Uit Hof- en Hoofdstad. SYa IISNIEU WST er iets in Let bier bad gezeten. Hoe bij op bet denk beeld kwam, dat er benzine door het bier zat, dat zijn vrouw er zou hebben ingedaan, wie zal het zeggen? Doch hij geloofde het. Fluks loopt hij, zoo goed en zoo kwaad het gaat, naar het politiebureau, waar hij met het angstzweet op het gelaat en bijna geheel ont nuchterd, vertelde, dat hij vergiftigd! was. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht-, waar men den patiënt de maag leegpompte, waaruit o. a. te voorschijn kwam jenever, bier en. benzine. Gevaar was er niet bij. Moeder de vrouw trok zich van het geheele geval weinig aan. Toen de politie haar in den nacht kwam waarschuwen, lag zij in diepen slaap. UIT HOORN. In het Doelenhotel te Hoorn werd gisternamiddag een vergadering gehouden belegd d'oor de commissie tot onderzoek van de mogelijkheid van de stichting eener Eleetrische Centrale voor Hoorn, Enkhuizen, de Streek en omliggende gemeenten en waartoe waren uitgenoodigd dé belanghebbende gemeente- en polder besturen. De zeer druk bezochte vergadering stond onder lei ding van den heer dr. Stieler van Westwoud, die haar opende met de mededeeling, dat de commissie in haar vergaderingmet algemeene stemmen heeft besloten over te gaan tot stichting eener Eleetrische Centrale op den basis als is aangegeven in het rapport van den teobnischen adviseur der commissie, den heer Van der Hegge Zijnen te Utrecht en waarvan we den inhoud vroeger reeds kortelings meedeelden. Het doel dezer vergadering van autoriteiten, zeide de voorzitter, is om hen gelegenheid te geven vragen te richten tot den adviseur. Vervolgens werden de verschillende hoofdstukken van het rapport besproken. Velen maakten gebruik van de gelegenheid vragen te stellen. Bestrijding werd slechts gevoerd oor den heer Hoy- tema van Konijnenburg, burgemeester van Enkhuizen, die, hoewel gaarne hulde brengende aan den rappor teur, dezen te optimistisch acht. Spreker oordeelde vele cijfers te gunstig, hoewel hij de onjuistheid er van niet 'kan aant-oonen. In de eerste plaats wees hij op de te gunstige voor stelling omtrent het aantal aansluitingen. Door den rapporteur worden de antwoorden der aanvraagformu lieren als basis aangenomen, doch omdat daarin nietis gewezen op de vrij dure installatie, vrees spreker, dat velen zich, wanneer het tot aansluiten komt, zullen terugtrekken. De basis waarop het rapport rust, is dus verkeerd. Mede achtte spreker het nemen van jaarabonnemen ten door de verbruikers verkeerd. Deze toch geven, ondanks het gebruik van stroonibegrenzers, steeds aanleiding tot stroommisbruik. De voordeelen! voor de gemeenten Hoorn en Enk huizen te behalen, in het rapport berekend op resp. 9925 en 8362 trok spreker zeer in twijfel. Uitvoerig stond hij Stil bij den financiëelen opzet, dien hij geheel verkeerd aehte. Het rapport sprak van het plaatsen van 250.000 als aandeelenkapitaal bij belanghebbenden en het plaatsen van 1.000.000 als een 4Vz obligatiele ning. Spreker geloofde niet, dat er één Bank-instel- ling zal zijn, die daartoe bereid zal worden gevonden. Rij eventueele liquidatie mag toeh niet blijken, dat meer dan de helft van het kapitaal als een leening is geplaatst en hier is het 4/5 deel. Spreker geloofde ook niet, dat Staat en Provincie bereid zullen zijn een ren te-garantie te geven. Daar spreker voorloopig nog niet wil onderschrij ven de conclusie van