DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ambachtsschool Aangifte van leerlingen No. 12 Honderd en dertiende Jatrgang. 1911 ZATERDAG 14 JANUARI. Metselen en Kleênnaken ALKMAAR. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. KelÜk kaar naam luidt, niet geheel in den haak is. voor den cursus 1911—1912, aanvangende APRIL e.k., op eiken Dnndwrdasp Yri.jd»g efi Zslerda' der maand FEBRUARI voorrn. van 912 en nam. van l1/?4 oren. Behalve het th o eii*ch 'onderwijs, de vakken Timmeren, Machinebankwerker! en Snie en. Men- belrnaken en Schilderen, wordt er ook onderwijs [n het gegeven, (Onvermogende ouders van leerlingen in laatst genoemde vakken, kunnen in aanmerking komen voor eene wekelijkscbe vergoeding). «gSF" De leeftijd van 12 jwn moet zijn bereikt. Onvermogenden kosteloos nie t-on vermogen - den betalen een schoolgeld van I 6.— t 12.—, f 18.-, 1 24.—, f30.— of f36.- i« het jaar. Leermiddelen en Öereedschappe üi^*BF worden aan allen verstrekt. Nadere inlichtingen geeft de Directeur H. VAN DER HEÏJ. Onderlinge Verzekering. B1A A Jji A L A A O. ALRMAARSCHE COURANT Voorzorgsmaatregelen te nemen is een oude en goede gewoonte van het Nederlandsche volk. Het is er over het geheel, wanneer dit maar eenigszins mo gelijk was, op uit geweest „een appeltje voor den dorst te bewaren," heeft er steeds naar gestreefd zich tegen den kwaden dag sterk te maken. Spaarbanken, begrafenisfondsen, ziekenkassen, spaarvereenigingen, verzekeringsmaatschappijen getuigen daarvan. Deze instellingen, in één adem genoemd! dragen, gelijk wij bekend mogen veronderstellen een geheel verschillend karakter; bij de spaarbanken, waar men het geld brengt, dat men te missen heeft, denkt men in de eerste plaats aan de leuze „ieder voor zich," bij de verzekeringsmaatschappijen daarentegen veel meer aan het „ieder voor allen en daardoor voor zich." Hon derden vereenigingen zijn en worden er1 in ons land opgedicht, waarbij het onderling hulpbetoon op den voorgrond treedt, waarbij men door samenwerking el- kaars bepaalde lasten gaat dragen en daardoor tot op zekere hoogte ook in eikaars lusten gaat deelen. Tot zelfs in kleine dorpjes worden zulke vereenigingen gevonden en tal van idieeële en materieële voordeelen gaan er van hen uit. Meestal is het doel zich te dek ken voor mogelijk verlies of mogelijke schade en dit te doen op de veiligste en goedkoopste wijze Bij den geheelen opzet zoowel1 als bij de uitvoering moet natuurlijk het karakter van het „Onderlinge," de samenwerking naar het principe van „gelijke rech ten gelijke plichten" overheerschend zijn. Er moeten waarborgen zijn dat de schade zoo spoedig" mogelijk op de minst kostbare wijze wordt; hersteld, dat ander zijds de schade zooveel mogelijk wordt beperkt; voorts dat de grondslag der te be-talen premies voor allen dezelfde is, aanvankelijk zoo hoog, dat er bij een nor maal verloop een reservekas voor kwade jaren kan worden gevormd, dat nieuwe leden een inleggeld' heb ben te betalen, gelijkstaande aan het deel van het fonds waarop ieder lid! aanspraak heeft, dat het fonds goed wordt belegd, dat het beheer op de beste wijze geschiedt, dat de leden invloed kunnen uitoefenen op de samenstelling van het college hetwelk het beheer voert en de zekerheid hebben, dat ze op geregelde tij den een overzicht ontvangen van den toestand der vereeniging, metname van de financieele resultaten, dat aller rechten en plichten nauwkeurig zijn vastge steld. Deze en andere waarborgen moeten worden om schreven in het statuut, het reglement der vereeni ging. Die omschrijving luistert zéér nauw het is lang niet ieders werk om dergelijke bepalingen te ma ken, waarin precies de bedoeling is neergelegd, zonder dat ze voor meerderlei uitleg vatbaar zijn. Wordtdaar- aan ^ïiet met de noodige zorg en de