DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gemeenteraadsverslag eo bylagen. No. 7 Honderd en dertiende Jaargang. MAANDAG 9 JANUARI. Jaarlijksche oproeping INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE INNENLAND. 1911 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. van gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de gemeentereiniging. voor de mannelijke geborenen van 1892 op DINSDAG en VRIJDAG van van iedere week, van 1—3 uur, tot 20 Januari a.s. Zij, die het verslag van 'sraads hande lingen en de daarbij behoorende bijlagen geregeld wenschen te ontvangen, kunnen zich daarvoor ter gemeente-secretarie tegen betaling van f 2.50 per jaar attonneeren. nen- ii If :!Jl!fj ALKMAARSC COURANT. HINDERWET. BURGEMEESTER eai WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kenis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan: S. SWART, aldaar, tot het oprichten van een lood gieters- en zinkwerkerswerkplaats in het eprceel Ach tenvezel, wijk D no. 28. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, G Januari 1911. Zijdie wenschen in aanmerking te komen voor de betrekking van arbeider bij deu gemeente lijken reinigingsdienst, kunnen zich daartoe aan melden ter gemeente-secretarie (ten einde zich te doen inschrijven op een daarvoor aan te leggen lijst) en tevens bij den Directeur der gemeente-reiniging. Gegadigden moeten gedurende minstens twee achter eenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben gewoond, niet ouder zijn dan 30 jaren en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Zij die zich vroeger reeds opgaven hebben zich voor dit jaar opnieuw aan te melden. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. DONATH Secretaris. Alkmaar, 2 Januari 1911. De Secretaris van Alkmaar, DONATH. ALKMAAR, 9 Januari 1911. De week begon natuurlijk met Nieuwjaarsrecepties aau verschillende hoven, welke aanleiding* geven tot toespraken en tot onderscheidingen. Zoo is in En geland! de Nieuwjaarsdag de dag van nieuwe baronets, knights en pairs. Te meer is bet ditmaal opgevallen, dat er thans geen enkele nieuwe lord is benoemd. Be halve dit feit werd iu Engeland bijzonder besproken de belegering van een huis, waarbij 1000 politieman nen, twee detachementen militairen, kanonnen en een minister te pas kwamen enkel en alleen om twee misdadigers te vinden. Van Dinsdagochtend tot den middag, in 't geheel ruim zes uren, is de Sidneystraat het tooneel geweest van een schouwspel dat zeker zelden in de Eugelsche hoofdstad is vertoond. Tenslotte is het huis verbrand en zijn er twee personen omgekomen -vermoedelijk niet de gezochten. Over het optreden der politie is veel te doen geweest in de pers en de tegenstanders der regeering hebben daaruit gepoogd politieke munt te slaan. Vermoedelijk zal de zaak in het Lagerhuis nog wel eens besproken worden. De goede verstandhouding tusschen Duitsehland en Rusland heeft vooral een onderwerp van bespreking in de Engelsche en Fransche pers uitgemaakt. Men scheen in Londen noch in Parijs bijster ingenomen met de resultaten van het onderhoud tusschen Keizer en Tsaar te Potsdam. De couranten vreesden n.l. dat de betere betrekkingen tusschen Duitsehland en Rus land een verkoeling tusschen Rusland en Frankrijk en Engeland ten gevolge zouden hebben. Daartegenover werd evenwel onmiddellijk beweerd dat „de triple- entente hechter was dan het drievoudig verbond." Het laatste woord is over deze kwestie natuurlijk nog niet gesproken. In Spanje stelde minister Canalejas den koning de kwestie van vertrouwen. Hij achtte het noodig nu met de aanneming van de wet, die het vestigen van nieuwe kerkelijke orden verbiedt, het eerste deel van zijn