het rapport om over te gaan tot de stichting, gaf hij de commissie in overweging zich te wenden tot één of twee der meest bekwame deskun digen op Electroteehnisch gebied, en hen opdracht te geven te onderzoeken, of op het rapport van1 den heer Van der Hegge Zijnen kan worden voortgebouwd. Naar aanleiding van het 1 aat-stgesproken-e legde de voorzitter er den nadmk op, dat door deze woorden het vertrouwen in haar adviseur niet is geschokt ge worden, waar bij de oommissie is1 aanbevolen gewor den door den meest bevoegden deskundige in ons land n.l. Prof. Veldman te Delft. Eén der commissieleden, de heer Groot, wees er op, dat professor Jan Klopper, het rapport van den heer an der Hegge Zijnen mede zeer betrouwbaar heeft bevonden. De heer V. d. Hegge Zijnen zette in zijn antwoord' op den voorgrond, dat nergens noch in ons land, nöch in het buitenland een Centrale als hier zal komen be staat. Dit rapport moet beschouwd worden' als een voorloopig plan. Het bevat slechts een algemeene be rekening, die moet uitmaken of men mag doorgaan of niet.. Een vergelijking met andere centralen1 is niet moge lijk, ook niet met de Duitsclie Uberlandcentrale. Slechts weinig statistieken zijn er en moet een raming worden gemaakt, dan moet men met die statistieken, die andere centralen betreffen, voorzichtig zijn. Daar om nam spreker als basis- de vragenlijsten, iets wat nergens in ons land en in het- buitenland slechts hoogst zelden is gevolgd. Algemeen echter wordt het aanbevolen als de beste methode en men krijgt vaster basis, dan volgens statistieken. Spreker is overtuigd, dat de gegevens voor het maken van een Tapport nergens zoo vast hebben gestaan als hier. Krachtig kwam hij op tegen de beschuldiging dat de commissie de ingezetenen met de vraaglijsten heeft willen mis leiden. Verder zeide hij, dat noch de genoemde apparaten, noch de installaties duur zijn. De nieuwste stroonibe grenzers voldoen uitstekend. Spreker kan en mag niet gelooven dat de financiee ls opzet zoo verkeerd is, als de heer Van Konijnen burg zei. Zelf is hij op dat gebied niet deskundig, maar langs meerdere wegen zijn reeds onderhandelin gen omtrent de leening geopend, doch hij heeft nog nimmer gehoord, dat het onmogelijk zal zijn die te sluiten. Het benoemen van een bevoegd deskundige achtte spreker aangenaam. Hij is te zeker van zijn rapport, dan dat hij zich tegen een controle zou verzetten. De heer Van Leeuwen, wethouder van Enkhuizen, achtte den opzet van het rapport goed en verzette zich tegen het voorstel van den burgemeester van Enkhui zen het rapport te doen controleeren. De bezwaren, verbonden aan den financiëelen opzet, achtte hij niet zoo zwaar, of ze kunnen worden ondervangen. Spreker was overtuigd, dat de E. C. in deze Streek een groote toekomst zal hebben. De voorzitter wees er op, waarom de commissie het niet noodig oordeelt het rapport te doen controleeren. De gemeentebesturen kunnen in deze doen wat ze wil len. Het aantal aansluitingen zal niet tegenvallen, te meer niet, waar na de samenstelling van het rap port, stemmen tot aansluiting zijn opgegaan in de ge meenten Deemster, Twisk, Midwoud, Nibbixwoud, Ilauwert en andere. Wat aangaat de electrificatie van de paardentram HoornEnkhuizen oordeelde d'e commissie het 't best een afwachtende houding aan te nemen. Verschillende besprekingen werden nog gevoerd. Ten slotte sprak de voorzitter het vertrouwen uit, dat