I II O w M* v 8TADSNIEÜJ P n 4 H u T TWEE MENSCHEN VERBRAND? KOOLVOORRAAD DER LEDEN VAN DE AFD St.-PANCRAS. V MÉÉ r iÜL. i: N g< ox li lt bi te sl be 1 vo hu 00; g& na on' Zij op ell Mi re] ha ka 00| dei he> „g he wa dri vit cir de de om aan een weduwe, wier man door geweld' of ongeval in den dienst gestorven is, niet */s maar Va van de jaarwedde als pensioen toe te kennen. Dit amende ment werd met 34 tegen 21 stemmen verworpen. Hier mee was de behandeling van het Pensioenreglement roorloopig afgeloopen en werd de zitting gesloten. De heer Thoden van Velsen, te Zwolle, heeft zich beschikbaar gesteld voor de betrekking van grif fier der Staten van Noord-Holland. Gemengd nieuws. HIT GRAFT. Tot bestuurder van het „Zeevarend Fonds" alhier is benoemd de heer J. Prins, in de plaats van den heer O. Pik, die deze gemeente metterwoon verlaten heeft. HIT DE RIJP. Loop der bevolking der gemeente de Rijp over 1909 Stand op 31 December 1909: 751 m., 701 vr. totaal 1452, geboren 12 m., 25 vr., totaal 37, gevestigd' 46 m., 45 vr., totaal 91, tezamen 58 m., 70 vr., totaal 128. Overleden 4 m., 12 vr., totaal 16, vertrokken 44 m., 54 vr., totaal 98, tezamen 48 m., 66 vr, totaal 114. Saldo toename 10 m., 4 vr., totaal 14. Stand' op 31 Decem ber 1910: 761 m., 705 vr„ totaal 1466 zielen. 1 levenloos aangegeven. 10 huwelijken. 1 alhier overleden, die buiten de gemeente woonachtig was. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. S. al hier is benoemd mej. Dubois van Haarlem. EEN GERAAMTE GEVONDEN. De heer Negrijn, opzichter van de waterstaat, wo nende te Willemsdorp, heeft aangifte gedaan, dat is gevonden in het rietgors op het Bergsche veld, onder de gemeente Dubbeldam, 't geraamte van een mensch, waaraan hoofd en armen ontbraken. Het geraamte ia door den veldwachter weggehaald en overgebracht naar de begraafplaats te Dubbeldam. Men vermoedt, dat het lijk afkomstig- is van een schipper, die met Kerstmis 1909 bij den Moerdijk verdronken is. KORTE BERICHTEN. Zeven koeien van een landbouwer te Dubbeldam zijn Maandagnacht op nog' onbekende wijze uit den stal vrij gekomen en op de spoorlijn geloopen. Gister morgen omstreeks half vier zijn 3 dezer koeien door een goederentrein overreden en gedood. De arbeider K., Maandagmorgen het Hithuizer Wad opgegaan om mosselen te vissehen, is sinds niet teruggekeerd. Algemeen wordt vermoed, dat hij, door mist overvallen, verdwaald! is geraakt en omgekomen is. Er wordt ijverig gezocht. Een varken van anderhalf jaar, dat te Termun- ten (Gron.) door den heer R. Reinders wordt gemest, heeft, een zwaarte van ruim 1020 pond. Het is 2.30 meter lang en 1.20 meter hoog. Twee knapen, 9 en 11 jaar oud, hebben ingebro ken in een pakhuis te Gouda. Met een stuk ijzer, te voren van een schuit ontvreemd', verschaften zij zich toegang en ontvreemdden verschillende snoeperijen. Bij een juwelier te Rotterdam kwam een jong- menaeh broches uitzoeken en verzocht die op zicht te zenden bij den heer Kramer, Groote Kerkplein. Daar wist men van niets af. ïntusschen had de juwelier ontdekt dat een broche met diamanten steen verdwe nen was. In Amsterdam zijn drie 17-jarige jongens gear resteerd, die zich aan allerlei diefstallen hadden schuldig gemaakt, o. a. van pakjes margarine, een paardendeken enz. Het duiken naar de slachtoffers bij de ramp van de „Baltique welk schip op den eersten Kerstdag' doer aanvaring op de reede te Vlissingen is gezon ken, is opgegeven. De pogingen bleken vruchteloos. Een bewoner van de Celebesstraat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat, vermoedelijk door open sluiting, uit zijne woning