noodige bekwaam heid gewerkt en worden de eenmaal vastgestelde be palingen niet gehandhaafd, dan kan men gevolgen krijgen, welke men niet alleen niet heeft voorzien maar stellig ook niet heeft gewild. Een treffend voorbeeld doet zich hiervan thans in onze stad voor. De lezer van onze advertenties zullen begrijpen, dat we hier doelen op „De Onderlinge Alkmaarsche Glas- assurantie-maatschappij," en zij zullen gemerkt heb ben, dat het bij die maatschappij met „de Eendracht", Per advertentie hebben drie commissarissen bekend gemaakt, dat de directeur heeft geweigerd tot een herziening van het reglement mede te werken en dat zij in verband hiermede weigerden mede te werken tot de vaststelling van den omslag der pretniën, terwijl de directeur per advertentie heeft medegedeeld, dat twee der drie heeren niet meer als commissarissen zul len fungeeren. Het reglement is een voorbeeld van de meest slor dige, gebrekkige en vage redactie. Tusschen een goed reglement kan men geen speld krijgen, zooals- de zegs wijze luidt hier kan men met het grootste gemak koevoeten en breekijzers gebruiken. In de eerste artikelen wordt bijv. voortdtirend' ge sproken van het bestuur, dat de schade vergoedt, dat kennisgeving van schade moet ontvangen, dat, na goedkeuring der commissarissen hetreglement kan wijzigen en veranderen enz. Hoe is dat bestuur nu samengesteld? Artikel 14 geeft ons het antwoord.: „Het bestuur der Maatschappij is opgedragen aan den directeur onder toezicht van minstens 4 en hoog stens 6 personen, zijnde na verdeeling der functies commissarissen en bestuursleden Ziedaar voor de eerste en laatste maal in het merk waardige reglement en op niet zeer duidelijke wij ze het woord bestuursl eden gebezigd. Verder is alleen sprake van den directeur en de com missarissen. De directeur heeft letterlijk alles te zeg gen, de commissarissen zijn enkel belast met het to zicht op de handelingen van den directeur, zij hebben eenige rechten maar geen plichten, terwijl er ner gens staat aangegeven, wat er kan gebeuren zoo de directeur hun rechten niet erkent. De commissarissen voorzien in geval van overlijden of bedanken in de vacature de directeur heeft het recht met goedkeu ring van commissarissen in zijn opvolger te voorzien. Hoe dit te rijmen is' met de bepaling, dat de directeur rechtstreeks door de vergadering wordt benoemd is een raadsel trouwens; wat wordt met d e verga dering bedoeld? Zeker niet die van deelnemers, want van hen wordt niet gesproken. Zij hebben, behoudens de uitkeering', welke, daarvan zijn wij ten volle over tuigd, natuurlijk verstrekt wordt, wanneer1 daarop recht bestaat, nieti de minste rechten, kunnen op geenerlei wijze invloed uitoefenen alleen da reke ning en verantwoording, geteekend door commissaris sen ligt voor elk der deelnemers gedurende een maand ten kantore van den directeur ter inzage. Hebben de deelnemers geen rechten, plichten hebben za des te meer: „Omdat, zoo luidt het laatste artikel, niet in alle onvoorziene gevallen in een reglement kan worden voorzien, zal elk deelnemer moeten onderschrijven en goedkeuren, dat hij zich neerlegt bij hij bewilligt in de besluiten, die door het bestuur zijn genomen en hij berust in hun gedane handelingen, de vereeniging betreffende zonder hooger beroep, hoe ook genaamd." Dat doet da deur' toe! Temeer nu er sinds jaren zelfs geen bestuursleden wier taak trouwens toch niet is omschreven, meer bestaan! Het bestuur dat is de directeur, da man, die schier onbeperkte macht heeft, die (artikel 14) „be voegd is voor en in naam der Maatschappij te hande len, haar aan derden en derden aan haar te verbinden, alle geschillen bij minnelijke overeenkomst of door dading af te doen, zoo eischende als verwerende in rechten op te treden, vonnissen ten uitvoer te leggen, alle