program was afgewerkt, den koning zijn vertrou wen te vragen, hetwelk hem geschonken werd. Het ministerie werd eenigszins gewijzigd en thans zal het tweede deel van den kerkelij-k-en strijd worden begon- In Frankrijk had men het druk met het geval-Du* rand, betreffende den man, die stakers zon hebben aangespoord een werkwillige te vermoorden en deswe ge ter dood veroordeeld werd. Er ontstond een agita tie ten zijnen gunste en president Fallières heeft de doodstraf veranderd in zevenjarige gevangenisstraf. Thans wordt herziening van het proces geëischt en de algemeene bond van den arbeid dreigt zelfs al weer met een algemeene werkstaking. Het naburige België heeft een groote kolenstaking. Een medewerker van een Duitsch blad hoorde van den secretaris der vakvereeniging van mijnwerkers te Luik de reden. De nieuwe mijnwet, aldus de secretaris, die op 1 Januari in werking is getreden, stelt den arbeidsdag in alle Belgische mijnen vast op 9 uur. In de toelich ting van de wet wordt echter nadrukkelijk gezegd, dat de oude, reeds bestaande bepalingen overal van kracht zullen blijven, waar de arbeidsdag om plaatselijke re denen op minder dan 9 uur is vastgesteld. In het zeer rijke kolengebied van Luik duurt de arbeidsdag bijna overal 7 uur, in welken tijd evenveel geproduceerd wordt als in de kolenbekkens bij Charleroi en Bergen in 10 of 11 uur. De maatschappijen in het Luikscbe bekken verlangen nu van haar arbeiders invoering van den 9-urigen werkdag, met handhaving van de thans voor 7 uur arbeid betaalde loonen. De stakers hebben den goeverneur van de Provincie Luik verzocht te bemiddelen. Deze heeft hun echter moeten mededeelen, dat zijn stappen bij de maatschap pijen geen resultaat hebben gehad. De maatschappij en, die over 74 mijnen beschikken, weigeren zeer be slist met dén goeverneur te onderhandelen. De staking- kan op deze manier nog weken duren. In 1886 duurde de. staking 6 weken, in 1891 gaf zij aanleiding tot een revolutionnairen opstand en formeele veldslagen tus schen stakers en soldaten en vele mijnen en huizen 'zijn toen in brand gestoken. Van de 27.000 arbeiders in de kolenmijnen en de 10.000 hulparbeiders zijn slechts 6000 a 7000 georgani seerd. Deze kunnen alleen op de weerstandskassen rechten laten gelden. Deze kassen bevatten 800.000 fresdagelijks worden aan de stakers 2 fres. uitge keerd. Het grootste gedeelte der arbeiders is echter zonder middelen van bestaan. Men heeft voor hen col lectes uitgeschreven, maar juist- van deze zijde dreigt ..gevaar. Hoewel op het oogenblik rust heerscht, is bij het levendige karakter der Waalsche bevolking dage lijks opstand te verwachten. De maatschappijen zijn onmiddellijk zeer krachtig opgetreden. Zij hebben niet alleen alle onderhandelin gen geweigerd, maar tevens openlijk medegedeeld, dat zij de stakende arbeiders, wanneer zij weer aangeno men worden, in elk opzicht als nieuwe arbeiders zul len beschouwen en dat zij dus alle voorrechten, als premies voor langdurigen diensttijd, enz. verliezen. De maatschappijen zijn in hoofdzaak ook eigenares sen van de arbeiderswonigen. Zij hebben de begunstigingen in de huurprijzen on middellijk ingetrokken, zoodat zich voor de stakers ook al spoedig de woningnood oet gelden. Ook in de kolengebied-en can Charleroi en Bergen zijn de mijnwerkers ontevreden. De 9-urige werkdag wordt op een vooral voor de nachtploegen onaangena me wijze doorgevoerd. De arbeiders beginnen daar om 6 u. n.m. en komen 's nchts halfvier weer van hun werk. Dit is vooral voor de vrouwen uiterst bezwaar lijk, want de mannen moeten dan overdag slapen, het geen in de kleine huizen natuurlijk moeielijk is en de huisvrouwen in haar werk belemmert. De mijnwerkers