zijn ontvreemd' 6 horloges, 6 armbanden en ongeveer 100 aan geld. HIT BROEK OP LANGENDIJK. Gister werd van het station alhier de 1000ste wa gonlading door den heer Rens Slot verzonden. De wagon was door zijn werkvolk en door het ata ri onspersoneel aardig versierd, terwijl voor muziek word gezorgd door de heeren Gebrs. Dekker. UIT BERGEN. Loop der bevolking over 1910. Vermindering wegens vertrek 67 mannen, 134 vrou wen en wegens sterfte 20 m. en 11 vr. Vermeerde ring wegens vestiging 111 m. en 182 vr. en wegens geboorte 41 m. en 34 vr. Meer bijgeschreven dan afgeschreven 65 m. en 71 vr. Bevolking op 1 Januari 1910 blijkens de uitkomsten der laatste volkstelling 1023 m. en 1203 vr. Op 1 Januari 1911 bestond de werkelijke bevolking dezer gemeente derhalve uit 1088 m. en 1274 vr., totaal 2362 personen. De nieuwjaarscollecte in deze gemeente heelt op gebracht f 260, of 10 meer dan verleden jaar. Aan 32 gezinnen werd uitgekeerd f 4.50 en aan 39 gezin nen f 3. Onwillekeurig kijkt men, wanneer men de rich ting van den wind wil weten, naar het haantje van den kerktoren. In den regel is dit een betrouwbare gids. Het haantje van den toren der Ned. Herv. kerk alhier was sedert lang zijne plicht van betrouwbaar heid vergeten. Te oordeelen naar zijn stand woei de wind altyd uit denzelfden hoek. Een goede gedachte is het geweest dit haantje even van zijn verheven standplaats te verwijderen, ten einde het de noodige reparatie te doen ondergaan. Dit laatste is thans gebeurd. Thans draait het er weer ernstig op los en geeft het de juiste richting van den wind weder aan. VLOTGEKOMEN. De stoomtrawler Ym. 21, die Zondagavond bij Pet ten is gestrand, is Maandagavond met behulp van drie sleepbooten en een stoomtrawler vlot gebracht en naar IJmuiden opgesleept. VROUWELIJKE DIAKENEN. De Doopsgozinde gemeente te Heerenveen, heeft twee vrouwelijke lidmaten tot diakenen benoemd, nl. mevrouw Kjjlstra-Konijnenburg en mevrouw Over- diep-Gorter. Mr. D. FOCK. Naar de Tel. verneemt, zal de heer mr. D. Fock, gouverneur van Suriname, in Juli van dit jaar als zoodanig aftreden en naar Nederland terugkeeren. SNIPPERS HIT HET HANDELSBLAD. Gelezen op een winkeldeur in de Utrechtsche- sfraat: „De winkel is open, indien de deur gesloten ie." Uit de Ned. Hondensport: „Zelfs in den tijd van de haarwisseling is de ge wone hondenborstel voldoende, om de doode hazen te Verwijderen." - Hit de Java-Bode over de rede van prof. Molen graaf „Zoo weegt de Cullinan 3000 gram of 6 H.G." Volgens het metrieke stelsel? I it een berichtje over de afschaffing van Chi- neesche staarten »>De keizer ziet dus niet, zooals de hervormingsge- zinden, in, dat. in den staart het venijn zou zitten." Meester: „Wat bindt den mensch, houdt reeht-op, en maakt ons beter dan do natuur schiep?" Schoolmeisje„Het corset, meneer." ons ons de ZONDER MEDISCHE HULP. Te Rotterdam heeft de justitie in een gezin in Van Meekerenstraat in beslag genomen het lijk van een kindje van ongeveer een half jaar, dat in den nacht van 7 op 8 Januari was overleden en waarvan de buren vertelden, dat geen medische hulp was inge roepen. Door de geneesheeren van het gemeentelijk zieken huis werd bij de gerechtelijke schouwing de dood constateerd. Er waren geen uiterlijke sporen van weldpleging waar te nepien. ge- ge- DE „KNOCHENDOKTER." Men schrijft uit Hengelo aan de N. R. Ct. De mededeeling omtrent den Knochendokter te Gronau kunnen we nog met het volgende aanvullen. Nu al een jaar lang ongeveer heeft de „dokter" een verbazenden toeloop van patiënten. Hij houdt zich het meest bezig' met het zetten van beenen, doch ver