allen de handen ineen zullen slaan, opdat spoedig zal kunnen worden overgegaan tot oprichting eener Naamlooze Vennootschap en den bouw der Centrale. Vertegenwoordig waren de volgende gemeentebe sturen; Enkbuizen, Hoogkarspel, Oudendijk, Schellinkhout, Venhuizen, Blokker, Baarsdorpermeer, Zwaag, Bo- karspel, Midwoud, Nieuwe-Niedorp, Berkhout, Groo tebroek en Obdam, terwijl de heer Van Buren Len- sink, wethouder van Hoorn, bericht van verhindering had gezonden. Zondag werdén de uitslagen der door de Hoom- sche dam- en schaaclub uitgeschreven wedstrijden be kend. Dammen: le afd. W. Speet-s, Aartswoud; 2e afd. H. ITartenberg te Andijk en 0. J. v. d. Oord te Hoorn 3e afd. J. Speets te Benningbroek. In den schaakwedstrijd waren winnaar de heeren W. Tensen te Schellinkhout, J. Hinke te Spierdijk en N. Konijn te Spierdijk. Nog werd een clubwedstrijd voor de leden der ver- eeniging gehouden met den volgenden uitslag: W. Nobel te Bobeldijk, W. A. IJdo, C. Molenaar Sr. en H. Wijdema, allen te hoorn. UIT ST. PANCRAS. De uien worden met den dag duurder. Veel voor raad is er nietde streek schijnt reeds uitverkocht, en de qualiteit is niet best, zoodat slechts enkele par tijen kunnen bewaard worden. Men verwacht in 't voorjaar zeer hooge prijzen. UIT OUDKARSPEL. De Nieuwjaarscollecte voor de armen der gemeente Oudkarspel heeft opgebracht 293. De bevolking op 1 Januarai 1910 bedroeg 1786 personen. Vertrokken 140 personen. Overleden 24 personen. Taal 164 personen. Ingekomen 134 perso nen. Geboren 38 personen. Totaal 172 personen. Bevolking op 1 Januari 1911 bedroeg 1794 personen. Voltrokken huwelijken 5. Levenloos aangegeven kin deren 2. UIT BEROEN. Met genoegen maken we wederom melding van de uitvoering, gisteravond te half acht ure door de Too- neelvereeniging „Eendracht maakt macht" in café „Hildebrand1" gegeven. Het blijspel door Justus van Maurik Jr. „Fijne Be schuiten" voldeed uitstekend. Er werd keurig en beschaafd spel geleverd. Een meermalen herhaald ap plaus van een talrijk, net en aandachtig publiek viel den spelers ten deel. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Groen, besloot dezen avond. UIT CASTRICUM. Uit het gesticht „Duin en Bosch" alhier is gisteren ontvlucht Jan de Wilde, oud 33 jaar, lang 1.79 M. Gekleed in zwarte broek en jas. Hij is blond, heeft een scheeve neus, zijn rechteroor is verminkt en is op voorarm en borst- getatoueerd. BILJARTWEDSTRIJD. De jaarlijksche wedstrijd om den zilveren lauwer krans sinds 1905 gearrangerd tusschen de biljartver eniging Amsterdam eenerzijds en de Biljartclub Gro ningen en de Friesche Biljartclub anderszijds is gisteren te Leeuwarden gehouden. Zij leverden in den loop der jaren de volgende resultaten op 1905 Amsterdam wint met 468043731906 het Noorden wint met 47054596 1907 het Noorden wint met 46064108 1908 Amsterdam wint met 4507—4424; 1909 het Noorden wint 45784495. De krans wordt definitief gewonnen, wanneer een der partijen haar driemaal achtereen of vijfmaal wint. Gisteren speelden in de Friesche hoofdstad de Am sterdammers Robijns, De Geus en Cohen tegen de Friezen Gorter en Boelstra en den Groninger Thiele. De uitslag was, dat het Noorden 4248, Amsterdam 4128 punten behaalde, zoodat FrieslandGroningen won met 120 punten. BRUTALE RIJWIELDIEFSTAL. Te Enschedé is een brutale rijwieldiefstal gepleegd. Omstreeks vijf uur 's middags, dus op een tijdstip, dat alle ambtenaren, concierge enz. aanwezig waren, is uit de midden in het kantongerechtsgebouw gelegen vestibule een rijwiel weggekaapt, aan een der ambte naren toebehoorendte. 