willen om 4 u n.m. beginnen. Met belangstelling mag worden afgewacht wat de regeering zal doen om een einde te maken aan de ontduikingen van de duidelijke wettelijke voorschrif ten. In Oostenrijk is de overeenstemming tusschen Duit- scbers en Psjechen nog niet tot stand gekomen. Toch schijnt er kans te bestaan, dat de -heer v. Bienerth er weer in slaagt een kabinet samen te stellen. Monaco krijgt een grondwet. Volgens het verslag der rechtsgeleerden, over de constitiutioneele kwestie, bedraagt de bevolking van het vorstendom 19,121 be woners van wie 1482 er thuisbehooren. Er zijn 448 Jdezers, van wie 353 genaturaliseerd zijn. De waarde Van den bebouwden en onbebouwden grondeigendom met uitzondering van de domeinen van den Vorst, be draagt 227 millioen francs, van welke 30 millioen aan de eigenlijke, bevolking behoort. Voor 370 millioen aandeelen en obligaties zijn in handen Van Eranschen, voor 9 a 10 millioen in handen van de eigenlijke be volking van Monaco. Deze toestand, zegt het ver slag, maakt zeer moeilijk de regeling van het bestuur. Toch zou het onverstandig zijn, wanneer 18.000 inwo ners in wier handen 92 a 93 p-Ct. der goederen en eco nomische belangen van het vorstendom berusten, niets konden inbren tegenover 1482 andere inwoners. Even eens zou het onmogelijk zijn, den vreemden inwoners rechten te geven, welke volkomen overeenstemden met hun beteekenis in getal en dé belangen welke zij ver tegenwoordigen. Dat zou gelijkstaan met een omver werping van den toestand, die in 1861 door Frankrijk werd goedgekeurd, en het land, welks bevolking in sterke mate Fransch bloed in de aderen heeft, onder de heerschappij van een vreemde bevolking brengen, waarbij de Franschen werkelijk de minderheid zouden hebben. Het rapport komt tot de' conclusie, dat de eénig mogelijke basis- voor een grondwet aan den eeneu kant zijn de vrijhei den de rechten welke allen burgers van een beschaafden staat toekomen en aan den anderen kant dep laatselijke belangen. De grond wet aan den Vorst voorgesteld berust op deze beginse len. Zij bevat 7 hoofdstukken en zal in werking treden na de verkiezingen voor den Nationalen Raad en de gemeenteraden, welke in 1911 zullen worden gehouden, In Midden-Amerika deed' Hondieras van zich spre ken door zijn revolutie. De vroegere president Bonilla heeft er zich tot president uitgeroepen hetgeen ge makkelijker is dan zich als president te handhaven. PRINS HENDRIK TE AMSTERDAM. Prins Hendrik der Nederlanden bracht Zaterdag, vergezeld van zijn adjudant, incognito, een bezoek aan de Rijksseruminrichting* aan de Benthuizerstraat tc Rotterdam. De Prins werd door den directeur, dr. J. Poels, ont vangen en achtereenvolgens gebracht naar de stallen der proefdieren, de laboratoria met verschillende prae- paraten en cultures en eindelijk naar de zalen, waai de serumbereiding plaats heeft. De Prins vond mede gelegenheid kennis te nemen van de wijze, waarop het drinkwater wordt onderzocht. Prins Hendrik was per auto om half een in de stad gekomen en had te-n huize van den burgemeester ge dejeuneerd. Na afloop van het bezoek aan de seruminrichting keerde de Prins rechtstreeks- naar de residentie terug. HET GALA BAL TEN HOVE. IT. M. de Koningin droeg op de gala-soirée ten Ho- aan de Rijksseruminriehti-ng aan den Benthuizerstraat het lint der Orde van den Nederlandschen Leeuw, over het corsage en een diadeem op het hoofd; H. M. de Koningin-Moeder was in een donker violet kleed, waarop een groote parure van briljanten schitterde. De Prins was- in generaals-tenue, versierd met de sjerp van den Nederlandschen Leeuw. Z. K. TI., die gewoon is zich bij dergelijke gelegen heden ongedwongen onder zijn gasten te