richt, als men de menschen wil gelooven, ook ware wonderen met het in orde maken van ontwrichtingen en in het algemeen met het op hun plaats brengen van beenderen, die niet gewoon liggen of geplaatst zijn. Er zijn, zooals men weet, vele groote- en kleine menschen, bij wie het bovendeel van het dijbeen niet in de heupkom sluit, maar daarnaast is geplaatst. Zulke patiënten loopen erg overzij, terwijl het gaan hun lastig valt. Zooals bekend1 is, worden bij jonge patiënten in de groote ziekenhuizen die beenderen weer op hun plaats gebracht, waarna ze ongeveer een jaar in gipsverband moeten loopen. Dit behoeft bij den Knochendokter niet. Hij onderzoekt eerst zijn patiënten en deelt hun mede, of er kans op herstel is. Bij wie dit het geval is, moeten de spieren en pezen van de beenen, zes weken lang dagelijks gesmeerd en gewreven worden met olie. Daarna wordt de kop van het dijbeen in de heupkom geplaatst. De man is verbazend handig. Ik ken b.v. een meisje van 9 jaar, die over beide zijden mank liep. Nadat de ouders op aanwijzing van den „dokter" gewreven hadden, gingen ze met hun kind naar Gronau. In 10 minuten zaten beide dijbeenen op hun plaat-s, zonder dat het kind eenige pijn gevoelde. Met andere patiënten gaat het al even vlug. Na afloop der operatie moet doorgegaan worden met wrijven, een heelen tijd nog. Verscheidene patiënten uit mijn omgeving zijn al dus behandeld. De dijbeenen blijven bij allen goed op hun plaats. Het loopen gaat- in den beginne natuur lijk nog niet zooals het behoort, d. w. z. de patiënten slingeren altijd nog min of meer met hun bovenli chaam. Of ze goed worden als de patiënten, die in on ze groote ziekenhuizen behandeld worden, durf ik niet bevestigen, en ook niet ontkennen. Ik ken er ook die 18 jaar en ouder zijn, die werkelijk flink zijn opge knapt. De man is uiterst schappelijk in prijs. Te Gro nau behandelt hij zeer veel Nederlandsche patiënten, die uit alle provinciën van ons land komen toestroo- men. De man was eerst voornemens te Enschede zitdag- te houden. Daar maakte de politie het hem echter lastig, 'zoodat hij nu te Gronau één dag vertoeft en de andere dagen der week in andere Duitsche plaat sen. De ambtenaar van het O. M., mr. Hanegraaff, her innerde er in zijn requisitoir o. m. aan, dat hij bij zijn vorige requisitoir een woord' gebruikt heeft, dat hem veel leed en onaangenaamheden heeft bezorgd. Hij heeft toen gesproken van een machinatie, die het er te Egmond op toe zou gelegd hebben, den heer Pran ger ten val te brengen. Gaarne wil hij thans van deze plaats verklaren, dat hij niet bedoeld heeft, dat er valsche aantijgingen zouden geschied zijn, ook niet dat er een onrechtmatige samenspanning zou zijn, die den val van den heer Pranger op 't oog had, maar dit heeft spr. bedoeld, dat er te Egmond personen van verschillende maatschappelijke posities waren, die al hun verschilpunten op zij hadden gezet om te bereiken dat Pranger, die hun een doorn in het oog was, ver wijderd zou worden. Spr. had alleen bedoeld, dat er verschillende perso nen samengingen om één doel te bereiken en daarvoor alle geschilpunten op zij zetten, dat' was de machina tie. In zijn slotperoratie deed mr. Offers uitkomen, dat deze beklaagde niet. behoort tot degenen, die zich zelf verrijken om te gnieten, om een luxueus leven te lei den, om hun lusten bot te vieren, om te speculeeren. Vanaf het oogenblik dat deze man te Egmond aan Zee is geweest heeft hij gewerkt als een sjouwerman, is van s ochtends 6 tot 's avonds 12 uur in touw geweest. In die 25 jaren, dat hij burgemeester was, heeft hij de gemeente belangrijke