vereis-chte stukken vo.or en in naam der Maat schappij te teekenen of te verlijden, in alle -omstan digheden de Maatschappij te vertegenwoordigen en hare rechten en belangen waar te nemen en te bevor deren," die voorts overal en ten allen tijde in da plaats van „het bestuur" treedt. De directeur kan o.i. met de hand op het hart en op het reglement zeggen de maatschappij, dat ben ik. Als commissarissen komen met voorstellen tot in grijpende wijzigingen in het systeem, dan kan hij met recht weigeren. Zelfs kan hij met deze variatie op de leuze van Bodewijk XIY commissarissen ont slaan, die naar zijn inzien in strijd met de belangen der maatschappij handelen. Daartoe is hij dezer da gen ten minste overgegaan. Ziehier in het kort aangegeven, waartoe in de prak tijk het reglement van de Onderlinge Alkmaarsche Glas^assurantie Maatsch. aanleiding geeft. Teneenen- male mist deze maatschappij het karakter, dat het woordje „onderlinge" doet veronderstellen. Yan zijn standpunt uit geredeneerd heeft de direc teur op grond van het reglement en op grond' van de daaruit geboren toestanden volkomen gelijk d. w. z. uit een gewoon menschelijk oogpunt beschouwd, im mers het is mogelijk, dat er uit dit, reglement qua ju ridische lekkernij nog heel wat te halen valt. Maar aan den anderen kant heeft ook hij gelijk, dlie deze maatschappij niet beschouwt als een „Onder linge" gebaseerd op de leuze „ieder voor allen" en om geven door de waarborgen, welke daarvan het noodza kelijk gevolg zijn. En het is te begrijpen, dat hij on der de voorkomende omstandigheden pogingen aan wendt om te geraken tot een werkelijk onderlinge glasverzekering en waar hem dit ten aanzien van de bestaande tot dusverre onmogelijk is gebleken, tracht een nieuwe tot stand' te brengen. Metterdaad! wordt er een poging in die richting ge daan en, gelijk ook elders (bijv. te Groningen) ge schiedde, zal, zijn wij wel ingelicht, de zaak ook hier door de midenstandsorganisatie ter hanidi worden j nomen en zal de kans op verwezenlijking van het plan vergroot worden, door samenwerking der beide hier bestaande winkeliersvereenigingen. Tenzij de strijd tusschen den directeur en de commissarissen nog in dien zin zal kunnen worden be ëindigd, dat beide partijen eensgezind zullen kunnen samenwerken tot het vaststellen van een reglement, op betere leest geschoeid. Zou dat niet èn in het belang der Maatschappij èn in dat der bij haar verzekerden zijn? GEMElBjU AIJSUWS. DE NACHTWACHT BESCHADIGD. De Nachtwacht, het wereldberoemde schilderij van Rembrandt van Rijn, is heden door een baldadige hand vrij ernstig- beschadigd. De bedrijver van dit schandelijk werk is een zekere Sigrist, een jonge man van 23 jaar, gewezen kok bij de marine, die opnieuw in militaire dienst wilde gaan, maar afgekeurd werd. Hij zegt hierdoor een haat te gen het Rijk te hebben gekregen en zich door zijn daad te hebben willen wreken. Het was den dader om ver nieling van de Nachtwacht te doen, maar het is ge lukkig bij een vrij ernstige; beschadiging gebleven. De zaak heeft zich aldus toegedragen: Tegen 1 uur gistermiddag toen geen enkele bezoe ker, maar alleen de suppoost Dijks in de; Nachtwacht zaal zich ophield, stapte Sigrist binnen. Hij zag er fatsoenlijk gekleed uit en trok door niets de bijzonde re aandacht. Sigrist plaatste zich op ongeveer drie pas afstand van het doek, terwijl de suppoost zich dicht achter hem ophield. Plotseling stapte- de man vooruit, haalde onderwijl een schoenmakersmes uit zijn zak, sprong over het koord dat dicht bij den grond voor het schilderij hangt en haalde in een boog het mes over het doek heen. De daad en daarmee de beschadiging was zoo in een oogwenk geschied. De suppoost Dijk riep om hulp en sprong den man na, maar voordat Dijks hem beet kon grijpen, was de daad al