begeven, voerde met velen dezer gesprekken, in het bijzonder met den luitenant-generaal Van Heutz, oud'-gouver- -neur-generaal; den nieuwen minister van Oorlog, en met den commissaris-generaal der jongste Brusselsche tentoonstelling, j-hr. Van Asch van Wijck. De heer Colijn had van vele kanten gelukwenschen in ontvangst te nemen. H. M. de Koningin onderhield' zich ook een poos met den burgemeester en met verschillende leden van staats- en vertegenwoordigende lichamen, o. a. met Staatsraad prof. Oppenheim: den afgevaardigde prof. Drucker en wethouder De Wilde. Het diplomatieke corps was dit jaar bijna geheel compleet aanwezig. De eenige gezant, die niet in cos-tuum, doch in zwarten rok verscheen, was de gezant van Zwitserland, want het hoofd en de leden der Amerikaansche legatie droegen voor het. eerst het gala-ambtsgewaad echter zonder decoratiën. Gemengd nieuws. PROV. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE CORPSEN. Onder leiding van den heer Tlxie hield de Provinci ale Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen Zondag namiddag in café Oost-Indië te Amsterdam zijn 25e algemeene vergadering. Medegedeeld werd, dat thans 29 vereenigingen, te zamen ongeveer 900 leden tellende, bij den Bond zijn aangesloten. De rekening en verantwoording wordt goedgekeurd ten bedrage van 1139.025 in uitgaaf en 966.05 in ontvang. Nadeelig saldo 172.975. Aan de orde kwam daarna het bestuursvoorstel, om de proef, omtrent de keus der verplichte nummers als mislukt te beschouwen en dus te handhaven art, 23 n.l. om de keus dier nummers te doen geschieden door heeren directeuren. Dit voorstel werd' na verschillen de besprekingen verworpen en besloten de proef nog een jaar voort te zetten en de verplichte nummers te doen kiezen door de jury. Ook werd door het bestuur voorgesteld, de loting voor de volgorde der optreding in zooverre te wijzigen, dat die voor elke afdeeling onmiddellijk voor het op treden plaats heeft. De Jury zou dan- alleen het cijfer der spelende ver- eeniging en niet haar naam weten, daar in dit voor stel opgesloten lag, de jurytent zoo te plaatsen, dat de spelende Vereeniging niet gezien wordt. Dit voorstel werd eveneens- verworpen en blijft de toestand zooals hij was. Vervolgens werd het voorstel van het „Stedelijk Muziekcorps" te Purmerend, om in 1912, wanneer de Bond zijn 25-jarig bestaan hoopt te vieren, die ge meente, de geboorteplaats van den Bond, voor dat jaar zonder loting aan te wijzen voor concoursplaats, aan genomen. Een voorstel van Waterland® fanfarecorps, om de Bondsconeoursen steeds te houden op de eerste twee Zondagen in Juni werd verworpen en besloten het te houden den laatsten Zondag in Juni en den eersten in Juli. 't Voorstel van „Bakkers fanfarecorps-" te Amsterdam, om de 9e afdeeling fanfare te splitsen, waardoor tijd! gewonnen wordt voor den Eere-wed- strijd, wordt, na verschillende besprekingen eveneens verworpen en wordt op voorstel van den Eere-voorzit- ter, den lieer Veldkamp besloten, om zoo noodig, de 3e afdeeling fanfare alleen het verplichte nummer te doen uitvoeren. Het volgende concours zal hoogstwaarschijnlijk in IJmuiden worden gehouden. DIENSTWEIGERING. Aan boord van het s.s. Kawi, Zaterdag te Rotter dam gearriveerd, is aangehouden de stoker P. A. de G. die nog drie maanden gevangenisstraf moest onder gaan wegens dienstweigering in November 1909, ge pleegd aan boord! van het -stoomschip „Rotterdam" der HollandAmerikalijn. INBRAKEN. Gisternacht heeft te Rotterdam een inbreker zich toegang verschaft tot het kantoor van den expert, den heer A. J. Bernoski aan de Nieuwehaven. Hij had daartoe het bovenraam van 't kantoor neergesc-hoven en de jalousie, welke er