diensten bewezen, maar slechts 8 dagen verlof gehad. En overigens heeft hij een hard leven gehad, uit de stukken blijkt hoeveel dit gezin heeft geleden. Menschen uit een wereld, waarin men geen financieele zorgen kent, kunnen zich 7,00 moeielijk in een dergelijken toestand verplaat sen Pleiter voor zich is geneigd aan te nemen, dat het hier een verzuim geldt en stellig is beklaagde niet zoo slecht als de officier van justitie hem afschildert. Hij heeft meer dan menigeen gedaan voor vrouw en kinderen, daardoor geleden, daardoor zich zeiven op geofferd. Mocht hij gestruikeld hebben, dan zou ik willen zeggenwie uwer zonder zonden is, werpe op hem den eersten steen. Misschien zal hij worden ver oordeeld moge het in dat geval uwe rechtbank be hagen, rekening te houden met het feit, dat hij, die vroeger steeds de steun van zijn gezin is geweest-, in de moeielijke oogenblikken, die nu kunnen komen, ge steund zal worden door zijn vrouw en kinderen, die steeds in hem blijven gelooven. Aan het pleidooi van den verdediger mr. P. A. Of fers zij voorts toegevoegd' dat deze ten aanzien van de tenlaste gelegde oplichting betoogde dat het aller minst een listige kunstgreep genoemd kon worden, dat beklaagde gebruik gemaakt heeft van het feit, dat hij burgemeester-secretaris was. De man had nu een maal die functies van listige kunstgreep zou eerst dan kunnen worden gesproken als hij die kwaliteiten niet bezat en er toch gebruik van maakte. De officier van justitie deed' in zijn repliek uitko men, dat de Vrij allerminst een dom man genoemd kan worden. Hij heeft gedaan, wat ieder mensch van zijn stand in zijn geval zou hebben gedaan n.l. betanld wat de ambtenaar zeide, dat verschuldigd was. De verdediger heeft van het openbaar ministerie geëischt, d. i. dus gerequireerd' dat dit- ten aanzien van de tenlaste gelegde verduistering zou bewijzen, dat beklaagde op of omstreeks 25 September 1905 het opzet^ tot wederrechtelijke toeëigening gehad heeft. Dat is niet moeielijk, immers dit moet geschied zijn tusschen het oogenblik, dat bekl. de acte weglegde en het oogenblik waarop hij het geviseerde repertoire te rugkreeg, waarop de acte stond aangegeven. De ambtenaar bleef overigens betoogen, dat de ten laste gelegde kneveling- z. i. wettig en overtuigend was bewezen. Daarnaar gevraagd, zeide bekl. niets van requisitoir of pleidooi te hebben gehoord, dus niet te weten, dat de officier 1 jaar gevangenisstraf tegen hem had' ge ëischt. Hij kon dus ook niet zeggen, of hij nog iets in zijn belang had aan te voeren. Op raad' van den president verstond hij zich met zijn verdediger, die ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van Dinsdag 10 Januari 1911. BEDELARIJ. Ives^T. S. zonder vaste woonplaats, thans gedeti neerd in hot huis van bewaring alhier, was bedelarij ten laste gelegd. Volgens de verklaringen van den agent van politie leisterman trof hij beklaagde den 26en November op het Kerkplein alhier bedelende aan. Getuige had daar na proces-verbaal opgemaakt. Beklaagde hekent het hem ten laste gelegde en ver klaart kort geleden uit de gevangenis te zijn ontsla gen, waar hij 2 jaar had doorgebracht. De Officier van justitie eischt tegen beklaagde een hechtenisstraf van 3 dagen en plaatsing in een rijks werkinrichting voor den tijd van 3 jaren. DIEFSTAL. Willem Frederik Sl„ gedetineerd1 in het huis van bewaring alhier had' zich te verantwoorden wegens diefstal van een paar schoenen te Alkmaar. Beklaagde, die den 8en December uit het huis van bewaring alhier ontslagen was, nam dien zelfden dag van de buiten-uitstalling van den winkel van den heer Wijdeman