een ge paste en welverdiende hulde. SMOKKELEN. Evenals in zooveel andere grensgemeenten is ta Qlanerbrug, dat juist op de Duitsch-Hollandsche grens ligt, het smokkelen aan de orde van den dag. Vooral jenever, gestookt op de even over de grens gelegen stokerij „Viefhoes," wordt bij massa's ons land binnengesmokkeld. Niettegenstaande de Hollandsche commiezen op hun hoede zijn en iedere wéék voor de rechtbank te Almeld talrijke vonnissen wegens frau deleuzen invoer worden gewezen, ontspringen, velen den dans. De overheid schijnt thans echter met kracht tegen de smokkelaars te willen optreden, door het korps commiezen wederom belangrijk uit te breiden. Thans bedraagt hun aantal 12. PARLEMENTARISME., Een kieschheidshalve niet genoemd Kamerlid, van wien gezegd kan worden, dat hij zich niet dikwijls, wellicht nog nooit, in de Kamer liet hooren, beweerde tegenover eenige invloedrijk© kiezers, dat hij bij de laatste Begrootingsdebatten dagelijks in de Kamer verslagen genoemd was geworden. Men verwonderde zich; men twijfelde. Waarop het Kamerlid in de krantenverslagen van elke zitting de woorden „gelach," „beweging," „teeke nen van goed'- en afkeuring" aanwees. „Dat ben ik!" zeide hij met benijdenswaardige bescheidenheid. (Hbld.) NIEUWJAARSBAL TEN HOVE. Het galabal ten Hove heeft gisteravond, later dan in de laatste jaren gewoonte was, in den Haag plaats gehad. De Koninklijke familie, H. M. dé Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en) Z. K. H. dé Prins, bevonden zich van 9 uur af tot omstreeks middernacht te mid den van de genoodigden. De salons, d'i© in cirkelvorm' rondom de groote bal zaal loopen, waren glinsterend verlicht, de ineenloo- pende zalen waren met palmgroepen getooid. Het aantal gasten bedroeg pl. m. 1000, hoofdzakelijk genoodigd uit de volgende categorieën: de Huizen van Hare Majesteiten en Z. K. II.; den Raad van State en de andere hooge staatslichamen, onder wel ke de leden van de Eerst© Kamer der Staten-Gene- raal; verder de leden van de Tweede Kamer te dezer stede wonende; de Gedeputeerde Staten, den gemeen teraad van den Haag, de leden der rechterlijke colle- giën en van het kantongerecht alhier; hoofd- en an dere ambtenaren der departementen; de opper-, hoofd en verdere officieren tot en met den kapiteinsrang van het garnizoen; een groot gedeelte der luitenants van de korpsen alhier; officieren Van het Indisch le ger hier ter stede aanwezig; de vlagofficieren enz. dét Koninklijke marine; vertegenwoordigers der Vereeni ging tot het verleunen van Koninklijke subsidiën aan jeugdige kunstenaars, benevens dames en heeren der uitgaande wereld als particulieren. Tot deze laatsten behoorden eenige hier vertoeven de vreemdelingen', Amerikaansche en Engelsche da mes en heeren, die door bemiddeling van de gezanten van hun land, aan H. M. de Koningin zijn voorgesteld. In het cercle, dat het bal vooraf ging, stonden met of .zonder dame geschaardhet gezantschapscorps met het legatiepersoneel; de voorziter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal' (de voorzitter van de Twee de Kamer was door een sterfgeval in de familie afwe zig) de grootófficieren van Hr. Ms. Huis; de minis ters; de ministers van1 staat; de alhier aanwezige ge zant van H. M. té Weenen, jhr. nir. van Weede, de vice-president van den Raad van State; president en de procureur-generaal van den Hoogen Raad; do grootkruizen der Nederl. ridderorden; de vice-admi- raals en luitenant-generaals; oud-miniisters', dé com missaris der Koningin, de gouverneur der residentie. De voorbereiding, leiding en1 regeling van dit bui tengewoon druk bezochte bal heeft ditmaal voor het eerst in handen van den het vorige jaar benoemde hofmaarschalk, jhr. Boreél, berust. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werd gedurende December aangevoerd, 154200 bloemkóolen, 575300 rood© kooien, 334300 gele kooien, 193600 witte kooien, 408 balen wortelen, 3340 balen uien, 3103 ba len roode kool en 2336 bieten, terwijl 459 waggons groenten werden vrezondeti. UIT HEER-HUGOWAARD. Vbor de vacant© betrekking van Onderwijzeres aan school no. 2 is de navolgende voordracht opgemaakt: 1. mej. Choufoir te Huizen. Mej. Millaard! te Alkmaar. 