voor hing, afgesneden. Door het raam naar binnen gekomen, heeft hij de lessenaar opengebroken en zich mees-ter gemaakt van 60. Een enveloppe, waarin een paar honderd gulden, een effect van 1000 enz. werd niet door hem gevonden. In het kantoor werd 'alles vernield en bevuild. De dienstbode, die gisterochtend half acht de inbraak ontdekte, viel van den schrik flauw. De heer Bernoski, die boven het kantoor woonde, had gister 's nachts omstreeks een uur wel een raam hooren schuiven, doch daar verder geen aelit op geslagen. MINISTER KOLKMAN GEVERBALISEERD. Men meldt uit Zevenaar aan de Tel: In de Kerstvakantie hield minister Kolkman met eenige zijner vrienden een klopjacht op zijne buiten goederen, gelegen onder het naburige Didam. Eensklaps komt een ree uit het struikgewas en paf.een oogenblik later was het beest niet meer. Ongelukkig was de jacht op reeën reeds gesloten. De rijksveldwachter, die de heeren later hun bult huiswaarts zag sleepen, maakte wegens schieten en openlijk vervoeren van een ree buiten jachttijd proces verbaal op. UIT OUDKARSPEL. De heer D. Tauber alhier, is benoemd tot opzichter bij de ontginnings-maatschappij standplaats Nieuw- Amsterdam (Drenthe.) ZEDENSCHANDAAL. De politie te Amsterdam is- op het spoor gekomen van een ernstig zedenschandaal, waarbij een groot aantal personen is betrokken. Sommige hunner heb ben zelfmoord- gepleegd. (N. Ot.) EEN NOODLOTTIGE WANDELING. Zekere C. te Leiden bracht Zaterdagavond eenige uren in de woning van zijn meisje door en ging toen met haar op straat. Nog geen tien huizen van de wo ning van z'n verloofde verwijderd, zakte hij aan haar arm ineen. De ontboden geneesheer constateerde den dood, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming. TREURIG ONGELUK. Toen de lantarenopsteker van Rijnzaterwoude bezig was de lantarens 's ochtends te blusschen, werd hij, 'op een ladder staande, door een fietsrijder aangereden, met het treurig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef, een talrijk gezin nalatende. EEN GEVAARLIJK MAN. De vorige week is te Rotterdam in een ledig* staand huis in de Wijde Marktsteeg aangehouden een man, die zich H. Jansen noemde. In vereeniging met an deren had hij zich daar toegang verschaft. In zijn bezit werden papieren gevonden, staande ten name van H. Jansen. Thans is in het huis van bewaring, waar hij gedeti neerd werd, gebleken, dat zijn ware naam is W. J. Roos; aan een vroeger van he-m in de gevangenis ge nomen foto is hij herkend'. Ook bekende hij, inderdaad W. J. Roos te zijn, die ongeveer een half jaar tever geefs door justitie en politie werd gezocht en wel se- jdert hij uit het krankzinnigengesticht te Castricum is ontvlucht, medenemende een fiets en eenig geld van den directeur. In de Slachtstraat te Rotterdam zijn echte papieren en eenige hem to-ebehoorende goederen ten huize van vrouw H. in beslag genomen. Roos, die zoowat overal in de wereld heeft rondge zworven en in verbinding staat met tal van recidivis ten, wordt er van verdacht, indertijd! deel uit gemaakt te hebben van het gevreesde zoogenaamde Amster- damsche trio. SMAKELIJK Een Leidsch ingezetene, die gewoon is 's avonds met zijn vrienden, in een café te zitten en die dan on willekeurig wel eens een glaasje te veel neemt, vond, toén hij Zaterdagavond erg laat thuis kwam, het ge heele gezin in diepe rust. De alcohol had hem dorstig gemaakt en daarom besloot hij voor het naar bed gaan nog maar een fleschje bier te drinken, dat, zoo hij meende, in de kast stond. Erg veel smaak had hij niet. doch toen hij -het „biertje" naar binnen had, werd hij doodsbenauwd, en de gedachte kwam bij hem op, dat

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1