't Is haast onbegrijpelijk, hoe de dief ongemerkt met het rijwiel 't gebouw heeft kunnen verlaten. Het ver moeden ligt dan ook voor de hand, dat dé dief met de inrichting van 't gebouw goed op de hoogte moet zijn geweest. DE „BERLIN"-RAMP. Aan liet Scheveningsche. strand zijn t-er hoogte van het Oranje-Hotel met een dag tusschenruimte aan gespoeld de in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijken van eene jonge vrouw en van een forschen man. Door de politie zijn de lijken in het duin bedolven. Vermoedelijk zijn de aangespoelden af komstig van het vergane schip ,,de Berlin." MONUMENT-VAN-MAASDIJK. Het Heerenveensche comité, dat besloten had het monument voor Van Maasdijk (een eenige meters hooge obelisk met medaillon-portret van Van Maasdijk, ontwerp Pier Pander) in de plaats Heerenveen op te richten, zal dit plan geheel laten varen. De gemeentebesturen schijnen niet bijzonder genegen om in de kom van Heerenveen een plek van weinige meters in het vierkant af te staan voor plaatsing van het monument. De bepalingen toch, die het bestuur der gemeente ASngwirden aan het vliegcomité stelt, (o.a. dat steeds nieuwe of andere voorwaarden bedongen kunnen worden) zijn te bezwarend. Het comité zal zich thans tot Thialf's bestuur wenden met het verzoek op de ijsbaan het terrein waarboven de vliegdemonstraties hebben plaats gehad 'n geschikte plaats te willen aanwijzen voor oprichting van genoemd monument, waarin het historisch feit vastgelegd zal worden, dat daar het eerst door een Nederlander boven Nederlandschen bodem is gevlogen. VLIEGEN OP DE MOLENHEIDE. „De Luchtvaart" schrijft Zaterdagmorgen werd dëor den leerling-vliegenier Bakker het nieuwe vliegtoestel beproefd, dat geheel in de, bij het vliegterrein van de Naamlooze Vennoot schap „Eerste Nederlandsche Vliegvereeniging" be- hoorende werkplaats vervaardigd is door den heer Bahle, ijverig bijgestaan door den bekwamen monteur Toon van Wees. De keurig gebouwde machine (gewijzigd Blériot- model), voorzien van een 33/40 Anzani-mot-or, voldeed uitstekend. Ook 's middags werden nogmaals met het toestel eenige vluchten gediaan, nu afwisselend' door de vlie geniers Muidér en Bakker, die afstanden vlogen, va- rieerend tusschen 500 en 700 meter, op eene hoogte van 6 a7 meter. De machine luisterde nauwgezet naar den bestuur der. Het opgaan, vliegen, dalen en landen was voor treffelijk, zoodat dan ook de vliegers hunne volle te vredenheid te kennen gaven over de deugdelijkheid en de gemakkelijke bestuurbaarheid. Dit is dus de eerste, geheel in Nederland' vervaar digde vliegmachine, die opgaat, en niet alleen hieraan, maar ook onberispelijk aan de verdere eisehen voldoet. Voorwaar een mooi succes voor de Naamlooze Ven nootschap E. N. V. en niet minder voor den heer Bahle, die met dat kranig stuk werk een bewijs van zijn kunnen heeft geleverd. De heer Bahle gaat direct weer aan eene nieuwe machine beginnen, maar zal zich nu ook meer op de vliegkunst zelve gaan toeleg gen. Zoodra het weer gunstig is, zullen drie der leer lingen, de heeren Mulder uit Breda, Bakker uit 's Her togenbosch en Maurer uit Rotterdam, de vereischte vluchten ter verkrijging van het brevet trachten af te leggen. Weer hebben zich bij de Naaml. Venn. E. N. V. twee