een paar schoenen weg, met het doel ze te verkoopen. Evert Johannes Porek, te Alkmaar zag, toen hij op bovengenoemden datum door de Magdalenenstraat liep een man een paar schoenen wegnemen. Op zijn aanwijzing werd de man door de politie aangehouden. Johannes Carolus Lambertus Wijdeman verklaart, dat hij den 8en December schoenen had hangen buiten zijn winkel en gewaarschuwd werd, dat beklaagde ex- een paar van wegnam. De Officier achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf. Mr. A. M. de Lange, verdediger, wees erop, dat be klaagde reeds 65 jaar is, alleen op de wereld staat, en de daad beging, omdat hij niet meer kon werken. PI. acht het wenschelijk dat er asylen voor dergelijke menschen worden opgericht om hun leven verder daar in door te brengen en riep ten slotte voor beklaagde de clementie der rechtbank in. het niet noodig oordeelde, dat bekl. nog iets vroeg zeide. Het onderzoek werd toeix gesloten verklaard en uitspraak over 8 dagen bepaald. of de STEDELIJK MUSEUM. Ter gemeente-secretarie kunnen aangevraagd wor den Familiekaarten voor 1 per kaart, toegang ve.r- leenende gedurende hef jaar 1911 voor den houder, ne huisgenoaten en logé's. zij- door den Te Walzoorden, gemeente Houtenisse, brak onbekende oorzaak brand' uit in de schuur var landbouwer v. d. Voorde. Kort te voren hadden twee venters leurders zegt men in Zeeland toestemming verkregen, in de schuur te slapen en nu woTdt vermoed, dat de arme stekkers in de vlammen zijn omgekomen. Het vuur greep met verbijsterende snelheid om zich heen. In een oogwenk stond de geheele schuur in brand en werd alles een prooi der vlammen. De bees ten 9 paarden en 22 stuks hoornvee, kwamen om en hu is het vermoeden gewettigd, dat ook de in de Sehuür slapende mannen zich niet hebben kunnen red den. MINISTER KOLKMAN NIET GEVERBALISEERD. Naar aanleiding van het bericht, dat tegen den mi nister Kolkman proces-verbaal zou zijn opgemaakt we gens jachtwetovertreding, schrijft de „Res.-bode", dat de minister met het proces-verbaal niets uitstaande heeft. Op 1 Jan. j.l. was verkocht: 77900 roode, 22400 gele, 25000 witte kool, 1068 baal uien, 2000 st bieten en 520 baal wortelen. Aanwezig waren 244700 roode, 749750 gele, 200200 witte kool, 4125 baal uien, 13000 bieten en 70 baal wortelen, STROOPERS. Door den jachtopziener P. Zegwaard werden in de duinen (jachtveld) drio bekende stroopers uit Haar- lern bekeurd. Zij scholden den jachtopzichter uit en zochten ruzie tegen hem. Op het tumult kwamen twee daar in de buurt zijnde arbeiders toeloopen, die beiden door de stroopers werd aangegrepen, en er ontstond een vechtpartij, waarbij beide arbeiders bloedend ver wond werden. Van eon en ander is proces-verbaal op gemaakt. UIT OUDORP. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. kerk al hier (toez.) ds. P. Groot Jnz., te Kwadijk. UIT OTERLEEK. De vereeniging „Oefening kweekt Kennis" heeft den 9den in hai-e ledenvergadering' een pi-ogramma vastgesteld voor de openbare bijeenkomst in Febr. a.s. Verschillende personen hebben zich bereid verklaard dan te geven, muziek, zang, tooneel, voordracht. Met ambitie bereidt men zich voor, zoodat te verwachten is, dat we dezen winter eens gelegenheid krijgen, on der gezellig' samenzijn te genieten van veel en veler- lei. De heer L. Brouwer hield eene lezing, getiteld': Maurits voor Geertruidenberg. Na he mwerden nog eenige ernstige en luimige bijdragen gegeven door andere leden; zoodat ook dien avond weer zeer goed geslaagd mag heeten. TIJDENS DE JACHT GEDOOD. De burgemeester en secretaris W. gingen gisteren met den gemeente-ontvanger van