geschied'. Een tw.eede suppoost snelde oogen- blikkedijk to-e en beiden overmeesterden Sigrist en ontnamen hem het scherpe schoenmakersmes, dat hij nog in de hand hield. „Zóó is het goed'!" schreeuwde d'e man, „ik heb een haat tegen het Rijk en, beter dan iemand overhoop- te steken, kan ik de Nachtwacht vernielen. Hij werd geboeid na-ar- het politiebureau aan het Leidscheplein overgebracht en da justitie- werd met het gebeurde in kennis gesteld. De beschadiging is aldus. Beide hoofdfiguren, kapi tein Erans Banning Cocq en luitenant Willem van Ruytenburg, zijn door het mes getroffen. Over de knieën van den gerste loopt een vrij diepe- snede, die echter niet door het doek heen is. Dan ging het mes opwaarts, gelukkig, in meer platte houding, zoodat de beschadiging over borst en sjerp- van Banning Cocq meer. een schrap is van weinig diepte, maar nogal breed. En op den verderen rondzwaai van het mes werd de borst van luitenant Van Ruytenburg getrof fen, die ook geen snede, maar een-schrap- van een vingerb reedte vertoont. Dadelijk bij het binnenkomen der Nachtwacht-zaal die nu voor het publiek ges-loten is ziet men bet resultaat van de laffe daad. De directeur van het Rijksmuseum, jhr. van Riemsdijk, kon ons hedenmid dag" gelukkig reeds verzekern, dat de beschadiging- van het schilderij beslist te herstellen is zonder eenig spoor na te laten. Dadelijk na; dq instructie, welke de justitie nog he den aanvangt, zal met het herstellen begonne worden. Of nog verdere maatregelen t-egen herhaling van zulke daden zullen genomen worden, kon de hoofddirecteur, de heer v. Riemsdijk thans nog niet zeggen. Wel zal het fe.it besproken worden in de Commissie van toe zicht en advies voor de schilderijen der gemeente Am sterdam. Op het gepleegde misdrijf staat een gevangenis straf van ten hoogste twee jaar. (Hbld.) EEN OPLICHTER. De provincie Noord'-Brabant wordt in de laatste da gen onveilig gemaakt door een persoon, geboortig uit Eindhoven, .een zekeren J. v. D. Genoemde persoon doet zich, nu eens hier, dan daar, in verschillende hoedanigheden voor, en tracht op allerlei manieren vrij logies of geldl los te maken. De orige week gaf hij zich te Vucht voor geneeskundige uit, terwijl hij thans weer van rol verwisseld' is, en zich te St. Michielgestel als vliegenier uitgaf. Hij was als zoodanig gekleed en gaf hoog op van binnen- en buitenlandsche vliegtochten. In tal van gemeenten ging h(j op dusdanige wijze te werk. Te Waalwijk deed hij zich voor als kooper van hui zen, en bood een flinke som voor een hotel. De zaak kwam zelfs zoover, dat dé vereischte overdrachtstuk ken door den notaris werden gereed gemaakt- De grappenmaker ze-ide echter, slechts een chequé van 40.000 te hebben, weshalve hij eve-n 100 aan den hotelhouder ter leen vroeg, ten einde den notaris te voldoen. Deze som werd hem te; goeder trouw ver strekt. Na een paar dagen verdween de man, zonder teruggave der 100 en met achterlating" der onbetaal de rekening. Te Drunen gaf hij voor namens een Duitsch kartel, dat over 80 millioen mark beschikte, huizen te moeten koopen, ten einde filialen op te'richten. De toeleg van een en ander mislukte echter, daar hij door iemand uit Waalwijk (daar het heerschap over huizenaankoop onderhandeld had en na vier dagen logies stilletjes verdwenen was), herkend werd. DE DIEFSTAL VAN 1600. Omtrent den diefstal van 1600 uit een der werk plaatsen van de Staatsspoor aan de; Moreels-elaan te Utrecht, deelt het. „Utr. Dbl." nog he-t volgende mede: De verdwijning van een aanzienlijke som werd gis termorgen bemerkt. Toen he-t personeel' op het kan toor kwam, vond men een brandkast geopend staan, welke kast den avond te. voren behoorlijk gesloten was. Uiterlijk was geen enkel spoor van geweld te ontdek ken, zoodat men vermoedt, dat de dader met