leerlingen aangemeld: luitenants, die slechts op hun verlof wachten om met de lessen een aanvang te nemen. KORTE BERICHTEN. Een raadslid te Zutfen heeft ontslag genomen, wijl hij geen tijd heeft dezelfde raadstukken twee of drie maal door te werken nu de voorstellen aan den Raad telkens worden uitgesteld. Te Groningen zijn bij het dreggen in het Boter- diep naar het lijk van den voor ongeveer 14 dagen vermisten Buining, twee lijkjes van pasgeboren kin deren van het mannelijk geslacht opgehaald. De marechaussee doet ijverig onderzoek. Zaterdagavond is te Amsterdam ingebroken in een huis in de Kinkerstraat. Een pendule met coupes, zilveren lepels, geld, een tafelkleed en kleedingstukken zijn weggehaald, terwijl de bewoners in hun winkel aan den overkant waren. Een zeker niet alledaagsch proces-verbaal we gens Arbeidswet-overtreding is Zaterdagmorgen opge maakt tegen den „porder" L. G. Z. te Haarlem, die 's morgens zijn 12-jarig zoontje om half zes er op uit stuurde om de menschen te wekken. Voor ons, huisvaders, is het op het oogenblik een dure tijd, zegt de Amsterdamsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct., de tijd der uitverkoopen Elke manufacturenwinkel, elk magazijn van damesgoederen, van modeartikelen verkoopt uit, de een wegens liqui datie, de ander wegens verbouwing, een derde omdat de inventaris moet worden opgemaakt een vierde wegens verhuizing, een vijfde zonder eenige reden, maar allen verkoopen uit, tegen spotprijzen, zeggen ze, zelfs tegen elk aannemelijk bod. En de dames loopen er in, ze bestormen de winkels, komen met prachtkoop- jes thuis welke zij niet noodig hebben maar waar op ze toch wat trotsch zijn. Zij weten niet, dat het met die uitverkoopen allerdolst toegaat, dat er win kels zijn, waar men de rollen laken of andere stof die in het magazijn liggen opgestapeld, tot coupons ver knipt, deze aanbiedt alsof het restanten zijn en er even veel als vroeger voor vraagt. Zij weten niet, dat er winkeliers zijn, die, als zij uitverkoop gaan houden, eerst bij hun leveranciers een goeden voorraad opdoen, waarvoor zij dan in plaats van de, zeggen we, 150 slechts 100 percent winst vragen. Zij weten niet, schij nen liet ten minste niet te bemerken, dat er winkeliers zijn, die wat vroeger bijvoorbeeld een gulden kostte, thans weder als buitengewonen uitverkoopsprijs, voor een gulden te koop aanbieden onder verzekering, dat er vroeger een daalder voor werd gevraagd. Ik geef toe, dat niet allen zoo doen, doch elke ingewijde zal erkennen, dat dergelijke dingen bij uitverkoopen her haaldelijk voorkomen. De grootste uitverkoop geschiedt thans bij de ver maarde firma Hirsch. Zij laat zich een reuzengebouw zetten op den hoek van het Leidscheplein en den Weteringschans, en zal tijdens dien bouw haar zaak voortzetten in een groote houten loods, die vlak bij haai' zaak wordt opgetrokken. Zij maakt nu van de gelegenheid gebruik om haar ouden voorraad op te ruimen en 't zijn werkelijk koopjes, die zij aanbiedt. Met eene deskundige heb ik er een kijkje genomen en deze vestigde mijn aandacht b.v. op geheele cos tumes, die voor f 14 k f 15 te krijgen waren. Kleur en snit waren misschien niet meer gloednieuw, doch een costuumpje van Hirsch voor zulk een prijs, dat is en blijft in ieder geval een echt en onvervalscht koopje! Hoe het nieuwe modepaleis der firma er uit zal zien, ben ik nog niet te weten gekomen, alleen heb ik