3. Mej. Roosloot te Dalenveld (Dr.) Door no. 1 der voordracht wordt de betrekking tij delijk waargenomen. UIT St.-PANCRAS. In de zaal' van den heer Ruys gaf Vrijdag 1.1. het stafmuziekkorps van het Leger des Heils eene groote muziekuitvoering met medewerking van het uit zijn midden gevormde mannenkoor. De zaal was flink bezet, voor het meerendeel door jongelui. Afwisselen,# werden muziek- en zangnummers ten gehoöre gebracht, zeer naar genoegen van de aanwe zigen. Ook aan to^/praken en uitingen van dankbaar heid' der heilsoldaten ontbrak het niet. In aanmerking genomen den korten tijd Van voor bereiding en studie, ruim 8 maanden, viel de muziek te loven. Wel was ze in de forto's te ruw en waren de solisten niet altijd even) gelukkig, doch het doel: te getuigen voor het Heilsleger, wérd bereikt. MOORD TE SPAARNDAM. Vanwege de Haarlemsche justitie wordlt, in overleg met Rijnland, thans de Kolk en omgeving der groote sluizen (onmiddellijk bij de woning, waarin de mis daad plaats had) afgedregd. MENSCH EN DIER. Dokter G. W. Bruinsma te Breda schrijft o. a. in „Het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde", het volgende: „Vlak achter mij woont een gezin met zes kin deren, waaraan één lijdend© aan diphtheritis. Het pa tiëntje is ingespoten, de geneesheer acht het noodig ©n ieder collega zal'het met hem eens zijn, omdat wij anders zeker in dezè dichtbewolkte buurt een brandpunt van besmetting krijgen dat de andere kinderen prophylactisch ook met serum worden behan deld; de ouders wat lang niet altijd het geval is vinden het goed om de nog gezonde kinderen te laten inspuiten, doch het moet achterwege blijven, omdat de man hij verdient 7 per week en valt dus niet onder de armen het niet kan betalen, minstens 5 fleschjes il 75 ct. 3.75, meer dan het halve week geld Iets verder woont een flinke boer met zes paarden op stal, die hij heeft laten inspuiten als voorbehoeding tegen droes; het serum daarvoor is hem kosteloos ver strekt door het Rijksinstituut te Rotterdam." BRUTAAL. Donderdag kwam er in het paleis van justitie, te Haarlem, iemand op dé publieke tribune luisteren. Zijn aanwezigheid in het gebouw werd' zeer op prijs gesteld, want de man werd verdacht van verduistering en zijn aanhouding was in het Alg. Politieblad ver zocht. Men heeft het brutale heerschap maar meteen in verzekerde bewaring gesteld. De man, P. geheeten, wordt verdacht van rijwiel diefstal. (H. D.) GEVAARLIJKE GEWOONTE. Bij enkele gezinnen bestaat nog de gewoonte, om bedden te verwarmen met keien, die dan vooraf in het vuur worden gelegd. Hoe gevaarlijk dit soms is, bleek Donderdagmiddag te Winschoten, alwaar de vrouw van A. Prak een heetien keisteen in een kindérbed' lei. Kort er op sloeg de rook uit de bedstede, alwaar een klein kind lag te slapen. De kleine was bijna gestikt. Het bed verbrandde. DE GNBEHEERDE BENZINE. Uit het onderzoek, ingesteld door de politie te Haarlemmermeer, ia gebleken, dat de kisten met ben zine, die een schipper aan den ringdijk bij Oude-We- tering had' gelost en aldaar onbeheerd bleven staan, verzonden waren door d© Mij. de Automaat, te Rot terdam, aan haar depot t© Hoofddorp. De motorschip per Zegveld, van Oudshoorn, had de kisten vervoerd en aldaar gelost. Hij had echter vergeten, hiervan kennis te geven aan den houder van het depot. De kisten benzine zijn thans op een veiliger plaats opge slagen, waar de rechthebbende ze in ontvangst kan ne men tegen betaling van opslagloon. Tegen den schip per zal procesverbaal worden opgemaakt. DE ONTSLAGEN GEMEENTE VELDWACHTER. De met 1 Januari ontslagen gemeente-veldwachter R. v. d. Meulen te Gorael, berust niet in zijn „otium cum dignitate." Tot dusver is hij in gebreke gebleven zijn wapens, ambtspenning en acte van aanstelling in te leveren. Eerst wil hij afwachten de beschikking op zijn adres aan den minister van Justitie, waarin hij zich heeft beklaagd over het z.L onwettig ontslag. Voorts heeft hij een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin hij vooreerst bedankt voor het hem

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1