een val- schen sleutel de brandkast heeft kunnen openen. Er was niets geforceerd, terwijl ook in het kantoor zelf verder niets was vernield of opengebroken. Uit de brandkast werd vermist een bedrag van 1600, be staande uit verschillende bankbiljetten (nummers on bekend!) waaronder- één van 300 en 4 pakjes ieder 10 bankbiljetten van 10 bevattende. Deze pakjes waren met een speld aan elkander gehecht. De commissaris van. politie, de heer Wijnmalen, was reeds gistermorgen in de werkplaatsen aanwezig, om met eenige rechercheurs de situatie op te nemen en na te gaan, waaraan men misschien eenig houvast zou kunnen hebben voor de opsporing van den dader of de daders. Maar er bleek letterlijk niets te zijn, dat de politie een enkele vingerwijzing kon .gevenmen stond eenvoudig voor de geopende brandkast, niet ge forceerd, zonder méér. Er was absoluut niets achter gelaten, zoodat men zich geplaatst zag- voor e-en zeer duistere geschiedenis. Het éénigei wat men wist, was, dat. de bankbiljetten van 10 waren vastgehecht met een speld en dus speldengaatjes zouden moeten ver- toonen. Dat was al! De werkplaats is in den nacht te voren voor de ge bruikelijke controle eenige malen door een nachtwaker bezocht, maar deze beambte heeft geen enkele ver dachte omstandigheid bemerkt. Het. is dan ook nog een geheim, hoe de dader is binnengekomen, want ook de deuren of ramen vertoonen nergens sporen van ge weld. Het onderzoek in den diefstal bij de Staatsspoor is in vollen gang. Gisteren is aan de politie kennis gegeven, dat er bankbiljetten va-n 10 zijn aangetrof fen met een speldengaatje er in. De politie zou heden naar de herkomst dier biljetten informeeren. Nader is gebleken, dat ruim 2000 is ontvreemd uit de brandkast. NIEUW OPVOEDINGSGESTICHT TE AMERS FOORT. De minister van Justitie zal Woensdag 25 dezer te Amersfoort persoonlijk het nieuwe opvoedingsgesticht inwijden, hetgeen met eenige plechtigheid geschiedt in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten op rech terlijk gebied. RADELOOS. Te Loosduinen is een man gegrepen, die zich voor de Wèstlandsche stoomtram wierp. Toen de politie hem in verhoor nam, bleek de man een Hagenaar door voortdurende werkloosheid tot. zijn wanhoops daad te zijn gekomen. In den voormiddag had hij zich in zee geworpen, maar was toen ook in zijn plan ver hinderd. Hij ha-d sedert met zijn slijknatte goed rond gedwaald. ERNSTIGE TWIST. Een drietal personen, zekere K„ E. en B. te Steen- wijk, kregen over het huren van een 'stukje, grond twist. De ruzie liep zoo hoog, dat zij handgemeen werden, en het mes getrokken werd. De beide, ee.rstge- noemden kregen zeer ernstige wondende laatstge noemde enkele onbeduidende krabben in het gezicht. Dr. B. Koster verleende heelkundige hulp. LOONACTIE SCHILDERSGEZELLEN. Door de schildersgezellen te Zaandam is een loon- actie op touw gezet. Gevraagd worden: een mini mum-uurloon van 25 cent, dat ook uitbetaald! zal wor den bij ziekte, een maximum-arbeidstijd van 11 uur, betaling van overwerk met 25 van nachtarbeid met 50 en van Zondagsarbeid' met. 100 extra. DE INBRAAK TE TWEKKELERVELD. De beide verdachten van de inbraak bij de wed. G. Keppels-Dove 'te Twekkelerveld, aldus meldt men uit Enschedé, zijn ter beschikking van d-e justitie te Alme lo gesteld. De oude vrouw is zoo onder den indruk van het gebeurde, dat zij bij haar zoon intrek heeft genomen en haar eigen huishouding heeft opgebro ken. UIT OOSTHUIZEN Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. kerk al hier ds. A. L. Th. van der Ven té Culemborg. UIT St.-PANCRAS. Het huis, schuur- wei- en bouwland, ingericht tot hoenderpark, gena-amdl Yitrix, groot 1.2.90 H.A., werd in openbare veiling opgehouden o-p 1850. Eigenaar is de heer N. Jol te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1