gehoord, dat een gedeelte van den gevel aan het Leidscheplein zal ingenomen worden door een lunchroom of café, waar de heeren rustig en gezellig zullen kunnen afwachten tot de dames haar inkoopen hebben gedaan. Een nieuwigheid voor ons land, die in den vreemde echter zeer in den smaak is gevallen. De Haagsche briefschrijver van de Prov. Geld. en Nijm. Gt. schrijft o.m. Blootshoofds, de bloote voeten op sandalen, 't ten gere, door sober leven uitgeteerde lichaam in een Franciscaner boetekleed gestoken, loopt een man daar. „te koop" voor de nieuwsgierige oogen der opdringerige massa, die blijkbaar onverzadigd raakt in 't aanschouwen van dezen vertegenwoordiger van het idealisme.op.flesschen. Het is er mij niet om te doen u lastig te vallen met de vraag of het natuurleven onafscheidelijk aan zoo'n pij verbonden moet wezen en deze man, die, monnik noch prediker is, zich aldus niet even potsierlijk maakt als elke Car- navalsganger? Maar wel vraag ik u of 't ernst is dat we menschen van beschaving mogen lieeten. Er zijn er die krankzinnige schepselen uitlachen, omdat ze hon derd keer hetzelfde vragen! Zou ik dan een goed deel van ons publiek niet evengoed voor mal verklaren, wanneer 't 'n goed uur lang dezen man blijft volgen aan wien na zestig minuten niets anders is te zien als bij 't eerste aanschouwen? We hebben d'r zoo'n handje van. Gisterenmiddag, ook midden in de Vee- nestraat-volt-e een paar Chineesjes, rtiot eens in hun smaakvolle landskleedij maar evengoed als wij „ake lig" gekleed. Chineezen, die ors na-apen, zijn dom. Deze jongelui hadden 't gewenscht geoordeeld om hunne staarten op te bergen in hun jas. Wel nu. 't was voor 'n handjevol middag-publiek de welkome aanleiding om met dit oolijke viertal op te wandelen. Zelfs eenige heeren, heusche heeren, deden d'r aan mee. En deze nieuwsgierige menschen begrepen niet eens, wat dat oolijke lachen van deze langstaarten te beduiden had, voelden niet dat ze door deze menschen natuurlijk werden versleten voor mal en dwaas. Neen, 't wordt werkelijk tijd, dat we eens aan onze bescha ving gaan werken. Vooral is dat noodig in een stad, waar het vreemdelingenverkeer reeds druk is en straks het Vredespaleis ongetwijfeld het aantrekkingspunt zal worden voor meerdere menschen, die er anders uit zien dan wij. HET HOOFDARTIKEL. Abusievelijk is het laatste gedeelte van het hoofd artikel niet gecorrigeerd. Wij verbeteren hier o. a. even: Psjechen moet zijn Tsjechen; inbren moet zijn inbrengen; Hondieras moet zijn Honduras. VOLKSCONCERT. 't Is eenige jaren geleden dat een tweetal zangver- eenigingen alhier het initiatief namen tot het geza menlijk geven van concerten, voor een zeer laag ge stelde entree. Zóó laag, dat iedereen er van kon profi- teeren. Het succes was volkomen, honderden vulden de groote Harmonie-zaal en luisterden aandachtig naar wat aangeboden werd. J.l. Zondagavond nam het mannenkoor „de Veree- nigd'e Zangers", waarvan de heer W. Hospe, uit Am sterdam, de leidér is, een dergelijke proef, en met den besten uitslag. De zaal „Diligentia" v.t geheel be zet men sprak van ruim 400 'betaler:do bezoekers en die toehoorders betuigden zich r dankbaar over hetgeen zij te hooren kregen. D: vereeniging verdiende dit ook ten volle, want alle koornummers werden op die muzikale en correcte WÜkc uitgevoerd, zooals men dit op vorige Concerten van. dit koor kon opmerken. In bijzonderheden afdalen