Zaamslag op de een- denjacht. Op een gegeven oogenblik hoorde de ont vanger een schot en spoedig daarop vond hij den bur gemeester met verbrijzelden schedel. Een ondei-zoek leverde niets omtrent het afgaan van het schot op. -ffWT G—V v ZAAK—PRANGER. In de stadseditie van gistereix hebben we het ver slag van de behandeling der zaak tegen den oud-bur gemeester Pranger nog in zijn geheel kunnen opne men, hoewel zij eerst om zes uur was afgeloopen. Ten aanzien van requisitoir, pleidooi en repliek vol gen hier echter nog eenige bijzonderheden. 25 JAAR MINISTER VAN FINANCIEN. Den heer G. Scalé, die 25 jaar met onverflauwden ijver en stipte nauwgezetheid als Penningmeester der afd. Alkmaar van Volksonderwijs werkzaam was, werd gisteren door den Voorzitter, onder luide instemming der aanwezigen, een welverdiende hulde gebracht. VOLKSONDERWIJS. In de huishoudelijke vergadering der afdeeling van Volksonderwijs, op 10 dezer gehouden, werden de af tredende bestuursleden J. v. d Berg en G. Scalé her kozen het vertrokken bestuui'slid A. Bommel wei'd vervangen door den heer C. de Boer. De toestand der geldmiddelen bleek bevi-edigend behalve de jaarlijksche bijdrage van f 10 aan de Al- gemeene Bewaarschool en van f 10 aan het Nieuwen- huijzerfonds, zal de afdeeling voortaan aan het Stu diefonds van Volksonderwijs f 5 bijdragen. Inde kos ten van het Orgaan der Vereeniging, die in het vervolg elke maand verschijnt, zal de afdreling meedi'agen door een extra-storting van 10 ets. per lid uit de afd.- kas. De propaganda en de actie, in 1911 te voei'en, wer den vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling thans 63 leden telt, waai'onder 4 dames. Er werden in 1910 zeven bestuui'svei'gadei'ingen, 3 ledenvei-gaderingen en 3 vergaderingen voor het School feest gehouden. Omtrent de werkzaamheden werd herinnerd aan De opgewekte viering van het Schoolfeest in Sep tember. De bestrijding der absolute neutraliteit in de openbare school. De medewerking met het Comité van Actie tegen het wetsontwerp „Regeling van de positie van vrou welijke Rijksambtenaren en Onderwijzeressen bij het O. L. O. die in het huwelijk treden." De bespreking van het „Volkspetitionnement" na mens den Bond v. Staatspensionneering aan de Ko ningin aan te bieden. De werkzaamheden den afdeelingen door het Hoofd bestuur opgelegd. De medewerking aan het houden der late Provin ciale Vergadering van Volksonderwijs. De herziening van het reglement der afdeeling, waardoor o.a. de minimum-contributie op f 1 wordt bepaald, terwijl ook leden tegeix betaling van een con tributie van 50 ets. per jaar of minder kunnen wor- den aangenomen. EEN BALDADIG JONGMENSCH. Ouke V., arbeider te Medemblik, thans gedetineerd in^ het huis van bewaring, moest wegens verschillende feiten, vernieling, mishandeling, dierenmishandeling en diefstal door hem gepleegd eind October 1910, te rechtstaan. Een negental getuigen waren in deze zaak gedag vaard. Nicolaas Tramper, agent van politie te Medembli'k, verklaart s avonds 23 October beklaagde met eenige kornuiten uit een café te hebben zien komen. Getuige liep door, maar toen hem „roover" achterna werd ge roepen, hield hij de lawaaimakers in 't oog. Even la ter kwam Antje Groes bij hem, zeggende, dat er een ruit was ingeslagen. Den 25en October kwam Dirk Schoen bij getuige zeggen, dat beklaagde zijn boezeroen gescheurd had. V erder vertelde getuige, dat beklaagde Theodoras Paay een klap in het gezicht gegeven en een hond mishandeld had. Antje Groes, huisvrouw van Piet de Leeuw te Me demblik, zag den 23en October beklaagde xiit de her berg van Klaas Zwaan