behoeft nuf. Bijna alle stukken waren ook op het concert van November 1910 gezongen en toen is er meer in détails over geschre ven. Alleen vermelden we de eerste uitvoering van het „Matrozenkoor" uit de „Vliegende Hollander", van Richard Hol; dat pittige, frissche wrik genoot bij zonder goede vertolking. De heer H. E. van Brummelen, uit Amsterdam, zong verschillende Hollandsche liederen ook de ba- ryton-solo in „Bede" van Heinze voor een uitvoe ring als deze zeer geschikt,"en mocht de voldoening smaken van een groot deel van het succes' voor zich in ontvangst te kunnen nemen. Hij werd' door den heer W. H. Slinger die ook in het „Matrozenkoor" medewerkte op het klavier geaccompagneerd. Dan nog hadden op het programma een plaats ge vonden een „Adagio" van Haydn, en een „Andante Cantabile" van Tschaikowsky beide fragment uit een strijkkwartet -te spelen door het Alkmaarscli Strijkkwartet. Ook dit gezelschap mocht zich in de waardeering van het publiek verheugen. Dit eerste volksconcert der „Vereonigde Zangers" is dus uitstekend van stapel geloopen. A. K. LEZING Dr. VAN EEDEN. (Vervolg). Men zegt vaak, dat de dichter alleen met woorden werkt, maar ook de geleerde heeft niet anders dan woorden en symbolen. De geleerden heben echter heel wat meer en gevaarlijker gefantazeerd' dan de dich ters. Zij hebben bijv. het stofbeg'rip uitgevonden, maar dit begrip wordt door de tegenwoordige physiea reeds uit elkaar gerukt. Vroeger wilde men niemen dal weten over beweging zonder mnsa, thans begint men daarover te schrijven, vroeger hield' men vuur voor stof, thans voor gloeiende gassen enz. Het woord „stof" heeft meer verwarring' gesticht dan één gedicht van eenig dichter. En vooral waar het zielkundige verschijnselen geldt, faait de wetenschap. Een Duitsch dichter heeft de ziel aldus omschreven: „Uit gewaarwordingen wordt het subject opgebouwd, dat dan weer op gewaarwordingen reageert." Dit is wel de meest vage, duistere beeldspraak en dat noemt men exacte wetenschapMen beweert dat geloof zou zijn bet aannemen van het onbewezene. Maar hoeveel nemen onze geleerden niet aan op geloof? En hoeveel onheil is aangericht door geneeskundigen spreker is zelf dokter, is dus tot oordeelen' bevoegd waar ze geloofden op den rechten weg te zijn en daarnaar handelden? Wat zijn er bijv. een menschen ader gela ten, in den grond adergelaten, waarover nu het gras gegroeid is en waarover nu niemand meer spreekt, om dat men thans niet meer aderlaten doet. Spreker heeft een wetenschappelijke opleiding ge had en respect voor veel geleerden, maar ze stichten kwaad door hun materialistische levensbeschouwing en dat kwaad weegt op tegen het goed, dat ze doen. Ze maken de menschen gezond, maar ze benemen hen vaak het geloof, het poëtische. Tegenover de winst aan stoffelijke gezondheid staat het verlies aan gees telijk geluk. Toch is er geen bankroet van de wetesnehap, zooals een Eranscliman zeide. De wetenschap is soliede ge noeg, maar zij moet haar plaats kennen, zij moet zeg gen: tot zoover ga ik, verder niet ca daar is het woord aan den dichter. In den mensch is de wetenschappelij ke functie ondergeschikt aan de dichterlijke, hetzij hij scheppend of erkennend optreedt. Tiet geloof (in meer dan wat we kennen en meer dan wat we zijn) is voor ons onmisbaar, het is ala bij een kompas, krachten, die wij niet kennen drijven in die richting, die wij gaan moeten. De wetenschap kan zulk een leider niet zijn, zij voelt niet, zij constateert, zij zegt slechts wat ach ter ons ligt, niet waar we heen moeten. Een dichter gaat steeds voort, verandert almaardoor, wordt eiken dag nieuw geboren niet natuurlijk een rijmelaar, een mijnheer die eiken dag pleizier er in heeft versjes te knutselen. Een dichter moet een wijsgeer, een man van de wetenschap zijn, zooals Goe e, Shelley, Victor Hugo. Terecht heeft Hebbel gezeg karakter maakt den dichter, niet verzen. In onzen t'. 1 zijn er een ben de literatortjes, die versjes maken, naar groote dich ters zijn scliaarsch en die we gehad hebben, (Ibsen, Nietsche, Wagner) hadden de zwakte van hun tijd, het ongeloof in de toekomst, dé somberheid, al hebben ze als groote mannen er boven uitgekeken. De eerste eigenschap van poëzie, zeide Shelley, is blijheid. De dichters van thans moeten zijn wat de priesters van vroeger waren: de verbinding van den mensch met het bovenzinnelijke, zij moeten zoeken wat boven het sufferige, dagelijksche leven ligt. Een groot dichter wordt door een groot karakter tot strijder gemaakt zooals, Tolstoj, die nooit een gedich tje maakte, maar ook nooit vrede had met zich zelf en altijd) tot het laatst toe, strijder bleef. Onze tijd lijdt aan dichters zonder wetenschap. Een groot dichter moet alle ervaringen van de natuur verwerkt hebben, verder zien dan anderen zooals Dan te voor zijn tijd. Wij hebben tegenwoordig dichters zonder karakter en vroomheid en geleerden zonder poëzie en zonder vroomheid. En den vroomen' van dezen tijd mankeert het aan waarheid en) rechtvaardigheid, zij zijn bang voor hun kringetje, hun sekte, terwijl waarachtige vro men alleen naar de waarheid hooren en hun begrippen veranderen als het moet, niet trachten te knoeien, net zoo lang tot hun godsdienst en wetenschap zoo'n beetje overeenkomen. Aan het slot zijner rede gekomen, verklaarde spre ker, dezen toestand der maatschappij te houden voo, een toestand! van overgang, welke op den duur on houdbaar is, zich moet vereffenen. Er zal een tijd] moe ten komen, waarin dichtkunst, wetenschap eu gods dienst (dan niet meer over sekten verdeeld) zullen samengaan. Het jammerlijke gebrek aan de verstand houding tusschen deze drie is de oorzaak van de gees telijke ellende in de maatschappij, van haar saaiheid, dorheid, doodschheid, alledaagschheid!, van tevreden heid' met den dagelijkschen boterham en met ecri leven zonder zorg en zonder ellende. Er was een tijd dat de wereld gelukkiger was. Tee kenen o. a. de christian science beweging van miss Eddy wijzen er op, dat de menschen van thans iets meer willen dan een sleurleven. Zoo vast als morgen de zon aan den horizont zal opkomen, zoo vast is spre ker er van overtuigd, dat er een schooner levende menschheid' zal komen, die verder ziet dan het alle- daagsche, die een hooger geluk wil dan de tegenwoor dige tevredenheid, die zich zal opheffen uit het dage lijksche sleurleven (Applaus.) In de pauze werden er tal van vragen gesteld en, op verzoek van den spreker, stukken opgegeven, welke men graag door hem zou hooren voordragen. Van de vele vragen beantwoordde hij er eenige, o. m. om een misverstand op te helderen. Waar hij had gezegd, dat de wetenschap slechts achteruit ziet, daar wilde hij gaarne erkennen, dat hare resultaten door de toe komst moeten worden bevestigd. Overigen» ou Legde

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2