komen. Hij sloeg tegen een ruit van een huis daar in de huurt en liep vervolgens hard weg. Adriaan Boekei te Medemblik, eigenaar van een huis in de Nieuwstraat, dat verhuurd is aan den ge meente-secretaris, had beklaagde geen vergunning gegeven de ruit daar in te slaan. Dirk Schoen, los werkman te Medemblik, verklaart den 24en October 's middags om 4 uur in de Nieuw straat beklaagde te zijn tegengekomen, die hem bij den schouder pakte en zijn boezeroen scheurde. Simon de Hart, slager te Medemblik, was er getui ge van, dat beklaagde den boezeroen van Schoen scheurde. Hij merkte wel, dat beklaagde iets zei, maar kon niet verstaan wat. Getuige kon niet zeggen of 't beklaagde erom te doen was om den boezeroen te scheuren of om Schoen alleen bij zijn schouder te grijpen. Theodorus Paay, schildersknecht te Amsterdam., had eveneens gezien, dat beklaagde den boezeroen van Schoen stuk trok. Zelf had hij een klap in 't gezicht bekomen van beklaagde. Johannes Teman, arbeider te Medemblik zag, dat beklaagde van het café van Van Veen kwam loopen met bloemen in zijn handen, die hij in het water gooi de. Getuige hoorde de potten stuk vallen. Naderbij gekomen zag hij de potten stuk op straat liggen. Christoffel van Doorn, arbeider te Medemblik, had ook de plof gehoord van de bloempotten, 't Maakte op hem den indruk of er iets in 't water viel. Dirk van Veen, caféhouder te Medemblik verklaart dat hij voor zijn café potten met rhododendrons had staan. Den 30en October stonden zij er nog, den vol genden morgen lagen ze in scherven. Beklaagde ontkent de ruit stuk te hebben geslagen en de bloempotten te hebben vernield, bekent den boezeroen van Schoen stukgescheurd te hebben, Paaij een slag in het gezicht te hebben gegeven en den hond te hebben geschopt. De Officier van justitie acht beklaagde wel dege lijk schuldig aan de hem ten laste gelegde feiten en eischte dientengevolge tegen beklaagde 4 maanden gevangenisstraf. Mr. W. O. Bosman, verdediger, kon er zich niet mee vereenigen, dat beklaagde reeds 9 weken in voorar rest zit. PI. kan in de feiten, die bekl. gepleegd heeft niets anders zien dan wat baldadigheid. Beklaagde is waarschijnlijk beschuldigd van diefstal van rhododen drons inplaats van vernieling omdat de Officier hem aan een psyciatrisch onderzoek wou onderwerpen, iets wat bekl. niet vrijwillig zou hebben gedaan. PI. acht het zeer wel mogelijk, dat bekl. de potten niet heeft aangeraakt, bovendien kan hij hierin niet zooals de Officier diefstal zien. Daarvoor kan z. L beklaagde dus niet veroordeeld worden. Ten slotte verzoekt pl. beklaagde onmiddellijk in vrijheid te stellen, aan welk verzoek de rechtbank na in raadkamer vergaderd te hebben, voldoet. (Wordt vervolgd.) vei'gadering, Wapen „Tot uur, BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week van 2 tot 7 Januari zijn in het Bad huis van het Witte Kruis genomen 69 kuipbaden, 84 regenbaden, 156 regenbaden 2e klas, te samen 309 baden. AGENDA. WOENSDAG: Vereeniging Postzegelverzamelaars, half 5, de Toelast. Geheelonthouders A. N. G. O. B., cursus, van Munster, 8 uur. Departement Alkmaar van de maatschappij nut van 't algemeen," lezing met lichtbeelden, 8 Harmonie. Kinderkoor, repetitie 4V2 uur. Zang en Vriendschap 7V2 nnr, café Central. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Alkmaarsch strijkorkest, (dir. J. H. Oushoorn), 8 uur, de Unie. Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Handels kantoorbedienden „Mercurius," lezing, 8Va uur, „de Unie." S. D. A. P., ledenvergadering, 8Va uur, „Voor waarts."

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2